DE JEUGD-KOERIER DE KERSTROOS r Kersi Prijsvraag is#! '«a--? C_13 tan nabij de Amerikaanse WAAKT voor Kerstboombrand 3 Belangrijke mededeling eruiemü Hallo, Jongens en Meisjes! Wijluisteren Durf ie Leven naar MIJMHARDTJES en bij de meeste pijnen Schoorl verhoog T lil lilfHM - Omstreeks Kerstmis bloeit de Kerst roos. Volgens de overlevering was de Kerstroos de bloem, die in de Kerst nacht openging om de Christus te ver welkomen. Ja, aan een plant, die tegen alle re gels der natuur 's winters bloeit, zijn natuurlijk verhalen verbonden, sagen, waarin men eens misschien geloofd heeft en die nu ieder vergeten zou zijn als ze niet als merkwaardigheid in een boek vermeld stonden. Zo is het ook met de Kerstroos, die eigenlijk in het Oosten thuishoort, ook in de Zui delijke Alpen, doch die hier al lang als sierplant in de tuinen gekweekt wordt. De Kerstroos behoort tot de Ranon kelfamilie en tot het geslacht Nies kruid en zijn Latijnse naam is Helle- borus niger. Nieswortel heet hij ook en ook Swartenieswortel, Brandwortel en Duivelinne. Ook Sneeuwwortel, Heilig Kerstkruid en Groot Vuurkruid en misschien heeft deze plant nog wel meer namen, die men begrijpt wan neer men weet dat de Kerstroos en vooral de wortelstok zeer giftig is. In oude tijden werd de wortel gedroogd en fijngestampt en gemalen zodat het poeder als niesmiddel gebruikt kon worden. Ook als geneesmiddel deed de Kerst roos dienst en Rempert Dodoens, de geleerde Fries die na een werkzaam leven, waarin hij een groot deel van Europa bereisde, in 1585 als hoogleraar in Leiden stierf, schreef daarover in zijn beroemd geworden Cruydeboeck. De wortelstok moet eveneens als mid del tegen de pest dienst hebben gedaan en in de Middeleeuwen moet de plant ook gebruikt zijn voor het maken van „heksenzalf" waarvoor de wortels na tuurlijk vóór zonsopgang en met een W Het eerste deel van iCItS VCDDC „vriendschapstrein" fcN YtKKfc gevuld met voed- sel en andere ge schenken van Ame rikanen, is in Parijs aangekomen. Dit is voor zover wij kunnen nagaan, voor het eerst, dat een trein over de oceaan kwam. xEen aardig ver haaltje uit Amerika: Een 21-jarig Italiaans meisje, wier aanstaande Ame rikaanse echtgenoot, een gedemobili seerd militair, bleek te zijn overleden, toen ze in New York aankwam, is nu ten huwelijk gevraagd door een andere Amerikaan, die op haar foto in de krant verliefd werd. De immigratie autoriteiten hebben haar echter nog niet vrijgegeven. xEr zit nog een trouwlustige jongedame in de knoop. De 21-jarige Irmgard Daburge uit Keu len, die per luchttaxi naar Engeland reisde, om daar met een voormalig militair in het huwelijk te treden, heeft te Vlissingen een noodlanding moeten maken. Ook zij is nog niet vrijgegeven en heeft dus nog even bedenktijd. x Van de liefde naar de bloemen. Twaalf schilderijen, elk de bloemen uit een der maanden van het jaar voorstellend en vervaardigd door de 18de eeuwse Ne derlandse schilder Jacobus van Huy- sum, zijn voor 13.500 pond in een vei ling van Sotheby (E.) verkocht aan een Londens kunsthandelaar. De kunst bloemen worden duur betaald. x Een Belgische vrachtauto, die op 6 Dec. met 10 ton chocolade uit Praag naar Antwerpen is vertrokken, is spoorloos verdwenen. Vermoedelijk is de wagen in Duitsland door gewapende benden overvallen. De heren wilden blijkbaar een extraatje hebben voor de kerst. xDat een mes van twee kanten kan snijden ondervond een winkelier uit Maastricht, die tal van deze nuttige voorwerpen uit Duitsland smokkelde, en werd betrapt. De politie zette er nu het mes in en veroordeelde hem tot een boete van 20 mille. xDe mogelijk heid is geopend, dat de Amerikanen voortaan