Stad en Omgeving, Tintelend blijspel bracht zaal verrukking in I li im am i om door J. D, v. Exter Grafter Raad keurt begroting 1948 goed. Tien jaar ge E 's Winters meer kans op brand? H=T SYSTEEM DEUGDE NIET Prachtige opvoering van Shakespeare's „Driekoningenavond" Een extra voordeeltje 'Alcmaria Victrix jubileert Vjïf *>n twintip iaar ]WJ. Roicv»rnnminor Van de politie AGENDA Postduivenvereniging „Alcmaria Victrix" J Vermakelijkheidsbelasting verhoogd De Van Gogh-tentoonstelling SNEEUW Predikbeurten J Algem. Vergadering N« van Postduivenhouders, Het is gisteren voode chte toneel liefhebbers wel een bijzondere avond geweest. Met veel moeite was de di rectie van het Gulden Vlias er in ge slaagd hier een opvoering te krijgen van Shakesoeare's Driekoningenavond. En natuurlijk was de zaal uitstekend bezer. al was zij dan niet uitverkocht, wat toch zeker verwacht had mogen worden, al waren de entréeprijzen dan noodgedwongen aan de hoje kant. 't Was toe te juichen, dat leerlingen van middelbare scholen ook in da gelegen heid waren gesteld de opvoering bij te wonen. Het Amsterdams Toneelgezelschap heeft de bezoekers 'n pracntige toneel avond gebracht en Shakespeare's be roemde stuk Driekoningenavond opge voerd op een wijze die alle lof ver dient. Opnieuw zijn wij er van over tuigd geworden welk een groot genie Shakespeare was, de man dio ongeveer 350 jaar geleden reeds zulke fantasti sche werken wist te schrijven. Het is Orsino, de hertog van Illyrië, die wan hopig verliefd is op gravin Olivia, maar geen wederliefde vindt. Wel gaat haar hart uit naar Cesario, die niemand an ders is dan de vrouwelijke helft van de tweeling Viola-Sebastiaan, maar die In een meubelzaal aan 't Ver- dronkenoord staan momenteel ge ëtaleerd een tweetal slaapkamers in mahonie en blank eiken. Deze zijn ondanks de lage prijs van van f 489.— zó goed van kwaliteit en apart van model, dat men zich bij aankoop minstens f 100.be- H<?*adres is: TROS Verdronkenoord 46 - Alkmaar. Op de eerste Januari zal het vijftig jaar geleden zijn dat de voetbalver eniging Alcmaria Victrix werd opgericht. Feitelijk is het al langer dan vijftig jaar geleden, dat Alcmaria Viotrix werd opgericht (dit feit vond plaats in het najaar van 1897) doch de datum van 1 Januari 1898 werd als officiële oprichtingsda tum aangehouden. Alcmaria Victrix is daarmede de oudste voetbalvereniging boven het IJ, en het is dan ook begrijpelijk dat men dit feit op glorieuze wijze zal herdenken. In de eerste plaats verschijnt een jubi leum-nummer van het verenigings orgaan „Alcmaria-Nieuws" met artike len en overzichten, betrekking hebben op het heugelijk gebeuren. Dan zullen de feestelijkheden begin nen met een wedstrijd tussen Alcmaria Victrix 1 en Oud-Alcmaria, op Nieuw jaarsdag om half drie. Tal van beken de veteranen zullen in deze ontmoe ting uitkomen, o.a. Kees Jonker, Dou- we Bijlsma, Jan Rootring. Sietze Ham stra en Hil Peereboom Deze wedstrijd wordt voorafgegaan door een ontmoe ting tussen de junioren van Alcmaria en die van RK AFC. Na afloop van de wedstrijden is er een réunisten-bijeenkomst in het Gul den Vlies, waaraan meer dan 100 per sonen zullen deelnemen. Tijdens 't bit teruur en 't daarop volgend diner zul len ongetwijfeld vele hartelijke woor den worden gesproken. On 3 Januari recinieert Alcmaria in de dancing van de Harmonie van 3—5 uur en op de avond van die dag volgt de klap op de vuurpijl in de vorm van de Alcmaria-revue „Je maintiendrai", waarvoor André Carrell de tekst schreef op muziek van G, Pranger, Een damesballet en het Alkmaars Klein Orkest zullen er toe bijdragen, dat deze revue zal slagen, De medespelenden (85 in totaal) zijn allen gekozen uit donateurs en spelers. Op Maandag, Dinsdag en Woensdag wordt de opvoering