IbTW Finland stelt Stalin zeven vragen Belgisch toestel te Londen neergestort Euwe's stelling moeilijk houdbaar Frans convooi in IndoChina aangevallen NEDERLAND-ZWEDEN TE NIJMEGEN? Woensdag 3 Maart 1948 VS'ENIGDENOORD-HOU.ANDSE C AOBLADEN W5ste Jaargang fl°' 53 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dr. Tariakower: .Keres' aanval sloeg door Smyslov—Reshevsky remise Verdrag is niet welkom wm Arbeider drong brandend wrak binnen WEER IJSJES VAN 5 EN 10 CENT Bijz. Gerechtshoven worden 1 Jan. opgeheven President Benesj ziek? SAAL TOT 5 JAAR VEROORDEELD Chauffeur stak vrouw dood err pleegde zelfmoord Splitsing van Europa voldongen feit WEERBERICHT •BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 6 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. eveneens bij een zet van zwart, n.l. 14 a6a5, dat men het eerst van de van ouds bekende theoreti sche wegen afweek. Niettemin wer den geen grote noviteiten ten toon gespreid en evenmin kwam zwart aanmerkelijk beter te staan. Hoe wel het een ogenblik scheen, dat men in volkomen onbekend vaar water zou belanden, bleek spoedig dat men weer naar de bekende en vertrouwde routes terugkeerde. Om een term, ontleend aan het boksen, te gebruiken: er ontstonden in bei de partijen „lijf aan lijf" gevechten van zwaargewichten, wat ook tot uitdrukking kwam in het feit, dat lange tijd geen enkel stuk werd af geruild. „Dit wederzijdse verken nen voorspelt onweer". DR. S. TARTAKOWER Copyright ADAlkm. Crt. Nadruk verboden. De notaties van de partij zijn als volgt: Spaans Wit: dr. M. Euwe Zwart: P. Keres Dr. Max Euwe heeft op de eerste avond zijn aanhangers teleurgesteld. Na een zeer goed begin geruime tijd had Euwe het beste spel tegen Keres Het hü het initiatief glip pen en in een stormachtige aanval, met talrijke tactische wendingen nam Keres de leiding. Bij het af breken is de stand zodanig, dat Ke res een paard méér heeft voor een pion. Weliswaar heeft Euwe twee verbonden vrijpionnen en kan daar mee nog enige tegenstand bieden, doch de stelling lijkt ons moeilijk houdbaar. De partij wordt morgen om half vijf in het Kurhaus voort gezet. Reshevsky startte goed door met zwart remise te maken tegen Smyslov, ondanks de hevige tijd nood, waarmee de Amerikaan weer te kampen had. Zoals gemakkelijk te voorzien was, ontstonden aan beide borden ver beten en langdurige gevechten, ook zonder het wakend oog van Botwin- nik. Hij gaf er de voorkeur aan in de familiekring nog meer concen tratie-adem te scheppen, daar hem in de tweede ronde een prestige- wedstrijd wacht tegen de voor hem onoverwinnelijke dr. Euwe. In bei de partijen opende wit tot aller ver rassing met 1. e2—e4, waarna zonder veel aarzelen de oude bekende van alle serieuze meesterpartijen: de Spaanse partij, haar entree maakte. Terwijl bij EuweKeres beide spe lers reeds bij de vijfde zet lang na dachten, zette zowel Smyslov als Reshevsky een spurt in. Kennelijk wilde Reshevsky zich ontworstelen aan het noodlot, dat hem in de bel- d^ voorgaande ontmoetingen met Smyslov, die hij beide verloor, had achtervolgd en deswege probeerde hij geen experimenten. Hij hield zich aan algemene strategische plannen. Als een kleine „nieuwigheid" van hem kan men vermelden, dat hij die bijna nooit rookt, ditmaal als enige van de vijf deelnemers dun ne rookwolkjes om zich heen ver spreidde. In de partij EuweKeres was het bij de zesde zet van zwart (6 P. g8—e7) en in de andere partij De Finse president, Joho Paasikivi, heeft In zijn antwoord op het Sovjet- Rnssische voorstel