De S.D. in „eigen" kring DC ZWABTf SCHADUW J 9 I» am el om door J. D. v. Exter"^ VOLKSHER EN G fclft VAN NELLE Geld volop, maar wie praat wordt vermoord Van der Waals heeft een vreemde verdediging Achter de schermen van de Oorlog in V/M tot bijna de enkels im HIER PAST SLEC DANKBAARHE! EVENMIN als men het Nederlandse verzet met een enkel woord kan omschrijven, evenmin is het mogelijk om het apparaat, dat de vijand er te genover stelde, met een enkel woord te kenschetsen. Na een langdurige strijd om de macht tussen allerlei tra wanten van Hitier, werd omstreeks de herf6t van 1940 het R.S.H.A. (Reichs Sicherheits Haupt Amt) onderverdeeld in zes afdelingen, I en II omvatten de Verwaltung, III was de S.D., die eigen lijk partijorgaan bleef, IV was de Sta- po (Staatspolizei), V de Kripo (Kri- minalpolizei) en VI de Auslandsnach- richtendienst. Himmler, Heydrich en Kaltenbrunner stonden aan de top. Omdat alle beambten hetzelfde uni form met de letters S.D. droegen, werd in het Nederlandse spraakgebruik (daar ,wij uiteraard minder interesse voor de interne samenstelling dan voor de zich openbarende gruweldaden had den) het gehele apparaat kortweg als S.D. aangeduid. Daarnaast werkte de contra-spionnage, de dusgenaamde Ab- wehr. Van laatstgenoemde dienst was Giskes de leider. Bij de S.D. waren de hoofdpersonen dr. Barster (die waar schijnlijk binnenkort ons land zal ver laten, om in Italië, waar hij ook werk te, als oorlogsmisdadiger te worden ge- Vonnist), Schreieder, die het „Enge- land-Spiel" met de radiozenders speel de en Ernst May, die in Maart 1941 als Kriminal-Obersekretar naar Nederland kwam. JWEE DINGEN WAREN (buiten de wreedheid jegens slachtoffers) ken merkend voor de arbeid van de S.D. In de eerste plaats een vrijwel ongel?-' miteerd gebruik van geld, dat Rost van Tonningen grootmoedig ter beschik king had te stellen, en in de tweede plaats een strenge discipline in eigen kring. Voor wat het laatste betreft moge hier een enkel voorbeeld volgen. De Nederlandse S.D.-er H. Blauw, zoon van een schoolhoofd, zou iets te veel hebben verteld aan de eigenaar van 'n bekend Haags restaurant, waar voor aanstaande Duitsers hun nachtfeesten hielden. Toen dit uitkwam werd de man direct op transport gesteld naar Duitsland; een maand later kwam zijn as in een urn op het bi&eau van de S.D. aan. Zijn vader werd er telefo nisch van in kennis gesteld, dat hij het pakket kon afhalen1 Een ander voorbeeld. Hauptsturm- führer Sprey had de leiding van een op Zorgvliet gevestigde school voor Duitse spionnen, die voor het werk in Engeland waren bestemd. De man schijnt een fout te hebben gemaakt en werd in het voorjaar van 1944 te Ha ren opgesloten op de formele beschul diging homo-sexueel te zijn. Daarop stond voor S.S.-lieden de doodstraf. Rauter kwam persoonlijk naar Haren, om het vonnis mee te delen. De Hauptsturmführer mocht echter „de eer aan zichzelf houden". Hij kreeg 'n revolver in zijn cel en schoot zich 's nachts dood. Zijn verloofde juffrouw Glatsel, bleef na het gebeurde rustig Graf van de onbekende soldaat in de V.S. Een in de tweede wereldoorlog ge dode onbekende Amerikaanse soldaat zal posthuum de eremedaille van het Congres ontvangen en op het kerkhof te Arlington begraven worden. De daartoe benodigde wet is door presi dent Truman getekend. Na de eerste wereldoorlog werd eveneens een onbekend Amerikaans soldaat op deze wijze geëerd. Zijn graf wordt dag en nacht door gewa pende schildwachten bewaakt. aan het werk als secretaresse van de S.D.