rDE JEUGD-KOERIER. Hollandse mallemolens draaien niet meer TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER I im i am «l om door J. D, v. Exter^ Lin Kwe Long's laatste wens Hallo, Jongens en Meisjes! lonument Lunapark leed schipbreuk in Egypie Exploitanten op zwart zaad Naem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg Bloembollenuitvoer Hei ei van... Schinkel Een keizer en een getal Van nabij en verre Prijsraadsel an Alkmaar i de directeur i en domeinen mene kennis, Januari 1948 e belastingen, zen te Alk- zal zijn ge er directe be- r Woensdag 8.0J tot 12,30 m omzetbelas- verevenings- irissenbelasting ren voor het rerkzaamheden net dien ver- uur daarvoor leer bestaat: ■.n successie op 8.30 tot 12.30 aterdags) van iding gemaakt ité voor natio- waarin zitting rzitter; P. Si mmer, penning man, N. Schuit smité heeft be- certificaten te rek van 15- -22 d zal de op- oor een natio- te Amsterdam ?n. Door aan- lat wordt men ante centimeter gt f 0.50. Men ten volle te [JDING. deze gemeente mals overal el- Voor dedorps- n en Egmond als leiders aan- iltus, Abdijlaan nweg 263. Elk® n vele wijken, een bekwaam mder wiens toe an wijk de z g. worden uitge- in de gehele geschieden, n.I. CRETARIE. snaar ter secre de Jongh van oek met Ingang rol ontslag ver is ingaande 15 ej. C. de Waard f. VOOR SGING Wijkverpleging d een ledenvet- Truijen. De ver- leiding van de Rijp. De twee samengegaan, 1 nieuw bestuur lit de volgende De Rijp), J. B. rzer (Graftdijk), uizen)W. J. ner), H. Ouwel- Duweltjes (Drie- (Schermerhorn), aan f Oterleek) (Stompetoren). de eerstvolgende orden verdeeld. ITRS. s heer J. v. Tiel, ontvangen voor apettist, aan het orium. de het Alkmaar* aatste wedstrijd e tussen de ver- Ie sterke arm uit: Haarlem. Vel- andvoort en Alk- De Nederlandse lunapark-expedi tie, die in Maart van dit jaar naar Egypte is vertrokken, is voorshands een teleurstelling geworden. Van de negen maanden, die de groep zich thans ln Egypte bevindt, beeft het lunapark nog geen vier maanden kunnen draaien. Sinds einde September staan dè draal- en zweefmolens, de schiet tenten en de electrische autotjes werkeloos op een veld aan de Nijl In Cairo. Een deel der exploitanten huist met hun familie in woonwa gens en voor dat doel ingerichte pakwagens. Enige vrouwen zijn reeds met hun kinderen deels op kosten der familie in Nederland naar ons land teruggekeerd. De vakgroep kermisinrichtingen pro beert thans de overige vrouwen en kin deren van de zich in Egypte bevinden de vrije exploitanten eveneens te repa triëren. De zg „stijlwand"-motorrijder van 't gezelschap is reeds enige maanden ge leden met zijn echtgenote naar ons land teruggekeerd. Bertus Aafjes, die de groep naar Egypte heeft begeleid, is enige malen ziek geweest. Zijn vrouw is dezer da gen naar Egypte vertrokken. Het groot ste deel der kleine exploitanten bevindt zich in ernstige financiële moeilijk heden. Toen het lunapark, bestaande uit verscheidene bedrijven van de V.A.B. (Verenigde Amusements Bedrijven) en enige kleinere exploitanten, de tocht naar Egypte aanvaardde, waren de ver wachtingen hoog gespannen. Ook de regering was geïnteresseerd, omdat het lunapark in Egypte een voor ons land niet te versmaden bijdrage in de „de viezenpot" beloofde te leveren. Een lange lijdensweg. Het plan was de tenten eerst in Cairo op te slaan, doch daar aangekomen moest men ervaren, dat voor het luna park geen vergunning aanwezig was. De groep is daarop teruggegaan naar Alexandrië, waar het lunapark werd opgezet. Al