UIT DE ALKMAARSE RAAD De Cadi-club als gastvrij oord MUZIKAAL UITSTAPJE VAN H.O.V. j^aatste^jieuws Alkmaarse Wat de theaters brengen versus ka Stad en Otttgeving. „We zijn er nog niei, maar we komen er wel Voetgangers! De C.C.D. op pad Afscheid op afbetaling Buurtvereniging „Rembranat" De Van Gogh-tentoonstelling Pierre Palla als solist Het opstaan in bioscopen DE ZIGEUNERBARON V NAUTA's Brood heeft voorrang! Juni in Januari Heiloo. J D.O.V.E.S. turnt! St. Pancras. Wapenstilstand getekend Cijfer 0 voor schoenen HARMONIE-THEATER Twee meisje en één matroos VICTORIA-THEATER Sindbad de Zeeman A.B.T. Zamboanga De gemaskerde troubadour CINEMA AMERICAIN Het wonder van de 34e straat Stompetoren. Bond voor Staatspensionnering ÜMQZZXMdw Herrie om Heiloo 8 Vitesse staat er go< voor Advertenties Er zijn mensen, die verzot zijn op cijfers. Ze tellen ze op en ze trekken ze af en ze kunnen er eén hele dag mee bezig zijn zonder zich te vervelen. Ze worden gewoonlijk boekhouders ge noemd, maar er is ook nog een „erge re" categorie en dat zijn de zogenaam de statistici. Die zetten lange rijen getallen naast of boven elkaar en gaan ze vergelijken. Ze weten precies hoeveel de kapper meer of minder aan hen verdiend heeft dan een jaaar te voren, hoeveel eieren ze verleden jaar meer op de bon hebben gekregen dan in 1946 en hoe veel in procenten uitgerekend ze tegenwoordig meer voor een pond pin da's of een paar citroenen moeten be talen dan acht jaar geleden. Onze loco-burgemeester is geen sta tisticus. Daarvoor zit er te veel leven en te veel humor in hem, daar is hij. om het zo maar eens te zeggen, niet „droog" genoeg voor, maar eenmaal per jaar moet hij het lief en leed van onze gemeente de revue laten passeren en allerlei verenigingen en instellingen bezorgen hem dan een zo lange staat van vergelijkingsmateriaal, dat hij er zelf wel van zal schrikken. Een uur lang heeft hij dat Donder dagmiddag allemaal voorgelezen en de raadsleden hebben het opmerkzaam aangehoord, wat natuurlijk niet wil zeggen, dat ze er ook veel van onthou den zullen hebben. Er is een tijd geweest, dat -onze bur gemeesters in hun jaarlijkse wapen schouw uitvoerig vermeldden hoeveel kinine-pillen de Alkmaarders in het afgelopen jaar hadden geslikt, maar de beruchte malaria schijnt onze stad niet meer te teisteren en we komen nu alleen maar te weten welke besmette- lijke ziekten er geheerst hebben en hoe groot het aantal dagen is, dat de zie ken uit Alkmaar en omgeving in onze verplegingsinrichtingen doorgebracht hebben. Over de aandachtig luisterende raads leden werd weer een stroom van cijfers uitgegoten. Ze weten nu hoeveel men sen er gespaard hebben, hoeveel trein» en tramkaartjes er verkocht zijn en hoeveel onze bedrijven, mitsgaders onze exportveiling meer hebben verhandeld dan in 1946. Maar ten slotte is uit dat alles de con clusie getrokken, dat Alkmaar zich langzaam maar zeker herstelt van de slagen uit het nog niet grijze verleden, dat onze bedrijven die vaak de melkkoetjes van onze gemeente ge noemd zijn niet langer droog staan en dat er steeds meèr vreemdelingen naar onze niet langer kaasloze kaas markt komen kijken. Vooral dat vreem delingenvraagstuk is van grote beteke nis want Alkmaar zal daarvan in de toekomst belangrijke voordelen kunnen trekken. Onze bevolking groeit zo hard, dat we binnen enkele jaren weer een inza meling voor een feestwieg en de nodige dekentjes, moeten houden om onze vijf tigduizendste een warme ontvangst te kunnen bereiden. „We zijn er nog niet, maar we komen er wel", heeft de radio altijd voorspeld en zo is het gelukkig ook in onze ge meente. We zitten niet stil en dat slaat nu niet direct op onze bevolkings- Schuin een kruispunt over? Neen! Daar loopt men altijd haaks omheen! 