M li fi Dl ZWARTE SCHADUW aar in de eerste plaatst: DOKTER! I am ©f om D D VAN NELLE Van grote betekenis voor alle werkgevers en werknemers DAMRUBRIEK 9 mm MM hond jaagt chapen jzzouden ïingen in de tbalwereld Dokter-ambtenaar f Voor de Vrouw Een slaatje met zuurkool WAAR* ZIJN ONZE SCHEPEN? Wu luisteren naar.... Een nieuw lied im De tien best geklede sterren Van nabij en verre Durf te Leven hillegonda VAN REENEN EN NU EEN KOPJE mVr^mèm£ St. Panera» zijn op het land van apen achtervolgd door lammetje van vier t slachtoffer terwijl de sloot in gejaagd alitie was terstond eis tot schadever- •den ingediend, terwijl eigenaar van de hond ietreden Moge dit ge huwing zijn voor alle nden om de bepalingen erordening strikt op te EN VERLOREN ORWERPEN ven tas met inhoud fietstas bij P. v. d. vulpen bij Mulder'» del; een gebreide da- bij Dijkhuizen; ver- kinderwanten, een handschoenen, ibbele fietstas, een alu- wagen wieldop. Rijkspolitie te Sint- Redacteur, gebruik willen maken iiimte, waarvoor bij nk. van Uw berichtje Maart omtrént d» i Alkmaarse voetbal- ijds het volgende: strijd met iedere fat- om een vertouwelijk ssen drie personen uit eer te laten geven door en dit bij voorbaat heid te bestempelen It nog erger als bo- persoon in de ba nk plaats heeft moe- kend dat iedere voet pen staat voor elke fenaar die zich aan- instemt met de regie statuten van die ver- waartegen het be- bepaalde bezwaren sloten veren, in ons zijn mij niet bekend! Alkmaarse Boys ne- van andere vereni- ook die van Alcma- en naar mijn me- t, daar elke voetbal- ikt vrij moet zijn in de zijn vereniging); volgende feiten in de kwestie muurvast: ift, voordat hij met esproken, zelf links .en diverse personen me er sterk over te den- hrijving aan te vragen naria Victrix"; 1 voor het gesprek 16 Febr. 1948 een zak, gericht aan het de Alkmaarse Boy», zijn lidmaatschap van liging opzegde; de moeilijkheden oog heb gebracht die bedanken verbonden en hem met klem en uk heb geadviseerd ien alvorens dit rijpe- rwegen (er is dien niets geschreven of Kramer had medege- êén enkel bezwaar te ken als hij eventueel de door mij met na- ïde bezwaren tóch Icmaria Victrix wilde lopende jaar voor de Boys zou blijven hem helemaal niet m als hij lid van de Boys zou willen blij- it we elkaar even als voorheen zouden andelen; igen na dit onder- ïlk allerprettigst was, -ramgr ondertekende ngsformulier aan mij gesteld zonder dat of een ander lid van er op hebben aan- of er om gevraagd is bereid heb verklaard het bestuur van rse Boys bekend ïaar zo onaangename fc dit bestuur te wil- en, doch dat het be- in geen behoefde had, ek haar voordeliger de gevolgen komen volle voor haar re- ia Victrix" niet aan j doet, gezien het overschrijvingsfor- at reeds 14 dagen in s nimmer aan de jgezonden geworden; voorzitter van de Boys de plechtige dat dit door hem tietje tegen Alcmaria want anders kan en genoemd worden pijn doet dan dat ant op wiens huid erwt is afgeschoten; tiet bestuur van da Boys beleefd doch ze kwestie aan het de KNVB, te on- ipdat door onpartij- orden vastgesteld of ireniging „Alcmaria tiaar voorzitter zich -e of onsportieve hebben schuldig ge- T. BONSEMA. (Van onze redacteur) Als er over één categorie van dokters verschil van opvatting en vooral verschil van waardering bestaat, is het wel ten aanzien van de controlerende en bedrijfsartsen. Wij menen ons zelfs niet te sterk uit te drukken, door te beweren, dat er werknemers zijn, die in deze medici eerder ambtenaren dan doktoren willen zien. En al