Gevangenisstraf voor Duitse generaals Truman start voor verkiezingscampagne Schonebeek wint duizend ton per dag 374 Oorlogsmisdadigers in Vught Nieuwe maatregelen van Lieftink Vrijdag 20 Febr. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 43 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Opvallende verklaring van President te Neurenberg MOORD NA 4 JAAR OPGEHELDERD WEERBERICHT NIEUW C.A..O, IN BLOEMBOLLENBEDRIJF V rouwenstemrecht in België De gezondheidstoestand van Prinses Marijke Fiimmagnaat Mayer had hoogste inkomen Diepvriesfabrieken worden verkocht Maar nog 1000 personen spoorloos Italië naar burgeroorlog? Koning van Jemen vermoord Vorst gunstig voor Betuwse fruitteelt Benelux antwoordt Bevin BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achter dam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (tn.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Charles Fredrick Wennerstrum, pre sident van het tribunaal voor oorlogs misdadigers te Neurenberg, heeft; ver klaard, dat men niet over voldoende bewijzen beschikt, dat de eenheden partisanen, wier behandeling door het Duitse leger bij het proces tegen Duit se generaals ter sprake is gekomen, ge heel aan de voorwaarden, die het in ternationale recht aan het belligerent- *zijn heeft gesteld, hebben beantwoord, zodat zij geen rechtsaanspraak konden maken op een behandeling als krijgs gevangene. Dientengevolge kon volgens de president de beschuldiging van het doden van gevangen genomen leden der verzetsbeweging, die in feite als franc-tireurs beschouwd moeten wor den, tegen de generaals niet gehand haafd blijven. Het tribunaal deed in zijn uitspraak echter wel uitkomen, dat een bezetten de mogendheid slechts in het uiterste geval in het belang van openbare vei ligheid en orde tot het nemen en om- brengfen van gijzelaars moest overgaan. Hoewel hét internationaal recht dit toe staat, aldus het tribunaal, heeft men het over de gehele wereld in de prac- tijk zelden toegepast. Terwijl zelfs een onmenselijke toepassing van dit recht in beginsel niet on -ettig kan worden verklaard, acht het tribunaal het mo gelijk de voor de toepassing van dit recht verantwoordelijke persoon, wan neer hij zijn vergeldingsmaatregelen op de spits drijft, schuldig te verklaren. Het tribunaal toonde aan, dat het Duitse leger zich in de Balkan inder daad aan dergelijke excessen had schul dig gemaakt. Vervolgens werd maarschalk Wil helm List, opperbevelhebber der Duitse troepen in Zuidoost-Europa, schuldig Verklaard aa oorlogsmisdaden, moord en collectieve represaillemaatregelen in de Balkan ei aan schending van het oorlogsrecht. Generaal Walter Kuntze, opnerbevelhebber van het 12de Duitse leger, werd bovendien nog schuldig ver klaard aan deportatie van burgerbevol king. De generaals Hermann Förtsche. bevelhebber van het Eerste Duitse le ger, en Von Geitner, chef van de gene rale staf in Servië, werden vrijgespro ken. Generaal Lother Rendulic 'werd schuldig verklaard aan misdaden, als bevelhebber in Kroatië tegen burger gijzelaars en Italiaanse geregelde troe pen gepleegd. Hij werd echter vrijge sproken van schuld aan „verschroeide aarde"-tactiek tijdens de terugtocht uit Finland. Veldmaarschalk List en generaal Kuntze -werden tot levenslange ge- vangenisstraf veroordeeld en generaal Rendulic kreeg 20 jaar evenals gene raal Wilhelm Speidel, de vroegere gou verneur vanGriekenland. Generaal der Luftwaffe Helmuth Felmy, die zich schuldig had gemaakt aan massamoord op de bevolking en verwoesting van twee Griekse dorpen, werd tot 15 jaar veroordeeld. Generaal Hubert Lanz kreeg 12 jaar. Generaal Ernst von Leyser,. die Croa- ten voor de gewapende macht had op geroepen, 10 jaar en generaal Ernst Dehner 7 jaar voor het doodschieten van gijzelaars. Alle straffen zijn met aftrek van voorarrest. (Generaal Eisenhower - liet in Juli 1944 na de geallieerde invasie in Frank rijk, toen Von Rundstedt een order had uitgegeven, dat iedere burger, die aan militaire operaties zou deelnemen of de vijand zou helpen, als franc-tireur zou worden behandeld, een ernstige waarschuwing horen, dat degenen, die zich aan het doodschieten van