1708 Siad m Omgeving. TECHNIEK Er zijn tien millioen ratten te veel in Nederland De Stichting Noodschouwburg Crematie A. Molenaar Bloemwijk en de bijen Een verkeerde manier Soldaten en Jiu-jitsu AGENDA Bonnen halen E MODERNE De Alkmaarsche Courant sinds Extra-onderhoud gemeente-woningen Hotel De Nachtegaal Burgerlijke Stand NIEUWE INDUSTRIE TE BERGEN Stompetoren. Uitvoering Crescendo De bestrijding met kracht aangepakt Dood aan het gespuis! Egmond-Binnen. Het Nationaal monument Groot-Schermer. SPORT Alkmaarse politie op het groene veld -iy*- Ü-JMTS; .wjujuncMa De Stichting Noodschouwburg alhier it ons mede, dat zij het stichten van grote schoui^burgruimte hier ter de nog altijd een dringende nood zakelijkheid acht. Door een te beperkte zaalruimte ■worden te weinig mensen in de gele genheid gesteld de een of andere uit voering bij te wonen en het gevolg das-van is, dat men vaak meerdere avonden moet geven, zodat telkens op nieuw zaalhuur moet worden betaald, costuums gehuurd enz en dan nog moet trachten de tekorten door verlotingen te dekken. Bovendien is men op deze ze verplicht hoge entreeprijzen te £en waardoor het schouwburgbezoek wordt belemmerd. Het bestuur verwijst daarvoor b.v. naar de avonden van de Bonte Spelers en naar de kosten welke de Alkmaarse Operette-vereniging bin nenkort voor haar jubileumuitvoerin- gcn staan te wachten. "et beroepstoneel kan thans niet met grote bezetting en een groot décor 1 .men en het verenigingsleven kwijnt uoordat ook voor de sport onvol doende bewegingsruimte bestaat. Den ken wij ons Alkmaar als centrum van Noord-Holland dan heeft men hier geen gelegenheid voor het ontvangen van congressen e.d. waardoor het stadsbe lang in hoge mate wordt geschaad. DE PLANNEN VOOR DE NOODSCHOUWBURG. Een Noodschouwburg met 850 zit plaatsen in de Korenbeurs en met een toneelruimte welke aan velerlei eisen voldoet kan hierin verbetering bren gen. De plannen werden indertijd door Bouw- en Woningtoezicht goedgekeurd en eveneens door de Rijkscommissie van Toezicht op het bouwen van schouwburgen en in hoogste Instantie door het Bureau van Wederopbouw, waar men ook het culturele leven weer wil opbouwen. In Mei en Juni j.l. is het gehele plan daar nog eens bekeken, maar er was toen in ons land een actie gaande tegen verspilling van bouw materialen, aan bars, dancings enz., zo dat besloten werd de verbouwing een half jaar uit te stellen. Het Stichtings bestuur heeft in het afgelopen half jaar de plannen vereenvoudigd. De zaal be houdt echter 800 zitplaatsen en het toneel behoudt dezelfde afmetingen, hoewel alle overbodige luxe voorlopig achterwege blijft. Er zullen zeer weinig bouwmaterialen nodig zijn. De vereenvoudigde plannen zijn nu opnieuw Ingediend en het Stichtings bestuur verwacht, dat het Bureau Wederopbouw deze thans zal goed keuren zodat een behoorlijke Nood schouwburg binnen de kortst moge lijke tijd in het culturele- en verenl- gingsbelang in de dringende behoefte van Alkmaar aan schouwburgruimte zal kunnen voorzien. Gistermiddag is op Westerveld, on der enorme belangstelling gecremeerd, het stoffelijk overschot van wijlen on ze plaatsgenoot, de heer A. Molenaar, die de vorige week onder Vogelenzang op zo noodlottige wijze om het leven is gekomen. Dat de overledene een zeer geziene persoonlijkheid was, bleek wel uit het enorme aantal kram sen en bloemstukken. Terwijl de aula zich vulde, speelde de organist, de heer George Robert, het bekende „Largo" van Handel. Als eerste spreker trad de heer J. G. Hoed naar voren, om namens de