herhaald, waarbij wij er de aandacht op vestigen, dat de voorstellingen niet voor het publiek toegankelijk zijn, doch uitsluitend voor leden, donateurs en supporters met hun dames. Alles bijeen genomen belooft het feest van Alcmaria een glorieus feest te worden. Op de geschiedenis van de jubilerende vereniging komen wij in ons nummer van morgen nader terug. De afdeling der NRV herdenkt op 1 Januari a.s. de dag waarop zij 25 jaar geleden werd opgericht. Het bestuur heeft plannen om dit jubileum op waardige wijze te herdenken. Verschillende omstandigheden zijn echter oorzaak, dat dit enige tijd moet worden uitgesteld. Voorlopig ligt het in de bedoeling een klein gedenk- schriftje samen te stellen en dit o.m. aan de leden te doen toekomen. Voorts denkt het bestuur op een nog nader vast te stellen datum een re ceptie te houden. Tenslotte zal een feestavond worden gearrangeerd. In 't gedenkschriftje zullen hierover nader? mededelingen worden gedaan, Als bij zonderheid moge nog dienen, dat me juffrouw J. C. M Roldanus van de oprichting af deel heeft uitgemaakt van het afdelingsbestuur, waarvan 23 Jaar als secretaresse. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde voor het examen acte-Frans M. O. onze stadge noot de heer J. B. C. P. Vinken. in mannenkleding rondloopt en bij Or sino in dienst is. Daartegenover staat dat Cesario zich juist sterk voelt, aan- getrokken tot de hertog. Tot welke zonderlinge situaties dit le'dt, vooral als Sebastiaan, die men verlo .en waan de, terugkeert, behoeft geen betoog. Voeg daarbij de prachtig getekende fi guren uit Olivia's omgeving: Jonker Tobias haar oom, Jonker Eibberwang, Malvilio haar hofmeester, de Nar, Ma ria haar kamerjuffrouw en Fablo, die op speelse wijze in het geheel worden betrokken, met als slot de twee ge lukkige paren, dan kan men begrijpen wat een bijzondere geest ris Shake speare van dit alles heeft weten te maken. Bovendien hebben de leden van 't A.F. er voor gezorgd, dat dit vrolijke spel in volle bekoring voor ons stond. De tal rijke medewerkenden vormden een en semble, dat prima was en alles deed leven. Voor de persoonlijke prestaties van de hoofdfiguren niets dan lof. En dan beginnen wij met Elise Hoomans die gisteravond voor de eerste maal haar rol van Viola speelde (bij vorige opvoeringen had Annie de Lange haar hierin vervangenen dit deed op zulk een charmante wijze, dat iedereen ten volle instemde met de fraaie bloemen hulde die haar collega's haar spontaan aan het slot brachten. Mary Smithuyzen was een prachtige Olivia, terwijl Marie Hamel een vro lijke intrigerende kamer'uffrouw gaf, geestig in haar spel met Malvolio. Jo- han Fiolet als'Jonker Tobias was uit muntend, terwij] we de fijn getypeerde Bibberwang van Ben Groenier hebben bewonderd. Kostelijk was Paul Huf in zijn grote scène met de b ief en diver se andere taferelen, terwijl Frits van Dijk zich als de Nar woer een prima acteur toonde. Cas Baas was een waar dige tweelingbroer van Viola, vol tem perament, terwijl Johan Schmitz de minder dankbare rol van hertog Or sino vertolkte, In kleinere rollen vie len r.og op Kees van Iersel als Antonio en Edwin Thomas als Fïl io. Een bijzondere bekoring gaf aan het geheel de uitstekende muziek van Humperdinck, door een orkest onder leiding van Maurice van lazer op keu rige wjjze uitgevoerd. D) rankleding van de diverse taferelen werd op half donker toneel bij open doek veran derd. Onderwijl werd door Gabriëlle Destrée op aantrekkelijke wijze ge danst op muziek van het orkest. Zo werd door aller samenwerking 'n geheel verkregen, dat de aanwezigen nog lang in herinnering z,'l blijven als een toneelavond van bijzondere vaar de. G. Opnieuw hebben onverlaten ,'s avonds van een lijn achter een wo ning de was