sHAWLS PELS' WIJNEN Twee Alkmaarders bij Vogelenzang verdronken kunt Voor 50 cent U grondeigenaar worden Stad en Omgeving, Vrachtauto in de Leidsevaart gereden St. Nicolaas in de Overdekte De Ster van Bethlehem Het loopt tegen Kerstmis 0\ Ontvangen qrote zending SCHOTSE UITEN HERM.DUCROCQ Marktberichten De Paternosterstraat Rattenbestrijding in Noord-Holland Worden Alkmaar en de Deense stad Holbaek vriendschapssteden Predikbeurten Bonnen halen! Schoencrême Wrijf was Poets-extract Alkmaar's comité geeft leiding bij de verkoop Gouden juilbeum van Rika Hopper Hensbroek. De gemeente kan bouwen Bent U verkouden? Stompetoren. Herdenking bij de Engelse graven Eerste bomen geplant Jjigezottdw Het verzet Gistermorgen is de eigenaar van het bekende café-restaurant „Du Pas sage" op de hoek van Scharloo en Westerweg te Alkmaar, de heer A. Molenaar, met een auto te water ge raakt en verongelukt. Volgens de thi ns ter beschikking staande gege vens heeft het ongeluk plaats gehad onder de genu mte Bloemendaal. De heer Molenaar was onderweg naar Schiedam tezamen met de heer B. Huiberts, om voor de 'gezamenlijke Alkmaarse caféhouders de rantsoenen te halen, De heer Huiberts, die een vrachtwagen, ter beschikking gesteld door de fa. Wokke, bestuurde, had de heer Molenaar naast zich in de cabi ne, toen de auto, aldus de berichten, slipte en in de Leidse Vaart reed. Bei de inzittenden, die vermoedelijk geen kans hebben gezien uit de cabine te komen, zijn jammerlijk verdronken. Nader vernemen wij, dat het onge luk plaats vond nabij Vogelenzang, in de onmiddellijke omgeving van de bekende fabriek van rasterwerken der firma Ruygrok. De weg maakt hier een flauwe bocht naar rechts en men vermoedt, dat de inzittenden van de auto geen erg in deze bocht hebben gehad, zodat zij hun draai te laat na men en in de links van de weg gelegen vaart zijn gereden. Niemand heeft het ongeluk zien ge beuren, doch de politie der gemeente Bloemendaal werd omstreeks kwart over elf gewaarschuwd, dat er een auto in de Leidse Vaart lag. De wa gen werd onmiddellijk met behulp van De wekelijkse trainingsavond, die de Alkmaarse Reddingsbrigade Donder dagavond in de Overdekte hield, en die om half negen begon, werd een half uur later onderbroken door de komst van St. Nicolaas, die vergezeld was van zijn knecht. De leden, die naarstig aan het oefe nen waren, verhieven hun stemmen en zongen de goede Sint gezamenlijk toe. St. Nicolaas maakte van dé gelegen heid gebruik om enkele leden met een minder zuiver geweten, op het matje te roepen. Aan de andere kant liet de Sint zich toch ook weer van zijn vrien delijke zijde zien, door diploma's uit te reiken aan hen, die voor het ARB- cxamen slaagden. De populaire bad meester Jan Stafecki, die in het begin van deze week met mej. Jouke de Waard in het huwelijk trad, werd met zijn bruid nog eens dunnetjes overge trouwd, waarbij de bisschop gebruik maakte van veel en erg koud water. Na een half uur vond de Sint de tijd gekomen, met zijn knecht weer te ver trekken, doch Zwarte Piet kon niet mee, daar hij in het water terecht was gekomen. En slechts het feit, dat St. Nicolaas zijn Zondagse spullen droeg heeft hem behoed voor een onvrijwil lig, gekleed bad. Na het ronddienen van koffie met koek, was om ongeveer tien uur het feest weer geëindigd. een takelwagen op het droge ge bracht, waarna men in de cabine de twee levenloze lichamen aantrof. De heer Molenaar werd 50 jaar oud. Zijn metgezel, de loodgieter Huiberts, bereikte