gevan gen genomen verzetslieden zouden schuldig maken, opgespoord en snel berecht zouden worden). VEROORDEELDE IN BEROEP. GENERAALS Volgens het Duitse nieuwsbureau DENA heeft dr. Stefan Fritsch, verde diger van generaal Lothar Rendulic, medegedeeld, dat alle acht Duitse ge neraals van hun vonnis in beroep zul len gaan bij generaal Clay, de Ameri kaanse bevelhebber in Duitsland, het militaire hooggerechtshof in Washing ton en het Amerikaanse hooggerechts hof. In een rede, waarmee htj officieel zjjn verkiezingscampagne voor het presidentschap inzette, heeft presi dent Truman der V.S. een tien-jaren- programma voor de uitbreiding van ae landbouw-productie, voor werk verruiming en voor verhoging der minimum-lonen uitgestippeld. Truman laakte de republikeinse partij, die naar zijn mening aanspra kelijk is voor de „ergste depressie in de geschiedenis, welke de landbouw heeft vernietigd, de handel ineen heeft doen storten en de arbeid in een hopeloze toestand heeft ge bracht". Truman, die sprak voor ongeveer duizend leiders van de democratische partij, noemde deze partij die van het „progressieve liberalisme". Hij wees op de successen der party In vier achtereenvolgende verkiezingen. Dit jaar, zo sprak hy, is het jaar der uitdaging. Het volk zal moeten be slissen of het wil, dat de machten van het „positieve progressieve libe ralisme" blijven regeren of dat het öe regering wil toevertrouwen aan de „machten van het conservatisme, ie geloven in het voordeel van enke len ten koste van velen". Reuter voegt hier aan toe, dat rruman gewezen heeft op de liberale e 1 van de democratische par- A. ™t oog op de kiezers, die zien hehh/ 'a,lace geschaard mochten nn Hoewel Truman Wallace's zei Senoemd heeft. Truman mneht r S' -?at de -samengetrokken den moet worden.""1 bedwan* «ehou Na jarenlang ontkend te hebben iets te maken te hebben gehad me' de op 4 April 1944 in de buurt Plas- wyck te Breda gepleegde moorct, waarbij de tuindersknecht Van Son werd doodgeschoten en de heer Kroes door een kogel zwaar werd gewond, heeft de SS-er A. J. uit Oos terhout eindelijk bekend de moora op zijn geweten te hebben. De SS-er vertoeft thans in het kamp voor politieke delinquenten te Hoogérheide. J. 3t^at >n zijn woon plaats bekend o-icer de bijnaam „De Spreeuw". Destijds is hij voor de moord gearresteerd, doch men moest hem weer vryiaten wegens gebrek aan voldoende bèwljs. Op de bewuste avond is hij in de buurt Plaswyck als een ware w 1de- man tekeer gegaan. Hij drong een woning binnen en perste de bewo ners geld af. In een andere woning die hij eveneens was binnengedron gen, stak hij het bed in brand. Met verschillende mensen begon hij een worstelparty, waarbij de wildeman van zqn revolver gebruik maakte. De tuindersknecht Van Son werd door hem doodgeschoten, terwijl de heer Kroes, die met een pook de amokma- ker te lijf ging, door een kogel zwaar gewond werd. De politie heeft thans zoveel be- wysmateriaal tegen J. verzameld, dat aan ontkennen niet meer te den ken viel. Zijn zaak zal door het Bij zonder Gerechtshof te Den Bosch worden benandeld. spelen met lucifers HEEFT ernstig gevolg. Ten gevolge van l,et spelen met lu- vanrder2avier- g!Stermorgen de kleren van de 2 vierjarige meisjes van de fa cies van Gogh en Simons, dTe in de 346 te ?T HSt "UiS Provin<daleweg Lia wn r k™ sPe^n, in brand. De ml gh Was er het erSst aan toe. in het v»eS vü zorge!iike toestand nomen g6meenteIljk ziakenhuis opge- Weersverwachting, geldig tot he denavond: AANHOUDENDE VORST. Wisselend bewolkt met op som mige plaatsen af en toe enige lichte sneeuwval. Nu en dan vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Lichte tot matige vorst. 