f SHAWLS Koster E R IS GEEN KRANF -> SNELLER EN -> OBJECTIEVER Openbare Scholen vieren feest C J HET JOODSE VRAAGSTUK DOOR DE EEUWEN HEEN Begroting Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier ALKMAARSCHF C0URAN1 Stad m Omgeving, Prachtige middag voor 3e -en 4e klassèn C.C.D. achterhaalt 442 overhemden „Miranda' AGENDA Kindermiddag 't Gulden Vlie in ïes Bonnen halen Ontvangen: PRACHTIGE WOLLEN Kledingmagazijnen Langestrgat 20-22, Alkmaar „Polletje Piekhaar" Burgerlijke Stand ABONNEERT U OP DIT BLAD Het klinkt ongeloofwaardig, maar't kan waar zijn 'pjjMk-oties BRENGT DAN Dl Bestuursvergadering Hoogheemraadschap Romantiek herleeft in „Tzingani" VJ Spoct Boys-verrichtingen Limmen. Kiescollege Ned. Herv. Kerk Koedijk. Overname markten rundvee, schapen en varkens Marktberichten Purmerender Markt De Parijse mode Eert scherpe pen Het heeft gistermiddag weer geda verd in het'Wapen van Heemskerk. Totin de uiterste hoeken waren de zaai en het balcon bezet met een op gewonden schare kinderen, allen leer lingen van de derde en vierde klas sen van de Openbare Lagere Scho len, die hier waren samengekomen om hun St. Nicolaasfeest te vieren. De rumoerige kudde werd slechts met moeite in bedwang gehouden door het onderwijzend personeel, dat overigens even opgetogen genoot van het programma als de onder zijn hoede gestelde spes patriae. Soms, als het al te bar werd, snerpte het fluitje van de heer C. J. Mol door de zaal om tot stilte te manen, maar de goochelaar Kaki, die het programma opende ontketende telkenmale een dergelijke orkaan van enthousiasme, dat de klank van de fluit daarin ver loren ging, Kaki, die zo bij uitnemendheid de kunst verstaat, contact met zijn jeugdig publiek te leggen, zag toch ook weer kans, de zaal tot bedaren te brengen, En dan zaten daar de honderden kin deren in gespannen verwachting en op hun gezichtjes was de spanning en de nieuwsgierigheid af te lezen, waar mee zij, Kaki's verbluffende toeren volgden. Kaki werkte niet alleen voor de zaal, hij werkte ook mét de zaal en ver schillende malen riep hij jongens of meisjes bij zich op het toneel, die met een hartelijk applaus werden verwel komd. Maar als ze naar hun plaats te ruggingen, waren ze net zo wijs, als toen ze kwamen. De heer Mol maakte zich tot de tolk van alle kinderen, toen hij Kaki har telijk dankte voor diens programma. De samenzang, die daarna volgde, werd met enthousiasme uitgevoerd, zo dat de pianobegeleiding in het niet verzonk, en vervolgens kwam het hoogtepunt van de middag, het toneel stuk „Roderik de Tovenaar". Oorspronkelijk was het de bedbeling geweest, dit stuk te bewaren voor de hoogste klassen, die a.s. Donderdag hun feest hebben, en films te draaien. Op het laatste ogenblik zijn deze films ech ter afgekeurd en het toneelstuk kwam op 't programma. Dat er nog steeds geknoeid wordt met textiel is een alom bekend feit. Overhemden bijvoorbeeld zijn nergens te krijgen, althans slechts mondjes maat. Toch werken de textielfabrie ken volop en het gedeelte, dat niet voor de export bestemd is, moet toch ergens blijven. Zo redeneerde ook de altijd waak zame CCD in Alkmaar. De ambte naren sloegen aan het speuren, en j.l. Zaterdag werden hun pogingen met succes bekroond. Bij de firma L. P. aan het Luttik Oudorp werd een on derzoek ingesteld op aanwijzingen die de C.C.D. nu eenmaal altijd langs on naspeurlijke weg bereiken, en 'n par tij van niet minder dan 442 overhem den werd bi) genoemde firma in be slag genomen. Ongetwijfeld zal dit muisje nog wel een flinke staart hebben! Als laatste abonnementsvoorstelling serie A. wordt Maandag 15 December 8 uur in 't Gulden Vlies een opvoering gegeven van „Miranda" blijspel van I'eter Blackmore. Het wordt ten tonele gebracht door „Het Residentietoneel'"',. Dir. Dirk Verbeek. De regie is van Bets Ranuc- ci-Beckman. Het grote succes bij de première