DE MISLUKKING VAN LONDEN Oud en Stikker weken niet van hun politieke pad Als Rusland zijn eisen laat varen is Verenigd Duitsland mogelijk Harte-Vragen Woensdag 17 Dec. 1947 144e Jaargang no. 239 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Een tragedie van wereldbetekenis De eerste bonloze dag in de Sovjet Unie Dader van Bredase aanslag gearresteerd Voor-inleveringsbon voor Zuidvruchten De Nederlandse verlieslijst Volkspartij voor Democratie en Vrijheid wordt gesticht Molotof te Berlijn Drama aan de Duitse grens Verklaring van Bevin De „Ronde van Nederland" WEERBERICHT Tekenaar maakte bankbiljetten Vrijdag spreekt Marshall Republiek zou plebisciet aanvragen BUREAUX ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 434000 (t. n. v. N.V. Ver. Noordh. Dagbl. i. o., Alkmaar) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.9B per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. De New York Times schrijft, dat de raad van ministers van Buitenlandse Zaken rnoet worden opgeheven en alle toekomstige onderhandelingen moeten worden gevoerd door de algemene vre desconferentie, bijgewoond door alle voormalige oorlogvoerende mogendheden, met inbegrip van de Grote Vier. Het mislukken te Londen is meer dan de misluk king van een conferentie: het was de laatste kans om de kaarten open op tafel te leggen. De gehele politiek van Jalta en Potsdam is zowel wat inhoud als procedure betreft ineengestort. De New York Herald Tribune schrijft: „De eeuw van Jalta is voor bij en wij zien ons thans voor twee werelden geplaatst. Het is beter het feit te accepteren dan het nog langer te doen voorkomen, alsof het niet be staat". Het onmiddellijke gevolg van het afbreken der onderhandelingen, aldus het blad, zal zijn, dat 't ijzeren gor dijn verdubbeld zal worden. Dit zal ons de gelegenheid geven het systeem van de westelijke mogendheden met zijn eigen hulpmiddelen te laten functionneren. VERDELING VAN DUITSLAND NIET TE VOORKOMEN. In de commentaren van de Britse pers ten aanzien van de verdaging der Londense conferentie van de raad van ministers van buitenlandse zaken komt de opvatting tot uiting, dat niets een verdeling van Duitsland in tweeën meer kan voorkomen. Wel wijst de diplomatieke correspondent van de Times er op, dat de raad der ministers blijft bestaan en eveneens de bestuursraad te Berlijn. De Daily Herald, het blad van de labourpartij, noemt de mislukking te Londen een tragedie van wereldbe tekenis, veroorzaakt door de houding van Molotof. MOLOTOF OP TERUGREIS. De Sovjet-Russische minister van Op de eerste dag zonder bonnen in de Sowjet-Unie waren de winkels goed voorzien van voedsel en industrie producten. „Wees. beleefd tegenover de klant", aldus spoorde de Prawda de winkelbedienden en het restaurant- personeel aan. Het blad wees er op, dat „geen bonnen" betekent een wed- ij\er en de wens om een aangename bediening te geven. Het officiële Sowjet persbureau meldt, dat de Sowjet-regering extra voorraden levensmiddelen en indus trieproducten heeft toegewezen om de \litbreiding van de ongerantsoeneerde handel mogelijk te maken. Volgens de Moskouse blacfen, zijn duizenden nieuwe winkels in de Sow jet-Unie geopend met het oog op de nieuwe toestand. Zo werden dezer da gen te Kiëf 7000 nieuwe winkels ge opend. Dit is ook het geval in Char- kof, Leningrad, Minsk, de Baltische landen en andere gebieden. In de loop van een half jaar hebben twee bomaanslagen de gemoederen van de inwoners van Breda in beroe ring gebracht. Na lang zoeken heeft de politie thans de vermoedelijke da der van deze aanslagen te pakken kunnen krijgen. Het is een zekere G. M. uit Raamsdonksveer, die in deze plaats ongunstig bekend staat. De zaak is aan het rollen gekomen, omdat, zo als gemeld, op 6 December de dienst bode B. van café „Suisse" te Breda een pakje ontving, dat zij niet open maakte, doch naar de politie