Minister Bevin is teleurgesteld mm Belgen verkochten Amerikaanse tanks aan Argentinië Vrijdag 19 Dec. 1947 J44e Jaargang no. 241, DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Had gehoopt wat te bereiken Truman wil Stalin ontmoeten vonnissen van Vrijwillige besparing kan benzine-distributie voorkomen Eerste Republikeinse krijgsraad mm Indisch débat in de Tweede Kamer „Luilekkerland" De sigaren van inlandse en uitheemse tabak Is Schacht financieel medewerker? 26 Doden bij scheepsramp WEERBERICHT Clandestien wapentuig in ruil voor graan Frans-Italiaanse overeenkomst Brits antwoord op Deense nota's BUREAUX ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 Rldderstraat/hk Oude'racht REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 434000 (t. n. v. N.V. Ver. Noordh. Dagbl. i. o., Alkmaar) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft in het Lagerhuis verslag uitgebracht over het mislukken der conferentie der vier ministers. Het doel van de raad der ministers van Buitenlandse Za ken was, zo zei hij: zakelijke voorbe reiding der vredesverdragen, opdat die aan de vredesconferentie voorge legd zouden kunnen worden. Bevin deelde mede, dat Engeland nimmer ernstig was ingegaan op de propaganda van de zijde der Sow jet- Unie tegen „de hulp aan Europa", daar hij gehoopt had in de sfeer van de rustige discussie méér te kunnen be reiken. Groot-Brittannië, zo ging Bevin voort, beoogt geenszins de verdeling van de wereld. Wij kunnen niet op dezelfde wijze blijven handelen als thans. Wij hebben de hoop gekoesterd, dat sa menwerking tussen de vier mogendhe den bestaanbaar is. Het grootste ge deelte van de wereld kan een basis vinden om tot overeenstemming te ge raken en zij kunnen het niet allen bij het verkeerde eind hebben. Groot-Brittannië hmult de deur voor onderhandelingen op«? en het zal trachten de noodzakelijke eenheid tot stand te brengen. Bevin verklaarde nog onder meer, dat de raad der ministers gebruikt is „voor totaal andere oogmerken" dan aanvankelijk de bedoeling is geweest. Hij ging in op de moeilijkheden in ver band met de Duitse activa in Oosten rijk, waartoe, zo zei hij, de Sowjet-Unie ook zekere eigendommen van Oosten rijkers en burgers der verenigde naties rekende. Met het Italiaanse vredesver drag was te lang getraineerd. Engeland had principes voor het be stel in Duitsland uitgewerkt op grond van de overeenkomst van Potsdam, maar helaas was er weinig vooruitgang te bespeuren en deed de propaganda veel kwaad. Tot Bevin's grote teleurstelling wil de de Sowjet-Unie niet deelnemen aan het plan Marshall en „oefende sterke druk op de buurlanden, die zij in fei te beval eveneens niet deel te nemen", hetgeen Bevin een inbreuk op hun' souvereiniteit acht. Wij zijn van plan, aldus Bevin, er zo goed mogelijk voor te zorgen, dat het Duitse volk niet de nadelige gevolgen van de huidige stand yan zaken onder vindt. In tegenstelling tot alle insinu aties blijft het ons streven van Duits land een politieke en economische een heid onder geallieerd toezicht te ma ken. Bevin besloot met de woorden: „Wij koesteren niet de wens de wereld te verdelen. De wijze waarop de minis ter-conferentie geëindigd is, heeft ech ter velen doen denken dat er niets anders op zit. Wij kunnen niet op de ze wijze blijven voortgaan. Ondanks alles hebben wij steeds gehoopt, dat de samenwerking tussen de vier grote mogendheden vruchtdragend zou zijn. Er moet toch ergens een basis voor overeenstemming te vinden zijn. Wij sluiten geen deuren en zullen alle con tacten blijven onderhouden. Wij blij ven hard werken om ten slotte dat te bereiken wat naar mijn mening nog steeds nodig is, n.l. eenheid, niet al leen van Duitsland, maar van geheel Europa". President Truman heeft gisteren ver klaard, dat hij, nu de conferentie van de Raad van Ministers te Londen is af gebroken, gaarne Stalin zou ontmoeten, maar alleen te Washington. Truman verklaarde, dat hij „in het geheel niet terneergeslagen" was door de misluk king te Londen en sprak zijn vertrou wen uit, dat de wereld tenslotte de vrede, die zij zozeer nodig heeft, zal verkrijgen. De president zei, dat hij de V. S. niet zou verlaten om een bijeenkomst van de Grote Twee of Grote Drie, met Stalin en Attlee, bij te wonen. Hij had in de laatste tijd geen persoonlijke boodschappen van Stalin ontvangen. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft zich in beginsel kun nen verenigen met het voorstel van de ANWB, KNAC, KNMV, EVO en de vakgroepen Goederen- en Perso nenvervoer de plannen tot wederin voering van de benzine-distributie te doen wijken voor een actie tot vrijwillige besparing van het benzi neverbruik. „Centraal Overleg" heeft aan de mi nister een plan voorgelegd, om, met steun van de overheid, 'n grootscheep se actie op te zetten en door te voe ren. Nadere mededelingen over de wijze waarop deze actie zal worden gevoerd zullen, in verband met de te verwachten regeringsbeslissing, bin nenkort worden gedaan. Of in de toekomst geheel van dwin gende maatregelen zal kunnen worden afgezien, hangt af van het succes, dat de actie, binnen een door de minister gestelde termijn, zal hebben opgele verd. In de zitting van de republikeinse krijgsraad van Tapanoeli (Sumatra) die van 2 tot 8 December duurde, worden volgens „Antara" 7 perso nen van de 27 verdachten van de moord op 8 cvacué's op 4 September j.l. nabij Loembanlob (Noord-Tapa- noeli) ter dood veroordeeld, Tien andere verdachten werden tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, drie tot 10 jaar, twee tot 3 jaar, één tot 2 jaar, en drie tot 1 jaar, terwijl één verdachte werd vrijgesproken. On der de ter dood veroordeelden bevindt zich de algemene leider van de Bari- san Harimau Liar („wilde-tijger"- strijdórganisatie), Parenta Sitoemorang geheten. Voorzitter van de krijgsraad was Kolonel Mr. Bernhard Siregar, auditeur-militair was majoor M. Hoe- tabarat. Verdediger van de verdachten was de heer Achmad Soeleman Nasoe- tion. Tijdens de rechtspraak waren te genwoordig de militaire gouverneur van midden-Sumatra en Generaal Ma joor Dr. Gindo Siregar. Deze eerste rechtspraak door de krijgsraad van Tapanoeli genoot ook grote belangstel ling van de zijde der bevolking. Koning: Michael ^n Prinses Anne even vóór het vertrek naar Boeka rest. Intussen heeft de Roemeense regering-Groza zijn huwelyksplan- ncn in de war gestuurd door geen toestemming te verlenen voor een huwelyk met Prinses Anne. Bij de behandeling der begroting van het Departement van Overzeese Ge biedsdelen kon gisteren uit de woor den van minister Jonkman wel afge leid worden, dat men het eigenlijk beter had geacht de behandeling der begroting -uit te stellen tot er meer resultaten van het verblijf van diverse ministers in Indonesië bekend zul len zijn. De Indonesische kwestie is een zaak van algemeen regeringsbeleid gewor den, zodat minister Jonkman heel wei nig te vertellen heeft. Dat was althans gisteren de algemene indruk. Men heeft in Den Haag heel weinig te ver tellen hoe het in Indonesië zal moe ten gebeuren. De regeringspolitièk bleek nog steeds o de basis van Linggadjati te staan. De grote fout der Republiek al dus de minister is het opeisen van een plaats, welke aan de federa tie is toegedacht. Nu de Commissie van Orde aan het werk is, is er, vol gens de minister, minder dan ooit aan leiding tot verder oprukken over te gaan. Dit jaar gingen 7932 vrouwen en kinderen naar Indonesië. Minister Göt- zen. die het financiële beleid behan delde, moest nog wat vragen over In donesië onbeantwoc -d laten. Hij wacht op de uit Indonesië aangevraagde cijfers. Nadat een motie-Romme was aan genomen en een motie van de Partij van de Vrijheid afgestemd, werd de begroting gistermiddag z.h.s. goed gekeurd. Voor het eerst hebben de bezettingsautoriteiten in Hamburg toestemming verleend om in deze grote haven, die zozeer door luchtbombardementen geteisterd werd, te fotograferen. Ontzettend is de aangerichte ravage. Deze foto Iaat zien wat er van de eens zo bekende werf van Blohm en Voss overbleef. Naarmate afstanden kleiner of liever: reizen korter worden, komen contrasten tussen het we reldje, waarin wij leven en we reldjes, „overvloeiend van melk en honing" beter tot uiting. Zulk een „luilekkerland" ligt anderhalve dag reizen van Am sterdam vandaan: Zuid-Afrika. Anderhalve dag in een K.L.M.