aan Nederlandse burgers steenkolen als geschenk zenden. Per adres zal niet meer dan tien of twaalf mud kunnen worden gezonden. Eerlijk gezegd, wij doen het er voor! De stikstof voor de landbouw In een persconferentie te Arnhem heeft de provinciale voedselcommissa- ris voor Gelderland, ir. W. Kooy, de zer dagen enige mededelingen gedaan betreffende de landbouw. O.m. deelde hij mede, dat de rantsoenering van stikstof in 1948 misschien afloopt. Nader deelt hij ons mede, dat hier mede bedoeld wordt, dat de rantsoene ring vóór het oogstjaar 194*9 zeker niet opgeheven zal worden. Zoals bekend worden jaarlijks omstreeks September de nieuwe stikstofbonnen voor het ko mende jaar aan de landbouwers uitge reikt. In September 1948 zal men deze kwestie dus nader bezien. bepaald ritueel moesten worden opge graven. Wie de wortel bij zich droeg had daarin een voorbehoedmiddel te gen ouderdom en ziekte. In de klas sieke oudheid schijnt Helleborus als geneesmiddel tegen de krankzinnig heid te zijn gebruikt. Nu bloeit de Helleborus met witt of rode bloemen nog steeds in onz huizen, niet als geneesmiddel of tover kruid maar als een welkome gast te: ere van - het Kerstfeest. Prijswinnaars van deze week WILLEM BOOTSMA, Laat 193, Alkmaar. LIDA PEREBOOM, Tuinstraat 8, Hauwert. HAN HUIGEN, Cornells Dito straat 4, Den Helder. JANSJE WAAG, Frieschebuurt H 49, Oudesluis. ANNEKE KALTER, Julianaweg 21, Wijk aan Zee, die boeken krijgen toegestuurd. De oplossing was: Kerstvacantie (1. keuken, 2. even, Rusland, 4. schelvis, 5. tijger, 6. veulen, 7. appel, 8. China, 9. Arie, 10. nagel, 11. tapijt, 12. indien, 13. eekhoorn. Jaar op jaar kan men weer lezen van branden, die ontstaan zijn door onvoor zichtige opstelling van de Kerstboom, hetgeen gemakkelijk te vermijden zou zijn geweest, indien men meer prac- tisch te werk was gegaan. Plaatst men de boom te dicht bij de ramen, dan kan het gebeuren, dat door een of ander ongelukkig toeval, hetzij door de hitte der brandende kaarsen, of door het plotseling opflikkeren daar van tengevolge van tocht, de gordij nen vlam vatten. Men overtuige zich, dat de houders 2Ó aan de takken bevestigd worden, dat de vlam der kaars een bovenlig gende tak niet kan bereiken. Zeer vaak wordt bij het aansteken van de boom de fout begaan, dat men bij de onderste kaarsen begint. De practijk heeft geleerd, dat hierdoor meerdere malen de kleren van de „aansteker" in brand geraakten, daar zij in hun ijver te dicht bij de reecig brandende kaarsen kwamen. Het liep tegen Kerstmis. Eduard zag met spanning het feest tegemoet. Zou hij met Kerstmis iets van zijn vader horen? Eduard's vader wasja, wat zijn beroep was, moe ten jullie maar zelf uitzoeken. Hier volgt zijn naam: I. PANTIEK Door het verwisselen der letters vin den jullie zijn beroep. Kort voor St. Nicolaas was zijn vader weggegaan, zodat die feestdag bij Eduard thuis niet gevierd was. JULLIE WEET NU, WAAROM EDUARD'S VADER NIET THUIS WAS. Ja, en in de vorige vetgedrukte zin is de plaats begraven, een hoofdplaats in Europa, waar Eduard's vader zich met Kerstmis zou bevinden. Zou Eduard iets van zijn vader horen? Samen met zijn moeder werd een mooie Kerstboom opgetuigd. Het feest naderde meer en meer, maar nog steeds had Eduard's vader niets van zich laten horen. Toen werd het Kerstmis. De lichtjes aan de boom werden ontstoken en wat zag Eduard daar liggen? Een groot pak met zijn naam er op. „Van vader!", juichte hij. Haastig ging hij het pak ontdoen van het mooie Kerstpapier. En toen zag hij.... Ja, wat zag hij toen? Wat kreeg Eduard van zijn vader? Dat moeten jullie nu maar eens uitzoeken. Jullie v/eet het, als jullie het