Siad. en Omgeving. yUMicaties Jjigezouden aar ir Ere-tentoonstelling van werken JOHAN PLAS van Een verstokt doorrijder en een blinde helderziende Doorwerken exposeert 40-jarig toneeljubileum van Fie Carelsen DRANKWET Verkeerslessen in de practijk Vijf jubilarissen bij „Rochdale" Burgerlijke stand V Tribunaal W. A. had geen vader en moeder De vrede van Munster Biljarten Invitatie-tou rnooi Finale le klas Libre De commissie van advies Woonruimtewet Twee vingertoppen afgeklemd Marktberichten Bij de Politierechter Loslopende hond jaagt schapen Dokter-a Spanningen in de voetbalwereld FEUILLETON Durf fe L Joh. Plas de nestor van de Alkmaar- se schilders is Zaterdag 60 jaar ge- wqrden en dat feit heeft zijn kunst broeders van de schildersvereniging „Doorwerken" een ongezochte gelegen heid gegeven deze verdienstelijke ama teur die trouwens lid is van de vak groep van Beeldende Kunstenaars te eren door het houden van een tentoon stelling van zijn werk in het lokaaltje der Vereniging hoek Geest-Kanisstraat nabij het Zevenhuizen. Wij hebben dat ons reeds zo bekende expositiezaaltje bezoch' en opnieuw ge constateerd, dat het uiterlijk van dit fraaie oud-Hollandse gebouwtje veel aantrekkelijker is dan het inwendige. Niet dat het daar niet knus en gezellig zou zijn, maar de ruimte laat alles te wensen over en de wanden van het zaaltje zijn ternauwernood in staat een behoorlijk aantal doeken te bevatten. Wij vragen ons nogmaals af waarom het niet mogelijk was voor een ere- tentoonstelling van de nestor onze amateurs wiens vakmanschap toch officieel erkend is en wiens ex positie "door een comité van vooraan staande stadgenoten wordt aanbevolen het Museumzaaltje in de Breedstraat te gebruiken, maar daarover schijnt 'n „deskundige" commissie te waken, die het althans wat de schilders betreft alleen voor de Kunst met een grote K ter beschikking wil stellen. Om op de expositie var. de werken van Plas terug te komen, dient ver meld, dat hier een 33 tal doeken van de meest uiteenlopende agrd bijeenge bracht is. Plas is, hoewel het oudste lid van „Doorwerken", eerst voor een vijftiental jaren aan penseel en palet verknocht geraakt, wat niet wegneemt, dat hij met hart en ziel gewerkt heeft waarvan vele merkwaardige doekjes kunnen getuigen. Men vindt hier land schappen, zeegezichten, dieren, bloem stukken en allegorische voorstellingen, wel een bewijs van zijn veelzijdig ta lent. Bijzonder hebben ons getroffen de Hof van Olijven, de haven van Enk huizen, een portret van Koos Stikvoort en een kleurig stilleven met bloemen. Hier en daar doen zijn doeken door de donkere tonen b.v. „Stal met geit" aan het werk van Stikvoort denken, maar er is toch een duidelijk onder scheid, hoewel het natuurlijk niet vreemd zou zijn, dat de kunstbroeders van „Doorwerken", die elkaar zo nauw verwant zijn, ook door elkanders werk worden beïnvloed. De premie voor kunstlievende leden en do. ateurs bestaat ditmaal uit een fors opgezet strandgezicht, een kijkje in Bergen aan Zee waaruit zoals trouwens ook uit andere hier aanwezige werken blijkt, dat Plas. en de zee volkomen me' elkaar vertrouwd zijn. Deze expositie, welke tot en met Zondag 14 Maart geopend zal zijn (Zon dag van 115 uur en op werkdagen van 25 uur) werd Zaterdag door de beschermheer mr.