-chef Deppner. J^E S.D. HIELD ZICH bovendien aan het principe, dat verraders, die niet meer van nut konden zijn, gevaarlijk waren. Zij beschuldigen er thans hun vroegere medewerker Van der Waals van, dat hij twee moorden op zijn ge- we'ten heeft, die met zijn '„werk" niet te maken hadden. Als slachtoffers zou den gevallen zijn een zekere Van der Meer en de DuitserMossinkoff. Van der Waals schijnt daartegenover aan te voeren, dat hij uit zelfverdediging heeft gehandeld, omdat Schreieder de ze mensen zou hebben opgedragen Van der Waals, toen hij niet meer van be lang was, uit de weg te ruimen. Spion nen onder elkaar! Het zal moeilijk uit te maken zijn, wie van deze meesters in het camoufleren en toneelspelen ge lijk heeft en wie liegt. Van der Waals schijnt het zelfs aan te durven thans te beweren, dat hij bij de S.D. heeft gewerkt- in opdracht van een Engelse chef, aan wie hij volko men was overgeleverd. Ook in dit op zicht heeft hij de schijn nogal tegen. Immers: hij is in September 1943 met het schip „Excelsior" (onder comman do van de beruchte verrader Aben) naar Zweden geweest om daar een op dracht als agent-provocateur uit te voeren in de kringen van de Neder landse consul. Heeft hij ooit mooier ge legenheid gehad, om aan het „mede werken tegen zijn zin" een einde te maken? Hij kwam echter via Duits land snel naar Den Haag terug, omdat het Nederlandse Inlichtingenbureau onder leiding van majoor Somer hem op het spoor was en ieder ogenblik kon toeslaan. De bureaux van de belangrijkste af delingen van de S.D. waren tot eind 1941 gevestigd op Binnenhqf 7. daarna op nummer 4 en midden 1943 op num mer 20. Op 1 Juli 1944 vertrok men naar Zeist, twee maanden later naa^ Zwolle, op 4 April 1945 naar Haren bij Groningen, op 16 April kwam weer een degl van de leiding terug naar Den Haag en op 6 Mei was het bloedige spel, dat op 2 April 1941 begonnen was, ten einde. Maar eer het zover was In ons nummer van morgen V. D. WAALS LEVERT EEN SLACHTOFFER VOOR 5000 GULDEN door Jan Dirk van Exter Coovrixbt R D.P. De kastelein van het grens-café ver sterkt de Lange nog in zijn mening. „Dat heb je goed gezien jongen", zegt hij vertrouwelijk. „Het is hier niet meer, wat 'het geweest is. Ik heb niets met die moderne smokkelarij op. Ge wetenloze kerels zijn het. En het mooiste is nog, dat ze de boel beder ven voor smokelaars van de oude stempel. Wij zijn zelf ook bang voor die nieuwe smokkelaars. Ik zal je vertellen dat de mensen van hier te genwoordig hun luiken extra goed dichtmaken. We weten, dat die lui voor niets staan. Als ik jou een goede raad mag geven, smeer 'm dan, voor het te laat is". Als de Lange weer buiten komt, deelt hij zijn ondervindingen aan de Chef mede, die aandachtig luistert. „Het is jammer, dat je zo weinig bent opgeschoten, Lange", zegt hij. „Maar ja, dit bevestigt nog mijn over tuiging, dat we hier met gevaarlijke tegenstanders te doen krijgen. Het eerste wat we nu zullen doen is een hotelletje opzoeken om daar wat te slapen. Morgen zullen we dan wel verder zien. Misschien komt het toeval ons wel te hulp". Maar bijila tegelijkertijd, dat de Chef en de Lange op weg zijn naar een onderdak voor de nacht, raast een smokkel-pantserauto over de grens, dood en verderf zaaiend onder al wie het zou wagen haar tegen te houden. Tragisch ongeval te Aalsmeer Woensdagochtend tegen negen