Moord, razzia's, terreur BERGEN HULDIGT EEN VAN ZIJN GROTE MANNEN Jonge Franse boeren Pseudo-gravin gearresteerd Donderdag 12 Febr. 1948 VERENIGDNOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 36 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Rauier wordt beschuldigd van 1 April komt zijn zaak vóór Brits-Nederlandse handel wordt uitgebreid „Cornelis Drebbel" te Alkmaar De Haag uitgeschakeld voor UNO-vergadering? Het monument van D. A. Klomp weldra voltooid De Zesdaagse te Antwerpen willen naar Nederland Wie kolengeld moeten halen WEERBERICHT Nieuwe Bonnen BUREAU ADMINISTRATIE Voordem 9 - Telefoon 3820 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Naar wij vernemen zal de straf zaak tegen generaal Rauter, die tijdens de bezetting van ons land de functie van „Höhere SS und Polizeifiihrer" vervulde, op Donderdag 1 April en volgende dagen door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage worden behandeld. De zitting vangt 1 April des voormiddags te 10 uur aan. De zittingen zullen worden gepre sideerd door jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen. Als procureur-fiscaal treedt op mr J. Zaayer. Rauter wordt ten laste gelegd, dat jiD opzettelijk in strijd met wetten en gébruiken van de oorlog en in ver band met de onder andere tegen Ne derland gevoerde aanvalsoorlog een beleid heeft gevoerd, waarbij: 1. de verdachte opzettelijk maat regelen heeft genomen tot het afzon deren, samendrijven en gevangen ne men van Joden als onderdeel van hun deportatie over de Duitse grens, het geen voor 6000 van hen de dood ten ge volge had; 2. de verdachte opzettelijk in het kader van de Duitse politie der ar beidsinzet tot het welslagen hiervan in Nederland dienstig geachte maat regelen heeft genomen, als het doen houden van razzia's en, controles tot het vatten van arbeidsplichtigen door aan "hem ondergeschikte politie (be volen 15 Juli 1943), het invoeren van de controle door middel van de twee de distributiestamkaart voorberei ding begonnen zomer 1943 en het op richten van de Arbeits Kontroll Dienst (besluit gedateerd 14 April 1944), waarbij ten minste 300.000 Ne derlanders voor arbeidsinzet naar Duitsland zijn weggevoerd; 3. de verdachte opzettelijk, nadat in het kader van de door Göring in Au gustus 1943 bevolen systematische beroving van de Nederlandse bevol king van huisraad, kleding e.d. was besloten tot „Rücksichtslose be- schlagnahme des Hausinventars" bij Nederlandse burgers „die sich gegen die Besatzungsmacht vergangen Oder feindlich eingestellt haben", de nodi ge maatregelen heeft genomen om een drastische uitvoering hiervan door de onder zijn bevel staande Duitse politie te verzekeren. 4. de verdachte opzettelijk bij be schikking van 13 Mei 1943 de radio ontvangtoestellen in het bezette Ne derlandse gebied verbeurd heeft ver klaard en de inlevering ervan bevolen; 6. de verdachte opzettelijk door razzia's, gehouden op 6 Februari 1943, door een oproep tot aanmelden, waar aan door bedreiging (o.a. tegen ouders en voogden) kracht werd bijgezet, omstreeks 5 Mei 1943, en door la tere arrestaties zich meester heeft gemaakt van,een groot aantal Ne_ derlandse studenten en hen ter de portatie naar Duitsland aan de daar mede belaste Duitse overheidsorga nen ter beschikking heeft gesteld, zijnde bij de razzia's in Februari on geveer 1800 studenten, terwijl ongeveer 3800 zich in Mei meldden en nog velen later gevat zijn, en een aantal van hen als gevolg van de deportatie overleden; 6. opzettelijk omstreeks Augustus 1943 ter afschrikking tegen het on derduiken heeft bepaald, dat indien Nederlandse politieambtenaren eigen machtig de dienst verlieten en on derdoken, hun naaste verwanten on verwijld door de Sicherheitspolizei moesten worden gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht, ingevolge welk bevel talrijke familie-_ leden van Nederlandse politieambte-" naren van hun vrijheid zijn beroofd; 7. de verdachte opzettelijk ter ver gelding van tegen de bezettende macht gerichte of als zodanig opge__ vatte handelingen systematisch als maatregelen heeft aangewend: col lectieve geldboeten, het uit woningen weghalen van inboedels, het arreste ren en gevangen zetten van onschul dige burgers (veelal naaste familie leden van een in werkelijkheid ge zocht persoon) of het houden van razzia's en wegvoeren van de daarbij gevangenen, represaillemoorden op Nederlandse burgers, waarbij le. burgers werden neergeschoten bij of na arrestatie, of (bepaaldelijk sedert de geallieerde opmars door Frankrijk en België) terwijl zij zich voor een andere feit, dan dat waar voor de represaillemoord plaats had, reeds in Dtiitse gevangenschap be vonden, 2e. vanaf September 1943 de moordactie werd uitgevoerd, bekend onder de naam „Silbertanne", welke aldus was opgezet, dat door leden van de Germaanse (Nederlandse) SS in samenwerking met de Sicherheits polizei als repressaille voor aansla gen op handlangers van de vijand burgers die zich in vrijheid bevonden werden neergeschoten, van welke misdrijven de daders dan zogenaamd niet gevonden werden; door welk al dus gevoerde beleid, en meer bepaal delijk door het sub 1, 2, 3, 4 en 7 vermelde, Rauter opzettelijk syste matisch terrorisme bedreef tegen het Nederlandse volk. De gecombineerde handelspolitieke en financiële besprekingen tussen Groot-Brittannië en Nederland zijn gisteren op succesvolle wijze beëin digd. Er werd overeenstemming be reikt op alle hoofdpunten, welk be sproken werden, met inbegrip van dat van de financiële regeling der oorlogsschulden. In 1948 zullen er op basis van het gisteren gesloten handelsverdrag voor een waarde van zeventig millioen pond sterling aan goederen tussen Groot- Brittannië en Nederland uitgewisseld worden. Nederland zal in 1948 grote hoeveelheden voedsel naar Engeland lenden, met inbegrip van eieren, spek en zuivelproducten. Het zal van Groot-Brittannië indus triële producten ontvangen. De ver schepingen van steenkolen van het "er. Koninkrijk naar Nederland zullen worden hervat. Aan het communiqué werd toege voegd. dat als een resultaat van deze besprekingen beide landen de voor delen van een uitbreiding van de han del zullen genieten. Gisteren arriveerde aan de Han delskade alhier met assistentie van twee sleepboten het vroegere moe derschip voor onderzeeboten der Ko ninklijke Marine „Cornelis DrebbeP', genoemd naar onze beroemde stad genoot uit de jaren 15721631. Het vaartuig, dat thans als loge mentsschip dienst doet, werd in ver band met de opheffing van het ma rinestation te IJmuiden binnendoor naar Den Helder versleept. Later op de dag werd de reis naar laatstgenoemde stad voortgezet. Bijna 40000 verkeers ongevallen in 1947 Bij het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn thans de voorlopige cijfers bekend van de verkeersonge vallen in 1947. Het totaal aantal ongevallen in dat jaar bedroeg 39.137 tegen 26.501 in 1946, hetgeen dus een aanzienlijke stijging betekent. Gelukkig zijn de gevolgen minder ernstig geweest dan in 1946. Het aantal doden bedroeg n.l. in 1947 900, in 1946 echter 1224. Niettemin ligt het huidige niveau nog boven dat van 1938 met 780 doden. Het aantal personen, dat tengevol ge van een verkeersongeval ernstig werd gewond, bedroeg in 1947 bijna 6900 (in 1946: 667p), terwijl 6571 (in 1946: 4800) personen licht gewond werden. De omstandigheid, dat het verkeer met lichtere eenheden (rijwielen) in 1947 in vergelijking met 1946 sterk is toegenomen, is voor een belangrijk deel oorzaak van de stijging van het aantal verkeersongevallen en van het aantal lichtgewonden. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., die onlangs een bezoek aan Eu ropa (met name Nederland) heeft ge bracht, heeft te Lake Success tegen over de pers te kennen gegeven, dat Den Haag in verband met het huis- vestingsvraagstuk wellicht uitgescha keld zal worden als zetel voor de aanstaande algemene vergadering der V.N. Het algemene gevoelen te Lake Suc cess is, dat Parijs zal worden gekozen. Lie wilde zich niet uitlaten over zijn eigen voorkeur. Curagaose delegatie blijft tot Vrijdag Vrijdag 13 Februari zal het afzon derlijke cvei-leg tussen de minister van Overzeese Gebiedsdelen en de delega ties van Suriname en van Curagao worden 'voortgezet. Die leden van de Curagaose delegatie, die het voorne men te kennen hadden gegeven, on verwijld naar de West terug te zullen keren, indien het overleg, Dinsdag met de minister gepleegd, niet tot 'n bevredigend resultaat zou leiden, ver klaarden gister tegenover het ANP, dat zij besloten hebben, in ieder geval te blijven tot na het overleg van Vrij dag a.s. HAAR MAN DOOR RATTENKRUID VERMOORD Voor de Almelose rechtbank stond gistermorgen de 37-jarige Engeline L. uit Wierden terecht, die het vorig jaar door middel van rattenkruid, dat zij in de koffie deed, haar echtgenoot, de 58-jarige Veerenhuis had vergiftigd. De eis luidde twaalf jaar. Anoniem telefoontje werd inbrekers noodlottig Iemand, die zich niet bekend wenste te maken, belde Dinsdagavond om half elf het politiebureau aan de Pieter Aertzstraat te Amsterdam op .et de haastige mededeling, dat er „ingebro ken werd in de Haringvlietstraat". Twee agenten in burger en twee in uniform reden even later in een wa gen door deze straat en parkeerden de auto op een hoek. De geuniformde agenten verscholen zich in een bosje van het Beatrix-park, de twee anderen w.indelden zo achteloos mogelijk door de Haringvlietstraat. Bij de woning van een zenuwarts zagen zij twee man nen in het portiek staan. Omzichtig slo pen de twee rechercheurs enkele minu ten later terug en hoorden krakende geluiden, die de twee inbrekers bij het forceren van een raam niet konden voorkomen. Of het raam taaier was, dan de beide heren verwacht hadden, dan wel of zij de twee burgeragenten opmerkten, is niet bekend. Zij lieten het raam echter in de steek en wandelden weg. Nog vóór ze de straat uit waren, werden ze door de geuniformde agenten in samen werking met de twee rechercheurs aan gehouden en naar het politiebureau overgebracht. Eén van de twee inbre kers bleek een breekijzer in zijn mouw bij zich te dragen. Dat was de 28-jarige a tist T. V. uit Amsterdam, een goedé bekende van de politie. Zijn kameraad is de 25-jarige kleer maker H. D. wiens strafregister nog blanco was. Beiden werden aan de tand gevoeld en bekenden de poging tot braak. Daar er de laatste tijd in de omgé ving van de Haringvlietstraat vrij veel soortgelijke inbraken zijn gepleegd, meent de politie met deze vangst een goede slag te hebben geslagen. Pest in Midden-Java In een kampong in de nabijheid van Salatiga zijn in de afgelopen week pestgevallen met dodelijke afloop voor gekomen. Van bestuurs- en genees kundige zijde zijn onmiddellijk de no dige maatregelen getroffen om uit breiding te voorkomen. Opheffing distributie in België De minister van ravitaillering en invoer, Moens de Fernig, heeft ver zekerd, dat de distributie, uitgezon derd die van zuivelproducten en vet stoffen, in België binnen drie maan den zal worden opgeheven. Op het ministerie van voedselvoor ziening zijn reeds' 600 ambtenaren ont slagen, binnenkort zullen er nog 700 volgen. België heeft zijn economische missie te Montreal teruggeroepen. GEHEIMZINNIGE ONDERZEEBOOT. De Noorse admiraliteit heeft het be richt bevestigd, dat een onderzeeboot