spoedig bleek echter, dat ook hier de vereiste vergunning niet voorhanden was en dus was men ge doemd het Nederlandse lunapark voor lopig gesloten te houden. Achteraf heeft men kans gezien de autoriteiten te be wegen de vergunning af te geven, doch dit geschiedde eerst na ruim twee maanden van gedwongen werkeloos toezien. Op 5 Juni opende het lunapark zijn poorten in Alexandrië en tot half Sep tember hebben de Egyptenaren het Ne derlandse amusementscentrum goed be zocht. Tegen het einde van September, toen het badseizoen in Alexandrië ten einde liep en ook na vier-maanden de attrac ties iets minder begonnen te lopen, werd in Alexandrië opgebroken en ver- buisde men naar Cairo, waarop 'n ter rein aan de Nijl het lunapark opnieuw werd opgetrokken. Verder is het nooit gekomen, want de autoriteiten in Caïro gaven ook dit maal geen toestemming voor de exploi tatie van het lunapark en hebben tot op de huidige dag in deze houding volhard. Toen de cholera-epidemie eenmaal in Egypte was uitgebroken, was de kans om alsnog een toestemming van de au toriteiten te verkrijgen, geheel ver keken. De inkomsten zijn dus op het ogen blik nihil, doch de kosten voor het levensonderhoud gaan onverminderd door. Vandaar, dat het grootste deel der kleine exploitanten zich op het ogen blik in zeer grote moeilijkheden be vindt. De vraag rijst dus, hoe het moge lijk is, dat de tocht van de 45 Neder landse mannen, vrouwen en kinderen met hun bedrijven is aangevangen, hoewel voor --n dergelijke onderne ming geen vergunningen aanwezig bleken te zijn. ALI HASSAN Hierbij komt dan de naam naar vo ren van Ali Hassan, de Egyptische ker- mis-impressario, met wie de Nederland se lunapark-exploitanten zich contrac tueel verbonden hadden. Deze heer, wie* optreden aanvanke lijk alle vertrouwen wekte, heeft na dien zodanig gemanipuleerd, dat het tot een formele breuk met hem is gekomen en een proces tegen hem aanhangig is gemaakt. De laatste berichten, die zijn bin nengekomen, melden, dat AU Hassan met een zestigtal Arabieren op het terrein, waar 't lunapark nog steeds staat opgesteld, een groot „spektakel" Copyright R.D.P. TOETS WIL DE HUISTELEVISIE AFZETTEH, MISM0EDC DOOQ DE BELICHTEN CVEq DE VE^HIETiaHSEH.DIE OVERAL IH DE LANSE'S COgPUS WOQOEH 6EMELD. heeft gemaakt, waarbij het tot enige handtastelijkheden f gekomen. Enige Nederlanders hebben hierbij kleerscheuren opgelopen. Aan de in stallaties is niets beschadigd De politie zou van mening zijn, dat Ali Hassan dit uit wraak heeft willen doen. Het wachten is thans op de uitspraak in het proces tegen Ali Hassan Mocht dit voor de Nederlanders gunstig zijn, dan bestaat de mogelijkheid dat het Nederlandse lunapark of in elk geval een deel daarvan voorlopig in Egypte zal blijven. De organisator van de we reldtentoonstelling, de heer Halim, heeft n.l. aan de Nederlanders voorge steld het Nederlandse lunapark als at tractie op de wereldtentoonstelling te gebruiken. Dat kan. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende orga nen; 't bloed gaat weer sneller stro men; onzuiverheden, die zich nu vast zetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden minder en de aanvallen nemen in aan tal af; elke dag voelt ge U méér mon ter en opgewekt, na een dag van wel dadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden Mededeling) De bloembollenuitvoer bedroeg tot en met October ruim 31 millioen kg ter waarde van 64 mill. gld. In 1947 wordt een totale uitvoer van 33 mill, kg ter waarde van 68 mill, guldenver- wacht tegen 30 