HERMANN zorgt voor zijn soldaten prsb. «sxti AMERIKA MEENT, Belangrijke vondsten in Vaticaanse gewelven VALSE POSTSTEMPELS LEVERDEN ZOETE, WINST Europese filmpremière te 's-Gravenhage Uit het dagboek van Göring SOCIALIST!? OVER I dat hef ergste achter de rug is De Tour de France 1948 Ex-postbeambte in arrest gesteld Hoe wordt de Overijselse vlag uw'/,, HET MODERNISEREN VAN ONZE KLEDING Het leven van President Roosevelt Eerste voorstelling voor select gezelschap Verdwenen uit het publieke leven - Duikt in 1942 weer op - Voorstellen van Ley VII Geheimzinnige vurige bal Arabieren vragen hulp Eduard van Beinum blijft Op uitnodiging Labour-partij Deens schip gesi bij Schiermonnik Begroting van de provin t M Noord-H WEERBERIci door BERTRAND DE JOlWeNfcL XI. De boeken, de artikelen en over het algemeen de gesprekken over buitenlandse politiek in de USA hebben sedert drie jaar een ontwik keling ondergaan, die men in drie de len kan splitsen. Eerst was er het „juridische" stadium: alle3 werd in verband gebracht met de structuur van de Verenigde Naties. Het twee de stadium viel samen met de eer ste moeilijkheden van Russische rij de. Dit was het „psychologische" stadium en zelfs het „psycho-analy- tische", waarin men het gedrag van de Sovjet-Unie toeschreef aan een pathologische vrees, men anall- lyseerde in dit stadium de histori sche oorzaken en zocht naar midde len om „de grote zenuwlijders van het Kremlin" gerust te stellen. Het derde stadium en daarin leven wjj thans is het „strategische". Laten wij elkaar goed begrijpen Wanneer hier het woord „strategisch" gebruikt wordt, dan wordt politieke strategie bedoeld en geen militaire. „Zij komen er niet door", luidt het devies van de Amerikaanse politiek, „wij zullen niet toestaan, dat nog an dere landen onder de Stalinistische invloed vallen: zoals de Russen in Iran ons tegenover zich gevonden hebben, zo zullen zij ons overal ontmoeten, waar zij willen opdringen, hetzij on der eigen naam, hetzij als communis ten". Voorts komt een toenemende zorg aan de dag: de Russen zullen moe ten terugwijken uit de landen, die thans onder hun overheersing le ven. Het plan-Marshall, dat stellig het karakter draagt van broederlij ke hulp, heeft tevens het karakter van een versterking tegenover het communisme. De onderhandelingen over de vredesverdragen krijgen steeds meer het karakter van een hefboom tot uitdrijving van de Rus sen. In een zo brede strategie moeten uiteraard verschillende opvattingen naar voren komen. De mening, dat men de Russen overal moest tegen houden, van antwoord dienen op iede re plaatselijke opdringing door een tegendruk, zoals dit bepleit is door George Kennan in een anoniem arti kel in het belangrijke tijdschrift ..Fo reign Affairs", is terecht aan critiek onderworpen door Walter Lippmann in zijn boekje „De koude oorlog". Het is in de politieke stategie even ver keerd als in de militaire de offensie ven van de tegenstander af te wach ten en hem telkens het terrein te la ten kiezen, waarbij dan de reserves moeten worden ingezet, waarover men De laatste jaren zijn er in de ge welven van de St. Pieterskerk vele opgravingen gedaanten wel daar, waar zich vroeger de basilica uit de tijd van Constantijn bevond. De Vaticaanse gewelven bestaan uit twee groepen: de ene groep ligt hoef ijzervormig onder de kapel en het graf van Petrus en de andere onder het middenschip bij de Clementijnse kapel onder het altaar der transfiguratie. Bij de begrafenis van Pius 11 bemerkte men, dat de gewelven hoognodig ge restaureerd moesten worden. Kort vóór het uitbreken van de oorlog be gonnen de herstelwerkzaamheden on der leiding van Mgr. Kaas. Daarbij kwamen archeologische en artistieke vondsten aan het licht, bij voorbeeld enige grafmonumenten van het kerkhof naast het oude circus van Gaius en Nero, terwijl onder de oude basilica nog een begraafplaats werd ontdekt. Men neemt thans aan, dat de heidense graven