buurtvereniging „Scharloo", de over ledene te danken voor het vele dat hij hiervoor heeft gedaan. Hij hoopte dat de familie het zware verlies met gela. tenheid zal dragen, hierbij gesteund door de talrijke vrienden. Wij althans zullen hen zoveel mogelijk terzijde staan en hem nooit vergeten. De heer van Boekhoven wees er op, dat de heer Molenaar was een sterk mens, vervuld van grote levensdurf en levensmoed, terwijl van hem een op wekkende geest uitging. Hij heeft moe ten vechten met het leven, doch uit niets heeft hij kans gezien, zich een behoorlijk bestaan te scheppen, trouw gesteund door zijn beste kameraad, zijn vrouw. Hij liet anderen medede len van hetgeen hij had en het moet voor de nabestaanden een grote troost zijn, dat hij zich vele vrienden heeft verworven en zij niet onverzorgd ach terblijven. De heer London dankte de overlede ne voor het vele dat door hem gedu rende de bezetting en vooral in het laatste jaar, voor de „onderduikers' is gedaan. Geen van hen zal dit ooit kunnen vergeten. Onder de tonen van „Zur Trauerfei er" van Rob. Schumann, daalde de kist langzaam, waarna de heer Nieuwveen, namens de familie, doch ook voor zich zelf, dankte voor de geweldige be langstelling, van alle zijden onder vonden. Het bestuur van de Buurtvereniging „Bloemwijk" organiseerde Dinsdag in café Centraal een culturele filmavond, welke door de N.V. Bijenstand Mellona werd verzorgd. Het ligt in de bedoe ling van het bestuur meerdere van deze avonden te organiseren. Uit het openingswoord van de heer Jonker bleek dat het bestuur zich ook nog met iets anders dan het organise ren van feestjes en gezellige avonden bezig houdt. De afrastering langs de spoorbaan en het plaaten van de lan taarn zijn door de bemoeiingen van het bestuur tot stand gekomen. Nadat de heer Meza de smalfilm „Mellona" had gedraald, voorafgegaan door een causerie ovc- het leven der bijen bleef men nog enkele uren ge zellig bijeen om een dansje te maken. Meervoudige Kamer De 34-jarige filiaalhouder Johannes G. M. R. uit Amsterdam zou omstreeks 15 Juni 1947 van Alkmaar naar een andere stad worden overgeplaatst. Op een of andere manier had hij een f 400 en 400 textielpunten te kort. Uit eigen middelen had hij dit te kort aange zuiverd, maar zon toch op een manier om zich voor dit verlies schadeloos te stellen. De oplossing die hij vond, was niet de juiste, met het gevolg dat hij zich Dinsdagmiddag voor de Meer voudige Kamer, onder presidium van mr. Krabbe, moest verantwoorden. R. had met één zijner knechten, Ja cobus B. A. v. 't;V. uit Alkmaar, afge sproken, dat, wanneer er een zending goederen van het hoofdkantoor kwam, een doos met sokken, kousen, zolen en hakken, tijdens het uitladen achteraf zou worden gezet, voordat de vracht brief was afgetekend. Dat hiervan de chauffeur de dupe had kunnen worden, daar hadden de beide heren niet aan gedacht. Mr. Holsteijn vond die handelwijze van R. karakterloos en eiste f 300 of 30 dagen en een voorw. gevangenis straf van 6 mnd. met een proeftijd van 3 jaar. De schoenmakersknecht kwam er met f 100 of 30 dagen af. Uitspraak over 14 dagen. i WOENSDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Filmavond R. K. Apostolaat. Huize Westerlicht, 8 uur: VCJC, „De Ster van Bethlehem". DONDERDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Toneeljubileum Rika Hopper. Aula Gymnasium, 1.15 uur: Film „De paardenfokkerij" voor L.T.B. enz. Bergen, Rustende Jager, 8 uur: Leerl. Midd Meisjesschool: „Als de Ster bleef stille staan". BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Vergelding, 