volgend raad sel hebt opgelost: Hier volgen 20 lettergrepen. Daar van moeten jullie tien woorden vor men, elk woord van twee letter grepen. Iedere lettergreep mag na tuurlijk maar éénmaal gebruikt worden. De betekenis van de woor den wordt hieronder aangegeven. Als jullie de gevonden woorden in deze volgorde laten staan, geven de eerste letters te lezen het cadeau, dat Eduard van zijn vader kreeg: LETTERGREPEN: Ster, ken, ket, ta, vonk, zei, fen, no, de, naai, rood, e, weer, ek, ka, nen, on, ef, ban, in. WOORDEN: 1. ligt op bed, 2. ziekte, 3. geld in vorderen, 4. gelijk, 5. gebak, 6. na tuurverschijnsel, 7. éénhoevig dier, 8. waterweg, 9. vogel, 10. rekening. Ziezo, nu weten julie het cadeau, dat Wim van zijn vader kreeg. En nu ver wacht ik vóór 1 Januari 1948 de op lossingen van deze Kerstprijsvraag. Ze moeten weer gezonden worden naar „De Jeugd Koerier", p.a. bureau van deze krant. Duidelijk op de adreszijde schrijven „Jeugd Koerier". Ik krijg dus drie antwoorden. 1. Het beroep van Eduard's vader, 2. De hoofdstad in Europa, waar hij zich met Kerstmis bevond en 3. Het cadeau, dat Eduard kreeg. Onder de meisjes en jongens, die goede oplossingen inzenden, verloot ik weer boeken. Maar bovendien stel ik als extra- prijzen nog enige mooie boeken beschikbaar voor hen, die de ori gineelste oplossingen insturen, bijv. in de vorm van een tekening, ver haaltje, gedichtje of iets dergelijks. Dus doen jullie maar je best! OOM WIM. im am «i om door J. D, v. Exter 39. Even later stappen Pim, Pam en Pom weer naar buiten. Zij hebben een grote mand bij zich, die gevuld is met allerlei bestellingen. Slager Bloed worst kijkt hen tevreden na. „Zo, dat heb ik aardig opgeknapt", mompelt hij, „drie honden voor één geld." 40. Wetsnavel heeft buiten op zUn vriendjes gewacht en vliegt Pim, Pam en Pom nu achterna. Tevreden stappen de drie broertjes voort. Pim heeft de mand in zijn bek. Wat zit er in dit pakje van vader? In verband met de feestdagen en het tekort aan plaatsruimte hier door, kan tot mijn spijt de „Jeugd- Koerier" volgende week niet ver schijnen. De volgende „Jeugd- Koerier" komt dus in de krant van Woensdag 7 Januari a.s. Ik wens jullie allen prettige Kerst dagen, een gelukkig Nieuwjaar en een gezellige vacantie. OOM WIM. Koe op dienstbodenkamer Ambtenaren van de C.C.D. verdach ten de Tegelse slager K. er reeds ge ruime tijd van, dat hij er ook een clan destiene clientèle op na hield. Het was echter moeilijk hem te betrappen, tot dat men positieve gegevens in handen kreeg, dat er vlees van frauduleuze slachtingen in zijn woning moest zijn. In samenwerking met de Tegelse po litie werd een inval gedaan. Het spoor leidde naar de dienstbodenkamer op zolder, waar een verborgen deur, De- dekt met een kapstokkleed en een kap stok vol met kleren gehangen, toegang bleek te verschaffen tot een ruimte tussen een dubbele wand. Men vond hier 240 kg vlees, afkomstig van twee clandestien geslachte koeien, en 50 kg vet. Er kon worden vastgesteld, dat reeds verschillende malen in dit ver blijf -frauduleuze slachtingen waren uitgevoerd. De slager K. en zijn knecht R. zijn op last van de officier van jus titie naar de strafgevangenis te Roer mond overgebracht, terwijl vlees en vet verbeurd werden verklaard. H0BST SUuxtp ZWITSAl .FABRIEKEN Door de feestdagen heb ik deze week minder gelegenheid jullie briefjes te beantwoorden. Vele trouwe neefjes en nichtjes zullen dus vandaag hun naam vergeefs zoeken. Ik vind dat erg jammer, maar er is niets aan te doen. jullie kunt er echter vast op rekenen in de volgende Jeugd Koerier antwoord te vin den Niemand wordt vergeten! Schrijven jullie deze week gerust