blad UIS [MING Textielbonnen werden op grote schaal vervalst DE HANDEN INEEN S.C.TUYN De woningbouw in Interim-regering i Schaaktour- ïooi begonnen n bieding r ij z e n 580,- 8,88 TE. [KA-LIJN 2 LLOYD. - Alkmaar. IUI s Dinsdag 6 Jan. 1948 145e Jaargang no. 4 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vrijwel alle in den zwarten handel gekochte textielbonnen zijn waardeloos Een bende van 50 man in arrest gesteld Ex-koning Michael in Zwitserland Roofoverval te Raamsdonk Toeristen brachten 15 millioen gulden naar Limburg van negen ministers Trizonia in Duitsland wordt voorbereid Prijs van hoefijzers Ministers heden naar Nederland vertrokken Onderduikers in een boekenkist „Kleine Assemblee" bijeen Canadese film over onze bevrijding CoDvright R.D.P. iOU...DAX IS EEN ASHAJ^DE £E£EL HOOq.' troep moet een vlieg- n en in stand houden en geologische onder den, zo mogelijk in net de Australiërs. 1 werd te Beverwijk 'n ct met het tiende Hoog- rnooi. In de internatio- luiden de uitslagen van Lod. Prins-Ir. van Rossolimo (Frankrijk) - ;t.) 10; Henneberke- 2; O'Kelly de Galway re r afgebroken; Kott- eltinga afgebroken, van de tweede ronde iis-Van Scheltinga, afge- ïver-Kottnauer afgebr-.; r de Galway 0-1; Wood- -0; Prins-Rossolimo af- n partij uit de eerste iottnauer en Van Schel le laatste gewonnen. best. uit 2 fau- ieet ge- voor tOV, Finish". (CQ r,50 voor OO,- t prima ?™':18,80 ronder em- enz., met zo- aad strekt PRIJZEN KIJZEKS rolt, van .r...6...p?.* 0,68 gevraagd DE WAAL, tRGEN 9 UUR. vanaf 16.88 INEN, BLOUSES ES vanaf 6.48 EN, ld er voor halve 98 Hoogstraat 18. EITSARTIKELEN BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en é.anbod tot 15 woorden 1.élk woord meer 5 cent, uitsluitend contant .Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Naar het Vrije Volk meldt is thans klaarheid gebracht in een vervalsing van bonnen, die, in grote hoeveelheden in de zwarte handel zijn verdwenen. Men heeft op zo grote schaal textiel bonnen vervalst, dat van een millioe- nenzwendel kan worden gesproken. Niet minder dan 50 a 60 personen zif ten hiervoor reeds gevangen en zijn voor een deel reeds veroordeeld. Men beweert zelfs dat door deze reusach tige zwendel de gehele textieldistribu tie in de war geraakt is. Bij een enkele maanden geleden mislukte inbraak in het ditstributie- kantoor te Amersfoort werden de da ders gepakt en door hun verhoor vond de politie in de Jordaan te Amster dam een drukpers waarop valse distributiebonnen gedrukt werden, waarbij bleek, dat de inmiddels gegre pen SS-er Vera één der hoofddaders van het complot is geweest. De voor naamste schuldigen waagden zich al leen buitenshuis nadat hun handlan gers de omgeving verkend hadden en veilig hadden bevonden. Na maandenlang speuren werden twee drukkers gepakt, naar wie de recherche maandenlang gespeurd had. Rechercheurs, die zich in een auto verdekt hadden opgesteld, zagen de drukkers in een auto van de bende stappen en wisten hen te arresteren. Het bleek, dat de helpers van de ben de, die overal in het land verspreid zaten, vaak bedragen van f 1000 tot f 30.000 voor hun medewerking ont vingen. Gebleken is, dat vrijwel alle in de zwarte handel verkochte textiel bonnen vals zijn. Gemeld wordt, dat bij het onderzoek van deze zaak nog talrijke delicten, als inbraken en geweldpleging aan 't licht zijn gekomen. Meer dan 50 per sonen zijn thans in arrest gesteld. Ex-koning Michaël is gistermiddag na een reis van twee dagen, van Boekarest uit, te Lausanne aangeko men. Toen Michaël op het station van Lausanne aankwam, juichte een me nigte van duizend mensen hem toe. Kreten als „lang leve de koning" en „leve de vrijheid" konden gehoord worden, aldus Reuters correspondent. De koning reed in zijn grote blauwe Cadillac, welke sinds zijn laatste be zoek aaii Lausanne daar was geble