18 jaar. Extra: De huwelijksplech tigheid in Londen (in kleuren). Woensdag 2.30 uur matinée. Victoria Theater, 8 uur: Onze corres pondent meldt, 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Zij, wier familienaam begint met de letters R en U zijn morgen, Donder dag 18 Dec. aan de beurt voor het af halen van nieuwe bonkaarten 802, schoenenbonnen en bonnen voor a.s. en jonge moeders. De uitreiking vindt plaats in het uitreikingslokaal, Ridderstraat, van 9 —12 en van 24 uur. Zelfverzorgers uitsluitend op Zaterdag 3 Januari '48. De inwisselingsbon van bonkaart 713 moet afzonderlijk worden meegebracht, dus niet meer de gehele kaart. Gistermiddag waren officieren, on derofficieren, korporaals en man schappen van het Indisch Instructie Bataljon uit Alkmaar en omgeving bijeen in de Cinema Américain, waar een ontspanningsmiddag werd aange boden, die klonk als een klok. Als hoofdnummer werd vertoond de film „Het bloedeiland" met in de hoofdrollen John Wayne, Susan Hay- ward en Dennis O'Keefe. Deze film, die de geschiedenis behandelt van de beroemde Sea-bees; de gemilitariseer de mannen van de C.B.'s, de Con structie-bataljons, toont onder ande ren een handgemeen tussen Jappen en Amerikanen, waarbij jiu-jitsu wordt gebruikt. Dit was voor de organisatoren aan leiding, zoals de heer Kessler namens de directie van Cinema Américain mededeelde, om een paar bekende beoefenaren van jiu-jitsu, n.l. de heren Tadema en Kuilman uit te nodigen, voor het I.I.B. een demonstratie te geven. De proeven van behendigheid en snelheid, die door deze twee jiu-jitsu- leraren aan de dag werden gelegd, werden door de aanwezigen met in teresse gevolgd, en zó gingen zij op in de handgrepen en klemmen, dat na afloop van de demonstratie sommi gen al de lust gevoelden, op hun buurman te gaan experimenteren. De heren Tadema en Kuilman, die resp. te Alkmaar en Schagen en Den Helder les geven, gaven hun talrijke publiek een duidelijk inzicht in het grote nut van jiu-jitsu. Na afloop van de film sprak de wnd. bataljonscommandant, de kapi tein P. van de Rest, woorden van dank tot allen, die deze middag had den mogelijk gemaakt. Behalve de heren Kessler, Tadema en Kuilman kemt daarvoor de op de achtergrond v/erkende kapitein Erkelens en de alom tegenwoordige sergeant Koerts alle lof toe. Op de film zelve, die vanaf Vrijdag h het programma komt, komen wij in ons nummer van Zaterdag nader terug. EEN WOESTELING Gistermiddag fietste een leerling van de Ambachtsschool met veel te grote snelheid door de Langestraat. Op een gegeven ogenblik raakte zijn ketting onklaar, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor en een andere wielrijder ondersteboven reed. Persoonlijk letsel is niet veroorzaakt, maar één der rijwielen werd ernstig beschadigd. Tegen de woesteling werd proces-verbaal opgemaakt. speelt ook in het Dag bladbedrijf een grote rol. Telex-apparaten, zet machines, rotatiepersen werken er aan mede om 't nieuws uit Alkmaar en Omgeving, uit Binnen- en Buitenland op de sn,elst mogelijke wijze te ver werk sn- Onze lezers pro fiteren hiervan, want ook zij zijn „hij de tijd". Zorgt er voor dat ook U op de hoogte bent en abonneert U nog heden op Het*is gebleken, dat de toestand van de vier bij het gemeentelijke wo ningbedrijf In exploitatie zijnde com plexen woningen zodanig Is, dat ver betering dringend noodzakelijk Is. Op dit extra onderhoud zijn de onder- houdsfondsen niet berekend. Waar deze huizen in verband met het nij pend woningtekort nog geruime tijd