zijn zij inderdaad ook „ambtenaren", de veronderstelling, dat zij hun dokterschap daaraan ondergeschikt zouden maken, is echter te enenmale onjuist. AI dient toegegeven, dat er uitzon deringen Zijn. Doch waar in het leven treft men deze niet aan? En is het dan maar verantwoord, te zeggen, dat de minder geschikten het karakter van een gehele categorie bepalen? Dit is in grote Hjnen hetgeen dokter Giesberger, de Zeister arts, die wij «ver deze kwestie spraken, ons mededeelde. Deze dokter Giesberger spreekt uit ervaring. HU kent de goede en minder prettige züden van het werk, dat de controlerende en de bedrUfsarts verricht. En hU onderstreepte nadrukkelijk de grote betekenis van de controlerende en de bedrijfsarts voor werkgever èn werknemer. telt de dokter, waar de directie, tel kens wanneer de tijd der verkouden mensen aanbreekt, aan arbeiders ki ninepillen verstrekt. Men heeft de in druk een gunstige invloed op het ziekteverzuim te zien. En wanneer de pillen om de een of andere reden nu Voor beide groepen gaf onze zegs man een voorbeeld uit zijn praktijk. Een werknemer meldde zich ziek en bleek bij controle achter zijn huis aan de rivier te zitten vissen. Hij had een huidaandoening in het gelaat waarvan de genezing ver traagd zou worden indien hij zijn normale werk zou verrichten. In overleg met de werkmeester werd hem een andere taak in het bedrijf aangewezen, welke niet nadelig werkte op zijn huidafwijking. De werkgever verloor door ingrijpen van de bedrijfsarts geen werkuren. Als voorbeeld voor de groep werk nemers noem ik, zo vertelt dr Giesber ger verder, het geval van een fabrieks meisje dat bij controle bleek te lijden een beginnend tuberculeus proces Van zuurkool kan men ook een sma kelijk voorgerecht maken als rauwkost. Men serveert er dan kleine gesneden reinetten bij en wat rauwe geraspte ui. Wie in een stad woont kan in een vis- ïnige weken later trof ik bij een an-1 winkel tegenwoordig weer mayonaise der meisje, werkzaam op dezelfde fa- kopen, Zo'n sausje er over, waar een briek, maar in een andere plaats wo nende, dezelfde verschijnselen aan. Kort daarop trof ik een derde geval aan in weer een andere plaats. Bij in formatie bleken de drie meisjes op dezelfde afdeling te werken. Aan de fabrieksdirectie werd een onderzoek van het gehele personeel geadviseerd, waarbij een uiterlijk gezond meisje van de afdeling aan open longtuber- culose bleek te lijden. De controlerend arts kon hier door *ijn overzicht van 't ziekteverzuim in het gehele bedrijf het verband tussen deze ziektegevallen leggen, waardoor ingegrepen kon worden in het belang van de werknemer. Niet genoeg waardering kan worden uitgesproken voor die werkgevers die regelmatig hun personeel laten onderzoeken op deze gevreesde volks ziekte, bij welker bestrijding ons land zo'n belangrijke plaats inneemt in Europa en daarbuiten. Deze beide voorbeelden tonen dui delijk aan, dat de controlerend resp. bedrijfsarts niet alleen werkt in het belang van de werkgever, maar ook steeds het belang van de werknemer voor ogen dient te houden. Een belangrijke kwestie, eveneens op het terrein van de bedrijfsarts vooral liggend, noemde onze zegsman voorts de inschakeling van invalide werknemers in de bedrijven. Niet al leen dient men hierbij acht te slaan op de functies welke de invaliden gaan vervullen dit evenzeer in het belang van de invaliden zelf als in dat van het bedrijf maar ook zal- een voortdurende contróle van de Invalide werkkrachten geboden blijven; men denke slechts aan