van onbekende nationaliteit door een Noors vliegtuig is waargenomen ten zuiaen van de Lofoten Volgens de in zittenden van het vliegtuig dook de onderzeeër onder toen hij het vliegtuig bemerkte. Op 19 Februari a.s. zal het een jaar geleden zijn, dat een van Ber gens meest bekende ingezetenen is gestorven. Dirk Klomp, de grote organisator, de man, die voorzitter of medebe stuurslid was van zo vele verenigin gen, welke de bloei der gemeente be oogden. Al de jaren, dat hij in Bergen gewoond heeft het dorp, dat hem zo lief was heeft hij zich beijverd het alom in den lande bekend te ma ken en het is voornamelijk aan zijn onvermoeide arbeid te danken, dat thans duizenden elke zomer dit heer lijke vacantieoord komen bezoeken. Hij was de grote man van de bloe_ mencorso's en onder zijn bezielende leiding werden er in de zomer feesten gevierd, openluchtspelen opgevoerd en allerlei dingen georganiseerd, web ke de vreemdelingen naar Bergen trokken. Daarnaast was hij in tal van ver enigingsbesturen de drijvende kracht, de man, die het niet bij woorden liet, maar door zijn daden toonde welk een energiek werker men in hem had ge vonden. Zijn huis was de plaats waarheen zich de schreden richtten van allen, die raad of hulp nodig hadden. Wij hebben hem wel eens plagend de on gekroonde koning van Bergen ge noemd, maar hrj was het inderdaad en het dorpje aan der duinen rand heeft heel veel aan hem te danken. Het is geen wonder, dat reeds be trekkelijk kort na zijn overlijden spontaan een comité uit de burgerij werd gevormd, dat een passend mo nument op zijn graf wilde oprichten. Dit comité, dat onder voorzitter schap van de burgemeester staat, heeft een beroep op de' burgerij ge daan om gelden voor een grafmonu ment'bijeen te brengen en daarna onder de kunstenaars een prijsvraag uitgeschreven voor het beste ont werp. Van een vijftal werd dat van de beeldhouwster mevr. Jeanne Kou- wenaarBijlo te Bergen het beste bevonden en haar werd de opdracht verstrekt dit monument te vervaar^ digen. Mevrouw Kouwenaar studeerde aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam b(j Professor Bronner en werkte daarna nog een jaar bij de beeldhouwer Mari An- driessen te Haarlem. In het begin var December kreeg zij de vererende opdracht het graf monument te maken en sindsdien heeft zij daaraan gewerkt in haar kleine maar gezellige werkplaats in baar woning op de Middengeestweg, waar het monument, dat eerst in klei en gips wordt gemaakt, thans zo ver in zandsteen is gehouwen, dat het zijn voltooiing nadert. Op de steen, die 1.58 M. hoog en 0.90 M. breed wordt, komt de zand stenen figuur, die een hoogte heeft van 1.28 M. en een breedte van 0.45 M. Deze figuur stelt een Muze voor, een denkende vrouwenfiguur, die een ganzenveer hanteert en een papyrus rol op haar schoot heeft als sym bool van de journalistiek. Links bo ven ziet men een vogel, die de vrije gedachte en het vrije woord symboli seert en aan de rechterzijde een deel van een bloeiende boom als symbool van het leven. Aan. deze prachtig gevormde vrouwenfiguur, welke men ten voeten uit ziet, heeft de kunste- flaresse grote z°rg besteed en het ge heel maakt een uiterst kunstzinnige indruk. Daarboven komen de letters D. A. KLOMP 1 Februari 1883—19 Februari 1947. De steen staat op een .basement waarvoor een grafplaat komt, waarin de volgende woorden worden gebei teld. Aan den Journalist, Bouwer aan Bergens Welvaart en aan het Geluk der Mensehen. De Burgerjj Uit dit alles blijkt wel hoezeer Ber gens bevolking deze grote man, deze onvermoeide strijder voor waarheid en recht en voor het vrije woord ge waardeerd heeft. Het monument zal weldra voltooid op het graf staan, waarna de onthul ling door de burgemeester zal ge schieden. Bergen huldigt op deze wijze