ven, naar het Hotel „Beaurivage" aan het Meer van Genève. Michael's aide de camp zeide, dar Prinses Anne de Bourbon-Parma waarschijnlijk naar Lausanne zou ko men. „Wij weten echter niet wan neer". Onder het gevolg van de ex-konlng bevonden zich o.a. Bianu, de Roe meense directeur-generaal van poli tie en een jonge knaap wiens identi teit de aide-de-camp niet wilde mede delen. Prinses Anne heeft van haar wo ning te Kopenhagen uit een vrij lang telefoongesprek met Michaël gevoerd Over de omvang van de te verwach ten woningbouw in 1948 deelt het mi nisterie van wederopbouw en volks huisvesting het volgende mede: „Op 1 Januari 1948 waren ruim 35.000 woningen in aanbouw. De be schikbare arbeidskrachten en de te verwachten materiaalaanvoer maakten het noodzakelijk, dat in de eerste plaats alle krachten worden aange wend voor een zo snel mogelijke vol tooiing dezer woningen. Dit wil geenszins zeggen, dat geen nieuwe woningen zullen worden aan besteed. Teneinde echter een doelma tig gebruik der beschikbare krachten te verzekeren, is het noodzakelijk, dat deze niet over een te groot aantal bouwobjecten worden verdeeld. Daar om zullen slechts nieuwe woningen worden aanbesteed, in overeenstem ming met het aantal woningen, dat gereed komt. Voor elke woning, die voltooid is, zal dus met de bouw van een andere woning worden begonnen. Dit betekent niet, dat nu ook auto matisch aan iedere provincie of ge meente in 1948 een aantal woningen wordt toegewezen in overeenstem ming met het aantal in 1948 te voltooi en woningen. De aanbestedingsvrijheid, welke gedurende een groot deel van het afgelopen jaar heeft bestaan, heeft er immers toe geleid, dat in sommige provincies meer en in andere provin cies minder woningen in aanbouw zijn, dan met een rechtvaardige verde ling in overeenstemming is. Bij een woningtoewijzing zal dan ook getracht worden deze verschillen weg te nemen. Rekening houdende met het bovenstaande heeft per provincie thans een voorlopige toewijzing voor in 1948 te bouwen woningen plaats gevonden, welke woningen in overeenstemming met het provinciaal bestuur zullen worden verdeeld over verschillende gemeenten. Van de zijde van 't ministerie wordt er nadrukkelijk de aandacht op geves tigd, dat het niet in het voornemen ligt de woningen te beperken, maar dat integendeel getracht wordt de re gelmatige toeneming, welke het aantal gereedgekomen woningen van maand tot maand vertoont, ook verder te be vorderen. Zondagavond omstreeks half twaalf werd op de Rijksweg onder de ge meente Raamsdonk nabij de Donge- brug de 32-jarige gehuwde vrouw B., afkomstig uit Raamsdonkyeer, komen de van de richting Oosterhout aange sproken door een onbekende, die een eind weg. met haar opfietste. Nabij de brug sloeg hij haar van haar rijwie en sleurde haar in de berm. Hij sloeg haar, zodat zij het bewustzijn verloor. Toen uit de richting Raamsdonkveer twee fietsers naderden, ging de onver laat op de vlucht, met medeneming van de portefeuille met inhoud van het slachtoffer. De twee wielrijders vonden de vrouw, die hevig bloedde. Onmidellijk werd de rijkspolitie te Raamsdonkveer gewaarschuwd. Het gelukte nog dezelfde nacht de dader van zijn bed te lichten. Het bleek de 23-jarige gehuwde van G. uit Ooster hout. Na overgebracht te zijn naar Raamsdonkveer heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. De vrouw werd naar haar woning vervoerd. Zij ver- kéert in zorgwekkende toèst'and. Het motief der overval was roof. De Limburgse Federatie van Ver enigingen voor Vreemdelingenverkeer heeft een enquête gehouden betref fende de ontvangsten in Limburg uit het vreemdelingenverkeer. Daaruit is gebleken, dat het bedrag, dat dit ge west in 1947 uit het vreemdelingenver keer heeft getrokken, zeker meer dan 15 millioen gulden bedraagt. In hotels en pensions van Limburg werden 638.379 