1 Enige ambtenaren van de C.C.D. heb ben gistermiddag weer de hand kun nen leggen op enkele clandestiene slachters.1 Het complot bestond uit drie perso nen die op naam van de veehouders P. F. uit Heiloo en J. S. uit Schoorl en kele geiten hadden geslacht. De plaat selijke bureauhouder had, niets kwaads vermoedende, een vergunning tot het slachten van twee geiten afgegeven daar de veehouders wel een vergun ning konden krijgen. Het vlees en vet was echter niet bij deze veehouders terecht gekomen, doch werd gedeeltelijk aangetroffen bij de slager J. A. B. en in het café van H. Het vleo» dat bij de slager in beslag werd genomen was al voor verwerking in de worst gereed gemaakt. In samenwerking met de Rijkspolitie heeft de CCD voorts nog 274 eieren en 300 kg gemengd graan in beslag geno men. In verband met deze samenwerking met de politie willen wij er nog op wijzen dat, zodra het duister wordt, de CCD alleen in samenwerking met de politie wagens aanhoudt, omdat er di verse bezwaren van auto-bestuurders waren binnengekomen, die het niet aan durfden in het donker voor niet geüni formeerde personen te stoppen. CHR. GYMNASTIEKVERENIGING „HERCULES" Het loopt de Chr. Gymnastiekver. „Hercules" niet erg mede ten opzich te van haar directeuren. Was men na een korte vacature er in geslaagd de leiding aan de heer Smit op te dragen, deze moet door ziekte dezer dagen werd hij geopereerd voorlopig de leiding neerleggen. Gelukkig heeft men een deskundig plaatsvervanger kunnen vinden in de persoon van de oud-directeur de heer C. P. Nieuwen- weg. GESLAAGD Voor het in December j.I. gehouden examen Practijkexamen Boekhouden slaagden de heren P. de Hartog en O. Verveld alhier. aanwas, maar op alles wat we,weer aan het organiseren en opbouwen zijn. Er is slechts j§én noodtoestand, welke We niet kunnen overwinnen en dat is de woningmisère. We kunnen geen huizen bouwen zonder materialen en daarom zullen we nog jaren lang met anderen onder één dak moeten huizen en wat dat betekent behoeven we niet te beschrijven omdat zeer vele stadge noten dat al uit eigen droeve erva ring weten. De agenda was van weinig betekenis De communistische fractie bleek een voorstandster van het houden van mo torraces op Zondag, maar noch het be roep op de financiën van de V.V.V., noch op dat van onze berooide schat kist kon de andere dames en heren tot medewerking bewegen. Er was een roerende, we zouden haast zeggen aan doenlijke, eenstemmigheid tussen rechts en links en het zag er werkelijk naar uit, dat de traditionele preken welke de hèer Hoytink in verloop van jaren over onze Zondagsrust heeft gehouden niet zonder uitwerking zijn gebleven. Evenwel, „het kan verkeren", heeft wijlen Brederode al gezegd. We heb ben zo 'n stil vermoeden, dat de voet ballers het, wat het gebruik van het sportpark betreft, niet altijd van de motorrijders zullen winnen. Er zijn meerdere sportvelden in aan bouw. Koning Voetbal is nog niet ont troond, maar de gebeurtenissen in Roe menië hebben opnieuw bewezen, dat er tegenwoordig ma'fi» heel weinig nodig is ,om de een of andere majesteit naar een ander land te doen verhuizen. ZATERDAG StedelUk Museum: 14—1 en 7—4 uur: Van Gogh-tentoonstelling. Gulden Vlies, 2.30 uur: Kindermatinée Tom Poes. Gulden Vlies, 7.30 uur: Masker in 't blauw, A.O.O.V. Wapen van Heemskerk: 's Avonds dansen. ZONDAG. Sted. Museum, 24 uur: Van Gogh- tentoonstelling. Gulden Vlies, 8 uur: R.K. Toneel vereniging „Vondel". Wapen van Heemskerk: 's Middags en 's avonds dansen. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Twee meisjes en één matroos, tot 14 jaar onder geleide. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Sinbad de Zeeman, 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.30 uijr. Bergen, De Rustende Jager: Tarzan's verborgen schat, 14 jaar. „Ze zeggen, dat we uit Alkmaar weggaan, en daarom is dit dan onze „eerste" afscheidsavond. Laten we hopen, dat er nog veel meer van die afscheidsavonden zullen volgen". Dit waren de woorden, waarmee de overste Van den Berge uitdrukking gaf aan de gevoelens van verbonden heid met de burgerij, die het Indisch Instructie Bataljon in al zijn geledin gen, van hoog tot laag bezielen. Het contact, dat al zo lang bestaat, komt steeds opnieuw naar voren, als het I.I.B. weer eens een avond or ganiseert, waar de burgers zich men gen tussen de „jongens", en waar de ongedwongen sfeer hangt van „onder ons" te zijn. We hebben hier ia Alk maar zo langzamerhand één grote fa milie gekregen, waarvan sommige le den uniform dragen, anderen toeval lig niet, en waar van een groot aan tal „dochters des huizes" deel uit maakt. Daar was de gezelligheid weer, het zich thuis voelen, de ongedwongenheid, gisteravond in de Cadi-club aan de Koorstraat. De onvermoeide kapitein Erkelens, de werker-achter-de-schermen, de ser geant Koerts, en tal van andere, nóg stillere zwoegers, brachten een feest dat klonk als een klok. Voor dat feest werd de hele boven zaal „even" verbouwd, er kwam een orkestpodium, er kwam een hele bar, het licht werd omgetoverd in indirect en een versiering verscheen daar, waar eerst een kaal plafond en kale wan den waren. En och, wie zouden we allemaal nog moeten noemen „als stuwende krach ten? De Rhythm Stars, die op zo uit stekende wijze de dansmuziek brachten? De conférencier Piet Kesselaar, met een praatje hier, een liedje daar? De luitenant Bruistens, die spontaan ach ter de microfoon kroop en de prachtig geslaagde verloting leidde, op een ma nier, die een standwerker-op-de-ker mis hem niet zou verbeteren? Het is zo verleidelijk, maar het wordt zo'n lange lijst! Maar Mascha Burlage-Stom, solo danseres van de Amsterdamse Stads schouwburg presteerde alléén en met haar partner Leslie Gonda op de be scheiden, héél bescheiden ruimte, die haar was toegemeten, enkele dansen, die de bewondering wel móésten af dwingen, waar onder dergelijke om standigheden en met zulke bescheiden De waarn.-voorzitter van de Buurtver eniging „Rembrandt' merkte Donderdag avond in zijn openingsrede op de gehouden feestavond op, dat deze keer geen caba ret of toneel door eigen leden zou wor den gebracht. Ditmaal trad n 1 op de Toneelvereniging „Dindua" met een to neelspel naar een gegeven van Bob Ber- tihe: „Stormeiland". Al lijkt ons de inhoud van het stuk niet meer passend in deze tijd, toch was het spel uitstekend. De figuren van Moeder en Vader Dekker, resp. gespeeld door mevr Ettinge en de heer Dekkinga, werden heel goed uitge beeld De rol van Oom Leo, de kunst schilder, was voor de heer R Morsch geknipt Uitstekend was mevr Groef- scmaSchoen in de mooie rol van Kris- tien, welke zeer goed door haar vertolkt werd Jan en Arie, de heren Fernee en Jonker als stoere schippers van de red dingsboot, brachten hun rol goed Wij zouden niet compleet zijn als we Willy Smorenberg als jongste van het gezelschap met een extra vermelding gaven voor spel in de rol van de dochter Hanneke van de vuurtorenwachter. Jammer was, dat het onweer ln het derde bedrijf een gedeelte van de tekst onverstaanbaar maakte. Maar hej; werd toch een goede uitvoering, wat wel bleek uit het spontane applaus dat de spelers na afloop in ontvangst mochten nemen Gert van TwuJjver zorgde voor een uit stekende stemming tijdens het bal dat de leden tot 2 uur gezellig bijeen hield. middelen gewerkt werd. Dit was in derdaad kunst met de traditionele hoofdletter! Wij rekenen op een her haling! Er was een jongedame, die onbekend wenste te blijven voor de jongens, maar och kom, we kennen haar toch immers allemaal, mej, W. Klugt. Als Vera Lynn „the sweetheart of the for ces" genoemd wordt, waarom noemen wij onze Alkmaarse lady-crooner dan niet „the sweetheart of the I.I.B.?" Wat zij met de microfoon doet, opent perspectieven genoeg! En dan zijn er nog enkelen, die wij moeten noemen: de sergeant Heeres, als beheerder van de Caöiclub met zijn staf UW dames, en (bij wijze van uit zondering) al diegenen uit de Alkmaar- se middenstand, die geheel belangeloos rde collectie prijzen beschikbaar stel den, door de luitenant Bruistens op zo voortreffelijke wijze aan de man ge bracht. Zij waren het, die mede blijk gaven, de bedoeling van deze avond te begrij pen! Hun namen zullen wij u Maandag ZONDAG LAATSTE DAG Deze tentoonstelling in het Stedelijk Museum trok deze week een verheu gen:} grote belangstelling. Morgen, Zondag 18 Januari, 's mid dags van 2-4 uur, zal men voor 't laatst gelegenheid hebben om de prachtige tekeningen van Vincent te zien. NOTARIS-BENOEMING Bij Koninklijk Besluit van 13 dezer is als opvolger van zijn vader, de eer vol ontslagen notaris M. C. Roos, mr. D. J. Roos benoemd tot notaris hier ter stede. BEVORDERING De heer N Tool, alhier, besteller bij de posterijen, is met Ingang van 1 Januari j 1 benoemd tot schrijver ten kantore Alkmaar. Het vierde abonnementsconcert trok deze keer wel een zeer grote belangstel ling. Ook zag men er bezoekers, die nu niet direct gewoon zijn serieuze concerten te bezoeken. Twee belangrijke factoren speelden hier blijkbaar een grote rol De populaire pianist Pierre Palla als solist, en de Rhap. sody' in Blue van Gershwin. Maar aan deze klap* op de vuurpeil gingen nog en kele artistieke evenementen vooraf, n 1 twee noviteiten van Debussy Marche Ecos- saise, en Rhapsodie voor saxofoon en or kest, waarin Kees Wisse zeer muzikaal de solo-partij speelde. Het orkest was blijkbaar in deze stuk ken niet volkomen ingespeeld, zodat het geheel met een reeks van kleine oneffen heden verliep De overbekende L'Arl*- sienne Suite van Bizet, werd brillant eq effectvol uitgevoerd Toen kwam de Rhapsodie d'Auvergne voor piano en or kest van Saint-Saëns In dit stuk viel het op dat ook deze groot-meester het louter virtuozendom niet geheel voorbij is gegaan Zo zag ook de solist Pierre Palla de zaak en fascineerde het publiek' met parelende loopjes en donderende accoorden. Hierna kwam de Jazz-sfeer, het sym- phonie orkest binnen sluipen met de be faamde Rhapsodie in Blue. Wanneer de stijl het costu,,um van de gedachte is, dan heeft hier Gershwin zich een Jazz-pakje aangemeten, dat uitste kend staat, maar -waarvan de snit wel wat verouderd is In de dagen van Paul Whi teman scheen dit een openbaring Pierre Palla speelde dit stuk technisch respec tabel en het Orkest had menig voortref felijk moment De dirigent Kees Hart- velt spande zich tot het uiterste in Gersh- In verband met onze klacht, dat som moge bioscoopbezoekers opstaan nog vóór de voorstelling afgelopen is, schrijft ons een dame, dat dit met min of meer duistere practijken in verband kan staan. NU is een bioscoopvoorstelling altijd een kwestie van licht en duister, maar deze da.zegt het te hebben meege maakt, dat een bezoekster haar dure hoed tijdens de voorstelling op een vóór haar staande stoel had gelegd en toen het licht opging tot de ontdekking kwam, dat de hoed door een voortijdig vertrokken bezoeker in het donker was meegenomen. Zij raadt aan de deuren tot het einde, van de voorstel ling gesloten te houden en daarna te laten rondroepen of er iemand is die iets mist. Dit lijkt ons een minder gelukkige maatregel, welke ook onuitvoerbaar is, omdat de deuren op voorschrift van de brandweer niet gesloten mogen worden. Afgezien van het feit, dat er zo nu en dan in bioscooptheaters wel eens dingen kunnen gebeuren, welke het caglicht niet mogen zien. wil het ons toch voorkomen, dat het voortijdig op staan en blijven staan waardoor an dere bezoekers het gezicht op het doek onmogelijk