DE TWEE EEUWEN ONTMOETEN ELKAAR Toontje heeft een paard getekend C Stad en Omqeoinq. De K.L.M. te gast in Alkmaar's Waag BEKENDMAKING Bonnen halen Zeer amusante opvoering van het Residentie-toneel Hier zijn de kinderen Ned. Bijbelgenootschap vergaderde &ida£ évmrnd doen %ifn cjfa/is Band NederlandIndië Filmmiddag Volksuniversiteit Appel reserve in Noordelijk Elftal Uitspraken Tribunaal Een Egyptische processie De kosten der distributiekring Gerard van der Woude Overdaad schaadt De Meervoudige Kamer Uitspraken Meervoudige Kamer Finale Kamp. 3e klas Burgerlijke Stand Koedijk. Jaarvergadering Ondersteuningsfonds Marktberichten Hoorn des overvl< Aanrijding in de Ko Jaag die Rheumatiek Uw ledematen e In Peer Twee vertegenwoordigers van een jong, vitaal bedrijf waren gisteravond de gasten van een der oudste instellingen van Nederland, van het Alkmaarse Kaas dragers-gilde. Do heren A. Viruly en A. van TM sen van de K.L.M. waren naar onze stad gekomen, om de kaasdragers een beeld te geven van de groei en de ontwikke ling van dit moderne bedrijf, en de vier vemen lieten zich ook niet onbetuigd en noodden de twee bezoekers te gast op hun jaarlijkse bieravond, die speciaal tot deze gelegenheid was uitgesteld. Da heren Viruly en Van Ulsen waren niet alleen verschenen- Zij brachten een gevolg mee van de K.L.M.-propagandadienst met filmapparaten en een geluids installatie en de avond begon dan ook met een filmvoorstelling. Daar stond de heer Van Ulsen. chef vllegdienst Europa, keurig geünifor meerd, en vertelde voor de vuist weg over zijn bedrijf, en op de lange ban ken in de weegkamer zaten de kaas dragers in hun witte pakken en luis terden. Een nieuwe wereld ging voor hen open, de wereld van He ronken de motoren, de wijde verten en de wolkenstapels. De heer Van Ulsen toonde door zijn woorden een grote liefde voor het we- reldbedrijf, dat KLM heet en hij wist zijn toehoorders te boeien, zodat ze muisstil zaten. De kaasdragers hoorden van Dakota's, van Skymasters en hun luxe-broers, de D.C. 4's, en van Constel lations, de modernste vliegtuigen ter wereld. En de films, die zij daarna te zien kregen verlevendigden het beeld nog eens te meer. Honderdtweeduizend pond sprak minder tot hen, dan de vermelding dat één Constellation even veel weegt als 23.000 kazen. De doopplechtigheid van de „Edam" trok aan het oog voorbij, en een rond gang door het K.L.M. bedrijf, afgewis seld door een film van de eerste kaas markt na de bevrijding, die grote hila riteit verwekte, doordat een deel ach teruit liep. Een reis per skymaster van Amster dam naar Curasao via Prestwick, Gan der en New Vork vormde de hoofd schotel van dit gedeelte van de avond. En daarna verhuisde het gezelschap naar de aloude Kaasdragerskamer voor de bieravond. Gezelligheid kent geen tijd, en als het erger in Alk maar gezellig is, dan is dat wel in dit kleine vertrek op een bieravond, als het er blauw van de rook staat, als het donkere, speciaal gebrouwen bier in de tinnen kroezen kolkt, als de grappen en de voordrachten niet van de lucht zijn.1.. De lange Gouwenaars verschenen, de houten tabaksnappen, de vuurtest met de gloeiende kooltjes, en ongemerkt werd het later en later. De twee gasten hadden de ereplaats, en nadat Kaasvader Lutjeharms een welkomstwoord had gesproken, voelde iedereen zich thuis, en dat was ook juist de bedoeling. pijpen, tabak en wat meer gepre senteerd zal worden". U kent de oude gewoonte, met deze woorden de bier avond aan te kondigen, en hoewel de datum verschoven was, bleven de oude gebruiken gehandhaafd, werden ze zelfs weer op vooroorlogse manier geëerd, waaraan de heer Grondsma Sr. niet vreemd was. Hij en de heer Voorthui zen, directeur van het Marktwemn za ten dan ook mede aan. „Juffrouw" Groot kweet zich van zijn taak op aloude manier, en tot twee maal toe vloog een leeg vat tegen het beschot, ten teken, dat er een nieuw werd aangeslagen. VÏRULY VERTELT De belde gasten lieten zich natuur lijk niet onbetuigd en de heer Viruly was niet zo goed of ook hij moest met verhalen op de proppen komen. Dat Viruly vertellen kan, hebben de kaasdragers zeker wel geweten, maar dat hij het zo ongedwongen en STIERENKEURING. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter openbare kennis, dat de voorjaarskeuring voor stieren, be doeld in het stierenreglement Noord- Holland 1938, voor deze gemeente zal worden gehouden op Donderdag 1 April 1948 te 9 uur op de kaas markt. De aangifte van stieren moet schriftelijk geschieden vóór 15 Fe bruari eJk. bij de Secretaris der pro vinciale commissie tot bevordering van de rund veefokkerij, Landbouw- huis te Alkmaar, onder vermelding van: de naam van de stierhouder: een bewijs van inschrijving, dat de stier in het stierénregister ter ge meentesecretarie is ingeschreven: een afstammingsbewijs van de stier. Tot de keuring worden uitsluitend toegelaten dieren van het zwart bonte veeslag. De centrale keuring van stieren zal worden gehouden te Alkmaar op Vrijdag 23 April 1948 te 9 uur in de Bergerhout. Alkmaar, 11 Februari 1948. De Burgemeester van Alkmaar, G. v. SLINGERLAND, lo.-Burg, voor de vuist weg zou doen, heeft hen gepakt. En de vreugde steeg ten top, toen er een uitnodiging kwam, om te zij ner tijd eens een vluchtje boven Alk maar te maken. Gauw tevreden zijn kaasdragers echter niet en er kwam een stem uit de verste hoek, die graag voor ieder een stewardess mee wilde hebben. Maar dat kon de heer Viruly niet beloven. De K.L.M. maakte foto's en de felle lichtflitsen verbroken dan telkens weer de blauwe rooksluiers, die door het vertrek zweefden. Wij zeiden het reeds: Gezelligheid kent geen tijd, en als er ooit op een ge zellige manier een contact gelegd is, was het wel hier. Een contact, dat overigens beide par tijen slechts tot voordeel kan zijn. Eeuwen hebben elkaar ontmoet, de twintigste eeuw der techniek en snel heid, en de zeventiende, der oude gil den, de eeuw der Goudse pijpen, tin nen' kroezen en kaasdragéravormen. En de bewondering wederzijds voor eikaars vertegenwoordigers, groeide met het vorderen van de tijd, tot het besluit van deze avond toe. WOENSDAG Gulden Vlies, 7.30 uur, D« Halter: Non-stopuitvoering. donderdag Golden Vlies, 7.30 uur, de Halter Nonstopuitvoering. bioscopen. Harmonie Theater, 8 uur: De woeste hoogte, 14 jaar. Woensdag, 2.30 uur, matinée. Victoria-Theater, 8 uur: De klokken van St. Mary, tot 14 jaar o. g. Woensdag, 2.30 uur, matinée. Cinema Americain, 8 uur: Twee jaar voor de mast, 18 jaar. Woensdag 3,SO uur matinée. Zü, wier familienaam begint met de letters r en U moeten morgen Donderdag 12 Februari, in het uitreikingslokaal, Ridderstraat, hun bonkaarten 804 afhalen, alsmede textiel- en extrakaarten, schoenenbon nen en aanvraagformulieren brand stoffen. Uitreiking van 9—12 en 24 uur. Losse inwisselingsbon van kaart 802 meebrengen. een Goede raad willen wij U geven! Het is in vele gezinnen de gewoonte de krant na lezing op te ruimen. Daar is normaal niets op tegen. Nu echter wel, tenminste als TJ mee doet aan onze adver tentie-wedstrijd. Want 't kan voorkomen, dat U enkele letters over 't hoofd gezien heeft. Daarom ons advies: Zoek de fouten en bewaar alle bladen! Die Ondeugende Toontje toch! Daar heeft hij op de muur tegenover de deur van zijn vaders spreekkamer (zjjn vader is dr. Howard Fleming) een paard getekend. En hoe? Maar Toontje heeft pooit kunnen denken, dat zijn ondeugende tekening zulke' gevolgen zou hebben. Want er ont staat al direct een hooglopende kwes tie tussen zijn vader en moeder over de opvoeding, een twist, die uitloopt op een