maar weer- deze briefjes worden dan tegelijk beantwoord. En de kinderen, die mij gevraagd hebben of ze ook mee mogen doen, antwoord ik alvast dafze hartelijk welkom zijn in ons kringetje. En nu ga ik beginnen. Willie Egbergen, ik wil de sigarenbandjes graag hebben. Ik zie vol span ning naar je zending uit Paganini, grote meester, ik ben blij, dat je weer mee doet En me nu niet meer in de steek laten! Dirk Slot, kom je moet niet op zien tegen' een kruiswoordenraadsel. Als er binnenkort één in de Jeugd Koerier komt te staan, moet je dapper mee doen. Henk Peereboom, schrijf je me hoe. de Jeugd-demonstratie van de Zondagsschool geweest is? Hoe gaat het met je moeder? Is ze al weer beter? Els v. d. Burg, ik dank je wel voor de foto. Wat een mooie, lange vlechten heb jij. Trekken de jongens op school daar wei eens aan? Natuurlijk mag je nu nog mee doen, nu je de prijs gewonnen hebt. Ik zou je niet graag missen. En als de oplossing goed is loot je steeds weer opnieuw mee voor de prijzen 't Hinderd niet, dat je al eens iets gewonnen hebt. Dag Els! Willem Bootsma, zo goed? Je weet zeker wel, wat ik bedoel. Ik zal een paar mooie postzegels uitzoeken voor je nieuwe album Nic. Dijkstra, zo vriend van Willem Bootsma, ik ben blij, dat je ook mee gaat doen. En even geregeld als Willem? Gerdie Blaauw, die vulpen van je vader schrijft wel goed, niet? Dat zail een mooi kaarsstandaardje geworden zijn. Henny Kaptijn, jij hebt een goede Sinterklaas gehad, zeg! Cootje Kaas, wel bedankt voor de sigarenbandjes. En zo keurig opgeplakt! Ik zal om je den ken met postzegels Krijg ik nu geregeld briefjes van je? Trünie Kaas, van jou ook al zo'n serie keurig opgeplakte sigarenbandjes. Bedankt hoor! Ik zal jou binnenkort er ook toesturen. Of bedoel je postzegels? Doe jij nu ook geregeld mee, Trijnie? Nellie Klooster, dank je wel voor de sigarenbandjes en post zegels. Ook bedankt voor de goede wensen voor het Kerstfeest. En nu de raad sels. Ik geloof, dat het eerste een school vissen is En verder de voet van een schemeHamp of zo Ja, en een kam heeft tanden, die niet knabbelen, maar de andere kan ik niet oplossen. Stuur je de antwoorden, want daar ben ik erg nieuwsgierig naar. Annie Roos, bedankt voor de sigarenbandjes. Henk en Annie Wiedük, fijn, dat jullie ook mee gaan doen en bedankt voor de mooie Kersttekening. Jullie hebt de brief goed geadresseerd. Mientje Peereboom. zo zie je, dat het boek toch gekomen is. En nu trouw mee blijven doen. Want je blijft toch meeloten voor de prijzen als je oplossingen goed zijn. Dea Schuit, dank je wel voor de puzzle. Maar deze komt te laat om nu nog in de krant te zetten, want met Nieuwjaar is zij natuurlijk niet meer te gebruiken Stuur je eens een andere? Jaap van Engelenhoven, bedankt voor je Kerst tekening. Kees van Engelenhoven, jij vind het dus fijn op school. Maar de Kerstvacantie is toch ook wel gezellig, Kees. Bedankt voor de sigarenbandjes Ank van Engelenhoven, ben jij jonger of ouder dan je broertjes? Zo, heb jij afgekeken! Maar je zegt het eerlijk in ieder geval. Helm Jansen, na de feest dagen plaats ik een opstel van je. Dezer dagen is er te weinig ruimte, zie je. Mag ik dus je schrift nog even houden? De cijfers zijn O 8 en S 7, O 9 «HST, O 8' en S 6, O 8 en S 6, O 8 en S 6. Zo goed, Helm? Janna Redekèr, nog even geduld, dan ben je aan de beurt voor sigarenbandjes. Zo, ben jij een vriendin Clara Philipson, kijk eens aan, van jou ook een grote brief. En nu geregeld van Dieuwe Munter? Nu zij komt ook wel aan de beurt voor een prijs. mee doen, Clara. De raadsels zijn ook vaak gemakkelijk. Jansje Doorne kamp, Leo Schagen, Ada v. d. Stadt, Willy