Toonkamers Het dagboek van Goering K.L.M.-toestel in botsing met torenspits Nog vele mysteries om de Skoghaus-ramp New-York onder de sneeuw Victor Emmanuel overleden Zal ingrijpende bezuiniging nog worden doorgevoerd? Maandag 29 Dec. 1947, DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 144e Jaargang No. 247 oek Breedstraot 118, 2e étage Miraculeuze noodlan ding bij Leeuwarden In een maand 261 doden in Palestina !ok in het nieuwe jaar Nederlandse bloemen naar New York Ontploffing geschiedde tussen Egmond en Schoorl WEERBERICHT v 500 doden bij scheepsramp De begroting van Marine BUREAUX ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 434000 (t. n. v. N.V. Ver. Noordh. Dagbl. i. o„ Alkmaar) Directeur: J. Bijlsma ALKMAABSCHE CO TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. AAPKAMERS tegen 4 stoelen .50, ƒ550.—, ƒ649.50. ƒ799.50, ƒ895.— ank eiken kast, tafel 455.— >0, 152.199.50 nish t, ƒ95.—, 125.— rdfauteuil m. kussens 7, oef: Damesfauteuiltje, itsch. naaibox. intasiedeken. laimand. tlkmaar: Tafelkleed. m 146, Alkmaar: Theebeurs. Alkmaar: Schemerlampje- Molton deken, ntstraat 15, maar: Krantenhange Zaterdagmorgen heeft een KLM- toestel, de twee-motorige Douglas DC3 „PHTCV", gezagvoerder Ro binson, op weg van Amsterdam naar Leeuwarden, een noodlanding ge maakt op een weiland bij Boksum tussen Sneek en Leeuwarden, nadat het toestel tevoren met een vleugel tegen de toren van de St. Bonifacius- kerk botste. Een stuk van drie meter lengte werd bij deze botsing afge rukt. De piloot, de Canadees Kroon, heeft het toestel in de lucht weten te houden en maakte vervolgens bijna zeven km verder een geslaagde nood landing. De tien passagiers en de be manning kwamen met de schrik vrij. EéN KANS OF DE DUIZEND. Een luchtvaart expert heeft naar aan leiding van het gebeurde verklaard, dat de geslaagde noodlanding één kans op de duizend is geweest. Het grenst bijna aan het ongelofelijke, zeide onze zegs man, dat de piloot het vliegtuig na de brtsing met de torenspits in de lucht heeft weten te houden en het bewijst zonder twijfel een grote mate van be kwaamheid van de piloot. Het vliegtuig ligt drie honderd me ter ten oosten van de spoorweg Leeu warden—Sneek. Beide propellers zijn afgerukt en liggen een honderd meter verder in de weide. Het vliegtuig ligt geheel horizontaal en de passagiers heb ben het toestel volkomen normaal kun nen verlaten. De gehalveerde vleugel ziet er uit als een pak papier, dat door midden is gescheurd. Het lichte mate riaal is daar, waar de vleugeltop is af geslagen, geheel verfomfaaid, maar het gedeelte van de vleugel, dat aan de Reeds 55 doden New York, dat door de overdadige sneeuwval van de laatste dagen op een spookstad gelijkt, tracht zich onder de zware witte vacht vandaan te werken. Het ruimingswerk zal naar schatting 21/, a 3 millioen dollar kosten. Twaalf personen in de stad New York zijn tengevolge van dc sneeuw stormen om het leven gekomen. De sneeuwlaag is ongeveer een halve me ter dik. Het bovengronds verkeer ligt practisch stil. Van ongeveer 2000 auto bussen weet men de verblijfplaats niet. Zij zijn in de sneeuw blijven steken. Sinds Vrijdagmorgen vroeg heeft op het vliegveld Laguardia geen vliegtuig meer kunnen landen. De passagiers van drie vliegtuigen moesten de nacht op het vliegveld doorbrengen omdat er geen vervoer naar hotels mogelijk was. Duizenden New Yorkers hebben de nacht doorgebracht in onverwarmde treinen, die in de buitenwijken in de sneeuw zijn blijven steken, of in sta tionsgebouw en busremises. is vrijwel romp is blijven vastzitten, onbeschadigd. Omtrent de oorzaak van de botsing wordt gemeld, dat het vliegveld van Leeuwarden betrekkelijk dicht bij de stad zelf ligt, zodat aan een landing op dit vliegveld andere eisen worden ge steld dan op een luchthaven als bijv. Schiphol. Het vliegveld van Leeuwar den ligt westelijk van de stad en er was Zaterdag een westenwind, zodat het toestel over de stad heen op het vliegveld moest landen. De piloot heeft hierbij kennelijk te weinig hoogte aan gehouden, waardoor hij de toren heeft geraakt. 