zich uitstrekten tot onder het Belijdenis-altaar' en dat ook daar het lichaam van de apostel Petrus ter ruste werd gelegd nadat het van de begraafplaats aan de Via Appia was overgebracht. Van het circus van Nero en de Via Cornelia was geen spoor meer te ontdekken. Wel werden verschillende heidense sarcophagen aangetroffen. Eén daarvan dateert uit de 3e eeuw en werd door Vibius Jolans, een secretaris van de keizer, voor zijn vrouw Ostoria Chelidon, een dochter van consul Os- torius Eiodianus, opgericht. Toen de sarcophaag werd geopend, werd het gebalsemde lichaam nog in goede staat aangetroffen. Het lag op een dun ne kalklaag en was gehuld in een purperen gewaad. Aan de arm droeg het een armband, een voorbeeld van Oosterse goudsmeedkunst uit die tijd De grafmonumenten zijn èn in ar cheologisch en in artistiek opzicht zeer belangrijk. Op een marmeren sar cophaag van een christen uit de tijd van Constantijn, versierd met beeld houwwerk ziet men een in een wijde mantel gehulde vrouw afgebeeld, die in de ene hand een boek houdt, ter wijl de apostelen Petrus en Paulus haar bewaken. Op de andere sarco phaag van terracotta staat te lezen: „Voor Fannia Rcdenta, die 46 jaar. 5 maanden en 7 dagen leefde en door haar man Aurelius Hermes beweend wordt". Ondanks serieuze nasporingen is men er nog niet in geslaagd de reeds ieng gezochte graven van Bramante Talestrina te vinden. beschikt op het ogenblik, waarop hij dat nodig maakt. Het is beter, aldus de redenering van Lippmann, zelf de belangrijke punten te kiezen en er zijn inspanning op te concentreren. Terwijl Iran, hoewel men het verdedigt, nooit een stevig bondgenoot kan worden, die het gewicht van de „koude oor log" mee kan helpen dragen, zal Euro pa daarentegen, wanneer het bevrijd is van de communistische infiltratie, zijn deel kunnen dragen van de de mocratische weerstand. FRANKRIJK MAAKT ZICH VRIJ. Stellig, de verwijdering der commu nisten uit de Franse regering is een belangrijk feit geweest in de koude oorlog en een overwinning van be lang. Het tweede bedrijf heeft zich afgespeeld gedurende de grote sta kingen van eind November en begin December. Frankrijk heeft de druk van de communistische partij ter zij de geschoven evenals die van de Sow- jet-Russische regering op zijn openba re zaken. De operatie is geslaagd, de zieke maakt het wel. zo ziet men het in Washington. In zijn hart gelooft men, dat Rus land niet in staat is oorlog te voeren; men gelooft zelfs, dat het regime zeer verzwakt is. Men heeft veel rumoer gemaakt over een run, die zich zou hebben voorgedaan op de winkels er. banken in de Sowjet-Unie, vóór de geldzuivering werd afgekondigd. Men zag daarin een bewijs, dat het ver trouwen was geschokt. Weinig belang hecht men aan de verklaring van Mo- lotow, dat Rusland zou beschikken over de atoombom. Men gelooft en wil geloven, dat het niet meer is dan bluf. Pessimisten zullen zich herinne- ïen, dat indertijd nogal vaak gespro ken werd over de bluf van Hitier. Stap voor stap wijken Rusland en zijn agenten achteruit. Men denkt hier, dat het ergste achter de rug is en dat het voldoend» zal zijn de druk duide lijk te hou :i om die terugtocht te versnellea- -.-«.-n hecht geen geloof aan een gewelddadige reactie. Mocht die echter komen, dan is men er niet bang voor. '4 De organisatoren van de Tour de France, de bladen „Le Parisien Libre" en „L'Equipe" hielden een bijeenkomst, waarbii ook de heer Kaouza aanwezig was. De rijwiel-fabrikanten en. hun sport-directeuren brachten hun ideeën omtrent de formule van de Ronde 1948 naar voren. Na een lange discussie, die, hoewel de meningen op enkele punten nogal uiteen liepen, in de beste verstandhou ding plaats vond, werd men het in gro te lijnen over de volgende punten eens: 1 De Tour zal door landenploegen worden gereden, 2. Twee Belgische ploegen zullen deelnemen, waarvan één B-ploeg, be staande uit jonge profs, teneinde erva ring op te doen. 3. De renners zullen slechts mogen starten met toestemming van hun fa briek. 