Gouden medaille der stad voor Ere-Commandant Ringers Minister HUYSMANS treedt af Officieel bes/uit van ruim veertig jaren brandbestrijding J Benelux kan machtigste Unie van Europa worden BIJ DE REGERINGS VERKLARING Woensdag 14 Jan. 1946 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verdienstelijk burger geëerd Brandweertijd is op iijd v__ Spaak m de hoofdstad Amerikaanse steenkolen voor vijfduizend gezinnen Voorlopige Federale Raad geinstalleerd Prof. Berven behandelde een maarschalk WEERBERICHT BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma MSfete Jaatfgasag no. 11 ALKMA ASSCHE COU TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 pqr kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur; W. Oliemans. Dertien Januari 1948. De dag, waarop commandant F. H. Ringers officieel lijn bevel over de Alkmaarse brandweer overdraagt aan zijn opvolger, de heer J. van Maarleveld, is aangebroken. In de overvolle raadszaal van ons stadhuis rijen zich de brandweermannen langs de wanden, gordels en red- dingslijnen om, helmen op. Voor de stoelen tegenover de burgemeesters tafel staan de twee commandanten kaarsrecht naast elkaar. Talloze ge nodigden en belangstellenden vullen de zaal, van heinde en verre zijn zij gekomen op deze dag, die voor commandant Ringers de laatste is van zijn actieve loopbaan bij de vrijwillige brandweer. Daar is oud-minister Ringers, daar zijn natuurlijk de -echtgenoten van beide bevelhebbers, daar is me vrouw Koelma, daar zijn Alkmaars vroegere burgemeester Jhr. Mr. F. H. van Kinschot, thans burgemeester van Leiden met zijn vrouw en tal van collega's van omliggende plaatsen, daar zijn vertegenwoordigers van brand weercorpsen en -verenigingen, inspecteurs en hoofdinspecteur van het brandweerwezen, vooraanstaande gemeente-ambtenaren, de voltallige ge meenteraad en het college van B. en W. En terwijl de brandweervlag ver plaatst wordt van rechts naar links, terwijl een film-camera zacht snort en booglampen flitsen, spreekt loco-burgemeester G. van Slingerland de woor den: „Mijnheer Van Maarleveld, na aan u het commando van de Alkm. vrijwillige brandweer te hebben overgedragen, verklaar ik u als zodanig geïnstalleerd". De loco-burgemcester begon zijn lede met een overzicht van de loopbaan van de scheidende commandant en met een opsomming van het vele verdienste lijke werk, dat door deze werd ver richt. Het devies van de heer Ringers was steeds, dat het bij het personeel niet zit in de kwantiteit, maar in de kwaliteit, aldus spr. en de beste garan tie daarvoor is gelegen in het feit, dat het verzorgingsgebied van de Alkmaar- se brandweer, die 60 man personeel telt, zich uitstrekt over 39 gemeenten De heer Van Slingerland wees op de voortreffelijke geest in het corps, die mede door de persoon van de heer Ringers in stand werd gehouden. Namens de gemeente en mede na mens burgemeester Koelma overhan digde spr. de heer Ringers als blijk van grote erkentelijkheid, de gouden medaille der stad Alkmaar, voorzien van een toepasselijke inscriptie. Nadat de heer Van Slingerland de nieuwe commandant had toegesproken, waarbij hij erop wees, dat de heer Van Maarleveld energiek is en bezield Een loopbaan, die een mensen leven heeft geduurd, is gisteren afgesloten. Commandant F. H. Ringers heeft zijn functie neerge legd. Het werd voor hem een dag waarop hem eervolle benoe mingen ten deel vielen, waarop hem de gouden medaille van de gemeente werd aangeboden, waar op tallozen getuigden van de ge voelens van waardering en erken telijkheid jegens de scheidende commandant, waarop tenslotte de brandweercorpsen uit de omge ving hun kringcommandant eer- den met een stram défilé. Maar in de