Siad en Omqwutg, VAN GOGHS OEUVRE Stedelijk Museum in het TERRA INCOGNITA Wat de theaters brengen JjnqzzMidw Unieke expositie Wehrmachtleverancier voor het Tribunaal Driekoningenavond Liftende N.S.K.K.'ers door J. D. VAN EXTER AGENDA Kerst- en Nieuwjaars programma in 't Gulden Vlies Kerstverrassing voor ouden van dagen Alcmaria Victrix jubileert De inspectie der belastingen Een verrassing Nederlandse Biljartbond afd. Alkmaar HARMONIE THEATER VICTORIA THEATER CINEMA AMERICAIN A.B.T. Heiloo. Tumult in Boekelermeer Nutsspaarbank te Alkmaar Bruynzeelwoning te Bergen Predikbeurten Het kan, zoals het moet Zij komen ten Hogt Hedenmiddag wordt in het Stede- delijk museum te Alkmaar een ex positie van tekeningen van Vincent van Gogh geopend. Deze tentoonstel ling, die tot stand kwam onder aus piciën van de Commissie van advies en bijstand voor Kunsttentoonstel lingen betekent voor Alkmaar een evenement, zoals men hier nog niet eerder heeft beleefd. Vincent van Gogh's oeuvre verdient zeker aller belangstelling en 'n bezoek aan deze expositie kunnen "wü dan ook van harte aanbevelen, temeer daar deze tentoonstelling het begin vormt van een plan om Alkmaar exposities te brengen, die het tot nu toe nog niet heeft gekend, Mr. D. Vis te Bergen, zelf kunst' schilder van naam, was zo welwillend, ons een en ander over het tentoonge stelde te vertellen. Het verbazingwekkende van Van Goghs ontwikkeling als kunstenaar ligt hierin, dat hij niet was een man van talent, zoals men dat gewoonlijk be doelt, doch hij schiep zich door einde loze volharding een uitingsvorm, ge> lijk ook in deze expositie duidelijk aan de dag treedt. Van Gogh's werk kan verdeeld wor den in drie perioden, de tijd uit de Borinage, zijn Brabantse tijd en die, v/elke de kunstenaar doorbracht ia Provence. De grote zaal van het mu seum brengt deze drie perioden tot uiting. De tekeningen uit het eerste tijdperk dragen een primitief karakter, hier en daar aangezet met een weinig blauw en bruin, terwijl die uit Van Gogh's Brabantse tijd van een heel ander gen re zijn. Eén punt van overeenstemming is er wel, uit iedere tekening spreekt de volle aandacht van de .kunstenaar voor de werkende mens. Prachtig zijn de tekeningen van de wevers en de arbeidende boeren (21 en 22). Van Gogh's boomgroepen worden ge kenmerkt door een tragisch element, evenals de Aardappel-eters, waarvan hij voor zijn vertrek naar Frankrijk het bekende schilderij maakte. De zon-overgloeide Provence drukte zijn stempel op Van Gogh en in de Franse periode heeft al het hoekige en stroef-verticale 'n zijn werk plaats ge' maakt voor een meer vloeiende lijn- voering (63, 65 en 67) Deze tekeningen, meestal met riet pen en penseel en vaak met sepia-inkt gemaakt vertellen ons, wat Van Gogh moet hebben gevoeld, toen dit land schap hem overweldigde. Uit deze tijd zien wij, hoe het dynamische hem vol ledig beheerste (68). enkele Alkmaarsc firma's die het on misbare glas verstrekten aller waar dering verdient. De kostbare verza meling van Van Gogh's werk (alleen van de verzekeringspremie had de kunstenaar een jaar zorgeloos kun nen leven) is waard, door ieder be zocht te worden, die belangstelling heeft voor schilderkunst in 't alge meen, en voor Van Gogh's oeuvre in het bijzonder. Het Alkmaarse publiek mag Ir. V. W. van Gogh een neef van de schilder die uit particulier bezit deze tekeningen beschikbaar stelde ter expositie, dankbaar zijn voor deze daad, waarbij ook zeker de geste van Dinsdagmorgen werd door de eerste kamer van het Alkmaarse tribunaal de zaak behandeld tegen de Alkmaarse banketbakker P. B. T. Imming. Er werden