een van zijn grote mannen aan wiens on vermoeid streven het dorp voor een groot deel ztjn welvaart heeft te denken, AD, Na de sprints van Woensdagavond 9 uur luidde de stand in de Antwerpse zesdaagse: 1. Adriaenssens-Bruylandt 33 pnt. Op één ronde: 2. Bruneel-Naeye 193 pnt. 3. Thyssen-Depauw 87 pnt. 4. Gckers-Van Steenbergen 73 pnt. 5. La- pebie-Seres en Kint-Depred'homme 64 pnt. 7. Schulte-Boeyen 28 pnt. De overige koppels lagen op 4 of meer ronden. In samenwerking met het centrum Meridon en met de Confederation Nationale de la Familie Rurale de grote organisatie voor het sociaal culturele werk op het Franse platte land hebben de Nederlandse volks hogescholen het afgelopen jaar, na overleg ihet de Commissie voor uit wisseling van landbouwjongeren van de Stichting voor de Landbouw, ver schillende' groepen Franse plattelan ders ontvangen en bovendien een aantal Franse jongens en meisjes als stagiaires geplaatst op Nederlandse bedrijven. In totaal betrof dit over 1947: 45 jongens en 21 meisjes. De praktijktijd beliep 2 tot 6 maanden. De goede resultaten en de geestdrift der jonge Fransen heeft ertoe doen besluiten om op verzoek van de Con federation Nationale de la Familie Rurale dit werk voort te zetten. Voor het jaar 1948 hebben zich bij de Con federation ongeveer 100 boerenzoons en 50 boerendochters opgegeven, om 3 tot 6 maanden op Nederlandse be drijven in praktijk te gaan. Deze stagiaires hebben grotendeels een op leiding genoten, die vergeleken kan worden met onze landbouwwinter- scholen en landbouwhuishoudsholen. Er zijn onder de jongens candidaten voor akkerbouw, veeteelt, fruitteelt en pluimveeteeltbedrijven en tevens voor twee bedrijven met bijenteelt. De meisjes hebben over het algemeen geen voorkeur, zij willen als hulp in de huishouding werkzaam zijn, maar hebben over het algemeen ook grote belangstelling voor het bedrijf, in het bijzonder voor alles wat het kleinvee betreft. Het is gebleken, dat het taalver^ schil geen bezwaar oplevert, wanneer althans een der huisgenoten zich enigszins in het Frans weet uit te drukken. Zowel de jongens als de meisjes werken volledig mee in bedrijf of huishouding. Zij verwachten daar tegenover een kleine vergoeding (mi nimum f 25 per maand), en vooral een goede behandeling als huisge noot. Naar de Volkshogeschool-Bergen (N.H.) ons mededeelt, kan ieder, die er voor voelt, een Franse jongen of meisje als praktikant in het gezin op te nemen of nadere inlichtingen wenst te ontvangen, dit opgeven bij haar. Vrijdag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters PoRod van het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. Weersverwachting, geldig tot he denavond: TIJDELIJK REGEN. Geleidelijk toenemende wind tus sen Zuid en Zuidwest. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Weinig verandering van temperatuur. Vóór het tijdvak van 15 t/m 28 Febr. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 181 Melk 4 liter melk. 183 Melk 7 liter melk. 186 Vlees 100 gram vlees. 187 Vlees 300 gram vlees. 188, 189 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 209 Algemeen 150 gram kaas of 187'/i gram korstloze kaas. 208 Algemeen 2 eieren. 206 Algemeen 400 gram brood of 1 r rants, vermicelli e.d. (geldig t/m 21 Febr.) 204 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t/m 21 Febr. a.s.) 199 Algemeen 500 gram sinaasappelen (voorinlevering) 192 Reserve 125 gram citroenen (j/oorinlevering) 193 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 195 Reserve 800 gram brood (gel dig t/m 21 Febr.) 198 Reserve 400 gram brood (gel dig t/m 21 Febr.) BONKAARTEN KD, KE 802 683 Melk 12 liter melk. 686, 687 Vlees 100 gram vlees. 688 Boter .250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 689 Boter 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet. 708 Algemeen 2 eieren. 