boezem van het Alk maarse brandweercorps leefde het verlangen, de commandant een blijvend geschenk aan te 'bieden, een voorwerp, dat hij dagelijks zou gebruiken en dat hem dage lijks zou herinneren aan „zijn" brandweer. De keuze was moeilijk, maar de oplossing, die ten slotte gevonden werd, 'was een goede oplossing. Eén van de zinspreuken, waar- ondefr commandant Ringers de Alkmaarse brandweer groot maak te was: „Brandweertijd is óp tijd" en gedachtig aan (lit gezegde werd aan de Bergense kunstsmid Jan Visser een opdracht verstrekt, die leidde tot het met de hand vervaardigen van een electrische klok in wapenblank kunstsmeed werk. Niet zo maar een klok, maar één, die in alle onderdelen de brandweer symboliseert. De wijzerplaat wordt gesteund door twee haspels, waarop brandslan gen zijn gewonden, die uitlopen in twee gekruiste straalpijpen, waar op een brandweerhelm. De has pels rusten op een brandladder, waarin de inscriptie: „19041948" en waaraan de wijzerplaat is ver bonden met een reddingslijn. De kleine wijzer heeft de vorm van een brandbijl, de grote is uitge voerd als brandhaak. De brandweervrouwen intussen wilden niet achterblijven Ook mevrouw Ringers speelde haar belangrijke rol. Daarom ontving ook zij een aandenken in de vorm van een zilveren broodschaal met gegraveerde inscriptie. Mevrouw Ringers en de aftreden de commandant hebben gister avond een tastbaar bewijs gekre gen, dat de Alkmaarse brandweer mannen èn hun vrouwen hen niet vergeten! van de goede Alkmaarse brandweer geest, zodat spr. vol vertrouwen wa's ten aanzien van de nieuwe leiding, vroeg hij tenslotte het personeel, hoofdlieden, brandmeesters enz. de in structies en aanwijzingen van de heer Van Maarleveld stipt op te volgen. Daarop verklaarde de loco-burgemees ter, de heer Van Maarleveld geïnstal leerd als commandant. Dank van de minister. De hoofdinspecteur van het brand weerwezen, de heer Van Bovene, legde de nadruk op de geest, die de heer Ringers heeft achtergelaten, en die zal blijven voortleven niet alleen in Alk maar, maar nog in tal van andere plaatsen in Nederland. De heer Van Bovene bracht de persoonlijke» dank over van de Minister van Binnenlandse Zaken voor alles, wat de aftredende commandant heeft gedaan in het belang van Alkmaars vrijwillige brandweer en besloot met het uitspreken van de hoop, dat de heer Ringers nog lange jaren mag genieten van de rust, die jaren zal mogen genieten van de rust, die hem zo ten volle toekomt. Erelid. Als voorzitter van de Nederlandse Vereniging van brandweercomman danten sprak de heer N. A. Felix te Hilversum waarderende woorden. „Onze vereniging", aldus spr., „heeft een primeur, evenals Alkmaar in 1573 de primeur van de victorie had. Onze ledenvergadering heeft beslo ten, II het erelidmaatschap van de organisatie aan te bieden". De rede, die zich ook uitstrekte tot de heer Van Maarleveld, ging verge zeld van het aanbieden van een oor konde. De heer W. Voorthuyzen sprak na mens de hoofden van takken van dienst enkele woorden, waarin hij zeide, het grootste vertroowen te hebben in de nieuwe commandant, want brandblus- sen doet men met vuur, n.l. met jeug dig vuur, en dit hebben zowel de heer Ringers als zijn opvolger voldoende. Tot besluit sprak de heer L. M. de Jong, brandmeester te Langendijk, na mens de brandweerkring Alkmaar en kele woorden van waardering en af scheid, waarbij mevr. Ringers een bloemenmand werd aangeboden. Een zelfde geschenk 'kregen de heer 'en mevr. Van Maarleveld, terwijl de schei dende commandant een autoklokje werd overhandigd ars blijvend aan denken. Geen rantsoenverlaging in West-Duitsland Generaal-majoor George P. Hays, de plaatsvervangende Amerikaanse