meemoeten en de totale kosten op f 250.800 zijn geraamd, is een voor schot uit 's Rijks kas gevraagd. De Directie voor de Volkshuisves ting voor deze provincie meent, dat de werkzaamheden over drie jaar ver deeld moeten worden en heeft geen bezwaar tegen het aanvragen van een Rijksvoorschot voor het eerste deel der werkzaamheden, voornamelijk het buitenwerk, dat in 1948 moet ge schieden. Later moeten afzonderlijke credieten worden aangevraagd. De kosten van het eerste deel (voor 1948) worden op f 84.900 geraamd. B. en W. stellen de raad voor deze bedragen beschikbaar te stellen. Het betreft hier complexen woningen aan de Boezemsingel en Dijkgraafstraat, Eoezemsingel en Schermeerstraat, het Oudorperdijkje en in de Tromp- en De Ruyterstraat. C. de Boer de nieuwe eigenaar Het bekende Alkmaarse Hotel en Café-Restaurant De Nachtegaal in de I angestraat heeft wederom een nieuwe eigenaar gekregen, n.l. de beer C. de Boer, een algemeen bekende en ge achte persoonlijkheid in het Alkmaarse café-bedrijf. Wij twijfelen dan ook niet of De Nachtegaal met de heer en mevr. de Boer aan 't hoofd gaat een zeer goede toekomst tegemoet. Wat het hotelbedrijf betreft zal al het mogelijke comfort worden ge bracht. Aan het café en de restaurant afdeling zal extra zorg worden besteed en dat is het echtpaar De Boer wel toe vertrouwd. In de biljartzaal staan thans drie uitstekende biljarts, waar aan de heer De Boer, die zelf éen ent housiast aanhanger van de biljartsport is, natuurlijk zijn volle aandacht zal wijden, vooral nu door de Alkm. Bil jartbond een interessante competitie wordt gespeeld, waarvoor diverse wed strijden in het clublokaal van Excelsior (De Nachtegaal) plaats vinden. Van vele zijden mocht de fam. De Boer blijken van belangstelling ont vangen, waaronder mooie bloemen. Wij wensen de familie De Boer alle succes in haar nieuwe bedrijf. Dat het zeer goed zal vlotten, daaraan behoeft geen ogenblik getwijfeld te worden, want ook voor vergaderingen enz. kan men zich tot de nieuwe eigenaar wenden. De gisteravond gespeelde competitie ontmoetingen in de Nachtegaal trok ken veel belangstelling. Excelsior B speelde tegen Onder Ons B en won met 100, terwijl de wedstrijd Drie' Ruiten tegen De Optimisten eindigde met 32 voor de Optimisten. VERNIEUWING BRUGGEN EN VERBETERING VAN DE LIMMERHOEK. Voor deze werken heeft de raad in 1939 een crediet van f 100.000 toege staan voor welk bedrag met de Staat een geldlening is gesloten. Toen het crediet in 1940 niet toereikend was werd het verhoogd tot f 125.374 en de lening in verband daarmee gewijzigd. Ondanks jarenlange onderhandelingen bleef er na de werkzaamheden een ge schil tussen de gemeente en de aanne mer over het „meerderwerk", welk geschil daarna aan een commissie voor arbitrage is voorgelegd. Na de uit spraak is' gebleken, dat het toegestane crediet met f 66112.44 is overschreden. De minister van Wederopbouw heeft het voorschot uit het crediet voor werkverruiming met dit bedrag ver hoogd. Voorgesteld wordt voor het aanvul lend cpediet een aanvullende overeen komst met de Staat te sluiten. VOORSCHOT VERHOGING PENSIOENEN VAN OUD WETHOUDERS EN HUN NABESTAANDEN. In verband met de spoedig te ver wachten regeringsmaatregelen, welke de herziening van alle vóór 1 Januari 1947 verleend pensioenen beoogt en de bedoeling om vóór Kerstmis 1947 daarvan een voorschot te verstrekken, stellen B. en W. voor een bedrag van f 587.50 beschikbaar te stellen voor drie weduwen van oud-wethouders en één oud-wethouder. PAST OP UW KONIJNEN Kerstmis is in