Alkmaarse Gemeentebegroting onder de e genomen C m ZWAITC SCHADUW 01 Avondvergadering JUiMicaties D Algemene waardering voor het beleid van B. en W., maar weinig nieuwe gezichtspunten Als hors d' ouevre een uitgebreide agenda zonder uitvoerige debatten i V HINDERWET. Vervolg UW IK H Mier (gistermiddag begin de serie raads vergaderingen ter behandeling van de gemeentebegroting voor 1948 met het afwerken door de voltallige raad van een 17-tal ^agendapunten, welke aan de begrotingsbeschouwingen vooraf gingen. de voorzitter gehuldigd. Mr. Leesberg herinnerde er aan, dat H.M. de Koningin de heer Van Slingerland benoemd heeft tot Rid der in de orde van Oranje Nassau en zette de betekenis van deze orde uit-- een. Zij heeft nog steeds ten doel verdienstelijke burgers te onderschei den. De orde van Oranje Nassau is in 1892 ingesteld en is een vererende onderscheiding voor bijzondere ver diensten. Algemeen zijn de verdien sten van de heer Van Slingerland, voornamelijk ten opzichte van de stad, bekend. Er was alle reden hem te decoreren, voornamelijk voor de wijze waarop hij door ijver, kunde, eenvoud en gemoedelijkheid zijn functie heeft vervuld. De raad bood de versierselen aan, welke bij de orde behoren. Het kruis draagt de spreuken „Je Maintlendrai" en „God zij met Ons". Spr. feliciteerde de jubilaris van har te en spelde hem het kruis op de borst. Mevrouw Van Slingerland, die in de raadszaal tegenwoordig was, werd door mr. Leesberg mede namens de raad geluk gewenst. De heer Groot, nestor van de raad, sloot zich bij de woorden van mr. Leesberg aan. De raad waar deert het werk van zijn voorzitter en speciaal de wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. In alle op zichten heeft de heer Van Slinger land op de steun van zijn vrouw en gezin moeten rekenen en spr. wen ste ook mevrouw Van Slingerland met de onderscheiding van haar echt genoot van harte geluk. De heer Van Slingerland dankte voor de tot hem gerichte woorden. Hij is dankbaar degenen, die het initiatief tot het toekennen van deze decoratie hebben genomen. Spr. weet niet, wie dat geweest zijn, maar dankt hen hartelijk. Het ver heugde spr., dat zijn vrouw hier tegenwoordig kon zijn, al had hi) daarvan niets vooraf geweten. Spr. heeft met genoegen zijn werk uren aan zijn taak gegeven. Het is dit jaar 25 jaar geleden, dat hij raadslid werd en er heeft in de raads zaal altijd een prettige geest ge heerst. Spr. dankte allen, die tot deze hulde en het aanbieden van de versierselen hebben bijgedragen. ingekomen stukken. Voor kennisgeving werd aangeno men een schrijven van de Comm. der Koningin ten gelelde van het af schrift van het Kon. Besluit, waarbij aan Prof. Mr. A. Koelma op zijn ver zoek met ingang van 15 Februari j.l. eervol pntslag is verleend als burge meester van Alkmaar, alsmede di verse goedkeuringen van raadsbe sluiten. Ged. Staten hebben geen be zwaar tegen drainage en afrastering van de grond bestemd voor uitbrei ding van het Sportpark, het plaatsen van tribunes en het verbeteren van kleecfgelegenheden bij de tennisba nen, mits jjdze laatste kosten niet meer dan 5.000 bedragen en het totaalbedrag wordt beperkt tot 96.000. Er bestaat ook bi) de be trokken minister geen bezwaar tegen de uitgave voor het aanleggen van sportvelden in de polder Overdie en Achtermeer. Tvens werd voor ken nisgeving aangenomen, dat de raads commissie voor de jeugdzorg binnen 3 maanden na haar benoeming ver slag zal uitbrengen, benevens het verslag van de commissie tot wering van# schoolverzuim. In handen van B. en W. werdén gesteld verzoeken van besturen van Bijz. scholen om voorschotten. Eer volle ontslagen werden verzocht door Ir. D. A. Witop Koning (met ingang van 1 September) als leraar aan het Gymn. en de Handelsschool; door de heer G. Louwaars als