Wederopbouw Benelux douane-overeenkomst 1 Januari in werking Hoogheemraadschap Holland's Noorderkwartier bijeen Dinsdag 23 Dec. 1947 144e Jaargang no. 244 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN zal nog tien jaar duren Op 1 November waren 38.000 woningen in aanbouw Italiaanse grondwet aanvaard WEERBERICHT Minister Mansholt naar Londen Heffing van enige invoer rechten opgeschort Verzets-proces te Warschau Moeilijkheden bij de Winterspelen Electrifrcatie Belgische Spoorwegen Van Klaveren daagt Van Dam uit 1", Bergen. NDCONCERT. an Dranken. (TEL. 2126). :e producten ime plaats in. lerichten hun ge- IELS op 27 DEC. loch dat vooruit i worden uitge- r aid. Alkmaar, e leven, [f genadig is. tar en Omstreken. BUREAUX ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 434000 (fcn.v. N.V. Ver. Noordh. Dagbl. i. o., Alkmaar) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Xn de Memorie van Antwoord op het Voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende de Wederopbouw en Volkshuisvesting wordt o.m. gezegd, dat het ook met een volmaakte orga nisatie en werkverdeling nog min stens een tiental jaren zal duren ai- vorens de door de oorlog in de be bouwingen geslagen wonden zullen zijn hersteld en de achterstand op het gebied van de bouwnijverheid, welke in de oorlogsjaren ontstond, zal zijn ingehaald. Onderstaande gegevens kunnen een in zicht geven in hetgeen tot nu toe ten aanzien van de woningbouw is gedaan. Per 1 Nov. 1947 waren rond 38.000 woningen in aanbouw. Per 1 Nov. 1947 was voor rond 5000 woningen rijks goedkeuring verleend, doch met de bouw hiervan was nog niet begonnen. Het aantal woningen, dat is aanbe steed, doch nog niet is voorzien van een rijksgoedkeuring, kan per 1 Nov. 1947 op rond 1000 worden gesteld. Van de 41.000 zwr- beschadigde wo ningen zullen per 1 Januari 1948 circa 4500 nog niet bewoonbaar zijn. De rond 400.000 licht beschadigde wonin gen zullen per 1 Januari 1948 vrijwel alle weer bewoond kunnen worden. Verwacht mag worden, dat van de per 1 November in aanbouw zijnde wo ningen er in het tijdvak van 1 Nov. 1947 tot 1 Januari 1948 nog circa 2000 woningen gereed komen. Uit het voorgaande volgt, dat oer 1 Januari 1948 ca 36.000 woningen in aanbouw zuilen zijn. Van een aantal grotere bouwblokken staat niet vast, dat zij in 1948 geheel kunnen worden voltooid. Aangenomen wordt, dat een woning, waarmede in 1948 wordt aan gevangen in dat jaar niet gereed komt. Voor een continuïteit in het bouwbe drijf zal er naar worden gestreefd bij het gereedkomen van een woning uit het programma 1947 met een nieuwe woning aan te vangen. Alle woningen, waarvoor in het tijd vak van 1 Januari 1947 tot 1 Juli 1947 machtiging tot gunning werd verstrekt, zijn thans in uitvoering. Ofschoon niet voorspeld kan worden in hoeverre de algemene economische ontwikkeling van ons land het in de komende jaren mogelijk zal maken belangrijke bedragen voor de woning bouw te investeren, kan worden aan genomen, dat indien het aantal in de naaste toekomst te bouwen woningen afhankelijk is van de capaciteit van het bouwbedrijf, in 1949 een dus danige productie zal worden bereikt, dat van een verergering van de wo ningnood geen sprake meer zal zijn. De voorlopige uitkomst van de woning telling van 31 Mei 1947, wijst een eind cijfer aan van 2.085.894 bewoonde, on bewoonde, beschadigde en voor andere doeleinden in gebruik zijnde woningen. Dit cijfer is lager dan het cijfer, dat men verkrijgt, wanneer men de uit komst van de telling van 1930 (1.865.536) vermeerdert c.q. vermindert met de maandelijks door het C.B.S. ge publiceerde