JAN SA AL KOMT VOOR féJM1 Na Gandhi's dood Rijkste Duitse eet droog brood STALINGRAD Dinsdag 3 Febr. 1948 VERENIGDE NOORD-HOUANOSl DAGBtADÉN ,45ste Ja»a»>g No. 28 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ex-boerenleider van Noord-Holland 'der! +9 PRIJZEN mcnTfNG Nieuwe Republikeinse delegatie Wiekolengeld moeten halen HATTA BEZOCHT DR. VAN MOOK Derde gouden medaille voor Noren Broekman 9de op de 1500 m. Ontvoerder ontsnapt WEERBERICHT LOF VOOR PAUL VAN ZEELAND WIJ zijn vijf jaar verder. Vijf jaar,; zo verrassend vol van schokken de gebeurtenissen, dat het zelfs niet mogelijk is iii een enkele kolom in een grote lijn een overzicht te geven. Vijf jaar, die na in de aanvang schijn baar nog grotere toenadering, schei ding brachten tussen de volken. De jaren hebben bewezen, dat de vriend schap slechts schijnbare vriendschap, dat de humaniteit slechts een verguld bovenlaagje was. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAAHSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Wetsnavel, onze r in dit gat, ziet U .ijn broertjes zieh ik heb U nooit ;t David Glimworm, oepen ze alle drie. ok niet in de buurt, e, we zijn hierheen. Op Dinsdag 17 Februari a.s. zal de voormalige boerenleider voor Noord- Holland Jan Saai uit Barsingerhorn zich voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam hebben te verantwoor den. Behalve de functie van boeren leider heeft hij die van bestuursraad voor landbouwaangelegenheden be kleed. Aan hem wordt ten laste gelegd, det hij in de provincie Noord-Holland, ih Juni 1941, zich heeft doen benoe men tot Gedeputeerde en in October 1<J41 tot Bestuursraad voor landbouw aangelegenheden en bij de uitoefening van vermelde invloed van de natio naal socialistische organisatie de Ne derlandse landstand in landbouwkrin- gen heeft vergroot en bij benoemingen van provinciaal personeel voorrang heeft verleend aan voorstanders van de z.g. „Nieuwe Orde", te Alkmaar en 's Gravenhage, van October 1941 tot Augustus 1944, leidende functies heeft vervuld bij de Nederlandse land stand en wel van Boerenleider voor Noord-Holland, deelgenomen aan van NSB en/of Duitse zijde ondernomen pogingen om de Nederlandse landbou wers op nationaal socialistische wijze te organiseren en hen heeft opgewekt om in dienst van de Nederlandse Oostcompagnie naar Polen en Rus land te gaan en daartoe diverse rede voeringen uitgesproken. Te Alkmaar, in April 1943, aan de toenmalige Commissaris van de Pro vincie Noord-Holland, mr. Backer, DROGEN, ao, melk, zenuwen geeft ons loterhanr! Ie het voor- Om gerond te^lapen. Oosterbeek e krijgt.i.ias d'entjod- w WJfctonsieker enz.»-- ART* Plak aao <Sc meer aai#®0£iGE« wordt dit bescbouwü !6 (Fébnwri o.s, aan scbtedfc ten avexstaa» naars Inrijgen benchn 39*^ -Afdi 2352$. (HU' ia lavpn ■gegevcp. cnjwrr ons tueflo woréft «JcersfcrÊ, j Mr. P. Cauvée inKchtingeu. New Delhi op een vulkaan De overblijfselen van Gandhi's beenderen zijn bij een plechtig heid, die meer dan een uur duurde en gepaard ging met het uitgebrei de ritueel van de Hindoe-gods dienst, in het heilige water van de Ganges gedompeld en daarna in ee eenvoudige koperen urn ge plaatst, te midden van rozeblade- ren, melk, boterolie en andere in grediënten. Vier pantserwagens stonden enkele honderden meters van de plaats der plechtigheid op gesteld. Politietroepen en militairen hielden toezicht op de menigte van enkele dui zenden, waaronder verscheidene pro vinciale gouverneurs, premiers, en honderden militairen. Toen de stoffe lijke resten van de gecremeerde Apos tel van de Vrede in de urn werden ge daan, zong de menigte gewijde liede ren. De woorden („Ram Ram" (God, mijn God) waren in saffraankleurige klei aan de buitenkant van de urn uit gestreken. Om de hals hingen kleine kransen van rode en witte bloemen. De plechtigheid had plaats enige Uren, nadat nieuwe ongeregeldheden te New Delhi en andere plaatsen waren uitgebroken in verband met Gandhi's dood. Zij vielen samen met een onder zoek van de politie door het gehele .land naar een samenzwering, die ten doel zou hebben, behalve