leraar aan de Handelsschool ei» de Handelsavond school (eveneens» met Ingang van I September) en door de heer K. Suze- naar als leraar aan de school voor Voorb. Midd.technisch Onderwijs (op een door B. en W. te bepalen datum). Besloten werd de. gevraagde ontsla gen te verlenen. Voor kennisgeving werd aangenomen een dankbrief van de héér H. Klaver voor de verhoging van zijn pensioen en in handen van het collece ter afdoenin" gesteld een adres van mevr. Wed. W. Kort Leusden met verzoek om' intrekking van het besluit van B. en W. om de slijtvergunning van wijlen haar echt genoot ongedaan te maken. Voor kennisgeving werden nog aangenomen een schrijven van Prof. Koelma met dankbetuiging voor de hem toegekende gouden medaille en kas-controle verslagen van diverse gem. diensten. De raad verenigde zich met enige regelingen van Ged. Staten inzake kinderbijslag en een gratificatie van 2 pet. voor het jaar 1947 voor secre tarissen en ontvangers. benoeming tijdelijk leraar. - "S Tot tijdelijk leraar in de wiskunde aan de Gem. Avondschool voor La ger Nijverh. Onderwijs werd benoemd de heer f. J. M. Nuijens. namen van straten. Aan straten in het nieuwe woning complex van 107 woningen aan de Z.-zijde van de Jitenboschstraat wer den de volgende namen gegeven; Jan van Heemskerckstraat, Cornelis Evertsenstraat, Jan van Galenstraat, Kortenaerkade benevens p. A. de Langeplein (naar de oud-voorzitter van de Ver. voor Volkshuisvesting ..Alkmaar"). - De heer V e n e k e r vestigde de aandacht op de naam van pater Theislin.g die in' Alkmaar geboren - in en hier nuttig werk heeft gedaan. De vo o r z i 11 e r beloofde dat het college dezè naam bij een volgende keuze van straatnamen in gedachten zal houden. afkondiging plaatse lijke verordeningen. Gebleken Is, dat het Nieuw Noord hollands Dagblad en de Alkm. Crt. niet bereid zijn gem. publicaties tegen het vroegere tarief op te ne men. B. en W. willen tér besparing van advertentiekostep dé officiële pu blicaties door middel van de pers be perken. Bij omvangrijke publicaties, ter uitvoering van bijzondere wetten, willen zij deze voortaan op het Gem. aanplakbord in de Schoutenstraat plakken en de aandacht van het pu bliek daarop vestigen door een korte officiële mededeling in de plaatselijke pers. i slachthuis en hin derwet. Besloten werd opnieuw een veror dening vast te stellen ingevolge art. 4 sub 3 o der Hinderwet, waarbij het Slachthuis der gemeente alleen voor slachtingen enz. wordt aangewezen.' Diverse percelen werden met in gang van 1 Januari j.l. voor de duur van Li jaar tegen - nader aangegever prijzen en voorwaarden verpacht'. Besloten werd van de-heer J. B. Geels een perceel bouwland aan de Westerweg ter grootte van 0.35.95 H.A. te kopen voor 0.90 per c.a. Verlenging van bebouwingstermijn werd toegestaan aan de heer J. Huis kamp, alhier, die bouwterrein van de gemeente gekocht heeft. aanschaffing van een nieuwe vrachtauto voor geii.werken. De 14 jaar oude vrachtuato van Gem.Werken moet door een nieuwe worden vervangen, die 8500 zal kosten. Tot aanschaffing daarvan werd besloten. verbouwing stads- timmerwerf» In ons nummer van Maandag heb ben wjj i;eeds uiteengezet, welke ver bouwing er aan de Stadstlmmerwerf zal jkoeten plaats vinden. Besloten werd daarvoor een crediet van f 2475 te verlenen. De heer Venn e.k e r vroeg of deze uitgave na de uitgetrokken 80.000 nog wel nodig is. De heer S i e t s m a vroeg naar de uitbreiding van het personeel. Waar om is deze nodig? Betreft dit tijde lijke krachten? Wethouder Co erts noemde deze uitgave noodzakelijk. Dit werk 'moet zo spoedig mogelijk geschieden, voor namelijk voor de dienst van Bouw en Woningtoezicht, welke uitgebreid is Het betrokken personeel werkt nog op arbeidscontract. VERANDERING STADHUIS. inrichting Voorgesteld en