in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag lijkt ons mede een aanwijzing, dat het Residentie Toneel met deze keuze een goede greep heeft gedaan: als er één modern blijspel voorbe stemd is om lang repertoire te hou den is dit het: het zal 't Paard teke nende Toontje wel naar de kroon ste ken. De hoofdrol wordt vervuld door Lily Bouwmeester. De Onderwijzers Toneelvereniging heeft met dit stuk, waarmee zij ook in Purmerend reeds tweemaal optrad, eer ingelegd. Spel, décor en costumes wa ren een lust voor oog en oor, en de grime wist verbluffende effecten te be reiken. Hoe lelijk was niet Roderik's dochter Aleid, die toch zo graag wilde trouwen. Hoe goed waren sommige personen getypeerd. Het werd voor de talloze jongens en meisjes een genot volle middag. Drie bedrijven lang heb ben ze meegeleefd en meegelachen, tot het gelukkige slot was bereikt. In de pauze werd de feestvreugde nog verhoogd'door een vorstelijke trac- tatie. De openbare scholen hebben hun leerlingen een middag gegeven, waar over ze nog lang zullen spreken. WOENSDAG Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond S O V A Dancing Harmonie, 7,30 uur: Casper Ho- weler voor »t Nut. „Waakt en Bidt", 8 uur: Gen. Nederl.— Frankrijk, Lezing. DONDERDAG Gulden Vlies, 8 uur: Propaganda-avond „Jong Holland". Wapen van Heemskerk, 2 uur: St. Nico laasfeest hoogste klassen L.O. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: De lafaard; 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée. Victoria Theater, 8 uur: Het portret; 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée. Zondagmiddag om 2 uur wordt door het Vrije Toneel onder leiding van Jan Lemaire een leuke kinder voorstelling gegeven n.l. „De Dappere Jan Klaassen. Met deze voorstelling heeft Jan Lemaire veel succes gehad. Het wordt vertoond in aardige dé cors en costumes. De kinderen zullen er ongetwijfeld een prettige middag door hebben. Zij, wier familienaam begint met de letters K tot KOOMEN zijn morgen, Donderdag 11 Dec. aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon kaarten 802, schoenenbonnen en bon kaarten voor a.s. en jonge moeders. De uitreiking vindt plaats in het uitreikingslokaal, Ridderstraat, van 9— 12 en van 24 uur. Zelfverzorgers uit sluitend op Zaterdag 3 Januari 1948. De inwisselingsbon van bonkaart 713 moet afzonderlijk worden meegebracht, dus niet meer de gehele kaart. Meervoudige Kamer Lezing voor de P. v. d. A Bedroevend gering was Dinsdagavond de belangstelling voor de vanwege de afdeling Alkmaar van de Party van de Arbeid gehouden vergadering, waar als spreker optrad de heer E J van Spankeren uit Ede, lid van Ged. Staten van Gelderland, met het onderwerp *,Het Joodse vraagstuk". Buiten de spreker waren er slechts 11 personen aanwezig in „Het Wapen van Heemskerk". De spreker, ingeleid door de afdelingssecretaris, behandelde zijn onderwerp aan de hand van wat de bijbel vertelt over het jodendom en ving aan met de tot de aartsvader Abraham ge komen boodschap: „Ga naar het land, dat ik u wijzen zal en dat vervuld zal worden met uw nakomelingen". De spreker behandele de uittocht naar Egypte als gevolg van honger in het eigen gebied en daarna de terugkeer naar het- „land van melk en honing", waar de Is raëlieten tot grote welvaart kwamen en v/aar zij verschillende instellingen en wet ten schiepen, die tot grondslag hadden de sociale gerechtigheid, verzoening en verantwoordelijkheid, die zelfs in onze dagen nog kunnen spreken tot het volks geweten. De steeds toenemende rijkdom leidde tot een afdwalen van de goede weg en ten slotte tot splitsing in tw.ee konink. rijken, die ten gevolge van innerlijke zwakte ten offer vielen aan het volk van Syrië en Babel. Verwoesting van het land, diefstal en ballingschap waren het gevolg Van de ontrouw aan het oefenen van ge rechtigheid en naastenliefde. En toch is de rol van