gemaakt wordt hoofd zakelijk hieraan is te wijten, dat men, ót een late bus niet wil mislopen, óf na afloop zo spoedig mogelijk de uitgang wil bereiken en dan niet door het naar buiten stromende publiek gehinderd wil worden. Ir. elk geval verdient het ook dan aanbeveling, dat men niet alleen op staat, maar ook dadelijk het theater ver laat. waardoor anderen* niet tegen een donkere rug behoeven te kijken en ook het slot van de film op hun gemak kunnen gadeslaan. Heeft U de VOGELKOOPMAN geilen? Dan moet U ook beslist naar van Johann Strauss, op te voeren op Donderdag 29 en en Zaterdag 31 Januari en Zondag 1 Februari a.s. door het Operette gezelschap ODEON in de zaal van het Gulden Vlies te Alkmaar. win volkomen te realiseren Het publiek reageerde grotendeels op dit stuk met buitengewoon enthousiasme Met dit al zijn we toch erkentelijk voor dit muzikale uitstapje, naar een genre dat feitelijk ln het interieur van de concertzaal niet thuis hoort, maar waarmede de- tegenstelling tussen de doelgerichtheid van twee mu- ziek-ldiologieën eens scherp werd gesteld MUSICUS Spoorstr. 8 Tëlef. 2515 Een tiental jaren geleden schreef 'n Amerikaan een liedje, dat een grote populariteit verwierf, hoewel het nu reeds lang vergeten is, en dat „June in January" heette. Daaraan móesten wij onwillekeurig denken bij 't schrij- \an van dit berichtje. Wist u, dat in Bergen al enkele da gen een kloek rondloopt, omgeven door haar kroost, louter donzige gele en zwartgevlekte kuikentjes? En gis teren stapte er op ons redactie-bureau een jongeman binnen, trots en zelf voldaan, want hij had een nieuwtje. En inderdaad, een nieuwtje was het! Met een royaal gebaar deponeerde deze Jan van Twisk op onze schrijftafel 'n héél klein ruikertje medeliefjes, die hij geplukt had in het weiland bjj zijn woning aan de Schermerweg. Juni in Januari! We schijnen op weg te zijn, een jaargetijde over te slaan! Als dat nu maar goed afloopt. Haastige spoed is nu eenmaal zelden goed. Overigens schreven wij dit gisteren en vonden 't vrnmorgen maar weer „slim guur". De grote jaarlijkse festijnen hebben een aanvang genomen. Het turnfeest is ingezet. Dit komt jaarlijks terug, doch is steeds weer even bekoorlijk. Weken ja zelfs maanden tevoren wordt ef getraind en gestudeerd om alles weer een vlot verloop te doen hebben. Bij de grotere gaat dit iets gemakkelijker dan bij de kleinere, doch alles verdient veel zorgen en allis komt steeds weer onder de emi nente doch strenge leiding van de heer Heinis op de juiste wijze tot zijn recht, 't Turnfeest is gisteravond in gezet. Een eivolle Rustende Jager was weer getuige van de prestaties van grcot en klein en velen hebben na tuurlijk genoten zowel van de zuivere lurnsport der geoefenden als van hei., die hun eerste schreden ln de turnwereld deden. Maar uit alles is gebleken, dat hier serieus is geoefend, dat bergen werk zijn verzet om tot dit resultaat te komen. De voorzitter, de heer Groot, kon dan ook met trots zijn leden de revue laten passeren. Zaterdagavond en ook nog Zaterdag 24 Jan. komen de diverse groepen weer voor het voetlicht en wij ver wachten, dat de zaal van de Rustende Jager dan evenvol zal zijn als gister avond. De turners verdienen het. Doves is een vereniging, waar Heiloo trots op kan zijn! MEDISCHE ZONDAGSDIENST Van Zaterdagavond tot Maandag morgen heeft dr. Destrée dienst. Hij is dan te bereiden onder het nummer 482, K 2267, Aan boord van de „Renville" is hedenmorgen 't wapenstilstands verdrag tussen de Nederlands-In dische regering en de Indonesische Republiek getekend. Het juiste tijdstip van de ondertekening was acht uur vijfentwintig Nederland se tijd. C.D.K. deelt mede, dat in het tijd vak van 19 Januari tot en met 13 Maart a.s. een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 0, dan wel op de cijfercom binatie 54, 64, 74, 84 en 94 voor zo ver de bon 612 zich nog aan hun in legvel bevindt. NOORDSCHARWOUDE, 17 Jan. 36000 kg rode kool 12—13.30. 