bracht, waar bleek, dat het een handgranaat bevatte. Het pakje was te Oosterhout aan het postkantoor aangeboden. Bij onderzoek is gebleken, dat een jonge man zulks deed op verzoek der broers G. M. en A M. uit Raamsdonksveer. In het begin van het volgende jaar zal de distributie van verse zuidvruch ten weer een aanvang nemen. De bon- nenlijst van Donderdag a.s. bevat voor alle consumenten een voorinleverings- bon die tevens koopbon is. Personen van 5 jaar en ouder zullen t.z.t. op deze bon 500 gram en kinderen van 0 tot 5 jaar 1000 gram sinaasappelen kunnen betrekk-sn. buitenlandse zaken, Molotof, is giste ren per vliegtuig uit Londen naar Berlijn vertrokken op terugreis naar Moskou. Molotof en zijn staf zijn in drie vliegtuigen vertrokken. Het gezel schap was zeer vrolijk en schertste en lachte met lord Pakenham, de Britse minister verantwoordelijk voor de be zettingszone van Duitsland, die het uitgeleide deed. Bidault zal vandaag een perscon ferentie houden. DUITSE REACTIES. Het bericht van de mislukking van de ministerconferentie heeft de Ber- lijners ruw opgeschrikt uit de poëti sche stemming, waartoe de eerste dikke sneeuwvacht van deze winter hen gistermorgen kon verleiden. De commentaren der ochtendbladen laten er geen misverstand over bestaan, dat de gevolgen van de mislukking als van historische betekenis worden beschouwd. Algemeen wordt zowel van commu nistische als van andere zijde de ver wachting uitgesproken, dat de alge mene lijn dezer gevolgen zal wijzen in de richting die reeds zo vaak is geken schetst als „the next best", n.l. naar de ontwikkeling van 'n zelfstandig West- Duits staatsbestel. Emil FeisaI, de zoon van Koning Ibu Saoed van Saoed Arabic en gedelegeer de bij de U.N.O., keerde naar Cairo terug, nadat hij de algemene vergade ring der Ver. Naties had bijgewoond. De prins werd begeleid door zijn ge wapende lijfwacht en op het Engelse vliegveld afgezet. Betreffende de ver deling van Palestina zei de prins slechts: „Wij vinden het onrechtvaardig en unfair". Volgens opgave van de militaire geneeskundige dienst bedroegen de Nederlandse verliezen van 5 Aug. tot 6 December 323 gesneuvelden, 952 gewonden en 25 vermisten. Gisteren bedroegen de Nederlandse verliezen één gesneuvelde en 6 ge wonden. De heren Stikleer en Oud hebben- gis teren in 'n persconferentie enige mede delingen gedaan naar aanleiding van de aanstaande oprichting van de „Volks partij voor Vrijheid en Democratie". De heer Stikker herinnerde aan het' politieke gesprek, dat hij had met de heer Oud. Toen de Partij van de Vrij heid werd opgericht hadden de Vrij zinnig-Democraten reeds besloten, zich aan te sluiten bij de Partij van de Ar beid. Zo kwam het, dat niet vele vrij zinnig-democraten zich bij die partij aansloten. Mr. Stikker wees er met klem op, dat de partij van de Vrijheid geen voortzetting is van de Liberale Staatspartij. Nu kan men niet de vraag stellen, wie gewonnen heeft, Stikker of Oud, omdat men over en weer niet is toegetreden. Men zal dan ook in het concept-program geen concessies vin den. De n' we partij wil een beginsel- partij zijn, die ervan doordrongen is, dat de grondslagen der Nederlandse bc ihaving wortelen in het Christen dom en dat het bovenal de christelijke geest is, die ons volk de waarde en de vrijheid van de mens en zijn verant woordelijkheid heeft doen beseffen. Mr. OUD VOELDE ZICH NIET THUIS Hierna heeft de heer Oud o.m. her innerd aan zijn brochure „Houdt koers" welke direct na de bevrijding verscheen. Toen stond hem een democratische volkspartij voor ogen, die op bredere basis zou dienen gevestigd te zijn dan de Vrijz. Dem. Bond was. Wanneer Stikker en hij toen aan 't praten wa ren gegaan,, zouden de zaken anders gelopen zijn dan het geval is geweest. De oprichting van de Partij van de Arbeid heeft mr. Oud steeds prema tuur geacht. Hij heeft echter geleerd, dat de opvattingen, die