Weereen kink in Indonesische kabel CCD. ontdekte slachting van koe met open T.B.C. Djogi'a houdt zich niet aan afspraak Dank zij zachte winter, herstel van melkrantsoen Auto reed in haven In onzindelijke paardenstal nabij Oudkarspel Donderdag 22 Jan. 1948» 145ste Jaargang No. 18 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Uitbreiding van het Verdrag van Duinkerken? iSST8 s"~ WEERBERICHT SOETOMO TREKT ZICH TERUG En iets meer kaas Wie morgen kolengeld moeten halen Hoofdstad en omgeving zonder licht 25 mensen aan dood ontsnapt Een demobilisatiespold Elf uur van vruchteloos sporen Nieuwe Bonnen Ans van Dijk stierf katholiek Bioscoopbelasting thans 35 pet. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon' 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Den Haag eist aanvaarding der Commissie-voorstellen zonder restricties De Tweede Kamer heeft gisteren de beraadslaging over de regeringsver klaring nopens de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië voortge- De minister van Overzeese gebieds delen heeft bij het begin der vergade ring het volgende medegedeeld: Tot goed begrip van de gebeurte nissen, welke zich hebben afgespeeld na de ondertekening van de zes, door de commissie voor goede diensten aan de reeds gesloten overeenkomst toege voegde punten, moet ik de Kamer me dedelen, dat de Republikeinse delega tie de zes punten heeft aanvaard met verwijzing naar de „Conceptions and Clarifications", die door de commissie voor goede diensten, tijdens de bijeen komst te Kali Oerang op 13 Januari jl, aan de Republikeinse delegatie waren gegeven. Deze toelichting was aan de Neder landse delegatie niet bekend. De Nederlandse delegatie heeft hierop nog dezelfde dag in een brief aan de commissie voor goede diensten ge wezen en stelde uitdrukkelijk vast, dat de Nederlandse regering zich uitsluitend gebonden acht aan de in de zes punten geformuleerde begin selen. Nog wordt op nadere opheldering over deze aangelegenheid gewacht. Deze nadere opheldering kan 'zeer binnenkort worden tegemoet gezien. De Nederlandse delegatie heeft zich uiteraard alle rechten voorbehouden met betrekking tot de opvatting ier Republikeinse delegatie en de toelich ting op de zes punten, door de com missie voor goede diensten gegeven tijdens de voren vermelde bijeenkomst. Nadat enkele kamerleden over deze verklaring het woord hadden gevoerd, werd besloten de beraadslagingen uit te stellen. EEN MISVERSTAND? In kringen van de Commissie van Goede Diensten werd Woensdagavond aan Aneta verklaard, dat de moeilijk heden, ontstaan door het accepteren van de overeenkomst door de Repu bliek, op basis van de concepties en de verduidelijkingen, gegeven te Kali Oe rang op 13 Januari, „op een misver stand berusten". „De Nederlanders", aldus de zegsman van Aneta „hebben de zes addi tionele punten van de Commissie voor Goede Diensten geaccepteerd, voor wat ze zijn, zoals de Nederlan ders beloofd hadden. De Republiek dient hetzelfde te doen en niet de aanvaarding afhankelijk te stellen van wat dan ook, nadat zij zich" ver bonden had, de zes punten te aan vaarden, in het bijzonder niet, nu de verduidelijkingen niet zijn, zoals de „Republiek het voorgeeft". VAN ZEELAND OVER DE „TOELICHTING". In een nadere bespreking met de heer Van Zeeland, heeft deze nog eens be vestigd, dat de vijf „avis of opinions", welk los staan van de zes door de. Commissie voor Goede Diensten toege voegde punten, Zaterdag vóór de on- Jertekeningsplechtigheid aan boord van de „Renville", door de voorzitter der Commissie voor Goede Diensten zijn voorgelezen ten overstaan van de delegaties e- de pers. Deze vijf „avis of opinionr" geven met elkander de opvatting weer, welke de Commissie voor Goede Diensten van het bereikte accoord had. Het is echter mogelijk, dat de compte-rendu van de besprekingen, op 12 en 13 Januari te