nen: WASHINGTON tevreden Minister Jonkman antwoordt parlement IN HE over Indonesische ontwikkeling Heden wordt de wapenstilstand getekend „Plan-M" bestaat DE MAN *smann R y Zaterdag *17 Jan. 1948 145ste Jaargang no. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zal plebisciet moeilijk heden geven? Maandag kolengeld halen ELSZAKEN. Contact tussen Marshall- landen De Reizen van Koning Leopold en Prins Karei KONING VAN SIAM WERD VERMOORD Eerste ijsrevue een sucpes WOONHUIS >r zeer groot o ede stand te letter A 416, J Wij willen Indonesië niet losmaken van Nederland WEERBERICHT Erfscheidenveen zoekt naar een schat DE Mahatma vast. Wat zal hij er mee bereiken? Wellicht dat de indruk van zijn daad zó sterk zal zijn, dat een tijdelijke rust weerkeert, doch een vol gende maal zal het treffen nog feller en bloediger zijn. EG I ALE JAAR 0.35 0.30 groen, 2.93 en 1.88 2.88 - 1.88 ASJES, 4 r nn 1 voor lO.wU 0.97^ 0.10 'Lis- 0.90 4.90 3.90 0.60 c MON-UMEN- A.GEN Pi SFNEN TOT tfEN een mooi ongefrarf- hrijf öaar- MACHfl- srkant uw ontvangt jf, drie of eter Dam. J mee aan enten. 3t5 rs van hét hen, die w helaDg- en, men naar IGING 1917 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Bróersen. RayonTedacteur:'W. Oliemans. Het nieuws, dat de republiek In donesië de voorstellen van de com missie van goede diensten tot het sluiten van een wapenstilstand en tot het bereiken van politieke over eenstemming heeft aanvaard, heeft te Washington een gevoel van grote verlichting teweeg gebracht. Er is nog geen verklaring door het de partement van buitenlandse zeken uitgegeven, maar privé hebben hoge functionarissen hun genoegdoening tot uiting gebracht. Welingelichte kringen te Washing ton wisten het volgende mee te delen: Volgens de aanvaarde voor stellen zal de Indonesische republiek deel hebben aan de voorlopige rege ring voor geheel Indonesië naast de vertegenwoordigers van tien andere autonome gebieden. Men verwacht, dat de voorlopige regering maximaal een jaar na de ondertekening van de nieuwe overeenkomst in functie zal zijn. "Tenminste een half jaar en ten hoogste een jaar na de onderteke ning, zo gaan de inlichtingen verder, zal een plebisciet plaats hebben in alle autonome gebieden, waarbij de bevolking vrijelijk zal kunnen beslis sen aangaande a. het al dan niet blij ven binnen de federatie; in het laat ste geval zullen directe betrekkingen met Nederland door het gebied in kwestie worden onderhouden, b. Het ai dan niet' permanent blijven van de uitgestrektheid van een autonoom gebied. Er zijn op het ogenblik bijvoor beeld drie autonome staten op Bor neo, die misschien tenslote met gro ter succes tot één staat verenigd zou den kunnen worden. Ook zal de bevol king van een bepaald gebied kunnen kenbaar maken, dat zij er de voor keur aan geeft, dat hun landstreek zich by een andere staat aansluit dan waarvan zij nu deel uitmaakt. Men is hier over het algemeen van opinie, dat dit laatste punt dé grote moeilijkheid zal kunnen vormen brj ds practische samenwerking met de Indonesische republiek in de voor lopige regering. Maandag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters A t.g.m. Ba, aan het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. an Maatschappelijke laarlem, organiseert diploma Personeels- n, die belast zijn met eel en de organisatie n in de ondernemin- :ursussen, die 1 Febr. De Commissie van Goede Diensten heeft gistermiddag het volgende com munique uitgegeven. „Rechter Kirby, voorzitter van de4 week van de Commissie van Goede Diensten en Dr. Graham zijn uit Djog- I jakarta teruggekeerd en hebben onmid- dellijk met Paul van Zeeland, die reeds 14 Januari was teruggekeerd, geconfe reerd. De Commissie grijpt deze eerste gelegenheid aan, om aan te kondigen, dat de Republikeinse eerste minister i namens zijn regering de Nederlandse F voorstellen voor een wapenstilstand, -Welke onderwerp zijn geweest van de recente besprekingen te Batavia en Djogja tussen de delegaties en de ver- tegenwoordigers