de Joden hier mede niet uitgespeeld geweest. De onder drukkers verdwenen van herb wereld toneel, maar de Perzen, die ten slotte weer gerechtigheid beoefenden tegenover de Joden, door hun toe te staan terug te keren'naar hun land, bestaan nu nog. Maar ook na de wederopbouw van hun land konden de Joden het niet meer bren gen tot een zelfstandig volk. De door hen ingeroepen hulp van de Romeinen leidde tofc algehele overheersing door dat volk, De veel gelezen roman van Willem van Iependaal, Polletje Piekhaar is door Jan Lemaire omgewerkt in een toneelstuk en wordt door zijn toneel gezelschap, „Het Vrije Toneel" ge naamd, al maandenlang met veel suc ces ten tonele gebracht. Dit betrek kelijk jonge gezelschap waarvan Jan Lemaire de artistieke en Willy Koh ier de zakelijke leiding heeft werkt zeer serieus en heeft al veel van zich doen horen. De opvoering van Polle tje Piekhaar, dat in speciale op eigen ateliers naar ontwerp van Hep van Delft vervaardigde décors opgevoerd wordt, vindt Zondagavond in 't Gul den Vlies plaats. waartegen zij later In opstand kwamen, waarbij de tempel te Jeruzalem ten tweede male verwoest werd. Daarna kwam het tot een verstrooiing van de Joden over alle toen bekende lan den der wereld, waar zij herhaaldelijk bloot stonden aan vervolging (ghetto's en pogroms). Hierop kwam de spreker tot „de nieuw ste tijd". Na de vorige wereldoorlog trok. ken steeds meer Joden weder naar het oude Palestina, waar toen reeds Joodse nederzettingen waren (in totaal circa 12,009 man, o.a Tel Aviv) te midden van Ara bieren, die op zo grote toeloop weinig gesteld waren. Het was in die dagen dat de Engelse minister Balfour zijn bekende verklaring aflegde over de noodzaak van een „Joods Tehuis" in Palestina Maar het zou nog vele jaren duren eer het zo ver kon komen, want pas dezer dagen ■heeft de UNO beslist, dat er weer een Joodse staat zal zijn, waarmee naar spre. kers overtuiging een tijd is aangebroken van ontroerende grootheid en ernst, waarin de wereld wederom de roeping heeft ge rechtigheid en naastenliefde te brengen. Hieraan mogen de socialisten zich niet onttrekken. Als deelhebbers aan de rege ring hebben zij er aan mede te werken, dat in West-Europa getoond wordt, dat sociale gerechtigheid en naastenliefde zijn te verwezenlijken. Bij de beantwoording van enige na een1 korte pauze gestelde vragen had de spre ker gelegenheid nog uitvoeriger terug te komen op verschillende deleft van zijn betoog, o.a. op voortdurende tegenstel- len van belangen tussen Oost en West. Voorsïiands nam de verdachte H. uit Eg rond aan Zee aan dat zijn ver halen door de edelachtbare niet wer den geloofd. „De eerste keer dat ik in deze zaak voor 'moest- komen was het de fanta sierijke geest van verdachte, en wat nu weer jzal zijn weet ik niet, maar ik karfc=Ster mijn mond houden". Verc ite had enige maanden gele den ee mïiets weggenomen bij het Ge westeli®e Arbeidsbureau. Rechercheur v. Dijl?°verkeer,de in de mening, dat het VerHachtes bedoeling was om zich de fiets oe te eigenen, doch verdachte gaf een 'heel andere lezing. „Ik moest in de stad nog even een boodschap doen en daar ik bang was de bus te missen leende ik maar even een fiets". „Maakt u er een gewoonte van om in dergelijke omstandigheden even fiets te lenen" vroeg de president, mr. v. Regteren Altena. „Dat nu direct niet, maar als ik het bij ons in Egmond zou doen, zouden zij het mij niet kwalijk nemen." De president trok een en ander in twijfel en .ging over tot twee andere fietsen die verdachte met een onbe kende in Limmen en op de Bergerweg in Alkmaar had verhandeld. Boven dien had hij nog een fiets in huur koop, waarvan slechts enkele termij nen waren afbetaald, en die hij weer aan 'n derde had verkocht. Hij wist niet dat het niet mocht, zodat voor de drie fietsen wel een verklaring door ver dachte werd gegeven, doch zoals hij