ontvreemd, waardoor de bewoners ernstig zijn gedupeerd. Nog steeds echter schijnt men doof te ziin voor de waarschuwingen, die in dit verband op deze plaats zijn geuit. Haalt zolang er dergelijke misdadigers rond lopen, 's avonds uw was binnen en voortkomt een dergelijk feit zélf Over een vermiste autoped zijn inlichtingen te verkriigen qd het hoofdbureau van politie Kamer 8. EEN GELUKKIG NIEUWJAAR. En.ook voor 1948. ONZE BOEKEN BOEIEN. SCHUTTE'S LEESBIBLIOTHEEK LAAT 27 ALKMAAR „AAN DE OEVER VAN EEN SNELLE VLIET". Als eerste abonnementsvoorstelling van serie B wordt Vrijdag a.s. des avonds 8 uur in 't Gulden Vlies „Aan den Oever van de snelle Vliet" opge voerd. Met dit nieuwe stuk heeft het gezlsehap van Cor Ruys een enorm succes geoogst. Er zijn nog enkele abonnementen 2e rang en losse kaar ten verkrijgbaar. KINDERZEGELS TOT 4 JANUARI VERKRIJGBAAR. Wij vestigen er de aandacht op dat de weldadigheidszegels voor het kind nog deze week, tot 4 Januari, verkrijg baar zijn. Haast U dus! Het is altijd merkwaardig hoe bij het strenger worden van de winter 't aantal branden toeneemt. De gedachte, dat hiertussen verband bestaat, hoort men dikwijls verkondigen. Op ons verzoek heeft de heer J. v. Maarleveld, hoofdbrandmeester alhier, het een en ander over dit onderwerp verteld. Wij laten hem hier verder zelf aan het woord. De overheid heeft reeds vele maat regelen genomen en voorgeschreven om het gevaar van electrische stroom tot een minimum te beperken. De meest bekende hiervan zijn de smeltvelligheden of zekeringen en het z.g. aarden van het leidingnet. Doeh hiernaast bestaan er ook nog keurin gen van het materiaal en de electrische Installatie zelf, Niettegenstaapde dat alles blijkt het toch nodig dat een installatie op gezet te tijden wordt gecontroleerd en dat geen onbevoegden op onjuiste wijze in de installatie gaan knoeien. Wordt aan deze voorwaarden niet voldaan dan kunnen de meest onver wachte en onaangename ongevallen zich voordoen. Laten wij eens aannemen, dat de isolatie van een der draden in een buis door een of andere oorzaak slecht ge worden is en de koperen kern meer of minder goed contact maakt met de buis. Dit kan een gevolg zijn van uit droging of mechanische beschadiging. Vocht speelt eveneens een grote rol, In ieder geval, door dit contact krijgt de stroom gelegenheid zich een weg te zoeken naar de aarde. Deze weg is geen gemakkelijke. De stroom zal dan ook niet groot zijn en daarom zal de zekering in de gestoorde leiding niet doorsmelten. De buis komt nu on der spanning te staan en daarmee al le dingen, welke met de buis. in aan raking zijn. Vooral ais de omgeving vochtig is, is het aanraken van muren, houtwerk enz. lang niet van gevaar ontbloot. In het minst erge geval voelt men een onaangename prikkeling; in het ergste geval kan de schok zo hevig zijn, dat de dood er op volgt. Dit is evenwel nog niet alles. Het kan voorkomen, dat de stroom op weg naar de aarde, plaatsen moet passeren, die geheel of gedeeltelijk onderbroken zijn. Dit gaat gepaard met vonkvor- ming of gloei verschijnselen der betref, fende delen Bevinden deze zich in de nabijheid van 'brandbare stoffen, dan zal zeer zeker brand ontstaan. Een zeer onaangename omstandig heid is, dat het euvel op de meest on verwachte tijdens en plaatsen zich kan voordoen en daardoor niet tijdig be merkt wordt met alle funeste gevolgen van dien, In de afgelopen lange winter met vorst en daarbif behorende droogte z(jn vele grote branden op deze wij- DINSDAG Gulden Vlies, 2,30 uur, Scapino-baHet. Sted. Museum, 10—12 en 2—4 uur: Van Gogh-tentoonstelling. WOENSDAG. Sted. Museum, 1012 en 24 uur: Van Gogh-tentoonstelling. BIOSCOPEN Harmonie-theater: 8 uur, Tarzan in de woestijn. 