HOEDEN GERARD WORM Van der W Suze Kuyper PA AS Onderwijsvernieuwing in de practijk Di ZWARTE SCHADUW Scheerwonder Scheerkwasten- wonder: Stad en Omgeving, Geruisloze Revolutie Van film en handenarbeid Burgerlijke Stand Weer bijna zeventig schoolzwemdiploma's AGENDA De kinderwagen Jong Holland-nieuws Predikbeurten Schoorl. Van Radarstation tot jeugdherberg Stompetoren. Slotles veeverloskunde Langedijh. Egmond-Binnen. Jhr. Mollerus over Rusland 1 PHIL/SHAVE St. Pancras. Grote tentoonstelling van M.H. Burgemeester En Anton verdient opnieuw wat extn Achter de schermen van de Oorlog DAMES HOEDEN AANBIEDING Parfumerie HUIBERTS J. Mitr In ons nummer van gisteren brachten wij het bericht van de ouder avond in de Bosboom-Toussaint-school. Deze ouderavond is voor ons aan leiding geweest, eens te gaan praten en onze ogen goed de kost te geven, en wat wij daar hebben gezien is zeker de moeite waard, naverteld te worden- Voorbij is de tijd van het aap-noot-mies-wim enz., voor bij de tijd van Firn en Mien, Ot en Sien. Jan Ligthart had ongetwijfeld verdiensten, grote verdiensten voor ons onderwijs, maar hij werd in 1859 geboren, bijna een eeuw geleden en zelfs de beroemde methode Ligthart en Scheepstra kan verouderen. Nieuwe denkbeelden braken zich baan, de vernieuwing van het openbaar onderwijs werd een realiteit, die zich manifesteert op tal van openbare scholen en waarmee Alkmaar een eervolle plaats in neemt. Trokken niet onlangs een aantal leerkrachten naar Amsterdam om zich te gaan overtuigen van wat daar werd gepresteerd, en kwam men niet tot de overtuiging, dat er voor onze Alkmaarse peadagogen eigenlijk maar bitter weinig te leren viel? Wilt u een voorbeeld? Wij schre ven, dat de ouders aan de school een filmtoestel hebben aangeboden. (Tus sen haakjes, wij hebben de ouders iets te hoog aangeslagen. Het geld kwam namelijk niet in acht weken bij elkaar, doch in ongeveer even- zovele maanden, maar het kwam er toch). Wat doet nu een school met 'n filmtoestel? Eenvoudig dat, wat des toestels is, n.l. films draaien, die af komstig zijn an het Nederlands On derwas-film Instituut, een semie- overheldsinstelling. Zo bestaan er films over de Veluwe, over de Elfstedentocht, de bloem bollenteelt, de suikerbereiding, enz. Maar ook voor de laagste klassen be schikt het instituut over films van pea- dagogische waarde. Zo wordt de kin deren aanschouwelijk onderricht gege ven in zaken, dia men zou kunnen ru briceren in Aardrijkskunde, Geschiede nis, Dierkunde, Taal en was dies meer zij. Na afloop van de film volgt er een bespreking en de schooljeugd mag b.v. een opstel maken over wat zij gezien heeft. HANDENARBEID. Dit vindt niet alleen op de genoem de school plaats, maar evenzeer op andere onderwijsinstellingen in onze stad. Voordat de Bosboom-Toussaint- school beschikte over haar eigen toe stel, leende men dat van de Tessel- schadeschool, een bewijs, dat er van onderlinge rivaliteit geen sprake is en dat men zich eensgezind wijdt aan de mooie taak der opvoeding. Maar er is nog veel meer. Er is bijvoorbeeld de handenarbeid, die thans zo'n grote plaats inneemt. In dit verband mag worden opge merkt dat het hoofd der school, de heer Mol, een verzoek richtte tot het gem ntebestuur, een lokaliteit in zijn school te mogen gebruiken speciaal voor filmlokaal en voor handenarbeid. Als u de werkstuk jes had gezien, die ter gelegenheid van het bezoek der ouders op de banken waren uitgesteld, zoudt u evenals wij verbaasd hebben ge staan. Weliswaar heeft men nog te