Wnd. Burgemeester werpt terugblik op 1947 UW N OMZET VERGROTEN r JluMicaües Vooruitgang op vrijwel elk gebied Alkmaar in woorden en cijfers DE ALKMAARSCHE COURANT sinds 1798 „Hallo aansluiten" Het geschenk van de brandweer 1 NUTSSPAARBANK ALKMAAR aatste ieuws Wapenstilstand op Java? De actie van de monumenten commissie De Hoeverkade verfraaid VERVOLG STADN Eén jaar Band Nederland Uit de keuken van de B, B. C. In cassatie tien jaar geëist tegen Clee I jammer dat enkele menser 1 zeifs zonder kennisgeving, ten gaan, want alle platei geslaagd. Men kan zich hi i ter alsnog opgeven. Van de politi FEUILLETO Durf te Li - -w- In de hedenmiddag gehouden raads vergadering heeft de waarnemend burgemeester, de heer G. van Slin gerland een grote rede gehouden waarin hij deed uitkomen, welke ge beurtenissen voor onze gemeente In 1947 van bijzondere betekenis zijn ge weest. Alhoewel, aldus de burgemeester, reeds enige weken van het nieuwe jaar zijn verstreken, wil ik gaarne van deze gelegenheid gebruik maken om een te rugblik te werpen op het afgelopen jaar en daarbij treft wel in de eerste plaats de mededeling van de burge meester Prof. Koelma, welke hij u in de vergadering van 13 November j.l. deed toekomen, dat hij om gezond heidsredenen gedwongen was zijn bur gemeesterambt neer te leggen. De burgemeester herinnerde aan de vele gewichtige diensten welke de heer Koelma aan de gemeente heeft bewezen. Wij betreuren het ten zeerste dat Prof. Koelma juist bij het bereiken van de top van zijn gemeentelijke loopbaan gedwongen werd deze af te breken. Spreker wenste Prof. Koelma alge heel herstel van gezondheid toe en hoopte, dat deze in staat moge zijn in dit jaar het hoogleraarschap aan de Economische Hogeschool te Rotterdam weer op zich te nemen. Ook het gezin van de burgemeester werd het beste voor 1948 toegewenst. Overgaande op een gebeurtenis van nationale betekenis herinnerde spreker aan de geboorte van Prinses Marijke. De gebeurtenissen in Alkmaar De burgemeester vermeldde met droefheid het overlijden van de heer N. P. Andriesma, in leven lid van deze Raad. In zijn plaats deed de heer P. J. Kort zijn intrede in de Raad. De communistische raadsfractie leed in het afgelopen jaar een verlies door het bedanken van de heren C. Toren- vlied en F. J. Meelis. Als hun opvol gers werden benoemd de heren J. A. M. Mulder en G. P. van Beekum. Ook bij het gemeente-personeel von den verschillende mutaties plaats. Spr. memoreerde het overlijden van mej. S. Tijmstra, gediplomeerd verpleegster bij het Centraal Ziekenhuis en van de heer A. M. Boots, boekhouder le klasse bij de dienst van openbare werken. Vervulde vacatures. Verschillende vacatures werden in de loop van 1947 vervuld. De heer D. F. de Jong werd directeur van de Distribu tie-dienst, de heer G. J. Maissan ge meente-ontvanger, de heer Ir. H. Knol tot directeur van openbare werken in de plaats van de heer D. G. G. Marga- dant, aan wie met ingang van 1 Juli j.l. eervol ontslag werd verleend. Op 1 Juli j.l. werd referendaris ter secre tarie de heer Mr. K. L. de Ronde. De keuringsdienst van waren leed 'n verlies door het eervol ontslag van de heer Drs. L. de Vries, scheikundige bij genoemde dienst. Ten aanzien van de disciplinair ge straften vond rechtsherstel plaats over eenkomstig de wet rechtsherstel over heidspersoneel 1946. De loop der bevolking. De loop der bevolking geeft ook voor 1947 een beeld van vooruitgang. Hoe wel ik, aldus spr., op dit moment nog niet beschik over de juiste cijfers van 1 Januari, kan ik u mededelen, dat op 1 December j.l. het aantal inwoners 38.253 bedroeg tegen op 1 Januari 1947 37.471, hetgeen een aanwas over 11 maanden betekent van 782 personen. Indien de bevolkingsaanwas in hetzelf de tempo doorgaat, kan derhalve ver- wr ht worden dat in 1950 het aantal inwoners de 43.000 zal overschrijden. De financiële draagkracht. Over het belastingjaar 1946 zijn in deze gemeente 4290 aanslagen opgelegd met een opbrengst van 2.036.512.61 aan Inkomstenbelasting. 