aantocht, en dus is de eerste aangifte van konijnendief stal al weer binnen. Er zijn nu een maal mensen, die graag konijnen eten, als anderen ze voor hen vetgemest hebben. Zet uw konijnenhokken in de schuur of beveiligt ze op andere ma nieren, want voor dergelijke elemen ten kan men zich niet genoeg hoeden. OP HETER!) \D BETRAPT. Een lid van het winkelpersoneel van een grote zaak hier ter stede werd Dinsdag op heterdaad betrapt- toen hij enkele goederen, toebehoren de aan dit bedrijf, trachtte te ont vreemden. De politie heeft de zaak in or.derzoek en men vermoedt, dat door deze persoon meerdere pogingen in het werk-werden gesteld. Geboren: Henderlkus, zoon van G Bijl en J I van Ingen Jannieta, doch ter van J Somers en A Koeman. Al. phonsus C, zoon van N Zuurbier en K Kolmans. Getrouwd: Alphonsus Hovius en Dleuwera Vriend. "Johannes W*-Klaassien en Monica Brieffies. Overleden: Johannes Visser, we duwnaar van R Bakker, 81 jaar. Jo hanna van Driel, 63 jaar, gehuwd met F W Amsterdam. AANSCHAFFING VOORSPANSNEEUWPLOEG. De vorige winter bleek de noodzaak van het aanschaffen van een hydrauli sche voorspansneeuwploeg, die gekop peld kan worden aan de nieuwe vracht auto der gemeentereiniging. De kos ten bedragen f 2250. B. en W. vragen hen daarvoor een crediet te verlenen. Aardewerkfabriek geopend De heer J Euyter, die een twintig jaren geleden begon met het vervaardigen van sierartikelen en in 1937 aan de Hoflaan zijn bekende kunsthandel opende, heeft thans ztfn bedrijf om- geschakeld voor de fabricage van ge bruiksartikelen. Als straks het bedrijf op volle toeren werkt, zullen Jaarlijks een 7 a 8000 serviezen en een 25 k 30.000 sierartikelen de fabriek verlaten Onder grote belangstelling werd Dins, dagmiddag het bedrijf geopend. Verschillende sprekers voerden hefc woord, en allen drukten hun bewondering uit over de energie en de moed van de ondernemende zakenman en wensten hem alle succes toe in zijn nieuwe bedrijf. Allen, die gevolg hadden gegeven aan de uitnodiging om de opening bij te wonen, wachtte een buitengewoon interessante middag. Bij de rondgang door de verschil lende afdelingen, die hier en daar in een bloementuin, herschapen waren, kreeg de bezoeker een goed idéé van wat er zoal moet gebeuren, vóór het stukje klei als prachtig kopje op tafel komt. Met bewondering zullen zij hebben ge zien, hoe vaardige handen op de draai- i schijf een brok Franse klei, dat een tijd lang ln de kleibak een rottinr -roces had ondergaan en daarna in de mo i was ge malen, in een minimum van tijd omtover den in een kopje, een schoteltje, een sui. kerpot, een eidopje of wat men maar be liefde Serviezen en schotels werden niet uit de hand gevormd, maar machinaal ingedraaid in gipsvormen. - Het vochtige grijze voorwerp verhuisde vervolgens via de droogstellages naar de droogoven. Vervolgens werd het droge product wat opgepoetst en in de electrisch verhitte oven aan een temperatuur van 1080 graden blootgesteld. Als mooi wit biscuit kwam het weer te voorschijn. In de tekenkamer zag men een vijftal kun stenaars bezig met het beschilderen van de gebakken voorwerpen met emaille-verf (oxyde-verf). Dan werd alles gedoopt in een glazuurbad (tin-lood-glasglazuur) om hierna nog eenmaal in de oven te ver dwijnen en na enige tijd als afgewerkt product weer te verschijnen. Het brok klei was gemetamorphoseerd tot kopje, scho teltje, theepot, suikerpot, enz., enz., waar van de bezoeker er vele kon bewonde ren in de monsterkamer en het magazijn Bij het nijpende gebrek aan serviesgoed zullen ze daar