hem drie feiten ten laste ge legd, waarvan het eerste was: de aan koop van een Jodenhuis. Verdachte vertelde uitvoerig, hoe hij over dit pand had onderhandeld met de in Am- sterdam vertoevende eigenaar, de heer v. d. L. Volgens verd. stemde deze in de transactie toe, doch was zelf niet gerechtigd deze ten uitvoer te leggen. Dit geschiedde dan ook via het make laarsbureau „Appel en Mathijssen". Ook na het tot stand komen van de ze transactie, zou er tussen I. en v. d. L. een vriendschappelijke verhouding zijn gebleven, waarbij I. zelfs voor een gedeelte aan 't onderhoud van de totaal armlastige v. d. L. zou hebben bijge dragen. Hij noemde een bedrag van f 30 per week boven de levensmidde len. Voor 't een nog 't ander waren de bewijzen erg sterk. Meer positief wa ren de verklaringen van de dochter van de inmiddels overleden heer vd'L., die luidden alsof L het huis van de Duit sers kocht. De tweede tenlastelegging betrof „Wehrmachtsleveranties". Deze namen gedurende de bezetting formidabele af metingen aan. terwiil I. ook de Duitse bonnen van zijn collega's tegen Hol landse rantsoenen omwisselde, met dien verstande, dat hij het meel-rant- soen geheel afdroeg' aan de rechtheb bende. doch de boter, suiker en andere bakkerijgrondstoffen slechts voor de helft. Verdachte, die bii het ingaan van de oorlog gen f 3000 bezat, kocht behou dens effecten nog een auto, een motor rijwiel en een piano, hoewel hij noch van autorijden, noch van pianospelen het flauwste benul had. Het derde punt der tenlastelegging betrof ziin intieme omgang met Duit se militairen. Daarmede hield hij nu en dan drinkgelagen in zijn woning of in „hotel Proot". Bij de bespreking van het finantiële gedeelte werd als winst in de bezet tingstijd f 142 000 opgegeven Door be lastingvorderingen en de onteigening van het Joodse pand was hii ziin ge hele vermnrfpn kwiit geraakt, reden waarom hii van ziin vorig vonnis in beroep was «oirnmen Daarbii was hem reeds f 20 non reductie gegeven op een eis van f 50 000 Nadat mr. Leesberg in zijn pleidooi de zaken tot kleinere proporties tracht te terug te brengen en on vriispraak aandrong, werd in de middagzitting de sari< aann«houden voor nader onder- -->?&■ in verband met het Joodse pand. De gebeurtenis van het Alkm. toneelseizoen. Het is de directie van het Gulden Vlies gelukt om dit jaar te besluiten met een toneelevenement van de eerste rang. Het gezelschap van de Stadsschouw burg te Amsterdam komt op Maandag 29 Dec. a.s. hier een voorstelling geven van één van Shakespeare's meest De- roemde en meestgespeelde stukken, nil. Driekoningenavond, het stuk, dat b.v. eertijds onder de leiding van dr. Wil lem Royaards een reeks van schitte rende opvoeringen in ons land be leefde. Thans staat de opvoering onder regie van Albert van Dalsum en zijn de voornaamst evertolkers van de, we zouden bijna zeggen klassieke rollen, Paul Huf, Frits van Dijk, Johan Fiolet, Johan Schmitz, Ben Groenier, Annie de Lange, Mary Smithuizen, Marie Hamel, Cas Baas en Kees van Iersel. Het stuk wordt ook hier opgevoerd met orkest begeleiding, en in speciaal vervaardig de décors. Bibberwang, Malvolio, de Nar, Jonkheer Tobias van Hikkenburg, Maria, Viola en Olivia zijn de grote figuren, die men zich nog lang zal her inneren. Bovendien blijft het spelen van een stuk van de grote Shakespeare iets van grote betekenis. Geen enkele echte toneelliefhebber zal dan ook op a.s. Maandag willen ontbreken. U MOET WACHTEH TDT ""X DE CHEF DE LAMGE WEEP OP DE BEGANE GEJOND HEEFT GEKREGEN DAN KAN 'T GEEN k. KWAAD MEEt^. J f DAT IS'N GOED Copyright R-D.P. LAAT HAAP MiAAP GAAH ZE WEET