Uit de Alkmaarse Raad Salon Pauljéka Weet U wat PIGMENT is? Raad van Obdam bijeen Tweedaagse bijeenkomst Landbouw- gemeenschap „Wanneer 't Gemeen U roept, besorgt het als Uw eygen" Parenwedstrijd Nederl. Bridgebond Filmmiddag Volksuniversiteit Covoto geeft boeiende slotvoorstelling r H.L.O. brengt verslag uit Filmvoorstellingen van de A.B.B. DRANKWET HINDERWET Predikbeurten. Bergen. Jachttaferelen in de Hertenkamp De trek uit de steden Ursem. Groot-Schermer. „Wanneer 't Gemeen U roept, besorgt het als Uw eygen", staat er boven de deur van ons raadhuis. Welnu, 't Gemeen heeft geroepen en naarmate het uit dikkere of dunnere la gen bestond hebben meer of minder burgers, die daaruit zijn" voortgeko men, zich voor dat besorgen beschik baar gesteld. Zij zijn daar Donderdag en Vrijdag twee middagen en twee avonden mee bezig geweest en ze zijn er'te elfder ure dat wil zeggen toen de klok elf sloeg mee klaar gekomen, waarna re unaniem tot de conclusie waren ge komen. dat ze wel eens kleine harts- versterking verdiend hadden en daar voor naar de Trouwzaal zijn getrok ken, waar ook al weer dichtregelen van Vondel te lezen waren, die even wel meer toepasselijk zijn voor zielen, die gloeiend aaneengesmeerd wensen te worden. In een stoet w®rin vaandels van di verse kleuren werden meegevoerd zijn de fracties langs de tafel van B. en W., getrokken, waar de waarnemend bur gemeester, met een levensgroot ridder kruis aan een eind lint op de borst, als een generaal in" politiek het défilé heeft gadegeslagen en met zijn staf als een chevalier sans peur et sans reprochede complimentjes geïncasseerd en de ver wijten gepareerd heeft. Er waren ditmaal niet zo heel veel verrassingen want de vorige parade het begrotingsdebat voor- 1947 is nog maar enkele maanden achter de rug en nieuwe gezichtspunten hebben zich sindsdien eigenlijk niet voorgedaan. Trouwens, ook 't Gemeen toonde dit maal heel weinig belangstelling voor de wijze waarop 't besorgd werd. De voorste rijen van de publieke tribune konden alleen met behulp van wat grut gevuld worden en er waren béhalve natuurlijk mevrouw Westerhof slechts enkele toeschouwers, die het op straat blijkbaar te koud vonden of wier vrouwen wellicht reeds aan de schoon maak waren, zodat het thuis ook niet alles was. Ja, wat viel er bij deze begrotingsbe schouwingen eigenlijk nog te beleven? We zitten zo diep in de financiële put, dat niemand goed beseft waar we nu eigenlijk aan toe zijn, met het gevolg, dat niemand zich in het openbaar op glad ijs waagt en zelfs de financiële ex perts het blijkbaar beter vonden maar ,een baantje te gaan omrijden. Zondag werden in hotel „Victory" twee van de drie beslissingswedstrijden gespeeld voor de paren-competitie N.B.B. Er werd gespeeld in de le klas se in twee groepen van 8 paren en in de 2e klasse in twee groepen van 7 paren. In de tweede wedstrijden speel den de groepen in andere samenstelling De uitslag van de eerste ronde was: Groep A. 1. Plas—Vink 51 pt.; 2. Kroon—Schaafsma 46% pt.; 3. de heer en mevr. Kool 46%' pt.; 4. Burger Sr. en Burger Jr. 44pt.; 5. VisserSchud- deboom 42% pt.; 6. Van DalenDuis- terhof 40 pt.; 7. BakkerPeters 34% pt.; 8. KueterLeek 31. Groep B. 1. BoldinghKlerk 49 pt.; 2 fam. Hoorn 46; 3. mevr. Köhler mej. Boom 46; 4. de heer en mevr. Blóemraad 44</s; 5. Klaassev. Eik 39%; 6. Kuiper—De Herder 38%; 7. A. VisserDe Lange 38%; 8. Boom Entjes 34. Groep C. 1. dames HalbesmaDe Jager 32 pt.; 2. HandshuizenLam- bath 25%; 3. OttenBoontjes 25; 4. mej. PieterseKerjsper 23%; 5. Die- perink—Kok 22; 6. RaatTesselaar 21%; 7. BesTesselaar 16%. Groep D. 1. Groot—Hoff 28%; fam. Loos 27%; 3 dames Janse—-Igesz 25; 4. BonteKuiper 24; 5. Maarleveld Schoorl 23; 6 dames BoomYpma 21; 7. Kuiperv. Straten 19. De uitslag van de 2e ronde was: Groep A. 1. PlasVink 51%; 2. 