4. De coureurs zullen gerechtigd zijn de naam van hun merk op de borsten in witte letters op hun pet te dragen. 5. De renners zullen gerechtigd zijn een eigen fabrieksrijwiel te berijden. 6. De fabrikranten en de sport-direc- teuren hebben het voorstel, dat een van hun zou worden gekozen als tech nisch directeur van de Franse ploeg, afgewezen. Deze functie zal worden toegewezen aan een persoon, volkomen onafhan kelijk van de rijwielindustrie. Hetzelf de is besloten omtrent de persoon, die de Franse ploeg zal kiezen. Hoe de deelneming van de andere landenploegen zal worden geregeld is nog niet bekend. Admiraal Nimitz is afgetreden en Admiraal Lewis Denfeld is opperbevel hebber van de Amerikaanse vloot geworden. Van l.n.r. Vice-Admiraal Os wald Colelough, Vice-Admiraal Chester Nimitz, de Minister van Marine John Sullivan en de nieuwe Chef, Admiraal Lewis Denfeld. De goede eigenschappen van het mensdom niet te na gesproken, schijnt de wereld toch zo'n beetje van frau de en corruptie aan elkaar te hangen. En de mogelijkheden waarmee de zucht naar eigen voordeel en materi ele winst kan worden bevredigd, schijnen onbegrensd te zijn. Is iemand met een bepaald foefje tegen de lamp gelopen, wel, dan doet een ander met c'ie wetenschap zijn voordeel en pro beert weer iets nieuws uit te denken. Een gewezen postambtenaar mag op het gebied van philatelie als ter zake kundig beschouwd worden en het be hoeft daarom geen verwondering te wekken, dat een zwakke broeder zich zijn kennis in deze voor zijn operaties ten nutte maakt. Het is n.l. in de post zegelwereld een bekend feit, dat, wan neer er van een bepaalde zegel meer ongestempelde dan gestempelde ver kocht zijn, deze laatste een hogere waarde krijgen. De man, zekere de B„ die dit wist, zag hier een kans om er munt uit te slaan. Hij was destijds postbeambte in Suriname en toen hij nadien naar Nederland kwam, nam hij althans dit meent men te mogen aannemen twee poststempels mee. Met deze gestolen stempels werden door hem in zijn woning te Nijmegen, waar hij zich vestigde, duizenden ze gels, die hem uit Suriname werden toegestuurd, bewerkt, zodat zij snel in waarde stegen. De handlangers in Su riname werden goed betaald, waaruit blijkt, dat het wel een goed zaakje was. De op onoirbare wijze gestempel de zegels werden door de man tegen 'n belangrijk hogere waarde verkocht. Zoals de waarheid echter altijd de leu gen achterhaalt, moest ook deze ver valser eenmaal tegen de lamp lopen. Er' dat gebeurde, toen enige tijd gele den ontdekt werd, dat de ex-postbe- rmbte een bedrag van f 100 per brief naar Suriname verzond, terwijl tevens de invoer van de grote zendingen postzegels aan het licht kwam. De douane-recherchedienst werd erin ge kend en deze instantie stelde 'n nauw keurig onderzoek in. In samenwerking met de Nijmeegse Economische* re cherche werd een huiszoeking ver richt. Een. en ander leidde tot arres tatie van de vervalser, die inmiddels voor de Officier van Justitie te Arn hem is geleid. Als de bal eenmaal gaat rollen komt er, blijkens de practijk, meestal nog meer voor de dag. Zo ook in dit geval, want men arresteer de tevens een zekere S., chefverkoper van een textielfabriek te Helmond, die aan de vervalser op clandestiene wijze een partij textiel verkocht ter waarde van totaal f 300 en daarvoor betaald werd metvals gestempelde postzegels. Het voorstel van Gedeputeerde Sta ten van Óverijsel betreffende de pro vinciale vlag is Woensdag In de ver gadering van de Provinciale Staten van Óverijsel ingetrokken. Volgens dit voorstel zou de vlag gevormd worden door drie horizontale banen, rood, geel en blauw. De Statenleden bleken echter tal van bezwaren tegen deze compositie te hebben. De meos- ten van hen gaven de voorkeur aan een geel veld, een blauwe horizontale balk en een rode verticale balk. De drie kleuren wdlde