de leeftijd van 38 jaar. Het onderzoek wees uit, dat de rech- terdeur van binnen met ijzerdraad was vastgemaakt, terwijl de knop van het linkerportier vermoedelijk bij het over de kop slaan van de wagen was afgebroken. Hoofdinspecteur J. Voer man van de gemeentepolitie te Bloe mendaal leidde het onderzoek, terwijl ook de burgemeester Jhr. Mr. Den Tex op de plaats van de ramp aanwezig was. December, de maand der huiselijke feesten, begint al aardig te vorderen. St. Nicolaas behoort tot het verleden, en allerwegen zijn de winkeliers bezig hun étalages te veranderen. De Zwarte Pieten, de vergulde krom staven, de soms olijk lachende Sinter klaasmaskers, ze zijn verdwenen en maken plaats voor rode kerstklokken, voor sneeuw van watten, zilver-bespik keld, voor Kerstmannen met lange baarden, voor dennegroen en rood licht. Het loopt tegen Kerstmis en de stad maakt zich op, dat feest te gaan voor bereiden. De Kerstpotten staan weer op de hoeken der straten, bomen zijn te kust en te keur te koop, solide ge koppeld aan maximum-prijzen, en in de muziek op straat klinken de Kerstlie deren door het draaiorgel, het carillon van de Waagtoren zelfs de Vrijdagse Volendammers. Orgelman, beiaardier of saxofonist, zij allen helpen mee stemming te ma ken met hun programma. Nog enkele weken en dan zal het weer zover zijn. Dan is het Kerstmis. Longestraat 8q ALKMAAR, 12 Dec. 1947. (Alkm. Exportveiling). Andijvie f 4—-f 28; Win- terjan g 8—f 8.60; Boerekool f 3—f 12; Wortelen f 4—f 23; Tomaten f 32—f 56; Groene kool f 6f 15; Spruitkool f i0 f 40; Rode kool f 6f 14; Gele kool f 6; Prei f 9—f 23; Uien f 14—f 17; Bie ten f 6—f 10; Witlof f 12—f 50; Bloem kool IA f 50—f 85 en I f 35; Knolselde- rie f 4'f 16; Wortelen f 22f 26; Sel derie f 7f 9; Peterselie f 6f 10; Sla f 7f 9. Alles per 100 kg, stuks, bos en/of krop. NOORD-SCHARWOUDE, 13 Dec. 47. 103000 kg witte kool 913.70; 77000 kg rode kool 914.70; 23000 kg gele kool 66.10; 10000 kg groene kool 915; 8000 kg andijvie I 23.70—30.90, II 18.20 —24.10; 4500 kg uien 18.70—19.70, grove 20.30—21.10, drieling 14.30; 4300 kg bie ten I 6.30, II 6; 2500 kg peen II 88.30 en III 8.30—8.80. WARMENHUIZEN, 12 Dec. 1947. 1300 kg Uien: gele nep 12.40, uien 19.30 en drielingen 13.70; 24000 kg Rode kool 9—16.20; 28500 kg Witte kool 9—13.80; 400 kg Andijvie 24.40; 3000 kg Bieten Op 15, 16 en 17 December zullen le den van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale in de zaal van „Huize Westerlicht" opvoeren het Kerstspel „De Ster van Bethlehem", geschreven door de bekende dichter M. J. Nijhoff. Dit spel neemt onder de vele bestaande spelen over het Kerstverhaal door vorm en inhoud een zeer bijzondere plaats in en wordt thans voor het 8-30; 20 Spruitkool 31. eerst in Alkmaar opgevoerd. De eerste avond (Maandag 15 December) is be stemd voor de bewoners van Wester licht; op Dinsdag en Woensdag is de toegang evenwel voor ieder vrij. Wij wekken daarom ieder op, dit spel op een dezer avonden te gaan bijwonen. Men zie de advertentie in dit nummer. De reactie van de Duitse arbeider na het bekend worden van de lijst der te ontmantelen fabrieken in Duitsland op last van de Grote Vier, ziet U op deze foto. „Is demontage wederopbouw?? Neen.... Honger...." Zoals wij enige tijd geleden bericht ten is de Paternosterstraat gedurende ongeveer een week voor het verkeer gesloten geweest. Thans zijn de waarschuwingsborden weer verwijderd en het verkeer kan ongehinderd voortgang vinden. Het wegdek, dat