'A. VisserDe Lange 51 pt.; 3. Klaasse v. Eik 41%; 4. BakkerPeters 41; 5. VisserSchuddeboom 40%, 6. mevr. Köhlermej. Boom 39; 7. Bolding Klerk 37%; 8. de heer en mevr. Kool 34 pt. Groep B. 1. Fam. Hoorn 54; 2. Van Dalen—Duisterhof 47'/i; 3. Boom Entjes 47; 4. KroonSchaaf sma 41; 5. de heer en mevr. Blóemraad, 40; 6. Kuiper—De Herder 39%; 7. Burger Sr. en Burger Jr. 35%; 8. Kueter Leek 31%. Groep C. 1. Groot—Hoff 31; 2. Die- perink—Kok 28 pt.; 3. dames Janse Igesz 23'/:; 4. Kuiperv. Straten 23V«; 5. MaarleveldSchoorl 22%; 6. dames HalbesmaDe Jager 22; 7. Otten Boontjes 17%. Groep D. 1. BesTesselaar 34%; 2. mej. PieterseKeysper 29; 3. Rands- huizen—Lambalk 26%; 4. Bonte Kuiper 21%; 5, mevr. Boommevr. ïpma 20%; 6. Fam. Loos 20; 7. Raat —Tesselaar 16. In de eerste klasgroep hebben thans de leiding voor de ee'rste 6 plaatsen; Plas—Vink 102% pt.; Fam. Hoorn 100 pt.; A. Visser—De Lange 89% pt.: Kroon—Schaaf sma 87% pt.; Van Da len—Duisterhof 87% pt. en Bolding- Klerk 86% pt. In de tweede klassegroep de paren GrootHoff 59% pt.; dames Halbers- ma-~He Jager 54 pt.; mej. Pieterse Keijsper 52% pt.; RandshuizenLam- halk 52 pt.; BesTesselaar 51 pt. en Dieperink—Kol 50 pt. A.s. Zondag wordt nog één wedstrijd gespeeld, waarna de 6 paren uit elke groep worden aangewezen. Er werd gediscusieerd over speelter reinen, die er nog 'niet zijn, over het ieugdvi^agstuk, het scholenprobleem en <je Alkmaarse Gemeenschap waar over nog rapporten moeten verschijnen zodat ze nog geen van alle bouwrijp zijn en men op die terreinen nergens vaste grond onder de voet voelde. Er werd weer eens over de afwatering, het huisvuil, de Muziektuin en de wo ningcommissie gesproken en het was maar goed, dat B. en W. voor de va riatie, ook nog een hoofdopzichter van de Reiniging en een gezinsverzorgster op het tapijt gebracht hadden. Dat was een kluifje waarnaar alle fracties hebben gegrepen en voorname lijk de nog niet benoemde hoofdopzich ter is zo van alle kanten afgeknaagd, becritiseerd en geïdealiseerd, dat er wel een hoofdingenieur-directeur van huis vuil en aanverwante artikelen zal moe ten solliciteren om de capaciteiten te hebben welke thans in de raad voor deze functie verlangd worden. Zo nu en dan begon het vuur der oppositie bedenkelijk te smeulen-, en dan stak het duiveltje van de politiek listiglijk zijn gehoorn kopje uit de spi- ralende rookzuilen. Dan vergat men hier en daar wel eens, dat men hier alleen maar zat om 't Alkmaars Ge meen te besorgen en dan dreigde de raad een debatingclub te worden van mannen en vrouwen, die allemaal stoelden op verschillenden wortelen des geloofs of des ongelo!