niet lang verblijven' en spoedig hun weg vinden naar alle oorden Zondagavond gaf de gemengde zang vereniging Crescendo haar eerste uit voering in dit seizoen. De voorzitter, de heer W. Lakeman, riep de aanwezigen het welkom toe. De gezongen liederen werden onder grote aandacht aangehoord. Bijzonder goed werd „Mijne Moedertaal" van L. F. Brandts Buys ten lehore gebracht. Het opgewekte „Liedje van de boer" oogstte veel succes. Tot slot werd „Sum mertime" van George Gershwin gezon gen. Dit negerwlegelied dat door de heer Gerard Kremer bewerkt was voor koor en solostemmen, viel zeer in de smaak. Ter afwisseling werden een paar één acters opgevoerd, n.l. „Meneer Pumps als hulp in de huishouding" en „Het Kikkertje". Beide toneelstukjes brach ten de lachspieren danig in beweging. Een grote v tte rat kijkt u aan met een loerende blik in zijn schele ogen en overeind staande nekharen. Overal ziet u die rat op reclamebiljtten die door het hele land in steden en dorpen zijn uitgehangen. Er boven staat met dui delijke letters: Bestrijdt de ratten en de muizen! De rat heeft op die affiches een blik in zijn ogen, alsof hjj zeggen wilde: „Hier ben ik, wie doei r-e wat? Ik heb mijn maats om me te helpen, en samen vormen wij een mill' -ler.leger. Jullie mensen zijn knap, als je ons eronder krijgt. Er komen toch immers steeds weer nieuwe ratten hij, en jullie helpt ons, zonder dat je het zelf weet". En kijk, daar vergist zich die waanwijze rat nu in. Wij mensen weten het wel degelijk, en eronder krijgen zullen wc ze ook. Daarop kunnen de ratten rekenen. ware op. Al die ratten bij elkaar be rokkenen ons land een schade van globaal geschat een dertig millioen gulden. Daarbij nemen we een ogen blik aan, dat iedere rat per dag voor één cent schade toebrengt Hieraan moet een einde komen, en hieraan zal ook een einde komen, dank zij de actie, die de Plantenziektekundi- ge Dienst in Wageningen onder leiding van Dr. C. J. Briejer en met medewer king van Dr. L. W. D Caudri, hoofd van de afdeling Ratten en Mr. F. du Marchie Sarvaas. leider van de instruc tie, thans ontketend heeft. Wij kunnen in de tegenwoordige tijd van voedselschaarste en gebrek aan materiaal waarachtig onze voor raden wel beter gebruiken, dan ze door een slordige tien millioen rat ten te laten opvreten of vernielen. Er zijn in Nederland nog meer ratten dan mensen, en elke rat werpt zes keer per jaar vijf a negen jongen. Die jongen zijn na drie maanden al geslachtsrijp. Nu u een eenvoudig rekensommetje kunnen aantonen, dat één rattenpaar per jaar meer dan duizend nakomelingen heeft. Dat zou waarlijk ontstellend zijn, maar gelukkig is de sterfte onder het ongedierte ook ontzaglijk groot. Daar bij komt echter één factor van belang, en dat is, dat op plaatsen, waar nog geen ratten zijn, deze plotseling ver- VOORLICHTING. Op een excursie o.a naar Alkmaar en Assendelft, die jnder leiding stond van de heer J D. Rempt, plv. hoofd v. d afd. voorlichting van het depar tement hebben wij een duide- schijnen. Het vacuum lost zich als het lijke indruk gekregen van deze actie, niet alleen doo de woorden die de heren G. van Slingerland en J. de Boer als burgemeester van Alkmaar en As sendelft spraken, maar ook door de uiteenzettingen, die gegeven werden door de functionarissen var de P.D. en bij de verschillende objecten door Ir. H. Knol, directeur van Openbare Wer ken te Alkmaar en de heer P. Peys, hoofd van de Landbouwschool te As sendelft. Dr. Ir. H. N Kluyver, de pl.v. directeur van de P.D. reisde mede, in plaats van dr. Briejèr, die