vrijwillige verlating. Want Clare, Toontjes moeder, keert weer naar haar ouders terug. Maar daar in de familie Parsons ontstaan nieuwe conflicten, vooral door Clare's moe der, die gewend is met vaste hand de scepter te zwaaien in haar huis. Haar man Alfred en de grootvader weten daarvan mee te praten. Na het „harmonische ontbijt" komen nieuwe verrassingen, totdat Clare, die met de a.s.. echtgenoot van haar zuster EUys een uitstapje gaat maken en Al fred Parsons, die zijn pantalon kwijt raakt, de verrassing nog groter ma ken. Maar dan komt tot slot nog een nieuwe surprise, die tot vele verma kelijke scènes aanleiding geeft: n.l. de achtjarige Toontje heeft bij een wedstrijd, uitgeschreven door de Daily Express, de eerste prijs gewonnen voor de geestigste tekening met als onder werp „het harmonische ontbijt van zijn grootmoeder". Waarna algehele verzoening! En Toontje wordt in alle eer hersteld, al krijgt men de jeug dige artist niet te zien. De geheel gevulde zaal heeft zich op deze abonnementsvoorstelling der C- serie kostelijk vermaakt met Leslie Storm's geestige stuk en zo'n echt vrolijke avond is voor de meesten een grote voldoening. Bovendien werd het stuk vlot en over het geheel uitste kend gespeeld. Onze hulde aan Tilly PérinBouwmeester, die de rol van Mrs Parsons, Clare's moeder," prach tig heeft vertolkt en de herinnering aan Fie Carelsen's uitbeelding bij vroegere opvoeringen' geheel uit onze herinnering verdrong. Wat zeker een compliment is. Het gulle applaus gold in de eerste plaats haar. Lily Bouw meester als Clare was ook heel goed. Gistermiddag werd in het Wapen van Heemskerk de film „Hier zijn de kinderen" vertoond, die door mevr. Janneke Mens-Kroes werd vervaar digd in opdracht van de commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting. De belangstelling voor deze middag )>ad groter kunnen zijn, doch het feit, dat serviesgoed juist van de bon was gekomen, zal hieraan wel niet vreemd zijn geweest. De film geeft een beeld van het le ven der kinderen van de eerste dagen af tot de 'schoolgaande leeftijd toe en heeft ten doel een hulpmiddel bij de opvoeding te vórmen. Op duidelijke wijze komt tot uiting, hoe verschillende kinderen verschil lende manieren van verzorging vra gen, waarbij vooral tot uiting komt, dat alleen de liefde van de ouders de grondslag kan vormen, want alleen waar deze heerst, kunnen geduld en wijsheid groeien, zoals de grote paeda- goog Jan Ligthart zeide. Zr. Meyer leidde de film in, terwij] r.iej. Siebold tijdens het vertonen een verduidelijkend woord sprak. In de pauze werd de aanwezigen 'n exemplaar van het maandblad „Ons Gezin" aangeboden, terwijl een verlo ting met fraaie prijzen de middag be sloot. Leerlingen van de huishoudschool verkochten de loten en deelden de prijzen uit. Matthieu van Eysderf was echt leuk en gemoedelijk als Alfred, de vader van Clare, terwijl Dirk Verbeek de grootvader aardig typeerde. Wim Paauw als dr. Howard Fleming, was verdienstelijk. Diny Sprock en Jack Gimberg hadden de minder dankbare rollen van het verloofde paar. Jack Gimberg is een prettige verschijning op het toneel, maar hij moet veel duidelijker spreken. Gedeelten van zijn tekst gingen verloren. Enige klei nere rollen werden aardig vertolkt door Anny Leenders, Marja van Ber gen, terwijl S. van Brandenburg een dwaas-type maakte van de man met de zo moeilijk uit te spreken naam. Maar „Toontje heeft een paard ge tekend" heeft zijn reputatie als amu sant blijspel weer ten volle gehand haafd. G. „waar geen bijbel is in huis, daar is droefheid daar is kruis". De doopsgezinde kerk aan de Ko ningsweg vulde zich Dinsdagavond met een honderdtal leden van de afdeling Alkmaar van het Ned. Bijbelgenoot schap, ter bijwoning van de Jaarver gadering. In een kort welkomstwoord