-ofs en wer kelijk van mening waren dat zij el kaar konden overtuigen. Dan zakten we af naar Frankrijk en België en zelfs naar Tsjecho Slowakije, dan - werdén heel in het kort me neer de voorzitter weer eens de su blieme beginselen van de ene partij en de verderfelijke van de andere uitge stald en werd aan onschuldig rondkij kende raadsleden verweten, wat partij- of geloofsgenoten, die zij nooit gekend hebben, in het grijs verleden wel eens hebben gezegd of geschreven. Geslachten lang hebben vrouwen om het kiesrecht gevochten en, toen ze het kregen, haar sexegenoten gestemd om dat het zo nodig was, dat ook de stem van de vrouw eens in onze volksver tegenwoordiging zou weerklinken. Twee daarvan hebben nu -de jaar lijkse grote schoonmaak in de raads zaal meegemaakt en er waren tal van onderwerpen kleuteronderwijs, ge zinsverzorging. speelterreinen, om er maar enkele te noemen waarover haar mening gezaghebbend naar voren had kunnen komen, maar zij hebben in alle talen gezwegen. Wij houden niet van vrouwen, die overal het laatste woord hebben en wij verlangen allerminst naar de tijd, dat een Anna Pauker hier haar tanden zal ontbloten, maar een beetje meer be- sorgtheid voor 't vrouwelijk deel van 't Alkmaarse Gemeen mag van onze vroede moederen toch zeker wel ver langd worden. Laat in de avond werd de begroting met algemene stemmen aanvaard er was trouwens niemand, die iets anders verwacht had en de leden van het College, die het devies „Luctor et emergo" in hun wapenschilden dragen, kregen een gepaste beloning in de vorm van een niet onaanzienlijke sa larisverhoging. Wij gunen hun die van harte. Er zijn werkelijk baantjes waarin men zo'n salaris gemakkelijker kan verdienen. Ad. Zaterdagmiddag geeft de V.U. haar 2e filmmiddag en ditmaal brengt zij een Franse speelfilm van groot formaat. Vertoond zal worden één van de beste werken van Marcel Carné, getiteld Hotel du Nord.. De hoofdrollen worden gespeeld door de beste Franse artisten, te weten An- nabella, JeanPierre Aumont, Arletty en niet te vergeten de meester-acteur Louis Jouvet. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de elders in dit blad voor komende advertentie. Men behoeft geen lid van de V.U. te zijn om deze film middag bij te wonen. HET BOTTERD. „MIJN ZOONS". TONEEL MET De laatste abonnementsvoorstelling van „Covoto" werd gisteravond in het Gulden Vlies gegeven en wel door het „Rotterdams Toneel" onder directie van Ko Arnoldi. Opgevoerd werd „Mijn Zoons", het Amerikaanse stuk van Arthur Miller. Velen zullen het op prijs hebben gesteld met dit stuk te kunnen kennismaken, al is het niet zo opwekkend. Maar het behandelt 'n familiegeschiedenis uit een Ameri kaanse voorstad, die niet onmogelijk lijkt. Joe Keller en zijn compagnon Deever fabriceerden tijdens de oorlog vliegtuigonderdelen voor het leger. Eenmaal werden defecte onderdelen geleverd en verloren ruim twintig vliegers het leven. Deever werd tot gevangenisstraf veroordeeld en Keiler werd vrijgesproken. Larry, de zoon van Keller, is in de oorlog omgekomen, maar zijn moeder is vast overtuigd dat Larry terug zal keren. De liefde van Chris Keiler, de tweede zoon, voor Ann Deever, eerst de verloofde van Larry, vormt een nieuw familie conflict. Verder de verbittering van Georg Deever, Ann's broer, die bij zijn terugkomst uit de oorlog zijn va der in de gevangenis vindt, terwijl Keiler op vrij voeten is. De familie botsingen voeren tot het eind, waar bij Joe Keller zelfmoord pleegt en Kate Keller het overtuigende bewijs