op perbevelhebber in Duitsland, heeft in een rede te Stuttgart de geruchten, ais het v°edselrantoen van 1150 tot 1200 calorieën per dag worden ver laagd, tegengesproken. Hij zeide dat er genoeg voedsel was om het huidige rantsoen te handhaven. DE BRANDWEER DEFILEERT Onder de tonen van opgewekte marsen, die de Alkmaarse posthar- monie deed horen, defileerden na de plechtigheid in de Raadzaal voor het stadhuis de brandweer corpsen van omliggende plaatsen voor commandant en ere-comman- dant met hun dames, terwijl tal van genodigden op de trappen van- het bordes een plaatsje had den gezocht. Achtereenvolgens trokken daar voorbij al het materieel van Alk maar, en deputaties met brand weerwagens uit Limmen, Bergen, Koedijk, Langedijk, Beemster, Heiloo, St. Pancras en Heer- Hugowaard. Hoewel een straffe wind het ver blijf op straat niet aangenaam maakte, werd het voorbijtrekken toch door honderden gadegeslagen, en de mannen op hun glimmende wagens van rood en koper maak ten een uitstekende indruk. De heer Van Maarleveld spreekt. De nieuwbenoemde brandweercom mandant, de heer J. van Maarleveld, achtte de woorden van de heer Van Slingerland van stimulerende aard. „Mijn taak zal zwaar zijn", aldus spr., „doch mijn voorganger is een groot man in wiens voetsporen ik mij met steun van mijn hoofdlieden en man schappen zal begevén". De heer Van Maarleveld zeide, niet alleen als nieuwe commandant te spreken, maar ook namens onse brandweer, want alle eer aan de com mandant bewezen is ook de eer aan het corps. Tot slot van zijn vlotte speech deelde spr. onder aanbieding van een oorkonde mede, dat de heer Ringers benoemd werd tot ere-com- mandant van de Alkmaarse brand weer, een functie die hif naast Mevr. van Kinschot bekleedt. Zoals ook de overige redevoeringen werd deze toe spraak met hartelijk applaus beloond- Tot besluit dankte de heer Ringers de loco-burgemeester en alle sprekers voor de hem toegedachte onderschei dingen en wentelde de lof hem toege bracht af op zijn corps. „Wat was ik zonder manschappen? Niets immers?", aldus de heer Ringers, „en ook het gemeentebestuur gaf mij alle hulp en steun-'. Aan het eind van zijn rede onder streepte de aftredende commandant de waardering en het vertrouwen, die de heer Van Maarleveld waren toege zwaaid, en zeide, dit volkomen te kun nen staven, uit eigen ervaring. Receptie. Later op de middag werd ten stad- huize een receptie gehouden, waar honderden belangstellenden gebrüik maakten van de gelegenheid, afscheid te nemen van de heer Ringers en diens opvolger de hand te drukken. Burge meesters van omliggende gemeenten, brandweer-autoriteiten uit de gehele provincie, gemeentelijke functionaris sen, maar ook talloze particulieren be traden het stadhuis met dat doel. Ook hier bleek weer, welk een grote plaats de heer Ringers in het Alkmaar se leven innam, en dat de weemoed, hem te zien vertrekken, wordt getem perd door het bewustzijn, dat de brand weer in de heer Van Maarleveld een waardig opvolger krijgt. Dit zal deze dag voor de heer Ringers, die ditzelfde gevoel koestert, tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt. (Voor het verslag van de feest avond zie men pagina 2). Op medisch advies Naar het ANP verneemt, heeft dr. G. W. M. Huysmans, minister van Economische Zaken, op medisch ad vies ontheffing uit zijn ambt ver zocht. Dr. Huysmans was 23 Februari 1945 minister van financiën in het kabinet Gerbrandy, als opvolger van ir. J. van den Broek. In Augustus 1946 werd hij opnieuw minister en wel van Econo mische Zaken in het kabinet Beel. In deze functie bezocht dr. Huysmans o.a. Stockholm, Leuven, Indonesië, Brussel, Dublin, Bazel en Genève. In September 