WAT ZE DOET IdE HEBT TOCH WEU EENS VAN PIKKJ VISSER GEHOOR? VRIJDAG Gulden Vlies, 3 uur en 8 uur: Kerst bal. ZATERDAG Gulden Vlies, 8 uur: De Witte Non. BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Tarzan in de woestijn, 14 jaar. Beide Kerst dagen 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Zater dag 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Mijn onbeken de echtgenoot, tot 14 j. o g. Beide Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Onder presidium van mr. Regteren van Altena kwam Dinsdagmorgen de meervoudige kamer bijeen. Andreas de W. en Johannes W. V., beiden uit Hilversum, stonden terecht,' daar zij op 8 September 1947 een vrachtwagen hadden aangehouden met het doel de chauffeur te beroven. De chauffeur had voor de „lifters" gestopt en nabij Alkmaar had een der verdachten getracht hem bewusteloos te slaan. De opzet mislukte en de he ren verlieten de wagen en vluchtten ieder een kant op. Spoedig waren zij echter opgespoord en bleek dat zij po litieke delinquenten waren. De officier mr. Meischke eiste tegen J. W. V. 3 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek en tegen A. de W. 3 jaar jeugdgevangenis. Het pleidooi van mr. Muller, verde diger van K., was zeer kort. Het leek hem wenselijk eerst een psychiatrisch rapport in te winnen, waarmee de he ren rechters accoord gingen. In een breedvoerige verdediging trachtte mr. Leesberg de rechtbank duidelijk te maken dat zijn cliënt de W juridisch niet strafbaar was, daar hij niet daadwerkelijk had meegehol pen met de poging om de chauffeur te beroven. Wel, zei verdediger. heeft mijn cliënt de intentie gehad om aan de beroving deel te nemen, doch hier voor is hij alleen zedeliik verantwoor delijk. Uitspraak over 14 dagen. VICTORY HOTEL. In verband met de directiewisseling brachten wij een bezoek aan het „Vic tory Hotel". Wij maakten kennis met de nieuwe directeur de heer van Rmjt. die ons het een en ander mededeelde over de veranderingen, die et*- in het bedrijf werden aangebracht. Vrijwel geen enkel detail was aan de opmerkzaamheid van de heer van Riet ontsnapt en een aantal electri- ciens en stoffeerders beijverden zich om alle denkbeelden te verwezenlijken Door vernieuwing van verlichtings ornamenten en meubilair werd de sfeer aanmerkelijk intiemer gemaakt. Een der zalen werd als speciale eetzaal ingericht. Ook de hotelkamers werden van nieuwe stoffering en ameublementen voorzien, terwijl in de grote zaal en de keuken de laatste voorbereidingen werden getroffen voor het Kerstdiner Een en ander zal zeker een ge«de roep doen uitgaan van het „Victory- hotel". Voor liefhebbers van kunst met een grote K en van die met een kleine k is er voor de laatste week van 1947 'n bijzonder afwisselend programma sa mengesteld in het Gulden Vlies. Twee de Kerstdag 's middags en 's avonds Kerstbal met als orkest The Radio Novelty Band. Zaterdag daarop volgt' een reprise van het bekende stuk De Witte Non, waarvan de opvoering de vorige maal geheel was uitverkocht. Zondag 29 Dec. volgt dan Jan Cordu- wener met zijn zo bekend ensemble en de medewerking van Niberco, de jeug dige Nederlander, die, zoals men weet, te Parijs het wereldkampioenschap goochelen behaalde. Vervolgens Maandag Driekoningen avond en Dinsdag een cultureel ver antwoorde kindermiddag met het Sca- pino Ballet, dat inderdaad iets aparts brengt. Het is zowel pantomime als dans, aangevuld door een verteller. Hier worden gebracht: De Nieuwe kleren van de Keizer en het Rovers ballet. Jong en oud zal dit op prijs stellen. Verschillende vooraanstaande personen op regerings-, onderwijs- en kunstgebied hebben in het bèstuur van de Stichting „Scapino" zitting.