14 jaar. Woensdag geen voorstelling. Victoria-theater: 8 uur, Mijn onbeken de echtgenoot. Tot 14 j. o.g. Woensdag geen voorstelling. Bergen: De Rustende Jager: Maandag en Dinsdag: De millioenenbruid. 14 jaar. ze ontstaan en ook de grote brand in Schagen is met absolute zekerheid te wijten aan een dergelijke aar sluiting. De enige middelen om een dergelijk kwaad te voorkomen zijn: 1. de installatie te laten uitvoeren met goede materialen, door een deugde lijk vakman (erkend installateur); 2. de installatie periodiek door deze vakman te laten controleren; 3e niet door onbevoegden in de in stallatie te laten knoeien; 4. geen zwaardere zekeringen te ge bruiken dan beslist noodzakelijk is in verband met het normale verbruik. 5. ingeval van het bemerken van spanning op onjuiste plaatsen onmid dellijk de stroom uit te schakelen en de fout te laten opsporen en herstellen In de laatst gehouden vergadering werd het bestuur als volgt gekozen; J. J. v. d. Elskamp, voorz.; J. Kaper, seer,; B. Termaat, penningmW. Godschalk, A. Haring. N, Meijer, J. M- Schipper, commissarissen. De kampioenschappen werden dit jaar als volgt behaald: Kampioenen Generaal: 1. Godscbalk- Noome; 2. N. Ypma; 3. Vrasdonk- Oldenburg; 4. A. Haring; 5. Kaper- Termaat. Jonge duiven: Kamp. 1. J. J. v. d. Elskamp; 2. Godschalk-Noome; 3. Vrasdonk-Oldenburg; 5. N. Ypma. Vitesse-courses; 1. A. Haring; 2. H. Bouwens; 3. Godsehalk-Noome; 4. Vrasdonk-Oldenburg; 5. M. Pronk, Lange afstand: 1, Godschalk-Noome: 2. N, Ypma; 3. Kaper-Termaat; 4. M. Pronk; 5. Meijer-Dingerdis. Navlucht: 1. M. Pronk; 2. N. v, d, Kamer, Eigenaar kampioensvogels: A, Haring-Godsehalk-Noome en Schip- per-Pronk, Winnaar Caarls Beker 1947: J. J. v. d- Elskamp, met H. 47,627534. Bi'i de Politierechter Enige maanden geleden had een bewaker, in dienst by het Directo raat Generaal der Bijzondere Rechts pleging, een aan hem toevertrouw de politieke delinquent op "t stati on van Alkmaar laten ontvluchten. De bewaker G. J. W. uit Bladel was V' morgens met de eerste trein uit Maastricht vertrokken en moest de arrestant naar Den Helder brengen, De trein die in Alkmaar arriveerde was overvol en ook stonden vele rei zigers reeds te wachten om in de trein naar Amsterdam te stappen. Daar de bewaker bang was, dat de ar restant in het wachtende publiek zou verdwijnen, stapte de bewaker eerst uit de trein in de verwachting dat zijn arrestant wel zou volgen. Deze stapte echter aan de andere kant uit, vluent- te over de rails naar het Stations plein en dook onder in de stad. Dè politierechter, mr. v. d. Wall Bake meende, dat de bewaker gruwelijk on achtzaam was geweest. Ook de offi cier van justitie, mr. Meischke was die mening toegedaan en eiste f 80 of 30 dagen en een maand voorwaarde lijk. De raadsman van verdachte zei dat de voorzorgsmaatregel van zijn cliënt achteraf wel verkeerd was gebleken, maar dat deze maatregel volkomen te goeder trouw was aangewend, Vol gens raadsman zat de fout niet G. verdachte maar bij het systeem dat arrestanten op deze manier liet ver voeren. Eón bewaker zonder hand boeien, een arrestant over een derge lijke lange afstand laten vervoeren 43 Het is echter een heel eind naai het Berenpad! Pim wordt al gauw moe van die" zware mand in zijn bek. „Nu is het jouw beurt, Pam!" hijgt hij, „Voor uit, nu moet jij hem dragen". „Wacht even", roept Wetsnavel, „ik heb een bete'- plan!" 44. Hij vliegt weg en komt terug met een grote tak. „Kijk, als je deze tak nu door 't hergsel van de mand steekt, dan kunnen jullie hem met z'n tweeën dragen. Dat is lang zo zwaar niet!" „Knap hoor Wetsnavel", zegt Pam goedkeurend. ,,Je bent bijna net zo knap als wij. En vrolijk stappen ze weer voorwaarts. kon niet anders dan tot dergelijke ontsnappingen leiden. Na dit verweer haalde raadsman nog enkele