besloten werd ter vervroegde aflossing een lening aan te gaan van f 75.000 op nader door B. en W. vastgestelde voorwaarden. De heer Venneker vond deze geste, die niet verplicht is minder fraai tegenover de mede-contractant, maar wilde er toch mee accoord g&an. De voorzitter zèide, dat de gemeente alleszins het recht heeft een voordeeltje voor haar kas te be halen. AANGAAN VAN EEN GELD LENING. Dé tekorten over de dienstjaren 1945, 1946 en 1947 worden geraamd op resp, 700.000, 300.000 en 800.000, in totaal 1.800.000, waarvan 60 ten laste van de ge meente blijft, dus een bedrag van 1.080.000. Daarvoor zal een geld lening worden aangegaan. De gun stigste der na inschrijving ontvan gen aanbiedingen is die van de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam. De koers van deze geldlening van f 1.080.000 is 100 pet. en zij heeft een rente van 3 pet. en na 1958 van 3Va pet. per jaar. De lening zal worden afgelost in jaarlijkse termijnen van 36.000. De: raad verenigde zich hiermede SALARISREGELING ONDER WIJZEND PERSONEEL BIJ HET BIJZ. VOOREER. LAGER ONDERWIJS. Vastgesteld werd een nieuwe sala risregeling voor het onderwijzend personeel bij het Bijz. Voorber. Lager Onderwijs. De hoofden ontvangen daarbij 20002800, de, onderwij zeressen 1500 tot 2300. De be voegdheden voor handenarbeid en l-.leutergymnastiek worden voor eerst- genoemden beloond met f 50, het bezit van de hoofdacte voor laatstgenoemden met f 100. SUBSIDIE BIJZ. VOORBER. LAGER ONDERWIJS. De rekening van de Ver „AiKmaar- se Fröbelschool" en die van de Chr. kleuterschool sluiten resp. over 1946 met bedragen v. 430.74 of 627.02, wat nog met 121.20 aan uit te ke ren subsidie moet worden verhoogd Die der R K. Bewaarscholen heef dén nadelig salod wan f ,235-7.40u Men had .hier grote uitgaven voor ,.her stellingen en het schoolgeld is er lager. De R.K. zullen dit kunnen aanvullen met vrijwillige Dij.lragen en door verhoging der schooige'den. Het zal wenselijk zijn een un'f ;rme tchoolgeldregeling naar draagkracht vast te stellen met een gemiddeld bedrag van f 20 per leerling. Voor gesteld wordt geen subsidie toe te kennen per leerling en de rekening en verantwoording der sclvlen vast te stellen op resp. 15047,52 (Open baar), 28278.67 (R.K. en 9471.30 Christ.), waarbij de voor- en- nade lige saldi naar de dienst 1947 Overge bracht worden. SUBSIDIE -R.K. LYCEUM. In afwijking van de in Juli vastge stelde subsidieregeling voor het R.K Lyceum stellen B. en W. thans voor een subsidie te verlenen tot een be drag, dat verkregen 'v 1 bestaande tekort op de exploitatie te vermenigvuldigen met een breuk, waarvan de teller wordt gevormd door het aantal in Alkmaar wonen de leerlingen en de noemer door het totaal aantal' leerlingen, dat in het kalenderjaar de school heeft bëzocht. De gemeente behoeft niet meer in het Curatorium vertegenwoordigd te zijn. GEMEENTEBEGROTING 1948. De raad werd geschorst om het seniorenconvent gelegenheid, te geven te beraadslagen. vergaderingen en., vergadering van fractie-voorzitters gehouden. Daarna werd onder voorzitterschap van de nestor een korte, besloten zit ting gehouden, waarbij de wethou ders niet tegenwoordig waren. Nadat de heer Van Slinger land na heropening gelegenheid had gegeven tot het houden van al gemene beschouwingen, zeide de heer Van der Borden (C.H.), dat de raad winig te vertellen heeft als de ambtenaren hun taak niet goed ver vullen, wat hier gelukkig niet het geval is. Hier is nog een politiek college, v/at te wijten is aan het niet samen werken van alle partijen. Hier moet een burgemeester komen. Het college voert de woningdistributie zonder medelijden uit. Door doorgaande splitsing van grote woningen kan men op de duur een vooraanstaand inwoner geen behoorlijk huis meer verschaffen. Het college stoot