Kali Oerang gevoerd, pas later is ver schenen en dat -daaruit de moeilijkhe den zijn ontstaan. Deze compte-rendu bevat een verslag van conversaties over een reeks van punten, welke naar aan leiding van tal van zaken tussen de Republikeinse delegaties en de Com missie voor Goede Diensten zijn behan deld. Een woordvoerder van de Nederlands- Indische regering verklaarde tegenover Aneta, dat de concepties en verduide lijkingen niet bekend waren aan de delegatie^van het Koninkrijk op 19 Januari. Voorts verklaarde een Repu blikeinse woordvoerder, die de bespre kingen heeft meegemaakt, dat in deze verduidelijkingen werd gesteld, dat aanvaarding van de 6 punten van de Commissie niet betekende, dat de Re publiek niet meer zou kunnen be schikken over eigen weermacht, eigen financiën en eigen buitenlandse be trekkingen. Uitdrukkelijk was van Republikeinse zijde de vraag gesteld of het aannemen van deze 6 punten niet in strijd was met het bovenstaande. Het antwoord luidde: Neen. Een Republikeinse woordvoerder heeft hieraan toegevoegd, dat de Repu blikeinse delegatie in de veronderstel ling verkeerde, dat de Nederlandse de legatie hiervan op de hoogte was. De Men verneemt in welingelichte En gelse kringen, dat de regeringen van Engeland en Frankrijk het er over eens zijn geworden Nederland, Bel gië en Luxemburg uit te nodigen tot een politiek verdrag, dat zou kunnen worden beschouwd als een uitbreiding van het indertijd tè Duinkerken tus sen Frankrijk en Engeland gesloten verdrag. f Bevin, de Britse minister van buiten landse zaken, -zal heden in het Lager huis een toespeling op dit voorstel ma ken en men verwacht te Londen, dat .Bidault te Parijs gelijktijdig een mede- Ri n dezelfde geest zal doen. Naar het A.N.P. verneemt, waren de ministeries van buitenlandse zaken van tlr^e£taTKi' BoIgië en Luxemburg gis terochtend door de onderscheidene ver- gers van Engeland en vennpmrf T"1 het voornernen der laatst- w hj i in kennis gesteld. Bij land^zakenlf ministerie van buiten- SOMBER WEER, Zwaar beivolkt met hier en daar nevel of mist. Tijdelijk regen of sneeuw, voornamelijk later op de dag in het Zuiden van het land. 4#nvankelijk meest zwakke later Wat toenemende wind uit Zuide lijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt. De bekende republikeinse revolutio naire leider Soetomo, meer. bekend als „Boeng Tomo", die later werd be noemd tot generaal-majoor van de T. N. I., zal de volgende week ontslag nemen uit het Republikeinse leger en zich terugtrekken uit het leiderschap in de Indonesische strijd. Volgens „Antara" zijn de redenen, welke Soetomo tot dit besluit hebben geleid, niet bekend. woordvoerder van de Nederlands- Indische regering zeide daarentegen, dat de formele verduidelijking van Kali Oerang een volkomen verrassing betekende voor de delegatie van het Koninkrijk. Uiteraard kan hieraan door de Nederlandse delegatie geen enkele waarde worden toegekend, aangezien de Republiek zich reeds 15 Januari had verbonden de zes punten te aan vaarden op een wijze, die klaarblijke lijk in overeenstemming was met de opvatting van de Nederlandse delega tie, n.l. blijkens een schrijven aan de Commissie van 15 Januari waarbij de Republiek in eerste instantie kennis gaf van de formele aanvaarding van het bestand en van de 12 punten, welke door de Nederlanders waren vastge steld als beginselen van een politieke regeling, en waarbij de Republiek ver volgens aanvaardde de 6 door de Com missie toegevoegde punten. Daarbij werd echter geen melding gemaakt van enigerlei voorbehoud over de prin cipiële betekenis hiervan, aldus de Nederlands-Indische woordvoerder. Dank zij de zeer zachte winter en een ontwikkeling ten goede in de veevoe derpositie, kan thans worden overge gaan tot een herziening van de rantsoe nering voor melk en kaas. Met ingang van 1 Febr. zal het melkrantsoen op het