van de Commissie van Goede Diensten, heeft geaccepteerd. De Republikeinse premier heeft de i I kennisgeving van deze aanvaarding aan de voorzitter van de Commissie over- I handigd, en deze heeft de aanvaarding onmiddellijk naar Batavia geseind aan de voorzitter van de Nederlandse dele- gatie. De Republikeinse premier heeft I namens zijn regering tevens ingestemd F met een aantal punten, welke reeds aanvaard waren door de Nederlandse delegatie, als grondslag voor de oplos sing van politieke controverse. De tekst van de overeenkomst tot staking van het vuren wordt onmiddel lijk opgesteld voor definitieve onder tekening door de partijen. Onmiddellijk na de ondertekening zal een plenaire zitting worden gehouden van beide de legaties en de Commissie en wel aan boord van de „Renville", waar ook de volledige tekst van de overeenkomst en de grondslagen voor politieke on derhandelingen zullen worden gepubli ceerd. Deze plenaire bijeenkomst zal ver moedelijk hedenmiddag 17 Januari worden gehouden". VERKLARING VAN SJAHRIR. Sjahrir heeft tegenover het republi keinse persbureau Arttara_ verklaard, dat de republiek door de aanvaarding van de Nederlandse voorstellen in •rincipe dezelfde positie krijgt als de ndere federatie-staten, tenzij zo zeide ijahrir, de republiek haar positie weet [te handhaven. Naar een woordvoerder van het Franse departement van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, hebben de Britse en de Franse re gering een gemeenschappelijk communique opgesteld, waarin de beide landen verklaren, dat zjj thans de tijd gekomen achten over leg te plegen met de 14 andere aan het plan-Marshall deelnemende landen. Aan deze landen wordt voorgesteld, dat een Brits-Franse commissie van onderzoek hun hoofdsteden zal be zoeken en een rapport zal opstel len van de resultaten, die tot dus ver bij de economische samenwer king en voorbereiding op het plan- Marshall zijn behaald. Algemene staking in Duitse steden Duisburg, de grootste binnenhaven yan de wereld, Mülheim en Din slaken werden Vrijdag door een algemene sta king van 24 uur lamgelegd. Leiders van de vakverenigingen schatten het aantal stakers op 140.000 man. Zij verklaarden, dat de staking 'n protest was tegen de „hongerrantsoe- nen". Een recente opname van de kleine Assemblee der vergadering bijeen. Verenigde Naties Naar aanleiding van geruchten, dat Koning Leopold van België en Prins regent Karël beiden een bezoek zou den brengen aan president Truman, meldt de ANP-correspondent te Brus sel, dat de reizen van de Koning en van de Prins-Regent geen enkel ver band met elkaar houden. Eerstgenoem de reist geheel privé, de Prins-Regent officieel. Het wordt mogelijk geacht, dat beiden een onderhoud met Truman zullen hebben, doch zij zullen dan ze ker niet tegelijkertijd door de Ameri kaanse president worden ontvangen. Overigens staat omtrent de datum van vertrek van Prins Karei nog niets vast, terwijl te Brussel ook geen be vestiging van een aanstaand onderhoud van Koning Leopold met Truman is te verkrijgen. In ieder geval'zou, aldus 't oordeel van doorgaans welingelichte kringen, een eventueel bezoek van Ko ning Leopold aan Truman slechts een beleefdheidsbezoek kunnen zijn, dat generlei politieke achtergrond heeft. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft de tekst gepubliceerd van, het „plan-M.", waarin vervat zijn de plannen, die de Duitse communisten zouden koesteren om stakingen in het Ruhrgebied te organiseren ën het ver voer in West-Duitsland te desorganise ren. Een woordvoerder van het minis terie verklaarde, dat nadere inlich tingen omtrent de bron van de tekst het Foreign Office dieper dan tevoren overtuigd hadden van de authentici teit ervan. Geen gouden Olympische medaille De Olympische kampioenen die dit jaar in het Wembley Stadion de eerste prijzen in ontvangst zullen nemen, zul len gewaar worden dat hun gouden medailles ditmaal slechts van verguld zilver zullen zijn, aangezien Groot-Brit- tannië zich niet de luxe