29000 kg gele kool 86.10. 225.000 Deense witte kool 9.6016.90. 2400 kg veldgele kool 88.20. 5000 kg groene kool 14.90 29.60. 8000 kg uien 22.3023.20. grove 25.10—25.40, drieling 18.30—19. 1200 kg peen II 9.70, peen III 8.70. 2000 kg bie ten,! 8.10. 450 kg andijvie 29.10—38.90. Menigmaal hebben vooraanstaande critici het laatste jaar de Amerikaan se film producten, in vergelijking met de góede Engelse en Franse films, ge laakt. Maar de Amerikaanse film van de Metro Goldwyn Mayer die deze week in de Harmonie draait, is van het genre dat men in Amerika beter beheerst dan in welk ander land ook. De show-film „Twee meisjes en een matroos" iseen groots opgezette aan eenschakeling van muziek, zang en dans. En het zijn muziek, zang en dans-van de beste soort. Niemand minder dan de bekende pianist José Iturbi verleende aan deze rolprent zijn medewerking. Het geheel is sa mengevat in een aardig gegeven, waar aan komische momenten en ook de ware, geestige humor niet ontbreken. Fris en vrolijk, zelfstandig en met het echte flair van het Amerikaanse meisje, dat weet wat zij wil, vormen de „Deyo-sisters" (June Allyson en Gloria de Haven) het middelpunt van „Leger", „Vloot" en „Marine". Patsy. de oudste van de zusters, houdt doorlopend een wakend oogje op haar, voortdurend in amoureuze perikelen verwikkelde jongere zusje Jean. Maar aan de grootse attenties die „Mr. Somebody" haar zusje be wijst, kan zij niet veel meer doen dan uitzoeken wie zich achter deze naam verschuilt. Hoe alle hartsaangelegen heden van de zusjes zich toch nog in een happy-end oplossen (hoe kan het anders!) is de moeite waard om te gaan zien. Niet de oplossing zelf, die altijd te voorzien is, maar om het meng sel van vrolijkheid, sentiment, goede kleinkunst en satyre, in de juiste ver houdingen bijeen gebracht, te aanschou wen en gedurende twee uur te ge nieten! Door de lengte van de hoofdfilm biedt het voorprogramma alleen Hol lands- en Wereldnieuws en 'n filmpje over de Rijksoorlogsdocumentatie Een fraaie kleurenfilm, die in rijk gemonteerde beelden op buitengewoon interessante wijze één der sprookjes uit de 1001 nacht vertelt, n.l. de acht ste reis van Sinbad de Zeeman. En Douglas Fairbanks Jr., die een uit- kleurig beeld, dat wel gewaardeerd werd. Het hoofdnummer werd ingeleid door een paar zeer geslaagde jour naals, terwijl de pauze tot een minimum werd beperkt, wat toe te juichen is. In het A.B.T. weer een programma vol afwisseling. In de Gemaskerde Troubadour, waarin Fred Scott en Iris Lancester zeer goed de hoofdrol len vertolken, wisselen sensatie, zang beelding van de hoofdfiguur geeft, zo als zijn vader het in zijn beste dagen zou hebben gedaan, maakt door zijn aantrekkelijk spel vol fantasie, dat de film boeit tot het einde. Dan heeft hij eindelijk na een reeks van spannende avonturen de charmante prinses ver overd, een prinses zodanig uitgebeeld door Maureen O'Hara, dat niemand zich over de doortastendheid van Sin bad verwondert. Kosten noch moeiten zijn gespaard om het sprookje op de meest weelderige wijze in beeld te brengen en tal van scenes zijn dan ook een lust voor het oog. De kostelijke wijze waarop Sinbad telkenmale zijn belagers weet te verschalken, zorgt voor vele komische momenten. Naast de twee hoofdfiguren zijn er nog di verse zeer belangrijke rollen, waar voor men inderdaad prachtige typen had uitgezocht. Het geheel was ee/i en liefde elkander af, terwijl de exotische film Zamboanga weer heel iets anders brengen met avonturen bij vreemde eilanbewoners, met dansen de meisjes en verrassende gebeurte nissen de aandacht der bezoekers ge vangen houdt. Een programma, dat terecht „elck wat