1134 aanslagen in de Vermogensbelasting werden op gelegd tot een bedrag van 228.252. 3757 aanslagen in de Grondbelasting tot een bedrag van 359.304,21, terwijl 7294 aanslagen in de Personele belasting een opbrengst van 244.467,72 doen verwachten. Het woningvraagstuk Het v. oningvraagstuk was een van de meest urgente problemen. Gereed kwa men 23 woningen, welke door de Ver. voor Volkshuisvesting „Alkmaar" ge bouwd werden aan de Uitenbosstraat en de Karei Doormankade, terwijl aan het eind van het jaar 107 woningen ten Zuiden van de Uitenbosstraat in aan bouw waren. Plannen voor de bouw van 56 woningen door genoemde wo rn -bouwvereniging zijn in vergevor derde staat van voorbereiding, terwijl met het maken van plannen voor de bouw van nog 246 woningen door de verschillende andere woningbouwver enigingen een aanvang is gemaakt. Daar echter de voorlopige toewijzing van het bouwvolume voor dit jaar 51 woningen bedraagt, valt het te verwachten, dat de bovenvermelde plannen, hoezeer dit ook voor de woningpositie dezer ge meente te wensen ware, niet alle in vervulling zullen gaan. In de loop van 1947 werden door het D.B.V.O. en het gemeentelijk bureau voor huisvesting gezamenlijk 2334 ves tigingsvergunningen verleend, n.l. 335 gevallen van toewijzing van woningen 274 gevallen van woningruil en 1725 gevallen van inwoning. Aan het einde van 1947 stonden nog 888 woningzoekenden bij het bureau in geschreven. De gezondheidstoestand De algemene gezondheidstoestand was gunstig te noemen. Er kwamen geen epidemiën van besmettelijke ziek ten voor. Slechts opgave van 11 geval len van diphtherie, 10 van malaria, 4 van roodvonk en 4 van typhus werd in 1947 door de gemeentelijke geneeskun dige en gezondheidsdienst ontvangen, terwijl andere besmettelijke ziekten slechts bij uitzondering werden gecon stateerd. In 1947 werden 4371 patiënten in het Centraal Ziekenhuis verpleegd gedu rende in totaal bijna 100.000 verpleeg- dagen. Ter vergelijking diene, dat in dezelf de periode in het St. Elisabeth Zieken huis 4896 patiënten werden verpleegd gedurende in totaal 119.818 verpleeg- dagen. Bij 595 ongevallen werd de hulp van de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst ingeroepen. Arbeidskrachten. Het aantal ingeschreven werkzoeken den bij het Gew. Arbeidsbureau was weer belangrijk minder dan in 1946. Per 1 Januari 1946 waren 921 personen ingeschreven, per 1 Januari 1947 374 personen en aan het eind van vorig jaar 174 personen, waaruit blijkt, dat ook gedurende 1947 het aantal werk zoekenden zeer is gedaald. Door de tewerkstelling van de land en bouwvakarbeiders na de vorstperio de daalde het Werkloosheidscijfer ge durende April weer dermate, dat er van die tijd tot November practisch geen valide arbeidskrachten werkloos waren. Zoals gewoonlijk steeg het aan tal ingeschreven werklozen aan het eind van het jaar enigszins. Deze gunstige ontwikkeling is ge durende het afgelopen jaar voor een belangrijk deel te danken aan de te werkstelling van ongeschoolde arbeids krachten bij de Hoogovens te Velsen en bij diverse bedrijven in de Zaan streek, waar min of meer permanent werk aanwezig was. Voor ongeschoolden bestaat in de ge meente weinig werkgelegenheid. In de bouw- en metaalnijverheid bestaat er nog steeds vraag naar vakkrachten. Er is nog grote vraag naar vrouwe lijke werkkrachten. Eén bedrijf was zelfs