# C. J. de Lange met een kort woord voor genodigden ge opend, waarna ook voorzitter Wim Kos ter een woordje ter ere van de jubila ris sprak. De Wolf heeft voor deze expositie een buitengewoon aantrekkelijke affiche gemaakt. Wij wensen de leden van „Doorwer ken" van harte succes met deze spon tane hulde aan hun kunstbroeder en nestor en spreken de hoop uit, dat zeer velen uit Alkmaar en omgeving hun GALA-VOORSTELLING IN 'T GULDEN VLIES Vrijdag 19 Maart, des avonds 8 uur, zal Fie Carelsen in 't Gulden Vlies ge huldigd worden t.g.v. haar veertig jarig toneeljubileum. Dit zal geschie den na afloop van de voorstelling „Die lieve Cristabel", te geven door de Haags| Comedie (dir. Cees Laseur) en waarin zullen optreden Fie Carel sen, Cees Laseur, Piet Bron, Marie Meunier, Elly Bakker, Elisabeth An dersen, Koos Simonis, Pim Dekker en Hanny Simons. De huldiging van deze eminente a trice is in Den Haag tot een grootse manifestatie geworden. Talrijke voor aanstaande figuren hebben haar toege sproken, terwijl zij met bloemen en geschenken overladen is. Hoogtepunt van die avond was de mededeling, dat zij benoemd was tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voor de jubileum avond in Alkmaar heeft zich bereids een comité samengesteld, dat haar op een haar waardige wijze zal huldigen. Binnenkort worden hierover nadere bijzonderheden gepubliceerd. ingekomen is een verzoek van de heer K. M. HENKE, alhier, om een verlof A verlof voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein zowel voor gebruik ter plaatse voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Nieuwesloot nr. 73. Binnen twee weken na dagteke ning dezer bekendmaking kan een ieder schriftelijk bezwarén tegen het verlenen van dit verlof tndienen. Alkmaar, 9 Maart 1948. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, Lo.-Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris. moeite zullen belonen door de verza melde werken van de jubilaris in zo groot mogelijke getale te komen be kijken. Ad. [Door plaatsgebrek kon bovenstaand artikeltje eerst heden worden opgeno men. Van de opening kunnen wij nog mel den, dat vele belangstellenden daarbij tegenwoordig zijn geweest, o.a. de w.n. burgemeester de heer Van Slingerland, de wethouders Coerts en Bakker en de gem. archivaris. De voorzitter, de heer Wim Koster complimenteerde de jubilaris en deed zijn betekenis als vriend en kunstenaar naar voren komen. Spr. wees op de wenselijkheid het zaaltje van het Gem. museum voor een expositie als deze beschikbaar te stel len en bood de jubilaris een boek aan over Amsterdamse impressionisten. Me vrouw Plas ontving een bloemenhulde. Mr. C. J. de Lange, prees het werk der initiatiefnemers om deze tentoonstelling te organiseren. Van Plas kan niet zoals van Picasso gezegd worden, dat hij zijn roem overleefd heeft. Ho pelijk zal de jubilaris gelegenheid krij gen zijn werk nog eens in ruimere kring te exposeren. Vervolgens bood hij de jubilaris namens belangstellen den een geschenk onder couvert aan. De heer Plas, die door deze hulde zichtbaar geroerd was, dankte met en kele woorden. 's Avonds is er feest gevierd waarbij familie en vrienden de populaire jubi laris gehuldigd hebben en waar Jan Plas een woord van dank heeft gespro ken waarbij hij in het bijzonder de prettige samenwerking in „Doorwer ken" memoreerde.] Gisteren stonden wij op een druk punt op iemand te wachten. Omdat wachten soms heel lang kan duren, kortten wij ons de tijd met goed rond te kijken en onze ogen de kost te geven. Een politieagent was op de drukke straathoek bezig, practisch verkeersonderricht te geven. Alles heel kalm en vriendelijk, maar de slachtoffers konden het er intussen toch maar mee doen. U weet, het langzame verkeer is aan de beurt om eens goed aan de tand gevoeld te worden. Overbodig, zegt u? Helemaal niet. Kijkt u maar eens goed om u heen. Daar fietst een dame, één hand aan het stuur, in de andere een hondenriem met aan het eind een dravende hond. De dame wil de hoek om en de agent voorziet een overtreding. Die komt er ook, want de dame kan haar stuur niet loslaten en ook haar hond niet en ze geeft dus geen richting aan. Hebben, denkt de agent! Hij glim lacht beminnelijk en wijst de dame op haar fout. Met medeneming van een vlugschriftje mag zij haars weegs