- vliegtuig en U bent in een land, waar de gevolgen van de tweede wereldoorlog niet te merken zijn. In een bericht van de Zuid- Afrikaanse „State Information Service" lezen wij, dat de Kerst tafel van dit jaar „veel beter voorzien zal zijn" omdat de kal koenenstapel zeer is vooruitge gaanHet slachthuis te Jo hannesburg klaagt „voorlopig in gesneeuwd te zijn door een aan bod van slachtvee van meer dan 3000 stuks per dag", „ofschoon het aanbod van schapen in vergelij* king nog gering is." En de rant soenering van boter is met ingang van 1 December opgeheven Dat Zuid Afrika overigens ook anderen niet vergeet, wordt be wezen door de plannen, die wor den voorbereid om voedselpak ketten naar Engeland te zenden en wel op zulk een schaal, dat hierdoor de levensstandaard in Engeland belangrijk kan worden verbeterd. Het Rijksbureau voor Tabak en Ta baksproducten maakt bekend, dat het met ingang van 1 Januari 1948 aan fa brikanten van sigaren, vervaardigd uit inlandse tabak, slechts geoorloofd is deze sigaren af te leveren, indien deze voorzien zijn van een accijnszegel, waarop een opdruk van twee rode bal ken is aangebracht. Hiermede wordt getracht een einde te maken aan het euvel, dat zowel de handel als het pu bliek soms sigaren koopt, die van in landse tabak zijn vervaardigd, terwijl men in de mening verkeert of wordt gebracht, dat deze sigaren van over zeese tabak zijn vervaardigd. Indien de desbetreffende fabrikanten bovenstaand voorschrift juist opvolgen zal men de inlandse sigaren dus altijd kunnen herkennen aan de twee rode balken op de banderolle. Daar het mo gelijk is, dat er per bovenstaande da tum nog sigaren uit inlandse tabak vervaardigd jn omloop zijn, die van de gewone accijnszegel zijn voorzien, is het voortbestaan van bovengenoemd euvel de eerste tijd niet geheel uitge sloten. Hjalmar Schacht, eens de „finan ciële goochelaar" van de nazi's, zou, naar gemeld wordt, met functionna- rissen van de Brits-Amerikaanse zóne werken aan een financieel hervor mingsplan voor West-Duitsland. De 71-jarige voormalige president van de Reichsbank, die, nadat hij door het internationale militaire tribunaal te Neurenberg was vrijgesproken, tot 8 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, werd Zondag j.l. van het Duitse bewaringskamp te Ludwigsburg na bij Stuttgart naar een door de Ame rikanen beheerd kamp te Ober-Ursel in de buurt van Frankfort overge bracht. Naar verluidt, zouden fune- tionnarissen van de bizonale finan ciële raad te Bad Homburg, die bezig zijn met het opstellen van een plan voor de stabilisatie van de hevig ge- inflationneerde mark, de hulp van Schacht hebben ingeroepen. Schacht gaat er sinds lang openlijk "rat op een origineel financieel her vormingsplan te hebben. Het totale aantal slachtoffers van de botsing bij Curacao op Maandag j.l. tussen het tankschip Tucopita en het Argentijnse tankschip Los Pozos, waar bij beide schepen in brand geraakten, moet, daar er geen andere lijken der bemanning meer zijn gevonden, thans worden gesteld op 26. Het bergings vaartuig, dat Dinsdag uitvoer om een onderzoek in te stellen naar het 45 km uit de kust drijvende wrak van de Tucopita, keerde Woensdagmorgen met het uitgebrande casco op sleeptouw te rug naar Curacao, waar hgt werd ge meerd in een der meest afgelegen baaien, op grote afstand van de petro- leuminstallaties. De hitte op de Tuco pita was toen nog altijd zo intens, dat een nadere inspectie niet mogelijk was vóór de namiddag. Het vuur had zo hevig gewoed dat de reserveschroef, die op het dek stond opgesteld, en an dere metalen delen, volledig waren