DE Jl 1 De Klep tot 10 maanden veroordeeld Siad en, OrnqjewMQ, „Beschuldigden q.q." staan voor het tribunaalhek Klachtenboek t Maandag begint de wedstrijd! yUdUcoties SCHUDT UW LEVER WAKKER C De geschiede Kans op onweer Toontje heeft een paard getekend Burgerlijke Stand AGENDA De Zuidwester contra Japi Feest voor de Spoorstraatjeugd Op het veld van eer „Reisavonturen met de Speelwagen'' Bonnen halen Donderdag Bonnendag Clandestiene slachting in de Diepsmeer berecht Adspirantenuitvoering „Turnlust" Openbare leeszaal en bibliotheek THERMOGÈN Drankwet Vrijstelling dienstplicht Marktberichten GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK PUNSTIltENDE WATT Heil Uit het D.O.V.E.S.-kamp t vervallen huisje. H Heel dikwijls zijn de zittingen van het tribunaal tegenwoordig gewijd aan behandeling van de beschuldigingen tegen inmiddels overleden politieke delinquenten. Het doel van deze behandeling is dan na te gaan of de mogelijkheid bestaat een deel van de nalatenschap verbeurd te verklaren. Zo waren Woensdagmiddag dan ook weer een viertal vertegenwoordigers (sters) van overleden personen gedagvaard. Daar was o.m. de weduwe van de in November 1944 overleden koster van de Kapelkerk te Alkmaar, me vrouw H.H. Blijkens enige schriftelijke verkla ringen was H. lid der N.S.B. gewor den, omdat hij zich door een onsym pathieke daad van zijn patroon zeer gedesillusionnéerd had gevoeld. EEN NOBELE GESTE. H. bekleedde n.l. gedurende 37 jaar de post van boekhouder bij de Alk- maarse Ijzergieterij. De malaise kwam en noodzaakte de directie van deze zaak veel mensen te ontslaan. Hieronder was ook een vader van vijf kinderen. H. bood toen aan met vervroegd pensioen te gaan, ten einde deze man zijn betrekking te laten houden. Dit geschiedde, doch na 3 maanden werd H. medegedeeld, dat zijn pensioen niet langer kon worden uitbetaald. Als koster van de kerk was de verhouding met de kerkvoogden zeer goed te noemen, ondanks het feit, dat iedereen wist, dat H. lid der N.S.B. was. Mr. Berkhouwer, die de verdedi ging voerde, verzocht het tribunaal de nalatenschap van de overledene niet aan te tasten, daar de zeer geringe rente, die deze nog oplevert, mevr. H. in haar levensonderhoud moet voorzien. Wel verstrekt de kerk haar mo menteel nog een toelage, maar deze is ook niet toereikend voor de gehele kosten. „Over 8 dagen volgt de uitspraaK", deelde daarop mr. Schenkeveld, die de zitting presideerde, mevr. IJ. mede, en hij voegde er aan toe: „maakt U zich maar niet è.1 te ongerust!" GEEN VERMOGEN. Ais bijzondere vertegenwoordiger in de zaak tegen de op 65-jarige leef tijd overleden Dieuwertje N. te Alk maar was gedagvaard de heer v. d. Berg van het beheersinstituut. Weliswaar stond Dieuwertje, blijkens enkele ver klaringen, bekend als een fanatiek N.S.B.-ster, doch dit zal 's Rijks schatkist toch niet zwaarder maken, want Dieuwertje bezat niets! Dat was dus gauw bekeken! warm, drukkend weer. Kans op onweer". Vaak klinken deze woorden in de zomer uit de luidspreker, als het weerbericht gegeven wordt. En dan kijkt men naar de lucht en zegt: „Ja, daar zitten al donderkoppen", en doelt daarmee op de scherpomlijnde torens van cumuluswolken, die aan de hemel verschijnen en vaak een dreigend aan zien hebben. De afdeling Alkmaar van de Neder landse Vereniging voor Weer- en Sterre- kunde had de gelukkige gedachte, dr. H. ten Kate van het Meteorologisch In stituut te De Bilt uit te nodigen, gis teravond in Valk's lunchroom te komen spreken over „Onweders", aan de hand van een prachtige collectie kleuren foto's, van de heer Aalders te Bussum. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. C. Keyman. Dr. ten Kate bouwde van de grond af de drie theorieën op, die zich met liet onweer bezighouden, de theorie van Simpson, van Wilson en van Simpson en Crase. Spr. toonde aan, hoe on weerswolken ontstaan door opstaande stromingen met twee oorzaken, onsta biliteit en fronten. Op buitengewoon interessante manier vervolgde Dr. Ten Kate zijn betoog, waarbij hij vertelde hoe een van de voorwaarden voor een bui is, dat de wolk behalve waterdeeltjes, ook ijs kristallen bevat. Daarom zijn scherp omlijnde wolken geen buien-wolken. Die moeten sluier-achtige bovenranden hebben, welke wijzen op ijs vorming. Spr. behandelde het werk met de alti-electrograaf, die zulke onschatbare diensten bewijst bij de waarnemingen, en gaf zijn toehoorders een duidelijk beeld van de ontzaglijke moeilijkheden die overwonnen moeten worden, eer betrouwbare gegevens verzameld zijn, om de dagelijkse weerberichten de grote waarde te geven, die zij ook wer kelijk bezitten. Een aandachtig gehoor beloonde Dr. ten Kate met een enthousiast applaus. Verschijnt onregelmatig. Waarom hebben militaire auto's altijd zo'n haast? Zelfs het uitgaan van de Rochdaleschöol is geen beletsel om er maar op los te rijden en te rossen en een gevaar voor de schooljeugd te be tekenen. Als de agent, die 's morgens in de vroegte argeloze fietsers in Fnid- sen en. Appelsteeg verschalkt (overi gens volkomen terecht) zo tegen het middaguur eens in de buurt van het Schaepmanplein ging kijken, zou er wellicht een put gedempt kunnen wor den vóór er een kalf verdronken is. Een klein kind werd bijna onder de voet gelopen, voorbijgangers werden van het trottoir gedrongen, steentjes kletterden tegen emaille reclameborden, zodat de scherven eraf spatten. De daders: Een aantal jochies van de ambachtsschool. De tijd: Tussen-de-mid- dag. De plaats: Op weg naar school. Waarom kan dat niet anders? HIER IS NOG IETS. Herman H„ een jongeling, die, vóór hij in 1938 naar Duitsland ver trok, in Heer-Hugowaard woonachtig was, bleek nog wel een spaarbank boekje te bezitten.' Blijkens enkele binncligekomen stukken was Herman, die sinds de crisis in Holland, in Duitsland was gaan werken, in dienst der S.S. ge gaan en aan het Oostfront gesneu veld. „Waarschijnlijk zal nu het gehele bedrag der spaarbankrekening, pl.m. 1200 groot, vervallen aan de Staat" deelde mr. Schenkeveld de bijz. ver tegenwoordiger, de heer J. G„ mede. Uitspraak over 8 dagen. N.S.B.-EROF NIET? ,,'t Was of ik een klap in m'n ge zicht kreeg" stamelde zenuwachtig mevr. R.v. d. P. te Heiloo, toen zij vertelde van de ontvangst der dag vaarding. ,,'k Kan me niet voorstellen, dat m'n man N.S.B.-er is geweest". De oorzaak van de beschuldiging werd echter gevonden in een kaart uit het N.S.B.-archief vermeldende naam en adres van de in 1943 over leden Adriaan- R. De zoon van de overledene, die zijn moeder terzijde stond, kon weliswaar niets over de politieke activiteit van zijn vader mededelen, omdat hij tij dens de oorlog niet in Holland was, maar het feit dat hij deel nam aan de slag op de Java-Zee, was mede aan leiding voor het tribunaal om de zeer zwakke, tenlastelegging vervallen te verklaren. Dinsdag 10 Februari des avonds 8 uur wordt in 't Gulden Vlies een voorstel ling gegeven van het succes aller tij den n.l. „Toontje heeft een paard ge tekend". Dit is dan tevens de eerste abonnementsvoorstelling van Serie C. Medewerkenden zijn: Tilly Perin- Bouwmeester, Mathieu van Eysden, Diny Spronk, Lily Bouwmeester, Wim Pauw, Dirk Verbeek, Anny Leenders, Marja van Bergen, Diny v. d. Sluys en Steye van Brandberg. De regie is van Bets Ranucci-Beckman. Geboren: Gerard H., z. v. G. Ma- zereeuw en J. Bakker. Huberta C., d. v. O. J. Stavenuiter en E. M. Klever laan. Pieternella A., d. v. P. E. Rijst- man en G. Bakkum. Gehuwd: Cornelis Meijer en Johan na W. Sibeijn. Overleden: Jan Bloothooft, oud 82 jaar, weduwnaar van A. M. Zaalberg van Zelt. Maria W. Hoek, oud 82 jaar. DONDERDAG. Golden Vlies, 10 uur v.m.: Verg. Chr. Land- en Tuinbouw org. Wapen v. Heemskerk, 7.30 uur: „St. Caecilia. VRIJDAG. Guldenvlies: Friese vereniging „Friso". Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Feest avond R.A.S.A. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 8 uur: Het huis der verloren kinderen, 18 jaar. Victoria Theater, 8 uur: Grof geschut, tot 14 jaar onder geleide. Cinema Americain, 8 u.: 49ste Breedte graad, 14 jaar. Vanaf Vrijdag a.s. Harmonie Theater, 8 uur: De woeste hoogte, 14 jaar. Victoria-Theater, 8 uur:. De klokken van St. Mary, tot 14 jaar o. g. Cinema Americain, 8 uur: Twee jaar voor de mast, 18 jaar. Voortgestuwd door de stevige Zuidwestenwind fietst een roodwan gige jongen van omstreeks tien jaren met een flink vaartje over de brug. Wij kennen zijn naam niet, maar wij zullen hem Jaap noemen. Want blij kens de grote stapel oude kranten achter op zijn spatbord, is hij een ijverig colporteur voor de welbekende Japi. Als hij echter midden op de brug is, wordt de bolle Zuidwester, die onze Jaap eerst zo goed gezind was door hem voort te duwen, hem noodlottig. De storm spot met alle deviezennood, grijpt de stapel kranten en doet /e na 'n bont en speels ge- wirrel-warrel in de lucht, belanden in het gore water van de Singel en vast plakken op het natte, modderige wegdek. In allerijl tracht onze Jaap nog een restant van zijn zo moei zaam veroverde schat aan de speelse wind te ontnemen, hij drukt zijn dikke handjes op het armzalig stapeltje pa pier, dat nog op de fiets ligt en ziet machteloos de rest verdwijnen Mensen blijven kijken, lachen en lopen door. Geen van hen denkt er aan de Ijverige deviezenspaattler te helpen en de kranten op te rapen. Ook de dame, die medelijdend zegt: „Toch zielig!", durft het niet aan. Maar Jaap's vriendjes, inmiddels ook op de plaats des onheils gearriveerd, hebben helemaal geen medelijden: „Huhujonwen zij en vol leedvermaak draaien zg om Jaap heen, wiens dikke wangen nog roder worden, terwijl hij zijn kop in de wind gooit en schreeuwt: ,,'t Ken me niks schele!" Maar toch zal die Jaap weer een klein stukje vertrouwen in de mens heid hebben verloren. En dat id ook m ij n schuld, want ik zag het ook! Daarom Jaap, het spijt me, dat ik je niet hielp! DE B^TH-BRUG GESLOTEN. Voor herstelwerkzaamheden aan het brugdek is de Bath-brug voor het ver keer gesloten. Enkele delen in het rij- vlak worden vernieuwd, maar overi gens heeft het werk niet zoveel om het lijf als destijds aan de Schapenbrug, waar ook balans en boog een grondige beurt kregen. Wie gistermiddag het verenigings gebouwtje aan de Heul passeerde en daar het gejoel en gekwetter uit de vele jeugdige kelen de straat hoorde opkomen, zal zich afgevraagd hebben, wat daar nu weer te doen was. Wel, binnen de muren van het kleine zaaltje was de woelige nako melingschap van de Spoorstraatbewo- ners verzameld voor een feest, dat door het 'actieve bestuur der buurt vereniging was georganiseerd. Het kostte de „conferencier" van dit kin derfeest, de heer Jaap Tol, heel wat moeite om het aantal decibellen iets te laten verminderen, maar toch luk te hem dit prachtig, vooral toen „Monsieur Victoire" ten tonele ver scheen om de kinderen bezig te hou den met de edele kunst van het goochelen. Victoire had het echter ook niet 'makkelijk, want de kinderen volgden iedere beweging van 's goo chelaars vlugge handen en schroom den ook niet hun ontdekkingen van eventuele bedotterijën hardop door het zaaltje te schreeuwen. De avonturen van Jan Klaassén, die de zieke koning wist genezen, was een spel dat in een keurig uitziende poppenkast werd opgevoerd en waarmee Jaap Tol de aandacht ge ruime tijd wist te binden. Mèt de lek kere jodenkoek en het zakje snoep, dat ieder kind mee naar huis kreeg, was de middag wel zeer geslaagd te noemen. Gisteren is er weer één gesneuveld. Zeker, het was een lastpost. Hij stond iedereen in de weg. Maar hij heeft zijn taak lange jaren met ere vervuld. Hij hoorde bij zijn omgeving. Hij maakte van het Kerkplein des zomers een schaduwrijk plekje en