genoodzaakt buitenlandse meis jes te werk te stellen. De vaste Alkmaarse havenarbeiders zijn thans niet meer op overheidszorg aangewezen. Verwacht mag worden dat dit jaar hetzelfde gunstige beeld zal bieden als het afgelopen jaar. Ten aanzien van de gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijk Hulp betoon kan het volgende worden mede gedeeld. Door de buitengewoon lange en strenge winter steeg het aantal onder steunde personen en gezinnen tot maxi maal 671 tegen ongeveer 550 normaal. Na het invallen van de dooi werd spoedig het normale aantal van 540 550 bereikt. De armenverzorging. Van de wet op het consumentencre- diet konden practisch alle, door de In stelling ondersteunde personen en ge zinnen profiteren, zonder verplichting tot terugbetaling, hetgeen voor de in stelling een belangrijke besparing op de uitgaven aan giften voor kleding e.d. betekende. Per 1 October 1947 trad de Noodwet Ouderdomsvoorziening in werking, welke voor de laatste 3 maanden van het afgelopen jaar een belangrijke vermindering aan uitgaven aan ondersteuning van ouden van da gen met zich bracht. Ook enkele andere gunstige factoren maakten het mogelijk ondanks de ver hoging der steunnormen, binnen het raam der begroting te blijven. Het aantal gevallen, waarin over bruggingsuitkeringen werd uitgekeerd, fluctueerde zeer. Begonnen in Januari 1947 met 530 gevallen, liep het op tot 680 gevallen in Maart 1947, waarna een scherpe daling volgde tot gemiddeld 2 a 5 gevallen. Nieuw product bekend maken? Op de meest afdoende wijze kunt U dit bereiken door Uw advertentie in de Alkmaarsche Courant te plaatsen. U bereikt dan een koopkrachtig publiek. Consumentencrediet. Voor het consumentencrediet werd op 2003 aanvragen gunstig beschikt. In totaal werd een bedrag van f 802.600 of gemiddeld f 400 per aanvrage uitge keerd. Nadat voor de tweede maal de gelegenheid tot het aanvragen van con sumentencrediet was opengesteld, werd aan 371 personen een bedrag van f 105.225 of gemiddeld f 284 per aan vrage uitgekeerd. Vermelding verdient nog dat het Gem. bureau voor Sociale Zaken van 1 October 1947 af de uitbetalingen aan oorlogsslachtoffers overgenomen heeft van het DBVO. Wekelijks wordt aan ongeveer 60 personen een bedrag uit betaald. De bedrijven. De aflevering van gas bedroeg over 1947 9.109.560 M3 tegen 7.655.450 M3. in 1946, derhalve een vooruitgang van 1.454.110 M3. of ongeveer 19 pet. Ook het electriciteitsbedrijf vertoon de een vooruitgang van 1.510.580 kwh of van ruim 24 pet. Bedroeg in 1946 de stroomverkoop 6.108.680 kwh in 1947 was deze opgelopen tot 7.619.260 kwh, waardoor 't cijfer van 1938 zelfs met ongeveer 1.500.000 kwh werd over schreden. De rantsoeneringsbepalingen werden in de loop van 1947 niet gewijzigd, wel kon een beperkte étalageverlichting worden toegestaan. Op het slachthuis werden in het af gelopen jaar 18.630 slachtingen ver richt tegenl8.193 in het daaraan vooraf gaande jaar. Het vooroorlogse peil is evenwel nog niet bereikt. Het totaal gewicht aan ingevoerd vlees liep met 60 pet. op en bereikte een totaal van 483.045 kg tegen 303.052 kg in 1946 In de ijsfabriek werd In 1947 1.719.200 kg afgeleverd tegen 1.253.000 kg in 1946. KAASMARKT BEHOUDEN. In het afgelopen jaar werden op de veemarkt 17 446 stuks vee aangevoerd tegen 15.857 stuks in 1946. De kaasmarkt gaf ook in 1947 een aanzienlijke vooruitgang t.a.v. de aan voer te zien, hoewel de aangevoerde hoeveelheid toch nog onder de ver wachtingen bleef. Zij bedroeg 967 027 kg tegen het voorafgaande jaar 583.009 kg. Met erkentelijkheid vermelden wU de werkzaamheden van de commis sie tot instandhouding van de kaas markt, die onder voorzitterschap van