ontvangt van Larry's dood en de oor zaak daarvan. Onder regie van Joan Remmelts. hebben de artisten van het Rott. To neel het stuk uitstekend gespeeld., vol van de benauwende spanning, die het gehele leven van de keilers beheerst. Willy Haak dient ten zeerste geroemd voor haar vertolking van de geëxal teerde moeder. Een moeilijke rol, pri ma gespeeld. Joan Remmelts als de zoon Chris gaf in tal van moeilijke scènes spel dat grote indruk maakte. Richard Flink als de oude Keiler en Mieke Flink als Ann Deever waren uitstekend, al gaf de tweede rol min der gelegenheid tot groot spel. Op merkelijk was het optreden van Kees Brusse als Georg Deever" in de twee de acte. Fel en toch beheerst. Georget te Reshevski speelde haar felle scène met Ann in II zeer goed. Verder werk ten Adolf Rijkens als dr. Jim en Chris Baay, Elisabeth Versluys en de pittige Anke Smit mee in de kleinere rollen op voldoende wijze. Na elk der bedrijven en vooral aan 't slot was er voor de uitvoerenden en in 't bijzonder voor Willy Haak en de speler-regisseur Remmelts een zeer dankbaar applaus, waarmee ook „Co voto" aan 't eind van haar reeks zeer tevreden kon zijn. G. Amerikaanse uitvinding! Pigment is stof de van uw kleur- haar Amerikanen zijn er in geslaagd Pigment aan uw haren toe te voegen zonder dat Uw haren er geverfd uitzien. Door een een voudige oliewassing komt uw eigen haarkleur weer terug. Alle inlichtingen verstrekt U SCHOUTENSTB. 20 ALKMAAR, TEL. 4255 Op 24 Februari j.l. werd de jaarver gadering van het werkcomité derHLO afd. Alkmaar gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter ons zo kort geleden ontval len lid, de heer Werkman, die sinds de oprichting van de vereniging lid van het werkcomité was geweest, en bracht dank uit voor het vele. werk dat 4eze in die jaren heeft gedaan in het belang van de harmonische li- chaams ontwikkeling. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek duidelijk, hoe groot de animo was geweest bij de leerlingen van de ULO en middelbare scholen te Alk- maarden Heiloo voor het werk van de HLO. De examens werden afgenomen door de leraren (essen) M.O. lich. oef. verbonden aan deze scholen. Er wer den in totaal 269 HLO diploma's uit gereikt waarvan 164 aan jongens en 105 aan meisjes. Gymnasium 11 jon gens Handelsschool 11 jongens; Rijks kweekschool 7 jongens en 8 meisjes; Openbare ULO Alkmaar 22 meisjes; Kath. ULO St. Jozef 6 jongens; Chr. ULO Alkmaar 30 jongens en 17 meis jes; ULO Heiloo 38 jongens. Van de ouderen werden er 47 per sonen ingeschreven tot het afleggen der proeven. Hiervan slaagden er 32. Hieruit bleek duidelijk dat men de toch al niet te zware eisen te licht had opgenomen, en men te laat tot de con clusie kwam, dat voor alles training nodig is. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden respectievelijk als voorzitter en secretaris benoemd de heren v. d. Grient en De Wild, terwijl als pen ningmeester de heer Dilling werd be noemd. De Alkmaarse Bestuurdersbond houdt a.s Woensdagmiddag een filmmiddag voor kinderen in ,,'t Gulden Vlies". Vertoont zal worden de bekende kin derfilm „Dik Trom", naar het bekende boek van de schrijver wijlen C. Joh. Kieviet.