honderden la waaiige mussen plachten in zijn haar dos te ravotten. Nu is hij niet meer. Zes mannen hakten en zaagden zijn armen af, stuk voor stuk, en sjorden een eind staaldraad om zijn hals, dat haar de monumentale lantaren op het vluchtheuveltje liep. In het midden wapperde een rode zakdoek als waar schuwing voor het verkeer en onder aan zat een takel. Aan die takel trok ken de zes mannen. Een agent hield een oogje in 't zeil en voorkwam ongeluk- ken voor auto's, fietsers en voetgan gers. Dé mannen trokken gelijk-öp. Eentweehup, één, twee hup. Dat kon hij niet uithouden. Hij bood weer stand en zijn gekraak klonk als knarsetanden. Toen wankelde hij, en is gevallen. Tientallen zagen hem sneuvelen. Op het veld van eer. De zware boom op 't Kerkplein, op 't hoekje van de Paternosterstraat is niet meer! VERJONGINGSKUUR. Hebt U al gezien, hoe keurig de straatnaambordjes in de binnenstad er weer bij staan? (of zitten of hangen, nèt hoe U te noemen wilt). De onder grond blinkt van het helderste blauw en de witte letters glanzen als de tan den van een negerLaat, Boter- straai HofstraatDe oude straten dragen hun oude namen weer met trots, nu ze deze verjongingskuur on dergaan hebben! Onder deze aanlokkelijke titel hield gisteravond de heer G. Köhne uit O.- Knollendam een verhandeling over folklore en geschiedenis in Hollands N oorderkwartier. Oorspronkelijk zou, zoals de voor zitter van de Mij. tot Nut van 't Al gemeen, de heer Feringa mededeelde, een voordracht worden gehouden over Churchill, doch wegens buitenlands verblijf van de spreekster, mej. Q. Brugmans kon dit niet doorgaan. Niettemin hebben de aanwezigen 'n interessante en leerzame avond gehad en heeft de heer Köhne ongetwijfeld zijn doel: het scheppen van belang stelling voor de historische waarden, bereikt. Want welk een waardevolle schatten blijken niet te liggen in onze oude Beemster en Schermer dorpen! Historische kunstwerken, die aan de oppervlakkige bezoeker voorbij gaan, maar die, wanneer men aan de hand van een deskundige als de heer Köhne rondgeleid wordt, aan dorpjes als De. Rijp, Graft en Groot-Schermer een bijzondere bekoring verlenen. Ve le attributen van de walvisvaarders die het vroeger welvarende De Rijp bewoonden, zijn nog te vinden in de grote, ouderwetse herenhuizen aan de Rechtestraat. „De kerk in de Rijp is een kathe draal gelijk", vertelde de heer Köhne. Ook van het dagelijks leven van de bewoners van Noordhollands Noorder kwartier in de 18e eeuw kregen de aanwezigen een aardige indruk door de autobiografie van de tuinman Jan Switser. Vermakelijk, doch ook inte ressant was het reisverhaal van de Beemsters kerkeraad, bestaande uit 3 ouderlingen en 2 diakenen. Tien dagen reisden zij naar een plaatsje in het Oosten van het land om een dominee te beroepen. Menig wijntje en „schnapsje" werd op die reis verschalkt, doch toen de dominee met algemene stemmen werd beroepen bedankte deze. Met een dankwoord 'tot de spreker besloot de heer Feringa deze interessante avond. Zij, wier familienaam begint met de letters K vanaf Koomen tot einde K moeten morgen VRIJDAG 6 FEBR., in het uitreikingslokaal, Ridderstraat, hun bonkaarten 804 afhalen, alsmede textiel- en extrakaarten, schoenenbon nen en aanvraagformulieren brand' stoffen. Uitreiking van 912 en 24 uur. Losse inwisselingsbon- van kaart 802 meebrengen. maar. daarom nog niet de belang rijkste. Er zijn van die zakeh die minstens zoveel aan dacht vragenlet maar op, als onze wedstrijd begint is elk huisgenoot in touw. Kijkt dus goed uit, want Economische rechter Algemeen wordt beweerd dat de ambtelijke molen zeer langzaam maalt en de laatste tijd wordt hier vaak aan toegevoegd dat bij nogal slecht maalt ook. Ditmaal gaat dit zeker niet op, want twee weken nadat CCD en keurmees ters de clandestiene slachting in de Diepsmeer ontdekten stonden de ver dachten in deze zaak Dinsdagmiddag voor de