gesmolten. Boete en voorwaardelijke gevangenisstraf voor hoofdredacteur Wegens belediging van het Neder lands-Indische leger, althans van de leiding daarvan, eiste mr. B. Kist, Officier van Justitie van de Arron- dissements-Rechtbank te Amsterdam, gistermiddag f 300 subs. 30 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand tegen de 38-jarige hoofdredacteur van het weekblad „De Vlam", de heer Th. S. Rot. Weersverwachting geldig tot Vrij dagavond. TOENEMENDE BEWOLKING. Aanvankelijk hier en daar nevel of mist. Overigens geleidelijk toe-. nemende bewolking met later plaatselijk enige sneeuw of regen. Langzame stijging van tempera tuur, bij wat toenemende wind uit Noordelijke richtingen. M. O. D. van de Landmacht wordt opgeheven Met ingang van 1 Januari a.s. zal de mijn- en munitie-opruimingsdienst (MOD) der Koniijklijke Landmacht van zijn taak ontheven worden en in liquidatie gaan. Nederland zal dan zo goed als geheel bevrijd zijn van de door de bezetter, en in mindere mate tijdens de oorlogshandelingen ook door de geallieerden, gelegde mijnen velden en van de destijds verspreid en in opslagplaatsen achtergelaten mu nitie, met inbegrip van onontplofte bommen. De gebieden, die in dit opzicht het meest dankbaar gestemd zullen zijn, zijn b.v. de Betuwe, de omgeving van Groesbeek, Noord-Limburg, Walche ren, de duinstreek en enkele Zuid- Hollandse eilanden. Communisten vallen Moekden a a In Moekden, de grootste stad van Mandsjoerije, is Donderdag een uit gaansverbod van twaalf uur afgekon digd wegens de aanval, die door het onder leiding der communisten staan de leger op de stad wordt onderno men. Van nationalistische zijde wordt vernomen, dat naar de Chinese pers meldt de voornaamste slag ten Westen van Moekden zal worden geleverd. Deze slag zou over het lot van Mandsjoerije kunnen beslissen. Voorschot op verhoging pensioen In verband met de toezegging van de minister van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer, dat nog vóór 25 December a.s. verhoging der pensioe nen zal worden verleend van 25% van het pensioen, heeft genoemde minister aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat zijnerzijds geen bezwaar bestaat tegen de overeenkomstige handeling der gemeenten met betrekking tot de pensioenen, welke ten laste van de ge meente komen. FRINS BERNHARD MOET HET BED HOUDEN. Prins Bernhard moet wegens een lichte bronchitis op doktersadvies eni ge dagen het bed houden. Bij het wegtrekken der Amerikaan se troepen na de bevrijding, lieten de ze enorme hoeveelheden van hun uit rusting en bewapening, waaronder de modernste types lichte en zware tanks in België achter. Deze uitrusting en bewapening werd en bloc door bemiddeling van de OMA (Office of Mutual Aid) en door de „British Disposal Commission" aan de Belgische regering verkocht. Wat de zware en lichte tanks be treft, werd in het contract nadrukke lijk bepaald dat deze slechts zouden dienen om er „scrap steel" voor de Hoogovens van te vervaardigen. Thans blijkt evenwel dat een Ant werpse firma, die deze van het „Bri tish Disposal Commission" ter verwer king had ontvangen, deze eenvoudig weg op een schip heeft gezet en ze naar Argentinië heeft verkocht. Het aantal tanks dat op deze wijze naar Buenos Aires verzonden is, zou min stens 160 bedragen. In ingewijde kringen wordt eveneens verklaard dat enkele verschepingen voor Argentinië afgeleid zouden zijn naar Russische ha vens. Van Engere zijde is dit inmid dels tegengesproken. Het bevreemdende in deze gehele geschiedenis is evenwel dat de verschepingen open en bloot zijn gebeurd. En dat alle documenten die op de verschepingen betrekking hebben ter inzage liggen bij het Ant werpse havenbedrijf. Het dagblad „Le Soir" van gisteravond schrijft dat de verkoop van deze tanks aan Argenti nië met medeweten van de Belgische regeringsinstanties zou zijn geschied teneinde Argentinië hierdoor te bewe gen meer graan aan België te leveren. Reeds enkele maanden geleden ont ving