- 's Avonds draait een film voor de volwassenen, eveneens in ,,'t Gulden Vlies", én wel de bekroonde Zweedse film „Als de weiden bloeien", waarover in vele bladen reeds zeer gunstig werd geoordeeld. Ingekomen zijn verzoeken van de heren G. SOECKER en M. NAN- NOLO, alhier, om een verlof B verlof voor de verkoop uitsluitend van alcoholvrije drank voor gebruik ter plaats van verkoop resp. in de percelen Langestraat nr. 39 en Ver- dronkenoord nr. 107. Binnen twee weken na dagteke ning dezer bekendmaking kan een ieder bezwaren tegen het verlenen van deze verloven indienen. Alkmaar, 1 Maart 1948, Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, Lo.-Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris. Bij besluit van 28 Februari 1948 is aan de heer H. VOS, alhier, vergun ning verleend tot het oprichten van een timmermanswerkplaats, waarin gebezigd zullen worden 4 electromo- toren resp. van 1, 2, 3 en 4 P.K. in het perceel Doelenstraat nr. 17, al hier. Alkmaar, 1 Maart 1948. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, lo.-Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris. Woensdag 3 Maart. BROEK OP LANGENDIJK, Ned. Herv. Kerk, 7.30 uur, ds. Bijlsma (Bid uur voor het gewas). Christ. Ger. Kerk, 7.30 uur, ds. Henstra (Biduur voor het gewas). De Baad der gemeente Obdam kwam Donderdagavond in voltallige zitting onder voorzitterschap van burgemees ter de Boer bijeen. Medegedeeld werd dat per 24 Febr. j.l. in de overbruggingsregeling 10 personen waren opgenomen, dat het aantal lichtpunten straatverlichting in wijk A met 5 wordt uitgebreid en dat ook voor wijk B verruiming getracht zal worden te verkrijgen. Verhuur oude school. Bij de oprichting was de lagere tuinbouwschool In handen van ge meente. Na de bevrijding is dit beheer overgegaan aan de r. k. Onderwijsver- enlging te Haarlem, wat steeds in het voornemen had gelegen. Echter aange zien het onderhoud en de kosten van de school voor rekening van de ge meente blijven en leerlingen uit an dere gemeenten ook de school bezoe ken, werd 'met het bestuur der ge melde vereniging overeengekomen om een huursom vast te stellen en daar tegenover een subsidie te verlenen overeenkomstig het aantal leerlingen, dat uit Obdam de school bezoekt. Het gemeentebestuur bedoelt hiermede te bereiken, dat èn de gemeente èn de buitengemeenten in verhouding tot het leerlingenaantal voor het onder houd etc. zorgdragen, ingaande 1 Juli 1946. Het aantal leerlingen uit Obdam bedraagt 28 en het totaal 88. Aldus besloten. De brandyeerregeling met Hensbroek. Ged. Staten stelden enige wijzigin gen voor, o.m. dat B. en W. van Ob dam zullen zorgdragen voor bekend making van plaatsen van brandmel ding; dat brandputten en -kranen in goede staat worden gehouden. B. en W. gaven hierbij te kennen dat brand putten in Obdam ontbreken, doch stel den voor enkele kopeinden van slo ten, die voor bluswater kunnen die nen, te zuiveren. Aldus werd besloten. Aankoop stenen. Besloten werd gebruikte stenen te kopen, voor bestrating van de gehele Horstenburgerstraat. Tevens is het mogelijk om een gedeelte straat aan te leggen langs de te stichten opslag plaats voor kratten van „De Tuin bouw". De vermakelijkheidsbelasting. De verordening op de vermakelijk heidsbelasting, zoals die onlangs door de Raad werd vastgesteld, werd in verband met de wijzigingen die van hogerhand werden aangegeven, inge trokken. Een nieuwe verordening werd vastgesteld, alleen met dit verschil bij de vorige, dat bioscoopvoorstellin gen voor 40% zullen worden belast (voorheen 45%). De heer Dekker voerde bezwaren aan t.a.v. 50% voor bals, etc. De voor zitter zeide. moeilijk aan de nieuwe heffing te kunnen ontkomen, doch wilde z'n volle medewerking tot ver lichting der belasting verlenen, zodra dit mogelijk zou zijn. Met de coöp. boerenleenbank ter plaatse werd een rek.