miU. kg ter waarde van 56 mill. gld. in 1946 en 52 mill, kg met een waarde van 31 mill, gld in '38. MOND- EN KLAUWZEER VOORBIJ Mond- en klauwzeer kwam in ons land op 1 Januari 1947 voor onder het vee van ongeveer 1000 bedrijven, ver spreid over ruim 400 gemeenten. Op 2 November 1.1. was onze gehele rund veestapel echter vrij van mond- en klauwzeer, zeer zeker mede een ge volg van het vele gebruik van vaccin na de bevrijding. Twee derde van het vee is geïmmuniseerd. In de week van 1623 Nov. is slechts één geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. 27. „Ja, reuze", riep Pim uit. „La ten we er meteen heengaan. Misschien kan slager Bloedworst ons alle drie wel gebruiken. Dan is hij des te eer der klaar". „Drie handige honden kan iedereen gebruiken", voegt Pom er nog aan toe. 28. Ze zijn zo verrukt van het idee, dat ze meteen wegrennen. Ja, ze ver geten zelfs om meester Uil te bedan ken. Maar die kijkt hen lachend na. Hij vindt het voor deze keer niet zo erg, want hij begrijpt ook wel, dat Pim, Pam en Pom erg opgewonden zijn. Als je ooit gehoord hebt van oud Chinees porcelein, dan weet je ook, dat zoiets heel kostbaar is en vaak sprookjesachtig mooi kan zijn. In som mige musea kun je nog prachtige va zen, sierborden en serviezen ervan bewonderen, Maar zo mooi als dit was in het paleis van keizer Lao Ming kun je je maar moeilijk indenken. Toen hij nog leefde, en dat is reeds vele ja ren geleden, kwamen uit alle delen der wereld kunstkenners en kunste naars om zijn schatten te bewonderen. Zelf stond hij dikwijls stil te genieten wanneer hij zijn blikken liet dwalen langs de ongeëvenaard schone waaier borden en Chinese vazen, die zijn za len sierden. „Wat kan ik toch weinig", dacht hij vaak, „vergeleken bij zulke kunste naars. Ik wilde, dat ik de maker van dit schoons eens ontmoette". Of deze ongesproken gedachte een oproep was geweest? Het lot bracht hem reeds na enkele dagen in aanra king met de grootste onder de toen le vende kunstenaars. Lin Kwe Long. Hij legde de keizer zijn bedoelingen uit, die moesten spreken uit de koude steen. En nu de gestalten van zijn por celein nieuwe betekenis voor hem hadden gekregen, besloot de keizer deze grote kunstenaar mild te belo nen voor hetgeen hij het nageslacht had geschonken. Hij had gemerkt dat Lin Kwe Long een zeer eenvoudig le ven leidde: een kleine woning met aangrenzende werkplaats en een klei ne, met vreemde heesters begroeide tuin, was alles wat hij bezat. Na enkele dagen bezochten twee dienaren des keizers het sober ver- Wijf. Z(j maakten hem de wens van de keizer kenbaar, die hem in een rijke omgeving wilde overplaatsen. Lin Kwe Long, die niet anders wenste dan in de hem vertrouwde omgeving aan de arbeid te mogen blij ven. bracht eerbic'ig zijn bezwaren tegen het keizerlijk plan naar voren. Ben wens van Lao Ming gold in het gehele rijk als een bevel, zodat terstond gevolg aan de opdracht moest wor den gegeven. Zo voerde men hem naar een schit terend gelegen landhuis, jjjj waar hem alles ter be schikking werd gesteld wat nodig kon zijn. Een staf van bedienden was aanwezig, en het prachti ge park, dat het huis om gaf, zag er uit alsof hier in 't najaar geen blaadje van de bomen woei. Hij was gewend geweest geheel voor zich zelf te zorgen. Nu voor hem zo ge zorgd werd, meende de keizer, dat er mogelijk nog schoner porcelein zou worden ontworpen. Na enkele dagen ging Zijne Majes teit de kunstenaar zelf bezoeken en vroeg hem, toen hij zijn ernstig be drukt gezicht zag, of er nog iets ont