juridische punten aan, waarop zijn cliënt zou moeten worden vrijgesproken, Een en ander noopte de politierechter schrif telijk vonis te wijzen, EEN LIEFHEBBER In de oorlog had Cornelis J. B. uit Bergen vrij overdadig gebruik van sterke drank gemaakt, De pohtierech tor merkte op, dat ook na de bevrij ding deze jongeman een liefhebbei was gebleven en mede aanleiding was geweest van de inbraak in een siga renwinkel tijdens de kermisweek, daar hij geen geld had om van de kermis te profiteren. De reclassering vond bet geval niet hopeloos en verzocht een voorwaarde lijke veroordeling, waartoe de rechter dan ook overging. Zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en de bepaling, dat hij gedurende die tijd geen café's zou oezoeken, was de uitspraak. Verdachte vroeg of hier geen half jaartje af kon, daar hij die drie jaar blijkbaar nogal lang vond, De compagnon bij dc Inbraak, Pe trus J. H„ eveneens uit Bergen, werd tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld. ZIJ HAD NIET GEWISSELD. Jacoba E. B. uit Alkmaar, was niet ter zitting verschenen, maar had, zo als de rechter zei, een vriendelijk briefje geschreven, waarin zij hoopte, dat de rechter in een milde stemming zou verkeren. Jacoba had 10 uit de tas van haar buurvrouw weggenomen en had dit beschouwd als afbetaling van de schuld van 7.50, die buurvrouw aan haar had. Zij had echter vergeten te wisselen, Uitspraak 25 of 25 dagen. ONSPORTIEF. De 23-jarige los-arbeider Petrus Buys uit Heiloo, speelde in een voetbal elftal, wat op zich zelf natuurlijk niet strafbaar is. Na de match had hij ech ter een portemonnaie met inhoud van een mede-speler meegenomen, wat wel strafbaar was en waarvoor hij thans terecht stond. De rechter vond deze handeling zeer onsportief en veroor deelde conform de eis van de officier tot f 50 of 21 dagen en een voorw. straf van een maand. VADER EN ZOON G. W. O., senior en junior uit Heiloo stonden terecht, daar zij de heer J. R, waarmee zij verschil van mening hidden over een vordering, een pak slaag hadden gegeven. Ook de vrouw van R. had van een senior een klap gekregen. R. had een srmblessure opgelopen, waardoor hij 14 dagen zijn werk niet had kunnen uitvoeren, waarvoor hij 'n civiele vordering van f 140 indien de, Junior werd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken, maar senior werd tot f 60 of 35 dagen en tot betaling van de ëiviele vordering veroordeeld. Nieuwe bestrating Maandag kwam onder voorzitter schap van burgemeester J. Dalenbere, ae Grafter gemeenteraad bijeen. Na Opening deelde de voorzitter naar aan leiding van de notulen het volgende mede. De aan de openbare weg te W-Graft- dijk liggende mesthopen kunnen moei lijk worden verwijderd, de politie zal toezien. Verwezenlijking van het door de heer Taam voorgestelde plan, tot 't maken van een los- en laadplaats bleek niet mogelijk, althans nu niet, en ook met op de gedachte plaats bij de z.g. Witte hrug. Het materiaal van de brandweer was in orde bevonden, en kele verbeteringen zullen nog worden aangebracht, w.a. aankoop van 2 x 40 vr, slang. Van het PEN was nog geen bericht binnen gekomen betreffende het plaat ten van nog enkele lichtpunten te West Graftdijk. Sommige raadlseden meenden streng te moeten toezien opdat geen vuil meer in sloten wordt gedeponeerd. Algemeen was mCA echter van mening dat een huisvuilophaaldienst wel de gewenste resultaten zal opleveren. Een aanvrage om subsidie door de handelsavondschool te Purmerend ad J 15.— werd evenals vorig jaar tce- gekend, Eveneens, tot weder opzegging, een verzoek om vergoeding van 9.