gaan. De agent salueert correct. Van de andere zijde nadert een heer, ook al op de fiets. Hij rijdt met één hand want de andere draagt een pakje. Hij neemt een correcte bocht, maar een achter hem komende auto moet hard remmen, omdat ook hij geen hand uitsteekt. De agent staat al te wachten. Deze meneer wil het beter weten. „Ik kan toch geen hand uitsteken, als ik iets in de andere heb", vindt hij verongelijkt. De agent toont ge duld en tracht de heer aan zijn ver stand te praten, dat hij zijn pakjes op de bagagedrager moet vervoeren. Ook hier een papiertje, een hoffelijk saluéren, klaar, afgelopen. Nog is politie welwillend aan haar opvoedende taak bezig, maar wij ont komen niet aan de indruk, dat er zo veel verstokte verkeerszondaars zijn, dat strenger ingrijpen noodzakelijk zal blijken. Toen werd ons wachten beloond en begaven wij ons huiswaarts. BIJ TWEE KRUIDENIERS INGEBROKEN. Dit berichtje hoorde niet onder stads nieuws geplaatst te worden, daar de inbraken hebben plaats gehad te Lim- men, bij twee kruideniers aan de Rijksstraatweg. Menigeen zal zich du* tevergeefs afgevraagd hebben, waar deze kruideniers woonachtig waren. DINSDAG Wapen van Heemskerk, 10 u.: Verga dering radio-detailhandelaren. WOENSDAG Gulden Vlies, 8 u.: Feestavond radio detailhandelaren. A.B.B.-Gebouw, 8 u.: Lezing Ned. Ver. tot afsch. alc. dranken. BIOSCOPEN Harmonie-Theater, 8 u.: Adam had vier zonen, 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Victoria-Theater, 8 u.: De weg naar Sacramento, 14 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema Americain, 8 u.: Het leven van President Roosevelt, alle leeft. Woensdag 2.30 uur matinée. NACHTDIENST TAXI'S. H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. Veertien dagen geleden vertelden wij U van een feestavond, die de wo ningbouwvereniging „Rochdale" in het Gulden Vlies hield en waar de helft van de leden een plaatsje had gevon den. Wij vertelden U ook, dat deze avond j.l. Zaterdag zou worden her haald, thans voor de bewoners van Rochdale West en met een extra-fees telijkheid vanwege het feit, dat maar liefst vijf bestuursleden tegelijk jubi leerden. In de eerste plaats waren daar de heren Schermer, Koopal, Mantel, die een kwart eeuw in het bestuur zit ting hadden, de heer Koopal als pen ningmeester, de beide overige heren als leden. De heer Mantel was boven dien nog dertien jaar werkzaam als administrateur-huurophaler. Vanaf het podium, waar het gehele bestuur zetelde, huldigde de voorzit ter, de heer C. Couwenhoven de jubi larissen in warme bewoordingen en had voor ieder van hen een geschenk, dat hun met een paar toepasselijke woor, den werd overhandigd. De penning meester ontving een vulpen, de heer Schermer een wandelstok, de heer Mantel een portefeuille. Daarmee was de huldiging echter nog niet afgelopen, want ook de heren Kaagman en Coerts zagen zich in de plechtigheid betrok ken en ontvingen ieder een sigaren koker. Het programma, dat André Carrell niet de zijnen voor het voetlicht bracht, was hetzelfde, als dat, waar over wij U twee weken geleden reeds berichtten. In dit opzicht kunnen wij hier dus kort zijn. Wij willen volstaan met te vermelden, dat-zowel wat sket ches betreft als de muzikale omlijstin gen het geheel weer aan de hoge eisen voldeed, waartoe „Th# two hap py days", de Jantjes en Joop ter Hei de hun gewaardeerde aandeel lever den. Het bestuur van de woningbouwver eniging heeft zijn leden een goede dienst bewezen door hen te laten ge nieten van deze avonden. Inmiddels zijn ook de kinderen der leden niet vergeten, want de Zaterdagmiddag was geheel gereserveerd voor de Rochdale-jeugd, die opgetogen genoten heeft van de muziek, het goochelen, de zangwedstrijd en nog veel meer, dat datzelfde gezelschap van André Carrell ten tonele