-.je- nomen. Vanavond, als velen zich voorberei den op de viering van het Kerstfeest, dat altijd weer licht en kleur komt brengen in deze donkere winterdagen, zijn de ruim 550 Ouden van Dagen te Alkmaar die in moeilijke omstandig heden verkeren al in het bezit van hun Kerstverrassing. Ofschoon het Comité, dit jaar wel heel lang in het onzekere moest blij ven verkeren of wel voldoende arti kelen zouden binnenkomen om de Kerstpakketten te vullen, toch konden, dank zij de medewerking van vele leveranciers, zowel hier als van el ders, de 550 pakketten Maandag j.l. ia gereedheid worden gebracht en van. daag door de Padvinders van alle troepen te bestemder plaatse worden bezorgd. Het waren inderdaad dagen vol spanning, maar het Comité ziet niette min weer met genoegen op zijn moei lijke, doch ook dankbare taak terug en wenst, mede namens de Ouden van Dagen, allen die deze Kerstverrassing hebben mogelijk gemaakt een gelukkig en vrolijk Kerstfeest Op 1 Januari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, c'at de V.A.V.V. „Alc maria Victrix" werd opgericht, waar door Alcmaria mede tot de oudste voetbalverenigingen in Noord-Holland behoort. In het kader van de feestelijke her denking zal op 3 Januari a.s. in de dancing van de „Harmonie" een re ceptie worden gehouden, waar gele genheid zal zijn het bestuur van de jubilerende vereniging geluk te wen sen. Op de avond van dezelfde dag is er in 't Gulden Vlies een feestavond, waar de Alcmaria-revue „Je Maintien- drai" zal worden opgevoerd. Een snoek op transport Gistermiddag lag in de étalage van de firma Van der Stok aan de Hekel straat een knaap van een snoek, die gevangen bleek te zijn in een der Alk maarse grachten. Het monster had een lengte van één meter en woog maar liefst 141/1, pond. Onze „stadsvisser", de heer Schouten, wist met zijn net deze snoek uit het Verdronkenoord op het droge te krijgen en het net is nog heel gebleven ook! Een snoek heeft een taai leven tn deze aartsvader onder de snoeken heeft het weten uit te houden tot 11 uur gis teravond, toen hij de geest gaf. Het stoffelijk overschot werd inmid dels op ijs gezet en op transport gesteld naar Frankrijk, daar het dier in onze contreien wel onverkoopbaar zou zijn. Aanvankelijk was het de bedoeling per 1 Januari 1948 de inspectie der be lastingen Alkmaar 2e afd. op te heffen en in te stellen de inspectie der be lastingen te Schagen. In verband met verschillende be zwaren van organisatorische aard is thans door het Ministerie van Finan ciën beslist, dat de overbrenging naar Schagen tot nader order wordt uitge steld. Men richte derhalve zijn correspon dentie niet tot de Inspecteur der be lastingen te Schagen, maar tot de In specteur der belastingen te Alkmaar. 2e afdeling, Egmonderstraat 18, tot het tijdstip, dat terzake nadere mededeling wordt gedaan voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct. Ter gelegenheid van Kerstmis ko men de Alkmaarse bioscopen met een nieuw programma dat over de gehele linie in het lichtere genre is gehouden. Deze films blijven tot en met Dinsdag 30 December op het programma staan zodat vóór de jaarwisseling weer nieuwe rolprenten verschijnen. De Harmonie brengt een nieuwe Tarzan-film, n.l. „Tarzan in de woes tijn" met Johnny Weismuiler, waarin Tarzan in strijd komt met vijandelijke spionnen en het ene spannende avon tuur het andere opvolgt. Voor de lief hebbers van Tarzan ongetwijfeld een film om van te watertanden. Van geheel ander genre is „Mijn onbekende echtgenoot", die in 't Vic toria theater loopt, en