— pr maand, zijnde de reiskosten voor 'n leerling van de buitengewoon lager on- derwijsschool te Purmerend. De vermakelijkheidsbelasting. De wijziging van de verordening ver makelijkheidsbelasting, bracht enige beroering. De heer Middelkoop kon zich niet verenigen met de vooi gestelde verhoging van vijftig procent. De heer A. Caton had gaarne gezien dat hier mede ook gehandeld was volgens het z,g, classificatiesysteem, daar je kle-ne plaatsen, met hun kleinere localiteiten het meest de dupe zijn. De voorzitter deelde mede, dat deze belasting ook hem niet erg welkoi i was, maar dat er moeilijk onderuit te komen was. Spr. meende voorts dat het voor de gem. Graft niet zo'n ramp zal zijn, daar de vermakelijkheidsbelas ting,hier niet zo hoog is n.l, ,f 5.— voor een filmvoorstelling en 7.50 voor een balavond, Voorz. stelde voor deze be dingen, naar analogie van de bewuste circulaire te verhogen tot 2'/i maal het nu gehevene. Aldus werd na hoofdelijke stemming besloten, met 6 stemmen vóór en één tegen (de heer Middelkoop). De kosten van de rattenbestrijding, welke actie inmiddels zijn beslag had gekregen werden na een voorstel van B. en W. conform ten laste van de dienst 1947 gebracht, Aan de heer Cl de Jong werd eervol ontslag verleend als gravenmaker, in deze functie werd aangesteld de heer J Heertjes te Oost-Graftdijk. Bij brief van 4 December verzocht de Kunst, welke men anders slechts te zien krijgt in de grote steden in bin nen- en buitenland, kan thans in Alk maars Stedelijk Museum rustig bewon derd en genoten worden. Deze ten toonstelling van tekeningen van Vin cent van Gogh verdient een grote be langstelling. Niet alleen omdat ze op hoog peil staat, maar ook omdat bij welslagen van deze zeker meerdere goede tentoonstellingen zullen volgen. Het Stedelijk Museum is dagelijks geopend van 1012 en van 24 uur, op Zon- en feestdagen alleen van 24 uur. Men verzuime deze unieke gele genheid niet. DEREIKTEN ons gedurende de afgelopen dagen berichten over zware sneeuwval in de Ver Staten en een witte Kerstmis te New- York, vandaag krijgt ook ons land een beurt. Koning Winter heeft lang mede lijden met ons schaars gevulde kolenhok gehad, doch doet nu toch vlak voor het jaareinde zijn intocht, s En hoe? Wij kunnen ons voorstellen, dat het buiten minder prettig ls, doch vanachter het raam is deze eerste kennismaking met de sneeuw een typische sensatie. Geruisloos dwar relen de duizenden, de millioenen witte vlokken uit de donkere lucht en dekken alles toe met een laagje wollig dons. Vooral de tuin met zijn struiken en bomen is binnen enkele minuten van een somber beeld veranderd in een sprookjeswereld, waarin de fan tasie voedsel vindt voor wondere vertelsels, Het Waagplein, waar een pierement êen deuntje speelt, gelijkt met haar ranke toren in deze witte wereld op een middel eeuws schilderijDe sneeuw dekt de donkere wereld en brengt de stemming, die ook bij deze laatste dagen van het jaar won derlijk past. Het brengt sfeer en warmte. Laten ook de ouderen nu eens een keer niet mopperen, maar blij zijn met de kinderen, die zich verheugen bij het zien van al die witte wlndervlinders. Schoonheid doet het hart goed en daarom vinden wij hjit op dit ogenblik prettig, dat het sneeuwt. provinciale planologische dienst* aan de raad te besluiten, een uitbreidings plan in voorbereiding te maken. Hoewel de gemeente zich in haar huidige staat weinig voor uitbreiding leent, meende de raad toch een over eenkomstig besluit te moeten nemen, daar in de toekomst nog verschillende plaatsen voor uitbreiding in aanmer king kunnen komen, z.a. de onbebouw de zijde van de Grafter baan en het ge deelte aan het kanaal te West-Graft- dijk, enz. Het verzoek van de heer C. Spek te Wert-Graftdijk om toekenning van een voorschot van 3700 onder 2e hypo theeair verband ingevolge de financie ringsregeling werd ingewilligd. Het beschikbaar te stellen bedrag per leerling, ingevolge art. 55 bis der la ger onderwijswet werd vastgesteld voor het jaar 1948 op f 22.59 per leer ling. Het belangrijkste besluit van de ze vergadering was goedkeuring van het voorstel van B. en W. om over tc gaan tot het opnieuw verstraten van de straten te Noordeinde van Graft en het gedeelte Graft bij de percelen W. Stoop en C. Bakker. Tevens van het Noordeinde in West Graftdijk. Voor de verstrating in Graft en N. E. van Graft zullen z.g. nieuwe klinkers worden gebruikt, terwijl in W.