uit asfalt bestond, en vol kuilen en gaten zat, is verwijderd en vervangen door een klinkerbestrating, die aansluit op het gedeelte van de Dubbele Buurt tot het Kanaal. In de bocht bij het Kerkplein heeft men verkeersblokjes aangebracht, om het rijverkeer in de goede banen te leiden rond de gevaarlijke hoek voor 't Landbouwhuis. Ook de bestrating rond de vluchtheuvels is vernieuwd. De Pa ternosterstraat kan nu weer een stootje velen. v Op Donderdag 18 December wordt een grote actie gevoerd tegen de rat ten in het Geestmer Ambacht, de Vaikogerpolder en het Waarland. Voor deze bestrijding, waarvan wel een ieder het nut zal inzien, wordt de medewerkin ingeroepen van alle be woners van dit gebied. Zij worden dringend verzocht orr aan de besturen van de plaatselijke tuinbouwvereni- girgen opgave te doen van de plaat sen waar ratten worden geconsta teerd. Door de bestrijders wordt dan speciaal aan deze plaatsen aandacht geschonken, waardoor het resultaat van de bestrijding sterk zal worden bevorderd. Het bezoek, dat enige leden van de Round Table uit de Deense stad Holbaek (op het eiland Seeland) In de afgelopen zomer aan Alkmaar brach ten, zal zo de wenselijkheid hier van in Holbaek en Alkmaar wordt gevoeld misschien aanleiding zijn tot een nauwer contact tussen beide steden. In Denemarken kent men het insti tuut van vriendschapssteden, waarbij tussen Deense gemeenten en plaatsen in het buitenland een pauw contact wordt gelegd en culturele, sportieve en vriendschapsbanden worden aange knoopt. In Augustus bracht een groep leden van de Round Table te Holbaek met hun dames o.m. een bezoek aan Alk maar, waar zij de gasten waren van de Round Table hier ter plaatse. De hartelijke ontvangst, welke de Alk maarse Round Table hun Deense gas ten bereidde, liet niet na een diepe in druk te maken, terwijl ook omgekeerd de Alkmaarse gastehren de prettigste herinneringen aan het bezoek bewa ren. Thans worden bij de Round Table in Holbaek en Alkmaar plannen overwo gen te onderzoeken" of in beide plaat sen voldoende interesse bestaat Alk maar en Holbaek tot vriendschapsste den te verklaren. Hoewel de plannen zich pas in het eerste stadium van voorbereiding be-' vinden, zou o.a. een dergelijk contact van harte toe te juichen zijn. Met de uitwisseling van culturele en sportie ve prestaties en een contact tussen beide gemeentebesturen en de burgers der beide steden zou weer een steen tje kunnen worden bijgedragen tot in ternationale vriendschap en vrede. ZONDAG 14 DECEMBER STOMPETOREN: Herv. kerk, 10 uur ds V/esseldijk van Alkmaar. OTERLEEK: 10 uur ds J M de Jong. ZUID-SCHERMER: zie Stompetoren. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 14 December zal de apotheek Schouten—Oele voor het publiek ge opend zijn. In deze apotheek zal de volgende week de nachtdienst worden waarge nomen. SPREEKUUR WETHOUDER. De wethouder van volkshuisvesting is verhinderd a.s. Dinsdag spreekuur te houden. ZATERDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Uitvoering accor deonvereniging „Crescendo". Irene, Langestraat, 7.30 uur: Ontspan ningsavond Gerepatriëerden Raz zia 12 December 1944. Wapen van Heemskerk: Dansen. ZONDAG: Gulden Vlies, 2 uur: Kindermatinée „De dappere Jan Klaassen". 