Klinkhmer, Ellen van Uenen, Mieke van Ginkel, Fia Roozemaal, Rietje Tromp, Corry Brouwer, Hilda Bakker, Joop Stenvers en Rie van 't Hoff, jullie allen heet ik hartelijk welkom in ons kringe tje en ik hoop, dat jullie trouw zult mee doen. Als jullie mij weer briefjes schrijft, zal ik die geregeld beantwoorden. Henny Kalter, bedankt voor de raadsels. Nu, dat is geen slecht rapport, Henny. Alleen dat schrijven, moet je ophalen. Schrijf me maar geregeld grote brieven en doe dan goed je best. Dat is een uitstekende oefening. Anneke Kalter, dat feest in „Concordia" is dus goed geslaagd. Nee, jou rapport is niet zo goed als dat van je zusje. Jij moet me ook maar veel schrijven. En dan proberen geen fouten te maken. Dat is dan een goede oefening voor schrijven en Nederlands tegelijk. En bij rekenen goed op letten, Anneke! Dat vak is heus niet zo moeilijk. Nellie NJjveld, nu je rap. port is heus niet slecht. Als de cijfers niet lager worden, ga je met vlag en wimpel over. Maar je best blijven doen, Nelly, want een 6 is o zo gauw af gezakt tot een 5 en dan is het mis. Willy Schipper, ja dat was zeker een drukke tijd op school. Maar is je rapport meegevallen? Bedankt voor de sigarenbandjes. Elsje Schweitzer, mijn dank voor de sigarenbandjes. Fijn, dat je trouw mee gaat doen. Rietje Serné, ik reken er op, dat je me nu geregeld schrijft op je nieuwe postpapier. Rie Beentjes, soms zijn de raadsels moeilijk, maar toch ook vaak zijn ze gemakkelijk. Altijd maar proberen, dan lukt het wel, Rie. Betsie Priester, geregeld mee doen, dan win je vast ook eens een prijs. Jan Schipper, nee Sinterklaas heeft je zeker niet vergeten. Fem- mie de Groot, jij blijft maar trouw mee doen, niettegenstaande jé het erg druk hebt. Dat vind ik fijn. Het beste met je moeder, Femmie. Jetty Scheuer, ja ik wil graag wat raadsels van je hebben. Wat zul je nu knap'worden met het oplossen der raadsels! Bedankt voor je tekening. Marianne en Jansje van de Burg, zo, dus het boek valt bij jullie in de smaak. Schrijven jullie eens, waar her over gaat? Annie Nijkamp, schrijf je me vaak op je nieuwe post papier? Dieuwertje Munter, ja, er komt binnenkort weer een versje in de krant. Aan je vriendin. Janna Redeker, heb ik ook iets voor jou geschreven. Kees Alders, hartelijk bedankt voor de goede wensen voor Kerstfeest en Nieuwjaar. Dat heb je keurig gedaan en ik ben er erg blij mee. Tini Koe dijk, natuurlijk mag je ook mee doen. En ik hoop geregeld van je te horen. Freddy de Graaf, bedankt voor je goede wensen voor het Kerstfeest. Marry van Dijk, hoera, kom jij ook weer opdagen! En nu weer trouw mee doen, Marry! Tinus van Hattum, ik reken nu weer iedere week op je. Tiny Brakenhoff, wat jammer, dat die vorige brief bij je teruggekomen is. Bedankt voor het versje. Thea de Geus, bedankt voor de tekening. Jansje Waag, mijn dank voor je versje. Doe je nu geregeld mee? Dieuwie Waiboer, ook maar een schuilnaam. Dat mag, hoor Dieuwie. Tinie Goedhart, ja, nu kreeg ik de beloofde grote brief. Je hebt het dus wel druk, op 't ogenblik. Probeer maar zoveel mogelijk mee te doen. Klaartje Breebaart, dat was dus een gezellige Sinterklaas en je hebt heel wat gekregen! En nu weer tot de volgende keer. Dag allemaal! OOM WIM FEUILLETON Door: HILLEGONDA VAN REENEN Om medelijden mee te krijgen! Hij glimlachte. En toen wist hij, dat hij zelf veel meer iemand was om mede lijden mee te krijgen. Hoe weinig zij ook bezat, het was in elk geval meer dan hij, veel en veel meer. Het lag buiten zijn bereik. Hij dacht aan de bevelen van de geestelijke. „Maak het bed op. Zet de ketel voor haar op het fornuis." Hij liep rond, oefende zijn benen en voelde