oude peil van vóór October 1947 wor den gebracht. Het melkrantsoen zal dan bedragen voor: volwassenen van 21 jaar en ouder 2 liter per week, de jeugd van 5 t.m. 20 jaar 3 y2 liter per week en de kinde ren van 0 t.m. 4 jaar: 6 liter per week. Naast dit herstel van het oude melk> rantsoen is eveneens een ruimere ver strekking van kaas mogejijk geworden, zij het dan dat het oude kaasrantsoen van vóór October 1947 nog niet kan worden hersteld. Met ingang van 15 Febr. zullen de volwassenen van 21 jaar en ouder en kinderen van 5 t.m. 14 jaar 75 gram kaas en de z.g.n. rijpere jeugd van 15 t.m. 20 jaar 125 gram kaas per week ontvangen. De rantsoenering voor de allerjongsten blijft dezelfde als in October 1947, n.l. kinderen van 1 t.m. 4 jaar ontvangen 5Q gram kaas, terwijl de kinderen van 0 t.m. 1 jaar geen kaas krijgen. Vrijdaga.s. kunn de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters Cr t.m. Dri aan het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. Vrouw en zoontje verdronken Dinsdagavond om half elf is een luxe auto, een nieuwe Chevrolet, in de Voorhaven te Schoonhoven gereden. Twee der vijf inzittenden kwamen om het leven. De heer D. Slop, die met zijn echtgenote, mevr. A. SlopBou wer, zijn 7-jarig zoontje Jan Robert en zijn schoonouders de heer en mevr. Bouwer van Tiggelen, allen uit Schoon hoven, terugkeerde van een waterpolo- wedstrijd in Gouda, is waarschijnlijk tengevolge van de dichte sneeuwbui de weg een moment kwijtgeraakt en in de haven gereden. De auto kwam met de wielen boven in de drie meter diepe haven terecht. De heer Slop en zijn schoonouders zagen kans uit de Chevrolet te komen. Zijn vrouw en zoontje konden pas uit de auto bevrijd worden, nadat deze met behulp van twee passerende legertrucks uit de ha ven was getrokken. De levensgeesten bleken reeds geweken te zijn, de po gingen van twee doktoren en leden van de transportcolonne mochten niet meer baten. Een „graaf" loopt tegen de lamp Een 21-jarige jongeman, die zich uit gaf voor „Graaf De Bosumont", bezocht als reparateur van schrijfmachines de redactiebureaux van de grote dagbla den te Parijs. Als hij zich Van de situa tie op de hoogte had gesteld kwam hij terug en gelastte op bevelende toon, be paalde schrijfmachines naar zijn auto te brengen. De employe's, die meenden met een bevoegd persoon te doen te hebben, gehoorzaamden hem, maar de schrijfmachines bleven weg. Op dergelijke wijze was het hem zelfs een keer gelukt een brandkast in een bank geopend te krijgen. Toen hij later hetzelfde trucje wilde uithalen in het hoofdbureau van de Franse radio-omroep, zag hij zich echter door twee rechercheurs opgewacht. Men schat, dat hij zich met zijn practijken voor een waardr van 30 millioen fr. heeft toegeëigend. Door een storing in de Centrale Noord te Amsterdam is de hoofdstad en wijde omgeving gisteravond enige uren verstoken geweest van electrici- teit. In de Amsterdamse huiskamers fioepte het licht eensklaps uit, maar vrijwel meteen lichtten de lampep in de meeste buurten van de stad lang zaam weer op. De bioscopen onder vonden geen hinder van de storing, omdat de avondvoorstellingen nog niet begonnen waren. In de studio's te Hil versum heerste enige verwarring, toen bemerkt werd, dat de uitzendingen de huiskamers niet meer naar behoren konden bereiken. Vele luisteraars kon den echter nog juist de woorden van een omroeper verstaan, die mededeel de, dat de uitzendingen onderbroken moesten worden wegens een ernstige storing aan het electriciteitsnet. Om kwart vóór acht kwam Hilver sum terug in de aether na een onder breking van ruim drie kwartier. De cmroeper deelde mede, dat de uitzen dingen hadden moeten worden stopge zet, omdat de installaties in de studio's onvoldoende stroom ontvingen. Twintig passagiers en een vijfkoppi ge bemanning zijn aan de dood ont snapt doordat zij niet op