nachten logies geboekt, die ruim 5Vs millioen gulden hebben opgebracht. Als men aanneemt (vol gens schema der commissie Krayen- hoffdat dit bedrag ongeveer 40 pet. is van het totale bedrag aan uitgaven van vreemdelingenverkeer, dan is in dit gewest in het afgelopen jaar zeker, voor bijna 14 millioen gulden omge gaan. Maar daar komen nog bij de uit gaven van gasten die in particuliere pensions verbleven, de talloze dag bezoekers, die met autobussen naar Limburg kwamen en de duizenden kampeerders, die van noord tot zuid in Limburg wekenlang hebben ver toefd. Zuid-Limburg, met name Valken burg en omgeving, heeft het Fèeuwen- deel in deze ontvangst gehad, n.l. bij na ll'/i millioen gulden, maar ook Noord-Limburg, vooral Arcen, en mid den-Limburg, speciaal Roermond, deel den in de vreugde van het vreemde lingenverkeer. Op Nieuwjaarsmorgen vonden de Engelsen de volgende boodschap van premier Attlee aangeplakt: „Laat ons dit jaar in ons werk de spirit vinden, die de natie heeft groot gemaakt. Een gehele inzet zal onze productie de 10 procent verhoging geven, welke wij nodig hebben om het getij te doen keren. Omroeper greep verkeerde plaat „Deutschland über alles" weer klonk tot veler schrik en ergernis uit de luidsprekers van hen, die Vrijdagmiddag na twee uur naai de Belgische omroep luisterden. Dit volkslied, dat tijdens een marsen-programma gespeeld werd, werd even onverwacht afgebroken als het begon. Daarna volgde weer „onverdachte" muziek. Wat was er gebeurd? Bij navraag door het A.N.P. te Brussel bleek, dat een ijverig technicus van de omroep, toen de platen van het marsprogramma op waren, doch de tijd nog niet om was, een plaat greep op welks etiket „Hymne van Joseph Haydn" stond ver meid. Toen hij de impopulaire „über allea"-klanken hoorde, „kneep hij haastig af" en begon met een an dere plaat. Van het Oostenrijkse „Gott erhalte", de hymme van Haydn, werd de melodie voor het Deutschlandlied „geleend". Vandaar zowel vergissing als er gernis. Schuman geniet het vertrouwen De Franse Nationale Vergadering heeft de anti-inflatiewet met 31b tegen 268 stemmen aangenomen. Vier maal stelde de regering-Sehu- man de vertrouwensmotie en vier maal werd het vertrouwen uitgespro ken. De definitieve cijfers voor deze vier moties luiden als volgt: eerste motie van vertrouwen met 308 tegen 272 stemmen aangenomen, tweede motie met 308 tegen 271, derde met 309 tegen 277, vierde met 308 tegen 269. Na deze moties nam de vergade ring artikel drie van het wetsontwerp aan, volgens hetwelk de boeren voor een speciale belasting in aanmerking komen. DE PRIJZEN VOOR FIETSBANDEN De nieuwe verlaagde prijzen voor fietsbanden zijn op 1 Januari j.l. inge gaan. De handel heeft echter tot 1 Maart a.s. gelegenheid de oude voor raad tegen de oude prijzen uit te ver kopen. De op het ogenblik bij de han del aanwezige voorraden doen echter vermoeden dat dit omstreeks 1 Febr. zal zijn geschied. Op 1 Januari heeft dc Engelse regering dc spoorwegen genationaliseerd. De oude namen als „Great Western", L.N.F.R., enz. zullen verdwijnen. U ziet hier de beroemde Engelse trein „The Flying Scotsman"» Wat de zomerzegels opbrachten Van de Zomerzegels 1947 zijn, blij kens een opgave van het Hoofdbestuur der PTT, de volgende hoevee'heden verkocht: zegels van 2 ct (met toeslag 4 ct) 1.170.066; zegels van 4 ct (met toeslag 6 ct) 876.888; zegels van 7'/z ct (met toeslag 10 ct940.101; zegels van 10 ct (met toeslag 15 ct1.553.994; ze gels van 20 ct (mét toeslag 25 ct) 841.885. De opbrengst boven de frankeer- waarde bedroeg 184.235,5s1/!. Het Dagblad té Batavia meldt: „Naar wij vernemen is tussen de Ne derlandse regering en de vertegen woordiger van de niet-Republikeinse gebieden in principe overeengekomen, dat de interim regering zal bestaan uit negen ministers, waarvan zes op zeer korte termijn