Economische rechter te Alk maar, Mr. Stoffels, terecht. Zonder meer bekende Reindert P., bijgenaamd „de Klep", hetgeen hem door de officier van justitie, Mr. Vel- linga, ten laste was gelegd. In zijn re quisitoir, memoreerde de officier de manier waarop deze slachting had plaats gevonden, en hij zei dat ook de afnemers, die het vlees weer zwart ver kochten of er croquetten van maakten, voor een gevoelige straf in aanmerking zouden komen. In de Alkmaarse Courant hèeft een uitvoerige reportage gestaan van deze geschiedenis, misschien wel iets over dreven, doch waarin de omstandigheden duidelijk zijn uiteengezet. Het was vóór P. beter, vervolgde de officier, om voorlopig maar een tijdje uit Alkmaar te verdwijnen, daar het hem in deze omgeving blijkbaar heel moeilijk viel niet te slachten. In ver band met de matige gezondheidstoe stand van verdachte eiste de officier 14 dagep gevangenisstraf met aftrek en één jaar Rijkswerkinrichting. De verdediger, Mr. v. Hilten, zette in 't kort de omstandigheden uiteen hoe zijn cliënt tot het slachten was geko men. Zijn vader had een slagerij waar in P. werkzaam was, doch toen de Duit sers hier kwamen werd aan deze toe stand een einde gemaakt, daar hij voor de Arbeidsinzet werd opgeroepen. P. wilde niet voor de bezetters werken en geraakte via Scheveningen en Amers foort naar Buchenwalde waar hij na een twee-jarig verblijf verbitterd en onevenwichtig weer vandaan kwam. Zijn vader overleed spoedig na de be vrijding en de zaak werd verkocht. Lichamelijk en geestelijk niet in orde, viel het voor P. niet mee op normale wijze zijn brood te verdienen. Naar de mening van verdediger is er na de be vrijding hoegenaamd niet naar deze mensen omgekeken en werden zij vrij wel aan hun lot overgelaten Het zou op P., die in Buchenwalde geweest is, geen indruk maken wanneer hij een lange straf moet ondergaan, alleen bestaat de mogelijkheid dat hij nog meer verbit terd zal worden. Een korte straf was o'aarom voor deze man de beste oplos sing, besloot Mr. v. Hilten. Hierna verordeelde Mr. Stoffels tot 1 maand gevangenisstraf met aftrek en 9 maanden Rijkswerkinrichting. De man Hit het land waar geen land meer achter is, zoals de officier de woonplaats van Albertus J. v. V. noem de, en waar de slachtingen plaats von den, werd tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. Jelle B. uit Oudorp, die „de Klep" voor 20.had geassisteerd, door mest uit de stal te rijden en even hier en daar de koe had vastgehouden, werd tot een maand voorwaardelijk veroor deeld. Naast de zaak van „de Kiep" wer den Dinsdagmiddag nog enkele be- langrijke economische overtredingen berecht, EEN TRIEST GEVAL. Het echtpaar H. uit Alkmaar had distributiebescheiden verkocht om zich een scharenslijpkar te kunnen aanschaffen. Daar na aankoop van de wagen de verdiensten niet voldoen de waren om in het levensonderhoud te voorzien, was men doorgegaan op gezette tijden levensmiddelen- en tex- tielkaarten te verkopen. Op de vraag van de politierechter hoe men dan aan eten kwam, antwoordde de vrouw, dat zg hiervoor gedistribueerde arti kelen kocht en hier en daar wel eens een stukje brood kreeg. Het is een triest geheel, zei rechter Stoffels en besloot in overleg met mr. Vellinga eerst eens een reclasseringsrapport in te winnen. VOOR EIGEN GEBRUIK. De Alkmaarder Petrus J. Z. had met een kennis van hem een schaap gekocht en geslacht. Hij wist wel, dat hp in overtreding was geweest, doch dacht, dat de zware straffen, die voor deze delicten door de economische rechter doorgaans werden opgelegd, alleen maar werd gegeven aan per sonen, die het vlees, afkomstig van clandestiene slachtingen, in de zwarte handel verkochten. Hij had het vlees bestemd voor eigen gebruik. Mr. Vellinga eiste 250.of 2 mnd. en daar Z. bij de politie minder gun stig bekend stond, een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 2 maanden. ÏIET DUURDE TE LANG. Reeds twintig jaar werkte Johannes N. bij de firma Met in Alkmaar. In Beverwijk kon hij een betrekking als bedrijfsleider krijgen, waar hij onge veer 15.