oud-m'nister mr. dr. L. N. Deckers ook dit jaar weer bereikte, dat het Rijk een subsidie van ten hoogste f 35.000 verleende in de markton- kosten, waardoor de kaasmarkt voor Alkmaar behouden bleef. Vreemdelingenbezoek. Ook In 1947 hebben vele vreemde lingen, die uit alle delen van de we reld kwamen, een bezoek aan onze kaasmarkt gebracht, terwijl daar naast het aantal Nederlandse bezoe kers zeer aanzienlijk was. Aan gegevens van de VVV ontleende spr. dat in het afgelopen jaar het aan tal bezoekers van de kaasmarkt ge schat wordt op ongeveer 100.000 per sonen, terwijl van de gelegenheid om de Waagtoren te beklimmen 17.760 per sonen gebruik maakten. Verder wer den door genoemde vereniging aan 1511 personen inlichtingen op allerlei gebied gegeven. Het verkeer. Aan de hand van opgaven van de N. S. en de Naco, deelde spr. mede, dat door de electrificatie het treinverkeer richting Amsterdam, al was er soms plaatsgebrek, behoorlijk bediend kon worden. Het aantal bezoekers per trein aan de kaasmarkt bedroeg op de Vrijda gen in de le en 2e week van Augus tus ongeveer 10.000. Het vervoer uit Bergen wordt op die dagen geschat op 800 1000 personen per tram. In de eerste maanden van het vorig jaar werden door de N. S. gemiddeld 83 000 plaatskaarten per maand afge geven, welk aantal in Juli en Augus tus steeg tot respectievelijk 139.000 en 180.00. In de drukte weken was de opbrengst per week ruim f 65.000. Het vervoer van rijwielen bereikte in Aug. zijn hoogtepunt met een aantal van 2000 rijwielen per maand. Ook het goederenvervoer ging voor uit. In 1947 kwamen 1876 wagonla dingen aan tegen 1538 in 1946, terwijl het aantal verzonden wagonladingen stationair bleef in vergelijking met het daaraan voorafgaande jaar. Nieuwe buslijnen, zoals naar Scha- gen en Sehoorl, werden in exploitatie genomen, terwijl het openen van een busdienst van Alkmaar naar Heiloo enigermate voorziet in de vroegere stadsdienst van vóór de oorlog. Een belangrijke uitbreiding van het autobusnet vormde de opening van een lijndienst op Heerenveen waardoor een snelle verbinding met Friesland en Drente tot stand kwam. Gemiddeld vertrekken 6400 personen per dag per bus uit Alkmaar of ko men daarheen. Eind van vorig jaar wa ren er bij de Naco 33 buslijnen in ex ploitatie, waarvan 20 op Alkmaar ge concentreerd, terwijl het aantal bus diensten zich nog steeds uitbreidt. Ook op de busdiensten naar Bergen en Camperduin heerste soms op de drukste dagen plaatsgebrek. DONDERDAG. StedelUk Museum: 10—4 en 7—9 uur: Van Gogh-tentoonstelling. Gulden Vlies, 8 uur: Toneelvereniging „Ontwaakt". VRIJDAG Stedelijk Museum, 104 en 79 uur: Van Gogh-tentoonstelling. Gulden Vlies, 8 uur: Vierde abonne mentsconcert H.O.V. BIOSCOPEN: Harmonie-Theater, 8 uur: De vrouw met het geschonden gelaat; 18 jaar. Vanaf Vrijdag, 8 uur: Twee meisjes en één matroos. Tot 14 jaar onder geleide. Victoria-Theater, 8 uur: Danny-boy; tot 14 Jaar onder gelelde. Extra: Het hu welijk te Londen. Vanaf Vrijdag, 8 uur: Sinbad de Zeeman, 14 jaar. Bergen, De Rustende Jager, vanaf Vrijdag: Tarzan's verborgen schat, 14 jaar. Het verheugde spr. dat de plannen voor een autobusstation met behoor lijke wachtgelegenheid op het Sta tionsplein zich in vergevorderde staat van voorbereiding bevinden. De exportveillng. Bij de N. V. Alkmaarse Exportvei ling kan de omzet over 1947 geraamd worden op f 1.406.000 tegen f 1.389.980.85 in 1946. Relatief is de omzet echter veel hoger, indien in aanmerking wordt genomen, dat deze in het verloop van 8 maanden werd bereikt. Door de uitermate lange winter van 1946/'47, kon men eerst eind April van aanvoer van enige betekenis spreken. De grote droogte elders heeft een gunstige