verzocht da. Rappold, de voorzitster, de aanwe zigen de bijeenkomst te openen met het zingen van het 88: „Op bergen en in dalen". Na enkele aardige anecdotes over de wederwaardigheden van de zende lingen te hebben verteld, gaf da. Rappold het woord aan da. f. Visser, uit Amsterdam, lid van het hoofdbe stuur. „Het meest verspreide boek ter we reld" was de titel van de interessante lezing met lichtbeelden die Ds. Visser hield. Interessant, want de aardige pla ten illustreerden goed het overzicht dat Ds. Visser gaf over de versprei ding van dit boek dat aan millioenen troost en moed gaf. Zo kwamen we aan de weet dal bij de oprichting van het Nederlands Bij belgenootschap het Heilige Boek reeds in 70 talen was vertaald; maar nu is dit gestegen tot.... ruim 1000, om pre cies te zijn 1080 talen. De rechtstreekse vertaling van het Hebreeuws In het Nederlands, tot welk geweldig werk in 1618 bij de Dordtse Synode werd besloten, duurde 19 jaar en in 1637 verscheen dan ook de eer ste Statenbijbel. Tientallen jaren was echter het boek voor grote lagen der bevolking onbereikbaar door de hoge aanschaffingskosten. Het is het streven van alle Bijbelge nootschappen ter wereld, het Boek in alle formatie klein en groot, in Braille schrift en in alle mogelijke vertalingen te verspreiden. Te verspreiden in ieder gewoon* gezin, onder de zeelleden op de schepen en onder de militairen. En vooral ook onder "de volken van Indonesië. Daartoe is nodig de stem van allen die zelf troost hebben ge vonden in het Boek en dus beseffen wat het voor anderen kan gaan bete kenen. Momenteel telt het Ned. Bij belgenootschap 105.000 leden, waarvan Alkmaar er 983 voor zijn rekening neemt. Een repectabel aantal, maar onder het motto „Op naar de 200.000" wordt voortgewerkt. Na de pauze vond het huishoudelijk deel der vergadering plaats, waarbij de aftredende bestuursleden Ds. P. C. Ro denburg en de heer J. vd Worp, bene vens de secretaris-penningmeester de heer A. van Kleef zonder hoofdelijke stemming werden herkozen. De voor zitster, da. Rappold was niet herkiesbaar, zodat deze functie alsnog vacant bleef. Het batig saldo dat aan het hoofdbestuur kon worden overhan digd bedroeg over 1947 f 1879. Hierna werd de vergadering gesloten. Gisteravond hield de Band Neder land—Indië een eontactavond ln het Café Central op 't Hofplein. Om half 8 opende mr. Koelma de vergadering en heette de talrijk aan wezigen van harte welkom. Als spreker was luitenant-kolonei Statius Muller van de Legervoorlich_ tingsdienst uit Den Haag uitgeno digd, die zes films over Indië had meegebracht. De heer Statius Muller, die door zijn 30-jarig verblijf in de tropen zo goed op de hoogte is van de toestan den in Indië, zowel van vóór als na de oorlog, begon zijn rede met de aanwezigen nogmaals uiteen te zet ten, waarom onze jongens naar Indië zijn gegaan, omdat daarover nog heel veel verkeerd begrip heerst. Op zeer boeiende en prettige wijze vertelde hij ons daarna over het leven van de Indische bevolking, hij schetste hun leefwijze en hun ver houding tot de Hollander, tot de oor log uitbrak en de Japanners door hun wrede behandeling jegens de Hollanders het prestige geheel trach ten te ondermijnen, wat hun echter niet gelukt is. In Oct. 1945 werd de toestand helemaal critiek, doordat het Republikeinse leger, dat inmid dels was opgericht, er op uit was alles grondig te vernielen en duizen den en nog eens duizenden te ver moorden. In Jan. '46 namen wij pas het bevel over van de Engelsen en stonden onze jongens, die toen voor t eerst naar Indië gingen voor een zeer moeilijke taak. Spr. vertelde daarna op zeer gees tige wijze van het dagelijkse leven van de militair in dat eerste jaar. Ook over de geestelijke verzorging sprak hij en hoe het voor de veld predikers en