brak. „Noem mij, wat ge verlangt te bezitten. Al zou het mij schatten kos ten, ik zal het U geven". „Indien gij dit werkelijk wilt", ant woordde Lin Kwe Long, „zo heb ik slechts één wens, die ik gaarne ver vuld zou zien; sléchts één en tevens mijn laatste". „En deze is?" vroeg de keizer. „Laat mij terugkeren naar mijn kleine woning, waar ik zelf in mijn tuin mijn moeskruiden kweekte en mijn prachtige bloemen verzorgde. Daar zat ik 's avond wel vermoeid, maar ik genoot van mijn arbeid. Hier krijg ik veel wijn te drinken, maar deze vertroebelt myn geest, veel heer lijke spijzen te eten, maar deze maken mij slaperig en lui. Als ik de zon wil zien en de berg wind wil ruiken zijn er te veel eve naren die mij omringen, en mijn geest zwijgt. Zo lang ik hier zal zijn, is mijn hart bedroefd". Enkele dagen stond hij weer voor zijn kleine woning en wiedde het on kruid. Met een dankbaar hart overzag hij zijn klein bezit, dat voor hem de grootste rijkdom betekende en waar hij zoveel schoonheid had ontworpen. Generaal Von Köcheritz, de ver trouweling van Friedrich Wilhelm XII, blonk niet uit door scherpzinnig heid. Toen een nieuw wachthuis ge bouwd was btj de grote vestingska zerne te Berlijn, bleek, dat de schild wacht niet over de hoofden van de gewoonlijk daar samenstromende mensen kon kijken. Na veel piekeren kwam de generaal tot een besluit. Hij ging de bouw meester van het wachthuis opzoe ken. ï,Ik heb er goed over nagedacht", sprak hij, „de bestrating van het ka zerneplein en der toegangswegen moet een halve meter verlaagd wor den. Dan is het euvel verholpen. Het lijkt wij het ei van Columbus". De bouwmeester, die Schinkel heette, zag de generaal stom verbaasd aan en antwoordde toen: „Laat U dat maar aan mij over. Morgen zal de schild wacht goed kunnen zien, zonder dat één straatsteen van zijn plaats hoeft." Hoe verwonderd was Von Köche ritz, toen hij de volgende ochtend de schildwacht op een keurig in de natio nale kleuren geverfd kistje vond staan van een halve meter hoogte. Sinds die tijd sprak de generaal niet meer van het „ei van Columbus", voor van het „ei van Schinkel". Karei IV, keizer van Duitsland van 1346 tot 1378, had een geweldige voorliefde voor het getal 4, wat wel licht zo vreemd nog niet was, gezien zijn naam. Dagelijks hield hij vier maaltijden, hij bezat vier paleizen, elk met vier zalen. In elke zaal waren vier deuren, vier vensters, vier tafels en vier lichtkronen. Zijn kroon had vier vertakkingen, zijn kleding ver toonde vier kleuren. Hij sprak vier talen en reed steeds met vier paar den. Aan tafel werden vier spijzen tegelijk opgedragen en vier soorten wijn geschonken. Hij verdeelde zijn rijk in vieren, het rijkslegers in vier korpsen; hij benoemde vier hertogen, vjer land- en vier markgraven en stelde vier rijksmaalschalken aan. Vier lijfartsen stonden hem terzijde. Nadat hij zijn omgeving vier maal vaarwel had gezegd, overleed deze minnaar van het getal vier in de na middag van 29 November 1378 om vier uur vier minuten. Gaarne was hij blijven leven tot 4 December, doch zijn vier doktoren hebben aan dit dringend verzoek niet kunnen vol doen. Nu ga ik maar meteen met antwoorden beginnen. Er zijn weer veel briefjes en dus: wie nu zijn naam niet vindt, krijgt volgende week antwoord. Hans Kaper, bedankt voor de postzegels. Ik zal proberen de gevraagde zegels voor je te krijgen. Blijf je nu geregeld mee doen. Hans? Trijnie Kaas, de postzegels en sigarenbandjes zijn bestemd voor kinderen, die deze sps„ ren en mij er om gevraagd