veroorloven kan gouden medailles te slaan, zodat ook op dit gebied soberheid betracht zal worden. Een commissie, welke een onderzoek Leeft ingesteld naar de oorzaak van de dood van koning Ananda Mahidol van Siam, die nog maar een knaap was, heeft verklaard, dat de koning ver moord werd. De moord geschiedde op 9 Juni 1946. Hij werd door een geweer kogel gedood, aldus de commissie, ech ter niet afkomstig uit het geweer, dat op zijn bed werd gevonden. Het parle- ment werd verzocht de periode van 180 dagen, waarin de verdachten wor- j den vastgehouden, te verlengen. De keerzij'de van de roem De filmster Betty Grable heeft een dreigbrief ontvangen, dat, wanneer zij niet een bedrag van 5000 dollar zou be talen, haar dochtertje ontvoerd zou worden. De politie heeft inmiddels de schrijfster van deze brief, een 20-jarige vrouw uit Texas, gearresteerd, die in afwachting van het proces 100 dollar als borgstelling heeft moeten storten. Balorige verdedigers te Neurenberg Alle verdedigers van de 12 directeu ren van Krupp, die in Neurenberg te rechtstaan, hebben uit protest tegen 'n beslissing van de eerste rechter, Ed ward Daly, de rechtszaal verlaten. Da ly weigerde in te gaan op verzoeken an de verdediger Alfred Schilf om een aantal getuigen te ondervragen. Schilf vertelde later tegenover een. verslaggever, dat de verdedigers slechts hun medewerking wilden ver lenen, indien zij de belangen van alle beschuldigden vrijelijk mochten behar tigen. Moskou contra Hollywood De Russische autoriteiten hebben de verkoop verboden van foto's van film sterren uit Hollywood. Deze verkoop geschiedde de laatste tijd op grote schaal in de kapperswinkels van Mos kou, Leningrad, Bakoe enz. De meest gevraagde foto was daar bij die van Clark Gable. Gebleken is, dat de reproducties niet uit Holly wood kwamen, maar in Leningrad werden vervaardigd. In de Apollohal te Amsterdam ging gisteravond de gala-première van de eerste grote Nederlandse IJsrevue, waaraan circa 100 amateurs deelna men. 24 taferelen werden gebracht, waarvan het tonnen-springen van de professional Wim de Jong zeer veel applaus kreeg. Wim de Jong sprong over zes tonnen, vervolgens over een tafel en hij besloot zijn programma met het springen over vier tonnen, eerst door een met papier beplakt raam en tot slot door een vlammende reuze hoepel. Vóór de pauze bracht deze Hagenaar zijn stelten-nummer. De revue kreeg een enthousiast ont haal van het publiek, dat vooral bij het slotnummer vóór de pauze, „Het Internationale Sportleger", waarbij 't gehele ensemble met de vlaggen van de Verenigde Naties op het ijs kwam en „Het feest in Versailles", bestaan de uit een menuet, een solodans en een wals, een daverend applaus deed opklinken. INDL4 BIDT VOOR GHANDI's LEVEN Te New-Delhi heeft men het werk neergelegd om in samenkomsten te bidden voor het leven van Ghandi, die reeds voor de vijfde dag vast. Ghandi ontwaakte Zaterdagochtend in opgewekte stemming, hoewel hij toenemende tekenen van zwakte toont, aldus Radio New-Delhi. Verdwaasde record-enthousiast Pr|e dagen en twee nachten lang nebben ouders, vrienden en be kenden, zelfs de politie van Londen, in grote ongerustheid verkeerd over het lot van twee Londense jongens, broers, die spoorloos verdwenen waren. Waar men ook zocht, zij waren niet te vinden. -Totdat op een zekere dag een oom toevalliger- wijze de deugnieten ontdekte in een oude watertank op een ge bombardeerde plek in de nabij heid van het ouderlijke huis. Zij hadden er zich sober geïnstal leerd met een partijtje fruit als voedselvoorraad en waren doen de om een record te vestigen: namelijk hoe lang zij het wel iri die tank konden uithouden. Gistermiddag zijn de debatten in de Tweede Kamer inzake de regerings verklaring over Indonesië voortgezet. De heer Zandt (S. G.) betoogt o.m., dat in de afgelopen .twee jaren de Ne derlandse regering zich de ene neder laag na de andere, de ene ontering na de andere heeft laten welgevallen. Na de jammerlijke gang van zaken in het