uit werking gehad op het goede prijspeil der producten. De spaarbank. Uit de jaarcijfers van de Nutsspaar- bank alhier, welke instelling in 1947 haar 100-jarig bestaan mocht herden ken, blijkt dat de terugloop van het kapitaal der spaarders, als reactie op de maatregelen, waarmede in Septem ber 1945 de geldsanering door de re gering werd ingezet vrijwel tot staan is gekomen. Bedroeg in 1946 die teruggang ruim f 600.000, in 1947 beperkte deze zich tot ongeveer f 43.000. Het spaarders kapitaal beweegt zich intussen nog steeds boven de f 10.009.000. terwijl het aantal spaarders, dat tien jaar geleden slechts 13.000 bedroeg, in het afgelo pen jaar het getal 25 000 overschreed. De stijging getuigt van het feit, dat de Nutsspaarbank haar streven met succes ziet bekroond. Sparen is een bron van volkskracht. Samenwerking met andere gemeenten. De samenwerking van Alkmaar met andere gemeenten heeft in het afgelo pen jaar nieuwe vooruitgang gemaakt. Zo werd door de burgemeesters van Akersloot. Alkmaar. Bergen, Egmond- Binnen. Esmond aan Zee, Heiloo, Koe dijk. Oterleek.. Oudorp. Schermerhorn Sehoorl en Ursem in verband met de samenvoeging van deze gemeenten tot één distributiekring een gemeenschap pelijke regeling voor deze kring ge troffen. Spr. memoreerde ook de rege ling welk tussen Alkmaar en Oterleek tot stand is gekomen inzake de samen werking bij brand in laatstgenoemde gemeente. Het sportpark. T.o.v. het Sportparkbedrijf herinner de spr. er aan dat op 15 Mei de sin- telbaan officieel in gebruik werd ge nomen. Door kenners wordt ze de bes te in den lande geacht voor drafsport en motorraces. De motorraces hadden 22.957 beta lende bezoekers. Ook andere sporteve nementen hadden niet over belangstel ling te klagen. De Sportparkcommisjie werd opge heven en met ingang van 1 Augustus werd de heer De Munk met het be heer belast. Besloten werd enige terreinen aan de Sportlaan en de Zandersloot aan te kopen teneinde hierop door aanleg van een nieuw wedstrijdveld het Sport nark uit te breiden. Bovendien werd besloten tot de aanleg van 4 sportvel den in de polder Overdie en Achter- meer. Belangrijke gebeurtenissen. Teneinde een diepgaand onderzoek te kunnen instellen naar de tegenwoor dige gesteldheid van de jeugd werd in de raadsvergadering van 13 November een jeugdcommissie ingesteld, waarin alle raadsfracties vertegenwoordigd zijn. Spreker memoreerde vervolgens het gereedkomen van de restauratie van de Grote Kerk. Na jarenlang achter schuttingen en steigers schuil te zijn gegaan, toont de kerk nu weer zijn oude schoonheid en vormt hierdoor 'n sieraad voor onze stad. Woorden van dank. Spreker richtte woorden van dank tot het grote corps van ambtenaren en werklieden op zo velerlei gebied in dienst der gemeente, voor de wijze waarop het de raad en in het bij zonder het dagelijks bestuur der ge meente in het afgelopen jaar heeft terzijde gestaan en riep opnieuw zijn onontbeerlijke medewerking in. Zo staan wU, aldus spreker, thans weer voor de aanvang van een nieuw jaar van arbeid. De toestand alom in den lande en ook in deze gemeente baart nog steeds zorg. Indien echter bij ons allen het besef levendig Is, dat wij alleen dan door de moeilijk heden heen kunnen komen, wanneer wij vervuld zijn van de ernstige wil tot samenwerking en daartoe de han den ineen slaan, dan moet m.i. de mogelijkheid bestaan aan de moeilijk heden het hoofd te bieden. Laten wij beseffen, dat voor alles nodig is de kracht, die uit Hoger kracht is ge sproten. Moge de stad Alkmaar zich in 1948 onder Gods zegen voorspoedig ont wikkelen en moge het zo juist inge treden nieuwe Jaar u en uw gezinnen voorspoed en zegen brengen. De V.A.R.A. bracht