hebben. Deze kinderen staan op een lijst en iedere week stuur ik naar een aantal hunner postzegels of sigarenbandjes. Allen komen zo geleidelijk aan de beurt. De Nederlandse zegels zijn voor zieke kin deren bestemd. Niemand is echter verplicht postzegels of sigarenbandjes te stu ren. Els Pronk, natuurlijk mag je „Oom Wim" schrijven. Ik wil je opstellen graag eens lezen. Els Bedankt voor de sigarenbandjes. Greta Klinkhamer, ik ben verlangend om te horen hoe Vrijdag de handbalavond was. Bedankt voor de bandjes. Jaap van Engelenhoven, je had vorige keer vergeten je naam onder je briefje te zetten. Niet meer zo vergeetachtig zijn. Jaap. Bedankt voor de postzegels en sigarenbandjes. Gré Modder, dank je wel voor het aardige versje, Greetje Pool, hoera, eindelijk hoor ik ook weer eens iets van jou. Ik vind het erg jammer, maar 't 19 nu al te kort voor Kerstmis om, hetgeen jil vraagt, nog in de krant te kunnen opnemen. Had het maar eerder gevraagd, Greetje. Kan ik nu weer Iedere Week op je rekenen? Geri Wesselius, Jij hebt tenminste weer mooi postpapier. En ik hoop daarvan weer geregeld iedere week, door Jou beschreven, te ontvangen, maar als je op het oude schrijft, is het ook goed. Wat leuk op school die Zaterdagmorgen. Dat heeft mijnheer echt aardig gedaan. Jij bent dus een „kleine, dikke ratelaar". Geri, ik kan Je me al zo best voorstellen! Mlentje peereboom, als je het boek nu nog niet ontvangen hebt, kun je het ieder ogenblik verwachten. Er ls, buiten mijn schuld, enige vertraging ln de verzending geweest. Joslen Meeuwsen, is je mond al weer beter? En hoe was Sint Nicolaas-avond? Bets Half, dank je wel voor de sigarenbandjes en het versje, dat lk heel mooi vond. Lia Habich, Ellen van LIenen, Nellie Klooster, Ineke de Wit en Sletske Pander, jullie heet lk har telijk welkom in ons kringetje. Gaan Jullie trouw mee doen? As Jullie me brief jes stuurt, zal ik ze hier geregeld beantwoorden. Jetty Scheuer, nee maar, wat heb jij veel gehad van Sinterklaas! En dat was een gezellige avond, Jetty. Je hebt me een gezellig briefje gestuurd met aardige tekeningetjes. Hennle Lcm, dus jij gaat fijn uit logeren. Waar woont je tante? Schrijf je me toch eens, Hennie? Jan Minnes, ja hopr, je bent binnenkort aan de beurt voor post zegels. Nou zeg, jij hebt een goede Sinterklaas gehad! Teresa Terpstra, nu jij hebt een goede Sinterklaas gehadl En op school was het dus ook gezellig. En ik geloof, dat het Vrijdag weer feest op school zal zijn als mijnheer Leek jarig Ia. Feliciteer hem maar van mij. Kees Alders, bedankt voor het versje met tekening. Is dat jullie huls, dat Je getekend hebt? Pietje Kiekebos, is het kleedje nog klaar gekomen voor Sinterklaas? En wie heeft het gekregen? Jouw weer over oliebollen. Wllllc Geertsma, wat Jammer, dat de krant weg was briefjes doen me altijd watertanden. Eerst had je het over borstplaat en nu Schrijf je me vooral hoe de toneelavonden waren? Corry Zandbergen, ja, dan heb tk mis geraden. Nee hoor Corry, je bent helemaal niet te oud om mee te doen. De meeste kinderen hebben dezelfde leeftijd. Jan Oostewaal, hoera, van jou ook weer een briefje. Ja, ik schaam me verschrikkelijk, dat ik je moeder nog niet geschreven heb. Ik was van plan dat op haar verjaardag te doen, maar toen is er onverwachts iets tussen gekomen. Maar nu schrijf ik haar heus gauwl Lies Kaal, je opstelschriften heb ik ontvangen en ik ga ze rustig doorlezen. Ik wil graag een opstel in De Jeugd Koerier opnemen als het daar geschikt voor is. Ik was blij met je gezellige