waarin Deanna Durbin triomfen viert. Haar stem en haar acteren behoeven geen nadere aanbeveling, daar zij zich altijd heeft veten te verheffen boven zingende ac trices. De romantiek van het Nabije Oos ten is verflmd (in kleuren nog wel) in 1001 Nacht, met in de hoofdrollen Jon Hall en de beeldschone Maria Montez. Ondanks de pompeuze aan kondigingen, waarvan deze film op de wereldmarkt werd gelanceerd, wist 1001 nacht toch niet het peil te berei ken, waarop sommige andere techni- color-films stonden, hoezeer het oog te gast gaat aan de weelde van kleu ren. Het A.B.T. tenslotte brengt het eer ste deel van een sensatiefilm: „De duivels van de rode cirkel", waarin o.a. Carole Landis weer eens naar vo ren komt. U weet wel, schoten vanaf de heup, mooie vrouwen en ongure bandieten. Stand der competitie op 21 Dec. '47: Klasse A: Onder Ons 3380 567 28 38 p. Drie Ruiten 3033 555 28 24 p. Optimisten 3029 442 24 18 p. Klasse B: Excelsior 6270 1397 60 80 p. Alcm. Victrix 5116 1661 65 61 p. O. O. C'cum 5114 1446 60 59 p. Driesprong 4982 1316 60 58 p. Volharden 4787 1156 55 42 p. Klasse C: Excelsior A. 4760 1265 55 82 p. Optimisten 4403 1502 55 66 p. Excelsior B 4251 1495 55 64 p. Z.E.K.Z.? 3836 1531 55 62 p. Onder Ons 4137 1467 55 55 p. Gekr. Valk 3809 1491 55 36 p. Volharden 3399 1375 55 36 p. Drie Ruiten 4258 1433 55 35 p. Klasse D, groep 1: Drie Ruiten 3401 1525 50 65 p. Optimisten 2930 1449 45 55 p. Alcm. Victrix 3346 1700 55 53 p. Driesprong 2988 1454 50 48 p. Lindenhoek 2814 1386 45 44 p. Excelsior 2444 1466 45 40 p. Harmonie 2940 1572 50 35 p. Klasse D, groep 2: Driesprong 2718 1753 50 62 p. Drie Ruiten 2878 1693 50 56 p. Onder Ons 2725 1704 50 56 p. Harmonie 2016 1582 45 43 p. Lindenhoek 1975 1661 45 40 p. Alcm. Victrix 1888 1689 45 39 p. Volharden 2428 1480 45 34 p. De kolommen geven aan: aantal car., oeurte'n, gesp. partijen en winstpunten. ,,'t Is nog altoid te betreure, datte ze die Meer droog maekt hewwe De verhoudingen tussen verschil lende bewoners van de Boekeler meer was in de bezettingstijd niet bepaald daverend te noemen. In de nacht van 3031 Augustus 1944 spitste de zaak zich zodanig toe, dat nu de zittingzaal van het Alk maarse Tribunaal geheel met de oorlogvoerende Boekelermeerders werd gevuld. In bovenvermelde nacht werd door enkele Duitsers een vordering van paarden en wagens op touw gezet m de gemeente Heiloo, waarbij de r.u ge dagvaarde C. Oly als gids fungeerde. De man was niet geïnterneerd en had als raadsman Mr. C. Berkhouwer be noemd. Om strijd wierpen enkele ge dupeerden hun argumenten in de strijd, terwijl de verdediger hen de meest laconieke vragen stelde. Aan breed sprakige uiteenzettingen geen gebrek en aan zeer humoristische opmerkingen nog minder, vooral toen de Alkmaarse landbouwer J. de V. het relaas van de vordering ten beste gaf, die hem een mooie wagen-op-luchtbanden armer maakte, daar hij niet kon overgaan tot het geruisloos afmaken van de vorde rende Mof, door de aanwezigheid van de nu aangeklaagde gids. Deze huldig de kennelijk de gedachte, dat de beste verdediging uit de aanval bestond en gaf als commentaar allerlei aanwijzin gen aan het tribunaal die de aanklagers in het naar zijn mening juiste licht zouden stellen. Naarmate de tijd verstreek werden de gemoederen meer verhit. Er ont sponnen zich directe samenspraken tussen de getuigen en de verdachte, die weer ijverig door zijn raadsheer werd gesteund. Zelfs het krachtig hanteren van de voorzittershamer sorteerde geen effect. Een der laatst gehoorde getuigen, J. D. te Bergen, stond buiten de ruzie- haard en gaf als zijn mening te ken nen, dat ze