benoemd zullen worden. De 3 resterende portefeuilles zullen ter beschikking komen van de éventuele later tot de federatie toetre dende Negaras. Dit laatste zal echter geschieden in onderling overleg tussen alle betrokke nen". Het Dagblad zegt voorts, dat er in Batavia hardnekkige geruchten lopen, volgens welke de Republiek zich tot de Nederlandse regering zou hebben gewend om toe te treden tot de federa tie op voorwaarde echter, dat zij in de interim-regering minstens 5 plaatsen krijgt, zodat dan slechts vier plaatsen bezet zouden kunnen worden door de niet-Republikeinen. Als Republikeinse candidaten in de interim-regering werden dan genoemd: Hatta, Sjahriren Samsoeddin, aldus het Dagblad over de te Batavia dopende geruchten. (Van een Ufiited Press-corresp.) Via diplomatieke kanalen schijnt het begin gemaakt te zijn met onderhan delingen tussen de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk over de vorming van een „trizonia", een combinatie dei- drie zones (Amerikaans Brits en Frans) in Duitsland. Dit onthulden ons bevoegde Franse kringen te Londen. De besprekingen zijn nog informeel en informatief en beogen in de eerste plaats vast te stellen hoe de vooruit zichten zijn op een evenuele vorming van deze driezonestaat. Men verwacht dat de diplomatieke onderhandelingen enige tijd zullen du ren, voordat deskundigen kunnen gaan praten over de methode en de voor waarden van de fusie. Tot dusverre heeft nog geen der par tijen definitief besloten of, en zo ja, hoe die fusie tot stand zal moeten komen. Een Brits bericht zeide dat Frank rijk voorstander zou zijn van een ont moeting der ministers van Buitenland se Zaken der drie landen, teneinde zo wel de zonesamensmelting als Frank- rijk's speciale bezorgdheid over de toe komstige status van West-Duitsland te bespreken. Bevin zou zich hiertegen evenwel verzetten, omdat hij van me ning is dat de aangevangen onderhan delingen langs diplomatieke weg voor lopig vruchtbaarder kunnen zijn. Het schijnt dat de Britse minister vooral de deur wil open houden voor een mogelijke overeenstemming van alle vier de bezeetters op een later tijdstip. In de Staatscourant is een prijsrege ling voor hoefijzers verschenen, die 'n samenvatting geeft van alle prijsvast stellingen voor de verschillende fabri katen. Een en ander is in het bijzon der van belang voor de landbouw, daar hierdoor uniforme prijzen worden ver kregen, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van Economi sche Zaken mede. Uitgeleide gedaan door een zeer groot aantal autoriteiten zijn heden ochtend vroeg de ministers Beel, Drees en Jonkman per Constellation naar Nederland vertrokken. Op het vlieg veld waren o.m. aanwezig dl", van Mook, minister Neher, vice-admiraal Pinke, en de hoofden der negaras en daerahs, alsmede de voorzitter van het comité Indonesia Sérikat, professor Hoesein Djajadiningrat, en de heren Koets en van Vredenburgh. Een predikant in een Fries dorpje her bergde tijdens de bezetting twee Jo den. Toen de dominé echter een be roep had aangenomen naar een andere gemeente, rees de moeilijkheid op welke wijze hij zijn vluchtelingen naar zijn nieuwe standplaats zou kun nen overbrengen. Aangezien van een predikant wordt verondersteld, dat hij er vele boeken op na houdt, werd, zo vertelt „Trouw", besloten, dat de Joodse vluchtelingen tegelijk met de Hebraica zouden meereizen,, dus in de boekenkisten, op de wijze van Huig de Groot. Ongemerkt zijn de verstekelingen zo in de nieuwe pastorie aangekomen, doch toen een electricien, die op de zolder bezig was, plotseling een hoofd uit een kist zag'steken, vond hij de situatie van die aard. dat hij de do- miné er in kende. Deze stelde hem echter gerust en nam hem in vertrou wen, wetende dat hij een goed vader lander was. De Joden hebben de bevrijding over leefd. Dezer dagen kreeg de