men wel handha ven, omdat deze ook in het Overijsel se wapen voorkomen. Nadat de Gede puteerde Staten de vele afwijzende reacties op hun voorstel hadden ver nemen, besloten zjj dit in te trekken en de kwestie opnieuw in studie te nemen. ƒ0 -yósoj gx-gS-ic/ U heeft misschien uw voor hoofd eens gefronsd, toen de nieuwe modelijn werd aange kondigd. Een japonnetje korter maken is gemakkelijk genpeg, maar verlengen? Wij geven onmiddelijk toe, dat verlengen veel en veel lastiger Dat echter toch een oplossing kan worden gevonden, tonen u deze beide modellen. Maakt U "ltijd uw kleding zelf, dan zult u misschien nog wel een lapje van dezelfde stof over hebben, anders doet u het beste een lap je stof in een harmoniërende 'eur te kiezen bij voorbeeld bruin en beige. Is de japon zwart, dan kunt u de tussen te zetten stukken van fluweel of velours chiffon nemen. De goede lengte en wijdte van de japon wordt door een taille- stuk met aangeknipte mldden- arbaan en schouderpas ver- l.-gen. De zijbanen worden aan de bovenkant enige malen lngerim- peld. Het spreekt vanzelf, dat dit model ook van nieuwe stof kan wor den vervaardigd. Voor 96 c.m. bovenwijdte hebben we ongeveer 2.30 m. stof van 140 £.n. breedte nodig. De mantel werd met bont veranderd. Dit kan natuurlijk ook lml- Catle-bont of een andere kleur stof zijn. Dit hangt van uw smaak en portmonnaie af. Heel orgineel zijn de zakken, die half van stof en half van bont (Verden gemaakt. Voor een bovenwijdte van 98 c.m. is ongeveer 2.10 m. Jtof van 140 c.m, breedte en 1.S0 m. bont van 90 c.m. breedte nodig. Het patroon van de japon ls onder no. J 1945/23 ln de bovenwijdten- 90—96 en 102 c.m. verkrijgbaar. Het patroon van de mantel ls onder no. M 1946/23 verkrijgbaar in de bovenwijdten; 92—98 en 104 c.m k 0.95. Men bestelle de patronen bij de administratie van „Bella" Ret Nieuwe Modeblad. Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, Deze iüc-ielen zijn overgenomen uit „Bella" Het Nieuwe Modefc'- Gisteravond werd in het Odeon- theater te 's Gravenhage voor een uitgelezen schare van leden der hof houding, leden van het corps diplo matique, ministers, civiele en mili taire autoriteiten de Europese pre mière gegeven van de film „Het le ven van President Reesevelt" („The Reesevelt story"), naar een scenario van Lawrence M. Klee. Onder de aanwezigen werden on der meer opgemerkt: de heer M. V. A. Valkhof, ambassadeur der Sovjet-Unie ertegenwoordigers van ambassades van de Verenigde Staten, Engeland, China, Professor Mr. Lieftinck, minis ter van financiën, Lt. Generaal H. J. Kruis, Admiraal Fürstner, Mr. R. Kra nenburg en Mr. J. R. H. van Schaik, respectievelijk voorzitters van de Eer ste en Tweede Kamer, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, voorzitter van de Raad van State, Mr. Dr. J. Donner, voorzitter van de Hoge Raad, de heer J. van Zwijndregt, wethouder voor kunstzaken der gemeente *s Graven hage en leden van Gedeputeerde- en Provinciale Staten. Voordat na de pauze de hoofdfilm gedraaid werd, bracht het orkest het Amerikaanse volkslied ten gehore, dat staande werd aangehoord. Wat de film zelf betreft, deze heeft geheel het karakter van een herden kingsfilm. Haar stemming wordt be paald door de omlijsting, bestaande uit opnamen van en over de begrafenis van de president op 14 April 1945 te Washington. De inhoud van de film bestaat uit een montage van authentieke opnamen, verband houdende met de loopbaan van Roosevelt. De Nederland se versie is in het begin, waar de ge boorteplaats van de president wordt ge- lage, waaruit blijkt, dat de naam Roo tage, wajruit blijkt, dat de naam Roo sevelt in de 17e en 18e eeuw in Oud- Vosmeer voorkwam. Dan komen de filmopnamen van Roosevelt en zijn fa milie. Oude filmjournaals illustreren het eerste politieke optreden van de staatsman. Een intermezzo wordt gevormd door de kinderverlamming, die Roosevelt treft en de periode te Warm Springs. De