Gandhi, an dere leiders te vermoorden. Te Hyde rabad overmeesterde de menigte de leider van de Mahasabha-beweging nadat hij leden van de Congrespartij! die geëist hadden dat hij de vlag der beweging, die boven zijn huis woei, zou neerhalen, met een revolver ge dreigd zou hebben. De revolver werd hem ontrukt en de vlag neergehaald. Te Bangalore ontplofte een slecht ver vaardigde bom achter het huis van de voorzitter van de afdeling der Maha- sabha in Mysore. De politie belette woedende menigten de woningen van plaatselijke extremistische Hindoelei ders binnen te dringen Smokkelaars doodgeschoten aan de Belgische grens lie minister-president van Noordrijn- estfalen, dr. Arnold, heeft zich tot de Britse gouverneur voor dit land ge richt met het verzoek na te gaan of de grensbeambten de nodige voorzichtig- aid gebruiken. In de laatste zes weken 's het, naar uit Aken gemeld wordt, in oe omgeving dezer stad zes maal voor- 1 gekomen, dat met dodelijk gevolg schietwapens tegen smokkelaars wor- üen gebruikt. Bij de slachtoffers wa ren jongens van veertien en zestien jaar, die kleine hoeveelheden levens middelen over de Belgische grens had den gesmokkeld. En die bij aanhouding door de grensbeambten hadden gepoogd te vluchten. Deze gevallen hadden on der de bevolking der grensstreek grote beroering teweeg gebracht. De ge meenteraad van Aken heeft bij de hogere douanebeambten een protest ingediend en het ontslag der betrokken ambtenaren geëist. Van het militaire bestuur is voorts een wijziging in de voorschriften voor het gebruik van schietwapenen gevraagd. heeft medegedeeld dat er stakingen waren uitgebroken en daarbij als zijn mening te kennen heeft gegeven dat deze de kop moesten worden inge drukt en aan Duitse militairen, die kennelijk belast waren met het arres teren van een aantal personen, aan wijzingen heeft gegeven welke bij het arresteren van deze personen van nut konden zijn, onder meer door hen aan te raden naar Wester-Blokker te gaan en zich tot de plaatselijke boerenlei der, zekere Koeman te wenden en niét naar de burgemeester van die ge meente te gaan, daar deze laatste niet te vertrouwen was. Hatta deelde aan de pers mede, dat Sjarifoeddin is afgetreden als voor zitter der Republikeinse delegatie en dat hy als zodanig zal worden op gevolgd door Moh. Roem, de voor malige tot de Masjoemi behorende minister van binnenlandse zaken in het kabinet-Sjarifocddin. Naar radio-Djogja nader bekendmaak te, is. bij decreet van de president de nieuwe republikeinse delegatie als volgt samengesteld: Voorzitter: Moh. Roem, Vice-voor- zitter: dr. Ali Sastroamidjojo, leden: Latuharhari, Tjoasikin, prof. Soepomo, mr. Soenario Kolopaking, mr. Nasroen. Hiermede is de vorige delegatie op geheven. Het AFP meldt nog, dat de ver vanging van Sjarifoeddin door Moh. Roem een gevolg is van „politieke moeilijkheden". Moh. Hatta, die dit mededeelde, liet zich over de aard de zer moeilijkheden overigens niet ver der uit. Ver. Staten verwerpen Russische protestnota Robert Lovett, de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, heeft in een antwoordnota aan de Sov jet-Russische ambassadeur in de V." S, Panyoesjkin, de Sovjet-Russische pro testnota, waarin verklaard werd dat Amerikaanse oorlogsschepen het Ita liaanse vredesverdrag schenden door zich in havens en territoriale wateren van Italië te begeven, van de hand ge wezen en ongegrond genoemd. Volgens Lovett zijn de bezoeken van de Ameri kaanse schepen aan Italiaanse havens en hun aanwezigheid in territoriale wateren van Italië geheel in overeen stemming met de beleefdheidsregels, die tussen de landen onderling gelden, geregeld. Het is gewoonte, aldus Lovett, dat souvereine staten aan schepen van de vloot en aan personeel van bevrien de mogendheden het privilege van een bezoek verlenen. Auto op een golfbreker Zondagmiddag reed een personen auto op het strand bij Kijkduin langs de waterlijn in de richting van Hoek van Holland. Toen de bestuurder, de 23-jarige student W. J. V. uit Amster dam, over een golfbreker wilde rijden, bleef het chassis haken. De