— meer zou verdienen. De firma Met stond de man niet graag af en bij het Gew. Arbeidsbureau duurde het meer dan zeven weken voor J. uitslag kreeg of hij al dan niet van werkgever mocht veranderen. Daar hierdoor de termijn, die zijn nieuwe werkgever had gesteld, bijna was ver lopen, wachtte N. de beslissing niet af en vertrok naar Beverwijk, voor wel ke handeling hij Dinsdagmorgen te recht stond. De politierechter meende, alvorens de zaak te berechten, eerst de direc teur van het G.A.B. te moeten horen, zodat de zaak vier weken werd aan gehouden. GING NIET VOOR DIE PRIJS. De Alkmaarse vishandelaar Nicolaas D. was in appèl gekomen tegen het vonnis van de tuchtrechter, door wie hij tot ƒ40.boete was veroordeeld wegens het te duur verkopen van ge bakken haring. Verdachte zei, dat de vastgestelde verkoopprijs voor de gebakken haring, 10 cent, net zo duur was als voor de verse haring, zodat het onmogelijk was voor een dubbeltje deze haring ge bakken te verkopen. Mr. Stoffels begreep de moeilijk heden enigszins en zei, dat de mensen, die de verordeningen maken, niet hele maal(het woord, dat mr. Stoffels bezigde en waar wij puntjes voor heb ben gezet, werd door ons niet ver staan). Mr. Vellinga zag het als een mo gelijkheid, dat bij de vaststelling van de prijzen rekening was gehouden met het feit, dat, wanneer er behoorlijk prijsverschil was tussen vers en ge bakken haring, de consument geen verse haring zou kunnen kopen. Ook dit sprak D. tegen, daar hij altijd meer verse dan gebakken haring voorhanden had en dat hij net zo lief verse dan gebakken haring verkocht. De boete van de tuchtrechter werd door de politierechter op f 10 gebracht. GEEN VERRADERSROL. In de zomer van 1947 had Johannes B. uit Alkmaar verscheidene malen melk gehaald bij De K. te Oudorp zonder hiervoor de benodigde bonnen af te geven. Een hele tijd was dit goed gegaan, totdat hij op een kwade dag tegen de lamp was gelopen. Volgens zijn beweringen was hij niet de enige, die zwarte melk kocht. „Ik. weet nog veel meer mensen, die bij die boer melk halen," zei verd. Rechter: „Die moesten dan maar eens allemaal hier voor komen." Verdachte: „Als U er prijs op stelt, wil ik U wel enige namen noemen." Rechter: „Verradersrollen apprecië ren wij niet", waarop B. tot ƒ20. of 10 dagen werd veroordeeld. LAPPEN STOF, KOFFIE EN THEE. Van beroep was Antonie W. V. uit Alkmaar eigenlijk kellner, doch na de oorlog oefende hij het bedrijf uit van koopman in tweedehands goederen en textiel. Voor dit laatste had hij geen vergunning, waarvoor hij dan gister middag moest terecht staan. Boven dien was hem nog ten laste gelegd, dat hij een hoeveelheid koffie en thee van een caféhouder uit Bergen, Wil lem H. v. H., in ontvangst had geno men zonder de daarvoor benodigde toewijzingen te hebben afgegeven. Op de vraag van de rechter hoe de koop tot stand was gekomen, zei V.: „Ik liep in de Langestraat en toen sprak v. H. mg aan en zo kwam het, dat hg mij zag en ik hem." Daar V. niet over voldoende contan ten beschikte, had hij aan H. een zestal 'textielkaarten in bewaring ge geven, die echter al lang waren ver lopen. Verdachte werd tot 1 maand hech tenis,' voor het eerste feit en voor het tweede tot 3 weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en 3 maan den Rijkswerkinrichting veroordeeld. Willem S., eveneens uit Alkmaar af komstig, had hem geassisteerd bij de koop van de koffie en thee en werd veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf, terwijl de Bergense caféhouder v. H. een boete van 250.of 3 maanden ep een maand voorwaardelijk kreeg. De hoop en toekomst van Turnlust, bq» als voorzitter De Rie de plus minus 40# adspiranten noemden, die bij de vaandel- groet het