inleiding tot de film wordt afgeslo ten met Rosevelt's verkiezing tot gou verneur van de staat New York en zijn candidaatstelling voor het presi dentschap. Dan volgt een beeld van de econo- yANAF HET EINDE VAN 1939 zijn er gedurende meer dan twee jaar geen aantekeningen in Goerings dagboek ge plaatst. In den beginne was hjj bezig de Duitse Luchtmacht 'te prepareren voor de komende slag in het Westen, daarna voor de aanvallen op Engeland in de herfst en de winter van 1940. Het werd in 't algemeen wel in de wereld pers opgemerkt, dat hij uit het publieke leven in Duitsland verdween tot het einde van 1940 en er was eveneens weinig over hem te vermelden gedu rende 1941. Verschillende theorieën en vragen werden er gesteld: had hij ruzie gehad met Hitier? Stond hij onder huisarrest? Was het Oppercommando bezig de macht over te nemen en de Nazi-Partij functionarissen uit die macht te ver dringen? Was hij weer aan de morphi ne verslaafd geraakt? Het laatste leek het meest waarschijnlijke. Echter, in Januari 1942 haalt hij zijn notitieboek weer tevoorschijn, ditmaal om zijn in zichten neer te schrijven omtrent het onderhoud, dat hij had met Dr. Ley, hoofd van het Arbeidsfront. ARBEIDSFRONT-BESPRE KINGEN. JN EEN HANDSCHRIFT, dat een dui delijke verslechtering van de licha melijke gezondheid vertoont, vermeldt hij: „Dr. Ley (Karinhal), 23 Januari. Frontsoldaten behoeven geen con tributies meer te betalen aan het Duitse Arbeidsfront. Vrijwillige bij dragen kunnen gehandhaafd blijven. Nieuwe definitieve vaststelling van de pensioenen voor de oude dag na de oorlog. Inclusief de kleine en kleinste inkomstenklasse. Dit doet de Führer veel genoegen... dat zou de beste weg zijn. Ley behoort deze zaak het eerst te organiseren. Voorstel tot een lunch voor de oude partijleden om mij te ontmoe ten en met mij te spreken. Bijstand voor geëvacueerden." De contributie voor het Arbeidsfront, afgetrokken van de lonen, waren eigen lij' een extra-belasting voor de arbei ders, sinds niemand een werkkring kon krijgen zonder lid van het Arbeidsfront te zijn. Er waren blijkbaar drie ëp een half jaren oorlog voor nodig, voordat de Nazi-regering ertoe overgehaald kon worden af te zien van deze zogenaam de „uniforme bijdragen" door soldaten, of juister door „frontliniesoldaten". Andere dienstplichtigen waren klaar blijkelijk gedwongen door te gaan met 't betalen van deze bijdragen, ofschoon deze betrekkelijk slechts in naam wer den geheven, daar zü tenslotte soldij ontvingen. OORLOGSMOEHEID TOT ZOLANG schijnt het, dat alle dienstplichtigen, of zij nu frontsol daten waren of niet, bedreigd werden met het verliezen van hun „Liebes- gaben", als zij ophielden met het beta len van hun bijdragen aan 't Arbeids front. Het voorstel voor een lunch, die ge arrangeerd zou worden voor de oude Partijleden („oud" slaat niet op de leeftijd maar op het aantal lidmaat schapsjaren) om Goering te ontmoeten en met hem te spreken, geeft een in zicht in de stemming die er op dat ogenblik in Duitsland heerste. De oor log heeft reeds dertig maanden ge duurd. Er bestond oorlogsmoeheid, die doorgedrongen was in alle rangen en gelederen van de Nazi-Party. Van nu af aan bleef het idee van zo'n gezel lige en ongedwongen lunch bestaan, gedeeltelijk om Goerlng's verlangen naar persoonlijke populariteit te be vredigen, gedeeltelijk om dit ten goe de te laten komen aan het moreel van de oude leden, die zich vereerd zou den gevoelen door Goering's aanwezig heid en die als een evangelie zouden verbreiden, wat hij hun zou vertellen. GOERING NOG ALTIJD MACHTIG. LIET WAS klaarblijkelijk Goering, die in laatste instantie had te beslissen over de onderwerping van bepaalde personen aan de militaire dienst. Ley wenste een staf var architecten en technici te behouden voor de na-oor- logse huisvestingsplannen. De militai ren maakten moeilijkheden, misschien omdat dit uitsluitend een verontschul diging was voor