zich reeds veel beter. Hij pook te het vuur op en zette de ketel op de plaat, vulde hem eerst onder het fonteintje op de gang. Het was bijna zes uur; zij zou nu wel spoedig komen. Hij maakte met ongeduldige afkeer 't bed op vijf dagen lang had zij het voor hem gedaan. En toen was hij do delijk vermoeid. Het viel hem in, dat hij haar wel eens een verras sing bereiden kon. Hij zou geheel ge kleed in bed gaan liggen, met de de kens over zich heen en doen alsof hij sliep. En als zij dan binnen kwam en hij aan de geluiden hoorde, dat de thee klaar was, zou hij opstaan en het scherm wegtrekken. Hij vond het heerlijk weer te gaan liggen en de deken over zich heen te trekken, het scherm om het bed te schuiven en zich in het kussen te nes telen voor wat zij zijn middagslaapje noemde, dat er, dank zij mr. Drake, die middag bij ingeschoten was. Hij viel onmiddellijk in de lichte dommel, veroorzaakt door lichamelijke ver moeidheid. Toen hij wakker werd, zag hij, dat het licht brandde. Het viel over de rand van het scherm. Theetijd moest al voorbij zijn. Zij was thuis, maar had hem niet gewekt. Hij hoorde het lichte dreunen van haar naaimachine en luisterde er naar. Plotseling moest hij aan William Drake denken. En hij zei tot zichzelf: „Het is zeker al ze ven uur." Hij zou voorzichtig opstaan, het scherm wegtrekken en haar verrasgen Zij zouden samen eten en misschien, om acht uur, zou zij de deur op slot doen. Zij zou hem toch niet op straat zet ten? Hij was nog zo zwak. Nog half in slaap hoorde hij de deur piepen. Hij gluurde door de spleet tus sen het scherm en de muur. Ja, de deur werd geopend, langzaam, behoedzaam. Toen schoof haastig een jongeman binnen, een jongeman, die hij wel eens op straat gezien had. Hij keek strak naar het midden van de kamer,, waar de tafel stond. De naaimachine zoemde rustig voort. De jongeman sloop op zijn te nen naderbij. Het zoemen van de mo- chine hield op; Dolly slaakte een ge smoorde kreet. Het volgende ogenblik was' Newton lrlaar wakker, ziedend van veront waardiging. Het bloed golfde hem door de aderen; hij was gezond en sterk en stond vast op zijn benen. Hij was de personificatie van het manne lijke instinct en anders niet. Hij sprong uit bed; het scherm viel om. Dolly verweerde zich tegen Carrol, haar kreten gesmoord door zijn mond. Newton greep hem, terwijl hij nog achter hem stond, bij de keel. Carrol moest Dolly loslaten en keerde zich als het ene wilde dier naar het andere om. Hij schreeuwde niet eens zijn woede en verbazing over deze plotse linge verschijning uit, hij sloeg slechts toe. Newton pareerde de slag, sloeg Carrols arm omhoog en gaf hem zijn klap met interest terug. Hij raakte Carrol tegen zijn kin en CarA) zonk neer, machteloos. Newton ttlde hem bij een arm en het zitvlak van zijn broek op, bemerkte, dat de deur als door een wonder open stond en wierp hem op de gang. En op dezelfde wonderlijke manier werd dg deur weer gesloten. Dolly stond er met haar rug tegen aan. Haag ogen schitterden. Zij stak haar hand uit en tastte naar de sleutel zon der ook maar een seconde haar grote, stralende ogen van Frank Newtons gezicht'af te wenden. Zij deed de deur op slot. Met een woedend gebaar streek zij met de rug van haar hand langs haar bevende, rode mond. Frank Newton tastte in zijn zak. En hoe heerlijk, hij was niet leeg. Er zat een schone, keurig opgevouwen zak doek in. Hij vroeg zich niet af, welke handen hem gewassen, gestreken en opgevouwen hadden. Behoedzaam en zonder iets te zeg gen, veegde hij Dolly's trillende rode lippen af. En gehoor gevend aan een opwel ling nam hij haar in zijn armen. Haar hoofd vleide zich aan zijn