8 uur: Polletje Piekhaar (Het Vrije Toneel). Wapen van Heemskerk: Dansen. MAANDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Abonnements voorstelling „Miranda". Huize Westerlicht, 8 uur: VCJC: „De Ster van Bethlehem". BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Vergelding, 18 jaar. Extra: De huwelijksplech tigheid in Londen (in kleuren). Zaterdag 7 en 9.30 u.; Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Onze corres pondent meldt, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur; Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Bergen, De Rustende Jager: Zaterdag en Zondag: Brief encounter, 18 jr. Maandag, Dinsdag en Woensdag: Madonna der zeven manen, 18 jr. Zij, wier familienaam begint met de letters L en N zijn Maandag 15 Dec. aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten 802, schoenenbonnen en bonnen voor a.s. en jonge moeders. De uitreiking vindt plaats in het uit reikingslokaal, Ridderstraat, van 912 en van 24 uur. Zelf verzorgers uit sluitend op Zaterdag 3 Januari 1948. De inwisselingsbon van bonkaart 713 moet afzonderlijk worden meegebracht dus niet meer de gehele kaart. Beter dan ooit" WÜ hebben kort geleden medegedeeld, dat men bezig is het Damterrein te verkopen, waarop een centraal monument voor de gevallenen zal worden opgericht, terwijl mede gelden worden verzameld voor de steun aan hun nagelaten betrekkingen. Een Nationale Monumenten Commissie streeft er naar om behalve het monument op de Dam het centrum van het Nederlandse leven nog een tiental monumenten in diverse plaatsen van ons land op te richten, in steden of streken, welke in de bezettingstijd een bijzondere betekenis hebben gekre gen. Daarnaast wordt een groot deel van de binnenkomende gelden voor de nagelaten betrekkingen der gevallenen bestemd. De symbolische verkoop van het Damterrein is reeds in volle gang. Iedere koper ontvangt een certificaat, waarvan die boven 2000 c.m.2 op naam gesteld worden. Ieder wordt dus in de gelegenheid gesteld grondeigenaar te worden. Men kan dan zijn kinderen en later zijn kleinkinderen door het verkoopcertificaat be wijzen, dat men grond in Amsterdam heeft bezeten, dat in de onmiddeljjke nabijheid van het Koninklijk Paleis was gelegen. tin December) en één bij „Kofa" (in Januari). De stand bij Vroom en Dreesmann zal de volgende week 18 December worden geopend en tot' én met 24 December voor het publiek toeganke lijk blijven. Welke dames willen medewerken? In deze stands zullen twee dames in de morgenuren en twee in de mid daguren dienst doen. Een aantal jonge dames heeft zich reeds spontaan beschikbaar gesteld, maar er zullen er in het geheel een 24 tal nodig zijn. Zij, die aan deze actie haar medewerking willen verlenen, worden verzocht zich zo spoedig mo gelijk bij de secretaris der commissie, Verkoopstands hier ter stede Thans is ook in Alkmaar een plaat selijk comité gevormd, dat tot zijn vreugde bemerkt heeft, dat diverse instellingen ter plaatse direct bereid bleken aan de verkoop van deze cer tificaten haar medewerking te verle nen. Deze certificaten welke tenmin ste 50 cent zullen kosten zijn thans verkrijgbaar bij alle bankinstellingen hier ter stede en bij de gemeente-se cretarie, le afdeling (geopend van 9 tot 12 uur). Bovendien zullen er verkoopstands in twee grote warenhuizen worden op gesteld, één bij Vroom en Dreesmann de heer G. J. Janssen, op de gemeen te-secretarie op te geven. Aanmelding kan natuurlijk desgewenst ook ge schieden bij de comité-leden. Voor propaganda zal door aanplak biljetten hier ter stede worden zorg gedragen. Het comité vertrouwt, dat iedere stad genoot voor dit goede doel zijn steen tje of beter gezegd zijn vierkante centimeter grond wil bijdragen. Samenstelling