elkaar in „de Meer" op alle manieren probeerden „een stoeltje te zetten". Hij besloot zijn verklaring met de diepzinnige woorden: ,,'t Is nag altoid te betreure, datte ze die Meer droog maekt hewwe!" Na een kort verblijf in de raadkamer maakte de voorzitter van de voor een ogenblik ingetreden rust gebruik om de zaak aan te houden tot een nader onderzoek van verdachte's financiën. Deze zaak vormde, als laatste in 1947, een waardig besluit van de lange reeks, terwijl zij voor de leden van dit rechts college een aard;ge puzzle voor de eventueel regenachtige feestdagen be loofde. BERICHT. Hierbij delen wij mede, dat in ver band met de Kerst het eerstvolgend nummer van ons blad zal verschij nen op Zaterdag 27 December a.s. Advertenties voor dit nummer kunnen aan ons bureau bezorgd worden. DE DIRECTIE. Overzicht tijdvak 118 Dec. 1947. In het tijdvak van 118 December werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 181.956,65 (v.j. f 167.670,99) en terug betaald f 239.402,20 (v.j. f 246.591,65) alzo minder ingelegd dan terugbetaald f 57.445,55 (v.j. f 78.920,66). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.235.063,33 bedr. thans f 10.195.155,51 (v.j. f 10.033.438,46). Het aantal in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 63 (v.j. 100). Ingetrokken werden 60 boekjes (v.j. 50). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 24.455, bedraagt thans 25.601 (v. j. 24.455). Van dit aantal behoren 16.882 (v.j. 15.884) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 5621 (v.j. 5621) aan personen elders woonachtig en 3098 (v.j. 2950) aan schoolspaarders. Onder de in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 9 (v.j. 10) voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer ste inleg van f 1). In voormeld tijdvak bedroeg het aantal posten van inleg 1346 (v.j. 1313) en dat van terugbetaling 1319 (v.j. 1453) tezamen 2665 (v. j. 2766). De lediging in voormeld tijdvak van 251 spaarbusjes leverde een bedrag van f 3893,34 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde bus jes, bij de aanvang van het jaar 3731, bedraagt thans S663. Wandelaars, die dezer dagen de Rondelaan passeerden, zullen hun ogen niet hebben geloofd: waar 's morgens wat heesters groeiden, stond 's avonds eenwoning, als een paddestoel uit de grond verrezen. De bouwmeesters waren zo vriende lijk ons het een en ander te vertellen van deze Amerikaan.^ wijze van bou wen, van dit Bruynzeel's product. Op de fabriek wordt alles pasklaar gemaakt en de bouw behoeft de ver schillende 7 cm dikte elementen, be staande uit masonietplaten en opgevula met isolatiemateriaal, slechts te mon teren op een stenen voeting. Om te gemoet te komen aan de Nederl. tra ditie, die stenen muren vraagt, wordt liet geheel omgeven door een soort stenen mantel en gedekt met pannen. In korte tijd verrijst zo een woning voorzien van alle gemakken en met heel wat ruimte: een woonkamer van 4.91 x 3,81 m., één slaapkamer van 4x3 m., twee slaapkamers van 3x3 m., een hal, douche, W.C. en een keuken, dit 't hart streelt van elke huismoeder, een Bruynzeel Simplo- keuken, die ook toepassing vindt bij gewone bouwwerken. De vloeren van tv ton zijn voor een deel met huisgra niet gedekt, voor een ander deel par ket. Een rechtgeaarde Hollander vraagt gewoonlijk wat kost mij dat en wat heb ik er voor. De prijs bedraagt 9000 plus de kosten voor opbouw en men heeft daarvoor een comfor tabel ingerichte woning, niet een zo genaamde semi-permanente woning, die na een beperkt aantal jaren dient vernieuwd, maar een woning, die een honderd of tweehonderd jaar weer stand kan