oudere mensen moedwillig uit hun wonin gen. Onze financiële politiek moet ons vrij maken. Spr. becritiseerde de posten der vermakelijkheidsbelasting en de afschrijving van 50.000 bij het electrisch bedrijf. De heer Knuistingh Neven (comm.) hoopte, dat Alkmaar spoe dig een burgemeester zal krijgen® en becritiseerde het verbod van de ver gaderingen van de Dageraad. De voorzitter kon dit niet toe laten. Dit is geen zaak voor de raad en zij werd niet in de stukken behan deld. De heer Knuistingh Neven achtte de subsidie voor het a.s. ju bileum van H.M. de Koningin vol doende. Laat men ei^ voornamelijk de kinderen van tracteren. Flr had meer samenwerking van de partijen moe ten komen. Heeft het college het Rijk op zijn nalatigheid t.a.v. de fi nanciële positie der gemeente ge wezen £pr. was erkentelijk voor h$t aan stellen van losse arbeiders in vaste dienst en verzocht nog een betere regeling. De E.V.C. zal in het geor ganiseerd overleg moeten worden opgenomen. De wachtgelden moeten gewijzigd worden. De comm. voijr het jeugdvraagstuk moet gekend worden in het als speelterrein in richten van het Doelenveld. A-soeiale gezinnen moeten geen specifieke wo ningblokken hebben. Van de openko- mende woningen moet voor hen een percentage worder vrijgemaakt. De steunnormen zijh gelukkig gestegen, maar velen zijn ondanks de nood- wet-Drees nog op steun aange wezen. Gebakken -vis moet goeijjco- per beschikbaar worden gesteld. Ge heel tevreden over 'het consunmen- tencrediet was spr. niet. De heer Hoyt-ink (A.R.) wees er op, dat de secialisten steeds meer koningsgezind worden. Destijds heeft ,,cie heer Westerhof spr. ingedeeld bij de Oranje-lolmakers, maar hij zou hu wel anders praten. We scharen ons nu samen om de troon van Oranje. Toenadering en begrip ko men in dit" opzicht ook hier steeds meer tot uiting. Spr. wilde een woord van grote waardering uiten t.a.v Professor Koelma, die de gemeente tot grote zegen is geweest. Moge hij spoedig geheel herstellen. Spr. huldigde wethouder Van Slin gerland als een uitstekend plaatsver vanger, die objectief, oprecht en eerlijk zijn taak verricht heeft. (Ap plaus). De same werking der verbonden partijen -heeft, naar spr. mening, niet veel resultaat opgeleverd. Men zal vlugger moeten werken, wil men voor de komende raadsverkiezingen nog iets tot stand brengen. Vele com munisten in de lande zijn reeds ver dwenen, omdat zij weigeren de Rus sische wenken te volgen. Ook onze communistische arbèiders moeten zich los "maken van Moskou. De P. v. d. A. zal worden doorbroken en de heer Kirpenstein zal in benauwd heid de weg terug zoeken. Hoe staat Vervolgens werden diverse fractie- ["-het met de Alkmaarse gemeen schap? Het vraagstuk zal oek pro vinciaal bekeken worden. Misschien kan men daarop wachten. Wat doet de comm. voor het jeugdvraagstuk? Wij staan met onze fin. politiek op een keerpunt. De maatregel van de commissie-Oud is te waarderen. De gemeente zal evenwel eeh eigen be lastinggebied moeten krijgen. Thans worden in de gemeenten de' bijzon dere bijdragen onnodig opgevoerd. Wij zijn arm en moeten ons daarvan bewust worden. Devaluatie en bank roet blijven dreigen. Alkmaar vraagt 700.000 als bjjzondere bijdragen en men zal op deze wijze aan alle zij den tekort komen. Waar moeten we de drie ton vandaan halen, als we er mas? vier krijgen? Laten we streven naar een sluitende begroting. Neem 'niemand in vaste dienst, als hij niet nodig is. Het subsidie voor het rege ringsjubileum moet een stimulans voor de burgerij zijn. Het is nu tijd voor een Godsvrede en wij moeten een eind maken aan de ruïnerende politiek. De woningdistributie vol doet niet. Men moet oude mensen met meer takt behandelen. Men kan de leiding aan een van onze bedrijfs directeuren opdragen. Het consumen- tencrediet is