de voormalige tbc- patiënten, die voorheen angstvallig als werkkrachten werden geweerd, doch nu weer kansen krijgen. In dit verband meende dokter Gies berger niet genoeg de nadruk te kun nen leggen op de noodzaak van goede samenwerking tussen de bedrijfsarts resp. de controlerende arts en de huis arts. Bijzondere ziekten Vervolgens hebben wij dokter Gies berger nog enige vragen gesteld over de zogenaamde beroeps- en seizoens- ziekten. Inderdaad hebben wij daarmee veel te maken, aldus onze zegsman. Iedereen heeft wel eens gehoord, om een enkel voorbeeld te noemen, van de gevaren, welke de arbeiders in de grafische bedrijven lopen. Zij kunnen namelijk loodvergiftiging krijgen. En wat de seizoenziekten betreft, hieron der kan men uiteraard rangschikken de verkoudheid, welke in de winter, en de darmcatarrh, welke in de zomer (overmatig gebruik van ijsjes en wa ter) nogal eens wat slachtoffers ma- hen. Ik ken echter een bedrijf, zo ver- kopen. Zo'n sausje beetje suiker doorheen wordt gemengd, maakt het tot een feestgerecht. En dan kan men er nog een lekkere salade van maken. Neem 400 gram zuurkool, 50 gram ui, een preitje, een stukje selderij knol, 10 eetlepels zure melk öf 3 lepels slaolie en 4 lepels azijn. Was de zuurkool zo kort mogelijk en Maetsuycker 6-V laat ze uitdruipen op een vergiet. Snipper de uien, prei en selderijknol heel fijn, vermeng deze met de zure melk of de olie en azijn. Doe er nu ge leidelijk de zuurkool met kleine beetjes tegelijk door. Vermeng alles goed en laat de sla dan ongeveer l'/s uur op een koele plaats staan vóór het opdie nen. Men denkt er zelden aan van zuur kool een slaatje te maken zoals wij het thans doen. Dat komt dógr het succes van de rauw'-ost. Vrij wél elke groente leent er zich voor in een rauwkostge- recht te worden verwerkt. Bieten, bo nen, peen, kool, tomaten, aardappelen en de verschillende slasoorten zelf kun nen er allemaal dienst bij doen. Daar om is het een ideaal schoteltje om de resten op te maken. Vergeet nooit er behalve olie en azijn en mosterd ook ee-> paar schepjes suiker door te roe ren; peterselie mag eve-min ontbre ken, wanneer het slaatje wordt afge- m-akt! eens langer dan gewoonlijk wegblij ven, gaan de arbeiders er zelf om vra gen. Over de algemene gezondheidstoe stand van ons volk vernamen wij ten slotte, dat deze reden tot optimisme geeft. Het sterftecijfer, dat na 1939, in de oorlogsjaren belangrijk was op gelopen, is nu weer op het vooroorlog se niveau teruggekeerd en beweegt zich zelfs daar onder. In dit verband is het uiteraard van belang, te kunnen constateren, dat de levensmiddelenvoorziening in ons land goed verloopt. Wij hebben, vergeleken bij andere landen, zeker geen klagen, wat betreft het aantal calorieën, dat ons wordt toegewezen en verstrekt, zo besloot dokter Giesberger. En wij hebben ons bij deze opmerking, uit ervaring sprekende, van harte aange sloten. Alcinous. Port Said-Colombo, 4-3 v. Aden; Alhena, R'dam-Buenos Aires, pass. 6-3 Finisterre; Amstelland, 8-3 van Santos naar Rio Grande; Amstel veen, 6-3 van Mozambique naar Dar Es Salaam; Arnedijk, R'dam-Vera Cruz, pass. 8-3 Ouessant, Bloemfontein Kaapstad-A'dam, 7.3 te Southampton; Blijdendijk, 5-3 van New York naar R'dam; Breda, 7-3 van Paita te Balboa; Congostrootn, 7-3 van Antwerpen naar West-Afrika; Cottica, 8-3 van Parama ribo te Trinidad; Delft, 7-3 van Cura sao te Antwerpen; Esso Den Haag, R'- dam-Aruba, 8-3 op 200 mijl Oost van Azoren; Groote Beer, BataviaA'dam, pass. 8-3 Perim; Johan de Witt, Bata- via-A'dam. pass. 7-3 Kaap Guardafui; Kamerlingh Onnes, Java-R'dam, 8-3 van Port Said; Karossa, A'dam-Batavia, pass. 7-3 Malta; Kota Agoeng, Java- Halifax, pass. 7-3 Perim; Leuvekerk, 7-3 van Aden te Bahrein; Linge, 8-3 van Rotterdam te Monrovia; Maasland, Buenos Aires-A'dam, 6-3 te Santos; van Batavia naar Singapore; Mariekerk, Sydney-R'dam, 6-3 van Aden; Meerkerk, 7-3 van Hongkonk naar Manilla; Merwede, 8-3 van Montevideo te Santos: Nieuw A'dam, R'dam-N.