tijd door de ingang een vliegtuig konden verlaten, dat bij Boston een noodlanding moest rpaken en in brand vloog. Het vlieg tuig, een toestel van de „Eastern Air lines"^ was op weg van Miami naar Newark (New Jersey) en kon door slecht weer niet te Newark landen. Bij de noodlanding stortte het toestel op een sneeuwbank en kantelde. Nader wordt gemeld, dat enkele per sonen werden gewond, onder wie twee Nederlanders, van wie de namen door Reuter gegeven worden als Henry en Dora Black, Henry, een apotheker, die uit Brits West-Indië terugkeerde, brak zijn ribben, Dora haar linker been. Op voorstel van de kolonel Goede waagen, hoofd van het bureau inspec tie demobilisatie, heeft de minister van Oorlog bepaald, dat aan militai ren van de Koninklijke Landmacht (ook aan het personeel van de lucht' strijdkrachten) bij hun demobilisatie een demobilisatiespeld zal worden uit gereikt, indien zij minstens drie maan den in Indië zijn geweest en daar hun plicht naar behoren hebben vervuld. (Eigen berichtgeving). Ergens in de „Diepsmeer", nabij Oudkarspel, hebben CCD-ambtenaren na een lange nacht van vruchteloos sporen Woensdagmorgen beslag kun nen leggen op een clandestien ge slachte koe. In de paardenstal van een boeren- stulpje, dat -rondom door water was omgeven en alleen met een bootje was te bereiken, lag ongeveer 280 kg vlees uitgestald op alle mogelijke voorwerpen die men doorgaans in 'n paardenstalletje pleegt aan te treffen. Dit stilleven werd hier en daar ge completeerd door enkele hopen paar- denmest die aan het geheel een min of meer illustre aanschijn gaven. Hier in deze onzindelijke stal lag 280 kg Vlees te besterven dat bij on derzoek afkomstig bleek van een koe, die aan open t.b.c. leed en binnen korte tijd onder de diverse liefheb bers" zou worden gedistribueerd. Door het schaduwen van een als clandestien slachter bekend staand persoon en enkele opgevangen woorden had de CCD zekerheid gekregen dat er Dinsdag een koe zoii worden geslacht, vermoedelijk in de buurt van Huis waard. Een aantal ambtenaren was om streeks 6 uur daar in de buurt, doch de nasporingen in alle mogelijke schuren en stallen mochten niet baten, zodat men enige uren later onverrich- terzake weer naar Alkmaar trok. Ongeveer negen uur stond men op de hoek van de Houtt.il over een en ander nog te beraadslagen, toen een der controleurs een schim van een clan destien slachter over de Stenen brug meende te zien rijden. Direct werd men actief en ging op zoek naar de man, doch ook deze po ging was vruchteloos, zodat men, na op het punt van uitgang te zijn teruggekeerd, de hoop opgaf nog iets te zullen ontdekken. Kort hierop kwam echter dezelfde verdachte figuur vanuit de Kraanbuurt rijden, die koers zette naar de Friese- brug, maar nu achtervolgd door één der controleurs. Bij de Zeswielen merk te de man onraad, zette zijn licht af en begon te spurten, een Arie van Vliet waardig. Ook de controleur doofde zijn licht en poogde de man, die hij in middels als de jeugdige B. uit St. Pan- cras had herkend, in te halen. Bij het ouderlijk huis van B. aangekomen had hij echter taal noch teken van de jónge- man gezien en bij de pogingen om iets in het huis te ontdekken werd hij ook niets gewaar, zodat ook nu weer on- verrichterzake de terugweg werd aan vaard. Thans waren de controleurs ech ter vast besloten door te gaan en zich niet door de slachter (s) in de luren te laten leggen. Het gevolg was dat men met een auto naar St. Pancras trok om een be zoek te brengen aan de woning van B. Het huis lag in diepe rust gedom peld, maar spoedig werden de inwo ners door bellen opgeschrikt en kwam de vader van B. in nachtgewaad aan de deur. HET EERSTE SPOOR Brutaalweg zei een der controleurs, (men had nog geen enkele definitieve aanwijzing): „We moeten je zoon heb ben", waardoor de man zo uit zijn evenwicht werd gebracht