55 SLACHTOFFERS SNEEUWSTORM. BIJ Naar gemeld wordt, zijn bij de sneeuwstormen, die verschillende staten aan de Oostkust van de V.S. hebben geteisterd, ten minste 55 mensen om het leven gekomen, de meesten door te grote lichaamsinspanning in de strijd tegen de elementen. William O'Dwyer, de burgemeester van New York, heeft zijn vacantie in Californië onderbroken om liet oprui- mingswerk in zijn stad te leiden. Er wordt dag en nacht sneeuw geruimd. Caféhouder doodgestoken In de loop van Zaterdagavond gingen te Sliedrecht de 24-jarige P. B. en de 23-jarige P. L. in enigszins beschonken toestand naar het café Meyer om te biljarten. Nadat zij een partijtje hadden gespeeld en daarbij enige glazen, bier hadden gedronken, ontstond tussen beide vrienden een twist. De café-hou der kwam tussenbeide en wist hen te scheiden. Plotseling trok B. echter een dolkmes en stak de caféhouder daar mee in de hartstreek. Hevig bloedend stortte deze neer en overleed enkele ogenblikken later. Onmiddellijk vlucht ten de beide bezoekers uit het café. La ter op de avond werden beiden door de politie in hun resp. woningen aan gehouden en gearresteerd. De dader B. staat als ongunstig bekend. Het slacht offer was gehuwd en had geen kinde ren. EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN 45/2. Het is thans zeker, dat behalve wan Vliet en van de Pol ook Gabriels on waarschijnlijk van Hassel zullen deel nemen aan de Europese kampioen schappen 45/2, welke 15 Januari te Luik aanvangen. Omtrent de deelne mers van andere landen is nog niets bekend. Volgens een officiële bekendmaking is het aantal verliezen in Palestina sedert de aankondiging op 1 December van het plan der Verenigde Naties tot verdeling van het Heilige Land als volgt: 133 Arabieren gedood, 374 gewond; 8 Britse miltairen gedood, 190 ge wond; 1 Brits politieagent gedood, 11 gewond; 1 Arabisch politieagent gedood, 9 gewond; 9 Joodse politie agenten gedood, 12 gewond. Bovendien werd een Spaans geestelijk gedood en een man van het Arabisch legioen en werden 4 legionnairs ge wond. In de eerste elf maanden van dit jaar werden in Palestina 82 Britten ge dood en 275 gewond: 31 Arabieren ge dood en 84 gewond: 43 Joden gedood en 83 gewond. Volgens betrouwbare schatting wer den in deze periode bijna een kwart milioen schoten gelost en tienduizend bommen, en granaten, waarvan het merendeel met de hand was gemaakt, tot ontploffing gebracht. hopen wij, meer nog dan tot dusverre, een goede krant te brengen met exclusieve arti kelen en bijdragen. In dit verband stemt het ons prettig te kunnen mededelen, dat wij de band hebben kunnen leggen op waarvan de publicatierechten voor dit ver- schijningsgebied door ons zijn aangekocht. Reeds op 2 Januari a.s. vangen wij met de publicatie aan van dit dagboek, dat als feuilleton niet alleen boeiend, doch ook in hoge mate belangwekkend moet worden ge acht. Wij vragen biervoor wel uw aandacht. DE REDACTIE Zondag j.l. zijn te New York 5.000 lbs seringen per K.L.M.