-York, 7-3 van South ampton; Noordam, R'dam-N.-York, pass. 8-3 6 uur Scillies; Perna, 8-3 van Rot terdam te Punta Cardon; Polyphemus, Liverpool-Java, 6-3 van Suez; Prins Alexander; Palestina-Liverpool, pass. '6-3 Burlings: Rempang, A'dam-Batavia, pass. 7-3 Kaap Roca; Rondo, Port Said -Halifax, pass. 7-3 Gibraltar; Salland, Buenos Aires-A'dam, pass. 7-3 Fernan do Noronha; Sarpedon, 6-3 van New York naar Aruba; Sibajak, R'dam-Ba- tavia, 7-3 van Sabang; Stad Arnhem, 7-3 van Huelva naar A'dam; Tjipon- dok Sydney-Mauritus, 7-3 op 40 mijl Zd.-West van Melbourne; Veendam, R'dam-New York, 7-3 13.50 uur van Southampton; Weltevreden, Londen- Batavia; pass. 7-6 Gravensend; Wester- dam, 6-3 van New York naar R'dam; Willem Ruys, R'dam-Batavia, 7-3 te HILVERSUM I, 301 m.Nieuwsberichten om 7a 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. NCRV: 7,30 sGewijde muziek 7)45 Een woord voor de dag 8,13 Anthon vaoi der Horst (orgel) 8,30 Gramofoonplaten 9,00 Ochtendbezoek bij ernze jonge zie ken 9,30 Gramofoonplaten 10,30 Mor gendienst 11,00 Herman Kruyt (piano) 11,30 Opgewekte discoklanken 12,05 Amati-Trio 12,30 Weeroverzicht 12,33 Metropole-orkest 1,15 Sangh en spel 1,45 Staf muziekcorps Amsterdamse politie 2,30' Kamerplanten 3,00 Gemengd Om roepkoor 3,30 Vioolsoll 3,45 Kleuters luisteren 4,00 Arthur Gray (orgel) 4,15 Voor onze 'jongens en meisjes 5,35 Nederlands Strijkorkest 6,00 Onze Ne derlandse koren en korpsen 6,30 Ned. Strijdkrachten 7,15 Leger des Hells - kwartier 7,30 Actueel geluid 7,45 En gelse les 8,20 Concertgebouw-orkest 9,20 Gramofoonplaten 9,30 Vierde Lij densoverdenking 11,00 De liederen van Claude Debussy 10,45 Avondoverden king 11,00 Mandolinata 11,30 Strijk kwartet (gr.pl.) 11,45 Om het Wereld kampioenschap Schaken HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7,15 Gramofoonplaten 8,18 Lichte morgen klanken 8,50 Voor de huisvrouw 9,00 Slowaakse suite 9,30 Waterstanden 9,35 Gramofoonplaten VPRO: 10,00 Mor genwijding -- VARA: 10,20 Onze keuken 10,30 Eduard van Royen (fluit) 10,50 Kwaliteit 11,05 Populair non -stop-pro gramma (gr.pl.) 12,00 Carlo Carrasola eii z^n orkest 12,30 Weerpraatje 12,33 Voor het platteland 12,38 The Kilima Hawaiïans 1,20 The Ramblers 1,50 Zang Estrellita Cartro 2,00 Gesproken portretten 2,15 Jeugdconcert 3,00 De scheepsjongens van Bontekoe (hoorspel) 3,50 De Roodborstjes 4,45 De Regenboog 4,15 Vragen staat vrij 4,45 Het stond in de krant 5,15 Gramofoonplaten 5,45 Indonesiërs in de Straits 6,20 De Troubadour 6,30 Hoe ziet een dier ae wereld - VARA: 7,00 Johan Jong en Ton- ny Schifferstein —7,15 Het nieuws uit In- dië VPRO:'7,30 Voor de jeu^d 7,40 Jeugdnieuws 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Ensemble Jjean Presto 8,45 Gegist Bestek 9,35 Concertgebouw-orkest 10,30 Zang van Elisabeth Schumann 10,45 In de suite der poëzie 11,15 Gramofoonplaten In Berlijn zingt men een nieuw lied op een oude wijs. Het begint zo: Deutschland, Deutschland ohne alles, Ohne Butter, ohne Speek, Und das bischen Marmelade, Fressen uns die Russen weg. DOODSTRAF TEGEN PULS BEVESTIGD. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het doodvonnis tegen de Amster damse verhuizer A. Puls bevestigd. Zo als bekend maakte P. zich schuldig aan arrestatie" van Joodse landgenoten en haalde" in dienst Van de „Eins'atzstab Rosenberg" op grote schaal huizen van gearresteerde en gedeporteerde Joden leeg, Zijn medeplichtige, de Amster damse agent F. M. W. Meyer, die te Amsterdam tot 18 jaar werd veroor deeld, hoorde zijn beroep door de Raad van Cassatie verwerpen. door J. D. v. Exter 161. Pirn, Pam en Pom zijn hard weggehold, maarde woedende schilder zit hen op de hielen. Hij heeft de verfkwast nog in zijn hand. Hij kan die dri$ vlugge hondjes jammer genoeg nog niet inhalen. Want Pim, Pam en Pom op gewacht hebben, je nu dacht, dat die kwajongens spijt hebben van hun stoute streken, dan hebben jullie het mis hoor! Ze zijn juist erg in hun schik, dat het plan ge lukt is. „Zo dat is nummer één", hijgt Pom onder bet lopen. „Wie volgt!" 162. Ze passeren een slootje, waar een beer zit te vissen. „Vooruit, nu is het jouw beurt Pam", roept Pim. Pam neemt een steen en gooit die op de dobber van de niets vermoedende visser, die juist wil op halen. „Wel, bliksemse jongens", roept hij „Dat zal ik jullie betaald zetten". Hij werpt zijn hengel in het gras en rent de drie broertjes achterna. Even als de schilder, die er ook juist aange hold komt. Samen zetten ze de achtervolging voort. Singapore; Zeeman,, Makassar-R'dam, 7-3 van Marseilles; Zuiderkrus, R'dam -Batavia, 7-3 van Port Said; Zwijn- drecht, 7-3 van A'dam te Dakar. Wie zijn de best geklede sterren? Deze vraag werd gesteld aan' Edward Stevenson, de mode-ontwerper v^n de R. K. O. Studio's. Hij hoefde er niet lang over na te denken, begon een vlotte opsomming, en kon daarbij ook zeggen, waarom hij de genoemde ster ren tot de best geklede vrouwen re kende. Hier volgt Stevenson's lijstje: 1. Rosalind Russellomdat zij haar kleren zeer bewust draagt. Zij voelt bijzonder goed hoe ze elke nieu we mode aan haar eigen persoonlijk heid moet aanpassen. 2. Mariene Dietrichomdat zij haar kleren als het ware „dramati seert", en dat met veel goede smaak. 3. Gene Tierneyomdat zij het volmaakte voorbeeld is van het jeug dig raffinement. 4. Irene Dunneomdat zij een grote verfijning in stijl aan de dag legt. 5. Rita Hay worthomdat zij een gratievolle beweging in haar kleren tentoonspreidt. 6. Claudette Colbertomdat ze een iets onnavolgbaar Frans' in haar fleren heeft. 7. Jane Greer omdat ze haar exotische schoonheid weet te kleden op een ingetogen wijze. 8. Maureen O'Haraomdat de kleuren in haar costuum altijd zo bui tengewoon in overeenstemming zijn met de tinten van haar gelaat, ogen en haar. 9. Ava Gardneromdat ze het voorbeeld is van goede smaak in „ge dramatiseerd" gedragen kleren. 10. Janet Blairomdat zij het typisch Amerikaans meisje dat le vendig jonge en toch eenvoudige in haar kleren heeft. door Jan Dirk van Exter Cooyrleht K-D.P. De heer Grijpstuiver loopt als een hazewind. Reeds ziet hij zijn huis, maar tot zijn ontsteltenis bemerkt hij plotse ling de muur, die hij nota bene entcele jaren geleden zelf om zijn woning heeft laten zetten. Op dit ogenblik verwenst hij de muur. Met een fraaie sprong, die geen mens hem op zijn leeftijd zou hebben nagedaan, springt de heer Grijpstuiver voor de ontzette ogen van de huls bezoeker van de Woningdienst over de muur heen. De huisbezoeker is gekomen om de heer Grijpstuiver te zien en hij ziet hem ook, maar op een heel ande