borst en langzaam sloeg zij haar ogen naar hem op. Zij kusten elkaar, vol vreugde, en met een passie, die Howard Carrol ontketend had. (Wordt vervolgd.) Hilversum I, 301 M. geeft nieuws om 8, 1, 8 en 11 u. A.V.R.O.: 8.15 Concert; 9.15 Mor genwijding; 9.30 Concert. V.P.R.O.: 10.00 Kerstverhaal; 10.30 Kerkdienst; 11.45 „Tot het hart van het volk". A.V.R.O.: 12.00 „Kerst klokken"; 12.10 „Rustenburger Koot- knapen"; 12.30 Concert; 1.15 Aeolian- sextet; 2.00 Weinachtsoratorium; 3.30 Kerstverhaal; 3.45 Concert; 4.30 Kerstprogramma; 5.30 The Roman- cers; 6.00 Regeringsuitzending; 7.00 Strijkkwartet; 7.30 Kerstprogramma; 8.05 Kamerorkest; 8.45 Hoorspel; 9.45 „Jubilate Domino"; 10.20 Strijkorkest; 11.15 Naar Parijs! 12.00 Kerstkerk- dienst; 1.00 Sluiting. Hilversum H, 415 M. geeft nieuws om 8, 9.30, 1, 7 en 11 uur. N.C.R.V.ï 7.00 Kerkdienst. K.R.O.: 8.15 Koper kwartet; 8.30 Hoogmis. N.C.R.V.: 9.45 Beiaardconcert; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Cantate; 12.00 Concertgebouw- koperkwartet. K.R.O.: 12.15 Georges Boulanger; 12.30 Kareol Septet; 1.20 Kareol Septet; 1.40 „De Kerstroos". N.C.R.V.: 2.00 N.C.R.V.-kwartet; 2.30 Strijkorkest; 3.15 Kerstviering; 4.15 Beethoven en Brahms6.30 Kerstzan ger; 6.55 Bach-koraal; 7.15 Sonate; 8.05 Kerstconcert; 10.00 Oratorium) 11.15 Kerstconcert; 12.00 Sluiting. Vrijdag 26 December. Hilversum I, 301 M. geeft nleuwil om 8, 1, 8 en 11 uur. V.A.R.A.: 8.18 Zingende torens; 8.30 Ensemble; 9.30 Voor jonge mensen. V.P.R.O.: 10.00 Toch Kerstmis; 10.30 Kerstsamen komst; 11.45 „Tot het hart van het volk". A.V.R.O.: 12.00 Harmonie corps; 12.30 Contact; 1.15 Renova- septet; 1.45 Arthur Schnabel; 2.00 Kerstgedachten; 3.30 Negro Spiri tuals. V.A.R.A.: 4.00 Om de Kerst boom; 5.00 Carlo Carcassola; 6.00 Re geringsuitzending; 7.20 Lezing. V.P. R.O.7.30 Orgelsonate; 8.05 „Er is iets"; 8.40 Orgelconcert. V.A.R.A.: 9.00 Metropole-orkest; 9.45 Hoorspel. V.P.R.O.: 10.45 Avondwijding. V.A. R.A.11.15 Symphonisch concert. Hilversum II, 415 M. geeft nieuws om 8, 9.30, 1, 7, 8 en 11 uur. N.C.R.V.: 8.15 Fantasie de Noël; 8.30 Morgen wijding; K.R.O.: 9.45 Londens strijk orkest; 10.00 Hoogmis; 11.30 K.R.O.- trio; 12.03 Oude muziek; 12.33 Staf muziekcorps 1.15 Boekbespreking; 1.20 Stafmuziekcorps; 2.00 Werken van Britten en Rouseau; 2.30 Kerstspel; 3.00 Kamerorkest; 4.00 De Zonne bloem; 4.40 Rhythm, sextet; 5.15 ,,D» Maasstreechter Staar"; 5.45 Voor dracht; 6.25 Uitzending voor verken ners; 7.15 Regeringsuitzending; 7.30 Orgelspel; 8.05 New Mayfair orkest; 8.20 Kerstsproke; 9.00 Kerstspel; 9.55 Orkest; 11.15 Katholiek nieuws; 12.00 Sluiting. Zaterdag 27 December. Hilversum I, 301 M. geeft nieuw! om 7, 8, 6 en 11 uur. V.A.R.A.: 7.31 Lew Stone; 8.18 „Vincentina"8.40 Morgenklanken; 9.30 Strijkkwartet, V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding. V.A R.A.: 10.20 Verhalen van Belcampo; 10.35 Volksliederen; 11.00 Oké; 12.00 Carlo Carcassola; 12.33 Opera-pro gramma; 2.00 Het Nederlandse lied; f 2.15 Harmonie-orkesten; 3.00 Vraag' gesprek; 4.00 Het recht van de reeI sen; 4.15 Amateurs-uitzending; 5.1! Volksconcert; 6.15 Sportpraatje; 7.0) Vilmos Palota. V.P.R.O.: 7.30 Voor dl jeugd. V.A.R.A.8.08 Dingen van dag; 8.15 De winkel van Sinkel; 10.00 „Adriaan en Olivier"; 10.30 The Raw blers; 11.15 Hobbyhoek; 11.30 Le"' Best. Hilversum H, 415 M. geeft nieuw! om 7, 8, 1, 7 en 11 uur. K.R.O.: 7.30 Morgengebed; 7.45 Sonate; 9.00 Och tendconcert 10.15 Bachprogramni»; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Bach-con cert; 12.33 Dansorkest; 1.15 BoekbP- spreking; 1.20 Dansorkest; 1.50 Ou verture; 2.00 De Toneelkijker; 3.1» Jongerenconcert; 4.00 