zelf zei: ,,'t Klinkt ongeloofwaardig, maar 't kan toch waar zijn". De Officier stond nogal sceptisch tegenover de verklaring van S. en was in 't geheel niet te spreken over de bekende onbekende. Ook trok mr, Meischke in twijfel dat verdachte niet zou hebben geweten dat hij de fiets die hij in huurkoop had en nog lang niet had afbetaald, niet mocht verko pen. Twee jaar en 6 maanden was de eis. De verdediger, mr. Berkhouwer, be gon met te zeggen, dat de verdediging zich voor een moeilijk parket zag ge plaatst. T.a.v. de fiets in huurkoop deelde hij echter mede, dat zijn cliënt geen huurkoopcontract had getekend, wat de getuige ook had toegegeven, zodat hij meende, dat hier vrijspraak zou moeten volgen. Het verhaal van de andere fietsen klonk ook, volgens mr. Berkhouwer, ongeloofwaardig, maar zoals verdachte reeds zei, het kan waar zijn. Uitspraak over 14 dagen. Het heffingspercentage wordt van 2.5 op 3 gebracht der nodige voorzieningen noodzakelijk z°onJan ®nT ,^r's Agatha zijn de inkomsten van het hoogheem- dochter van J T J M Groefsema en - HINDERWET. Heden is op de Gemeente-Secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bij lagen van de heer P. H. J. KOORN, alhier, om vergunning tot het oprichten van een timmermanswerkplaats (in richting voor machinale houtbewer king), waarin zullen worden gebezigd twee motoren, resp. van 3 en 1% P.K., in het perceel RAMEN Nr. 13. Bezwaren tegen deze oprichting/ uitbreiding kunnen worden ingediend ten stadhuize, mondeling op DINSDAG 23 DECEMBER a.s., voormiddags te ELF uur en schriftelijk vóór of op die tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelde dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren ''-eft ingebracht, op de secre tarie dezer gemeente van de terzake ingekomen stukken kennis nemen. Alkmaar. 9 December 1947. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, Loco-Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris. Geboren: Adrianus M, zoon van L Dekker en A C Ottenbros. Harmen J, M, E M Beemster. Hendrika, dochter van J Dammuller en M Kok. Robert A zoon van A Mienis en A Timmerman. Gehuwd: Jan A Narold en Jacoba de Waard. Jan Stafeckl en Jouke de Waard. Dirk Ruiter en Antonla Zee- huisen. Overleden: Ada Schoen, 5 mnd. De begroting voor het dienstjaar 1948 sluit in ontvangst en uitgaaf voor de gewone dienst met f 1.922.300 en voor de buitengewone dienstmet f 601.070. Het bestuur deelt mede, dat het heffingspercentage voor de omslag, dat voor 1947 bepaald was op 2,5, niet gehandhaafd kan blijven en op 3 gebracht moet worden. Men kan de begroting wel enigszins verlichten door enkèle werken ten las te van de buitengewone dienst te bren gen en uit de opbrengst van een te sluiten lening de kosten dezer werken te dekken, maar het bestuur wil liever de deugdelijk gebleken methode van financieren handhaven. In 1948 zal de achterstand in de ver betering der wegen ingehaald moeten worden, maar het zal voor het treffen DIE U HET NIEUWS ACTUEEL BETROUWBAAR raadschap te verstevigen. Een verho ging van het belastingpercentage met 0.5 brengt een meerdere opbrengst van f 100.000. Behalve voor enige kleine financiële verplichtingen behoeven de omslag- plichtigen te rekenen van 1 Dec. 1947 af, voorlopig geen gelden voor lenin gen op te brengen. Het waterschap is, wat zijn eigen dienst betreft, schuld- vrij. Het bestuur concludeert dat het er met de uitkeringen voor de wegen tot en met 1949 niet somber uitziet. Voorgesteld wordt f 100.