cijfers omtrent de vermeer dering en vermindering van de woning voorraad. De kwaliteit der woningen ten plat- telande mag in sommige streken inder daad zeer onvoldoende genoemd wor den. Hiervoor geldt hetzelfde als voor de krotopruiming, namelijk dat niet gedacht kan worden aan een voorzie ning op dit gebied zolang de woning voorraad niet op peil is gebracht. In de persberichten, waarop wordt gedoeld zijn enige fouten genoemd, waaraan het mislukken van het bouwplan 1946 voor een deel moet worden geweten. Naast het grote tekort aan materialen, dat de doorslaggevende hinderpaal is geweest, heeft ook het gebrek aan goede leiding gevende personen in de buitendiensten hier en daar enige stag natie gegeven. Theater Carré bestaat 60 jaar. In verband met dit jubileum is het Circus Strassburger weer naar Amsterdam gekomen en beeft zijn tenten in Carré opgeslagen. Karei Strassburger met zijn nieuwe creatie „De mandenpaarden" tijdens de opening van de jubileumvoorstelling. De nieuwe Italiaanse grondwet is gisteren in geheime stemming door de constituerende vergadering aan vaard. De grondwet, welke een „democrati sche republiek, gebaseerd op arbeid" pioclameert, werd aangenomen met 453 tegen 62 stemmen. De nieuwe grondwet zal per 1 Januari aanstaan de in werking treden. Men verwacht dat in April a.s. verkiezingen zullen worden gehouden voor een parlement ter vervanging van de constituerende vergadering. Volgens de nieuwe grondwet bestaat er een senaat van 280 leden, die voor een periode van zes jaar gekozen worden, en een ka mer van 600 afgevaardigden, ,met een ■mbtstijd van 5 jaren. De grondwet erkent het recht van staking en waarborgt betaalde vacan- tie aan de arbeiders. In de bepalingen van de grondwet ligt ook opgesloten hetgeen overeengekomen werd bij het verdrag van Lateranen, waarbij de Vaticaanse Staat werd erkend en een concordaat met de Heilige Stoel werd aangegaan. De grondwet voorziet verder in re ferenda betreffende plaatselijke auto nomie voor zekere streken. Zij ver oordeelt de veroveringsoorlog en her leving van het fascisme in welke vorm ook. TIJDELIJK REGEN. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Weer tot ma tige, aan de kust tijdelijk tot krachtige toenemende wind tussen West en Noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. Duitse fabriek toegewezen Het Intergeallieerd Bureau voor Herstelbetalingen heeft 28 Duitse fa brieken als herstelbetaling toegewe zen. Nederland heeft de vrijwel vol ledige Anschütz-Werke te KielNeu- mühlen ontvangen, waar de Duitsers marine- en luchtvaartinstrumenten vervaardigden. Verder werden aan Nederland machinerieën ter waarde van ongeveer 400.000 mark (waarde 1936) toegewezen. DE LEVERING VAN KAPITAAL GOEDEREN AAN DE SOWJET-UNIE Een woordvoerder van het Britse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat op het ogenblik geen Brits-Amerikaanse besprekin gen gevoerd worden over het al dan niet stopzetten van de levering van kapitaalgoederen bij wijze van scha devergoeding uit de Westelijke zones van Duitsland aan de Sowjet-Unie. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, is gistermorgen per KLM- vliegtuig naar Londen vertrokken. He den zal de minister namens de Neder landse regering een groot aantal vaar zen aan de Engelse regering ten ge schenke aanbieden, als dank voor de vele hulp, welke Nederland na de oor log van Engeland heeft ontvangen. Zoals bekend, zal het tarief van in voerrechten,, dat deel uitmaakt van de Nederl.