dominé van de familie der onderduikers een nieuwe auto cadeau. De interim-commissie van de As- emblee der V.N., ook wei „Kleine Assemblee" genaamd, is voor de eer ste maal bijeengekomen onder voor zitterschap van Trygve Lie. De Sov jet-Unie en de andere Slavische lan den zijn niet op de vergadering ver- tt genwoordigd. De Belgische afgevaardigde van Langenhove is tot vice-voorzitter gekozen. Trygve Lie heette de interim-com missie welkom als het middel om het werk van de algemene vergadering te bespoedigen. De „Kleine Assem blee" zal haar politieke plichten be ter kunnen nakomen indien wij de me- toodes van bemiddeling en verzoening bij het regelen van geschillen nauw keuriger kunnen omschrijven, aldus Trygve Lie. Hij verklaarde, dat de interim commissie het recht van veto der grote mogendheden diende te hespre ken, doch dat het enige politieke vraagstuk, waaraan zij nu zou kun nen werken de kwestie-Korea was. Warren Austin (U.S.) verklaarde, dat zijn regering hoopte, dat de af wezige landen zich spoedig bij de commissie zouden voegen en voegde eraan toe, dat de leden, die „in het kader van het handvest" handelen, niets te vrezen hebben van het werk der interim-commissie. Hierna werd Dr. Luis Padilla Ner ve- (Mexico) zonder tegenstemmen tot voorzitter gekozen voor de tijd jat de algemene vergadering niet bijeen komt. „De Kleine Assemblee" werd door 51 leden bijgewoond. Uit de vele filmopnamen, die door de Canadese legerleiding tijdens de be vrijding van ons land werden gemaakt, is een documentaire samengesteld, die in Mei 1948 in de Nederlandse theaters vertoond zal worden. Eerst wordt deze film enige tijd door de R.A.O. bij ver schillende onderdelen gedraaid, speci aal daar, waar voor de soldaten geen goede recreatiegelegenheid is. De Europese première van deze film vond Maandagavond voor officieren van de generale staf en van andere onderdelen van leger en luchtmacht in de cantine van de nieuwe Frederiks- kazerne te Den Haag plaats. De film verhaalt van de opmars over de Rijn, de verovering van tal van steden in Oost en Noord (Arnhem, Zutphen, Zwolle en Groningen b.v.), de voedselvoorziening langs de weg en door de lucht en de verzorging van zieken en zwakken. Voorts ziet men op namen van de capitulatie te Wagenin- gen in het verpuinde hotel „De We reld" en de overwinningsparade van geallieerdë en binnenlandse strijdkrach ten voor de Koningin te Amsterdam. De tegenstellingen van de beelden uit stad en land in 1945 in vergelijking met het heden springen zeer in het oog. De film laat de samenwerking tussen Nederlanders en Canadezen zien, spe ciaal bij de oogsthulp. Natuurlijk is een selectie uit de toen ontstane vriend schappen niet vergeten. Evenmin de ontwapening en de terugtocht van de vijandelijke troepen. De aanwezigen bij deze voorstelling lieten zich zeer waar derend over c|eze documentaire „Ne derland bevrijd" uit. Talloos zijn de plannen geweest, die in de loop der geschiedenis werden opgezet, teneinde de strijd tussen de volkeren te voorkomen. Steeds opnieuw doken personen of groepen op die, gedreven door idealis me of liefde tot de mensheid, tracht ten een meer permanente staat van veiligheid voor de natiën te bereiken en zó het aardse geluk in elk geval op dat peil te brengen, dat verlost is van de angst voor en onzekerheid over een toekomst zonder persoonlijke vrij heid, zonder steunende vooruitzichten. Een enkele keer werd zo'n gedachte zelfs in een daad omgezet. In de jong ste geschiedenis aanschouwden wij zulks, toen men na de eerste wereld oorlog zijn bekomst scheen te hebben van de zelfvernietiging en de vernie tiging van de cultuur der eeuwen. Men richtte een Volkenbond op. Ze ker die Volkenbond heeft resultaten gehad. Meerdere malen heeft men op internationaal terrein goed werk ge daan. In 1938 werd er voor ons in da