bieden aan de tand des tijds. KERSTFEESTVIERING ZONDAGSSCHOOL In ons nummer van gisteren is abu sievelijk onder de predikbeurten ver meld, dat de Kerstfeestviering van de kinderen van de Zondagsschool zou plaats hebben op le Kerstdag des n.m. 5.30 uur in het gebouw Maranatha. Dit moet zjjn 2e Kerstdag des n.m. 4 uur in Maranatha, waarbij ieder har telijk welkom is. DONDERDAG 25 DECEMBER Eerste Kerstdag ALKMAAR: Oud-Kath kerk (in de Luth kerk, Oudegracht), heden, Woensdagnacht, kwart voor één dienst met zang. BROEK OP LANGENDIJK: Herv ker*, half tien en half vier ds Langman van Amsterdam. Chr Geref*kerk, 11 uur ds Henstra (in de Herv kerk); 5 uur ds Hen stra (in de Geref kerk). HEERHUGO WAARDHerv gem, half zeven, Kerstfeest. OUDKARSPEL: 10 uur ds 'Schmidt; 4 uur Kerstfeest. URSEM: av. 7 uur, Kerstfeest. VRIJDAG 26 DECEMBER Tweede Kerstdag BROEK OP LANGENDIJK: Geref kerk, 10 uur ds Donner. Herv kerk, half tien ds Bijlsma; 5 uur Kerstfeest Zondags school. Chr Geref kerk, 11 uur ds Heri- stra (in de Herv kerk). ZONDAG 28 DECEMBER OMGEVING AKERSLOOT: 10 uur ds Van Santen. BERGENRuïnekerk, geen dienst. Gereformeerde kerk, 10 uur ds Telkamp; 5 uur ds Haitsma, van Noord-Scharwoude Maranatha, half elf ds Bremer. BROEK OP LANGENDIJK: Geref kerk, 10 uur (voorbereiding H. A.) en 3 uur ds Donner. DIRKSHORN: Geref kerk, half tien en 2?,15 uur ds Van det Sluis. DRIEHUIZEN: av. half acht Kerst- en Oudejaarsdienst, de heer Albertz. EGMOND AAN ZEE: Geref kerk, 10 uur dr Polman; half vijf prof ds Dijk, van Amsterdam. EGMOND AAN DEN HOEF: 10 uur ds j Plug (Oudejaarsavond-collecte). GROET: zie Schoorl. HEILOO: Herv gem, 10 uur prof H 'de Vos. Evang, Kerkelaan, 10,15 uur ds Meeter, van Amsterdam. Geref kerk (in Evang.-gebouw), half negen dr Pol man; 4 uur leesdienst. HEERHUGO WAARD: Herv gem, geen dienst. Geref kerk, half tien ds Vol Meijenfeldt, van Alkmaar; 2 uur ds Mid delkoop van St. Pancras. LIMMEN: 2 uur ds Wesseldijk. NOORD-SCHARWOUDE: Geref kerk, 10 uur leesdienst; 4 uur ds Telkamp, van Bergen. OOST-GRAFTDIJK: 10 uur ds Boekee. OUDORP: geen dienst. SCHERMERHORN: Herv gem, geen dienst. Geref kerk, 10 en 3 uur ds Visser SCHOORL: 10 uur ds De Jong. SINT PANCRAS: Geref kerk, 10 en 4 uur ds Middelkoop. URSEM: geen dienst. VEENHUIZENgeen dienst. WARMENHUIZENhalf drie ds Wie- gers, van St. Pancras. In verband met de moeilijkheden welke er blijkbaar bestaan, wanneer personen of groepen hun meningen, hetzij over politieke, wetenschappelijke of godsdienstige vraagstukken tegen over elkander willen uitspreken, schrijft onze correspondent uit Utrecht het volgende: „Hoewel er sedert de oorlog hier en daar reeds door „De Dageraad" - debat vergaderingen georganiseerd werden, genoot de afdeling Utrecht de primeur van een debatvergadering in grootse stijl. De grote zaal van het N.V. Huis was nagenoeg geheel gevuld en op de voor dit doel gereserveerde rijen, za gen we gezichten van geestverwanten uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en andere plaatsen. Ook van de kan der Hervormde kerk bleek de belang stelling groot en zelfs ontdekten we tussen de bezoekers enige r.k. geeste lijken. Met grote spanning werden de beide sprekers, die het hun gehoor nie altijd even gemakkelijk maakten, aan gehoord en aan het verzoek van de voorzitter om niet te applaudiseren werd nauwgezet voldaan. Het blij dus mogelijk de loco-burgemeester van Alkmaar ten spijt dat gelovig gen en vrijdenkers niet alleen één P°' dium kunnen bestijgen, maar ook nans elkaar op klapstoelen kunnen zitte» zonder ruzie te krijgen. Trouwens, is in de historie van „De Dageraa reeds