auto kwam muurvast te zitten. De bestuurder van een politiejeep trachtte op verzoek van_ V. de auto „vlot" te trekken, maar de jeep werkte zich vast in het zand en er was spoedig eveneens geen be weging meer in te krijgen. Het was opkomend water en men moest lijde lijk toezien, dat de auto's dbor de zee werden overspoeld. Zondagnacht wer den belde wagens geborgen. Ons bereikten de eerste foto's van de Australische expeditie naar het Zuidpoolgebied. Boven ziet men de aankomst van twaalf geleerden op het Heard Eiland, waar zfj een jaar zullen verblijven. Beneden: De A-stralische vlag wordt op het eiland gehesen. Woensdag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de létters He—Ho van het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. De nieuwe Republikeinse minister president, Drs. Mon Hatta, heeft op een persconferentie in de voormalige ambtswoning van Sjahrir te Batavia medegedeeld, dat het onderhoud met Dr. van Mook, waarbij minister Neher tegenwoordig was, een uur geduurd heeft. Hij voegde eraan toe, dat het bezpek het karakter van 'n beleefdheidsbezoek had. Over twee dagen zal Hatta, ver gezeld van Sjarifoeddin en Sjahrir, naar Sumatra reizen, waar hij drie dagen hoopt te blijven om de overeen komst toe te lichten. Voorts zal hij zijn staf en twee ministers Soesanto en Soepeno mee terug naar Djogja nemen. Desgevraagd zeide Hatta, dat bij geen ontmoeting zal hebben met personen uit de voorlopige federale raad. „Ik ben slechts kort te Batavia", aldus Hatta. Ook op de 1500 m. hebben de No ren de Olympische zege behaald. Farstad zorgde voor de derde gouden medaille door in de recordtijd van 2 min. 17.6 sec. de 1500 m. af te leg gen. De Zweed Seyffarth werd twee de met 2.18,1 en de Noor Lundberg derde in 2.18,9. Langedijk startte als eerste en ver sloeg de Engelsman Peppin. Hij no teerde 2 min. 21,9 en werd daarmede dertiende. Broekman leverde de beste prestatie. Hij klasseerde zich negende in 2 min. 21 sec. Ook de tijden van Huiskes en De Koning, resp. 2.25 en 2.25,3, waren zeer bevredigend. Broek man leverde de beste prestatie die 'n Nederlander ooit op de 1500 heeft be haald. Voor de 10.000 m., die heden ver reden wordt, hebben Broekman en Langedijk gunstig geloot. Zij zullen als vijfde starten achter de sterkste Zwe den, Finnen en Noren. Hierbij oen kaart van het gedeelte van Palestina, dat momenteel in het brandpunt der belangstelling staat. Zoals men zich zal herinneren, werd op 6 Januari j.l. een Rotterdamse ta bakshandelaar door enige mannen uit zijn woning ontvoerd en geblinddoekt naar een k.elder gebracht, waar men hem dwong twee brieven te schrijven aan zijn procuratiehouder, de een in houdende een volmacht tot het incas seren van een exorbitant hoog bedrag, dat op een bepaalde wijze moest wor den afgedragen, terwijl de tweede de mededeling bevatte, dat wanneer de losprijs niet binnen 14 dagen betaald was, de ontvoerde gedood zou worden. Eén der gearresteerde ontvoerders heeft nu gistermorgen kans gezien, toen hij voor een medische behandeling naar het gebouw van de geneeskundige dienst aan de Baan werd gebracht in een onbewaakt ogenblik de benen te nemen. Het is de 1 December 1914 geboren Pieter van Dijk, van beroep classifi ceerder. Namens de officier van jus titie wordt opsporing, aanhouding en voorgeleiding verzocht. Zesjarig meisje gedood Gistermiddag wandelde het 11-jarige meisje L. S. uit Heemstede langs de Bronsteeweg, aldaar. Op het trottoir aan de rechterzijde liepen twee jongens in de richting van de Lanckhorstlaan. Dicht bij de rand van het trottoir stond een lantaarnpaal en de jongens wilden op het smalle stukje trottoir tussen de paal en de rijweg passeren. Lopend langs het smalle reepje trottoir hielden zij elkander vast. Een der jongens ver loor echter het evenwicht en botste te gen het meisje aan juist op het ogen blik, dat zij op de rijweg voorbijliep. Het meisje kwam te vallen en geraak- tet onder een voorbijrijdende auto. Zij werd op steg gedood. Weersverwachting, geldig tot he denavond: TIJDELIJK OPKLARINGEN EN ZACHT. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en enkele buien. Weer wat afnemende, maar langs de Wadden-eilanden nu en dan nog harde Zuidwestelüke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Negentien-jarig meisje erft 19 millioen dollar Ook in Berlijn kan het nog wel eens gebeuren, dat sprookjes waar worden, in deze stad, waar eenpaar dollar briefjes een fortuin betekenen, kan men nog erfgenaam worden van een vermogen van Amerikaanse afmetin gen. De 23-jarige Ursula Bauer en haar in Hamburg wonende broer heb ben samen een slordige 19 millioen dollar geërfd. Niet eens van een rijke oom uit Amerika, doch van een nicht van hun grootmoeder, die een piano- fabriek in Philadelphia bezat en in 1930 gestorven is. Sindsdien heeft men acht jaar gezocht tot de erfgenamen gevon den waren. In 1938 kregen de Bauers het fortuinlijke telegram met de bood schap zo spoedig mogelijk over de Oceaan te komen om de buit op te strijken. Sindsdien verkeren zij in de grootste narigheid. Hitier gaf de jon gelui geen uitreisvisum en het Ameri kaanse consulaat heeft Ursula thans nog geen andere raad kunnen geven dan een Amerikaan te trouwen omdat cüt de enige manier is om naar de Sta tes te komen. Maar dat kan niet, want het meisje is verloofd en de verloofde heeft de zaken nog gecompliceerder ge maakt dan nodig was door te verklaren, dat hij haar niet trouwen wil als zij de erfenis aanneemt. Intussen leeft de Berlijnse dollarmillionnaire net als alle andere Berlijners. Zij verdient het equivalent van twee pakjes Chesterfield per maand, hakt elke morgen de hout. jes voor haar kachel en eet op haar kantoor het harde, bruine, boterloze brood. Haar leven wordt gekweld door de vraag: Hoe kom ik naar Philadel phia? Maar dat is, zoals zij ons ver telde, nog niet het ergste. Erger nog zijn de Amerikaanse correspondenten, die haar bestormen met vragen en die willen weten of zij haar haren verft en hoe dik haar grootmoeder wel was. Onderwijl blijft Ursula hopen, dat zij nog eens naar de States zal komen en dat de dollardromen werkelijkheid zul len worden. „Ik geloof dat ik dan eerst een paar nieuwe schoenen zal kopen", zegt zij. De Semarangse „Locomotief" zwaait lof toe aan Van Zeeland voor hetgeen „een van België's beste zonen" als lid van de Commissie voor Goede Diensten tot stand heeft gebracht. „Het is im mers volkomen duidelijk, dat Van Zee land als beroepsdiplomaat en dus ten slotte als enige werkelijk deskundige in dit gezelschap uitmuntend werk heeft verricht, zowel voor Nederland als voor Indonesië. Nog slechts kort in deze landen zag Van Zeeland scherper dan iemand anders de noodzaak om af te zien van sabotage en terreur, van moord en zinloze vernietiging. Neder land heeft een uitstekende keus gedaan door aan België te vragen zitting te nemen in de commissie der V. N. Wij hebben alle reden hen dankbaar te zijn voor het werk dat hij voor Nederland en Indonesië heeft verricht en de scha duw van de Kali Oerang-affaire die over het werk van de Commissie is ge vallen, vermindert niet de waardering voor het werk van deze Belgische staatsman". DIRECTEUR „VOLK EN BODEM" VEROORDEELD. De voormalige landwacht-directeur van de te 's-Gravenhage gevestigde drukkerij en uitgeverij „Volk en Bo dem" P. J. Pels uit Bussum is door het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de burger lijke en politieke rechten veroordeeld. De verdachte had bovendien in October 1944 dienst genomen bij de Landstorm Nederland. BRITS-IRAAKS VERDRAG VAN DE HAND GEWEZEN. Naar te Bagdad van betrouwbare zij de verluidde heeft de ministeriële com missie in Irak, welke het op, 15 Janu ari j.l. te Portsmouth getekende nieu we Brits-Iraakse verdrag moest bestu deren, besloten dit verdrag van de hand te wijzen. Naar aangenomen wordt zal Groot-Brittannië spoedig van deze beslissing in kennis gesteld wor den. EEN SNOEKBAARS VAN RUIM 19 POND. De gebroeders Poepjes Lzn.,uitMak- ;kum, vingen in hgt IJsselmeer een nnosfttoaft van 19 pond én 3 ons. ^ANNEER ik mijn oorlogsdag boek opensla, staan daar voor de eerste weken van het jaar 1943 