tot het sluiten van een verdrag van wederzijdse mili taire bijstand en van vriendschap maarschalk Stalin een zevental vra gen doen toekomen. Enige van deze vragen zijn: Welke verplichtingen zal het voorgestelde verdrag de Finse strijdkrachten, die reeds sterk zijn verminderd volgens het vredesverdrag, opleggen? Welk effect zal het op de openbare mening hebben? Zal het verdrag de betrek kingen tussen beide landen verbeteren of verslechteren? Welke terugslag zal het verdrag op het vredesverdrag heb ben en wat is de betekenis van be paalde clausules in de verdragen met Roemenië en Hongarije die door Sta lin als voorbeeld voor het verdrag met Finland werden genoemd? Alle Finse politieke partijen, behalve de volksdemocraten, die voorstanders van het verdrag zijn, voeren nog be sprekingen over Stalins voorstel. De leiders van deze partijen verklaarden Dinsdagavond, dat het verdrag niet welkom is, doch dat het onmogelijk is te weigeren het te bespreken. Ofschoon de stad Helsinki een kal hie aanblik biedt, doen de meest sen sationele geruchten er de ronde. Ook over de inhoud van Stalins brief, of schoon deze gepubliceerd is, worden de wildste speculaties gemaakt. Nieuwe melkprijs voor de boer Voor de melk, waarvoor sinds Nov. 1947 een voorlopige prijs was vastge steld, is thans de definitieve prijs voor de veehouder bepaald en wel op 18, cent per kg melk van 3,3 vet. Dit zal betekenen, dat de winterprijs op 20 cent gehandhaafd blijft, doch dat de zomermelkprijs welke ongeveer eind April ingaat op 17,5 cent per kg melk van 3,3 vet zal Worden vastgesteld. Tenslotte zal de bestaande toeslag voor de in 't Westen des lands voor directe consumptie geleverde melk met onge veer 0,5 cent per kg melk worden ver hoogd. Ook bij deze prijsvaststelling Is rekening gehouden met de in te voeren verhoging der basis-uurlonen. 1. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Lfl—b5 a7a6 4. Lb5a4 d7d6 5. c2c3 Lc8d7 6. d2d4 Pg8—e7 7. La4b3 h7—h6 8. Pbl—d2 Pe7—g6 9. Pd2c4 Lf8—e7 19. 0—0 0—0 11. Pc4e3 Le7—f6 12. Pe3d5 e5xd4 13. Pf3xd4 Tf8—e8 14. Pd5xf6 Dd8xf6 15. f2—f3 Pg6—f4 16. Pd4xc6 Ld7xc6 17. Lel—e3 Ta8—d8 18. Ddl—d2 Pf4—g6 19. Le3—Ü4 Df6e7 20. Tal—el De7—d7 21. c3c4 Lc6a4 i 22. Lb3xa4 Dd7xa4 23. Dd2—c3 f7—f6 24. f3—f4 Kg8—h7 25 b2—b3 Da4d7 26. Dc3—f3- b7—b5 27. Df3—d3 b5xc4 28. Dd3xc4 Te8xe4 29. Telxe4 d6—d5 30. Dc4xa6 d5xe4 31. Ld4e3 Dd7—g4 32. Da6c4 Td8—d3 33. Le3cl Pg6h4 34. Dc4xe4 f6—f5 35. De4b7 c7c6 36. Db7xc6 Td3—c3 37. Dc6d5 To3—c5 38. Dd5—d2 Tc5xcl 39. h2h3 Dg4—*-g3 40. Dd2—e2 Dg3xf4 41. Tflxcl Df4xcl 42. Kgl—h2 Stelling na 42. Kgl-h2. Wit (Euwe) Kh2, De2, pionnen a2, b3, g2 en h3. Zwart (Keres) Kh7, Del, Ph4, pionnen f5, g7 en h6. Hedenavond wordt de partij om 5 uur in het Kurhaus voortgezet. In het Raadsgebouw Javastraat te Den Haag heeft de loting plaats ge- vonden ter vaststelling van de volgorde van uitkomen der deelnemers om het wereldkampioenschap schaken. Dr. Max Euwe trekt zijn nummer. Een vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij, de Sabena, dat uit Brussel was vertrokken, is bij de landing op het Londense vliegveld verongelukt. Het toestel vloog in brand. Negentien perso nen werden gedood. De Dakota van de Sabena stortte bij de landing op het Londense vlieg veld met de neus naar beneden neer, explodeerde en vloog in brand. Drie passagiers werden uit het vliegtuig geworpen, doch zij liepen ernstige brandwonden cp. Toen het vliegtuig in dichte mist 't vliegveld naderde; seinde' "hét, dat heb vermoedelijk eèn noodlanding zou moeten maken. Een