van het comité Het plaatselijk comité is als volgt samengesteld: Ere-voorzitter: prof. mr. A. Koelma, burgemeester, Emmastraat 6. Voorzit ter: G. van Slingerland, wnd. burge meester, Kennemersingel 261; secre taris: G. J. Janssen, hoofdcommies ter secretarie, Kennemerstraatweg 197; penningmeester J. C. Hofman, inspec teur der directe belastingen, Nassau- l'aan 20. Leden: Tj. N. Adema, jour nalist, Kennemerstraatweg 183; R. Bak ker, wethouder, Reekerstraat 8; M. Coerts, wethouder, K. van 't Veer- straat 36; B. Fels, directeur D.B.V.O., .Westerweg 134; P. W. de Groot, pen ningmeester Hoogheemraadschap N.H. Noorderkwartier, Cprfstraat 1; dr. G. Hoeneveld, zenuwarts, Emmastraat 83; L. J. van Jaarsveld, vertegenwoordiger vakcentrales, Vogelenzang 7; J. Th. Ja cobs, deken, Verdronkenoord 76; K. Kirpensteijn, accountant, Hoornse ka de 24; J. F. H. Plas, dir. gem. dienst voor Sociale Zaken, Westerweg 151; mevr. W. G. Polak-Tellema, Snaar, manslaan 121; mr. A. Schenkeveld, president tribunaal, Oudegracht 217 en C. P. M. Verhaart, gepens. majoor ar tillerie, Bergerweg 87. Wanneer er hier of daar ontbonden buurtverenigingen zijn, die nog wat in kas hebben, zal het comité voor dit geld gaarne de nodige vierkante cen timeters grond beschikbaar stellen. Men zal het met ons eens zijn, dat deze gelden moeilijk beter besteed kunnen worden. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 13 December 1847 vandaag 100 jaar geleden vinden wij een in teressante geschiedenis van een dolle hond. Zaterdagavond aldus wordt gemeld, werden te Venlo 2 per sonen door een hond gebeten. Die zelfde heeft gedurende den nacht de geheele stad doorkruist, en den volgenden dag des morgens, toen de menschen ter kerk gingen, werden verscheidene personen door hem aangevallen; hij beet alles wat hij ontmoette. Toen overtuigde men zich, dat het dier dol was; maar eer deze waar heid ten volle bekend was, waren er reeds drieëndertig personen gewond. Toen eerst werd de poli- cie wakker; men vervolgde het dier niet, maar liet door den roe per ruchtbaarheid aan de zaait geven; de verslagenheid in alle oorden der stad was onbeschrij felijk; sommigen lieten zich de wonden uitbranden, doch de meesten wisten geen raad; ver scheidene menschen zijn op reis gegaan naar Sint Hubert in de Ar dennen, om daar hulp te zoeken. De dolle hond, die vreemd in deze stad was, is naderhand ge zien op den grooten weg tusschen de stad en Stralen, alwaar hij ge dood is zonder, voor zoover men weet, onheil aangerigt te hebben. Verscheidene honden, die werke lijk gebeten waren of waarvan men zulks vermoedde, hebben het leven moeten laten; iedereen die een hond houdt, is beangst, en wie weet, welke gevolgen er nog uit dit geval zullen voortspruiten. Geleidelijk keren de goede dingen uit het verleden terug. Zo kunnen thans ook veer, in bescheiden hoeveelheid, ge leverd worden. ALKMAAR. TEL. 2585. Haar optreden in Het Glazen Paleis. Wij mogen gerust zeggen, dat onze actrice Rika Hopper behoort tot één der meest bekende en meest geliefde toneelspeelsters in ons land. Vijftig ja ren heeft zij ons vaderlands toneel ge diend en zij heeft dit jubileum tegelijk gevierd me.t haar zeventigste verjaar dag. In Amsterdam is haar ter gelegen heid van het feest bij monde van mr. Reinink medegedeeld dat zij was be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Een alleszins verdiende erkenning van haar grote verdiensten. Velen zullen er zijn, die Rika Hopper niet in