bewezen." Hieruit moge toch duidelijk blijkcl>' voorzitter om niet te applaudisserei dat, met goede wil, maar bovenal_m gezond verstand, verdraagzaamheid J gens elkander mogelijk is, dus gee toch altijd zwakheid betekent). Bovenstaande nu, bewijst wel deg lijk, dat „het kan, zoals het moet Mijnheer de Redacteur, met voor de plaatsing, Het bestuur van de „Dageraa Afdeling Alkmaar- De beide klokkengieterjje Brabant en te Helllgerlee k eeuwenoude bestaan nimm bedrjjf, waaraan wjj kort 1948 een 400 500 grote c stellingen enigszins by te l normaal. Is het een wondei Hjke uitbreiding ondergaat nog jaren aanhouden, gezie op de wereldmarkt. Maar d tot de bronzen stemmen on Men kent de oorzaak. Ti. laatste jaren van de tweede w log hebben de Duitse troepei heel West-Europa op grote kerk- en andere torenklokkei haald. Alleen Nederland heef moeten afstaan aan de vijan een soortgelijk aantal en ook talloze. Deze hoek van Europa een dankbaar terrein voor de rovers, want het carillon, het spel, is iets, dat vrijwel uitsl de Lage Landen en Noord- voorkomt. Klokken vindt me waar over de gehele wereld, zingende torens zijn kenmerk dit betrekkelijk kleine deel wereld. En juist van die cari er zovele verloren gegaan. Er bestaat een lange en tri Almelo 30 klokken weggeb overgebleven, Appingedam al! roofd, Arnhem 47 verloren Bennebroek 23. Bergen op Z Breda 29, Eindhoven 25, Ensc Heusden toren met alle 22 klo geblazen, Hilvarenbeek alle 23 weg, Leiden 42, Middelburg a Zo zou ik kunnen doorgaan einde van het alfabet. Maar zij komen terug, zult I Zeker, dat hebt U goed gelez Men heeft de klokken van land, België, Frankrijk en andere landen teruggevonden terrein te Hamburg, dicht bij briek, die een installatie had koper-tin-legering om te sme koper en tin afzonderlijk. Om per vooral was het te doen. V< men heeft kunnen nagaan is echter niet aan toe gekomen één klok om te smelten. Bel; Jan ook al 95 pet. van al wa Hald -was terug en Nederlanc vermoedelijk ook wel krijgen, ste schip is een paar weken te Rotterdam aangekomen. Ed reweg de meeste klokken b' stukken geslagen te zijn! Van derlandse klokken bleken er 2 pet. dus, in bruikbare staat zig. De rest was schroot gewi pet. keert dan ook in de vo: schroot terug. Het merendeé derhalve uit het oude mater nieuw gegoten worden. Een v jaren. U kunt het op uw vir tellen. Daar komt dan nog bij, dat Rixtel en Heiligerlee niet all Nederland werken. De heer t A. Fritsen een der drie z met hun 74-jarige vader het oude Brabantse bedrijf leider telde ons, dat de firma relatie: le delen der wereld onderin wonen maar een paar hondei sen in het onaanzienlijke don Zuid-Willemsvaart, maar de kijkt er niet vreemd op als hi te bezorgen krijgt met postzej Honoloeloe of IJsland, van d pijnen of Zuid-Afrika! Hij is e aan gewend, dat de klokkengi de uurwerkfabriek correspond vreemde landen en hij weet er af en toe mensen van verr DE MANTEL VAN EEN KLOK WORDT VERWIJI die vreemde talen spreken. Zi alle om klokken of uurwerkc lebei: Canada is na de oorlog te afnemer geworden en Aru ook pas een klok uit Aarle-R kregen, evenals Johannesburg bovendien ter plaatse een uur liet maken. Om echter ook eens dichter bi blijven, Amsterdam dat zijr villons heeft kunnen behouc heeft er een nieuwe beursber. steld en Rotterdam een 49-dei Ion voor de stadhuistoren. Aa: stelling wordt op het ogenbl gewerkt. De grootste klok, di weegt en de zwaarste is, die I een halve eeuw verva&rdigd i gereed. De zware galm is a op de ouderwetse wijze, met Ii°r ™en .hee'f er tegenwoc electrische instrumenten voc

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2