merkwaardige en beslissende data opgetekend. Naast het vlaggetje br] de 19de Januari (geboortedag van Prinses Margriet Francisca) staan genoteerd: 15 Januari Zware Engelse luchtaanval op Berlijn; 23 Jan. Het achtste Britse leger bezet Tripoli; 1626 Januari Roosevelt en Chur chill confereren te Cassablanca; 5 Februari De beruchte generaal Seyf- fardt vermoord en 3 Februari Het zesde Duitse leger groot 330.000 man bij Stalingrad vernietigd. StalingradWekenlang had de strijd in en rondom deze stad op een der meest vooruitgeschoven punten van het Duitse aanvalsfront geduurd. Fanatiek was er gestreden. De krach ten botsten er met onstuimig geweld, schenen dagen lang tegen elkaar op gewassen. Heen en weer golfde de strijd. Huis na huis werd veroverd eü weer gewonnen gegevenDe hoog ste moed en de hoogste waanzin ont moetten elkaar daar in Stalingrad of wat er van de stad was overgeble ven....,. De gehele wereld volgde met span ning deze titanenworsteling. Hoe goed herinneren wij ons nog de berichten van de Londense nieuwsuitzendingen, die de punten waren, waar we van dag tot dag als het ware heen leef den. En de stem van Den Doolaard, die op enthousiaste en meeslepende wijze sprak, zö dat zij ons nu nog In de oren klinkt. Stalingrad. Het werd een tover woord, het werd een klaroenstoot, die de naderende vernietiging der Duitse legers aankondigde, gelijk El Alamein, gelijk Tripolis, gelijk het op 27 November 1942 door de Fransen tot zinken brengen van de eigen vloot in de haven van Toulon,- toen Duitsers en Italianen het onbezette deel van Frankrijk binnen rukten Meer dan zeven weken had het Russische offensief geduurd, dat Hitier de débdcle bracht, welke een gevolg was van het in de wind slaan van de raad van zijn adviseurs. Keitel en Jodl, beiden, hadden de Führer af geraden de aanval op Stalingrad in te zetten, maar Hitier luisterde slechts naar zijn intuïtie. StalingradDe onder de voet gelopen wereld juichte. De vechtende volken juichten. Men beschouwde het als een gemeenschappelijke overwin ning op een gemeenschappelijke vijand. Het is in de gronjl van de zaak een bedroevende gedachte, dit te moeten constateren.Omdat het eigenlijk zó is, dat de werker in Rusland en de ar beider in Amerika,- de moeder in Frankrijk en de moeder in Polen nog bereid zijn elkaar bij te staan ajs zij weten dat de nood aan de man komt. Omdat zij allen de oorlog en de ver nietiging, zoals deze zich in onze eeuw heeft geopenbaard in al zijn lugubere afschuwelijkheid afzweren en verwensen. Doch zijn zij daartoe bi) machte Zowel in West-Europa als meer naar het Oosten? Hebben de personen stuk voor stuk dan geen zeggenschap? Is die kracht dan zo beperkt, dat zij daartoe zelfs geen poging vermag te doen? Vragen Toch zullen overal op de wereld de volkeren de handen gereed moeten houden om ze ineen te slaan, om des noods samen te vechten tegen die ene vijand: de haat. De haat, die een nobel man, groot van geest en gedachte als Gandhl velde. De haat, die overal leeft en wroet. De haat, die als een kanker invreet op de geest van verzoening en liefde in de wereld, totdat de wereld eraan ten gronde gaat. Totaal Laat daarom Stalingrad vandaag bij ons gedachten hierover voeden, opdat het mogelijk na vijf jaar her nieuwde en gave vruchten kan voort brengen. AD INTERIM. Frans-Syrisch geschil voor 't Haagse Hof Frankrijk heeft er in toegestemd, dat Syrië zijn belangen inzake het Frans- Syrische geschil over Syrië's weige ring, een nieuwe monetaire overeen komst met Frankrijk te sluiten, aan het internationaal gerechtshof te 's-Gra venhage voorlegt. Djamil Mardam Bey, de Syrische minister-president, die dit te Damascus aan journalisten en za kenlieden meedeelde, verklaarde, dat Syrië beter dan Frankrijk zijn koers kan handhaven door import te beper ken en export aan te moedigen. Daar om heeft Syrië in tegenstelling met Libanon de door Frankrijk aangeboden concessies niet aanvaard. De Syrische regering heeft het Syrische pond aan de invloed van het Franse fïanegebied onttrokken.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1