arbeider op het vliegveld, die het ongeluk zag gebéuren, drong het brandende wrak binnen en slaagde er in een passagier naar buiten te sleu- In het aanstaande zomerseizoen zal de prijs van het „ijsje" ruim 10 e/o lager liggen dan het vorig jaar het geval was Zowel op straat als in ijssalons zullen de gewone ijswafels tegen de vooroor logse prijzen van 5 en 10 cent verkrijg baar moeten zijn. Zij moeten dan tenminste 22l/2 en 45 gram wegen. Het duurste ijsje, dat mag worden verkocht, is er een van 20 een' dat dan ook ten minste 90 gram moet wegen. De kwaliteit van het ijs moet voldoen aan de voorschriften, zoals deze in over leg met het bedrijfsleven zijn vastge steld. In 's en restaurants zal de prijs van een coupe js doorgaans met 5 cent en van sorbet en plombiere met 10 cent omlaag gaan. Oude man verbrand De 79-jarige J. Rozenkamp te Hellen- doorn was met enige kinderen aan net z.g.n. „vuurtjes stoken". Hierbij geraak ten de kleren van de oude man in brand. De man liep zulke ernstige ver wondingen op, dat hij in het ziekenhuis te Zwolle, waarheen hij vérvoerd was, bezweek. 1 50 Fransen en Vietnamezen gedood Een Frans convooi, dat van Saigon naar Dalat in Frans-Indo-China op weg was, is onderweg drie 'maal aangeval len. De beide eerste aanvallen konden worden afgeslagen, doch de derde maal konden van de 45 voertuigen er slechts 11 ontsnappen. Er zijn ongeveer 150 Fransen en Vietnamezen gedood, van wie 60 militairen. Van officieuze zijde wordt vernomen, dat de aanval is gedaan door 1500 par- tisanen van de Vietminh. Bij het con vooi waren 560 militairen en burgers. Volgens deze berichten zijn 12 van .de 61 voertuigen ontkomen. De ande. e zijn in brand gestoken. Het dodental staat nog niet vast, daar velen van het be geleidend personeel de bossen zijn in gevlucht. Naar het Handelsblad verneemt zal de internationale voetbalwedstrijd tus sen Nederland en Zweden, die 9 Juni a.s. zal worden gespeeld, noch in het Olympisch Stadion te Amsterdam, noch in het Feijenoord-Stadion te Rotterdam worden gespeeld. Zeer waarschijnlijk zal de ontmoeting in het Goffert-Sta- dion te Nijmegen, dat ongeveer 30000 bezoekers kan bevatten tegen Am sterdam en Rotterdam ongeveer 60.000 worden gehouden. De redenen, die tot dit besluit heb ben geleid, liggen opgesloten in de ver hoging der Vermakelijkheidsbelasting, die zwaar op de recette gaat drukken. De 35 pet. geldt niet voor voetbalwed strijden, waarvoor prijzen onder f 2 worden gevraagd, prijzen, die bij in ternationale wedstrijden hoger liggen. In de ministeriële beschikking wordt ten aanzien van de verhoging der Ver makelijkheidsbelasting opgemerkt, dat 35 pet moet worden geheven van wed strijden, die een .sensationeel" karakter dragen, vermoedelijk slaande op boks wedstrijden e.a. Wij nemen aan, dat het plan om de wedstrijd NederlandZweden in Nij megen te gaan spelen bedoeld is als een protest tegen de onbillijke toepas sing van de ministeriële beschikking, die wat Amsterdam betreft, pas in voordracht is verschenen, zodat de ge meenteraad er nog over moet beslis sen, doch te Rotterdam is aangenomen. ren. Hij zeide, dat de inzittenden gil den en trachtten hun veiligheidsgor dels los te maken. De brandweer kon de brand binnen drie kwartier blussen. Naar verluidt, heeft het vliegtuig de landingsbaan gemist. De mist hing zo dicht, dat de brandweer moeite had de plaats van het brandende wrak te bepalen. Onder de 19 passagiers bevonden zich 14 Engelsen, een Rus, twee Italia nen, een Pool en een Cubaan. De be manning bestond