- subsidie voor de ver. „Vrienden van het Zui derzeemuseum" beschikbaar te stellen. Voorgesteld wordt, ondanks de nieu we wettelijke regeling der ouderdoms voorziening, in de uitkeringen aan oude werklieden en hun nagelaten be trekkingen geen verandering te bren gen. Het bestuur stelt voor de jaarwedden van de hoogheemraden met ingang van 1948 weer op het oorspronkelijke be drag van f 1500 te stellen en de pre sentiegelden van hoofdingelanden en hoofdingelanden plaatsvervangers weer op f 15 per vergadering te brengen. De raming der uit te voeren wer ken is gebaseerd op de thans geldende lonen en materiaalprijz-n. Bij de begroting is een concept besluit gevoegd tot het aangaan van Op Maandag 22 December a.s. wordt in het Gemeentelandshuis te Alkmaar een algemene vergadering van het be stuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier ge houden, waarvan de agenda o.m. ver. meldt behoudens andere financiële punten, wijziging van de jaarwedde- verordening en vaststelling van een gratificatieregeling. Voorts wordt behandeld de voor dracht tot benoeming van een inge nieur, in verband met de ontslagaan vrage van ir. P. Tj. Poppens. De vergadering vangt aan des mor gens om half elf. een kasgeldlening van hoogstens f 600.000, een concept-besluit tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst en één waarbij het be stuur wordt gemachtigd alle werken die vermoedelijk meer dan f 10.000 zul len kosten met uitzondering van die aan de Hondsbosse zeewering in eigen beheer uit te voeenr. VOORDRACHT INGENIEUR. Ter benoeming van 'n ingenieur van 't Hoogheemraadschap ter vervulling van de vacature van ir. P. Tj. Poppens, die op 10 Febr. *1948 de 65-jarlge leeftijd bereikt is de volgende voordracht op gemaakt. No. 1 Ir. J, Hooijkaas, ing. v. d. Prov. Waterstaat van Overijssel. No. 2 Ir. J, Bruins, ir v. d Prov Wa terstaat van Groningen. No. 3 Ir. C. J. A. Felperlaan, ir, v. d. Rijkswaterstaat te Ermelo. GRATIFICATIE-REGELING VOOR 1947. Het bestuur meent dat er aanleiding is de gratificatie-regeling ook toe te passen op het los-vaste personeel op arbeidscontract, dat niet behoort tot de categorie welker lonen zijn be paald volgens de loonregeling voor het personeel in ambtelijke dienst. Dit deel van het personeel, met in begrip van hen, die aan de Honds- bosse-werken in dienst van de aan nemer werken wil het bestuur als nog een gratificatie toekennen, uit te betalen tegen Kerstmis a.s. Toneelgroep ,,'t Voetlicht" ,,'t Voetlicht" vond gisteravond een geheel bezette zaal in 't Gulden Vlies bij de opvoering van „Tzingani". Men was dus weer teruggekeerd tot de ou de romantische school van wijlen Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, waarvan men zich wellicht ook nog „Pro Domo" er. „Silvia Silombra" enz. zal herinneren Nu zijn we in deze tijd langzamerhand ontgroeid aan de zware romantiek, maar de aanwezigen hebben toch met belangstelling het zigeunerspel van begin tot het einde (dat eerst om kwart voor twaalf kwam) gevolgd. Rosni, de afvallige zigeuner, beroemd componist, wordt er door de oude zi geunervrouw steeds weer aan herin, nerd, dat men niet straffeloos het zi geunergeloof de rug toekeert. Hij heeft het niet gemakkelijk als zijn vrouw Anna blind wordt en haar zuster Hes- ter gedurende Anna's ziekte en ook nog daarna Rosni ter zijde staat. De zondige liefde van Rosni voor Hester, jaagt Anna in de dood: de band tussen de componist en Hester wordt verbroken en Rosni keert zoals niet anders kan, weer tot het zigeu. nergeloof terug. Zoals men kan be. grijpen gaf dit alles aanleiding tot di verse dramatisch-romantische scènes, die heel wat van de spelenden eisten. Regisseur Huygen heeft met zijn spe Iers hard gewerkt en inderdaad re sultaat bereikt. Maar het speeltempo was te traag, voosal in t eerste bedrijf, Dat drukte de voorstelling als geheel. Wat de persoonlijke prestaties betreft viel er wel te waarderen. De heer W. A. Pieters heeft de zware rol van Rosni verdienstelijk vertolkt. De „zi geuner" in hem had wel wat vuriger kunnen uitkomen. Mevr. Molenaar- v. Vliet toonde in haar spel, de rol van Anna zeer goed aan te voelen en ver schillende scènes verdienden 'n extra aantekening. Mevr. Pieters-Schut als Hester was niet geheel de