in de Partij van de Arbeid heersen in stri.d met de zijne zijn. In hoofdzaak gaan zijn bezwaren tegen een al te grote staatsbemoeiing. In de laatste tientallen jaren zijn aller lei organisaties gegroeid, die veelal in grijpen van de staat overbodig maken. In de Partij van de Arbeid is al1 ^s veel te veel geplaatst aan de socialis tische kant. Spr. voelde zich daar dan ook niet thuis en hij stond daarop niet alleen, wat hem bleek uit een stroom brieven van oud-vrijzinnig democraten. Zo ging hij denken over een nieuwe partij en ontstond het politieke gesprek De Sowjetrussische minister vap Buitenlandse Zaken, Molotof, is pef vliegtuig in Berlijn gearriveerd. Men verwacht, dat hij, alvorens zijn reis naar Moskou voort te zetten, korte tijd in Berlijn zal vertoeven voor be sprekingen met Sowjetrusissche be stuurders. Sinds Maandag sneeuwt'tin Berlijn onafgebroken, terwijl de weer berichten voor de route Berlijn-Mos- kou melding maken van zware sneeuw stormen. Verwacht wordt, dat maar schalk Sokolofsky, de Sowjetrussische militaire gouverneur, Molotof naar Moskou zal vergezellen. met mr. Stikker. Het bleek, dat van enig principieel verschil tussen beiden geen sprake was. In tegenstelling met wat wel be weerd is, kan worden gezegd, dat noch de heer Oud naar rechts is ge gaan, noch de heer Stikker naar links.' Het concept-program der nieuwe par tij ademt de geest, die spr. altijd als vrijzinnig-democraat heeft verkon digd. Natuurlijk zeide mr. Oud zul len er verschillen zijn in de nieuwe partij, maar de reis te voet van de linker- naar de rechtervleugel zal min der tijd kosten, dan dezelfde reis per fiets in -de Partij van de Arbeid. De heer Oud verwachtte, dat de nieuwe partij een belangrijke rol zou kunnen gaan spelen, omdat men op samenwer king zal zijn aangewezen. Het hoofdbestuur der nieuwe partij zal bestaan uit 26 leden, van wie 10 oud-vrijzinnig-democraten. Op 24 Ja nuari zal in Bellevue te Amsterdam een beslissing vallen en zo die positief uit valt, heeft des middags nog een open bare vergadering plaats van de nieuwe partij. Gevraagd of de heer Oud voorne mens is 'n kamercandidatuur te aan vaarden, antwoordde hij, dat deze vraag prematuur is, omdat de candi- datenlijst zal beantwoorden aan de structuur der partij. Twee jongemannen gedood Zondagavond heeft zich aan de Duit se grens een drama afgespeeld, waar bij twee jongemannen het leven ver loren, aldus wordt uit Roermond gemeld. In de uiterste punt van de Mijnweg tegenover Ober Kruchten (Duitsland) woont op Nederlands gebied de familie Willemsen, een gezin met 10 kinderen. De eigendommen dezer familie liggen gedeeltelijk op Duits en gedeeltelijk op Nederlands gebied. Zondagavond toog een groepje ken nissen, onder wie ook twee zoons van Willemse, naar de bioscoop in het Duit se grensplaatsje Waldniel. Toen de groep, die tot 7 personen was aange groeid, 's avonds terugkwam, werd zij aangeroepen door een tweetal Duitse grensbewakers. Een van beiden was een kennis van de groep, de andere "een vreemde. Op een gegeven ogenblik greep de onbekende het geweer van de andere bewaker en opsnde het vuur PP een afstand van énkele meters. De twee gebroeders Peter en Heinrich Willemse werden dodelijk getroffen en sloegen tegen de grond. De andere le den van het gezelschap wierpen zich onmiddelliik op de Duitser, ontnamen hem zijn geweer en grepen hem zo stevig aan dat "hij met een schedel- basisfractuur in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Van ambtelijke zijde wordt vernomen, dat de fhmilie Willemse Duits is. Een van de twee slachtoffers, die resp. 25 en 28 jaar oud zijn, werd reeds gerui me tijd in verband met smokkelarij en diefstal door de politie gezocht. Engel se en Duitse instanties stellen ter plaat se een onderzoek in. De lijken zijn in beslag genomen. Het grenstoezicht was de laatste da gen verscherpt in verband met smok