eveneens te kostbaar. De noodwet-Drees bracht ons f 164.00. Een ton was er nodig om de uitkeringen te verhogen. De trekker» van de noodwet moeten tot finan ciële zelfstandigheid gebracht wor den, los van Maatsch. Hulpbetoon, die de kinderen voor uitkeringen aan - de ouders kan bewerken. Dit is nu voor elkaar, maar moet ook zo blij ven. De vraag of men een gezinsver- zergster zal aanstellen, moet aller eerst in de raad komen. Bij de dienst van Openb. Werken wordt hard ge werkt. Investeer niet te veel geld in toekomstproblemen. Marktwezen is zeker van evengrote betekenis als in dustrie. Laat men er aandacht aan schenken. Spr. hekelde de weinige medewerking der gemeente, aan een poging tot het hier vestigen van een industrie uit Oudkarspel. Bij de «Rei niging moet men rekening houden met de fin. mogelijkheden. Voelt men er niet iets voor om de kermis door een volksfeest te vervangen? De salarissen van het gem.personeel zullen op hoger peil moeten komen, al hebben wij er weinig over te zeg gen. Wat is er met de heren Zeeman en De Boer gebeurd In het senioren convent en met de grootst mogelijke meerderheid in de raad zal worden vodrgesteld het wethouderssalaris tot J 3400 te verhogen. De vergadering werd om kwart vóór zes geschorst tot 8 uur. De heer Venneker (R.K.) sloeg een blik in de financiële toekomst welke nog weinig rooskleurig is. Ook Alkmaar moet stre ven naar een slui tende begroting. Spr. vroeg zich af waarom het nodig is nu weer een hoofd opzichter bij de Rei niging aan te stel len. Laten wij zor gen, dat ons ambte narencorps niet te groot wordt. Waarom kan men de aan het Centraal Ziekenhuis overbodig ge worden boekhouder niet in een ande re gemeentebetrekking plaatsen Alkmaar kan niet voor buitenpatiën ten in het C. Z. blijven betalen. Spr. kent geen industriën, welke zich in Alkmaar willen vestigen. De markten kwijnen in Alkmaar meer dan elders Het is absurd om op marktdag (des Maandagsmörgens) de winkels te sluiten. Kan er hier geen bollenbeurs komen? Men had in deze vergadering met het voorstel tot verhoging der vermakelijkheidsbelasting moeten ko men. We zullen er nu weer de 250.000.000 belasting voor de weder opbouw bij krijgen. Men kan de bur gerij niet blijven belassen. Spr. zal van harte meewerken aan verhoging van de wethouderssalarissen. Zijn fractie, heeft vertrouwen in. de wet houders, Spr- hoopte -als. burgemees ter een jonge energieke man te zul len krijgen en de heer Van Slingerland nog. lang in de Raad te mogen behou den. f De heer S iets ma (Arb.) verde digde nogmaajs de tegenwoordige raadscoalitie en bracht ook hulde voor aller medewerking. Spr. wees op de tastbare resultaten ten opzichte van het Sportpark waarvoor speciaal wet houder Bakker een woord van hulde verdient. Hij hoopte, dat Alkmaars be woners in alle lagen het regerings jubileum mede zullen vieren en zag- gaarne financiële defelname der ge meente bij het bevrijdingsfeest. Wil het college mededelen wat er t.o.v. het onderwijs en de jeugdzorg meer is ge daan dan reeds vermeld is? Het col lege moet overwegen een sociaal fonds te stichten. Spr. vergeleek de bezet ting der secretarie met die in andere gemeenten en verzocht daarover na der informaties. Hij drerng aan op een gedrukt raadsverslag. Voor welk be drag is thans voor de kermis inge- scherven? Spr. informeerde naar de kosten van een tunnel bij de Berger overweg. Welke voorzieningen wil men treffen bij het poortgebouw van de Alg. Begraafplaats. De toestand is daar onhoudbaar. Spr. heeft de indruk, dat de directeur van O. W. voor de afwatering van stadsgedeelten b.v. in de Steijnstraat op oude rappor ten is afgegaan. Het Plantsoenbedrijf, dat keurig werkt, verdient alle hulde. Een huisvuilbelasting verdient aanbe veling, op te brengen door de bewo ners. Namens de