-Graftdijk stenen zullen worden ge bruikt. De totale kosten van voornoemde verstrating zullen bedragen volgens be groting f 25.172 voor welk bedrag een lening zal worden aangegaan. De vaststelling van de begroting voor het jaar 1948 gaf weinig stof tot be spreking en werd zonder verandering goedgekeurd. Na de rondvraag dankte de voorzit ter alle leden voor de prettige manier van vergaderen in het afgelopen jaar en wenste, alvorens te sluiten, alle raadsleden een goed Kerstfeest en een gced jaar 1948. VOOR WOENSDAG 31 DECEMBER. (Oudejaarsdag). ALKMAAR. Grote kerk, av. 7 uur, ds. Dikboom. Kapelkerk, av. 7 uur, ds. Wesseldijk. Rem. geref. gem., av. half 8 ds. Rappold (collecte voor het tekort). Luth. kerk (Oudegr.), av. half 8, ds. Roodenburg. Doopsgcz. kerk, av. 7 uur, ds. Van der Sluis. Geref. kerk, av. 8 uur dr. Polman. Bapt. gem., N.Doele, av. half 8 ev. Hofhuis. Leger des Heils, Limmer- hoek 40, av. 8 uur, jaarsluiting o.l.v, majoor Ter Telgte, OMGEVING. AKERSLOOT, av. 7.30 uur, ds. Van Santen, BERGEN, Ruïnekerk, av. 7 uur, ds. Bierman (koorzang, extra collecte). Geref. kerk, av. half 8 ds. Telkamp. Maranatha, av. 7 uur, ds. Bremer. BERGEN AAN ZEE, 4 uur ds. Bier man (liturgische dienst), BROEK OP LANGENDIJK, herv, gem„ av. 7 uur, ds. Bijlsma. Chr. ge ref. kerk, av. half 8 ds. Henstra. Geref. kerk (art. 31) nam. half 5 ds. Bos van Haarlem. Geref. kerk, av. half Boekee. DIRKSHORN, herv. gem., half 4 ds. Wiegers; geref. kerk, av. 7 uur ds. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE. Geref. kerk, av. half 7, dr. Polman. EGMOND-BINNEN, av. half 8, (is. Plug (collecte). GROET, av. 8 uur, ds. De Jong. GROOT-SCHERMER, av. 7 uur, de heer Albertz. HEILOO. Herv. gem., av. 7 uur ds. Bloemhoff. Evang. Kerkelaan, av. 7 uur, de heer De Bruin van Heiloo. HEER-HUGOWAARD. Herv, gem, nam, 3 uur ds. Van Santen. Gerei, kerk, half 3 ds, Van Minnen van Ber gen. LIMMEN, 5 uur ds. Bloemhoff (col- lscto) NOORD-SCHARWOUDE. Geref. kerk, av half 8 ds. Haitsma. OOST-GRAFTDIJK, av. half 8 ds. Boekie. OTERLEEK, av. half 7, ds. De Jonf SCHERMERHORN, herv. gem., av, 7 uur ds. Leendertz. Geref, kerk, av. half 8 ds, Visser. SCHOORL. zie Groet. SINT-PANCRAS, Geref. kerk. av. half 8, ds, Middelkoop. STOMPETOREN, av. 8 uur, ds. De Jong. VEENHUIZEN, nam. 2 uur ds. Dik boom van Alkmaar. WARMENHUIZEN, av. 6 u„ ds. C. de Jong. ZUID-SCHERMER, zie Stompetoren. VOOR DONDERDAG 1 JAN. 1948 (Nieuwjaarsdag). ALKMAAR. Kapelkerk, 10 uur, ds. Den Oudsten. Rem. geref. gem. gee" dienst. Geref, kerk, 10 uur, ds. Tel kamp van Bergen. Bapt. gem.. Doele. 10.15 uur. ev. Hofhuis. hoge' des Heils, Limmerhoek 40, av. 8 uuD samenkomst o.l.v, majoor Ter Telgte- OMGEVING. BERGEN, Geref, kerk, 10 uur ai Von Meijenfeldt van Alkmaar. Ma ranatha. half elf, ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, herv- gem., half 10 ds. Bijlsma. Chr. ger? kerk, half 10 ds. Henstra. Geref. ker* (art. 31) 9.45 uur leesdienst. Geref. kerk, 10 uur, ds. Donner IM' vestiging ambtsdragers) DIRKSHORN, geref. kerk, 10 uur ai Van der Sluis, EGMOND AAN ZEE. Geref. kerk. uur dr. Polman, h. HEILOO, Geref. kerk (in evangi'" half 9 dr. Polman. k HEER-HUGOWAARD. Gerei. 