kelarij. EEN DRIELING GEBOREN. Te Boekei schonk de vrouw van de grondwerker L. Verhofstad, wonende in de Heivelden, het leven aan een drieling, twee meisjes en een jongen. Moeder en drieling, die in het zieken huis te Gemert verblijven, maken het uitstekend. Het gezin VerhofstadPen- nings telt thans 8 kinderen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Ernest Bevin, heeft een verklaring- afgelegd in ver band met het afbreken der confe rentie der vier ministers. Indien de Sovjet-Unie haar eisen, die zij als voorwaarde tot het bereiken van een overeenkomst in de raad der vier ministers heeft gesteld, laat varen, aldus Bevin, dan kunnen we een verenigd Duitsland scheppen. Hij kon uit naam van de Britse re gering geen overeenkomst aangaan ter volledige uitvoering van het verdrag van Potsdam, indien daaraan een maat regel wordt verbonden, waarvan geen melding wordt gemaakt in het verdrag. Bevin was van mening, dat de S.U. de groothandel had uitgebannen en spoor wegen onder militaire controle had ge plaatst, evenals openbare werken en fabrieken, terwijl ze op deze objecten geen rechten voor herstelbetalingen kon laten gelden. Het doel hierbij was, „het economisch leven van Duitsland te be heersen". Bevin zei eerst te willen weten, met welk recht de S U deze maatregelen had getroffen: eerst dan kan de zaak ernstig besproken worden. In strijd met het verdrag van Potsdam, aldus Bevin, is zeventig procent van de in dustriële productie in de Sowjet-zone van Duitsland naar de S.U. geëxpor teerd, resp. opgebruikt door de Sowjet- bezettingsmacht. De verklaring gaat voorts in op Mo- lotofs beschuldigingen aan het adres van Engeland en de V.S. aangaande het misbruiken der industriële productie in de westelijke zone. Al wat Engeland, vóór en na de fusie, heeft uitgevoerd, aldua Bevin, is betaald tegen de prijs van de wereldmarkt, ook kolen en hout. Duit''and heeft grondstoffen en ander materiaal ervoor teruggekregen. De S.U. heeft nooit duidelijk gemaakt, zo gaat Bevin verder, volgens welk ar tikel uit de overeenkomst van Pots dam de S.U. recht zou hebben op on middellijke herstelbetalingen uit de lo pende productie. Nadat Bevin had medegedeeld, dat in de gecombineerde zone de productie gestegen was van acht en twintig tot twee en veertig procent van de produc tie in 1936, verklaarde hij het te be twijfelen. dat in de Sowjetzone een §tij- ging tot twee en vijftig procent zou hebben plaats gehad. En bovendien zouden de Duitsers er niet veel profijt van hebben. Doordat de oostelijke zone geen voedsel naar de westelijke zone zond, was daar de voedselpositie on gunstiger geworden maar „volgens mijn inlichtingen U het rantsoen In de westelijke zone hoger dan het ge middelde in de Sowjet-zone". hoewel zij. die voor 't Sowjet-bostuur werken, meer krijgen. De voorbereidingen voor de „Ronde van Nederland", die van 24 April t.m. 2 Mei 1948 zal worden gehouden, zijn reeds zover gevorderd, dat de route in grote lijnen kon worden vastge steld. De ronde, die 9 dagen zal du ren, gaat behoudens nadere goed keuring van het departement van Waterstaat en Verkeer over een afstand van 1700 km, verdeeld over de volgende etappes: Zaterdag, 24 April start te Amster dam en via de Zaanstreek, Alkmaar, Afsluitdijk, Sneek, Leeuwarden naar Groningen. Zondag, 25 April: Groningen, Win schoten, Assen, Mennel, Zwolle, Alme lo, Hengelo, Enschedé. Maandag, 26 April, Enschedé, Zut- plien, Deventer, Apeldoorn, Voorthui zen, Barnevëld, Ede, Wageningen Grebbeberg, Rhenen, Veenendaal, De Klomp, Ede, A.rnhem, Nijmegen. Dinsdag, 27 April, Nijmegen, Veg- liel, Helmond, Venlo, Sittard, Geleen, Maastricht. Woensdag, 28 April: Rustdag. Donderdag 29 April: Maastricht, door Zuid-Limburg over de Cauberg terug naar Maastricht, Sittard, Roer mond, Eindhoven. Vrijdag, 30 April: Eindhoven, Den Bosch, Tilburg, Breda, Bergen op Zoom, Krabbedijke, per