1947 werd bekend, dat dr. Huysman voor het ondergaan van een operatie in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Op de dertiende van die maand werd hij geopereerd en 4 October kon hij het ziekenhuis voor verder herstel verlaten. Midden November kon hij zijn werk van mi nister Mansholt, die hem had vervan gen, overnemen. Nadien is minister Huysmans lijdende aan ischias. De grote dam bij Genissiat in Frankrijk zal morgen In gebruik genomen worden. De dam zal het water van de Rhone verwerken en de turbines zullen aan het water de kracht vooF de Franse industrie ontlenen. Men ziet hier de constructie van de dam. Bij zijn bezoek aan de Nederlandse hoofdstad heeft de minister-president van het koninkrijk België, Paul Spaak, de ambtswoning van de bur gemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, bezocht. Hij werd hier be halve door de burgemeester zelf, door het voltallige college van wethouders ontvangen. Voorts waren op deze re ceptie aanwezig de secretaris van Amsterdam, mr. C. G. Spruyt, de rector-magnificus van de Amsterdam se Universiteit, prof. dr. G. C. Herin ga, de secretaris prof. mr. W. G. Veg- ting, de commissaris der Koningin in J^öcrd-Holland, dr. J. E. -Baron de Vos van Steenwijk, de president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, de president van het Indisch Insti tuut, de heer Herbert Cremer, de di recteur van de Maatschappij Neder land, de heer A; F. Bronsing en Jhr. van Kretschmar van Veen, de voor zitter van dé K. v. K., mr. Chr. P. van Eeghen, de president van de Neder landse Handel Maatschappij, mr. Ernst Heldring, alsmede de bestuurs leden van het Benelux-comité. Bij zijn toespraak tot de hoge gast zeide de burgemeester o.m.: „Uw aanwezigheid in onze hoofd stad is het bewijs van de grote sa menwerking tussen onze landen. De posities van onze landen aan de Noordzee verplicht ons naast de ge zonde concurrentie ook in ons eigen belang samen te werken, waar dit mogelijk is." Paul Spaak antwoordde o.m.: „Het is mij een grote eer in Am sterdam te zjjn en hier zo hartelijk ontvangen te worden. Ik heb reeds veel van Holland gezien in de afge lopen twee dagen en ik heb met vreugde geconstateerd, dat Uw hoofdstad haar naam alle eer aan doet. Zij blinkt uit op het gebied van handel, kunst en sociale voorzienin- Vijfduizend Nederlandse gezinnen kunnen gelukkig gemaakt worden met een portie van de duizend ton Ameri kaanse anthraciet, die deze week met de „Bienville" in Rotterdam voor de kade komt. Deze steenkool komt onder de hoede van' de „Care", de Ameri kaanse geschenkpaketten-organisatie voor Europa van 27 liefdadigheidsver enigingen, in ons land. Op verzoek en tegen betaling van 10 dollar door een Amerikaan krijgt de begiftigde in Ne derland twee en een half mud kolen gratis thuis. Een gezin kan ten hoogste met vier van zulke extra'tjes gelukkig worden gemaakt. Deze eerste duizend ton is een proef zending. Haarlem gaat in Heemstede spelen Met toestemming van de KNVB zal Haarlem de thuiswedstrijden in het Heemsteedse sportpark mogen spelen, omdat de accomondatie op het terrein omdat de accomodatie op het terrein voldoende is gebleken. Zondag a.s. wordt dus in Heemstede de wedstrijd HaarlemVolewijckers gespeeld. ZESTIEN LANDEN BEGIN FEBRUARI BIJEEN? Volgens de „Daily Telegraph" zoude eerstvolgende bijeenkomst van de zes tien Marshall-landen waarschijnlijk in de eerste week van Februari plaats vinden. gen en het is mijn overtuiging, dat enze verenigde landen een macht in de wereld zullen vormen, waarmede men rekening moet houden. Deze overtuiging wordt vooral versterkt door hetgeen ik in de laatste 48 uur heb gezien. Wij moeten ervoor zorgen dat de idee van de Benelux in onze drie landen populair wordt en wij moeten niet schromen ons offers te getroosten terwille van de samenwer king, die immers ons gemeenschap pelijk belang raakt. De taak, die wij op ons hebben genomen, is groot en jpoeilijk en zij zal grote consequenties hebben. De Benelux kan, indien zij zich goed ontwikkelt, de belangrijkste en machtigste unie van geheel Euro pa worden." Gistermiddag is in de zijzaal van het gebouw van de voormalige VolkS' raad te Batavia, dat thans, gebruikt wordt als zetel van het K.