heeft gebracht. Voeg daarbij nog een tractatie voor de kin deren, dan valt het te begrijpen, dat de jeugd een heerlijke middag had. U kent ze wel, deze kindermatinée's. Opgetogen gezichten en een lawaai om dol van te worden. De kinderen van Rochdale maakten op deze regel geen uitzondering. Dat ze bij het be gin van het programma stil werden is een compliment te meer aan Carrell en de zijnen. Geboren: Bert, z. van J. Winkel en A. J. van den Berg. Pierre F., z. van F. P. Nieuwenhof en C. Jacobs. Wil- helmina A. H., d. van P. Huybers en A. G E. Ligthart. Cornelia K. A., d. van K. Weerstand en A. van Scheijen. Erna, d. van A. Nauta en M. Kieft. Carla, d. van J. L. Kleverlaan en N. Glas. Albertus, z. van A. P. van Beek en W. Hop. Getrouwd: Antoon H. Jansen en Maria A. A. J. Proot. Overleden: Antje de Vries, oud 78 jaar, wed. van A. Zwakman. Vanaf 1934 was Rika V.Z. uit Alk maar lid van de N.S.B. geweest en in 1943 had zij de vijand hulp en steun verleend door, toen haar man de functie van concierge bij de W.A. te Alkmaar aanvaardde, hem bij zijn werk te hel pen. Gisteren diende haar zaak voor het Alkmaarse tribunaal. De raadsman, mr. Dr. Berkhouwer, zei dat haar man, die door het Bijzon der Gerechtshof tot zeven jaar was veroordeeld, inderdaad de functie van concierge had aanvaard. In hoeverre beschuldigde hulp en steun aan de vijand had verleend, door met haar man mee te gaan en af en toe wel eens een grond te boenen, was raadsman niet duidelijk. In tehuizen voor ouden van dagen kennen wij de functie van vader en moeder, maar bij mijn weten heeft de W.A. nooit een vader of moeder gehad. Beschuldigde werd ook nog ten laste gelegd, dat zij tegen Dolle Dinsdag naar Duitsland was gevlucht. Ook dat was geen hulp of steun verlenen aan de vijand, zei Mr. Berkhouwer en refe reerde aan de uitspraak van de voor zitter van le kamer van het Tribunaal die bij de eerste behandeling van deze zaak had gezegd, dat het een opruiing was. y Het vermogen, dat door de Hoge Raad op ruim 3000 was geschat, was vol gens raadsman slechts ongeveer 700, zodat het opleggen van een geldboete geen zin had. Deze vrouw komt dan toch bij M. H. terecht en men zou dan met de ene hand nemen en met de an dere geven. De voorzitter van de 2e kamer, Mr. J. P. Windhausen, bepaalde de uit spraak over 14 dagen. Voor de vereniging Solus Nemo Satis Sapit hield de heer H. A. Lunshof een lezing. Op boeiende wijze en met grote kennis van zaken schetste spreker de oorzaken en ge volgen van de Tachtigjarige oorlog en de zeer moeiltjke taak van de Ne derlandse gezanten met de voorberei ding van de Vrede van Munster in 1648 gesloten. Duidelijk zette spreker uiteen, dat die vrede van Munster voor Duits land vérstrekkende en funeste ge volgen heeft gehad. Zo zelfs, dat in Duitsland niet de vrede van Ver sailles maar de vrede van Munster, de Duitser zegt vrede van Westfalen, m zijn ontplooiing heeft belemmerd. De capaciteiten van hen, die in 1648 deze vrede afsloten, waren van die aard, zei spreker, dat hij hoopte, dat wanneer er nog eens een vrede zou worden gesloten, de verschillende gezanten de wijsheid mochten hebben van de gezanten in 1948. Een dankbaar gehoor, dat jammer genoeg wel klein was, hoorde de vele uiteenzettingen geboeid aan, uiteenzet tingen, waar we helaas, in verband met plaatsgebrek, niet verder over kunnen uitweiden. In café de Lindenhoek begon gister avond dit tournooi. Er werden vijf in teressante partijen gespeeld, waarbij de spelers meerdere malen heel goed spel heten zien en aardige series maakten. De serieprijs voor deze avond werd ge wonnen door Poetskoke (23). De uitslagen der partijen waren: C. Schouten 100 24 16 4,16 M. Doggenaar 52 24 10 2,16 100 34 19 2,84 Jongbloed 85 34 8 2,59 Kleverlaan 100 21 19 4.76 72 21 10 3,42 Jan de