de, correspondent van het ANP te Brussel van betrouwbare zijde uit Z. Amerika de mededeling, dat daar tanks aankwamen uit België, doch bij na vraag bij het Belgisch ministerie van Buitenlandse Zaken en bij de Ameri kaanse ambassade te Brussel, bleek men van deze gehele affaire niets af te weten. De bewering, dat deze ver schepingen van Amerikaanse tanks naar Argentinië met goedkeuring van de Belgische regering zouden zijn ge schied, wordt dan ook als onjuist be stempeld. Eerder zou zijn aan ffe nemen dat enkele handige „trafiquanten" uit de Sinjorenstad zich schuldig hebben gemaakt aan onwettige handelingen en daarover verantwoording zullen moe ten afleggen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken is het ministerie er van op de hoogte, dat België Amerikaanse tanks naar Argentinië verscheept en heeft het ministerie er geen bezwaar tegen, daar men verwacht, dat Belgic iu ruil daarvoor, voedsel uit Argentinië zal krijgen. Volgens deze woordvoer der betreft het hier 270 tanks. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat een overeenkomst tussen Italië en Frankrijk is getekend volgens welke Frankrijk afziet van het recht om overeenkomstig het vre desverdrag te beschikken over Ita liaanse bezittingen in Frankrijk. In ruil hiervoor verleent Italië aan Frankrijk een crediet van 15 milliard lire. Engeland heeft er in toegestemd de politieke status van de Zuidsleeswijk- se Vereniging", welke de Deense min derheid in de door de Britten bezette Duitse provincie Sleeswijk—Holstein vertegenwoordigt, opnieuw aan een onderzoek te ofiderwerpen, mits haar politiek program aanvaardbaar is. ■Dit werd medegedeeld in een Brits antwoord op de twëe Deense nota's van Juli j.l. overde status van ge noemde minderheid. De vereniging wenst dezelfde rechten als de Duitse partijen. Ontploffingen te Jaffa Officieel wordt medegedeeld, dat een gedeeltelijk gereedgekomen Ara bisch gebouw te Jaffa door twee ont ploffingen vernield is. Op de explosies volgde een hevig geweervuur. Prijsdaling in Rusland Gisteren, twee dagen na de afschaf fing van de distributie van levens middelen in de Sov-jet-Unie, waren de marktprijzen van vlees, melk en boter 65 procent lager, aldus meldt het officiële Russische persbureau Tass. Commissie voor Palestina 7 Januari bijeen De eerste vergadering van de V.N.- commissie voor Palestina zal op 7 Ja nuari worden gehouden. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., heeft meegedeeld dat de vijf, ledenstaten (Bolivia, Panama, Tsjecho-Slowakije, de Philippijnen en Denemarken) hun vertegenwoordigers nog niet hebben benoemd. Uranium-mijnen in Saksen Volgens een bericht van de corres pondent te Dresden van het onder Amerikaanse licentie verschijnende blad „Der Abend" hebben de Sowj et- autoriteiten in Saksen (Sowjet-zone) nieuwe uranium-mijnen met erts van hoog gehalte in exploitatie genomen. Boycot tegen de Duitse nachtegaal De Duitse coloratuurzangeres Erna Sack, bijgenaamd de Duitse nachte gaal, ondervindt op haar tournee door Zuid-Amerika grote moeilijkheden. In Uruguay werden haar concerten door een aantal politieke verenigingen geboycot, terwijl in Buenos Aires zeer weinig toehoorders aanwezig waren. Erna Sack genoot in het Derde Rijk de bijzondere bescherming van het mi nisterie voor propaganda. MINISTER MANSHOLT VERVANGT MINISTER DKEES Bij K.B. is bepaald, dat voor het tijdperk, dat de minister van Sociale Zaken W. Drees in verband met zijn reis naar Nederlands-Indië afwezig zal zijn, het beheer van het ministe rie van sociale zaken ad interim zal worden waargenomen door de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening S. L. Mansholt. RUSSEN VERLATEN PARIJS De gespannen verhouding tussen de Sovjet-Unie en Frankrijk hebben ertoe geleid, dat de respectievelijke commissies voor de repatriëring zijn uitge wezen. De Russen verlaten Parijs. De persoon in uniform is Kapitein Felatov, leider van de delegatie

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1