Ï.S., door Dr. van Mook de voorlopige federale raad voor Indonesië ingesteld, welke tot taak zal hebben de voorbereiding, in overleg met de Lt.-Gouverneur- Generaal, van de vorming ener voor lopige federale regering. Van officiële zijde werd ter verdui delijking aan Aneta verklaard, dat de „voorlopige federale raad voor In donesië" geleidelijk zal overgaan in de interim-regering. De ceremonie duurde vijf en twin tig minuten. Na de installatierede van Dr. van Mook voerde Prof. Hoessein het woord, waarmede de plechtigheid was afgelopen. De groene tafels wa ren carrévormig opgesteld. Aan de ene zijde zat Dr. van Mook, naast wie ter rechterzijde minister Neher gezeten was en te linker zijde Jhr. Mr. van Vredenburch. Aan beide uit einden zaten lt.-generaal Spoor en vice-admiraal Pinke. Aan de rechter zijde van het carré zaten de leden der voorlopige federale regeering, terwijl tal van officiële personen aan de twee andere zijden zaten. Bij zijn aankomst te Helsinki, heeft de Zweedse professor Elis Berven ver' klaard, dat hij een van de maarschal ken van de Sovjet-Unie had behan deld. Op de vraag of het Stalin betrof antwoordde hij: „Neen, doch ik kan de identiteit van mijn patiënt niet bekend maken". Voorts zeide Berven, dat zijn patiënt een maarschalk van het tankkorps was. Hij ontkende categorisch, dat het een vooraanstaande politicus zou zijn. Berven zeide beloofd te hebben de naam van de patiënt niet te noemen. Hij voegde er aan toe, dat deze aan een tamelijk ongewone vorm van huid kanker leed, doch, dat hij niet in on middellijk levensgevaar verkeerde. Herriot herkozen als Voorzitter der Assemhlée De leider van de Franse radicalen, Edouard Herriot, is herkozen als voor zitter van de nationale vergadering. Hij kreeg 317 stemmen, terwijl 174 stemmen werden uitgebracht op de enige andere candidaat, de communist Raoul Calas. Thans moeten nog de vi- ce-voorzitters en andere functionaris sen worden gekozen. Men verwacht dat de socialist Paul Ramadier eerste vice-voorziter zal worden. Deze be langrijke post werd in 1947 bekleed door de fractieleider van de commu nisten, Duclos. QISTERMIDDAG heeft de Minister president dr. Beel dan de na de reis der ministers naar Indonesië verwach te en bij aankomst op Schiphol be loofde regeringsverklaring over de jongste ontwikkeling in Indonesië voor de Tweede Kamer afgelegd. Na al hetgeen reeds van te voren tij» dens het verblijf der ministers in het Oosten zelf bekend werd, kon wel on geveer voorzien worden, welke geest deze verklaring zou ademen: het naar voren treden van de verschillende niet- republikeinse gebieden; de aandrang, die deze zouden uitoefenen op spoedig te nemen stappen tot vorming van een federale regering en het meer en meer in een isolement, op een-eiland gedre ven worden van de Republiek, die zeer veel van haar aanvankelijke invloed op Java, Sumatra en Borneo heeft inge boet en nu practisch slechts kan op treden in Oost-Java uitgezonderd Ma- doera. Vooral door de aandrang, welke komt uit de voormalig door de Repu bliek Indonesia bezette gebieden en de toenemende aanhang tot de Nederlan ders in deze gebieden, blijkt wel