gisteravond het kleinkunst-enaemble van Charles Aerts op de planken ten aanschouwe van een talrijk publiek, dat geen plaatsje in het „Wapen van Heems kerk" onbezet had gelaten. Bekende radiosterren als Tonny Bakkenes, Elly Rexon, Willy Rex, Nol v. Dijk, Jan Lemaire Sr. en niet te vergeten Charles Aerts brachten schetsjes, zang, voordrachten én lied jes, aaneengevlochten door een vlotte conference. Tonny Bakkenes ving aan met een accordeon-medley, waarby zyn muzi kale gaven en aparte techniek te be wonderen vielen. t Herinneringen aan het Rosian-or- kest, welke door Elly Rexon werden gezongen, oogstten veel bijval, doch dit was nog niets vergeleken by het succes, dat Charles Aerts met zyn nieuwste gramofoon-successen ver wierf. Actuele voordrachten op de beken de wyze van Jan Lemaire Sr. uitge sproken, waren een ernstige noot in deze cabaret-revue, waar zang en muziek wel de hoofdschotel vormden, doch werden daarom zeker niet min- aer gewaardeerd. Na de pauze brachten Elly Rexon en Charles Aerts „verzoeknummers en duetten, die U gaarne beluistert". Het was jammer, dat slechts twee liederen, in verband met de tyd, ge zongen konden worden. De conference van Willy Rex en Nol v. Dijk was vaak zeer goed, on danks het feit, dat enkele moppen lang niet baardeloos waren, wat ech ter niet wegnam, dat er onbedaariyk werd gelachen. Een tevreden publiek keerde dan ook, na afscheidswoorden van de "VARA-voorzitter Fischer, zeer vol daan huiswaarts. De klok, door Jan Visser met de hand vervaardigd, en aangeboden door het personeel van de Alkmaarse vrijwillige brandweer aan zijn era- commandant de heer F. H. Ringers. De ladder draagt de inscriptie 1904 1948. Een nieuw jaar, 'ntnieuwe kans. Een goed ovctzicht van Uw uitgaven helpt U rondkomen met uw inkomen EnwanneerU rondkomt, leeft U gelukkiger. Kwartaal-overzicht 5 ct., voor beeld met toelichting gratis bij de Naar Reuter uit betrouwbare bron te Batavia verneemt, zal de commissie van goede diensten hedenmiddag te Djogjalcarta een communiqué uitgeven, waarin wordt bekendgemaakt, dat wa penstilstand is bereikt tussen de Nederlanders en de Republlkel- Dezer dagen vergaderde het Alk maarse comité van de Nationale Monu mentencommissie ten stadhuize waar het verloop der actie voor de verkoop van het Damterrein werd besproken. Vastgesteld werd, dat nog zeer vele stadgenoten niet aan hun morele ver plichting hebben voldaan en nog geen grondeigenaar in Amsterdam zyn ge worden. Het comité vestigt er nogmaals de aandacht op, dat een groot deel van het binnenkomende geld bestemd wordt voor de steun van de nabestaanden van onze verzetshelden. Zoals bekend kan men voor f 0.50 reeds deelnemen aan deze actie en een certificaat krij gen, dat men een cm2 van het Dam- plantsoen gekocht heeft. Besloten werd, dat alle comitéleden ieder een honderd tal certificaten in eigen kring beschik baar zullen stellen. In verband daar mede publiceren wij hier nogmaals de namen en adressen der comité-leden: ere-voorzitter: prof. mr. A. Koelma, Emmastraat 6; voorzitter G. van Slin gerland, Kennemersingel 26 I; secreta ris G. J. Jansen, Kennemerstraatweg 197; penningmeester J. C. Hoffman, Nassaulaan 20; leden: Tj. N. Adema (P.a. Red. Alkm. Crt.); R. Bakker, Ree kerstraat 8; M. Coerts, K. van 't Veer- straat 36; B. Fels, Westerweg 134; P. W. Groot, Corfstraat 1; dr. G. Hoeneveld, Emmastraat 33; L. J. van Jaarsveld, Kennemerpark 15; J. Th. Jacobs, deken, Verdronkenoord 76; K. Kirpensteijn, Hoornse kade 24; J. F. H. Plas, Wester- v/eg 151; mevr, W. G. PolakTellema, Snaarmanslaan 121; mr. A. Schenke- veld, Oudegracht 227 en C. P. M. Ver haart, Bergerweg 87. Niet alleen in de Hout is men bezig perken