Boer 100 27 17 3,70 Poetskoke 95 27 23 3,51 van Lien en 100 23 15 4,34 Doggenaar 74 23 17 3.21 A.s. Woensdag begint bovengenoemde finale waarvoor zijn gekwalificeerd (na voorwedstrijden) M. de Haas, P. Vink, R. Peereboom, R. Zoon, Timmerman, J. Swaag te Bergen, J. Mors en J. Haak man. De wedstrijden worden gespeeld in Café Venneker, Bierkade. Deze commissie brengt, op het ver zoek van het college, niet alleen ad vies uit over het vorderen van woon ruimte maar ook over het verlenen van vergunningen voor het ingebruik nemen van woongelegenheid en in 't algemeen t.a.v. vraagstukken met be trekking tot de verdeling der beschik bare woongelegenheid in deze ge meente. De wet schrijft alleen het horen van de adviescommissie voor wat be treft de vordering van woonruimte, waarbij zij die woonruimte moeten verschaffen en zij die dat behoeven worden gehoord. Bij eenstemmig ad vies der commissie in een vergadering waarin hoogstens één lid niet aanwe zig was is verzet bij Ged. Staten van de vordering door B. en W. uitgeslo ten. Door het thans bestaande dubbele advies kan het in de praktijk voorko men, dat in geval van vordering een belanghebbende (b.v. een eigenaar) door de commissie wordt gehoord, na dat deze aan B. en W. reeds een ad vies heeft verstrekt voor een vergun ning voor het in gebruik nemen van die woonruimte waarbij met zijn be zwaren geen rekening is gehouden. Dan staat de commissie bij haar ad vies inzake de vordering niet meer geheel objectief t.o. de zaak. B. en W. stellen daarom voor de be staande adviea-commissle uitsluitend te belasten met het uitbrengen van advies ingeval van vordering. B. en' W. zullen dan zonder het advies van een speciale commissie vergunningen verlenen tot in gebruik nemen van woongelegenheid. Het lidmaatschap van het college van B. en W. Is thans onverenigbaar geworden met dat der advies-commis- In verband met het uittreden van wethouder Coerts stellen B. en W. voor in zijn plaats te benoemen mevr. Th. Tb J. M. RoosCikot thans pl.v. lid en als pl. leden voor mevr. Roos en mr. H. Lesterhuis, resp. mevr. J. de Vries—Vriese en de heer mr. D. J. M. Noordijk. CONVERSIE GELDLENING. B. en W. stellen voor het restant ad 92.000 van de in 1944 aangegane geldlening, oorspronkelijk groot 124.000 op 1 Mei a.s. vervroegd af te lossen. Beschikt miet dan worden over 92.000 van het gem. pensioen fonds, waarvoor nadere regelingen worden vastgesteld. Broek op Langendyk. Gistermiddag raakte de 21-jarige timmermansknecht C. J. Vahl, die in de werkplaats van de fa. Vrokgop de cirkelzaak bediende, met de rechter hand tussen de machinerie beklemd. De toppen van twee vingers werden hem afgekneld. Daar doktershulp niet direct ter plaatse kon zijn, werd het slachtoffer overgebracht naar het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar, waar hij enkele dagen zal moeten blijven. Petten. ONDERHOUD ZEEWERING. Door de Rijkswaterstaat werd aanbe steed het onderhoud van de Pettemer zeewering gedurende het jaar 1948. Laagste inschrijver was de fa. Kuiper en Leeuwenkamp te Kolhorn. ALKMAAR, 8 Maart 1948. (Alkm. Exportveiling). Winterpeen 13.80—18.10; Boerekool 13.10—16.30; Worteltjes 9—31; Spruitkool 28—84; Rode kool 13—26.50; Gele kool 6—11.50; Prei 42—81; Uien 36 —53; Bieten 6—10; Witlof 17—57; Ra barber (per kg) 0.51; Selderie 10.50; Selie 15.50; Peren 5162. Alles per 100 kg, en/of bos. NOORD-SCHARWOUDE, 9 Maart '48. 70.000 kg rode kool 18—28.70; 160000 kg gele kool 9—11; 6000 kg witte kool 15.60—19.10; 2800 kg uien 5665, grove 73 en drielingen 3140; 3700 kg Peen II 19.60—20.80, III 20.50—22.40 en iV 2J.80. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Maart. 