haar grote tijd hebben mee gemaakt. Maar zij was steeds de vrouw van het eerste plan. Talrijk zijn de grote rollen, die zij naast de belang rijkste artisten bij de eerste verenigin gen heeft vervuld, v.n.l. bij het Ned. Toneel, de Koninklijke Vereniging van het Leidse Plein. Zij schitterde in stuk ken van Shakespeare, Portia naast Louis Bouwmeester in De Koopman van Venetië, Viola in Driekoningen avond en niet te vergeten haar grote creatie van Maslowa in „Opstanding" vr Tolstoi. Steeds wist zij de opvoe ringen door haar fijn gevoelig spel tot een succes te maken. Er zou een lijst te maken zijn van tientallen stukken waarin Rika Hopper optrad. En thans doet zij bij Comedia opnieuw van zich spreken en haar jubileumtournee met dit gezelschap is dan ook een triomf. Zij wilde Alkmaar, de stad die steeds haar sympathie heeft gehad, niet over slaan bij haar tournee en zo zal zij a.s. Donderdag in het Gulden Vlies optre den in: Het glazen paleis, een stuk waarin haar bijzondere moederrol aller aandacht heeft getrokken. Natuurlijk zullen alle echte toneelliefhebbers in onze stad die avond aanwezig zijn om haar een verdiende hulde te brengen. Zij heeft er recht op, zij heeft de hulde door haar mooie werk voor ons toneel verdiend. Ank v. d. Moer en Henk Rigters staan haar o.m. op die avond ter zijde. In de laatste vergadering van de ge meenteraad van Hensbroek kwam naar voren dat het gemeentebestuur nu niet bepaald dadelijk een geschikt bouwterrein kon bemachtigen voor plaatsen van nieuwe woningen. Men had wel het oog op een terrein laten vallen, doch bij informatie bleek dit niet te koop. In deze toestand is inmiddels wijze- ging ingetreden, doordat het betreffen de terrein (De Strook), wel voor het gemeentebestuur te koop is geko men, doch tot een oppervlakte van 1500 M2. Het terrein is ongeveer 25 M. diep, zodat langs de weg een breedte van 60 M zou worden verkregen. Voor 2 dubbele woningen is onge veer 42 M. langs de weg nodig. Het resterende willen B. en W. naast de O-L. school reserveren voor een even tueel te bouwen gymnastieklokaal. De raad zal zich binnenkort over een en ander hebben te beraden. KRUIDENIERSWINKEL VERKOCHT Mevr. de wed. Koning te Hensbroek heeft haar kruidenierswinkel in eigen dom overgedragen aan de heer H. Visser, Oost woud. Probeer dit receptje dan eens'. Laat eerst een kwart liter water keken, los hierin een eetlepel suiker op en voeg hieraan toe 30 gram Ver- vus (dubbel geconcentreerd), dat U bij elke apotheker kunt verkrijgen. Dosis: een eetlepel na de maaltij den. Kinderen van 812 jaar: een dessertlepel, van 38 jaar, een thee lepel. Een eenvoudig en zeer doel treffend middel. (Ingezonden Mededeling) De I6e December a.s. is het vier jaar geleden, dat aan de Molenweg gem. Oterleek een viermotorig Engels vliegtuig is neergekomen, waarbij zes mensen zijn omgekomen. Daar wij de eerste twee jaar niet in de gelegen heid waren om deze mensen te herdenken, hebben we het vorig jaar besloten om ieder jaar een herden king te houden, die uitsluitend be stemd is voor de jongeren uit de Schermer en omgeving. Want de jon geren moeten er de betekenis van gaan beseffen. Laten dan ook de jon geren op 16 December aanwezig zijn op een korte herdenking, die gehou den zal worden bij de zes Engelse graven, op het Kerkhof te Stompe toren, aanvang 18.15 uur precies. Ds, de Jong zal een kort woord spreken en gezongen zal worden het lied „Ia Stompetoren zijn zes graven". Weest present! Ook volwassenen zijn