uur is het negenjarig zoontje Andries van de familie Beitel te Aalsmeer bij het vasthouden aan een auto over de brug bij de Centrale Aalsmeerse veiling zo danig komen te vallen, dat het kind bijna direct daarop aan de bekomen verwondingen is bezweken. Dit is reeds het derde zoontje, dat de familie op tragische wijze verliest. Het eerste overleed aan de gevolgen van ver wondingen door een hooivork tijdens de bezetting, het tweede aan een plot selinge ziekte. NABIJ EN VERRE Twee modehuizen te Amsterdam hielden in hotel „Des1 Pays Bas" ëen show van hun voorjaarscollecties ja ponnen en hoeden. Het nieuws van deze show was in de eerste plaats de rok. die weer langer geworden is en thans bijna tot de enkels reikt. Vele rokken zijn voorzien van volants, of ook wel kanten strookjes, die aan de zoom zijn genaaid. Het zelfde effect wordt bereikt met iets langere kanten onderjurken, die dus iets met een randje onder de zoom uitsteken. Bij de japonnen overheerst - 167. Pim, Pam en Pom rennen door de poort, die toegang tot het kasteel geeft en ja hoor, de woedende menigte achter hen volgt hen zonder aarzeling. Als de drie honden vlak bij het hol zijn gekomen, trekt Pim, om de maat vol te maken, een lange neus tegen zijn achtervolgers en dan duiken ze 't gat in. Voor de tweede maal worden de glimwormpjes in^ hun slaap ge stoord. „We vertellen je straks alles wel", zegt Pim hijgend tegen David, die wakker schrikt. „We hebben nu geen tijd". En ze rennen de gang in, naar de deur toe. 168. Nu wordt het tijd, want daar komen reeds de eerste dieren de gang binnenrennen. Voorop de razende big- genheer. Vlak achter hem de beer. Zij zien de bescheiden glimwormpjes, die beleefd een kaarsje hebben aangesto ken, niet eens. Zo'n haast hebben ze. De glimwormpjes begrijpen er nu he lemaal niets meer van. „Eerst zagen we nooit iemand", moppert een van hen. „Maar nu vind ik, dat we teveel van het goede krijgen. En beleefd kan ik ze" ook niet vinden". „Geduld, ge duld", zegt David goedig. „Straks zul len ze ons alles vertellen". de wijde rok in tegenstelling tot de tailleurs, waar ze zó nauwis, dat een split nodig is om het lopen mo gelijk te maken. Bij de mantel- costuums worden de jasjes nauw aangesloten aan de taille gedragen om met een wijde klok op de nauwe rok te vallen. Wijde rokken overheersen ook bij de avondjaponnen. Het bovenstuk van deze toiletten heeft gefronste lijfjes, want de rug wordt bloot gedragen. De middagjaponnen bestaan veelal uit drie delen rok, blouse en bolero. De bolero wordt dangevoerd met dezelfde stof als die, waaruit de blouse is vervaardigd. Pasteltinten voeren de boventoon, in tegenstelling tot het vorige seizoen, toen de felle kleuren meer en vogue waren. Zwart blijft echter een geliefde dracht. De meeste variatie vertonen de hoeden, die bijna alleen uit stroo zijn vervaardigd. Er waren kleine dopjes, die aan opgerolde pannekoeken de den denken, naast extra vagante grote hoofddeksels, die alleen door grote vrouwen kunnen worden ge dragen. Als decoratie van de hoeden werden bloemen gedragen. Vele had den voiles, die onder de kin worden dichtgeknoopt. Bij vergissing onderscheiden Dezer dagen deed zich een niet onvermakelijk geval voor. De Goe- senaar P. Schuite, jarenlang ar beider in de Wilhelminapolder en thans werkzaam bij de gemeente reiniging, een echte landrot dus, kreeg een schrijven dat hem de medaille voor 24 jaren trouwe dienst bij deKon. Ned. Marine