-courant-over- eenkomst aangaan voor het beleggen van overtollige kasgelden, rentende 1% per jaar. „De Tuinbouw" gaat uitbreiden. Aan de veilingver. „De Tuinbouw" te Obdam werd bouwterrein verkocht voor het bouwen van een bergplaats voor kratten in het uitbreidingsplan; prijs f 5.25 per m2. Voorts werd besloten aan hét einde van de Kerkweg 'een brandkraan aan te brengen. Van de afd. Obdam van de LTB was een verzoek binnengekomen om de hondenbelasting voor rattenvangers te verlagen. Algemeen was de Raad. met uitzon dering van de heer de Wijs, van oor deel dat deze honden niet zo nuttig zijn als wordt voorgegeven, ook zelfs last veroorzaken, waarom het verzoek werd afgewezen. Bij de rondvraag wees de heer Put ter er op dat de brandsirene op een minder geschikte plaats staat. De voor zitter zei. dat er reeds maatregelen getroffen zijn, om de Installatie op de klokketoren van het gemeentehuis te plaatsen. De heer Commandeur informeerde naar de juistheid van het hardnekki ge gerucht, dat bij de onlangs te Spier dijk plaats gevonden brand de brand weer van Obdam slechts vertegen woordigd was met vier leden. De voorzitter kon dit ten stelligste ont kennen, daar het aanal minstens acht geweest is. WISSELBEKER IN ANDERE HANDEN De heer J Leek heeft bij de Donderdag middag te Obdam gehouden wedstrijden in hardrijden op de schaats zijn wissel beker moeten afstaan aan KI. van der Molen Voor de heer Leek een teleurstel ling, temeer daar hij in het definitieve bezit der beker gekomen was, als hij ook deze wedstrijd had gewonnen Landbouw en Benelux Tal van vooraanstaande figuren uit de agrarische sector waren Vrijdag naar Bergen gekomen om deel te ne men aan de onder voorzitterschap van Dr. H. v. d. Wielen op De Zand- hoeve gehouden bijeenkomst van de Ned. Landbouwgemeenschap. Verte genwoordigd waren Friesland, Gro ningen, Drente, Overijsel, Gelderland, Utrecht, Noord- en Zuidholland en... België. De namiddagbijeenkomst was gewijd aan „Landbouw en Benelux", een on derwerp, dat zeker in het middelpunt van de belangstelling staat in de be trokken landen. Het agrarisch aspect van de samenwerking BelgiëNeder landLuxemburg werd van Nederland se zijde belicht door Mr. H. Louwes, adj.-secretaris van de Nat. Coöp. Raad. Ln zijn kort historisch overzicht van 'de verhouding tussen de beide lage landen aan de Noordzee, wees spr. er op, hoe er na het Wener Congres in 1815 een zekere welvaart tot stand kwam, on danks tegenstrijdige belangen van bei de landen: Nederland had belang bij vrijheid van handel en het meer in dustriële België was meer protectionis tisch. De verenigde landen, die door gingen voor de meest welvarende staat van Europa, gingen dan ook niet van elkaar door economische tegenstellin gen. Verschillende pogingen om de landen nauwer te doen aaneensluiten misluk ten, totdat nu allerwegen een streven heerst om grotere economische eenhe den te vormen. Met de douaneovereen komst werd