-Belgisch-Luxemburgse douane overeenkomst, met ingang van 1 Janu ari 1948 in werking treden. Nochtans zullen te rekenen van deze datum af niet alle in dit tarief ver melde invoerrechten dadelijk worden geheven. Tussen de regeringen van de drie landen zijn besprekingen gevoerd inzake de tijdelijke opschorting van de heffing van enige invoerrechten. Hier bij heeft onder meer als overweging gegolden, dat ten aanzien van een aan tal goederen de prijsverhogende wer king, welke de heffing van een invoer recht zou kunnen uitoefenen, bepaald ongewenst is. De schorsingen, hetzij voor het ge heel hetzij voor een gedeelte, hebben o.a. betrekking zowel op een aantal eerste levensbehoeften als op een aan tal goederen, welke onmisbaar zijn voor het economisch herstel. De besprekingen hebben tot een vol ledige overeenstemming geleid. Tot de meest belangrijke, goederen, waarvoor de heffing van het invoer recht geheel wordt opgeschort, behoren vee, vlees, zuivel, gedroogd fruit, kof, fie, meel, plantaardige vetten, oliën, margarine en spijsvetten, worst van al le soorten, vieesconserven (andere dan leverpastei), vleesextracten (voor zo ver niet verpakt), sardines en zalm in blik, suiker, deegwaren, kalk en ce ment, zèep, lucifers, gezaagd hout en triplex, kistplankjes, garens (met uit zondering van zijden en kunstzijdenga- rens), kousen en sokken van wol en katoen, zakken van textielstoffen, de len van rijwielen en tenslotte enkele werktuigen, zoals stoommachines en gereedschapswerktuigen. Van de goederen, waarvoor de hef fing van het invoerrecht gedeeltelijk wordt opgeschort, mogen hier worden vermeld: thee, azijnzuur, binnen- en buitenbanden (andere dan voor rijwie len), enkele soorten papier, enkele soor ten weefsels van wol, katoen, vlas en jute, voorts schoeisel en glas. Beide gebieden zullen met ingang van 1 Januari tegenover het buiten land dezelfde rechten heffen, terwijl in hun onderling verkeer de heffing van invoerrechten komt te vervallen (het geen nog niet het wegvallen van de onderlinge douanegrens betekent). Het milifair gerechtshof te War schau heeft de doodstraf geëist tegen twee Poolse officieren en een vrou welijke functionnaris, die van verraad worden beschuldigd. Het zijn me vrouw Halina Sosnowska, die er van wordt beschuldigd leidster te zijn ge weest van een geheime opsporings dienst, Kolonel Vaclav Lipinski, die leider van de voormalige volgelingen van maarschalk Pilsudski was, en kolo nel Marszweski, die leider van een Poolse nationalistische groep in de ondergrondse beweging wordt genoemd. Levenslange gevangenisstraf werd geëist tegen twee personen, die plaatsvervangend leider van de ille gale ondergrondse beweging „Vrijheid en Onafhankelijkheid", werden ge noemd. Tegen Maria Marynowska, voormalige vrouwelijke tolk aan de Britse ambassade te Warschau, werd lb jaar gevangenisstraf geëist. Volgens de aanklager hebben alle beschuldigden aan een buitenlandse s'pionnagedienst meegewerkt, „die de Engelsen hielp het Duitsland van Hitier te herstellen, Polen van zijn westelijke provincies te beroven en zijn bestaan als staat te bedreigen". W. F. C.Spartaan 02. Spelmo ment uit deze belangrijke wedstrijd, die door Spartaan gewonnen werd. Carl Nater, secretaris-generaal van het organisatie-comité der Olympische Winterspelen te St. Moritz, heeft zich uit dit comité teruggetrokken. Hij wordt opgevolgd door Emil Spiess, di recteur van het „Poste Hotel" te St. Moritz. Naar verluidt houdt het aftreden van de heer Nater verband met het meningsverschil, dat tussen het orga nisatie-comité en het Olympisch Co mité van de Ver. Staten gerezen was naar aanleiding van het accepteren van de inschrijving van de Ameri kaanse Amateur IJshockey Bond. Nog geen