boot naar Ossenisse, Terneuzen, Sas van Gent, Hulst. Zaterdag, 1 Mei: Hulst, Sas van Gent, IJzendijke, Breskens, met de boot naar Vlisslngen, Bergen op Zoom, Roozendaal, Dordrecht, Schie dam, Rotterdam. Zondag, 2 Mei: Rotterdam, Den Haag, Leiden, Hillegom, Haarlem, Heemstede, Aalsmeer, Uithoorn, Hil versum, Bussum, Weesp, Amsterdam. Volgens deze met zorg gekozen route wordt ons land in alle richtin gen doorkruist. Door inschakeling van het Zuid-Limburgse heuvelland, Cau berg en Grebbeberg krijgt deze inter- u"i nale krachtmeting een bijzonder interessant "karakter. Weersverwachting tot Woensdag avond geldig. WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking met hier en daar een enkel licht buitje. Zwak ke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen. In het Oostelijk gedeelte van het land aanvanke lijk enkele nevel of mistbanken. Iets kouder dan gisteren. Zondagavond kocht een 21-jarige electrieien een paar haringen aan een stalletje op het Rembrandtplein ta Amsterdam en betaalde met een bank biljet van f 25. De haringventer ver trouwde de echtheid van het biljet niet en liep naar het politieposthuis ter plaatse, waar bleek, dat het biljet vi Is was Met twee agenten keerde bij terug en de electrieien werd gearresteerd. Na aanvankelijk ontkend te heoben, kwam al spoedig het verhaal los, -lat hij deze biljetten van een 22 jarige te kenaar uit Amsterdam-Noord kreeg. Een huiszoeking bij de hskenaar tracht 3 onvoltooide bankbiljet* m te voor schijn, die in een boek verborgen wa ren. Tevens vond de politie 5 blanco vellen bankpapier. Op het hoofdbureau van politie her kende de tekenaar uit de voorraad valse biljetten, die de politie na de oorlog ingezameld heeft, 30 stuxs, die hij vervaardigd had. George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is voornemens Vrijdagavond 'het Ameri kaanse volk voor de radio verslag uit te brengen van de conferentie te Lon den. Marshall wordt Vrijdag in de V. S. terugverwacht. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat president Tru man een volledig verslag van Marshall ontvangen heeft over het verloop van de conferentie te Londen. Truman's perssecretaris weigerde te zeggen wat de president van de mislukking dacht. De republikeinse minister van Bin nenlandse Zaken. Roem, heeft gisteren op een persconferentie medegedeeld, dat de Republiek Indonesia bij de Vei ligheidsraad een plebisciet voor ge heel Indonesië zou aanvragen, indien de onderhandelingen op de „Renville" zouden mislukken. Nederland leeft in vele opzichten mee met de jongens overzee. Zij waar deren dat. Doeh medeleven van de re gering met de harte-vragen, hier aan gestipt en tegemoetkoming aan deze verlangens zal nog grotere dankbaar heid oogsten. AD INTERIM. van onze jongens Vier leden van de regering met in begrip van de premier naar Indonesië, Het is een gebeurtenis die sterker dan gewoonlijk de aandacht op de situatie in de Oostelijke overzeese gebiedsde len vestigt. Een feit is dat de besprekingen tus sen de Nederlandse en Indonesische delegaties op het door de Amerikanen beschikbaar gestelde s.s. „Renville" nog steeds geen resultaten van beteke nis hebben gebracht. De overeenkomst van Linggadjati is doorkruist door de politionele actie.' Deze en de daaruit voorkomende gevolgen doen nu de vraag rijzen in hoeverre dit accoord nog in het geding kan of moet wor den gebracht. Het dispuut gaat voor namelijk over de uitleg van de order: „Staakt het vuren" door beide partij en. De Nederlanders gaan er van uit, dat het gebied dat bij de politionele actie werd bezet geheel van troepen onderdelen van de Republiek dient te worden gezuiverd. Djogja tekent hier tegen protest aan, alsmede o.a. tegen de bezetting van het Oostelijk deel van het eiland Madoera door de Nè- derlandse troepen na de order „Staakt het vuren". Deze bezetting geschiedde echter met instemming