re manier dan hij verwacht had. De stier neemt de hindernis op een andere wijze. Met een doffe brul breekt hij door de muur heen om de achtervolging voort te zetten. Als de stofwolk is op getrokken ziet de bezoeker twee andere heren naast hem staan, die eveneens met ontzetting naar de heer Grijp stuiver kijken, die in een boom is ge klommen. De woedende stier boort zijn iiorens in de stam. De rol van de heer Grijpstuiver als invalide is uitgespeeld. Coupé-deuren, die niet sluiten Het Tweede Kamerlid Beernink stel de aan de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen: Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat op 14 Februari 1948 nabij Harmeien een vijfjarig meisje uit de trein van Utrecht naar Gouda is gevallen en tengevolge van die val is overleden? Is het de minister bekend, dat zich in die trein coupedeuren bevonden, waarvan de sluiting defect was en dat als oorzaak van het ongeluk wordt aangenomen het plotseling openwaaien van een deur? Is het de minister bekend, dat ook in andere gevallen de sluiting van coupedeuren te wensen overlaat en dat o.a. op het trajectDordrechtAm sterdam gebruik wordt gemaakt van wagens met defecte sluitingen? Is d'e minister niet van oordeel, dat van de zijde der Ned. Spoorwegen alles in het werk moet worden gesteld om dergelijke gevaarlijke toestanden ou te heffen en is de minister bereid te bevorderen, dat door de directie der Ned. Spoorwegen een verscherpte controle op de sluitingen van trein deuren wordt ingesteld? Polygoon zal 'n zestal filmpjes ver vaardigen van de Zondagavondse „hersengymnastiek" van de AVRO. De filmpjes over „hoe is de stand Mieke?" zullen dan in het voorprogramma van de bioscopen wor den opgenomen. xElsa Braedstron Ulich, om haar werk voor het Rode Kruis bekend als „de engel van Sibe rië", is na langdurige ziekte op 59-jarige leeftijd te Boston overleden. xOn geveer drie millioen jonge Polen ko men in aanmerking voor de verplichte jeugdorganisatie, waaraan een lichame lijke en militaire opleiding is verbon den. Zowel jongens als meisjes (tussen 16 en 21 jaar) vallen onder de bepalin gen. xH. M. de Koningin heeft ter pndersteuning van de „Mevrouw Spoor- aandelen-actie" een gift van 5000 aan de Niwin overgemaakt. xDe rijks politie te Uithuizen trof dezer dagen op de zeedijk honderden schapen zonder eten en drinken aan. Er waren reeds 16 dieren omgekomen, terwijl er 17 moesten worden afgemaakt. De eigena ren kregen proces-verbaal. x— Ko ning George, Koningin Elizabeth en Prinses Margaret van Engeland zullen in 't begin van het volgend jaar een bezoek aan Australië en Nieuw Zee land brengen. x— De Tsjechoslo- waakse regering heeft besloten het broodrantsoen met een kilo per maand te verhogen. Het wordt nu tien kilo gram per maand. xZonder enig ce remonieel is dezer dagen de 20.000ste z.g. Volkswagen na de capitulatie van Duitsland in de fabriek te Wolfsburg van de lopende band gekomen. x De Canadese regering heeft besloten communisten de toegang tot het land te verbieden. x— Niet minder dan 60 speelvelden en terreinen zijn in en om Londen beschikbaar gesteld voor de oefening van deelnemers aan de Olym pische Spelen. FEUILLETON Door: Daar is mijn kamer, aan ue over- bij", verklaarde vooruitzichten kont van de gang! Maar Dolly behoort er bij". Dolly. ik beh0W er .Jtelke vooruitzichtenbegon 'ur"6 me' verhe.ffing van stem. I Dolly'J ^aan naar ^et buitenland", zei "Naar het buitenland". „Naar Canada. Of Nieuw Zeeland. U Weten het zelf nog niet precies, hé. John?" „Het enige wat wij weten, oom, is, a wij 20 spoedig mogelijk trouw.