706 Algemeen 400 gram brood of 1 rants, vermicelli e.d. (geldig t/m 21 Febr.) 704 Algemeen 400 gram brood (gel dig t/m 21 Febr.) 699 Algemeen 1 kg. sinaasappelen (voorinlevering) 693 Reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 695 Reserve 400 gram brood (gel dig t/m 21 Febr.) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 803 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1063 Brood 800 gram brood. 1068 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 1062 Margarine 250 gram boter of mar-' garine of 200 gram vet. 1064 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze koas. 1069 Eieren 5 eieren. 1067 Melk 5 liter melk. 1061 Vlees 300 gram vlees. 1066 Vlees 200 gram vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Febr. worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst op Maan dag 19 Febr. a.s. mag worden gekocht. De bonnen 199 en 699 algemeen (si naasappelen) en 192 reserve (citroe nen) moeten uiterlijk op 21 Febr. bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. GEEN VERKIEZINGSLIJST VAN RIJKSEENHEID. Het nationale comité Handhaving Rijkseenheid deelt ons mede, dat voor nemens, om bij de aanstaande verkie zingen met eigen candidatenlijsten uit te komen bij dit comité niet bestaan. De Brusselse politie is er dezer dagen in geslaagd by een inval in een beruchte drankgelegenheid na- by het Zuidstation een avonturier ster van grote allure te arrestere^, namelijk de 44-jarige Adelaide Job, die zich in het algemeen liet door gaan voor gravin de Brignac, doch ook hekend stond onder de namen van Bruley de Farciennes, Rolande Ebraye of Marie Sheurweghs. Na de bevrijding zag men deze pseudo-gravin, die door haar schoon heid zeer opviel, herhaaldelijk in ge zelschap van de Franse kolonel Croi- set, die wegens oplichterij en on regelmatigheden door het Franse ge recht werd vervolgd. Adelaide Job droeg in deze periode de uniform der vrouwelijke hulpdiensten van het Franse leger en bezocht casino's te Namen, Spa, Middelkerke en Chau- fontaine, waar zij zich aan verschei dene gevallen van oplichting zou heb ben schuldig gemaakt. Om haar' slachtoffers gemakkelijker in de val te lokken, zou de valse gravin, die beweert deel te hebben uitgemaakt van de Franse „Maquis", vaak docu menten hebben getoond, waarop stempels voorkwamen van de hoogste Franse legerinstanties. Haar naam werd eveneens genoemd in verband met de moord op de gravin Sauty de Chalon, die te Masnieres (Frankrijk) onder geheimzinnige omstandigheden om het leven werd gebracht. Adelaide Job had, toen zij te Brus sel werd aangehouden, juist een jaar ip een Franse gevangenis doorge bracht op grond van een tegen de veiligheid van de staat gepleegd mis drijf. zy zou in Frankrijk n.l. deelge nomen hebben aan een organisatie, die Duitse krijgsgevangenen naar het buitenland hielp smokkelen. België heden zonder gas en electriciteit De besprekingen, die tussen de af gevaardigden van de Belgische gas- en electriciteitsbedrijven zijn gevoerd, hebben, naar wordt vernomen, niet tot een bevredigend resultaat geleid. Zoals bekend hebben de arbeiders dezer bedrijven gedreigd bij het mis lukken der onderhandelingen met in gang van heden in het gehele land de voorziening van gas en electrici teit, behalve voor enige vitale inrich tingen, stop te zetten. De Belgische regering heeft de provinciale gouverneurs gisteravond bevel gegeven de gas- en electrici teitsbedrijven te requireren. Zoals be kend dreigen 9.000 arbeiders zich by de andere Belgische stakers te voe gen. Hoge functionarissen van het ministerie van arbeid verklaarden, dat de kansen op het voorkomen der staking gering zijn.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1