was toegekend. Van zijn verbazing bekomen, heeft de man prompt zijn onderschei ding via de Soc. Dienst van het Ministerie van Oorlog geretour neerd. Bij de landbouwer Veneman aan de Maardijk 83 bracht een koe drie kal- "fl veren ter wereld. -x- De huwe lijkszwendelaar Anneveld, die o.a. een meisje in Velp oplichtte, voor een be drag van f 24.000 werd door de Arn hemse rechtbank, conform de eis ver oordeeld tot 2l/2 jaar gevangenisstraf. xIn de "óuderdoni van bijna 102 jaar is de heer A. de Haan, de oudste inwoner van Gennep, overleden. In 1946 werd op feestelijke wijze zijn honderdste -verjaardag gevierd. x In de handweverij „de Knipscheer" te Laren wordt een gobelin vervaardigd van 2% bij 3 meter, dat bestemd is voor een der zalen van het gebouw dei- Tweede Kamer. Het ontwerp is van de kunstenaar Jaap Bduwman en het is een voorstelling, ontleend aan de Griekse mytholpgie. xPrins Bern- hard heeft het beschermheerschap aan vaard van de Nationale bond van oud- gemobiliseerden en oud-strijders „Het Mobilisatiekruis". xTe Boxel is op 34-jarige leeftijd overleden Inej. Elise Soer, een der eerste vrouwelijke leden van de Mij. der Ned. Letterkunde. x— Kening George en koningin Elizabeth zullen in het begin van het volgend jaar via het Panama-kanaal naar Nieuw-Zeeland en Australië reizen. Ten psleize werden berichten, volgens welke wellicht een bezoek zou worden ge bracht. aan Malakka, Ceylon, India en Pakistan, tegengesproken. Het toppunt van gemak Ga óók genieten van het voordeel en gemak der moderne scheermethode met de „PHILISHAVE", het Philips electrischdroogscheerapparaat-Vraag Uw handelaar een demonstratie. De K.L.M. feliciteert jarige passagiers Sinds enige weken gaat het feit, dat passagiers hun verjaardag aan boord van een KLM-vliegtuig vieren, niet meer onopgemerkt voorbij. Op de pas poorten kan de passage-afdeling zien of een passagier zijn verjaardag tijdens de reis zal vieren. Is dat het geval, dan biedt de gezag voerder, namens de KLM zijn geluk wensen aan de jarige aan en overhan digt een cadeautje. Programma voor Zaterdag LUISTEREN NAAR.... HILVERSUM, I 301 m. - Nieuws berichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. K.R.O. 7.30 Mor gengebed; 7.45 STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V.' PHILIPS' VERKOOP*'MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINMOVEN „Maria ter ere"; 8.15 „Pluk de dag"; 9 Voor de vrouw; 9.05 Ochtendcon cert; 10 „Klein, klein kleutertje"; 10.15 Gr.pl.; 11 „De zonnebloem"; 11.45 Gr.pl.; 12 Angelus; 12.03 Or gel; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Or kest Klaas van Beeck; 12.55 Zonne wijzer; 1 Ned. strijdkrachten; 1.30 Vervolg Klaas v. Beeck-orkest; 1.50 Film en Toneel; 2.10 Gr.pl.; 2.20 En gelse les; 2.40 Ned. kamerkoor; 3.15Concert der jongeren; 3.45 K.R.O. kiosk; 4 Gr.pl.; 4.20 „De vlie gende Hollander"; 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 5 „De Wig wam; 6. Piano-duo; 6.15 Journ. weekoverzicht; 6.30 Ned. strijdkrach ten; 7.15 Uitzending voor de Neder» landers in Duitsland; 7.30 Muzikale aardrijkskunde; 7.30 „Banden die bin den"; 8.05 De gewone man; 8.12 „Wie weet, hoe deze plaat heet; 9.30 „Pluvier knapt het op"; 10 Om het wereldkampioenschap schaken; 10.07 Weekend-serenade; 10.37 Actualitei ten; 10.45 Avondgebed; 11.25 Con certgebouworkest. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuws berichten om: 7, 8, 1, 6, 8 en 11 u, V.A.R.A. 7.15 Gr.pl.; 8.18 Lichte mor genklanken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Koorzang (grpl.); V.P.R.O. 10 Mor genwijding; V.A.R.A. 10.20 Radio- feuilleton; 10.35 Gr.pl.; 11 Uitzen ding voor de arbeiders in de continu bedrijven; 12 Malando en zijn tango rumba orkest; 12.30 Weerpraatjei 12.33 Johan Jong (orgel); 1.20 The Ramblers; 1.50 Hawaiïan-orkest (gr.- pl.)2 Als een bonte vogelvlucht; 2.15 Harmonie-orkesten; 3 Geloven wij nog in het socialisme?; 3.15 Veel gevraagde platen; 4. Wij roepen U; 4.15 binnen zonder kloppen; 4.45 Ar tistieke staalkaart; 5.05 Het N.V.V. spreekt een woordje mee; 5.15 Om- roepkamer; 6.15 Sportpraatje; 6.30 Om en nabij de twintig; 7. Campoli (viool); V.P.R.O. 7.30 Cyclus; 7.45 „Wat vrijz. prot. schreven"; V.A. R.A. 8.15 Weekend-orkest; 8.45 Laat de mensen zingen; 9.15 Socialistisch commentaar; 9.30 En nuoké; 10.30 De vrouw in de mist; 11.15 Hobby-hoek; 11.30 Kwartet Jan Cor- duwener. DOOf TJEEDD ADEMA Meneer De Vries,^een jonge tandarts, die een hoofd boven de anderen uitstak, was gratis in consult geroepen door mevrouw Bassing, die hem het gebit van haar dochtertje beschreef en zich al geruime tijd had afgevraagd of het kind niet nodig een beugeltje moest hebben. Mevr. Visser, de echtgenote van een bekend strafpleiter, had zich met haar vriendin, de vrouw van apotheker Van den Brink, in een hoek op een sofa genesteld, zó veilig ver van de anderen, dat ze de karaktereigenschappen, mits gaders de japonnen van alle aanwezige dames ongestoord aan een scherpe critiek kon onderwerpen. Bij de grote grijsmarmeren schoorsteenmantel stond een jonge man in smoking, de enige zoon van de kaashandelaar Beekman, met een knap meisje te praten. Zijn vader exporteerde jaarlijks honderdduizenden kilo's Edammers naar Spanje en Zuid-Amerika. Het was algemeen bekend, dat hij er rijk door geworden was, maar de zoon voelde er niets voor in zijn voetsporen te treden. Die had van jongs af een voorliefde voor detectiveromans, welke hij dan stilletjes mee naar bed nam en welke hem zo boeiden, dat het schemerlicht van de aanbrekende morgen door de ramen van zijn kamertje drong eer hij er toe kon besluiten het.boek onder zijn kussen te stoppen. Hoe nieuwsgierig hij ook naar de afloop van elke raadselachtige geschie denis was, hij keek nooit te vroeg naar de laatste bladzijde, maar trachtte zelf uit de loop van het verhaal op te maken wie van de daarin voor komende personen de moordenaar of de eervergeten schurk was geweest, Toen zijn vader hem een volontairsplaats op het kantoor had willen geven had hij nadrukkelijk geweigerd en, tot grote ontstemming van zijn ouders bekend gemaakt, dat hij bij de politie wilde. Er waren harde woorden gevallen, maar de jongen had ten slotte zijn zin gekregen. Hij liep nu in een keurige inspecteursunform rond en had misschien ook daardoor de bijzonder aandacht van Marietje van Beveren, de enige dochter van een rechtzinnige predikant der Nederl. Hervormde gemeente, die met vrouw en dochter mede tot de gasten behoorde, Marietje had gewild, dat de jonge man zich ook deze avond in uniform zou vertonen, maar hij was niet voor haar aandrang bezweken. Het meisje en hjj hadden enige jaren geleden tegelijk him eindexamen ge daan en keken tijdens hun vrolijk gesprek tersluiks naar de directeur van hun H.B.S., die zij op school altijd „de Ouwe" hadden genoemd, maar die zij thans beleefd als meneer Bassing begroet hadden. „Zie