6500 kg rode kool 21.90—23.80; 221000 kg gele kool 9—9.70; 200 kg witlof 43 oO 45.60; 225 kg witte kool 20.50. Maandagmiddag stond voor de politierechter Mr. v. d. Wail Bake terecht een „doorrijder". Denk niet, dat de man te lang op de rug van een paard had gezeten, dan was hij „doorgereden". Een doorrijder is, al thans zo noemen politie-agenten en C.C.D.-ambtenaren, iemand, die niet op een gegeven stopsein zijn wagen tot stilstand brengt. Meerdere doorrijders stonden de laat ste weken terecht, kregen hoge of lage boeten, of helemaal geen, al naar ge lang de motieven, die zü konden aan voeren. Deze verdachte, het was de jeugdige Theodorus D. uit Castricum, had niet veel motieven, beschikte bo vendien tot overmaat van ramp over een slecht geheugen. Zijn verklaringen, eens aan de politie afgelegd, klopten niet met het verhaal, dat hij aan de politierechter vertelde. Deze weet het echter niet aan het geheugen van ver dachte, doch aan diens neiging om te draaien. Verdachte had in het licht van zijn koplampen wel een rijkspolitie-agent met een rode lantaarn in de hand voor zijn wagen op zij zien springen, doch had deze agent geen stopteken zien geven. „U dacht zeker, dat die agent aan het konijnenvangen was," informeer de de rechter vriendelijk, waarop de verdachte min of meer bedeesd het hoofd schudde. Mr. Meischke meende een gevoelige boete te moeten eisen en deed dit in de vorm van ƒ100.of 40 dagen. Rekening houdende met de geringe inkomsten van verdachte, doch ook met het feit, dat het doorrijden tegen woordig schering en inslag ls, veroor deelde mr. v. d. Wall Bake tot ƒ50. of 15 dagen. Helderziendheid. Bijzonder slecht van geheugen was Willem V. uit Alkmaar, eens helder ziende. Zfln helderziende blikken wer den echter door duistere bedoelingen vertroebeld en dies werd geruime tijd geleden Üloor de politierechter zijn hel derziendheid met een straf op de juiste waarde geschat en sinds dien waren zijn heldere blikken verdwenen. De duistere bedoelingen waren achterge bleven en Maandagmiddag stond Wil lem voor verduistering terecht. Vier maal was hfl reeds veroordeeld, waar van twee maal voor diefstal. Hij zou graag weten, wat dat voor diefstallen waren geweest, doch daar mr. v. d. Wall Bake geen helderziende is en op bet strafblad alleen naar de vonnissen met een simpele omschrijving voor komen, kon men geen opheldering ver schaffen. Wel deelde de rechter mede, dat ver dachte nog drie zaakjes had lopen, waar deze, desgevraagd weer niets over kon mededelen, daar zijn geheu gen hem in de steek liet. Verdachte had van een kellner een lap stof in ontvangst genomen ter verkoop. De stof had G. geruild voor een lap zijde en ƒ12.50, de z(jde ver kocht en de opbrengst plus de ƒ12.50 te eigen bate aangewend. Mr. Meischke eiste drie maanden gevangenisstraf. Drie maanden was 't vonnis, dat, gevoegd bij de zes maan den Veenhuizen, welke verdachte thans aan het uitzitten is, en de vonnissen, die nog moeten komen voor de drie andere zaakjes, wel voldoende zal zjjn om zich te herinneren, dat Vrouwe Justitie, ondanks de blinddoek, meer helderziende is dan voor sommigen wel wenselijk is. De sterke drank. Dirk Jacob S. uit Oterleek had zich in bezit gesteld van een som geld, waarvoor hjj geen toestemming had ontvangen en waarop hg geen aan spraak kon laten gelden. Verdachte had te veel geld nodig om zijn behoef te aan sterke drank te voldoen, waar door hij tot deze diefstal was gekomen. De reclassering zag echter nog wel kans om de jongeman op het goede pad te brengen. De officier en rechter wilden met deze pogingen meewerken, zodat S. tot 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar werd veroordeeld. Zjjn eigendom. De zoon van Johannes v. d. E. uit Limmen had bij zijn werkgever een kleine electro-motor weggenomen. Hij had het apparaat aan zijn vader ge geven om het te laten opknappen, doch met deze conditie, dat het zijn eigendom zou