verhoging van kaasrantsoen Toen einde September een aantal rantsoenen verlaagd moest worden, werd ook het kaasrantsoen gehal veerd. Aangezien door het grote aan bod van slachtvee de hoeveelheid vlees, die per week kon worden toe gewezen, een belangrijke stijging ver toonde, woog deze verlaging niet al te zwaar. Bovendien werd in het vooruitzicht gesteld, dat wanneer de aanvoer van vlees zou afnemen en uitsluitend weer het normale basis-rantsoen zou wor den verstrekt, het kaasrantsoen ver beterd zou worden. Deze week is voor het eerst sedert maanden het vlees rantsoen niet hoger dan het vroegere basis-rantsoen van 200 gram per week. De melkpositie is echter dermate ongunstig, dat het voorgenomen her stel van het kaasrantsoen voorlopig moet worden uitgesteld. De Belgische minister van Ver keerswezen, Van Acker, heeft in de kabinetsraad bekendgemaakt, dat België zal overgaan tot de electrifi- catie van de spoorwegen. Deze elec- trifieatie zal 1500 km. omvatten. De lijn LuikBlankenberghe, een afstand van 400 km., zal het eerst uitgevoerd worden. Het goederenverkeer tussen Oost en West zal verbeterd worden door de electrificatie van de lijn BrusselNamen met een vertakkin: van Ottignies over Mechelen naar Leuven. Het werk, waaraan in 1948 begonnen wordt, zal in 1955 voltooid zijn. Doodstraf tegen beestmensen Tijdens het elfde en laatste proces in de Amerikaanse zóne van Duits land tegen leiders van concentratie kampen is tegen 19 Duitse function- narissen van het concentratiekamp te Nordhausen (Thüringen), waar V 2's gemaakt werden, de doodstraf geëist. Volgens de eerste aanklager zijn honderden door mishandeling, verhongering en op andere wijze om het leven gekomen. Een der leiders had een Pools gevangene mensen vlees laten eten, waarna hij hem we gens kannibalisme doodde. De von nissen zullen naar verwachting vóór het eind van de maand worden uit gesproken. Naar wij van de manager van Bep van Klaveren vernemen, heeft de laatste een officiële uitdaging gericht aan Luc van Dam voor het midden- gewichtkampioenschap van Neder land. De twee vorige wedstrijden zijn, naar men weet, in de 8e en 9e ronde gestaakt wegens een oogbles sure. Een definitieve beslissing is toen niet bereikt en het is de bedoeling van van Klaveren, dat deze in de derde ontmoeting wel bereikt wordt. Van Klaveren hoopt vóór de titelwed- strijd tegen van Dam nog enkele in ternationale ontmoetingen te kunnen boksen. In het Gemeenlandshuis te Alkmaar vond gisteren de algemene vergade ring plaats van het bestuur van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier, onder voorzitterschap van de dijkgraaf, mr. Kamp. Notulen en ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot op- of aanmer kingen en werden onveranderd vastgesteld. De gehele, zestien punten tel lende agenda, werd in een vlot tempo afgewerkt, zodat de vergadering slechts ongeveer anderhalf uur in beslag nam. Ir, J, Hooykaas benoemd tot ingenieur De hoofdingenieur van de Rijks waterstaat in het arrondissement Alkmaar verzocht te willen bevorde ren, dat aan 't Rijk worden verkocht en in eigendom overgedragen enkele gronden, deel uitmakende van de Westfriese binnendijk in de gemeen te Oudorp, welke benodigd zijn voor het maken van toeritten naar de nieuw te bouwen Friese brug over het Noordhollands kanaal met bijko mende werken. In deze eigendoms overdracht worden ook betrokken'n tweetal overblijvende perceelsgedeel ten. De gronden hebben een opper vlakte van pl.m. 60 are. De koopsom wordt op f 1 in totaal gesteld. Con form het voorstel werd besloten. Verkoop gedeelte Zandweg aan Slootgaardpolder. Aan