1 Maart a.s. zal een nieuwe CAO voor het bloembollenbedrijf in wer king treden. Het loon voor vaste ar beiders is van 39 op 41 gulden per week gebracht, dat voor losse arbei ders op 45 gulden per week voor de zes zomermaanden en 41 gulden per week voor de zes wintermaanden. Ar beiders in het bezit van een erkend tuinbouwdiploma vangen 1 gulden ex tra per week. De Belgische Kamer heeft gister middag met 184 stemmen tegen 3 het wetsontwerp strekkende tot het ver lenen van kiesrecht aan.vrouwen\voor de algemene verkiezingen goedgekeurd De wet zal op 21 Juli 1949 van kracht worden. Met uitzondering van Zwitserland was België het enige land in Europa waar de vrouwen nog niet aan de al gemene verkiezingen mochten deelne men. Zij waren -wel verkiesbaar voor de volksafvaardiging en hadden kies recht voor de gemeenteraadsverkie zingen. Rectificatie bonnenlijst In de gisteren gepubliceerde bon nenlijst, zoals deze aan ons werd doorgegeven, is een foutje geslo pen. Onder de rubriek Bonkaar ten KD, KE 802 staat n.l. 700 reserve aangegeven voor 200 gram brood, wat echter moet zijn 700 algemeen. Van de zijde van het secretariaat van H.K.H. Prinses Juliana deelt men het ANP mede: De eerste verjaardag van Prinses Marijke biedt een goede gelegen heid iets m de te delen over haar gezondheidstoestand. Algemeen li chamelijk en geestelijk heeft zjj zich flink ontwikkeld. Het gezichts vermogen van haar rechteroog is goed vooruit gegaan en zü herkent nu niet alleen bonte voorwerpen, maar ook het gelaat van personen uit haar omgeving en dat, of schoon zij nog te jong is om een brilletje te dragen. Er is echter weinig hoop, dat het gezichtsvermogen van het linkeroog zich zal ontwikkelen. Volgens officiële gegevens heeft de filmmagnaat Louis B. Mayer in de jaren van 1944 tot 1946 het hoogste inkomen in de V.S. genoten. In het jaar eindigend Augustus 1945 heeft hij uit de Loews Incorporated 502.571 dollar getrokken. Na hem komt de filmproducent Walter Wanger met 282.900 dollar. Deanne Durbin had een inkomen van 262.875, waardoor zij de vrouw met het grootste inko men in die tijd was. De lijst van in komens maakte het niet mogeiyk de totale inkomens uit de industrie na te gaan. Daar hier slechts de in komsten uit bepaalde firma's genoemd werden. Naar „Groenten en Fruit" mede deelt, zijn de finantiele voorwaarden, waaronder het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen de diepvriesfa brieken „Vita" en „Winterzon" zal overnemen, thans vastgesteld. De der de bestaande fabriek .Noordland" zal waarschijnlijk niet worden overgeno men. PETITIONNEMENT AAN DE KONINGIN AANGEBODEN. H. M. de Koningin heeft gisteroch tend ontvangen de heer C. A. Eman uit Aruba ter overhandiging van een petitionnement strekkende tot volledi ge scheiding van Aruba en Curasao. Hare Majesteit heeft de heer Eman in de gelegenheid gesteld dit petitionne ment toe te lichten. De éénjarige Prinses Marqke heeft het op haar verjaardag niet aan biyken van belangstelling ontbroken, getuige de vele stoffeiyke blijken van belangstelling, die zy mocht ontvangen. Het Prinsesje te midden van een gedeelte van haar cadeaux. Olie uil eigen bodem De geschiedenis van het olieter rein te Schoonebeek is nog niet oud. Velen zullen zich herinneren, dat de eerste olieproducerende laag in Mei 1943 ten oosten van Coevor- den werd aangeboord. De produc tie tiit deze put was toen nog zeer gering (ongeveer één ton per dag) en bedraagt thans nog een fractie daarvan. Hierna werd in Maart 1944 in de gemeente Schoonebeek een andere oliehoudende laag aan geboord. De productie uit deze put bedroeg in het begin ongeveer veertig ton per dag. Een zeer geringe hoeveelheid, die toch nog te groot was, om een gedeelte te laten verbruiken door de Duitse oorlogsmachine. Geen wonder dan ook, dat door allerlei sabotagemaatregelen het productiecijfer van deze put snel daalde en in September 1944 tot nul was teruggebracht. Neen, veel profijt van de Schoonebeker olie hebben de Duitsers niet gehad en bij de boor- werkzaamheden werdfen meer petro- In eer^ interview met een ANP-ver- slaggever heeft de Inspecteur van het Bureau Opsporing Oorlogsmisdadigers enige bijzonderheden verteld over het werk van dit bureau en de rechtsza ken tegen verschillende beruchte Duit sers. In het interneringskamp Vught be vinden zich 374 oorlogsmisdadigers (waarvan een drietal vrouwen) meest Duitsers, die zich te zijner tijd voor het Bijzonder Gerechtshof zullen heb ben te verantwoorden. Ongeveer 1000 personen moeten nog worden opge spoord. De daders zitten in Duitsland en het is de vraag, of zij wel gevon den zullen worden. Omtrent