aalmoezeniers zeer zwaar werken was door de grote af standen en het moeilijke vervoer naar de buitenposten. Tevens besprak de luitenant_kolo- nel het demoblisatle-probleem, het welk nog heel wat moeilijkheden zal meebrengen. De regering zal zeker haar medewerking verlenen. Maar hoofdzakelijk komt het toch op eigen Initiatief aan en ook op de hulp van particulieren. Daarna werden achtereenvolgens 6 filmpjes gedraaid, die wel een heel juist beeld gaven van het verblijf van onze militairen. Het filmpje „Werken v. Barmhar tigheid" gaf ons een schrijnend 'beeld in welk een toestand de Indische be volking geraakt Is en hoe een zegen rijk werk daar door het Rode Kruis wordt verricht. De laatste 2 filmpjes, waarvan één ln kleurendruk, liet ons zien het In dië van vóór de oorlog, hoe rijk en welvarend het toen was. Een- hartelijk applaus beloonde de spreker voor zijn boeiend betoog en de mooie filmpjes. In de pauze bestond gelegenheid tot vragen stellen, waarvan velen ge bruik maakten. Een verloting, gehouden in de pau ze, dekte de kosten. De Band kan terugzien op een zeer geslaagde avond. Zaterdagmiddag zal de Volksuni versiteit in het bioscooptheater Har monie de grote culturele film „Van Kielplaat tot Zeekasteel" vertonen. Alkmaar is niet verwend op het gebied van culturele films en wij juichen het Initiatief van de Alkmaar- se V.U. danook ten zeerste toe. Na dat de film ons eerst de metropool Amsterdam heeft laten zien, krijgt men vervolgens een Indruk van de bouw van het m.s. „Oranje". Geen en kel détail is vergeten, vanaf de te kenkamers tot de stapelloop en de eerste reis van het trotse zeekasteel toe. De film biedt voor het publiek een unieke gelegenheid kennis te nemen van wat er bij de bouw van een mo dern schip te pas komt. Wij hopen zeer, dat een geheel gevulde zaal deze bij uitstek natio nale film zal aanschouwen en dat daarmede het bestuur van de V.U. zal worden aangespoord nog meer dere goede culturele films te bren gen. Voor verdere bijzonderheden ver_ wijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. De voormalige Boys-spil Huib Appel die than» tn de half-linie van Be Quick speelt, heeft bewezen zijn plaats in deze eerste klassers met kampioens- aapiraties waard te zijn. Voor de wedstrijd Noordelijk tegen Oostelijk elftal die op 18 Februari te Deventer wordj gespeeld is Appel als reserve opgesteld. Be Quick t» in dit elftal toch goed vertegenwoordigd wan^ vier van haar spelers staan voor deze ontmoeting opgesteld. Het Tribunaal deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de Weer machtsaannemer IJ. K. te Heiloo, op wiens vonnis het fiat was geweigerd. Het Tribunaal achtte de tenlasteleg ging bewezen, handhaafde de tijd van internering op drie jaar. doch ging niet over tot verbeurdverklaring, daar het vemogen van K. negatief is. In de zaak tegen wijlen H. werd de beschuldiging bewezen verklaard, doch geen maatregelen opgelegd. Gisteravond sprak prof. C. J. Blee- ker voor het genootschap „Ex-Orien- te-Lux" over „Een Egyptische proces sie". Aan de hand van een aantal fraaie lantarenplaatjes gaf prof. Bleeker zijn toehoorders een beeld van. de proces sies, zoals die te vinden zijn in re- liefs in de koningsgraven bij Thebe van de koningen Ramses II en Ramses III (pl.m. 1200 v. Chr.). Spreker gaf 'n duidelijk inzicht in de uiterst inge wikkelde symboliek en emblematiek der oude Egyptenaren. Wij zagen een processie van de goa Min, de ontzagwekkende onweersgod van vreemde volken. De zin van een processie is: vertonen en ronddragen van de godheid en de bedoeling was Devestiging en vernieuwing van de waardigheid van het koningschap, ver ering van de godheid als symbool der vruchtbaarheid, en de processie was tevens oogstfeest. Vooral in Koptos werd Min vereerd vanwaar een oer oude weg naar de Rode Zee leidde. Aan het slot van de avond dankte Dr. Kamerbeek prof. Bleeker voor zijn boeiend betoog, dat met een luid ap plaus werd beloond. De bijdragen van de omliggende ge meenten ln de kosten van de distribu tiekring Alkmaar worden, aldus blijkt uit de gemeentebegroting, in verhou ding tot het aantal inwoners van iedere gemeente berekend. 