welkom. Donderdagmorgen werden in de buurtschap Zuid-Schermer door de schooljeugd van de R.K. school de eerste bomen geplant. Hiervoor waren verschillende belangstellenden bijeen gekomen bij de school. De Dijkgraaf J. Posch heette de aanwezigen wel kom en schetste de betekenis van bo menaanplant in de Schermer. Ver schillende polders zijn daar reeds eer der toe overgegaan. Spreker hoopte, dat voor de jonge planters het aloude spreekwoord niet in vervulling zou gaan: Boompje groot, plantertje dood, doch dat de jeugd van Zuid-Schermer deze bomen tot volle wasdom zal zien. Burgemeester Van den Heuvel van Akersloot dankte het bestuur van de Schermer voor het initiatief van deze beplanting. Het landschap zal door deze aanplant zeer verfraaien. De voorzitter van de buurtvereni ging, de heer Van der Ploeg, dankte 't Polderbestuur, omdat het de school jeugd gelegenheid had gegeven aan deze boomplantdag mede te werken. Spr. verzocht de jeugd de bomen in bescherming te nemen. Gewapend met schoppen en graven trokken zij aan het werk, hierbij voor gelicht door de opzichter Kreinse Lo cker. In hoofdzaak werden Canadese populieren geplant. Voor de kerk es doorns en bij de inrijdammen kastan jes. Geachte Redactie, In uw blad van 3 Dec. komt in een artikel, getekend H. van Hulst, het volgende voor: „En tenslotte is het „de vrijheidszin'* die nimmer opdrogende bron geweest, die het kleine, geniepige, weinig held haftige, maar zeer doeltreffende ver zet heeft opgeleverd". Deze woorden mogen, blijkens het zonder tegenspraak toelaten van deze publicatie, dan al de instemming heb ben van uw redactie, zelfs in het jaar 1947 bestaat er nog een grote groep van goede Nederlanders, die niet heb ben geheuld met de vijand en die het verzet niet klein, niet geniepig, vaak heldhaftig en helaas niet altijd doel treffend hebben gevonden. Met verontwaardiging en minachting zullen de nagelaten betrekkingen van de vele helden van het verzet neer zien op een dergelijke mededeling en met afschuw zullen vele Nederlanders kennis nemen van zulke woorden in een dagblad, dat er wellicht ook nog prijs op zal stellen Nederlands te worden genoemd. Ik verzoek u deze woorden van pro test op te nemen in uw courant. C. M. HOOGENBOOM. BIJSCHRIFT: Naar mijn mening zullen de nage laten betrekkingen van de slachtoffers noch de overlevenden van het held haftige verzet zich aan de gewraakte passage ergeren. Zij, wier verzet heldhaftig genoemd kon worden, namelijk de K.P.-ers, de mannen van de sabotageploegen, de krakers, vormden maar een gering percentage. Veruit de meerderheid van ons volk heeft zich er toe bepaald, het koper niet in te leveren, het radiotoestel te verbergen en, aanvankelijk sidderend, maar allengs vrijmoediger, het illega le papiertje door te geven. Deze meer derheid was onwillig zich te laten ge lijkschakelen, maar heldhaftig was zij niet. Verontwaardiging en minachting heb ik wel vaak ontmoet bij de echte ille galen, als zij zich beklaagden over de grote massa, die zo weinig mogelijk risico's wilde nemen. Deze verontwaardiging en minach ting waren begrijpelijk, maar niet ge motiveerd. Doodsverachting is eea schaars artikel. Naarmate de bezet tingstijd langer geleden is, worden ons aller heldendaden groter. Maar dat behoeft toch geen beletsel te zijn een enkele keer de houding van het Ne derlandse volk in het juiste overi gens in het geheel niet ongunstige licht te stellen. H. v. H.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2