verhinderd was. Ratten zagen wij niet, behalve dan op de film, waarop ze al griezelig ge noeg waren, en wij koesterden ook geen enkel verlangen, de nare dieren te ontmoeten, want evenals ieder mens hebben ij een instinctieve afkeer te gen het gespuis. Verlost als wij zijn van de zwarte rat, ove. brenger van de pest, vechten wij nu tegen zijn bruine soortgenoot, die behalve dat hij schade aanricht, ook ziekten overbrengt, para- typhus, ziekte van Weil, miltvuur, mond- en klauwzeer, dysenterie en de gevreesde trychnineziekte bij varkens. Bestrijdt dit ongedierte, waar ge maar kunt! De P.D. geeft aanwijzingen en helpt u -ndien nodig. Leent de rat- tenbestrijders een willig oor! Staat hen te woord, geeft h„n inlichtingen en volgt hun raadgevingen op. Legt de blokjes.„Flnirat" uit op de rattenpaden, bij holen en gaten, bij schuren, hooi mijten en kippenhokken! Het personeel is geschoold door speciale cursussen. Munitie is er genoeg. De gemeenten krijgen die van de fabriek in dozen van 1000 stuks. De organisatie is van boven af ge geld, de provinciale nasturen en ge meentebesturen zijn ingeschakeld, waar bij gebruik gemaakt wordt van de vakkennis en de routine van particu liere rattenbestrjjdings-firma's, die dus niet gepasseerd werden. Helpt allen mee, de plagg te bestrij den! Er zijn tien millioen ratten te veel in Nederland! Maar daarnaast niet alleen bestrijding, ook ratwering is no dig. Maakt het voedsel voor hen onbe reikbaar, hun schuilplaatsen onbewoon baar! Let op hoeken en gaten, ruimt uw schuren op, uw erf. Laat geen afval slingeren, da zullen niet veel ratten iets kunnen navertellen van de oorlog, die de mensen tegen hen ontketenden SCILLA MARITIMA Het gif, dat tezamen met een conser vemiddel door brood gebakken wordt komt van de Middellandse Zee en wordt vervaardigd uit Scilla Maritima (zee-ajuin). Voor andere dieren en mensen is het onschadelijk. Trouwens z lusten het niet eens! Maar ratten zijn er verzot'op. Geef ze dan die tractatie. Eén blokje doodt een rat! Er zijn blokjes genoeg en ratten te veel En het kost niets. Trouwens de hele actie komt de over heid op een 15.000 gulden te staan voor 150.000 pakjes voor de streek Noord- Holland, een uitgave, die zeker op weegt tegen de enorme chade door de ratten aangericht. Daarom nogmaals! Ook bij u zullen de bestrijders aankloppen Helpt dus ook u mee, opdat we ze kwijtraken, die v.eze, bruine dieren met hun lange kale staarten. We hebben het \vt. .tig al moei lijk genoeg zónder deze plaag! PUBLICATIE OPENSTELLING VAN HEX KANTOOR DER DIRECTE ■ULASTINGEN, INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN TE ALKMAAR De Burgemeester van Alkmaar brengt op verzoek van de directeur lan 's rijks belastingen en domeinen te Amsterdam ter algemene kennis, dat met ingang van 1 Januari 1948 het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Alk maar voor het publiek zal zijn ge opend: i. voor de betaling der directe be lastingen: Op Maandag, Dinsd' Woensdag en Donderdag van 8.C.J tot 12.80 uur; 5 voor de invoerrechten en accijn zen op alle werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en (behalve Zater dags) van 14 tot 16 uur; voor het doen van aangifte van de Motorrijtuigenbelasting en het betalen van deswege verschuldig de belasting op alle dagen en uren voor het verrichten van werk zaamheden ten kantore algemeen geldend met dien verstande dat na 16 uur daarvoor geen gelegen heid meer bestaat; :i. voor de betaling van omzetbelas ting, loonbelasting, verevenings heffing en commissarissenbelasting op alle dagen en uren voor het verrichten van werkzaamheden algemeen geldend met dien ver stande, dat na 15 uur daarvoor geen gelegenheid meer bestaat; voor de registratie en successie op alle werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en (behalve Zaterdags) van 14 tot 16 uur. 