toneel vulden, gaf Woensdag avond in „Het Gulden Vlies" een uitvoe ring voor vaders, moeders en bekenden In zijn openingswoord drukte de heer De Rie de ouders, die er voor zorgdragen - dat, ondanks textielschaarste, de kinde ren keurig en in een zelfde shirt en broekje op het toneel konden verschijnen Hoe verder de uitvoering vorderde, hoe meer men bewondering moest krijgen voor de directeur Van Zonen, die, geas sisteerd door hulpleiders(sters) deze jonge kinderen de eerste beginselen van het turen heeft weten bij te brengen Bui tengewoon aardig was het nummer kleu- tergymnastiek, waarin de heer Van Zoo- nen demonstreerde hoe hij op paedagogi-. sche grondslag met de kleuters oefende Na de pauze kwamen de grotere adspi ranten aan bod en hier bleek dat de voorzitter in zijn openingswoord niets te veel had gezegd, daar inderdaad bleek dat hier de toekomst van Turnlust demon streerde Tussen de nummers door werden, spe ciaal voor de adspiranten, enkele num mers uit de non stop uitvoering van en kele weken geleden, herhaald Ook nu weer ondervond Circus Renz, de Vlinderdans, en vooral het nummer van broer en zus Van Heugten, een dankbaar onthaal, terwijl de adspiranten bij het nummer hoogrek, heren en ringen zwaai en dames konden zien wat hun oudere turnmakers door intensieve training hadden bereikt Voorzitter De Rie sloot deze voor ouderg en kinderen zo buitengewoon goed ge slaagde avond en dankte de heer Van Zoo. nen voor zijn leiding en voor zijn onuit sprekelijk geduld. NIEUWE AANWINSTEN 3e suppl. lijst 48. ENGELSE LETTERKUNDE 821 Til 822 TH 823 B98w 828 C10.5 *823 C37.5b 823 D72.5 823 G76b 823 H94.4 823 M34.3ch 823 M34.3cc 823 M34.3e Tagore. The crescent moon. (J). Tagore. The post office. Butler. The way of all flesh. Cain. The postman al ways rings twice. Constain. The black rose. Douglas. South wind. Greene. Brighton rock. Hutchinson. Testament. Maugham, Somerset. Christmas holiday. Maugham, Somerset. Creatures of circumstan- Maugham, Somerset. East and west; stories. O'Brien. That lady. Parker. The collected stories. Steinbeck. Tortilla flat. Taylor. Chicken every Sunday. Wright. Black boy. DUITSE LETTERKUNDE 830 H40 Heerikhuizen, F. W. van. Rainer Maria Rilke. 1946. G.eïll. Rittlinger. Ich kam die reissenden Flüsse herab. Werfel. Das Lied von Bernadette. *823 010.lt 823 P 18.3s 823 S84.8t 823 T15.5 823 W88.5 833 R53.5 833 W481i Ingekomen ia een verzoek van mej J S B Kramer, alhier, om een verlof A ver lof voor de verkoop van zwak-alcoholi sche drank in het lclein voor het gebruik ter plaatse voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Stationsstraat nr 82. Binnen twee weken na dagtekening dezer bekendmaking kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van dit ver lof indienen. Alkmaar, 5 Februari 1948 Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G VAN SLINGERLAND, l.-Burg R. VEENDORP, Secretaris.' De Burgemeester der gemeente ALKMAAR brengt ter algemene ken nis, dat de beschikking van de Minis ter van Oorlog, inzake vrijstelling van de dienstplicht van: GERRIT STROOM BERG (lichting 1948) gedurende 10 dagen na dagtekening dezer bekend making voor belanghebbenden ter ge meentesecretarie ter inzage ligt. Alkmaar, 5 Februari 1948. De Burgemeester van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, lo. Burg. en n zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal la uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'SLRVERPII,LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Febr.: 42000 kg rode kool 1212.50; 17000 kg gele kool 6.3500 kg groene kool 35.5048; 59000 witte kool 1316.50; 3600 kg witlof 20.10—23.50; 2800 kg uien 20.6022.90. NOORD-SCHARWOUDE, 5 Februari. - 102,000 kg "Witte kool 5,10—16,90; 59,000 W Rode kool 12—12,10; 15,000 kg Gele kool 5: 1500 kg Veldgele kool 17,10—21,90; kg Bieten I 6,20; 10,000 kg Uien 20,90—22,6®' Idem grove 23,1024,40 en idem drielingen 18,60—19,80. 