dat hij naar boven riep: „Zie je nu wel, daar heb je het ges Dit was voor de controleurs het bes te bewijs dat er inderdaad wat „loos" was en zoonlief werd dan ook mee naar Alkmaar genomen en verhoord. De jongeman liet zich bij dat verhoor de naam van „de Klep", een bekende clandestiene slachter uit deze contrei en, ontvallen waarop ook deze werd op gehaald. Al spoedig bleek dat de slachting had plaats 0ehad, doch niet in Huiswaard maar in de Diepsmeer. Op aanwijzing van de gearresteerden was spoedig de plaats waar de slachting had plaats ge vonden ontdekt. Een tocht langs mod derige paden, sóms in het geheel geen paden, door hagel en natte sneeuw, bracht de ambtenaren midden in de nacht met natte voeten voor een sloot die de plaats van de slachting omring de. Het'licht brandde nog en men was hoopvol gestemd. Dit duurde niet lang want spoedig bleek dat brug noch plank het water overkoepelde enhet onderzoek naar een of ander vaartuig leverde niets anders op, dan nog natter voeten en zelfs natte broeken. Door pistoolschoten werd nog getracht de bewoners naar buiten te lokken, maar hier werd niet op gereageerd. DAN MAAR MET POLITIE- BOOT. Direct aanvaardde men de terugtocht en in Alkmaar werd contact gekocht met de Rijkspolitie te water, die als gewoonlijk direct bereid was mede werking te verlenen. Nadat eerst en kele burgers slaapdronken naar de deur waren gebeld, ontdekte men de stuurman van de boot en veranderden enkele controleurs van vervoermiddel en ging het weer, versterkt door de Rijkspolitie te water, met een boot en auto op de Diepsmeer aan. Brugwachters van de vlotbruggen te Alkmaar en Koedijk moesten in het geweer treden, wat als gewoonlijk snel gebeurde, en dan „stoomde" 't vaartuig en reed de auto, naar de sluis te Schoorl- dam. De sluiswachter vond alles goed, maar liet het schutti aan de ambte naren ovesr, waarbij de lichten van de auto goed van pas kwamen. Groot was echter de teleurstelling toen men geen enkel bevaarbaar water kon ontdek ken om de boerderij, die eindelijk zo dichtbij was, te bereiken. Inmiddels was het vier uur gewor den, koud en hongerig hoorde men het gekraai van een vlugge haan. sigaret ten en shag waren in rook opgegaan evenals de hoop om die nacht nog de slachtplaats te bereiken. Toch was er nog een optimist die het idee opperde een roeiboot te charteren om daarmee een poging te onderne men. Dit was de meesten toch te gortig, zodat men besloot naar huis te gaan om, enkele uren te slapen en om een uur of acht nogmaals een poging te wagen. EINDELIJK SUCCES Woensdagmorgen om negen uur wa> ren de CCD-ambtenaren en twee keur meesters van het Alkmaarse abattoir weer in de Diepsmeer en stonden zij weer voor het water dat hen van de boerderij scheidde. Op hun geroep kwam een boer uit de woning te voorschijn, die zijn hand naar het groepje opstak, waarop dit vriendelijk terug groette. De boer stap te in een praam, voorzien van een bui tenboordmotor en kwam snel naar de wal. Vermoedelijk was hij van mening de Klep bij zijn bezoekers te zullen aan treffen, maar -toen hij geen enkel be kend gezicht zag, keek hij van een kleine afstand 't groepje argwanend aan en bleek hij er niets voor te voelen naderbij te komen. Eén der controleurs trok hierop zijn pistool en bracht de boer al spoedig tot andere gedachte. Binnen korte tijd was het gezelschap aan de overkant en in het boerderijtje waar zij in de boven omschreven paar denstal de gedemonteerde koe aantrof fen. Een kort onderzoek van de keur meesters bracht aan het licht dat de koe in ernstige mate aan open t.b.c. leed. De zo vaak gesmade ambtenaren van de CCD hebben door hun ijver en plichtsbetrachting een goede slag geslagen. Niet in de vorm van weer eens iemand erbij te hebben gelapt; neen, door hun nasporingen hebben zij voorkomen dat een kleine 300 kg vlees in de handel kon worden ge