-vliegtuig uit Nederland aangekomen, welke Maan dag in de New Yorkse bloemenwin kels te koop werden aangeboden. De seringen zijn in 15 uur en 20 minuten van Amsterdam naar New York ver voerd. Een functionnaris van de K.L.M. verklaarde, dat gedurende de kerstperiode wekelijks witte seringen en tulpen per vliegtuig uit Nederland zullen worden aangevoerd. Hij wees tp de belangrijke rol, die de bloemen export in het economisch herstel van Nederland speelt. Griekse communisten buiten de wet Het Griekse kabinet heeft bij decreet de wet van 1929, die de communistische partij buiten de wet plaatst, weer van kracht doen worden, daar bericht was ontvangen, dat twee vooraanstaande communisten, die naar het eiland Ika- ria gedeporteerd waren, zijn ontsnapt. Het zijn Partsalides, de secretaris-ge neraal van de E.A.M, (linkse coalitie) en Paparigas, de vroegere secretaris-ge neraal van het algemeen vakverbond. Zaterdagavond is 't decreet in werking getreden. Er blijven nog steeds veel onopge helderde vragen over de scheeps ramp, waarbü het Noorse s.s. „Skog- haus" in de golven van de Noordzee ten onder ging. Behalve de marine- routeringsdienst stelt thans ook het loodswezen, in opdracht van dc in specteur-generaal, kapitein-ter-zee D. C. M. Hetterschjj uit Den Haag, een rapport samen. Voorlopig kan slechts gemeld wor den, dat men na berekeningen, tot de conclusie is gekomen, dat niet om 2 u. des nachts, doch om half elf op Woens dagavond de" explosie het schip open gereten heeft. Binnen 5 minuten tijds verdween het vaartuig in de diepte. Voorts is men er thans van overtuigd, dat de plaats van de ramp ver benoor den IJmuiden ligt, vermoedelijk ten westen van de kuststrook tussen Eg- mond en Schoorl. Men acht tenslotte een ketelontploffing onwaarschijnlijk en schrijft de ontploffing toe aan een mijn. WIE GAF LICHTSIGNALEN? Een der vraagtekens wordt gevormd door groene lichtsignalen, die de schip- De enige overlevende van 't Noor se s.s. „Skoghaus", de 24-jarige sto ker Arndt Rökker met de beide mannen die hem uit 't water haal den, de 16-jarige J. Eduard en rechts de heer Breed. per van de reddingboot Dorus Rijkers Donderdagavond heeft opgemerkt. Na dat Rokken des middags in zijn sloep bij Camperduin was aangespoeld, trok ken de Dorus Rijkers en de Neeltje Ja- coba de zee op. Uit de richting van de kust bij Petten zagen de mannen van da Dorus Rijkers plotseling groene licht- kogels een wijde bocht door het lucht ruim maken. Onmiddellijk wijzigde de reddingboot haar richting en koerste raar de kust. Maar na enig heen en weer varen vlak langs de branding van de golven op het strand, gaf de schipper het zoeken op. Vermoed wordt nu, dat de lichtkogels niet door een in nood verkerende boot op zee, maar van de kust zijn afgeschoten. Men is er ech ter nog niet in geslaagd hiervan enige bevestiging te krijgen. Nu gebleken is, dat geen der kustposten voor de sig nalen verantwoordelijk is. De veron derstelling is geopperd, dat een parti culier kustbewoner de signalen heeft gegeven. Een andere nog onopgehelderde vraag betreft het aantal leden der bemanning, dat nog kans gezien heeft aan boord te komen van de twee reddingssloepen van de „Skoghaus". Rokken meende vlak na de ontploffing een vrij groot aantal in de tweede sloep te hebben opgemerkt. In deze sloep, die ruim 24 uur later bij Callantsoog aanspoelde, werden slechts twee stoffelijke over schotten aangetroffen. Zij waren met touwen in de boot vastgebonden. MOEILIJKHEDEN FICATIE BIJ IDENTI- Voor zover bekend zijn tot dusverre de lichamen van 10 der slachtoffers aangespoeld. Van alle tien zijn foto's genomen, die aan het in net Centraal Ziekenhuis te Alkmaar opgenomen eni ge overlevende lid van de bemanning zijn voorgelegd. Het bleek echter, dat deze eerst 14 dagen geleden op het ver gane schip had gemonsterd. Dientenge volge