verleden verklaart hij niet veel ver trouwen te hebben. De ene misreke ning ïs de andere opgevolgd. Welke ga rantie bestaat er, dat de Indische kwes tie goed zal worden opgelost? De re geringsverklaring zelve acht hij op ve le punten nevelachtig duister. De heer Hoogcarspel (CPN) is van oordeel, dat er grote onzekerheid be staat over de toekomst van de gedemó- bihseerden. Is het juist, vraagt hij, dat gewonden een stuk krijgen te onderte kenen, waarin verklaard wordt, dat zij de verminking niet in en door de dienst hebben opgelopen. Aarzelen zij, dan zou gezegd worden, dat getekend moet worden. Als dit juist is, dan aarzelt spr niet te zeggen, dat dit een schan daal is. Met prof. Romme is spr. het eens, dat instelling van het collegiaal orgaan bij Kon. Besluit niet juist is. Als het orgaan moet worden ingesteld, dan be hoort dat bij de wet te geschieden, evenals de vaststelling van het aantal leden en dezer bènoeming. De heer Hoogcarspel meent, dat een minister van wederopbouw, die zijn werk hier in de steek laat, terwijl er zoveel op te bouwen is, zeker niet de aangewezen man is om in Indonesië te gaan bouwen. Voorts vraagt hij waaruit de deskun digheid van de heer Neher blijkt. De heer Bruins Slot (A.R.) brengt nog eens de bezwaren van zijn fractie naar voren, di# zich tegen de stichting van het collegiaal orgaan en de pre- federale regering verklaard, van welke cr'legede bevoegdheden niet duide lijk worden aangegeven. Daarna komt de minister van Over zeese gebiedsdelen, de heer Jonkman, aan het woord. Hij releveert twee his torische feiten, de recente reis der mi- cister naar Indonesië en de mededeling van de minister-president gistermid dag dat de commissie voor goede diensten uit de Veiligheidsraad haar eerste resultaat had geboekt. Op deze feiten gaat hij nader in. Hij betoogt, dat we staan voor een verouderd staats bestel en dat we in de overgangsperio de moeten komen tot een nieuwe rechtsorde. De minister is van mening, dat men ook in deze Kamer nog te veel denkt, dat we het hier voor het zeggen heb ben en hebben uit te maken, wat voor ginds goed is. Hij protesteert er tegen, dat de In dische federalisten voorgesteld worden als wajangpoppen, zoals men dat in de kringen van de heer de Groot doet. Wat zou deze zeggen als er iets soort gelijks van Moskou werd beweerd. Dergelijke uitlatingen verwekken te genzin. 'Dit is on-Nederlands en on democratisch. Spr. merkt op, dat de heer Vonk het oirbaar heeft gevonden passages voor te lezen uit „Het Dagblad" van 15 Ja nuari in Den Haag. Daarin werd een zeer geheim memorandum van gene raal Spoor, aan de Ned. Indische rege ring, zeker niet voor publicatie be stemd, opgenomen. De minister spreekt de teleurstelling der regering er over uit, dat geheime stukken plegen te worden gepubli ceerd. Dat men daarvan in de politieke strijd gebruik maakt acht spr. on-Ne derlands en on-democratisch. De voorlopige fedërale raad is op 't ogenblik nog niet meer dan een voor bereiding van de pre-federale regering. Het lijkt hem het beste, dat de leden van de voorlopige raad departements hoofden worden. Wat de positie van de Koning in de Unie betreft is er niets nieuws. Er is gebruik gemaakt van wat er in de re geringsverklaring van 10 Dec. j.l. is ge steld. HET COLLEGIAAL ORGAAN. Wat het collegiaal orgaan betreft merkt minister Jonkman op, dat de bedoeling is, dat de luitenant gouver neur-generaal heeft samen te werken met de andere leden en zo, dat er overeenstemming bestaat, zonder dat dit afdoet aan zijn verantwoordelijk heid. Als er geên overeenstemming is, kan hij op eigen gezag handelen. Van verschillende zijden der Kamer meende men, dat het collegiaal orgaan slechts bij de wet kan worden inge steld. Spr. zet uiteen, dat in de jover- gangstijd het geoorloofd is te doen wat de regering voornemens is. D. regering is echter bereid de al gemene maatregel van bestuur te doen bekrachtigen door de wet, als dat zin zal hebben. Wat de personeelsvoorziening betreft, zegt de