'hmaar, 17 December 1947. De Burgemeester van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, loco-Burgemeester. Reeds eerder is melding gemaakt van een plaatselijk comité voor natio nale gedenktekenen, waarin zitting hebben dr. Moons, voorzitter; P. Si mons, secretaris; N. Bommer, penning meester en leden J. Bosman, N. Schuit en W. v. d. Berg. Dit comité heeft be sloten de verkoop van certificaten te doen houden in de week van 15 -22 December. Zoals bekend zal de op brengst bestemd zijn voor een natio naal momument, dat te Amsterdam op de Dam zal verrijzen. Door aan koop van een certificaat wordt men eigenaar van een vierkante centimeter grond. De prijs bedraagt f 0.50. Men late niet na deze actie ten volle te steunen. RATTENBESTRIJDING. Deze week wordt in deze gemeente de rattenbestrijding, evenals overal el ders, ter hand genomen. Voor de dorps kommen Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef zijn resp. als leiders aan gesteld de heren C. Baltus, Abdijlaan 98 en Jb. Burger, Heerenweg 263. Elke dorpskom is verdeeld in vele wijken, aan het hoofd waarvan een bekwaam persoon is aangezocht, onder wiens toe zicht in zijn aangewezen wijk de z g. Finirat-blokjes zullen worden uitge legd. Dit uitleggen zal in de gehele gemeente op één dag geschieden, hl. Donderdag 18 Dec. a.s. MUTATIES TER SECRETARIE. Aan de tweede ambtenaar ter secre tarie alhier, D, A. E. P. de Jongh van Heiloo is op eigen verzoek met ingang van 5 December j.l. eervol ontslag ver leend. Tn diens plaats is ingaande 15 Januari as. benoemd mej. C. de Waard te Egmond aan de Hoef. VERENIGING VOOR WIJKVERPLEGING De Vereniging voor Wijkverpleging „Schermer-eiland" hield een ledenver gadering in café Van Truijen. De ver gadering stond onder leiding van de heer Sieswerda uit de Rijp. De twee wijkverenigingen zijn samengegaan, aldus spr. en cr is een nieuw bestuur gekozen, dat bestaat uit de volgende leden: C. Sieswerda (De Rijp), J. B. Sassen (Graft), N. Keyzer (Graftdijk), P Keetman (Driehuizen), W. J. Driessen (Groot-Schermer), H. Ouwel tjes (Driehuizen), Jb, Ouweltjes (Drie huizen), A. de Lange (Schermerhorn), T. Hartkamp-Timmerman (Oterleek) en Bregman-Plugboer (Stompetoren). De functies zullen in de eerstvolgende bestuursvergadering worden verdeeld. STUDIEBEURS. Onze plaatsgenoot, de heer J. v. Tiel, heeft een studiebeurs ontvangen voor zijn opleiding als trompettist, aan het Amsterdams Conservatorium. NED. HERV. KERK. Daar de heer P. Wiedljk heeft be dankt als ouderling, is in zijn -laats gekozen de heer H. U. Albertz Als diaken, in de vacature K. Spaan, werd benoemd de heer K. Wiedljk Kz. Dinsdagmiddag speelde het Alkmaar se politie-elftal haar laatste wedstrijd in de competitie welke tussen de ver tegenwoordigers van de sterke arm uit: Zaandam. Den Helder, Haarlem. Vel- zen 2. Bloemendaal, Zandvoort en Alk maar is gespeeld. Met 5—1 bleven de Alkmaarders de meerdere van het Zandvoortse elftal, door drie doelpunten van inspecteur Haver! ag en twee van de agent Mul der. Nadat zij een tijdlang de earste olaats op de ranglijst Innamen, zijn d« Alkmaarders door tw" nederlagen hen Zaandam en Den "elder, op de tweede plaats geëindigd.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2