de te verwachten strafza ken zeide de Inspecteur, dat Chris tiansen in Arnhem zal terecht staan en Rauter in Den Haag. Rauter schetste hij als een „harde" kerel, die in een gesprek met- hem eens gezegd heeft: „Er is maar één land, dat recht heeft op myn leven. Als ik mijn leven moet verliezen, zal het zijn voor een Nederlands vuurpe- leton". ZAKEN, DIE BINNENKORT VOORKOMEN. Van de Amsterdamse S.D., Willy Lages c.s., bestaande uit een 12-tal leden, zijn de dossiers thans vrywel volledig. Het wachten is nü nog op de resultaten van het onderzoek In zake enige fusilleringen in Noord- Holland. Dit onderzoek li thans haast voltooid en binnenkort zullen de stukken alle naar de procureur fiscaal worden dorogezonden. Ook de dossiers der hoofdfiguren van het PDA (Polizeiliches Durch- gangslager Amersfort) zijn nu bijkans volledig. Van de 6 fanatiekste Duitse leiders, onder wie Kotella en Berg, is eeh stapel dossiers van 'n halve meter tér hoogte gevormd Het onderzoek naar hun misdrijven heeft het nodig gemaakt, dat honderden lijken in het kamp moesten worden opgegraven en geïdentificeerd, hetgeen geschiedde met behulp van lijvige foto-albums, die 't B.O.O.M. ter beschikking heeft. Om leumproducten voor aandrijving der machines verbruikt, dan er aan ruwe aardolie uit de putten werd gewonnen. D oorlog was nauweiyks ten einde, of de werkzaamheden werden met kracht ter hand genomen. In Juli 1945 begonnen, de Schoonebeker putten we derom te produceren en tot Januari 1946 bleef de opbrengst tamelijk con stant. Daarna steeg de productie en hoewel er momenten zijn geweest, waarop, door het uitvallen van enkele putten, de productie terugliep, bedraagt thans de gemiddelde productie duizend ton, dat wil zeggen, dat door de olie uit Schoonebeek de binnenlandse be hoefte aan aardolieproducten voor on geveer 19 procent gedekt wordt. Het afgelopen jaar is de ontwikkeling van 't olieterrein met rasse schreden voor uitgegaan. De bouw van een grote ga rage, van verschillende woningen en barakken kwam tot stand terwijl de noodzakelijke werkplaats thans in aan bouw is. Meer dan 500 arbeidskrachten zqn op het terrein aan het werk en bovendien werken ruim 300 arbeiders voor ver schillende aannemersmaatschappij eri aan de bouw van wegen, woningen, eto. Met 't productiecijfer van duizend ton per dag is het laatste woord in Schoonebeek niet gesproken. Meer putten zullen door de Nederlandse aardoliemaatschappij worden geboord waardoor men de productie hoopt op te voeren. Olie uit eigen bodem betekent voor ons land niet alleen een economisch voordeel, waarvan enige jaren geleden niemand zou hebben gedroomd, maar ook een gelegenheid tot opleiding van technisch personeel in eigen land en een werkkring voor velen. Het volk en de politieke leiders van Italië bespreken openiyk de mogelijk- alle'gegevens vaTheTpDA^onedi^ë 'heid, van een burgeroorlog sinds op de 6 s eerste dag van de actie voor de alge hebben, wacht men nog op enkele slotdossiers van één man, waarna de zaak rijp is voor berechting. Het' onderzoek naar hen, die betrok ken waren bij het bureau Jüdische Aus- wanderung vordert in een minder snel tempo en het zal waarschijnlijk lan ger duren voor het uur van berech ting voor zijn leden staat. Tot 1 Februari heeft het B.O.O.M. naar verschillende procureurs-fiscaal in het land 172 dossiers doorgegeven (113 verdachten en 59 getuigen). Thans moeten er nog 281 worden afgewerkt en doorgezonden. Het B.O.O.M. werkt nu nog met vier rechercheurs en het personeel van de subcommissie. De in specteur. is .echter vol vertrouwen, dat het zal lukken alles af te werken in de komende maanden. Het ligt in de bedoeling het bureau voor opsporing oorlogsmisdryven 1 Juni of uiterlijk 1 Juli op Ie heffen. mene verkiezingen, die op 18 April ge> houden zullen worden, te San Far nando 4 personen bij een aanval van de rechtse „Uomo Qualunque"-partij op een openluchtbijeenkomst van 't Volks front der communisten en socialisten werden gedood. 