geïllustreerde brief. Frans Smit, wel gefe. liciteerd met de verjaardag van Jaapje. Dat zal een feest zijn, Vrljdagl Fla Egbergen, nee maar, wat heb jij een geweldig cadeau gehad met Sinterkalasl Wat vind ik het heerlijk, dat jij nu een fiets hebt, Tini Hartog, dat was goed nieuws In je laatste briefje. Ik ben er echt blij om, Tinil Elly Hoytink, ja. die A teveel was een vergissing. Het beste met je zieke zusje. Anton Mol, geluk kig, dat je nu weer mee doet. Wiesje v. d. Bil, nee maar, wat heb je nu netjes geschreven, zie je wel, dat je het wel kuntl En als Je nu op school goed Je best doet, dan hoeft mijnheer je geen strafregels en ook niet „wat anders" te geven. En dat vindt mijnheer n.og het prettigst! Je hebt me een echt gezellig briefje geschreven, Wiesje. Rie van der Plaat, natuurlijk mag je de raadsels samen met je broertje oplossen. Ja, ik miste Je al vorige week. Henri van der Plaat, jij en Rie zijn helemaal niet te oud om mee te doen. De meeste kinderen zijn van jullie leeftijd en sommige wel ouder. Dank je voor de postzegels, Piet Henke, zo zie Je, dat zelfs de brief in de verkeerde bus terecht is gekomen. En nu trouw mee doen, Piet! Riet Pais, bedankt voor de postzegels en sigarenbandjes. Doe je nu geregeld mee? Mark Boon, keurig zeg, die tekenin gen! Vooral die uitgeknipte kaboutertjes. Daar heb je vast heel wat werk aan gehad. Bedankt hoori Ttny Moorman, nog hartelijk gefeliciteerd met je ver jaardag. Was het een gezellige dag? Willy Slopsma, dat was dus een fijn Sin terklaasfeest. Schrijf je me nog vaak op dat mooie postpapier? Han Huigen, fijn dat Je ook mee gaat doen. Natuurlijk mag je me „Oom Wim" noemen. Dat ls voor jou dus niet vreemd. Stuur deze krant maar naar je vader jn ïndië Dat vindt hij vast aardig, nu hij vroeger zelf mee deed. Tante Pollewop, dat is een mooie schuilnaam. Maar denk er aan, tante, ook steeds je eigen naam in het briefje zetten. Nee maar, wat een goede Sinterklaas heb jij gehad! Schrijf je me nog vaak op dat mooie postpapier. Dag fietsende tante Pollowop! Hennie Roos, Willie van RooUen, Leen Slort (is je naam zo goed, want Je BChreef erg onduidelijk), Gerda van Westrienen, Martha Stolk, Betsie de Wit, Miesje Vonk Gerda de Bakker, Geesje en Tint Boon, Ella en Ria de Raat, jullie zijn van harte wilkom in ons kringetje. Doen jullie geregeld mee? Stuurt maar veel briefjes, dan zal ik ze steeds hier beantwoorden. Truus Schot, jij schrijft keurig! Moed houden. Truusje, je zult zien hoe gauw je weer helemaal beter bent. Het beste met je. Lucie van Gastel, al vond je de raadsels moeilijk, Je hebt ze dan toch maar keurig opgelost. Tineke Alexander, je Vulpen schrijft uitstekend. Bedankt voor de sigarenbandjes. Ja, postzegels voor zieke kinderen wil lk ook graag hebben. Tlny Wiggers, bedankt voor de sigarenbandjes. Vraag maar aan je vriendin of ze ook mee doet, Hoe heet ze? Tonnle Aggenbach, bedankt voor het versje. Wat gezellig, dat je broer over was Willy de Jong, bedankt voor de postzegels, Wie is je vriendinnetje, Willy? Mlentje Krles. gezellig hè. al die namen te lezen uit je vorige plaats. En die kinderen lezen nu Jouw naam ook en denken dan weer eens aan je. —Nellie In 't Veld, jij hebt een heel aardig versje van de oplossing gemaakt. Goed zo, Nellie! Ansje Meurs, djt was een gezellige Sinterklaas en Je hebt me een heel aardig briefje gestuurd. En nu weer tot de volgende week. Dag allemaal! COM WIM. Op het ogenblik wordt overwo gen in het begin van ^Januari weer een aantal tex tielpunten aan te wijzen. Op