Ley's beschermelingen om de militaire dienst te ontspringen fóji3.7/ rn-v misehe en sociale situatie van de Ver enigde Staten in 1932 en de moeilijkhe den, waaraan Roosevelt het hoofd zou hebben te bieden. Na een reeks opna men uit de verkiezingscampagne volgt een reportage van de aanslag op de nieuwe president (15 Februari 1932) en van zijn beëdiging. Als tegenstelling toont de film hier de figuur van Hit- Ier, die in dezelfde periode in Duits land aan de macht kwam. De rolprent brengt ons dan in herinnering de di verse maatregelen van Roosevelt: de sanering der banken, de herroeping van het drankverbod, de sociale ver zekering etc. Daar tussen door worden stemmen van de oppositie vernomen. Als Roosevelt na 4 jaar voor de twee de maal tot president wordt gekozen en als zodanig wordt beëdigd, toont de film dé buitenlandse moeilijkheden. De op vattingen van Hitler en Mussolini staan tegenover die van Amerika. Op het witte doek verschijnen dan de „an- schluss" met Oostenrijk, de inval in Tsjecho-Slowakije en daarna „Mün- chen". In de derde ambtsperiode van de pre sident wordt de tweede wereldoorlog weergegeven. In die tijd zien wij de president op diverse conferenties zoals te Washington, Cairo en Teheran. Dan komt de invasie in Frankrijk, het op rukken van de geallieerde legers, de bevrijding van Parijs, enz. De film ein digt met de indrukwekkende begrafe nisplechtigheid, welke zo spoedig zou volgen op de conferentie van Jalta en zijn daarop gevolgde boodschap aan het Congres. „The Roosevelt Story" werd gemon teerd door William van Praag. De be geleidende muziek is gecomponeerd door Arl Robinson. Orkestdirigent was Jack Shaindlin en koordirigent Roert Shaw. De Nederlandse nasynchronisa- tie werd verzorgd door Polygoon Pro- filti. (Van een U.P.-correspondent) Naar verluidt verscheen gisteravond gedurende enkele minuten boven het legervliegveld te Clinton County een vurige bal, die een groene mist-streep achter zich liet. De controle-toren van het vliegveld verklaarde, dat de bal ruim dertig minuten te zien was ge weest en tenslotte achter de horizon was verdwenen. Ook inwoners van Wilmington hadden 't vreemde schijn sel aan de hemel opgemerkt. Een der waarnemers van het vlieg veld verklaarde dat het schijnsel nu en dan stil scheen te hangen en daar na hoogte won en verloor wat hem toescheen te geschieden tengevolge van een explosie. Het schijnsel was zelfs waar te nemen door een dikke wolk die bij tussenpozen de andere hemellichamen verduisterde. Er was op het ogenblik van de ver schijning geen vliegtuig boven het vliegveld, terwijl het tevens niet mo gelijk was een toestel ln de lucht te sturen. Het bericht over het vliegende voor werp boven Wilmington, kwam kort nadat uit Louisville bericht gekomen v/as van een mysterieuze dood van 'n piloot, die was opgestegen om een vreemd voorwerp, dat beschreven werd als een halve volle maan, van dichtbij te observeren. Het Arabisch Nationaal Comité heeft telegrafisch een beroep gedaan op de landen der Arabische Liga om „onmid dellijke hulp" in verband met de „recente Joodse bomaanvallen op Ara bieren", aldus wordt van Arabische zijde vernomen. Naar aanleiding van geruchten over benoeming van de heer Eduard van Beinum in het buitenland, deelt de raad van bestuur van de N.V. Het Concertgebouw mede, dat besprekin gen met de heer van Beinum hebben geleld tot een regeling, waardoor zijn verbintenis met het Concertge bouw ook voor het volgende seizoen wordt bestendigd. VIJFTIENHONDERD MAN VOOR EEN KANON. Te Londen 'is een zeven ton wegen de granaat aangekomen ter „bijzet ting" in het Imperial War-museum. Deze granaat, van Duitse oorsprong, was bestemd voor een door de Duit sers bi] het beleg van Sebastopol en Leningrad gebruikt monsterkanon^ dat „Schwere Gustav" was gedoopt. Dit kanon werd in 1945 gevonden. Men kon er slechts twee k drie scho ten per dag mee lossen. Het had een afdeling bedieningsmanschappen