vrouw, die door haar temperament de vurige zi geuner moet kunnen veroveren. Mevr. Fortegies voelde de romantiek 't best aan en gaf van de oude zigeunervrouw een uitnemende vertolking. De heer B. Verhagen deed daarnaast als de zi geunerjongen Paolo verdienstelijk werk. Met genoegen zagen wij mej. G. Balder, die van het dienstmeisje Ma rie een vlotte, frisse uitbeelding gaf. Met de heer K. Schot als Gignoni, de cellist, zorgde zij tevens voor enkele minder zware tafereeltjes. De heer J. Molenaar gaf een zeer sympathieke en bescheiden Varillo, de man met de stille liefde voor Anna. De tonelen zagen er keurig verzorgd uit en het derde toneel was met de overvloed van mooie bloemen een lust voor het oog. Aan 't slot werden de uitvoerenden beloond met een luid applaus, waarin men terecht de regisseur Huygen liet delen. G. Veiliger verkeer door minder lawaai Als op een kruispunt het verkeer geregeld wordt behoort de voet ganger over te steken, als het rij- verkeer ir. de te kruisen straat stop staat. Hij steekt dan vóór de file langs over, en tracht niet zich daar tussendoor te wringen. De enige manier om een kruispunt goed over te steken is door eerst de ene en dan de andere straat over te steken. Alkm. Boys 2Volewijckers 3 22. Met dit gelijke spel wisten Boys 2 een lastige klip te omzeilen, want het was een lange tijd na de rust niet denkbeeldig dat de Amsterdammers de punten in de wacht zouden slepen. Ruststand 20 in het voordeel van Vo- lewijckers. Na de rust zetten de Boys zo'n ge weldig offensief in, aangemoedigd door de vele supporters, dat de achterhoede van Volewijckers fel van zich af moest bijten om doelpunten te voorkomen. Twintig minuten na de rust was een back van Volewijckers zo ongeluk kig om even de bal binnen het straf schopgebied met de hand te raken en de scheidsrechter kende de Boys een penalty toe. Blok plaatste de strafschop keurig in het doel. Een minuut of tien later werd het 22 via een effectvol schot wat de doelman verkeerd beoor deelde. Zelfs kregen de Boys hierna nog enkele kansjes om een overwinning uit het vuur te slepen, maar het lukte hiet. De stand bleef 22. A.s. Zondag WFC 4 thuis, opgepast Boys. HRC 4Boys 3 23. Dit is de derde achtereenvolgende overwinning na de nederlagen reeks. De nederlaag thuis tegen HRC werd gewroken, Alkm. Boys 4—RK AFC 3 22. Weer een gelijk spel evenals bij de uitwedstrijd. 10 Minuten voor het ein de was het nog 20 in het voordeel van AFC. Er werd echter goed volge houden en zowaar bracht het vierde 't tot een gelijk spel. Alkm. Boys aSchagen a 12. Nu Boys, zo komen wij er niet, was dit noodzakelijk? Bejer op jullie tellen passen voortaan. Alcm, Victrix b—Alkm. Boys b 2—L Verloren weer eervol, want Alcm. Victrix is lang niet voor de poes. Alkm. Boys cForesters b 03. Jongens het begint te komen, met de rust nog 00. Hadden jullie het toen nog weer kunnen houden, dan had het misschien de eerste overwin ning geworden. Programma Zondag a.s,: Alkm. Boys 2—WFC 4 half drie; Scha gen 2Alkm. Boys 3 half drie; Fores ters 2Alkm. Boy» 8 10 uur: DTS c Alkm. Boys 19 Bij de verkiezing voor het kies college der Ned. Herv. Gemeente verden herkozen: mej. J. Vooren en de heer P. Docter. Voor de bestaande vacature moet een herstemming plaats vinden tussen mevr. A. M. Stikkel- Kieft en de heer J. v. Til Pz. Tot no- tabel werd herkozen de heer A. Ven- nik. „MOOI LEENTJE" Zondagavond j.l. gaf het Intiem To neel van Bergen in de zaal Schuit 'n opvoering van „Mooi' Leentje", vrolijk spel in drie bedrijven door Chr. Hoo- gerwerf. De regie was in handen van Adr. Schoen. Dit stuk vereist, evenals de meeste blijspelen, een vlot en levendig spel en het gezelschap heeft ongetwijfeld aan deze voorwaarde voldaan, waarbij we in het bijzonder willen noemende figuren van Terhove, Mooi Leentje en Josef, de huisknecht. Herhaaldelijk hebben de spelers het publiek