-n. B a's u thee blijft drinken, kunt u onze vriend de geestelijke ontmoeten" „Deze geweldige landen", zei Dolly met een hoopvolle klank in haar stem „waar plaats is voor iedereen, waai iedereen werken kan". „Werk!" zei Osborne, „dat is het juist. Wat voor werk denk jé er te vinden, m'n jongen, zonder kruiwa gen?" „Hij zal evenals andere mannen werk vinden!" riep Dolly uit. „En hij zal het verrichten zoals andere man nen het verrichten". Osborne keek nadenkend naar dit stralende meisje. „John, ik ben gekomen om je te helpen. „Wjj hebben geen hulp nodig", zei Dolly snel. En John: „Ik heb vijftig pond in mijn zak, oom; uw geld, natuurlijk. Ik zal het later terug betalen. Zodra ik kan". „Terug betalen?" „Natuurlijk zullen wij het terug be talen", zei Dolly. „Wij zijn geen kinde ten. Wij zijn geen idioten. Wij zijn niet gebrekkig. Wij gaan werken". „Met vijftig pond zul je niet ver ko men", zei Osborne, moeilijk ademha lend en hen meer medelijdend dan Verontwaardigd van onder zijn grijze wenkbrauwen aankijkend. Het lachen van het meisje: „Ik ben rijk. Ik heb zestig pond overgespaard. Opgespaard voor dit uurl" Osborne haalde diep adem. Dit arbeiderskind rijk met haar zes tig pond! Zestig pond? Zestig pond? Het (be drag wekte herinneringen in hem. Maar aan wie? Aan Ellaline. Hij hoor de haar in gedachten zeggen: „Ik moet een nieuwe japon voor Hampton House hebben. Jij betaalt haar wel, hè Osborne? Ik zal niet meer dan zestig pond uitgeven". „Ik neem graag aan", zei Osborne langzaam, „dat men met zestig pond oen heel eind komen kan. Ongetwij feld. Alleen, John luister eens ik ben erg eenzaam. Als ik je eens rentmeester op Riverside maakte.... en na verloop van tijd raakt dit wel in het vergeetboek -ri kun je je op nieuw candidaat stellen voor het Par lement „Ik zoek liever mijn eigen weg, oom; ik sta liever op mijn eigen be nen". „John koopt in het vervolg zelf zijn schoenen", zei het van triomf stralen de meisje, dat er echter, ondanks haar triomf, armer uitzag dan zijn dienst boden. „Er bestaat nog zoiets", begon Os borne met een stem, beverig van ver moeidheid „als voorzichtigheid-over wegingen, die alle andere gevoelens op de achtergrond schuiven". En toen zweeg hij, want hij wist dat hij hier tegenover gevoelens stond, die door niets op de achtergrond gescho ven konden worden. Hier, in deze ar- moedige kamer speelde^ voorzichtig heid en nuchtere overwegingen geen enkele rol. Maar hij mocht zich niet van de wijs laten brengen. Hij pro beerde het nogmaals: (Wordt vervolgd) Oplossing probleem 22. Stand. Zw. 11 sch. op: 7, 8, 10, 12, 14, 18, 19, 20, 22, 23, 30. Wit 11 sch. op: 16, 21, 25, 27, 31, 32, 33, 34, 36, 39, 43. VMWy. GEÊk; 'AmvZ ÓM?//, Wiüfi Opl. 1. 33—28 (22 x 44), 2. 32—23 (30 x 48), 3. 27—22 (48 x 17), 4. 22 x 4 (23 X 32), 5. 4 X 40! En nu nog even het volgende standje: Zwart 3 sch. op: 11, 16, 42. Wit 2 sch. op: 34, 43 en dam op 49. Wit aan zet, wint hier op leerzame wijze: 1. 43—38 (42 x 32), 2. 34—29 (33 x 24), 3. 49—35 (24—29 gedw.), 4. 35—40 (29—33 gedw.), 5. En nu komt de zet, waar het op aankomt, n.I. 40—11! met de dreiging 16. waar zwart niets tegen kan doen. Men onderzoeke dit! Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 23 van R. v d. KLIFT. (Zie diagram). Zw. 11 sch. op: 8, 9, 10, 13, 19. 18, 19, 23, 27, 34, 35. Wit 11 sch. op: 21, 28, 32, 37, 38, 43, 44, 46, 47, 48, 50. Wit speelt en wint.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3