85 van de kos ten wordt door het Rijk gedragen, 15 (zijnde een bedrag van f 42.416,25) door de gemeenten. Hiervan draagt Alkmaar f 16985,25; Akersloot f 1039; Bergen f 3614, Egmond Binnen f 1220; Egmond aan Zee f 1355; Heer-Hugowaard f 275.1; Heiloo f 4427; Hensbroek f 497; Koedijk f 948; Langedijk f 3840; Obdam f 1030; Oierleek f 406; Oudorp f 948; St. Pan- cras f 723; Schermerhorn f 542; Schoorl f 1355 en Ursem f 723. Velen, zullen gisteravond Gerard van deéè Woude, onze Alkmaarse pia nist, door de radio beluisterd hebben. Maar hebt u dan ook zijn herken ningsmelodie werkelijk herkend? Dat was namelijk de melodie die de heer Pranger componeerde en die o.m. ten gehore werd gebracht in de de mi-finale „Dé oude Waag" in de re vue van Alcmaria Victrix. Een aardige attentie van Gerard van der Woude aan onze stacj, die zeker op prijs gesteld wordt. Het feit, dat serviesgoed, fietsen en fietsbanden van de bon zijn geko men, heeft gisteren op tal van Alk maarse winkels een run verpor- zaakt. In lange rijen stonden de mensen voor de deuren, om de zo leng begeerde kopjes, schoteltjes, borden en schalen te bemachtigen. Erg verstandig is dat niet, want het valt te betwijfelen of de voorraad dermate groot zal zijn, om aan de onmiddellijke vraag te voldoen, en als dit niet het geval is, raken de winkels leeg Ook de fietsbanden waren plotse ling zeer in trek. Wij zagen bijvoor beeld één wielrijder, gezeten op een spiksplinternieuwe fiets met nieuwe banden, terwijl nog een aantal andere hem om de nek hingen als de guir_ landes bij een bezoeker aan de bol lenvelden Wij vrezen, dat als wij de kans zul len krijgen, een poging te wagen, er geen band meer te vinden zal zijn. Want ook de bandenhonger zal nog wel even aanhouden. Voor de Meervoudige Kamer te Alk maar; gepresideert door mr. Krabber, stond Dinsdagmorgen Jan N. uit W.- Graftdijk terecht. Op 4 Maart 1947 bestuurde N. een vrachtwagen en reed langs de Noordervaart. Door de grote sneeuw val waren de wegen glad en de rij baan wat smaller geworden, waardoor een aanrijding was ontstaan tussen genoemde vrachtwagen en een luxe auto, bestuurd door de heer A. B. Verdachte zeide, dat hij met een matige snelheid, 35 km, reed, maar desondanks niet dorst te remmen, daar G. bang voor slippen was. De luxe wagen was, volgens hem, niet geheel aan de rechterkant van de weg gaan rijden. De bestuurder van deze wagen beweerde het tegendoel en voegde hier aan toe op het moment van de aanrijding stil te hebben ge staan. Twee getuigen A décharge verklaarden dat de luxe auto zeker 80 a 90 cm meer rechts had kunnen aanhouden De officier van Justitie meende dat de verdachte toch in overtreding was geweest, omdat deze zelf toe gaf dat bij de snelheid, die hij had, remmen funeste gevolgen had kunnen ople veren. Uitspraak over veertien dagen. Jannetje P., Urk, diefstal, 4 maan den gevangenisstraf; Petronella K„ Urk, diefstal. 