uit drie personen. De Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp tot opheffing van de bijzondere gerechtshoven, de bijzondere raad van cassatie en de tribunalen, behandeld. De minister v%n justitie, de heer Van Maarseveen, gaf te kennen, dat de kantonrechters naar menselijke bere kening geen belangrijke taak te ver vullen zouden krijgen, gezien het aan tal zaken dat tegen 1 Juni a.s. nog bij de tribunalen onafgedaan zal zijn. Als de berechting in het zelfde tem po doorgaat zullen de bijzondere ge rechtshoven vermoedelijk op 1 Jan. '49 kunnen worden opgeheven. In het be gin van het najaar zullen die te 's Hertogenbosch, Arnhem en Leeu- watden kunnen verdwijnen, meent de minister. De minister verklaart, dat hem geen klachten bekend zijn over rechterlijke dwalingen bij de tribunalen. Hij zal echter overwegen of een revisie-moge lijkheid gemotiveerd is. Ten aanzien, van het directoraat-ge neraal zegt hij, dat dit in volkomen li quidatie is. De minister geeft in verband met een opmerking van dë heer Roolvink te kennen, dat we er gerust rekening mee kunnen houden welke indruk de berechting maakt op het Nederlandse volk, de buitenlanders kunnen naar de zelfde maatstaf berecht worden. Zelfs daarin zwart... De Berlijnse begrafenisonderne mers hebben besloten inniger dan tot nu toe samen te werken om de „belegging van geld in doodkis ten tegen te gaan". De Berlijners raken n.l. uitgeput in het vinden van objecten, waarin zij hun geld kunnen beleggen, mocht het tot een geldzuivering komen. Door de houtschaarste vonden velen dood kisten een prachtig object; de vraag naar doodkisten steeg zo onrustbarend, dat de begrafenis ondernemers reeds rekening gin gen houden met een massale sterfte. Zij kwamen er echter spoedig achter dat er geen doden waren voor alle bestelde kisten, maar -dat springlevende Berlijners naar een geldbelegging zochten. Daaraan is thans paai en perk ge steld, zodat het niet langer moge lijk is voor één dode twaalf kis ten te bestellen Naar Radi„ Hamburg meldt, heeft een woordvoe' van het Tsjecho- Slowaakse departement van voor lichting verklaard, dat president Benesj ziek geworden is. Hij zou zich thans op zijn landhuis buiten Praag bevinden en het zou niet zeker zijn, wanneer hij naar de hoofdstad zou kunnen terugkeren. De geruchten, dat president Benesj ernstig ziek is, werden te Praag niet bevestigd. Van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, dat hij binnen enkele dagen naar Praag zaB terugkeren als zijn gezondheidstoestand dit hem ver oorlooft. Na zorgvuldig onderzoek door offi ciële en officieuze kringen heeft Reu ters correspondent te Praag de verze kering gekregen, dat dr. Ripka en prof. Krajina niet zijn gevludoch zich nog te Praag op vrije voeten bevinden. De communistische minister van jus titie, Cepicka, verklaarde in een radio boodschap tot de comité's van actie, dat zij geen vrees behoeven te koesteren hun wettelijke bevoegdheden te over schrijden, daar al hun beslissingen „in het belang van de staat" later door Je wet zullen worden bekrachtigd. Jongeman vermoord te Zevenbergen Zondagavond is te Zevenbergen de 21-jarige ongehuwde jonge man A. K. het slachtoffer^ geworden van een steekpartij. De jonge man K. had kennis met de jongste dochter van de familie van der H., hetgeen tegen de zin van haar vader was. Zondag heeft dit tot af schuwelijke gevolgen^ geleid. Van der H. en diens zoon zijn op een gegeven moment aan de Nieuwe Dijk hand gemeen geraakt met K. Een van hen greep K. vast en de -ander bracht hem plotseling een messteek in de hart streek toe. De jonge man moet vrijwel op slag gedood zijn. Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof veroordeelde gisteren de 47- jarige landbouwer Jan Saai uit Bar- singerhorn tot een gevangenisstraf voor de tijd van 5 jaar met aftrek van het voorarrest en tot levenslange ontzetting uit alle openbare rechten. Verdachte liet zich in Juni 1941 benoe men tot gedeputeerde en later tot be stuursraad van de provincie Noord- Holland. Tevens was hij boerenleider voor de provincie Noord-Holland van de nationaal socialistische organisatie „De Landstand". Veertien dagen geleden eiste mr. Th. Keune, advocaat-fiscaal 7 jaar ge vangenisstraf tegen S. Achter het gem. electriciteltsgebouw aan de Coolhaven te Rotterdam heeft zich een vreselijk drama afgespeeld. De 37-jarige chauffeur E. S. ver moordde daar de 30-jarige buffet juffrouw Joh. B. met enige dolkste ken in keel en borst, waarna hij zichzelf de keel doorsneed. De moord werd ontdekt door twee fa- brieksjongens, die de vrouw hoorden gillen. Toen zij op de plaats van de misdaad aankwamen, lagen beiden reeds zwaar gewond op de grond. De vrouw overleed kort daarop. De dader leefde echter nog. De man en de vrouw werden naar het ziekenhuis aan de Coolsingel over gebracht, waar de man gistermorgen nog in leven was. De chauffeur E. S. had enige tijd met Joh. B. samengewoond. Steeds echter hadden zij hevig verschil van mening, hetgeen drie weken geleden zelfs zo hoog liep, dat hij haar de kamer afzette, doch de politie wees haar de kamer weer toe. De man ging ergens anders wonen, doch bleef haar steeds dreigen haar dood te zullen steken. Maandagavond wachtte hij haar op in de Benthuizerstraat, waar zij in een bar werkzaam was. Hij troonde haar mee naar de Coolhaven, waar hij zijn afschuwelijke daad pleegde. Het dolkmes, waarmee de moord werd gepleegd, was nieuw en zeer scherp geslepen, waaruit men afleidt, dat de daad met voorbedachten rade is geschied De vrouw laat uit haar eer ste huwelijk een negenjarig dochtertje na. Willen V S. verdedigingi- verdrag Volgens een bericht uit New York in dt Londense „Daily Mail" werken de V. S. thans bijzonderheden uit van een verdedigingsverdrag, dat zij met Engeland, Frankrijk, België en Neder land willen tekenen. Het departement van buitenlandse zaken verwacht, dat het plan-Marshall niet sterk genoeg is om de communis tische vorderingen tegen te houden, meldt Reuter. Waterdemon en Pampuspiraat in de aether Enige radiopiraten hebben maan- dènlang de Twentse radioluisteraars geërgerd door op 400 m. clandestien muziek uit te zenden. Zij zonden uit onderdenamen „Waterdemon", „Nach tegaal", „Pampuspiraat" en „Tarzan". Door samenwerking van de PTT en de politie heeft men enige van deze radio-piraten kunnen arresteren. FjE dramatische ontwikkeling^ welke zich in Oost-Europa ge durende de laatste tien dagen heeft afgespeeld, heeft niet nagelaten alom in de vrije wereld grote indruk ts maken. Geen wonder, want als een der beide grootste machten in de wereld zich zo roert als Rusland dat weer doet, voelt men, dat hier we reldhistorische dagen worden beleefd en dat niet alleen. Men heeft hier zeer zeker niet te doen met afge ronde feiten, met %ebeurtenissen die met het afsluiten van het feit als zodanig zijn afgesloten. Hier is een gestage expansie, gebaseerd op ken nelijk grondig en uitvoerig opgestelde plannen, waarbij van de psychologi sche omstandigheden, daaruit voort vloeiende, een zo voordelig mogelijk profijt wordt getrokken. Dit