wills" biedt. Zijn er nog wonderen in de wereld? „Ja!" zegt deze film. Er is er één in de 34ste straat in New York Want daar is het grote warenhuis van Macy tn daarin is een Kerstmannetje, dat zegt, dat hij „echt" i*. „Dat bestaat niet", zeggen de men sen die met dit Kerstmannetje in aan raking komen, want ze zijn groot en wijs en weten wel, dat de geschiedenis van het Kerstmannetje maar een fabel is. Maar ze vertellen aan hun kinderen, dat hij wel degelijk Destaat. Hij speelt daar in de 34ste straat op de zevende verdieping van het warenhuis dezelfde rol als Sint Nicolaas en wie zou deze kleinen in alle ernst gaan vertelleh, dat Sint Nicolaas maar een aangeplakte baard heeft? „Het Kerstmannetje bestaat!" zeggen de kinderen want Kris Kringle, wien het trouwens aan te zien is, dat hij als Kerstmannetje geboren is, vervult hun liefste wensen en spreidt, zelfs zonder dat hij dit opzettelijk nastreeft, de ze- genrijkste gevolgen om zich heen. Hij komt in he' leven van Mrs. Wal ker en haar dochtertje Suzan,'die van haar waarheidslievende moeder niet aan sprookjes mag geloven en het re sultaat is, dat ook Mrs. Walker het weldra volkomen eens is met haar vriend en huisgenoot de jonge advocaat die het mannetje voor het gerechtshof moet verdedigen om zijn vrijlating uit een krankzinnigengesticht te verkrij gen. Het doet er ten slotte niet toe of hij de echte of een namaak Kerstman is. Het feit, dat hij in alle harten dat wondere geluksgevoel weet te brengen is van betekenis omdat de mens zich alleen bij het doorleven van zijn wens dromen werkelijk gelukkig kan voe len. Maureen O'Hara, John Payne en Ed mund Gwen hebben ons het wonder gebracht, de tegenstelling tussen de mensen, die volkomen bereid zijn de Sint en het Kerstmannetje te eigen bate te exploiteren en hen, die zonder meer het wonder van hun bestaan aan vaarden en zich daardoor beter en ge lukkiger voelen. Voor de afd. Omval, Oterleek eji Stompetoren van bovengenoemde bond sprak gisteravond in café Zwart de heer Greeuw van Heiloo over „De Noodwet-Drees en wat nu". Na een openingswoord van de heer Schuuring begon de spreker met een overzicht van de strijd van de bond in de pe riode die achter ons ligf. Beginnen de bij de wetten van de ministers Talma en Aalberse welke hij uitvoerig toe lichtte en waarin hij de resp. rege ringen van vóór 1940 verantwoordelijk stelde voor het leed wat geleden is door al die duizenden werkers en werk sters, kwam hij ten slotte bij de Nood wet-Drees. Ook deze lichtte hij uitvoe rig toe. Het is verkeerd, aldus spreker, wanneer men zegt: „Wij zijn er". Er is een begin, maar een premie- vrij staatspensioen, zoals wij dat wil len, is er nog niet. Spreker lichtte dit nader toe. Verschillende vragenstellers werden beantwoord, waarna de voor zitter deze vergadering sloot met een woord van hartelijke dank aan de heer Greeuw en nog bekend maakte dat op 28 Januari in Oterleek de nieuwe geluidsfilm van de Bond voor het eerst zal draaien. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur! In Uw blad van Donderdag 8 Januari j i trof mij het daarin voorkomende stuk je „Herrie om Heiloo" De Heilooërs worden als „eigenwijs" gekwalificeerd omdat zij de klemtoon leggen op de laat- •sté lettergreep De schrijver, die blijkbaar geen Noord- Hóllander is, noemt ter vergelijking een aantal op „lo" eindigende plaatsnamen, die met uitzondering van „Crailo" niet in Noord-Holland liggen. Evenwel ligt Crailo niet in dat gedeelte dezer proviniie, waar in Heiloo ligt, nl in Noord-Holland boven het IJ; in dit gedeelte van ons land pleegt men over het algemeen bij plaatsnamen bestaande uit twees lettergrepen de na druk te leggen op de tweede lettergreep, ongeacht hoe deze lettergreep luidt. Als voorbeeld hoem ik: Opm eer, Zwaagd ij k, Spanb roek, Urs e m, Koe- d