minister, dat rekening gehou den zal worden met de ter zake ge maakte opmerkingen. Op niet alle vra gen inzake de militairen kan spr. ant woorden. Het aantal zieken en gewon den is ruim duizend. Als dit aantal zesduizend zou zijn op een totaal van honderddertig duizend, zou dit normaal geacht kunnen worden, gezien mede de klimatologische omstandigheden. Spr. deelt mede, dat de geimporteerde si garetten moesten worden aangevuld met inheemse. Een bepaalde zending ervan heeft de invlped van het natte jaargetijde ondervonden. Er zijn inmid dels maatregelen genomen. Spr. protesteert er tegen als gezegd wordt, dat Van Mook, Logemann en Jonkman Indonesië los wilden maken van Nederland. De stuw-groep heeft zich destijds voorzichtig aldus uitge drukt: een zelfstandig Indonesië met blijvende banden aan Nederland ver bonden. Ten aanzien van de financiële en economische vraagstukken merkt de minister o.m. op, dat nota's ter zake nagenoeg gereed zijn. O.m. deelt minister Jonkman nog me de, dat 15 begrotingsdeskundigen naar Indonesië gaan. Wat de gebeurtenissen op Zuid-Cele bes betreft, de lt.-gg. heeft de minister verzekerd, dat gedaan wordt, wat mo gelijk is. Ten aanzien van de „doden trein" van Bondowoso merkt hij op, dat opzet niet aanwezig was. Het vast stellen van strafbare schuld is zeer moeilijk. Tegen zes uur wordt de vergadering verdaagd. Weersverwachting tot Zaterdag avond: NEVEL OF MIST. Zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist, doch hier en daar opklaringen. Vrijwel overal droog weer en weinig wind. Later in het westen van het land naar zuidelijke rich tingen draaiende en geleidelijk toenemende wind.Weinig ver andering van temperatuur. Het dorpje Erfscheidenveen, ergens tussen Emmen en Emmer Compas- euum, is in rep en roer. In de omge ving zou een schat begraven liggen. De Veertigjarige grondwerker R. Knoopen vond langs 'n landweggetje een medicijnflesje, afgesloten door 'n kurk. Uit nieuwsgierigheid raapte hij het flesje op en zag toen dat er bin nen in een briefje lag. Dadelijk trok hij de kurk van het flesje en peuterde het papiertje er uit. Tot zijn grote verbazing las hij, dat de vinder van het briefje de helft mocht behouden van een hoeveelheid goud, bankbil jetten en andere waardepapieren en dat hij de andere helft moest geven aan een persoon die met name ge noemd werd. Het briefje was onder tekend met de naam Cohen. Op de achterzijde was een vage schets van de omgeving aangebracht met een zwarte stip erop: de plaats waar de schat begraven lag. Volkomen be duusd nog vertelde Knoopen zijn ver rassende vondst aan zijn patroon, die zich dadelijk in verbinding stelde met de burgemeester van Emmen, mr. K. H. Gaarlandt. Deze sprak als zijn vermoeden uit dat dit briefje ge schreven zou kunnen zijn door een Joodse onderduiker, die zich tijdens de Duitse bezetting in de omgeving van Erfscheidenveen verborgen had. Hij gaf Knoopen een politieman mee en na het kaartje nogmaals goed be studeerd te hebben, togen beiden op weg om de schat te zoeken. De grond werker begon verwoed te graven op de plek die naar zijn mening door de zwarte stip was aangegeven. Hij vond echter niets en werd voorlopig van verdere nasporingen weerhouden door aanhoudende regenbuien. Heel de buurt leeft met de schat graver mee. In Emmen werd Donder dagavond reeds verteld dat er 'n gro te hoeveelheid diamanten gevonden JJEN ogenblik wordt onze aandacht van de gebeurtenissen die ons di rect raken als het geschil Djogja-Ne- derland, het Marshall-plan en het pro- bleem-Duitsland afgeleid en gaan onze gedachten uit naar het verre Voor-In- dië, dat nu sinds een half jaar de vrij heid in dominion-status kent van India en Pakistan; de vrijheid die reeds de dood van honderdduizenden tot gevolg heeft gehad, de vrijheid die mede oor zaak werd van het in puin leggen van honderden dorpen en tientallen steden. De vlam der vernietiging loeide in de Pendsjaab, de vlam van de onderlinge haat slaat nu in het schone land van Kashmir