laatste zien wjj nu in de kwes tie Finland. Na de overweldigend snelle politieke overweldiging van Tsjecho-Slowakije, wordt Finland reeds zo veie malen onder druk gezet van de Sovjet-Unie, door haar geo grafische ligging economisch, althans wat broodgraan betreft, volkomen van Moskou afhankelijk opnieuw voor ogen gesteld, dat het er beter aan doet zich ook politiek met de grote buurman te verbinden. President Paasikivi voelt zeker wel wat dit alles inhoudt. Hij kent Rus land nog meer dan velen in West- Europa. Hij heeft dan ook de wens te kennen gegeven wel een pact met Rusland te willen sluiten, doch niet op dezelfde basis als dit werd ge ratificeerd met Hongarije, Bulgarije en anderen. Doch er zou wel een wonder moeten gebeuren, willen de Finse bomen hoe sterk, hoe vitaal, hoe gewend aan stormen zij zijn,- stand zouden houden onder de felle alles verdorrende winden, die nu vanuit de Russische vlakten naar het Westen waaien JTEN kleine blik op de kaart van ons werelddeel doet ons zien hoe de lijn van de directe Russische in vloedsfeer, thans van IJszee naar Middellandse Zee lopend ongeveer halverwege de Russische grens anno 19S9 en de»Noordzee is vooruitgescho ven. De laatste stunt van Moskou heeft een officiël protest doen opklinken, onderschreven door Parijs, Londen en Washington. Ook al niet merkwaar dig. Het zou wonderlijker zijn ge weest, als wij dit geluid niet hadden vernomen, van regeerders mogen wij echter verwachten, dat zjj vooruit zien. Uit de memoires van Mico- lajczyk, voormalig leider van de Poolse Boerenpartij, weten wij hoe Churchill de Russen steunde bij hun wensen de z.g. Curzonlrjn in Polen als de nieuwe Russische westelijke grens te doen erkennen. Churchill schond daarmede de eens in 1939 aan Polen gedane beloften en bracht zelf mede de grenzen der Sovjet-Unie honderden k.m.'s naar het Westen. HJ1 moet dit gedaan hebben tegen beter weten in, doch gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer. zij leren ons slechts iets. Dit snel het Wésten naderend Rus sische imperialisme vindt zijn weer klank in de Conferentie van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk over de toekomstige status van de door hen bezette gebieden van het voor malige Derde Rijk. De gebieden zul len zeker profiteren van de door Rus land geschapen toestand. Dit blijkt b.v. uit het feit, dat Engeland er niet meer voor voelt in te gaan op de eisen van de Benelux ten aanzien van door haar geuite wensen inzake grenscorrecties. Het zou ontevredenheid in Duits land .kunnen veroorzaken en dit moet boven alles vermeden worden. Een sterk West-Duitsland moet een borstwering gaan vormen tegen de opmars uit het Oosten, is de gedachte In Londen. Zo zijn dus de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije en Finland een sterke stimulans geworden tot de oprichting van een West-Europees blok, te vormen door Engeland, Frankrijk en de Benelux. Een uit breiding van deze vijf met anderen behoort bovendien niet tot de onmo gelijkheden. AD INTERIM. Weersverwachting geldig tot Woens dagavond: KOUDE OCHTEND. In de ochtend nog lichte vorst met mist, welke op vele plaatsen eerst laat zal optrekken. Daarna zonnig weer met snel stijgende temperatuur en weinig wind. DRIE-EN-ZEVENTIG SPANJAARDEN VOOR HET KRIJGSGERECHT. Voor het krijgsgerecht van Barcelona staan 73 Spanjaarden wegens „militaire rebellie" terecht. Zij behoorden tot de „strijdkrachten van de Spaanse repu bliek", een ondergrondse verzetsgroep. A

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1