kon hij slechts bevestigen, dat de overledenen weliswaar leden van de bemanning waren geweest doch niet hun namen kon verstrekken, omdat hij deze in de korte spanne tijds nog niet had leren kennen. De sloep waarmede Arndt Rökker in Camperduin aanspoelde. Duidelijk is aan de schade welke deze sloep heeft opgelopen te zien hoe hachelijk *de tocht is geweest Gisteren is ex-koning Victor Emma nuel van Italië te Alexandrië over leden. Sinds hy in Mei 1946 de Ita liaanse troon verliet, verbleef hü in ballingschap in Egypte. De ex-koning was 78 jaar. Hij kwam in 1900 op de troon en heeft op 5 Juni 1944 zijn koninklijke bevoegdheden overgedragen aan kroonprins Umberto, die het ambt van luitenant-generaal van het rijk aanvaardde. Victor Emmanuel heeft géén afstand gedaan van de troon, bleef de statie van koning van Italië voeren en bleef hoofd van het Huis van Savoye, zijn koninklijke bevoegdheden bleven ech ter in handen van de kroonprins zolang deze leeft. Victor Emmanuel was de man, die Mussolini en het fascisme aan de macht heeft geholpen. Hij was er voor verant woordelijk, dat Italië in twee oorlogen van zijde is veranderd. Ofschoon hij ge durende het lange fascistische regiem algemeen werd beschouwd als een pa radefiguur, vertoonde hij toch in twee opzichten een opmerkelijke vasthou dendheid: hij bleef hardnekkig op de troon en hield blind vast aan zijn droom van een groot nieuw Italië: een nieuw Romeins Keizerrijk. NEDER: .AND—BELGIë 4—5. Ter gelegenheid van het 12%" jarig bestaan van de Ned. Tafeltennis- bond werd Zondagavond in de grote zaal van het AMVJ-gebouw te Amster dam een landenwedstrijd tussen Neder land en België gespeeld, die in een 54 overwinning voor de Belgen eindigde. DODE POTVIS TE SCHIERMONNIKOOG. Op het strand van Schiermonnikoog is een in staat van ontbinding verke rende potvis aangespoeld. Het dier is ongeveer acht meter lang en moet naar schatting ongeveer drieduizend kilo ge wogen hebben. Weersverwachting geldig tot Maandagavond. KOUDER Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Toenemen de wind uit westelijke richtingen. Daling van temperatuur. Bonnen voor koffie en thee Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 4 tot en met 17 Januari a.s. bon 118 Algemeen wordt aange wezen voor 125 gram koffie en bon 119 Algemeen voor 50 gram thee. In verband met de feest dagen kan men reeds van Dins dag 30 December af op boven staande bonnen kopen. Aan boord van een Chinese rivier boot, die bij Hankau op de Yangtse voer, is brand uitgebroken. Er ontstond paniek onder de 700 passagiers en de meesten hunner sprongen m de ijskou de rivier. Men vreest, dat 500 personen het leven hebben verloren. Reeds zijn 70 lijken geborgen. Het vuur sloeg over op drie andere stoomboten en op meer dan een dozijn jonken, die zich in de nabijheid bevonden. Moord te Beekbergen Buren waarschuwden op de Tweede Kerstdag de Apeldoornse gemeentepo litie, dat zij de alleenwonende 49-jari- ge Tj. F. de B. te Beekbergen, sinds en kele dagen niet hadden gezien, zodat zij een ongeluk vreesden. Toen de politie zich toegang tot de woning had verschaft, vond zij in de hal het lijk van de man, met wonden aan het hoofd, klaarblijkelijk met op zet toegebracht. De moord moet reeds enige dagen vóór Kerstmis zijn ge- Tpieegd. Onder leiding van de officier van justitie te Zutphen is een uitgebreid onderzoek gaande. Vliegtuigongeluk in Voor-lndië Een Dakota met 19 passagiers aan boord en een bemanning van vier is 20 minuten na het vertrek uit Karatsji neergestort. Alle 23 inzittenden zijn om het leven gekomen. Het is de grootste ramp in de geschiedenis van de Indische bandelsluchtvaart. CHOCOLADE-BISCUITS ALLEEN OP VERSNAPERING- OF SUIKERBON. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met chocolade gecouveerde, bedekte of samengestelde biscuits al leen op versnapering- of suikerbon ge kocht kunnen worden. Per bon voor 200 gram versnapering- of suiker zijn 200 gram van deze biscuits verkrijgbaar. De bovenbedoelde biscuits zijn niet verkrijgbaar op de na 1 Januari aan te wijzen keuze-bon voor gebak. CiUERILLASTRIJDERS BIJ KONITZA TERUGGESLAGEN Na zware strijd hebben de Griekse -egeringstroepen de strijdkrachten van de „vrije regering", die Konitza nabij de Albanese grens aanvielen, terugge slagen, zo delen de militaire autoritei ten in Griekenland mede. De guerilla- strijders werden zware verliezen toege bracht. Een politieke medewerker van het ANP schrijft: De memorie van antwoord betreffen de de begroting van marine is nog steeds niet bij de Tweede Kamer inge komen. In verband hiermede circuleren berichten, volgens welke minister Fièvez, die het interimaat van marine vervult, niet voornemens zou zijn, deze begroting in het parlement te verdedi gen. Wie de memorie van toelichting op de begroting, zoals de thans afge treden min. Schagen van Leeuwen die schreef, er nog eens op naleest, kan wel nagaan, dat deze berichten zeker niet ver van de waarheid zullen liggen. De bezuiniging op dit hoofdstuk is zeer ver gegaan, want minister Schagen van Leeuwen vroeg ruim 144 millioen min der aan 'dan voor 1947 het geval was geweest. Dit betekende een verminde ring van meer dan 38 pet. De regering was bij de indiening der begroting van mening, dat verwacht mocht worden, dat op de basis van de overeenkomst van Linggadjati, aan het einde van dit jaar een zodanige situatie zou zijn ge schapen, dat de zuivere politietaak, welke noodgedwongen door de konink lijke marine in de Indische wateren moest worden vervuld, geleidelijk we der in handen zou kunnen worden ge geven van de organen der Nederlands- Indische regering. Bij de opstelling der begroting ging men dus uit van een be langrijke verbetering in de toestand, nog in 1947. De regering was onder meer van plan de mariniersbrigade om streeks 1 Januari uit Java terug te trekken en op te heffen, waardoor het corps mariniers tot kleinere afmetingen zou kunnen worden teruggebracht. Al leen aan Materiële deviezenuitgaveri zou hiermede reeds een besparing van 21 millioen verkregen zijn en de sterkte van de Koninklijke Marine zou van 30.000 man in ongeveer een jaar tijds worden teruggebracht tot rond 15.000 man. Voor dit alles heeft minister Schagen van Leeuwen echter uit drukkelijk 'n voorbehoud gemaakt. Indien onverhoopt de omstandighe den in Indonesië de regering zou den noodzaken, ook na 1 Januari 1948 de uitoefening van de politie taak ter zee onverkort aan de Kon. Marine op te dragen, zouden deze maatregelen geen doorgang kunnen vinden. Het wil ons voorkomen, dat deze noodzaak thans, althans voorlopig, aan wezig en de begroting daarmee irrieel wordt geacht. Dus is het waarschijnlijk dat minister Fièvez, alvorens er mee voor het parlement te treden, de begro ting zal willen wijzigen, maar ook, dat deze aangelegenheid in de ministerraad zal worden gebracht. De waarnemende minister-president zal daarmede echter wel willen wachten tot enige kopstuk ken uit het kabinet, die thans in Indië vertoeven, zullen zijn teruggekeerd, waarbij men de begroting dan in het licht van de nieuwste gegevens zal kunnen bezien. Wellicht zal de marinebegroting- de laatste zijn, die in de Tweede Kamer in behandeling zal komen en zal dat wel Februari worden.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1