5C rdF.enyD g,e WARMENHUIZEN, 4 Febr. 1948. 7800 kg Rode kool f 12; 3000 kg Gele kool f 8; 13900 kg Witte kool f 15.60—f 16.60; 3300 kg Groene kool f 8.10f 14; 1100" kg Veevoer Gele f 1.50. op d« pijnlijk* plok. beitrlidt ENZ. doz«n 50 «n 75 et Nu de gymnastiek-uitvoeringen Doves achter de rug zijn, vraag athletiek-afdeling de aandacht. De letiek-afdeling heeft nu een zelfs dig bestuur gekregen, dat als vol; IsamengesJelc): Dick Koelemey, v zitter; H. A. Dingemans, Kennei straatweg 441, secretaris; comm. rr riaal: J. Mulder; leden: K. Bakkei Kayzer en A. Oud. De techn. comr als volgt samengesteld: K. Bak werpnummers; E. Kayzer, springn mers; J. Mulder, loopnummers. Het nieuwe bestuur besloot om Zondagavond a.s., half acht, in Sportgebouw de Wereld- en Ol.vi sche kampioenen-films te laten dl en met als spreker de heer Haiti propagandist van de JCNAU. Ook v besloten de volgende wedstrijden («organiseren: LycurgusDoves <d meet) te Krommenie: DovesZi land (duel-meet) te Heiloo en HA DovesAVA een 3-steden v «strijd te Den Helder. Er zal met flinke ploeg worden deelgenomen de Ned. veldloopkampioenschap op 2829 Maart a.s. te Amersfoort wordt gelopen over een afstand 2500 meter voor junioren. Voor de centrale training zijn ui nodigd: K. Bakker, K. Blokker, Kayzer en J. van Tiel en van de mes: A. Couwenhoven, J. Jonker N. Klerk. Ongetwijfeld een teken Doves goed staat aangeschreven de KNAU. Tenslotte laten wij hieronder vol de plaats welke door Doves-leden der de 25 beste athleten van Ne land wordt ingenomen: No. 4 discus meisjes A: I. Jon 28.78 m.; No. 6 kogel meisjes A: Klerk, 10.13 m.; No. 6 estafette m jes 4 x 80 m.: I. vd Pol, T. de Graa N. Kareis 43.4 sec.,'.No. 9 60 m. m jes B: A. Couwenhoven 8,3 sec.; No kogel jongens Ar J. van Tiel 12.65 No. 12 800 m. jongens: K. Blok 2 m. 0.7 sec.; No. 14 discus jongens J. van Tiel 34.92 m.; No. 14 kogel m jes A: D. Waterdrinker 9.61 m.; No discus heren K. Bakker 38.30 m.; 18 discus meisjes A: Klerk 2 m.; No. 10 60 m. meisjes B: B. Br 8.4 m.; No. 20 hoogspringen heren: Kayser 1.70 m.; No. 22 polshoog hei E. Kayser- 3.10 m. Het voorste cijfer geeft aan we plaats op de ranglijst wordt inge men. PARTIJ VAN DE ARBEID. Op Woensdag 11 Februari a.s. spre voor de Partij van de Arbeid, al ling Heiloo, in De Oude Herberg, heer J. de Kadt, over „Buitenlan politiek". i- Tnpn nort - Toen nog verhalen de ronde deden van boze heksen, van weerwolven en meer dergelijke spookgeschiedenis sen, wist een ieder ook te vertellen over vrouwtje AU ruin, dat in haar eenzaam huisje op de hoge heksenberg woonde, waar zij haar toverdrankjes brouwde, haar kruiden en wortels Maar nu dit alles reeds zo lang tot het verle den dat alleen de verweerde, stok oude schaapherder, die jaren lang met zijn kudde in die sta-eek vertoefde, er weet van heeft. Hij kent als nie mand anders de kleinste kronkel paadjes en verbor gen weggetjes, die langs dicht struik gewas en geurende kamperfoelie -naar - - tover- bereidde. behoort "iiciar €ensenv™;!P ^_..heksenber«' ■KneKsenperg, Wi eens vrouwtje Alruin gewoond mi hebben. Misschien dat jullie ook ee net als ik, toevallig langs die heu komt en nieuwsgierig omhoog kijkt, l nieuwd te weten wat dat vreemd bouwde huisje, thans onbewoond bouwvallig, wel geweest mag zi Maar dan is er waarschijnlijk niet mi die goede oude - schaapherder in buurt, die je in geuren en kleuren 1 verhaal doet. Daarom zal ik het mt doen. Vrouw Alruin was eenmaal een m meisje geweest; niet alleen mooi, ne zelfs mooier dan Sneeuwwitje. Op e dag, toen zij in de diepe bosvijver zi Weerspiegeld zag, ontdekte zij, dath: rechteroor iets verder van haar heofi Stond dan haar linker. Hierdoor i schrokken en erg verdrietig barstte in snikken uit. Toen zij haar betraa j»gezichtje eindelijk weer ophief ontdel

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2