fractievoorzitters stelt spr. voor. de wethouderssalarissen ingaande 1 Jan. 1948 op 3400,per jaar vast te stellen. De heer Woldendorp (R.K.) betwijfelde of een nieuwe hoofdopzich ter bij de Reiniging wel een volle dag taak zal hebben. In jjpp de Bergerhof staan 1 wel lantaarns, maar ze branden niet. Kan men daar niet eenvoudige lampen aanbrengen, die stroom uit de wo ningen krijgen Er moeten bij de kerk en de Bergerbrug betere beveiligingsmaatregelen worden aangebracht. De a-socialen moeten beter gehuisvest worden en niet apart worden gehouden. Ook gezinsverzorg- siers moeten er komen. Het Ehrenfriedhof verkeert nog in de- plorabelen toestand. Spr. bracht dank voor de subsidies aan het Witte en Wit Gele Kruis. De heer Kirpenstein (Arb.) juichte de plannen voor een voorzich tig fin. beleid toe. Men moet het ver- menigvuldigingcijfer voor de onder- ondernemingsbelasting die onbillijk is niet verhogen. Op de hondenbe lasting moet meer toezicht worden uitgeoefend. De lichtrantsoenering is geen excuus voor de slechte verlichting De „Nieu#ve"Doelen" zou een prachtig gem. museum kunnen worden. Er is alle reden dit jaar op waardige wijgse feest te vieren, maar we moeten sober heid betrachten. De kermis kan be kort worden. Spr. hekelde datgene, wat in de aanbiedingsbrief over de ge zinsverzorgers moest gezegd worden. Het personalistisch socialisme is niet algemeen bekend. Spr. zit nog rustig in de Raad en maakt zich niet bang voor de toekomst. (Zie vervolg pag. 5) Bij besluit van heden is de beslissing op het verzoek van de N.V. BOUW BEDRIJF W. VASBINDER VAN 1873 alhier, om vergunning tot het oprichten van een timmermanswerkplaats in het perceel HEUL 9 I, verdaagd. Alkmaar, 25 Februari 1948. Burgemeester eri Wethouder* van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, lo. Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris, Wij hebben reeds medegedeeld, dat de Besognekamer van het stadhuis een andere bestemming zal krijgen. In verband met de daaraan verbon den verbouwing Werd een crediet van 7200 toegestaan benevens een be drag van 2600. voor het maken van nieuwe archiefstellingen op zol der. De heer Kirpenstein juichte de reorganisatie toe. Wat wordt met de ruimte in ons stadhuis gedaan? Kunnen de wethouders nu ook eigen kamers krijgen? De voorzitter ontkende dit. De wethouders zetelen hier niet ideaal, maar verandering daarin is nog niet mogelijk. WIJZIGING VAN DE GEMEEN TEBEGROTING 1946. Besloten werd tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1946. CONVERSIE GELDLENING. In 1945 is met de N.V. Ned, Spaar kas te Amsterdam voor de duur van 21 jaar een geldlening van f 75.000 aangegaan tegen een rente van 344 pet. Het toelaatbare bedrag voor dergelijke leningei is door de rege ring bepaald op 3 pet. en de huidige geldgever is niet tot renteverlaging bereid. Er werden vier inschrijvingen ont vangen bij de pogingen om elders geld tegen een lager» rente te lenen. door Jan Dirk van Exter coDvrlEbt ft.D.P. Hebben we in het vorige verhaal de Chef als gevangene achtergelaten, hier zien wij hem weer, als heer vermomd, in een aardige bungalow, ver van het grote stadsgewoel. Natuurlijk is het hem' gelukt te ont snappen. Daar is hij nu eenmaal de Chef voor. Ach, vandaag de' dag 'maakt mei; daar niet zo'n'drukte meer over. Een ieder, die zijn krantje opslaat kan van dergelijke ontsnappingen lezen. Maar hij is niet de enige, die ont snapt is. Want wat zdli de Chef zijn zonder zijn trouwe vazal, de Lange? Ah, daar wordt geklopt. Verveeld kijkt de Chef op Uit de encyclopaedie, •waarin hij verdiept was. En wie komt er binnen? De Lange? Dat is te zeggen.dit is Frederik, de oude getrouwe bediende, compleet met bakkebaarden, die al even onecht zijn, als de belangstelling, waarmee de Chef in de encyclopaedie