bioscoopzaal van het „Paleis der Na ties" aan het Meer van Genève zelfs een film afgedraaid, waarin dit werk werd getoond. Doch het niet toetreden van de Verenigde Staten en het afval len van andere staten, waarna ten slotte slechts Engeland en Frankrijk als grote mogendheden op de leden lijst domineerden, moest de kiem der mislukking in zich dragen. En een tweede wereldoorlog kwam. Met als positief resultaat een nieuwe poging om door een internationaal lichaam beter orde op de zaken van wereldhuishouding en wereldpolitiek te stellen; de figuur der Verenigde Volkeren. Het is nog te vroeg om een bepaald oordeel over dit instituut uit te spreken. Talrijke fouten en ge brekkigheden zijn echter reeds voor de dag gekomen, doch kon dat anders? Nadat de betrekkingen en verhoudin gen in de wereld op elk gebied tijdens en na de eerste wereldoorlog zó zijn aangetast en dooreen geschud? Behalve een wereldbond van Staten zijn er nog andere ideeën naar voren gebracht, plannen die de vorming van een Europese Statenbond voor ogen hadden. Wij denken daarbij aan het boek van de Oostenrijkse graaf Kou- denhove Kalergi: „Pan-Europa", dat in 1923 verscheen en aan de uitlatingen van de grote Franse voorvechter van de vrede, Aristide Briand. Zij gingen van de stelregel uit, dat een vrede lievend en vrede-handhavend Europa, hoewel het misschien niet een wereld vrede kon brengen, toch een hoofd pijler zou zijn waarop dit witte paleis van vredelievendheid zou kunnen worden opgericht. Deze gedachte aan de een of andere vorm van een „Ver. Staten van Euro pa" of een Europese federatie is nog niet dood en wordt thans weer door een internationale organisatie sterker dan ooit gepropageerd. In talrijke Eu ropese landen zijn bewegingen ont staan, die het woord „federalisme" in hun banieren hebben -geschreven. Ze ven en twintig verenigingen hebben zich samengevoegd in de Europese Unie van Federalisten met als hoofdzetel het Palais Wilson" in Genève. De grond slag van hun gedachten is neergelegd in de z.g. „Verklaring van Hertenstein" waarbij wordt vastgesteld dat een Eu ropese gemeenschap, gegrondvest op de federale beginselen, een onmisbaar bestanddeel van een werkelijke wereld unie vormt. Men wil een Verenigd Europa niet stellen tegenover een wereldorganisatie, doch als een bijdrage tot het slagen van 't geheel. Staatslieden, die reeds meer dere malen op het belang en de grote waarde van een nauwer samengaan der Europese staten hebben gewezen, zijn Churchill en de Belg Paul van Zeeland, die beide van bepaalde acties in hun land de ziel zijn. Dc Benelux geeft in principe daar toe het goede voorbeeld. Zij is gericht op het scheppen van een zo hecht mo gelijke internationale rechtsorde en een zo ruim mogelijke internationale sa menwerking. Hoe de Europese gedachte, die in eerste instantie „tegen niemand gericht" is, zich verder zal ontwikkelen, valt nog niet te zeggen. Alles wat op samen werking in internationale zin gericht is, moet worden toegejuicht. Daarom ver heugen wij ons over het herleven van de federale gedachte. Het wijst op vertrouwen, idealisme en verantwoor delijkheidsgevoel dat leeft onder hen, die er zich vóór spannen. En dat is be moedigend, nu zovele negatieve berich ten de Europese mens verontrusten en onevenwichtig maken. Opgeven van de hoop op een betere wereld betekent capituleren. En wat houden wij dan over? Slechts wie door vecht behaalt de prijs. En die prijs, dat doel is het vechten waard. AD INTERIM. Opleidingsschip Marine Gistermorgen kwam in IJmuiden binnen, gesleept door de „Noord-Hol land", de door de Koninklijke Marine overgenomen Engelse torpedoboot- jager „Garland". Dit schip krijgt, zo als gemeld, bij Se Koninklijke Marine de taak van zeegaand opleidingsschip voor de onderzeeboot-bestrijding.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1