Nieuwjaarsdag zijn echter de textielzaken gesloten. Ware dit niet het geval en zou men op 1 Januari reeds op deze punten kunnen kopen, dan zouden ongetwijfeld heel wat Ne derlanders van het oud in h«t nieuw gaan staan. Op 18 December zal voor alle leeftijdsgroepen 'n bon wor den bekend gemaakt, waarop één el verkrijgbaar is. Kennelijk 'n ei, waar op het C.D.K. geruime tijd heeft ge broed. Om nog even op het dis tributieterrein te blijven: uit de Sow- jet-Unie kwam het bericht, dat aldaar de rantsoenering geheel is afgeschaft. Heft men bij ons de rantsoenering van een bepaald artikel op, dan wil dit meestal zeggen, dat het niet meer te krijgen is. Wij lezen, dat de stakingen aan Frankrijk niet minder dan 170 milliard francs hebben ge kost. Het werd dus hoog tijd om hier mee te staken. De vereniging Rijksambtenaren in Midden-Nederland heeft in Utrecht haar hulpactie voor Walcheren met een gezellige avond besloten. De V. R. heeft 75 bomen aan de Stichting „Nieuw Walcheren" ge schonken. Tot na middernacht bleef men gezellig bijeen. Wij veronderstel len dat men daar ook nog wel eens een boom opgezet heeft. Uit Die penveen wordt gemeld, dat daar op 97- jarige leeftijd de oudste inwoner is overleden. Het dorp is blijkbaar in de rouw omdat het thans geen oudste in woner meer heeft. Een pas ge trouwd paartje te Apeldoorn dat zijn intrek in een woonschip in het Apel- doornse Kanaal had genomen kreeg aanzegging, dat het moest verhuizen. Het twintig ton zware schip werd toen uit het water gehesen. Op een be stelwagen gezet en naar de Brinklaan vervoerd. Het huwelijksbootje is dus al gestrand vóór het in de vaart is gekomen. Maar de bewoners hebben tenminste vaste grond onder de voe ten. In een verslag van een di lettanten-vereniging uit Noord-Holland lezen wij, dat de hoofdrolspeler al ja ren vader van een zoon van 18 jaar was. Blijkbaar is die knaap in al die tijd niet gegroeid, maar ook niet ouder geworden. Een merkwaardig geval. Deze week werden de prijzen gewonnen door: MIEP DE VRIES, Vereweg 28, Oostwoud; CORRIJ ZANDBERGEN, Thomas- wyekstraat 7, Beverwijk; FIA EGBERGEN, Zuiderplein- steeg I, Alkmaar; TRUUS SCHOT, Voormeer 10 B, Alkmaar. TONNIE AGGENBACH, West gracht 32, Den Helder, die ieder een boek krijgen toe gestuurd. Verder stuur ik nog als troost prijs het boekje „De Waterde mon" aan; WILLIE GEERTSMA, Heemsker- kerweg 149, Beverwijk. De oplossing was: 1. Deventer 2. Schagen 3. Alkmaar 4. Schiedam EN HIER IS HET NIEUWE RAAD SEL: Hier volgen 26 lettergrepen. Daar van moeten jullie dertien woorden vormen, elk woord van twee let tergrepen. Iedere lettergreep mag natuurlijk maar éénmaal ge bruikt worden. De betekenis van de woorden wordt hieronder aan gegeven. Als jullie de gevonden woorden in deze volgorde laten staan, geven de eerste letters te lezen een prettige tijd, die wel dra aanbreekt. LETTERGREPEN: gel, Pijt, ken, hoorn, rus, len, zië, ap, dien, vis, e, ta, ger, keu, na, eek, ven, in, schel, land, na, a, veu, chi, tij, pel. WOORDEN: 1. deel van het huis, 2. deelbaar door twee, 3. land in Europa, 4. vis, 5. wild dier, 6. jong dier, 7. vrucht, 8. land in Azië; 9 werelddeel, 10. deel van de vinger. 11 vloerkleed, 12. als, 13. knaagdier. De oplossingen moeten uiterlijk Maandag a.s. gezonden worden naar de „Jeugd Koerier", p.a. Bureau van deze krant. Duidelijk op de adreszijde schrijven „Jeugd Koerier". Onder de meisjes en jongens, die goede oplossingen inzenden, ver loot ik weer boeken.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3