3 maanden gevangenis straf; Nicolaas P. V., zedendelict, 12 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk; Jan E. B„ zedendelict, 12 maanden met aftrek, en ter beschikking stelling van de regering; Arie G., verkeersovertr. ding. f 50 of 25 dagen. WEISSENBORN UITSTEKEND OP DREEF. Gisteravond werden in de finale voor het 3e kl. kampioenschap vtft het district 5 partijen gespeeld. De ge middelden bleven onder de 3. Alleen D. Weissenborn leverde een uitsteken de prestatie door zijn partij tegen C. Hoogland te winnen in 23 beurten alzo spelend met een gèm. van 4.34. Er was in de Gekroonde Valk veel belangstelling. De uitslagen waren: Koelman 100 39 11 2.56 A. Dekker 57 39 11 1.46 P. Apeldoorn 100 40 17 2.50 H. Iinsing 60 40 8 1.50 P. Kamp 100 41 10 2.43 C. Beentjes .96 41 10 2.29 D. Weissenborn 100 23 19 4.34 C. Hoogland 56 23 9 2.43 P. Apeldoorn 100 34 25 2.94 C. Beentjes 88 34 12 2.58 Weissenborn, Kamp en Koelman hebben thans de leiding met 4 p. uit 2 part., alg. gem. van 2.81,>2.85 en 2.63. Dan volgt Apeldoorn met 4 pt. uit 8 partijen, gem. 2.45. Insing heeft 1 per tij gewonnen, gem. 2.02, en de drie overige deelnemers zijn nog zonder winstpartij. De verdere wedstrijden beloven *e«r spannend te worden. Geboren: Arie J.,z van J. J. de Vries i n H. van Royen. Jacobus, z. van P. J. A. Schoenmaker en A. G. M, Tames. Getrouwd: Jan Spaans en'Cor nelia Zomerdijk. HOFSTRAATBRUG voor VOETGANGERS open. De directeur van Openbare Werken maakt bekend, dat de Hofstraatbrug weer voor voetgangers is opengesteld, doch dat de brug in verband met de verbreding van de vleugel aan de Z.W.-zijde nog enkele weken voor het autoverkeer zal zijn gestremd. Onder voorzitterschap van de heer Jb. Boon was bovenstaande vereniging in café Butter in vergadering bijeen. Na opening en vaststelling der notu len volgde het jaarverslag, waaruit wij memoreren, dat er thans 42 leden ziek waren geweest, waaraan uitbe taald werd aan ziekengelden f2426.98 met een totaal van 2052 ziektedagen. Een gemiddelde dus van 49 ziekteda gen per geval. Het hoge uitkeringsbe drag vond zijn oorzaak in het feit, dat een aantal leden geheel was uit getrokken, hetgeen een achteruitgang betekende van f 783.42. Vier leden wa len overleden, zes hadden bedankt. Vertrokken negen leden. Er waren slechts twee nieuwe leden toegetre den. Het ledental bedraagt thans 144. De nieuw aangestelde bode, de heer J. Tieijema, werkt tot volle tevreden heid. Uit het verslag van de penning meester stippen wij aan, dat een kas saldo aanwezig bleek van f 304.70. Het gehele bezit is thans f 4936.66. De kas werd nagezien en bij monde van de heer A. Bregman werd tot déchar ge geadviseerd. De voorzitter sprak daarna woorden van dank tot de se cretaris-penningmeester voor zijn uit stekend beheer, hetgeen door de ver gadering met applaus werd onder streept. De afgetreden bestuursleden H. Visser en P. Hart werden met alg. stemmen herkozen. Een der leden van dq kascommissie, de heer A. Breg man trad af; in diens plaats werd be noemd de heer P. Beek. De voorzitter dankte de heer Bregman voor zijn bewezen diensten. Na enige huishou delijke besprekingen volgde sluiting. PURMEREND, 10 Febr. 1948. Aange voerd 367 runderen, w.o. 33 vette koeien, 2 stieren, 1 pink en 150 nuch tere kalveren; voorts 37 schapen en lammeren en 25 vette varkens, alles voor de levering; 126 magere kalf- koeien f 525f 825, kalm; 172 gelde- koeien f 275f 540, goed; 25 kalfpinken f 290—f 425, matig; 10 Graskalveren f 160—f 225, beter; 7 Stieren f 550— f 675, matig; 25 Nuchtere kalveren (fok) f 35f 48, vlug; 84 Bokken en geiten f 50f 100, stug; 379 Biggen f 40 f 75, vlug; 87 Paarden f 250—f 650, kalm; 2100 Oude kippen en hanen (rode en witte) f 3.50f 3.80, 150 id. blauwe f 3.60—f 4 en 250 jonge hanen f 3.75 f C.90 per kg; 250 jonge hennen f 6f 9 I per stuk; 400 eenden f 3f 6, 200 konij nen f 3f 17 en 46 ganzen f 12f 16 per stuk. W ARMENHUIZEN, 10 Febr. 1948. 900 kg Uien: Gele nep f 12.10, Uien f 23.40, drielingen f 16.20 en grove f 24.40; 39100 kg Rode kool f 12—f 12.10; 8400 kg Gele kool f 6—f 6.10; 14700 kg Witte kool f 16.10—f 18.10; 600 kg Groe ne kool f 15; 2000 kg Gele kool vee voer f 1.50. LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRALE, 11 Februari. 