9.45 uur, ds. Van Minnen van Berg (bevestiging ambtsdragers). NOORD-SCHARWOUDE. kerk, 10 uur ds. Haitsma. SCHERMERHORN. Geref. kerk. uur, ds. Visser. ur SINT-PANCRAS. Geref. kerk, 10 ds. Middelkoop (bevestiging amB"« Sers). j. Hof WEST-GRAFTDIJK, 10 uur B kee. Een gewillig In de jaren 1942 en daaropvolgende, toen overtuigd raakte van de bedoelingen van de bez hun satellieten heeft de marechaussee-vaandrig P kenende meegewerkt aan oefenen van een waar scl in de kop van Noord-Hol Dat vele deze wand heugden, daarvan leverde langstelling op de public in het Bijzonder Gerec' Amsterdam het sprekend Mr. Lamers presldeerd mr. Keune als procur optrad. Het was slechts een b uit de vele terreurdaden tenlastelegging tot een vel vol getikt Inhield. Ze ten volle de figuur van d Instrument in handen va hate bezetter. Wat ten laste Aan Pieter Balkenende laste gelegd, dat hij te L van begin 1942 tot October marechaussee, gedetacheerd Bureau van de Gewesteiyi i,resident, de registers hee I zocht betreffende het inle radiotoestellen en nasporin toestellen, die niet waren heeft gedaan. Eveneens te Leeuwarden tember 1943 C. Alkema m gearresteerd wegens z.g. I breuk en overgebracht naai van Bewaring, en in Deceir j. W. Hamburger heeft ge en overgeleverd aan de D tie. en Maart 1944 hulszóel verricht by J. cn D. Kreger een radiotoestel was gevoi laatste heeft gearresteerd. Dan te Alkmaar, in Augu in verband met de aanslag I A.K.D.-man Stuulen, een gr I personen, waaronder mr. berg, A. Koster en A. Spr gearresteerd en in samenwe anderen naar het bureau ve I t-> Amsterdam heeft overge Heiloo, in Augustus 1944, i naren van de distributiedien I Brussel en H. ten Hoope, h xesteerd en overgebracht na: I te Amsterdam, verdacht vai zorgen van distributiebesch( enderduikers. Te Alkmaar, in Septembe j ile Munk, die volgens medec I verdachte, dat hij illegale I verspreidde, heeft doen arre L is dezelfde maand huiszoel verricht by W. van Loon, een verborgen radiotoestel Zondag had te Alkmaar di gadering plaats van de Ne Bond van Postduivenhouders georganiseerd, omvattende h Zaandam, Purmerend en Cas' Texel. Toen de heer Greuter vershoof opende waren 647 st tigde leden aanwezig. Spr. I vue over het afgelopen jaar pi noemde o.a. de spoorwegst Frankrijk, waardoor grote dreigde te ontstaan in de v naar Frankrijk en tevens mi hij het warme afgelopen vli waardoor het een zeer moe voor de duiven is geworden c schillende wedvluchten. De Verkiezing had tot resultaat, heer Greuter opnieuw tot werd gekozen, de heer H. I Zaandam tot secretaris en di Bethlem uit Wormerveer tot meester. Tevens werden herl heren W. Godschalk en J. A Elskamp (beiden Alkmaar) .heer Visser uit Enkhuizen, t nieuw bestuurslid werd gek heer M. Pater uit Heiloo. Van de belangrijkste besluiti nomen werden noemen wij geen pogingen in het werk ze den gesteld om met A'dam lem samen te gaan; dat geen vting meer gevlogen zal worde ■uniforme hokstaten zullen kc rde heer de Graaf uit Schagen na algemene stemmen wedero jkenaar voor 1948 werd benoei ■voorwaarde als in 1947; dat i drongen zal worden op verbet de voederpositie; dat onder: worden de verzending per vli de fondvluchten; dat meer aan steed zal worden aan de cent ken voor opgevangen duiven besprekingen gevoerd zullen cm te komen tot een eigen bl menwerking met de afd. Amst I Haarlem; dat er nu ook een b I F?.yon tQt stand is gekomen, on alle verenigingen die Noordeli -chagen en Medemblik ligger ei getracht zal worden een bet jng tc krijgen met de Spoorwi e verzending der oefenvlueh ,er. werd nog ter sprake gebi slmtmg voor inschrijving var A-tentoonstelling, laatste post i cember a.s.; dat het verboden w oermachtsduiven te v1 lLCT',en en dat de voorzitt alle diploma's, ereprijzen en v zen onder hartelijke bewoordi lesp. winnaars heeft uitger

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2