en plantsoenen te onderhouden, er is nog een ander punt In de stad, dat een aanzienlijke verbetering heeft on dergaan. Op de Hoeverkade namelijk is een rij van veertien bomen verschenen, die de vry kale straat er veel gezelliger doet uitzien. Weliswaar zyn het nog maar heel jonge boompjes, die door paion overeind worden gehouden, maar het begin is er toch! De rommelige grasvlakte tussen straat en waterkant Is omgespit en er zijn struiken en heesters geplant. Een laag hekje scheidt de nieuwe aanleg van de rijweg. Of dit voldoende zal zijn om de jeugd, die zich ter plaatse van een geliefd speelterrein ziet beroofd binnen, of in dit geval buiten de per ken te houden, is nog zeer de vraag. Er blijft nog maar één wens over! Een be tonnen beschoeiing langs de wal. zoals ook in de Hout wordt aangebracht, want er huizen langs dat water talrijke ratten. fiWIJ ZIJN EEN GROTI pe vereniging, die zich ■jtelt contact te leggen tu: vrouwen en verloofden va „ens in Indië, de „Band Indië"» afd. Alkmaar, besta: jaar. Ter gelegenheid hier\ I ie leden gisteravond in t I aan het Hofplein bijeen. I jaa, presidente van de Be I de vrij talrijk aanwezige welkom. Zij deelde mede, Jaar het aantal leden is HERE IS THE NEWS, AND THIS IS JOSEPH MCLEOD READING IT Hoe vaak hebben wij in de achter ons liggende jaren niet naar de En gelse omroep geluisterd en vormden de aetherklanken van de B.B.C. niet een lichtstraal in donkere dagen? Daarom groeide de belangstelling voor het Engelse omroeplichaam enorm. Het was dan ook een goede gedachte van het Genootschap Ne- derland-Engeland, om mr. Frank D. Squire, programma-assistent by de European Service van de BBC, uit te nodigen in de Van Teylingenzaal van het Victory-Hotel te spreken over de Engelse omroep. Mr. Squire legde op een gedegen manier uit, welke positie de B.B.C. inneemt. Het Engelse gouvernement kan slechts heel verwijderd controle voeren. Er is geen sprake van 'n ge nationaliseerd lichaam, zoals bv. de kolenindustrie, het transportwezen en de Bank of England. De BBC staat geheel los van winstbejag. Een radio op commerciële basis bestaat b.v. in Amerika, doch heeft grote na delen. In Engeland bestaat geen mi nister, die persoonlijk verantwoorde- ïyk is voor het radio-beleid. De finan ciën en vergunningen worden beheerd door de Directeur-generaal der poste ryen, terwijl mr. Herbert Morrison als Lord President of the Council de leiding van de organisatie heeft. De B.B.C. heeft verschillende onder afdelingen, de Home Service (medium brow in de volksmond genaamd) Light Programme (low brow) en Third programme. Bovendien de Overseas en de European Service, de televisie en de Transcription-service. In 1926 werd de B.B.C. opgericht en van het begin af stelde zy zich ten doel drie onderdelen te behartigen, n.l. „to entertain, to inform, to edu cate", dus ontspanning, voorlichting en opvoeding. Mr. Squire toonde aan hoe door de verdeling van Engeland in zes zóne» toch de onderlinge rivaliteit behouden bleef. Na de pauze beantwoordde mr. Squire verschillende vragen, die van uit de aanwezigen naar voren kwa men, en knoopte nieraan vast een be schouwing over de meer interne aan gelegenheden („de keuken") van de B.B.C. Duideiyk bleek, hoe verantwoord 't is, dat de B.B.C. ook na de oorlog de Europese programma's voortzet. Na enkele zeer interessante gegevens o.a. over het tot stand komen van een nieuws-bulletins, besloot mr. Squire zijn inleiding, die door talryke aanwezi gen met de grootste aandacht werd gevolgd. R. J. Clee te Akersloot, voormalig inwoner van Den Helder, kwam in beroep van cassatie tegen een veroor deling tot 20 jaar gevangenisstraf