14000 kg Rode kool 1212,10; 8000 kg Gele kool 8 6,10; 27000 kg Witte kool 17,50—17,90; 500 kg Groene kool 28,20—37,90; 4900 kg Uien 25—28,60; 500 kg Witlof 20,60 —23,10; 1700 kg Peen III 9—9,20; 2800 kg Bieten I 6,50. NOORD-SCHAR WOUDE, II Febr. 48. 50000 kg Rode kool f 12—f 12.10; 11000 kg Gele kool f 6—f 6.10; 55000 kg D. witte kool f 7f 18.50; 3500 kg Uien «nf 29.60, grove uien f 27, drieling - r 2i neD uien f 12.20; 140 kg wit- lo'. I f en il f 16. In het tijdvak van 25 J< en met 8 Februari werden bj politie de volgende voorw gevonden aangegeven: ceir kop. gesp, 1 pr. bl. kinderwi breide handschoen, portemi sleutel, textielkaart, 1 pr. g schoenen, wollen damesbadj en (handdoek, roodbruine da combinatietang, zwarte ki br. suède ceintuur, bruine witte wollen kinderwantjes, 1 actetas met inh., bruine hon portemonnaie met inh., hei etui met toiletzeep, zwarte di schoen, bril met hoorn mor in etui, 1 collier, stamkaart, deren kinderschcentje, br. naie met inh., rozenkrans, handschoen. Als verloren werden de' n voórwerpen aangegeven: licl derschoudertas, notitieboek (fóxterrier), bos sleutels, g ceintuur, etui met busab klompsok, br. glacé handse renWant, zwarte damespor' met inh., rol tekenpapier, schaatssleutel, muilkorf vc rood lederen portemonnaie m en geld, zwart voetenkusse autoped, groene damesportef inhoud, groene autoped, he „Swan". Inlichtingen verschaft d elke morgen tussen 10 en het politiebureau, Karei de 17 (tel. 2444). Zaterdagmiddag om 1 uur auto's op de Komlaan tegen Vrachtauto welke was beli groente, kwam uit 't onbes deelte van de Kerkelaan en rechts aangereden door een die op de voorruit een escul de en bestuurd werd door D J. M. P. Enkele kisten groenten kw de straat terecht. De dokter: wel eveneens slechts licht b kon zijn tocht niet alleen v en werd "een half uur late simpt. Naar de schuldvraag stelt een onderzoek in. HET WERELDSCHAAKTO De Russische delegatie, be: de heren Postnikof, Kotof e ret, vertrekt morgen uit Mo Den Haag. Botwinnik, Keres en Smys de reis op 16 Februari aanva Ontdoe Uzelf van die slopen Neem regelmatig Kruschen iedere morgen in Uw eerste 1 en ge voelt U al gauw eer der mens. Dat doet de wete lijke samenstelling van Kr zes minerale zouten. Die w bloedzuiverende organen we jeugdig krachtige werking, organen hebben die opwekki Waarom zoudt ge ze die dai ven, met Kruschen Salts o: bereik en met het vooruitz helemaal de oude te worde: fit en tot het verzetten van staat? Kruschen Salts wordt hele wereld verkocht. Vraag Salts bij Uw Apotheker of D (Ingezonden Mededelii Waarom nu juist het huisje, dat jullie hier afgebeeld ziet, „In s Peerke's knollentuin" genoemd wordt, zal wel niemand beter we ten dan Peer zelf, die er woont en het jaren geleden die naam gaf. Heel het dorp kent zijn geschiedenis. Maar om dat jullie niet allemaal bij Peer in de buurt woont. zal ik je het s# verhaal vertellen. Peer was een arme steenhouwer, al van zijn vroegste jeugd af. Hij herinnerde zich tenmin ooit iets anders gedaan te he het zware houweel hanterer diepe steengroeven vanaf 't dat hij de schoolbanken verl leuk vond Peer dat helemaa hittte en koude, regen en z( steeds de hamer te moeten voor een karig loon. Zijn hu dan ook dikwijls veel te wer Vooral als hij in het voorj: dag en dauw naar zijn werk vers geploegde akkers langs, de boerenarbeiders met w zwaai het zaad zag uitstroi heel anders dan zijn eigen bestaan leek hem dit leven, hij van zijn jongenstijd al zo had; zo vrij; zo vol afwissel ZTO hele voorgeslacht had ir Pe steengroeven de kost mo dienen. Zo kwam het dat Pei «et als de meest natuurlijke beschouwde dat zijn zelfde beroep zou kiezen. Zuchtend onderging hij dar Jot. Jaar in jaar uit zwoeg de groeve. Peer dreigde oud 1 voor zun tyd! Op een goede c

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2