doen schateren van de lach en toen 't doek voor de laatste maal viel, groeide het applaus aan tot een ware en weiver- diende ovatie. Het Intiem Toneel heeft de bezoekers een kostelijke avond bezorgd en kan met voldoening op deze voorstelling terugzien. De band van Bauwer verzorgde de muzikals opluistering en hield na afloop de dans- lustigen nog geruime tijd bijeen. In de week van 22 tot en met 27 December a.s. worden geen slachtvee- markten gehouden. Alleen zal er in die week gelegenheid zijn om nuchte re kalveren te leveren, doch uitslui tend in de voormiddag. Maandag, 22 December: Alkmaar, Amsterdam en Texel. Dinsdag, 23 December: Purmer end, Hilversum. Woensdag, 24 Decem ber: Hoorn, Haarlem en Schagen. In de week van 29 December 1947 tot en met 3 Januari 1948 worden de dagen van overname als volgt gewij zigd: Maandag, 29 December: Alk maar, Amsterdam, Schagen en Texel. Dinsdag, 30 December: Purmerend, Hilversum, Hoorn en Haarlem. Vrij- 'dag 2 Januari 1948: Uithoorn. NOORD-SCHARWOUDE, 10 Dec. 152.000 kg witte kool f 913.60. 62000 kg rode kool 9—16.50. 4000 kg gele kool 66.10. lOOQp kg groene kool 4.90— 10.50. 7000 kg andijvie 21.10—23.80. II 10.70—18.90. 3300 kg bieten I 8.40. 500 kg uien 17.70, grove 18.40. WARMENHUIZEN, 9JDec. 250 kg uien 19.30, drielingen 10.60,, grove 19.60; 50000 kg. rode kool 917.20; 40000 kg. gele kool 6.31000 kg. witte kool 914.20; 1200 kg. groene kool 12.80; 1000 kg. andijvie 1925.10; 6300 kg. bieten 8.20; 3400 kg. penen 8.408.60. LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRRALE, 9 Dec. s 22000 kg rode kool 12.19—19.20; 25.000 kg gele kool 6.—6.20; 40.000 kg groene kool 7.90—13.80; 135.000 kg witte kool 9 14.40; 12000 kg andijvie 16.9023; 4000 kg uien 18.40—20.70; 2000 kg peen III 9.309.50; 125 stuks bloemkool 55. PURMEREND, 9 Dec. 1947. Aange voerd: 825 runderen, 324 vette koeien, 14 stieren, 146 pinken, 113 nuchtere kalveren, 200 schapen en lammeren, 48 vette varkens voor de levering. Ver der: 106 Magere kalfkoeien f 475 f 750; 99 Geldekoeien f 290f 530; 20 Kalfpinken f 225—f 375; 6 Stieren f 300 f 375; 10 Graskalveren f 90f 180; 116 Bokken en geiten f 10—f 70; 553 Biggen f 30—f 50; 69 Paarden f 225; 5100 Oude kippen en hanen f 2—f 2.50 en 350 Kip pen f 3f 3.50 per kg; 300 Jonge hanen f 3f 3.50 p. kg.; 400 j hennen f 5f 8, 800 Eenden f 3—f 4, 700 Konijnen f 2.50 f 16, 425 Ganzen f 12—f 16, 18 Kal koenen f 20—f 24 en 6 Zwanen f 20, al les per stuk. MARKRTO VERZICHT. PURMEREND, 9 Dec. De aan voer van rundvee is voor de tijd van jaar wel buitengewoon groot, vooral voor de levering was nog een flink aantal, al kan men zien dat de kwali teit daarvan heel wat minder wordt. Er zijn nog maar heel enkele goede vette koeien onder. Het aanbod^ van de verse melkkoeien wordt wei iets minder, maar de vraagprijzen zijn nog stijgende. Er was flink vraag naar, maar de hoge prijzen houden de vlug ge omzet tegen. De vraag naar melk is groot, zodat alles wel aan de man komt. Ook voor een goede geldekoe met flink melk is veel animo. Deze worden vlug verhandeld, maar met de mindere ging het kalm, daar de vraag naar bonnen ook niet zo groot scheen te zijn en deze beesten komen toch allen bij de BW terecht. Ook is dit al zo met het jonge vee. Hier van wordt het grootste gedeelte over geheveld naar de levering. Nu de vrije markt van het wolvee is geslo ten, is het daar stil en de levering was nog niet groot, daar het nog niet voldoende bekend was, dat het weer plaats kon vinden. Bokken en geiten waren stug, alleen voor de bes te zijn gemakkelijk kopers te vinden, en die enkele doen dan ook nog flink boven de f 100. Op de biggenmarkt was het in de vroegte een vrij vlugge beweging met hogere prijzen, maar 't aanbod werd te groot, zodat de han del iets minder graag werd. Op de paardenmarkt was het vrij druk wat het aanbod betrof, maar de handel was heel stug. Op