ij k, Heil o o, Heemsk e r k, Zaand a m Eindigt de naam op een „stomme e" (Zijpe), op „en' (Bergen), dan legt men de nadruk op de eerste lettergreep; zo ook bij „Alkmaar". Ik vraag mij af of wij het kernpunt wellicht moeten vinden in West-Friesland? Welke taai-deskundige kan over deze kwestie zijn licht laten schijnen? De zaak ligt m i dieper dan de schrij ver in „De Groene" zich bewust blijkt te zijn. Mocht U dit stukje in Uw blad willen opnemen, dan worden anderen misschien uit hun tent gelokt om ook over deze ongetwijfeld interassante taalkundige aan gelegenheid hun mening ten beste te geven Hoogachtend, Mr G C B VAN DER FEEN DE LILLE Voor de Alkmaarse tweedeklasse het Zondag een zware dag daar de de strijd met een kampioen; didaat moeten aanbinden. Alkm; Boys, gaat met een geheel gewija voorhoede een bezoek aan brengen en Alcmaria Vlctrix vangt de Spartaan. De eerste moetingen van de Alkmaarders den verloren, zodat naast de bel rijkheid van de puntjes, de wil revanche te nemen aanwezij factoren die ons het beste doen hi TWEEDE KLASS Alkmaarse Boys heeft Zondag moeilijke opgaaf om ZFC in eiger me te gaan bestrijden. Voor beide gen zijn de punten uiterst belan zodat het wel een harde wedstrij worden. Voor de Boys is het een lokkige factor dat haar concurr: die van ZFC, n.l. KFC, ontmoeter dat de Amsterdammers wel heel nig kans op een winstpuntje m Hercules gaat een bezoek aan brengen en gfezien de indruk di: Utrechtenaren hier achterlieten, z zij zonder een enkel winstpuntje de Domstad terug moeten keren, stadgenoten, Elinkwijk, hebben Hilversum meer kans. Een gelijk in de ontmoeting Volendam denschaar is niet onmogelijk. TWEEDE KLASS Ook Alcmaria ontmoet Zondag kampioenscandidaat en wel de taan. Tijdens de receptie van Alci beloofde voorzitter Bonsema aar vertegenwoordiger van de Spa: die namens zijn vereniging naast Imitaties een voetbal overhandigd: Alcmaria met deze bal zou trac de Spartaan twee puntjes afbant maken. Zondag zal het elftal m proberen deze scherts waar te m UW kan rustig toezien wat haar currenten zullen uitrichten, daar ploeg een rustdag heeft en met A ria wel 't grootste belang bij Alen Spartaan heeft. OSV ontvangt W: zal haar theoretische kans wel te verdedigen. AFC krijgt bezoek van Velo> welke ontmoeting de Amsterdam hun achterstand op ZW kunnen 1 kleinen daar de Zaankanters w kans hebben tegen het ontvang HVC. West Frisia kón weieens •en winstpuntje bij TOG1 vandaal [men. DERDE KL.' In A heeft het kranige Vitesse nakkelijke uitwedstrijd tegen evenals APGS dat een bezoek b Jaan de Germaan. GVO kon we achterstand krijgen daar IVV zeer lastige tegenstander is, en pp eigen terrein. DTS zal de on: plaats niet verlaten daar zij uit Hollandia zo goed als geen kans De strijd tussen Helder en AD De Heer en Mevrouw HOLSTEIJN— DE COURT ONDERWATER geven met blijdschap kennis van de geboorte van hunne dochter HENRIëTTE CLARA. 15 Januari 1948. Met blijdschap geven wjj kennis van de geboorte van onze Dochter en Zusje NELLY. Bjj het H. Doopsel ontving zij de namen Petronella Maria Theresia. W. J. N. V. d. HORST P. M. C. V. d. HORST- STOKMAN. CONNY PIERRE Heiloo, 16 Januari 1948. Groenelaan L 24b. Met blijdschap geven wij U kennis van de ge boorte van ons Zoontje en Broertje BERTUS DIRK AMBROSIUS. IJ. P. DIRKMAAT T. DIRKMAAT— SCHOO. COKKIE en I GIJSBERTH H Hugowaard. 14 Januari 1948. Op 24 Januari as. hopen onze geliefde Ouders, Schoonouders in Groot ouders P DE GRAAF in J. C DE GRAAF— SCHENK hun 45-jarige Echvereni- ging te herdenken. D J DE GRAAF J DE GRAAF—KAAN- A C. SCHOEHUYS— DE GRAAF. J D DE GRAAF N DE GRAAK- ZANDER. G VRIES—DE GRAAF, j C. VRIES J. KOOISTRA DE GRAAF. F. J KOOISTRA en Kleinkinderen. Receptie 3—5 uur. Alkmaar, Kennemerstraatweg 147

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2