de Slootgaardpolder is verkocht pl.m. 33.40 are van een perceel in Oude Nledorp, waarop is gelegen een bij die polder in onderhoud zijnd ge deelte van de Zandweg. Thans blijkt, dat nog 16 c.a. mede overgedragen hadden moeten worden. Besloten werd het bovengehaalde besluit aan te vullen. Uitgifte in erfpacht van grond te Onderdijk. De heer Th. Grent te Onderdijk ver zocht om ontheffing der dijksverorde- ning in verband met een door hem te bouwen tuindersschuur op het pand kadastraal bekend gem. Wervershoof sectie C no. 1123 (ged.) Het Dagelijks Bestuur werd gemach tigd om aan de heer Grent met ingang van 1 Janauari 1948, tegen een canon van f 17.60 per jaar de aan het Hoog heemraadschap behorende percelen van de binnenbouw van de Westfriese binnendijk, achter de Nespolder onder Wervershoof, in erfpacht af te staan, onder voorwaarde, dat de overeen komst kan worden opgezegd wanneer het Hoogheemraadschap deze terrei nen voor de vervulling van haar taak nodig heeft. Overname onderhoud gedeelte Molenweg van de polder Wle- ringerwaard. Het onderhoud van het gedeelte Molenweg ter lengte van pl.m. 70 m. ten Noorden van de Wieringerwaard is ten onrechte gesteld ten name van de polder Wieringerwaard, welke on derhoudsplichtige is. Dit onderhoud is de taak van het Hoogheemraadschap. Het is gewenst de wegenlegger van de gemeente Wieringerwaard in overeen stemming te brengen met de feitelijke toestand waardoor een overeenkomst met de polder Wieringerwaard be hoort te worden gesloten. Met het pol derbestuur is overeenstemming ver kregen. Het eigendom van het betrok ken weggedeelte zal voor f 1 aan het Hoogheemraadschap worden overge dragen. Daartoe werd besloten. Overneming onderhoud wegge deelte met brug van de banne of polder Valkkoog. In 1939 werd besloten tot overne ming in onderhoud en eigendom van de banne of polder Valkoog, van de Valkogerweg van de sluis bij Groen veld tot de weg op de Valkogerdijk met uitzondering van het in de kom van het dorp Valkoog gelegen gedeel te van die weg. Thans heeft het bannebestuur ver zocht of 't Hoogheemraadschap bereid is dit weggedeelte met de daarin gele gen brug in onderhoud en eigendom over te nemen. Het weggedeelte heeft een lengte van 518 m. en komt op de legger der gemeente Sint Maarten. De kosten der wegverbetering worden op f 1250 geraamd, het onderhoud op f340. Een en ander kan worden over genomen als de banne zich verplicht de eerste jaren jaarlijks een uitkering te betalen. Tevens moet een overeen komst worden gesloten inzake het on derhoud van de naast het weggedeelte gelegen bermsloten. Een en ander kan worden overgedragen voor de koop som van f 1 in totaal. Het bestuur stelde voor daartoe te besluiten, hetgeen geschiedde. Een gratificatieregeling voor een deel van het personeel over het jaar 1947 werd vastgesteld. Wijziging salarispositie van het personeel en ambtenarenbesluit Ged. Staten hadden bezwaren tegen de wijziging van het ambtenarenbe sluit daar niet voldMmd# gespeciali seerd wordt aangegeven hoeveel amb tenaren er in de onderscheidene ran gen ten hoogste werkzaam zullen zijn, Ged. Staten hebben zelf een proeve van een personeelsformatie ontwor pen, welke ook tegemoet komt aan de door het Hoogheemraadschap gewens te vrijheid in het samenstellen van 't ambtenarencorps naar de behoeften van het ogenblik. In verband daarmede is een nieuwe personeelsbezetting opgesteld, opgeno men in een nieuw ontwerp-ambtena- renbesluit. Het ligt niet in de bedoe ling voortaan de mogelijkheid open te stellen, aan het hoofd van elk dis trict voor de technische dienst een ambtenaar in