de eerste steen gelegd voor een economische unie, voor volledige samenwerking. Vele moeilijkheden zul len nog moeten worden overwonnen. Na de débacle in '29 zochten beide landen weer op verschillende wijze uit komst. In Nederland werden ingevoerd tal van maatregelen als heffing bij im port, teeltbeperking, enz. .enz. België beperkte zich tot 't verlenen van direc te steun. In 't algemeen geniet de Bel gische landbouw veel meer vrijheid dan zijn Hollandse collega. Kan dit alles vervallen bij het tot stand komen van een economische unie, zal dan de vraag naar onze landbouw producten zo toenemen, dat we onze producten gemakkelijk kwijt kunnen? Spreker meent hierop een ontkennend antwoord te moeten geven, en meent, dat men van Ned. zijde op een orde ningsapparaat zal blijven prijsstelten. Spr. besloot zijn met de meeste aandacht gevolgde rede met te wij zen op een der lichtpunten voor de 3 landen: ze treden naar buiten op als één eenheid, Benelux nadert de positie van een grote mogendheid. IR. C. BOON SPREEKT. Ir ,C. Boon v. d. Belgische Boeren bond uit Leuven bekeek het pro bleem van Belgische zijde. Ofschoon in leidende landbouwkringen zeer wel wordt ingezien, dat een Unie voordelen zal brengen, ziet men niet overal de realisatie met gerustheid tegemoet. Het zal zijn, aldus spr., samen le ven of samen ondergaan. Dat de Unie voor Nederland ver ruiming van afzetmogelijkheden zou bieden, meent de heer Boon te moe ten betwijfelen, tenzij de consumptie wordt opgevoerd. Dat er in België in de plaats van de thans geldende maatregelen om de kleine boer voor de ondergang te bewaren, andere zullen moeten komen, staat vast. Maar welke? Een levendige gedachtenwisseling volgde op de beide inleidingen. LANDAANWINNING. Ip de avondbijeenkomst trad Ir. V. de Blocq van Kuffelen v. d. Ver eniging voor Landaanwinning op met een interessant onderwerp. Landaanwinning is van het hoog ste belang, aldus deze spreker, geen effectiever middel om de productie te verhogen. Er is sedert 1200 heel wat land gewonnen, 345000 H.A. Er is volgens deskundigen nog behoefte aan 600.000 H.A. 220.000 H.A. kan nog op de Zuiderzee worden ver overd, maar de 600.000 zijn niet be reikbaar. Spreker besloot zijn rede met een oratio pro domo en wekte de aanwe zigen op tot steun aan de Vereniging voor landaanwinning, die meent, dat de aandacht moet blijven gevestigd op landaanwinning, die nog mogelijk en voor ons nationaal welzijn wenselijk is. LANDBOUW EN PLANNING. In de Zaterdagmorgenbijeenkomst voerde allereerst Dr. D. Burger, agra risch deskundige van de rijksdienst voor het Nationale plan, het woord'. „Elk volk dient zijn grond zo goed mo gelijk te gebruiken" en particulieren, gemëente, provincie en rijk hebben elk hun verantwoordelijkheid. Het scheppen van een zo breed mogelijke basis voor bestaansmogelijk heid is een eerste vereiste. Verwaarlozing van de grond moet worden tegengegaan en evenzo versnip pering. Spr. is van mening, dat indus trie niet thuis hoort op het platteland. Als algemene richtlijn gaf spr. nog aan, om bij elke verbetering te streven naar een geleidelijke overgang! WINSTMARGES BIJ. AFZET AGRARISCHE PRODUCTEN. Ir. W. Stehouwer hield ten slotte een inleiding over „Marges bij de afzet van het agrarisch product", va'ft groot be lang in verband met de huidige