dat het hoewel begrijpelijk ook in deze streken onder Soekarno's bewind geen orchideëngeur en maneschijn was. Men ziet in deze thans autonome of aanstaande zich zelfbesturende gebie den wel in, dat de gedachte van de leidende figuren, van de Republiek, als zou men het daar nu voortaan wel zon der de Nederlanders kunnen redden, er naast is. Slechts samenwerking in de nieuw gegroeide geest die in 1945 voor talrijke Nederlanders nog te nieuw, te onwennig was, om direct te kunnen begrijpen en aanvaarden is de enige mogelijkheid. Samen optrek ken, elkaar helpend, elkaar steunend, elkaar ook trouw blijvend naar een nieuwe toekomst kan alleen heilzaam zijn voor Indonesiërs en Nederlanders. De plotselinge geruchten, welke tij dens de terugreis der ministers de ron de deden, als zou de staat Oost-Indo- nesië slechts toetreden tot de Verenigde Staten van Indonesië als Djogja ook tot deze stap zou overgaan, werden al even snel ontzenuwd als zij opdoken. Oost- Indonesië zal zijn volledige steun ge ven aan de plannen, die thans worden genomen voor de vorming van een „pre-federale" regering. De grotere sympathie van Oost-Indonesië voor de Republiek moet zeer waarschijnlijk worden gezocht in het feit, dat Oost- Indonesië de Republiek nooit „aan den lijve" heeft ondervonden. Het doel zal dus zijn, zoals overigens reeds vroeger was gezegd: een Ned. Indische Unie gevormd door twee sou- vereine staten: Nederland met inbegrip van Suriname en Curapao (al moet de binnenkort te houden Rijksconferentie, waarvoor de vertegenwoordigers van Suriname reeds onderweg zijn naar ons land, nog uitwijzen hoe hier de kaarten op tafel zullen worden gelegd en wat uit deze bespreking gaat voort komen) en de Ver. Staten van Indo nesië. Tot de dag dat deze Ned. Indonesi sche Unie een feit .is, zal zeer waar schijnlijk een bepaalde overeenkomst gelden tussen de Staat Oost-Indonesië (die wat grootte betreft, wel de uit- gestrekste der a.s. deelstaten is) en Nederland. Makassar zou tot zo lang de souvereiniteit van Nederland over de archipel erkennen. Het is niet on mogelijk, dat dergelijke overeenkom sten ook met de andere autonome ge bieden zouden worden gesloten. Intussen doet de door de Veiligheids raad uitgezonden Commissie van Drie nog steeds pogingen om Nederland en de Republiek tot elkaar te brengen, al schijnt zij het zelf ook niet geheel eens te zijn over de te neme stappen. „Nederland kan de staatkundige op bouw niet alleen afhankelijk stellen van de houding van de Republiek" al dus dr. Beel. „Op de lange duur zou de Ver. Staten van Indonesië niet sla gen zonder deelname van de Repu bliek," zegt Van Mook. „Nog in Fe bruari verwacht ik het uitbreken van een „oorlog" tussen de Republiek en Nederland", verklaarde de Djogja- premier en minister van defensie Sja- rifoeddin dezer dagen. Drie uitspraken, die er alle op wijzen dat een oplossing van het geschil Ne- derland-Djogja (eigenlijk kunnen wij in dit stadium der ontwikkelingen niet meer spreken van de Indonesische kwestie) nog wel verre van nabij zal zijn. Een Nederlands-Indonesiche Unie dus met als bindend element het Huis van Oranje. De regeringsverklaring bevatte zoals gezegd geen verrassende elemen ten. Veel zal echter nog moeten wor den verduidelijkt en daartoe stellen wij onze verwachting op het debat, dat zonder twijfel op deze verklaring in de Kamer zal moeten volgen. AD INTERIM. Weersverwachting, geldig tot he denavond: IETS MINDER ZACHT. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en regenbuien. Aanvan kelijk nog stormachtige, doch latei- geleidelijk afnemende Westelijke wind. Enige daling van tempera tuur.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1