de pluimveemarkt ging het beter, alleen het aanbod van ganzen was wel groot genoeg, zodat daar een kalme gang was. Smalle taille, bre Maar (Van een speciale verslag; Dit viel me de eerste dag i verblijf in Parijs wel wat te; de gemiddelde Parijse vrou beter gekleed gaat dan de landse, of eigenlijk zelfs 'n minder goed. Men vatte de merking niet op als een t wijzing of erger. Maar men zeggen, dat in Parijs, de mi bij uitstek. De tweede dag wist ik betei met duizenden Parijzenaars e; Parisiennes gedrenteld langs en kleine winkelpaleizen en me blikken der voorbijgangers gele de étalages, waarheen deze blil lichtten. Inderdaad, een Nee vrouw zou beslist niet verlangt tegelijk wanhopiger gekeken hebben dan deze elegante en geerde dametjes, die niet meer de laatste mode gekleed kondi Daarom zal de strijd vóór of 1 lange rok zich hier vermoede ineer toespitsen, dan overal elde wereld. Want het zijn slechts wen van de buitenlandse diplon Amerikaanse toeristen en, och 'k 't maar weer eens zeggen, d gezette egaas van duistere hai die de salons van de wereldb „huizen" bevolken en critisch i bovenaardse mannequins monst De nieuwe Er loopt hier zelfs een revue, de vraag „Kort of Lang" drie v aan de orde wordt gesteld. Ik revue niet gezien, maar er het over gehoord. En men schijnt ei ongezouten, maar gepeperd van te dienen. Het zal niet nodig zijn, nog vermelden, dat de winkels zo eerste gezicht geen crisisbeeld vi Wanneer men echter even verd dan de stralende étalages, blijk) vele gevallen wél ,te zijn. Niet laden en kasten binnen leeg zij: er is te weinig lust (door eer aan geld!), om de kostelijke inl van tê kopen. Wie van de Frans wen is het gegeven voor een j: tje, waarover de vriendinnen m: niet eens verrukt zijn, vijf francs neer te leggen, om nieuwste snufjes a raison van francs maar te zwijgen. En toe Luciën Lelong reclame make juist gereed gekomen supermi Joseph Casale voor nooit gedi schoenen, Jean Dessès voor ling; ten ijle ademtocht. „Les 8 points de la ligne 1948' 8 punten van de lijn 1948 1 ergens op de Champs Elysées: de Er is weer invasie in Ned. Weer dringen er monsters ov grens. Maar thans zijn wij beter wassen tegen de indringers dan ij Ditmaal zijn het troepen wilde z\ Zelfs in de steden komen ze t In het stadspark van Maastrich den er zelfs vijf verschalkt. In on waren wilde zwijnen de laatste t: len jaren vrij zeldzaam. Het w gebeurtenis voor de gewone wan als hij bij zijn zwerftochten d< bossen zo'n sinjeur ontmoette. In vroeger eeuwen wemelde h< die dieren. Er is een verhaal vs jachtpartij in het jaar 1872, geh door Hertog Karei van Württer Waarbij niet minder dan 2600 varkens werden neergelegd. De grondbezitters waren over het meen hartstochtelijke jagers ei schermden daarom dit kostelijk ton koste van de akkers der boer; door de hongerige wilde zwijnen den omgewoeld, terwijl de boerei lede ogen moesten aanzien, dat °ogst werd vernield. Doei Uw handen goed Tijdens de regering van Keize 2ef II verscheen er een geschrift ln het beleid van de vorst s Werd gehekeld. Deze liet een i breid onderzoek instellen naai schrijver van het pamflet en he lukte deze op te sporen. Voor de Zer gebracht, werd hem een van schotschriften getoond met de v •■Bent U de schrijver van dit d P het toestemmend antwoord ,e keizer voort: „Uw pennen zi, cherp versneden, gebruik voo ezeen hij overhandigde hern "os ganzeveren die tot zachte pe \uïfn ®esneclen en in een papie. 'kkeld zaten. Thuis gekomen, be J.,®®' dat bet pakpapier in wi rii'f V een keizerlijk bevelschrif liiir recht gaf op een flink jks pensioen. Jozef II had kenni ditrhj van de kommervolle om Vi,a. an' waarin de man leefde tot de overtuiging gekomen, s..h ®.maadschrift alleen daaraan t; senryven was. Voortaan had de k toepo-if^j onderdaan één van z'n n 'oegewqde volgelingen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2