blijven. De zoon was reeds door de Haarlemse politierech ter wegens diefstal veroordeeld en de vader werd voor schuldheling tot 35.of 14 dagen veroordeeld. St. Panera* Zondagmiddag zijn op het land van de heer M. schapen achtervolgd door een hond. Een lammetje van vier maanden werd 't slachtoffer terwijl een ander schaap de sloot in gejaagd werd. De Rijkspolitie was terstond aanwezig en een eis tot schadever goeding zal worden ingediend, terwijl streng tegen de eigenaar van de hond zal worden opgetreden Moge dit ge val een waarschuwing zijn voor alle houders van honden om de bepalingen van de politieverordening strikt op te volgen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: Touwen tas met inhoud b'uine zeildoeken fietstas bij P. v. d. Werff; gevlamde vulpen bij Mulder'* Manufacturenhandel; een gebreide da mes handschoen bij Dijkhuizen; ver der nog enkele kinderwanten, een buissleutel en handschoenen. Verloren: Dubbele fietstas, een alu minium kinderwagenwieldop. Inlichtingen: Rijkspolitie te Sint- Pancras. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zou ik gebruik willen maken van Uw plaatsruimte, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van Uw berichtje van Zaterdag 6 Maart omtrent de „spanningen in de Alkmaarse voetbal wereld" mijnerzijds het volgende: le. is het in strijd met iedere fat- soensvorm om een vertouwelijk gesprek tussen drie personen uit sluitend weer te laten geven door één persoon en dit bij voorbaat als de waarheid te bestempelen en dit wordt nog erger als bo venbedoelde persoon in de be klaagden bank plaats heeft moe ten nemen; 2e. is het bekend dat iedere voet balclub open staat voor elke sportbeoefenaar die zich aan meldt en instemt met de regle menten en statuten van die ver eniging en waartegen het be stuur geen bepaalde bezwaren maakt (gesloten veren, in ons vrije land zijn mij niet bekend! en ook de Alkmaarse Boys ne men leden van andere vereni gingen aan, ook die van Alcma- ria Victrix, en naar mijn me ning terecht, daar elke voetbal ler volmaakt vrij moet zijn in de keuze van zijn vereniging); 3e. staan de volgende feiten in de onderhavige kwestie muurvast: a. Kramer heeft, voordat hij met mij had gesproken, zelf links .en rechts aan diverse personen me degedeeld er sterk over te den ken overschrijving aan te vragen naar „Alcmaria Victrix"; b. Kramer had voor het gesprek met mij op 16 Febr. 1948 een brief in zijn zak, gericht aan het bestuur van de Alkmaarse Boys, waarin hij zijn lidmaatschap van deze vereniging opzegde; e. dat ik hem de moeilijkheden onder het oog heb gebracht die aan dit bedanken verbonden konden zijn en hem met klem en met nadruk heb geadviseerd niets te doen alvorens dit rijpe lijk te overwegen (er is dien avond ook niets geschreven of getekend) a. dat ik aan Kramer had medege deeld er géén enkel bezwaar te gen te maken als hij eventueel ondanks de door mij met na me genoemde bezwaren tóch lid van Alcmaria Victrix wilde worden, het'lopende jaar voor de Alkmaarse Boys zou blijven spelen; e. dat ik het hem helemaal niet kwalijk nam als hij lid van de Alkmaarse Boys zou willen blij ven en dat we elkaar even vriendelijk als voorheen zouden blijven behandelen; f. dat vijf dagen na dit onder houd, hetwelk allerprettigst was, het door Kramer ondertekende overschrijvingsformulier aan mij ter hand is gesteld zonder dat mijnerzijds of een ander lid van ons bestuur er op hebben aan gedrongen of er om gevraagd is igeworden; g. dat ik me bereid heb verklaard en dit is het bestuur van de Alkmaarse Boys bekend deze voor haar zo onaangename kwestie met dit bestuur te wil len bespreken, doch dat het be stuur hieraan geen behoefde had, publicatie leek haar voordeliger Het zij zo, de gevolgen komen nu ook ten volle voor haar re kening; 1. dat „Alcmaria Victrix" niet aan zieltjesjagerlj doet, gezien het feit dat het overschrijvingsfor mulier wat reeds 14 dagen in mijn bezit is nimmer aan de KNVB is opgezonden geworden; 4e. geef ik de voorzitter van de Alkmaarse Boys de plechtige verzekering dat dit door hem opgezette relletje tegen Alcmaria Victrix want anders kan en mag 't niet genoemd worden haar minder pijn doet dan dat van een olifant op wiens huid een groene erwt is afgeschoten; 5e .verzoek ik het bestuur van da Alkmaarse Boys beleefd doch dringend, deze kwestie aan het oordeel van de KNVB, te on derwerpen, opdat door onpartij- digen kan worden vastgesteld of de voetbalvereniging „Alcmaria Victrix" of haar voorzitter zich aan laakbare of onsportieve handelingen hebben schuldig ge maakt. T. BONSEMA. Als er over één catei ▼erschil van waardering en bedrijfsartsen. W'U m te beweren, dat er werl dan doktoren willen zi< veronderstelling, dat zi snaken, is echter te enei deringen zijn. Doch was dan maar verantwoord van een gehele categorl Dit is in grote Iünen ever deze kwestie spi spreekt uit ervaring. Ht w erk, dat de controleren nadrukkelijk de grote voor werkgever èn w« Voor beide groepen man een voorbeeld uit Een werknemer meldde en bleek bij contróle huis aan de rivier te Hij had een huidaandoe gelaat waarvan de g< traagd zou worden ind normale werk zou veri overleg met de werkme hem een andere taak aangewezen, welke werkte op zijn huidaf' werkgever verloor dot van de bedrijfsarts gee Als voorbeeld voor de nemers noem ik, zo vertel ger verder, het geval van meisje dat bij contróle bl aan een beginnend tuberc Enige weken later trof der meisje, werkzaam op briek, maar in een ander* nende, dezelfde verschijr Kort daarop trof ik een aan in weer een andere formatie bleken de drie dezelfde afdeling te werl* fabrieksdirectie werd een van het gehele personeel waarbij een uiterlijk ge: van de afdeling aan oper culose bleek te lijden. De controlerend arts zijn overzicht van 't zl< het gehele bedrijf het i deze ziektegevallen leg ingegrepen kon worden van de werknemer. Niet genoeg waardering uitgesproken voor die die regelmatig hun pers onderzoeken op deze gevi ziekte, bij welker bestrijd zo'n belangrijke plaats Europa en daarbuiten. Deze beide voorbeelden delijk aan, dat de control bedrijfsarts niet alleen belang van de werkgever steeds het belang van de voor ogen dient te houden Een belangrijke kwestie op het terrein van de vooral liggend, noemde voorts de Inschakeling werknemers in de bedri leen dient men hierbij op de functies welke gaan vervullen dit e\ belang van de invaliden van het bedrijf maar voortdurende contróle van werkkrachten geboden denke slechts aan de patiënten, die voorheen werkkrachten werden nu weer kansen krijgen In dit verband meende berger niet genoeg de na( nen leggen op de noodzaa samenwerking tussen de resp. de controlerende art! Stf-ts. Bijzon Vervolgens hebben wij berger nog enige vragen de zogenaamde beroeps ziekten. Inderdaad hebben veel te maken, aldus onz Iedereen heeft wel eens een enkel voorbeeld te de gevaren, welke de grafische bedrijven lopen namelijk loodvergiftiging wat de seizoenzlekten bet: der kan men uiteraard de verkoudheid, welke en de darmcatarrh, welke (overmatig gebruik van ter) nogal eens wat slachtc ker|. Ik ken echter een bedri Door; HILLEGONDA VAN „Daar is mijn kamer, Kont van de gang! Maar er bij". Dolly belloor er bij .■Welke vooruitzichten Osborne met verheffing Dolly g3an naar ^et „Naar het buitenland" aar Canada. Of 'J u-eten het zelf nog hè, John?" "Het. enige wat wij °a- wij zo spoedig mo a's u thee blijft drini onze vriend de geestelijke „Deze geweldige landen ">et een hoopvolle klank „waar plaats is voor iedereen werken kan".

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2