duizenden levens neer. De tegenstelling Hindoe-Mohamme daan schijnt onmogelijk te overbrug gen i en even fel als die van Joden en Arabieren in het andere nog niet ge heel verlaten deel -van het Britse im perium: Palestina. Gandhi, de grote leider, de man in het wit, vastte toen de Pendsjaab haar ondergang tegemoet dreigde te gaan. Zeide zelfs zich als Hindoe temidden der Mohammedanen te zullen vestigen om verzoeningsge zindheid te stimuleren onder de elkaar bekampende groepen. Zijn invloed deed een dieper voortvretende ramp voor komenEn nu Kashmir. Terwijl een minister van India de kwestie-Kashmir voor de Veiligheids- raad bracht, bezwoer de Mahatma te zullen gaan vasten. Hij heeft zijn dreigement in een daad veranderd. In September zeide hij een volgende maal te zullen vasten „tot de dood toe". Thans, nu zijn toestand steeds zwakker wordt, zegt hij „er zelfs niet tegen op te zien om- te sterven. Mijn leven is in handen van God". En daarmee toont deze grote geest opnieuw een karakter, een persoonlijke moed, een geestelijke vitaliteit en een zin voor naastenliefde als nog maar zelden op deze wereld wordt gevon den. Toen Engeland aan deze Indische Staten de vrijheid schonk, móet het een aangrijpend ogenblik zijn geweest voor deze strijder. Het was een van zijn grootste idealen de vrijheid te verwer ven voor het land, dat hij zo onmeet baar diep bemindeHet moet zijn grootste desillusie zijn geweest, toen na het plechtige uur het bloed van hon derdduizenden vloeide en de aarde doordrenkte als gevolg van fanatieke twist en tweedracht. Anderen zouden voorgoed de moed hebben laten varen, -Óioch deze ruim acht- en zeventig jari ge richtte zich ondanks de harde mo rele klappen die hem gewerden op nieuw op en sprak opnieuw zijn woord, dat aandringt op verdraagzaamheid, onderlinge steun en liefde tot de mede mens. De door millioenen geliefde be gaf zich weer onder het volk. Hij trok van dorp tot dorp, van stad tot stad. Overal leidde hij bijeenkomsten en bracht zijn toehoorders onder het oog, dat het kwade slechts kan worden overwonnen door eindeloos geduld, on eindige liefde en zo nodig door per soonlijk leiden. Het is als een symbool: deze strijden de witte figuur, deze vechter tegen het cnedele in de mens, dat telkens weer opduikt maar nimmer wordt/ overwon nen door de mensen zelf. Nog wordt de stem van Gandhi gehoord, nog ver schijnt zijn gestalte daar waar de bot singen het felst zijn, doch hoe zal de toestand straks worden als zijn lippen z:ch voor altijd hebben gesloten? Als de man in het wit niet meer zijn persoonlijke houding ten voorbeeld kan stellen? De partijen zullen elkaar wellicht nog sterker bekampen, de angstkreten van onschuldigen nog vaker worden vernomen. Dan zal het zijn, zoals eens Christus reeds oordeelde over de men sen: Het licht kwam tot de duisternis, maar de duisternis heeft het niet be grepen En daarom is deze Mohandus Gandhi een tragische figuur en zijn vergeefse strijd een aanklacht tegen de mens heid, die zichzelf verteert met de alles verschroeiende fakkel van de haat. AD INTERIM. zou zijn. Het zoeken naar <Je schat wordt echter zeer bemoeilijkt doordat het schetsje zo vaag getekend is. Men kan zelfs niet met zekerheid zeggen op welk deel van de omgeving het betreking heeft. De politie heeft ondertussen een onderzoek ingesteld naar de Joden die onder de bezetting in de buurt van Erfscheidenveen wa ren ondergedoken. Daarbij is wel met zekerheid komen vast te staan dat geen enkele jood van de naam Cohen, die daar was ondergedoken, door ae Duitsers is vermoord. Er bestaat dus een zeer grote kans, dat de man, na heelhuids uit de oorlogsjaren geko men te zijn, naar Erfscheidenveen is teruggekeerd en daar in stilte zijn be zittingen weer heeft opgegraven. Het medicijnflesje met het briefje heeft hij dan in ieder geval vergeten. Laten wij bij de mening van het ANP de onze voegen en de mogelijk heid van een kwajongensgrap oppe ren. Reel.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1