door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam. Clee werd veroordeeld omdat hij tij dens de bezetting familieleden van gearresteerde personen geld had afge zet. De procureur-fiscaal concludeerde tot verlaging van de straf van 20 jaar tot 10 jaar. BEGROTING DER GEMEENTE EN BEGROTINGEN GEMEENTE BEDRIJVEN VOOR 1948. Eurgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter openbare ken nis, dat de begroting der gemeente en de begrotingen voor de afzonder lijk beheerde takken van dienst der gemeente vóór 1948 op de secretaiie van 14 Januari 1948 af voor een leder ter lezing liggen en tegen beta ling der kosten verkrygbaar zyn. Alkmaar, 14 Januari 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. VAN SLINGERLAND, loco-Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris. 130. „Overweldigend veel maar door het gebrek aan te jn de kranten, kon nie paganda worden gemaak jnevr. Koelma hieraan toe. foonplatendag is een succ Vele bedankbrieven van Indië, ontvangen door het I de „Band" naar aanleiding zonden pakketten met boe dere voorwerpen, werden jnevr. Koelma voorgelezer bleek overduidelijk welk I steun het de militairen gi aan hen gedacht wordt". In afwachting van kapit* het hoofdbestuur, die om zou arriveren voor het hoi toespraak, las mevr. Koel schetsen voor uit de boek catielijn" en „De jongens Biykens het aandachtige mevr. Koelma hiermede geen wonder, want ieders in hoge mate gericht op h* „onze" jongens in Indië. 1 ma zegde toe in de pauze Jongens overzee" te zuil Kapitein Bos, inmiddels hield hierna een geestdrlJ waarin hij o.m. zeide: „Wij hebben veelal dez< lijkheden en belangen en c nen juist wij, leden van elkaar zo goed steunen. J daad. Niet alleen door h van de contactbijeenkom wij moeten ons niet schs moeiiykheden te vertellen deren in de gelegenheid steld ons te helpen. Hier in de eerste plaats aan de v de mannen in Indië. Zy zyr ;ergebleven en hebben het Kapitein Bos wekte de van de jongens overzee op en zoveel mogelijk te hi Daarnaast moeten wij menwerken met NIWIN, front en andere organlsa veel als mogeiyk is, vooi te doen". Kapt. Boe spoorde de aan progaganda te make: Band Nederland-Indlë. E< Alkmaar soa veel meer nen hebben! Wéér ac( Vervolgens sprak kapt. 1 vijze waarop wij de ge jflengens zich weer in Nede: Jnoeten doen voelen. Geel aan komt terug 'tzelfdes gegaan. Allen moeten we seren. „Wij moeten hen naar vooral met liefde, egemoetkomen. Dan alle vij onze roeping". Een harteiyk en enthous eloonde kapt. Bos voor z: Boor ieder met grote aanc gevolgd. Bij de politie is aangifte de vermissing van een 1 voor binnen- en buitenb een motorrywiel, die door lier waren opgezonden naai en wel In een open envelc aangetekend. De brief is plaats van bestemming aan 1 Op de hoek van Oudegri Sevoort kwam een oude d raking met een zeer langza auto, waardoor zij kwam t gewond raakte. Een in de s arts heeft haar met de wag woning vervoerd. Door: j HILLFGONDA VAN E HOOFDSTUK V -en slotte was mr. Si middag vriendelyk geweei ^an een bijzonder kant doen kennen, iets w( ?n0n^VK«rltWam' hat jongen byna het onmogel elke jongen uit de arbeide hem al lang de waarheid ben en weggelopen zyn. jongen had volgehouden. aan een natuuriyk verlan sarren, om de betere stai hij behoorde, om zyn opvoe zqn beschaafd accent, na mons geen enkele true ont laten, geen enkele stok v de rug van deze kameel Maar de rug van deze ka: door de tuchtiging in kr: nemen. Mr. Simmons be! zelf, dat zyn pogingen vc faald hadden en kwam to' sie, dat er in deze jong* iets stak, dat boven zij ging, dat een jongen uil stand, als hij zijn moest, waehte dingen in staat staakte zijn gesar en broi

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2