van het in heemse bestuur van dit eiland, terwijl bovendien bekend was dat de voedsel positie van Madoera zeer slecht was. Hoe het ook zij, de informele zowel als de formele besprekingen onder 'toezicht van de Commissie voor Goe de Diensten hebben slechts de be noeming van een commissie voor on derzoek in de „twistgebieden" en een uitbreiding van de staf van de Com missie van Drie tot gevolg gehad. Minister Neher wel enigszins vreemd: een minister van de weder opbouw naar Indonesië, nu de' nood in het kader van zijn werkzaamheden hiér te lande meer dan de grootste in spanning vereist is nu gevolgd dooi de heeg. Beel. Daarna, waarschijnlijk heden, gaan de ministers Drees en Jonkman. Minister Beel betitelde de reis van de vier ministers als zijnde „een informatieve studie". Behalve Java, zo zeide de minister-presi dent bij zijn vertrek, zullen ook ande re Indonesische gebieden bezocht wor den. Tevens achtte hij het niet uitge sloten op verschillende plaatsen Ne derlandse troepenonderdelen te zullen ontmoeten. Hier willen wij even bij stilstaan. Wij hopen van harte, dat de heer Beel en zijn collega's dit voornemen in eén daad zullen omzetten. Wij hopen, dat zij hun oor bij deze ontmoetingen goed te luisteren zullen leggen en dat er oprecht en openhartig wordt gespro ken. Dan zullen de Excellenties ver nemen, dat er onder de leden van de Nederlandse troepen diverse zeer ge gronde klachten zijn, welke dringend op een spoedige en ingrijpende oplos sing wachten. Het betreft hier voornamelijk de kwestie van de aflossing der troepen. Een ieder weet en begrijpt, dat het oorspronkelijk opgestelde schema van aflossing door de politionele actie en de trage vordering in de richting van een oplossing van het geschil niet kon worden uitgevoerd. Nieuwe beloften over aflossing dan en dan werden ge daan, doch weer is uitstelling van za ken meer waarschijnlijk dan uitvoe ring der beloften. Zo kan uit de laatste berichten wor den afgeleid, dat de bataljons dienst plichtigen in de herfst van 1946 naar Indonesië uitgezonden, zo goed als ze ker niet aan de beurt komen om in 1948 te worden afgelost. Bij die batal jons zijn zeer veel oudere reserve- officieren en dienstplichtige onder-of ficieren ingedeeld. Dit kader is nog van het z.g. „oude leger". De meesten van hen zijn gehuwd, hadden een zaak of burgerbetrekking en velen van hen zaten tijdens de oorlog in krijgsgevangenschap of moesten Ne derland verlaten. De gezinnen lijden door de langdurige scheiding, de za ken worden ernstig gedupeerd en de kens straks op een behoorlijke car rière voor deze oudere „jongens" van dertig tot veertig jaar wordt zo goed als nihil. Zij vragen zich af of de re gering ooit maatregelen heeft getrof fen of overwogen om hen eerder af te lessen. Bij herhaling is aan de ge huwde militairen medegedeeld, dat ge zinshereniging van hen niet mogelijk is Is men er zich wel goed van be wust, wat een scheiding van het gezin voor langere tijd en meestal niet voor de eerste maal betekent? Denkt men zich wel voldoende in, dat vele hu welijken kapot gaan, dat vrouwen ze nuwziek worden en kinderen niet die leiding kunnen krijgen, welke de op groeiende mens nodig heeft? Het is 'n dringende noodzaak, dat een zo groot mogelijke aandacht aan deze materie wordt geschonken. Paul van Zeeland, het Belgische lid van de Commissie van Drie heeft ge zegd, dat de komst van de Nederland se ministers naar Indonesië van gun stige invloed kan zijn op de gang van zaken. Wij hopen het. Zij komen in de eerste plaats om te trachten te kun nen bijdragen aan de oplossing van 't grote conflict, doch daarnaast is het noodzaak dat zij ook voor de boven omschreven kwestie, die helaas niet op zichzelf staat, die aandach* zullen wij den. waarop deze „jongen5" deze Ne derlandse burgers recht hébben. (Zie vervolg kolom 5) I

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1