loon-, prijs- en financiële politiek. Als de pro ducent voor zijn met zoveel zorg ge kweekte producten slechts enkele cen ten ontvangt en hij ziet hoe de consu ment een veel hogere prijs heeft te be talen, dan stemt hem dit niet tot te vredenheid. De handel heeft een func tie, die beloning verdient, accoord, .maar is de verhouding tussen de prijs, die de producent ontvangt en de prijs, die de consument betaalt, wel goed? Is de winstmarge niet te hoog? Spr. be paalde zich voornamelijk tot de melk handel. Is een marge van pl.m. 5Vs cent te hoog? Is voor een melkslijter met een we kelijkse - omzet van 1000 Liter, die de ganse dag straat in straat uit, kilometers "er, door de stad trekt, een winst van 5'/s cent zo onbillijk? Een andere vraag is, of het in de noodtoestand, waarin ons land thans verkeert, verantwoord is, dat zoveel improductieve arbeid wordt verricht. Bij een verdeling in wijken, zoals thans reeds geschiedt in enkele plaatsen, is namelijk gebleken, dat de omzet kan stijg en tot 't dubbele, wat een gewel dige besparing van arbeidskrachten geeft. Als ir. Stehouwer met deze sug- gestie een éven groot succes mag boe ken als met zijn schillen-actie, dan zulten er straks niet meer tien tot der tig melkslijters in één straat worden aangetroffen. Ook hier volgde weer een geanimeer de gedachtenwisseling, waarna Dr. v. d. Wielen de tweedaagse samenkomst sloot. Een de laatste tijd veelvuldig voorko- menr verschijnsel is, dat loslopende hon den over het. voor hen maar al te lage hek rondom de Hertenkamp springen en de jacht op de zwakbewapende herten kudde openen, zwak bewapend, omdat slechts drie mannetjes-herten met eert enigszins vertalkt gewei defensief kunnen optreden ter bescherming van de weer loze herten-vrouwtjes en -kinderen. Werd niet onlangs al een spiesbok door een hond doodgebeten? Het aanbrengen van een roger hek, ter voorkoming van verdere jachttaferelen, lijkt ons wat omslachtig De politie kan maatregelen nemen tegen honden met een schofthoogte, welke meer na 25 cm bedraagt Hopelijk is dit echter niet nodig en zullen de desbetreffende eigenaars hun viervoeters voortaan goed in het oog houden Aangelokt door het zachte voorjaars weer trokken Zaterdag en Zondag hon derden stedelingen erop uit om daar bui ten te kunnen genieten van de natuur Voor vele pensions en huisjes met hei bekende bordje „Gemeubileerd te huur" alhier, stopten auto's en wij twijfelen niet of er werden reeds talrijke gasten voor het eanstaande seizoen geboekt Ook op Zondag was het aantal auto's opvallend groot Er zijn klaarblijkelijk nog genoeg automobilisten in het bezit van een rij verguning voor de Zondgü GEZELLIG SAMENZIJN KAMPIOEN. Bij de gehouden biljartwedstrijden van het district rond de Schermer, is de biljartclub Gezellig Samenzijn te Ursem kampioen geworden in de afd. A. A.s. Zaterdag wordt in café de Graaf begonnen voor het persoonlijk kampioenschap in dezelfde afdeling. PROF. SCHERMERHORN KOMT SPREKEN. Naar wij vernemen, zal op 27 Maart a.s. ir. W. Schermerhorn in ons dorp spreken, ongetwijfeld zulten veten de ze belangrijke avond willen bijwonen. De nieuwe minister-president van de Ierse Vrijstaat John Costello (rechts) en de Ierse minister van Kunsten en Wetenschappen, Generaal Richard Mulcahy

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3