de rang van hoofd- technisch ambtenaar aan te stellen. Voor twee districten is dat slechts tot 1 Januari 1950 mogelijk. De ambte naar, die thans de functie van „tim merman" te Petten vervult, zal „tim merman-uitvoerder" worden met wij ziging van jaarwedde. Het bestuur is van mening, dat voor de hoofdambte naren dezelfde gedragslijn moet Wor den gevolgd als voor de provinciale» ambtenaren, namelijk toekenning van een tijdelijke toelage van 5% met het voorbehoud van terugbetaling indien deze eis aan de Prov. ambtenaren, wordt gesteld. Dit geldt ook voor da Dijkgraaf. De vergadering ging met het voor stel accoord. Reisverordening, Voor diverse in het ambtenarenbe sluit genoemde functies is een nieuwe titulatuur vastgesteld, waarmee Ged. Staten zich verenigen. Thans moet de tekst van enige ar tikelen der reisverordening een wijzi ging ondergaan, waarbij een verhoging wordt vastgesteld voor hen, die ver hinderd zijn van 125 uur of van 5 7 uur de maaltijden thuis te gebruiken en van de verblijfkosten der technici wegens dienstreizen. Aldus werd besloten, nadat de heer de Boer had geopperd, de werkelijke kosten te betalen, waarmee de verga dering niet accoord kon gaan. Begroting 1948. Bij de begroting van 1948 wordt een hoger bedrag uitgetrokken voor de mogelijkheid tot bevordering van per soneel. Besloten was reeds door invoeging van enkele nieuwe rangen meerdere bewegingsvrijheid voor het Dag. Be stuur te verkrijgen in de personeels bezetting en een ruimere gelegenheid te scheppen tot promotie van daarvoor in aanmerking komende ambtenaren. Het bestuur wil van deze bevoegdheid gebruik maken om de ambtenaren, die bij de oprichting of kort daarna in dienst kwamen, te bevorderen tot de naast gelegen hogere rang. Bij de aan stelling van nieuwe titularissen zal de benoeming als regel in een lagere rang geschieden. Het beginsel van bevordering naar anciënniteit is reeds vastgelegd. De rangschikking van de technische ambtenaren en de commiezen brengt enige consequenties mee t.a.v. de boven hen gestelde functionnarissen. Er is een fase, welke overbrugd moet wor den en het bestuur wil gedurende die tijd aan de betrokkenen een tijdelijke toelage verlenen van f 400. Het betreft de technische ambtenaar in het district Petten, de commies-redacteur, de hoofdopzichter en de beide hoofdcom miezen ter secretarie. Verzocht wordt door vaststelling van de begroting daaraan goedkeuring te hechten, hetgeen geschiedde. Verzoek Foppens. van Ir. P. Tj. Ir. P. Tj. Poppens heeft ontslag uit zjjn functie verzocht tegen 10 Febr. 1948, in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Het bestuur stelde voor het ontslag met ingang van genoemde datum op de meest eervolle wijze te verlenen met dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten aan het hoog heemraadschap bewezen. De voorzitter richtte enkele woorden van afscheid tot Ir. Poppens, die zijn taak bijna 27 jaar heeft vervuld. Spr. noemde de scheidende functionnaris 'n toonbeeld van plichtsbetrachting en toewijding. Op 10 Februari zal er gelegenheid zijn, in meer uitgebreider zin afscheid te nemen. De heer Poppens zeide, dat hij slechts node heenging, en dit met een bloe dend hart deed. Spr. memoreerde, dat er steeds een in alle opzichten prettige samenwerking had bestaan. Als opvolger van Ir. Poppens werd met algemene stemmen benoemd Ir. <t. Hooykaas, ingenieur van de Prov, Wa terstaat van Overijsel, te Oldeneêl gem. Zwolle. Nadat in de kascommissie waren be noemd de heren Kroonenburg, Dijk- sen, Ham en Wagenaar, werd de ver gadering gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1