bracht zodat het werken van deze mensen niet alleen belangrijke econo mische waarde, maar ook een grote sociale betekenis heeft. Bij het verhoor van de Klep bleek dat hij het geld voor de aankoop van deze koe, die de veehouder S. uit Span_ broek leverde, had geleend voor een „handeltje". De manier ^qaarop deze koe aan haar einde kwam, zal wel haast voor „de Klep" eer bestraffing apart noodzakelijl maken, daar hij het beest met twee bijlslagen voor de kop heeft gedood. Voor het tijdvak van 25 Januari t/m 7 Februari 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 147 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram ver snaperingen. 145 Algemeen 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel. 144 Algemeen 1 ei. 142 Algemeen ca. 225 gram huishoud zeep of 180 gram toi letzeep. 141 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 21 Febr. a.s.) 140 Algemeen 1800 gram brood (gel dig t/m 31 Jan. a.s.) 135 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 31 Jan. a.s.) 138 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 31 Jan. a.s.) BONKAARTEN KD, KE «02 647 Algemeen 250 gram suiker, boter- hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram ver snaperingen. 646 Algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram ver snaperingen. 645 Algemeen 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. 644 Algemeen 1 ei. 642 Algemeen ca. 450 gram huishoud zeep of 360 gram toi letzeep. 641 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 21 Febr. a.s.) 640 Algemeen 200 gram brood (geldig t/m 31 Jan. a.s.) 639 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 31 Jan. a.s.) 634 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 31 Jan. a.s.) 638 Reserve 500 gr. bloem of: zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 802 (Bijz. arbeid, a,s. moeders en zieken). 1045 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram ver snaperingen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 01, 02, Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 05 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 03 Versnap. 200 gram versnaperin gen, of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz, 06 Versnap. 100 gram versnaperin gen, of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Januari worden gebruikt. Een rants, gebak bedraagt: ca. 280 gram bischuit (2 hele rollen), of 300 gram biscuits, ongevulde wafels crackers, matzes, toast, of 400 gram speculaas, koekjes of 560 gram ontbijt koek, taai-taai, Amsterd. korstjes of 600 gram stroopwafels of een hoeveel heid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel is verwerkt, met uitzon dering van poffertjes, verse Hollandse en Parijse wafels en oliebollen. Vettoewijzing voor bakker Voor het vervaardigen van produc ten, welke thans op de keuzebon voor gebak-brood verkrijgbaar zijn (behalve brood) krijgen dè banketbakker en de z.g.n. gemengde bakker vet toegewe zen. Tot nu toe bedroegen de vettoewij- zingen voor deze bakkers en de koek- industrie resp. 15 en 25 pet. van het vooroorlogse gebruik. Met ingang van Febr. worden deze percentages genivelleerd op 22'h pet. Naar de „Maasbode" verneemt, is Ans van Dijk, aan wie verleden week het doodvonnis werd voltrokken, ka tholiek gestorven. Zij verzocht de bij stand van een katholieke geestelijke, die haar op de vooravond van de exe cutie doopte. Enige uren voor de te rechtstelling deed zij haar eerste Hei lige Communie en ontving de sacra menten der stervenden. Naar „De Volkskrant" verneenjt heeft het departement van Binnenlandse Za ken goed geacht dat van voorstel lingen, waarin Nederlandse journaals en/of Nederlandse films tot een lengte' van minimaal 500 meter (in elke voor stelling) vertoond worden, niet meer dan 35 procent belasting wordt gehe ven.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1