Franse vedet tes; 4.15 3e Eeuwfeest der vrede van Munster; 6.15 Weekoverzicht; 6.30 „Lord Jumpatit"; 7.45 „Banden, die Binden"; 8.05 Actualiteiten; Doos 6cochc!s30c^. De Raad kwam Maanda voor de laatste maal in 1947 bare zitting bijeen onder vc schap van mr. C. A. J. Joche Alvorens tot de agenda gaan, wijdde de voorzitter e voelvolle woorden aan de n tenis van oud-burgemeester Staande brachten de leden ee: groet aan de ontslapene, die weest een rechtvaardig en g gervader, die hart had voor jneentenaren. Een lange rij van ingekom ken vroeg allereerst de aand; Naar aanleiding van de nu van Ged. Staten, dat er hu geen bezwaar bestaat tegen de Raad verleende crediet maken van plan voor de nieu- bare school te Groet, deelde mede, dat opdracht voor he van een bouwplan is gegever I heer K. P. Zuurbier. Het Curatorium van het 1 ceum te Alkmaar had verz een bijdrage van ƒ150.pei per jaar. Naar aanleiding van een tantsrapport stelden B. en om over 1947 en 1948 een bijd 85.per leerling te verlene mee de Raad zich kon veren: Het Centraal Ziekenhuis, d: oog op het exploitatietekort van ongeveer 170.000 een had gevraagd, verleende de 1 bijdrage van ƒ1150.over ƒ1450.over 1948. Het Witte Kruis verzocht band met het feit, dat het d ging van de wijkverpleging Classis Alkmaar heeft ovei een subsidie van 500. B. en W. stelden voor de dragen onveranderd te ha n.l. ƒ400.ten behoeve van verpleging en ƒ50.aari h Kruis. Na enige discussie s heer Blankenstijn voor de g subsidie groot 500.te Met 4 tegen 3 stemmen we besloten. Het verzoek van de stichtii Kleuterschool" om toekennin| subsidie van 20.per lee per jaar werd ingewilligd. Het schrijven van de metei bij het gasbedrijf, houdende tot salarisverhoging in verban toename van het aantal gasa: gen, werd in handen van B. e rteld om prae-advies. De V.V.V. Noord-Kennemer bezwaren ingebracht tegen h vorige vergadering genomen betreffende het inrichten van keerterrein bij de oude schoo De heer Blankenstijn noe: bosje bij Jonker aan de Laar ietere plaats. Voor schend natuurschoon behoeft niet ge worden. De heer C. Duin vond dei ongeschikt en de heer N. Ka: de het weiland er naast ge se achten. Na lange discussie werd bt raadsbesluit in te trekken verder te bezinnen op ee plaats. In principe bleef bes aanleg van een parkeerterreii Geld in h< AJs eerste middel om gel laatje te brengen, werd de i lijkheidsbelasting aan de orde Het zijn vooral de bioscopei met 45% belasting door wo troffen en verder dansen, kt makelijkheden, enz., waarvi werd gevraagd. Voetbal, mu: blijven op 20%. Nadat verschillende leden ning hadden gezegd en de v meende, dat sportgebeuren al strijden de hoge belasting we ontgaan, werd het voorstel men, zij het met een bloedend als de voorzitter het uitdruk Een ander middel om meel het laatje te krijgen, beston verhogen van legeskosten. E gelden bij huwelijk zullen biji gen: Maandag ƒ15.Dinsd: Donderdag nihil, Vrijdag fl terdag 25.Alles 's morgei De kampeerterreinhouder gcns het voorstel aan leges 25.in plaats van 1. De heer C. Duin achtte dii hoog, wilde de leges heffen aantal tenten, dat in het sei bruik maakt van het terrein. Op practische gronden a< Voorzitter zo iets niet uitvoei Ten slotte werden de leg voor parkeren gebracht op De voorstellen van B. en V de bezoldiging van de ambter secretarie werden zonder aangenomen. Met de voorstellen tot convi DE GLOEILAMPEN zijn verlaagd 15 tot 30 STRIJKIJZERS voor 125 en 11-80 12.50 14.95 17.50 PHILIPS ELECTR. RIJWIELLAMP 13.00. ZEKERINGEN (stoppen). Iedere klant kan stoppen krijgen. Ziet onze vijf étalages. 220 vol 13.85 19.50

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 6