no dig van vijftienhonderd man, onder commando van een generaal-majoor. Dus zocht Ley Goering's bemiddeling Het begin van 1942 was ook de tijd, waarop Hitier de arbeiders uit geheel Europa begon te mobiliseren voor sla venwerk in Duitsland, De resultaten stemden niet al te zeer tot tevreden heid: klaarblijkelijk kwamen er onder de eerste „vrijwilligers" vele onvol waardige arbeidskrachten uit het bui tenland en verspreidden zij bovendien allerlei ziekten. Maar niettegenstaan de al deze hinderpalen was het ver werven van buitenlandse arbeids krachten door Ley's Arbeidsfront het onderwerp van menige bespreking in de Nazi-pers van die dagen. Goering's aantekeningen over zijn gesprek met Ley eindigen met verwij zing naar nieuwe proefnemingen om bepaalde materialen te vervangen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 332( REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 227' Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma Naar uit Londen wordt zal de Britse Labourpartij 22 Maart te Londen een c beleggen van de socialistic tijen in de onder het plat vallende landen, waarop Duitse en Oostenrijkse pai worden uitgenodigd. De uitnodigingen zullen Britse Labourpartij en de F cialistische partij gezamenl den gedaan. Aan de confere len, behalve de Engelse en c ook deelnemen de Zweedse, Deense, IJslandse, Neder Belgische, Luxemburgse, D Oostenrijkse partij. Of ook serse, Italiaanse en Griek: zullen deelnemen staat nog gezien hun houding ten aan: het plan-Marshall. Het besluit komt van de voor internationale socialists ferenties, die overeenkomstig van de Britse partij, beslot niet zelf een dergelijk initiat men, daar dit aanleiding zo' gven tot een conflict met C pa en de Italiaanse partijen houding ten aanzien van Marshall verschilt van die derheid. De Belgische en F cialisten hadden er op aang dat de commissie wel de o Gistermiddag om ongeveer i is het motorreddingvaartuig I de" van Oostmahorn uitgevi I het Huibertgat, waar op de [gronden een Deens stooms [W. Th. Malling, is gestrand, "liep met hoog water vast er ogenblik, dat de eb intrad, (Vrijwel geen beweging in ti Het is de sleepboot dan ook n öe positie van het schip te v Er is geen direct gevaar, d hing bevindt zich nog aan bo piet ruimende wind bestaat Bat de toestand critiek word J De Lauwersgronden zijn e kandbanken, die zich bevind, po eilanden Schiermonnikoog ^himeroog. Tussen deze eilar j^Windt zich het zeegat, dat. di yormt tot de Eems. Op het Egt de reddingboot „Insulini KJ van het gestrande vaartu Het 2982 ton metende Noc ^JVeni zonk ten Westen vai scy (Schotland). Een Brits i dat te hulp snelde, slaagde ei 28 koppen bestaande bema jedden. M 10 graden slagzij liep tugese schip „Colonial" de h Kaapstad binnen. Er was b staan in één der ruimen, wel nog met geblust was, toen Kaapstad bereikte. Hl^otinf der provinci Holland voor de dienst 1948 ren gepubliceerd is, is opgem fens het nieuwe model en lin 3 afdelingen, n.l. de gewo- - de kapitaaldienst en de resi (jen verrekendienst. De gewone dienst sluit me- „Jrag van f 11.696. 935, de f dienst met f 27.631.853 en d, rj kas- en verrekendienst met f De ruimere middelen, welke teerde staten verwachten i :.,jvan kracht worden van het grader commissie-Oud, zijn in ri van de rijksuitkering begrepe :|8drag is n.i. f 1.593.000. Dera, de uitkeringen uit de motoi vn !Tg is f 2-225-000. Do worden" Sef" PCrsonele urnen niet verhoogd On vènÊ w* 80 000 g^aamd voo numentennDenStandh0Uding werden op f 30 onn °°rZiene Gedeputeerde nt t ger?amd. vinciale staten l steUen aan te gaan een 8 Van het Provdn°" Vitbreidin drijf, UrootTTmLneCh- Weersverwachting gein;» denavond: g geldlg 1 ZACHT WEER. Zwaar bewolkt met nu regenbuien en enkele opi gen. Aanvankelijk afnem later weer tot krachtig mende- en aan de kust ti stormachtige-, naar wes richtingen omlopende Zacht weer.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6