20 personen werden bq deze gelegenheid gewond, 16 gearres teerd. In het industriële noorden is het rus tig, doch in het zuiden maken de boe ren zich van de grote feodale land bezitters los, waar de communistische party wel bij vaart. Maatregelen van de regering tegen de vorming van semi-militaire organisa tie^ op straffe van 10 jaar gevangenis zijn een bewijs van de algemene onrust. Bijnq, iedere dag ontdekt de politie automatische wapens, èeweren, ammu nitie, handgranaten en soms mortieren en zelfs veldkanonnen. Tevens heeft de regering het verber gen van persor die illegaal Italië ?ijn binnen gekomen, strafba-r gesteld. On ruststokers komen namelqk in vissers boten uit de Balkanlanden de Adriati- sche Zee over. (Van onze parlementaire redacteur.) De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat de regering tot nieuwe ver soberingsmaatregelen heeft moe ten besluiten om de periode, die ons nog scheidt van het in wer king treden van de Marshall hulp te overbruggen. De invoer uit «e dollargebieden zal weder om en onmiddeliyk verder wor den beperkt en de nog in parti- 1 cullere handen zijnde Ameri kaanse effecten zullen worden gevorderd. Hoewel 's ministers verwachtingen ten aanzien van het op tyd komen van het Mar- shall-plen gunstig zijn, zijn deze maatregelen onvermijdeiyk ten einde een iiquiditeitscrisis in onze dollarpositie te voorkomen. Ten slotte zal aldus deelde de mi nister nog mede Indien de nood daartoe dringt, een deel van onze goudvoorraad moeten worden aangesproken om de industriële bedryvigheid gaande te houden en werkloosheid te voorkomen. De minister stelde in het licht, dat de regering zich verplicht acht, de geweldige millioenenbevolking van Indonesië te behoeden voor honger, ziekten en dood. Terzake van de subsidie 'op het voedselpakket merkte de bewindsman op, dat deze pas kunnen verminde ren, als er een krachtige prysdaling op de wereldmarkt intreedt. Zonder nu dadelqk te willen voorspellen, dat dit ogenblik ls aangebroken, achtte de minister het toch van belang, dat er op de Amerikaanse markt de laat ste weken een daling te constateren is. Volgens zekeze geruchten, die nog niet bevestigd konden worden, zou de koning van Jemen, Imam Jehya, wiens overlijden gisteren werd go- meld, vermoord zijn, 'evenals twee van zijn kinderen, onder wie de erfprins. De Arabische Liga heeft besloten een oommissie te zenden naar Sanaa, de hoofdstad van Jemen, om klaarheid te verkrijgen over de tegenstijdige be richten omtrent het overlijden van de Imam. Reeds vorige maand werden te Caïro berichten ontvangen, dat hij ge storven zou zqn, doch hierop volgde later een tegenspraak van vertegen woordigers van de koning. Gisteren ont ving de Arabische Liga een telegram uit Sanaa, waarin de dood van de Imam bericht werd en dit bericht ward later door het radiostation van Sanaa herhaald. Vele mensen hoort men thans zeggen: „He, wat is het koud". Na deze maan den van bijzondere hoge temperaturen is dat begrijpelijk. Toch is het voor de fruitteelt van groot nut, dat deze vorst is ingetreden. De ontwikkeling van de knoppen der fruitbomen in de Betuwe en het land van Maas en Waal is dit' jaar ruim een maand vroeger begonnen dan anders. Ware déze snelle ontwikke ling in het zelfde tempo voortgegaan, dan had men een buitengewoon vroede bloeitijd gehad. De kans, dat de nachtvorsten grote schade aan het gewas hadden toege bracht, was dan zeer groot geweest. De thans ingetreden vorstperiode is de Be tuwse fruittelers dan ook zeer welkom. Temeer daar de winterbespuiting, die tot op heden op vele plaatsen nog 'niet kon geschieden, thans kan worden uit gevoerd. Gistermorgen heeft de Belgische mi- nister-president Spaak, na afloop van de vergadering der Senaatscommissie van Buitenlandse Zaken, verklaard, dat België van de Franse en Britse re geringen een voorstel had ontvangen met betrekking tot de organisatie van West-Europa. Spaak deelde mede, dat hierop door België is geantwoord door middel van een memorandum en dat de beide andere Benelux-partners, Ne derland en Luxemburg, op dezelfde wijze hadden gehandeld. Toen de eerste minister gevraagd werd of Benelux zal worden uitgeno digd tot de Londense conferentie, ant woordde Spaak, dat deze aangelegen heid nog niet was geregeld.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1