je wel hoe hij naar ons staat te gluren?" vroeg Marietje. „Ik kan er niks aan doen, Henk, maar ik heb altijd nog het gevoel, dat hij zo dadelijk naar ons toe zal komen om te zeggen, dat we onze tijd niet mogen ver luieren!" Inspecteur Beekman glimlachte. „Dat gaat wel over," zei hij. „Ik heb me er alleen over geërgerd, dat hij bij de begroeting mijn naam totaal vergeten bleek te zijn." „Hij heeft minder hart voor zijn leerlingen dan een boer voor zijn kippen," zei het meisje, maar ze wendde haar gezicht dadelijk weer af, toen ze zag, dat „de Ouwe" in haar richting stond te gluren. „Zouden we vanavond nog dansen, Henk?" „Ik vrees van niet," zei hij, de kring rondziende. „Er zijn weinig jongelui. Ik veronderstel, dat de meesten wel aan het bridgen zullen slaan, maar misschien Hij brak de zin af, toen hij de predikant naar zich toe zag komen. „Henk, jongen, waarom zien we je zo weinig?" „Hij heeft het verschrikkelijk druk, vader," zei Marietje glimlachend. „Elke dag paradeert hij met zijn sabel door de straten om de jonge meisjes de ogen uit te steken." „Toch niet met die sabel?" vroeg de predikant glimlachend. „Stel U gerust, dominéé," zei de inspecteur. „Het ding zit zo vastgeroest, dat ik het nog nooit uit de schede heb kunnen krijgen. Maar ik heb het wer kelijk druk. Morgenavond kom ik weer in de nachtdienst. Het ergste is,'dat ik dan overdag moet slapen en aangezien mijn kamer in buurmans tuin uit kijkt en de goede man twaalf kinderen heeft „Slachtoffer van je beroep, beste jongen," zei de predikant. „Als je mis schien verwacht, dat ik medelijden met je zal krijgen heb je 't mis. Je had rustig kaas kunnen verkopen in plaats van je druk te maken met inbraken en burengerucht. Dan had je net zo lang kunnen slapen als Marietje, die we 's morgens om half tien nog niet uit haar bed kunnen krijgen." „Vader!" riep Marietje verwijtend. De predikant bleef een ogenblik lachend naar zijn dochter kijken en liep daarna met uitgestoken hand dokter Van Bremen tegemoet, die juist een welgelukte poging had gedaan, zich van 't gezelschap van de oude mevrouw Jaarsma te bevrijden, die hem zeer uitvoerig de symptomen van haar lever kwaal had beschreven. „We moesten een spelletje doen," opperde mevrouw Visser zo luid, dat de gesprekken in haar omgeving een ogenblik stokten. „Hè ja," viel tante Marianne bij, „wie weet „Pandverbeuren," adviseerde de apotheker met een snelle taxerende blik naar het bejaarde deel van het gezelschap. Mevrouw Visser liet een gichelend geluidje horen. Dertig jaar geleden had zij voor het laatst aan pandverbeuren gedaan en in haar herinnering zag zij plotseling weer het gezicht van de knappe jonge man, die haar destijds had mogen zoenen, omdat zij anders haar broche niet terug had gekregen. Tante Marianne keek een ogenblik nadenkend de kring rond. Was dit heterogene gezelschap wel op pandverbeuren ingesteld? Er waren dames van een zodanige omvang of een zo ver gevorderde leeftijd, dat zij zeker niet meer geschikt waren om uit de put te worden gehaald. „Is er geen ander spelletje?" vroeg zij een beetje onzeker. (Wordt vervolgd.) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma _1_ „wy zijn stil In het bes het veie, dat wij gewild en i reikt hebben, maar warme baarheid vervult ons omd hebben mogen dienen voi groot en zegenrijk werk lands Volksherstel", aldus mej. mr. M. Tjeenk Willink verslag over de werkzaal van Nederlands Volksherstel gistermiddag in de Stadss burg te Utrecht gehouden i gadering van de Stichting. In Amsterdam werden in de maanden reeds 55.000 repatrii ontvangen en zo goed mogelij helpen, waarvoor o.a. twee n henhuizen met een capacitei circa 1000 bedden werden ingi Op analoge wijze als de j triëerden, werden ook de on kers door Volksherstel geholps Ook uit het Oosten van he terugkerende hongervluchte waaronder veel kinderen, ont hulp van Volksherstel. De gezinsverzorging nam overal een zeer belangrijke pit en was een uitredding in talloz houdingen. In het Westen van ons lanc in de eerste tijd uitmuntend gedaan door de in het Zuidf Oosten opgeleide huishoudelijke teams, die werden aangevuld lengs opgevolgd door plaatselijk zinsverzorgers. DE OORLOGSSCI De directe materiële schade particuliere eigendommen is nt waarde van 9 Mei 1940 gescht 2.650.000.000 en naar de v gingswaarde op 7.616.000.000, hiervan door het rijk 4.600.0 vergoed zal worden. Wat bete temidden van deze duizelingwi de dans van milliarden, die s met de dwingende duimschi der belastingen uit ons volk g zullen kunnen worden, de met mceite vrijwillag bijeengeb 26.000.000 Volksherstel-guldens ER WERD VEEL GEGI MAAR Komende tot de inzameling goederen, zeide spr., zich perse niet aan de indruk te kunnen trekken, dat er wel ontzaggelij! gegeven is, m.aar dat men in h gemeen volstaan heeft met he! «taan van goederen, die t.och meer gebruikt werden of die mindere kwaliteit waren. Er gelukkig ook vele gevallen, v men zeer bruikbare en waard goederen afstond, maar dit I toch eigenlijk de' uitzoiid-nngei de regel bevestigen. Juist omdat het soms leek de hulp uit het buitenland ii vorm van textielzendingen druppel was in een bodemloos wil ik met nadruk vermelden al deze druppels tezamen AAGSE "INC yLUG en energiek, als een ma kennelijk veel te doen heeft ook wil doen, maar met iets in ziji dat aan een tegenspraak-van-een- luatiegerucht deed denken, stap man op de-telefooncel af. De deu hem maar nauwelijks voor de naar binnengeslagen, toen hij ree jassenknopen uit de knoopsgatei geritst en zijn rechterhand in de tervestzak naar een dubbeltje voi automaat vingerde. Helaas vond h niet. Wel twee halve stuiverstul die men wel eens, zo over de toon! boven hun stand voor een waardei muntstuk kan uitgeven, maar waa telefoonautomaat niet invliegt. Met een zorgelijke peevanderaE sen de wenkbrauwen klom bij wee de telefoonserre en speurde linl I rechts de bijna verlaten straat af. I voorbijganger kwarh naderbij. Die hem uit de hoge nood redden. De telefonist-in-spé lichtte zijn mensen die om geld komen zij «erste ogenblikken altijd beleefd - I kneienp'^?°Udt U mi:" 'n dubbeltje aan6esprokene, verdiept ir probleem hoe men van 80 punten sou,6™ zonder derde loonrondeeen sokken en ondergoed moet kopen, t woordde enigszins kribbig: ik"„enfn Lenen. Zelfs mensei I ik Ped„ken' leen ik al "iet meer. ken U helemaal niet!" „Pardon.Lieftinck is mijn na; k m°et n vriend opbellen en nu t et dat ik geen dubbeltje bij mij ••Lieftinck..? Ja, nu zie ik he nnister van financiën". Zijn ge erd daarbij een vrolijk spel grockiaansé grimassen en in zijn *vam een vreemd licht. ..Dezelfde" antwoordde minister v c <he vaststelde, dat zijn afdi oorlichting met de verspreiding run portret die paar centen per uubbel en dwars waard was. „Hier hebt U dan twee dubbeltjes Dan kunt U ai uw vrienden belle ADAM WEVEI r

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6