zat te lezen. „Möneer, de de aevondblaeden". Ge- irriteerd kijkt „möneer" op. ,',Hou op met dat gedaas, als we onder ons zijn. Ik krijg het gevoel, of ik bij de kapper zit." j „Altijd beter dan in het Huis van Bewaring, moet u maar denken, Chef... paerdon, meneer van Schoppen tot Aes- claver, wou ik zeggen". „Ja, ja, hou maar op met je grapjes". „Weet u wat een goede afleiding voor ons zou wezen? Zo'n aardig klein avon tuurtje met een dozijn politiemannen op onze hielen. Hèhè, dit leven van stilzitten begint mij tenminste op mijn zenuwen te werken". (Vervolg van pag. 2) De heer Asjes (Com.) besj de salarispositie van het gem. pe neel en meende, dat de Raad niet genoeg was gegaan. B. en W. moeten meer rekening hou den met de salaris sen der laagstbezol- digden. Een hoofd opzichter hij de Rei niging a'chtte spr. niet noodzakelijk. In 1950 moet de ton- nendienst geheel verdwenen z(jn. De heer De Wilde (Arb.) toogde, dat de soc. dem. reeds vóór oorlog aan de huldiging van Oranjehuis deel men. Spr. gaf i volgens een uitv rig overzicht vai Europese poütii standpunt en nader aan wat n onder democrati; socialisme Versta Het verwerpt e vorm van staats cialisme en dictatuur e inkeert zich gen het communisme, waarin zich v scheidene ontbindingsverschijnsel voordoen. Spr. wees o.a. op Tsjecl Slowakije. Hij wees ook het kapi lisme af. De P. v. d. A. is een nieu personalistisch sociale partij De gr< winst uit de oorlog is, dat mensen kaar in de P. v. d. A. hebben geve den en een progressieve politiek kr nen voeren. Deze coalitie heeft j toond nuttig werk te kunnen verric ten. Het is niet juist, dat de P. v. A. on-Nederlands zou zijn. De ond« wijsvernieuwing is voor ons volk v; grote betekenis. De ouders moeten mogelijkheden van alle takken vi onderwijs kennen. De ouderavond' moeten aangemoedigd wordep. H achtste leerjaar dient' meer geprop geerd te worden. Het aantal leerli gen voor het L.O. groeit gestadig. Oi dit verdient de aandacht en de reg ring zal de urgentie moeten erkenne LEEN SLOT en margo marie boskamp geven U kennis, mede na mens wederzijdse ouders, van hun voorgenomen hu welijk, waarvan de voltrek king zal plaats hebben op Donderdag 11 Maart a.s., namiddags 3 uur te Oter- leek. Oterleek, Dorpstraat 22a. 26 Febr. '48. Oudorp, Burg. G. Bosstr. 48 (post Alkmaar); Receptie Oterleek'7 Maart 3—5 uur. D I dee van I Vac nan I en mee I I Hei Heden overleed, na I oen kortstondige ziek- te. mijn beste Vader, de Heer HENRI JEAN PIERRE WEMAER. Weduwnaar van Mevr JOHANNA MARIA RAGUT, in de ouderdom van 80 jaar. Wed. M U. Th. Süderland- Wemaer. Weesp, 26 Febr 1948. Buitenvier 5. He crematie zal plaats hebben te Velsen op i Maandag 1 Maart 1948 na aankomst van trein 11,09 uur Halte Drie- huis-Westerveld. Geen bezoek Geen bloeinen. Geen toespraken. Heden overleed, na een langdurig, doch geduldig gedragen lij den, in liet Centraal Ziekenhuis, onze lieve ader, Behuwd- en Grootvader de Heer JAN VERZAAL, hi de ouderdom van '1 jaar Amsterdam, J. KLEIJMEER— VERZAAL. i KLEI.IMEER Alkmaar, J- DE JONG— T VERZAAL J. DE JONG en Kleinkinderen Alkmaar, -6 Februari 1948 Boezemsingel 49' zalÖ '^''dehestcllinc Maanda 1 hebben Maandag 1 MaaM op de Gemeente Rn graafplaats. Vertrek vanaf het Centraal Ziekenhuis 's voormiddags jj u Hiermede^bètui^nTrr- hartelijke dank voor t deelneming, ondervonden na het overlijden van re lieve Vader. miJn G. M. v. MIDDENDORP Alkmaar, Febr. I94g Keren, straatweg 155 hek' vooi den, of 's Brie bur( Gev V091 |-bene stan in dere Brie bure Vc I ijzer pen wore I lijk 1 I in s aan Wesi So I bezit Vakl dens Br; bure; J01 |1 Ap met verke senh Br. li der 1 van Gei der maar, 21, ee bi v; do lei UitsTi sollici stnnvre Lu (Zr KL GR Nog s BAK z. g a. n- b. e 220 vo

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2