kam pen met een tekort aan materiaal en moet men zich nog beperken tot car ton, maar de mogelijkheid is zeker open, later over te gaan op hout en klei, waarmee fraaie resultaten zijn te bereiken. De kinderen kun- en op "^ze manier hun scheppingsdrang uitleven en tegelijk zien. wat ze geleerd heb ben. Een zelfgemaakte dijk met uiter waarden van klei spreekt natuurlijk veel meer dan dorre theorie Bij het tekenen biedt het zelf maken van lijst jes, om maar iets te noemen, grote voordelen. Een jongen krijgt drom mels goed in de gaten, dat hij fout heeft gemeten, als zijn werkstuk scheef zit of niet uitkomt. Begrippen lengte en breedte en omtrek gaan hem op die manier iets zeggen Het stemt daarom tot verheugenis, dat aan de kweekschool een cursus wordt gegeven voor leerkrachten, die zich wensen te bekwamen in de handenarbeid en het doet goed, te vernemen, dat de directeur van ze instelling, de heer C. J. Knook, dit alles zo met zijn hele hart stimu leert. OUDERS HEBBEN WAAR DERING. De ouders waarderen deze onder wijsvernieuwing. Zij zien de resultaten en behalve de schooljeugd zelve zijn zij toch eerste belanghebbenden. Dat Geboren: Tosca A, dochter van A W Verschuur en A Popken Martlnus J M zoon van D N M Broers en T P M Janssen Geertruida, dochter van T van Wanrooy en G Schmidt Johannes M P, zoon van P J M Burger en G M van de Kamer Carolina M, dochtei van G A du Pont en ,H Rietveld Geer tjo G, dochter van A Scheer en G Westrik Anthonla J J, dochter van J G van Zanten en A C Schoen Ondertrouwd: Gerrit Luijt en Tetsy van Leeuwen Barend Mol en He lena P Pillus Jan Bos en Everdina Eriks Petrus H Klaver en Bregitta G Blom Nicolaas Laan en Maria Velse boer Getrouwd: Klaas van den Berg en Elisabeth J Potthast bleek uit het overweldigende bezoek aan de ouderavond, dat zo groot was, dat de heer Mo' onderdak moest zoe ken in het Victory-hotel, waarvan de directeur, de heer Van Riet, de sympa thieke gedachte had, een zaal belange loos beschikbaar te stellen.® Zo kwam het geld voor het filmtoestel bijeen uit het, het vorig jaar gestichte school fonds. Jammer is het alleen, zoals de heer Mol in een korte inleiding zeide, dat er toch nog ouders zijn, die liever hun kinderen naar de bioscoop laten gaan, dan iets over te hebben voor het fonds. De ouders brachten 500 gulden bij elkaar, Japi deed de rest, en het kostbare toestel is er gekomen. De ijverige oudercommissie heeft eer van haar werk gehad. Dit alles hoorden wij en zagen wij, toen wij de school bezochten. Bo vendien vlei er nog veel meer te bewonderen. Daarover vertellen wij U in een slot-artikel. Maar voorlopig mag alvast geconstateerd worden, dat de geruisloze revolutie die zich voltrekt binnen de vier muren van deze school (en ook van de andere openbare scholen in onze stad) er een is, die een frisse wind doet waai en, die brak met verouderde metho den en die erop gericht is, de kin deren het beste onderwijs te geven, dat er gegeven kan worden. In de Overdekte werden Woens dagmiddag weer de proeven afge legd voor het behalen van het zwem- vaardigheidsdiploma. Reeds bij een vorige gelegenheid hebben wij U uit voering uiteengezet, wat de bedoe ling van dit -zgn.„schoolzwemmen" is, en welke eisen aan de verschil lende diploma's worden gesteld. Daarom volstaan wij met het noe men van de geslaagden. Voor het diploma A (het voorbe reidend diploma) waren 48 candida- ten opgekomen, voor diploma H zeventien en voor het zwaarste exa men, het diploma C, vier. Van deze 69 candidaten werden slechts twee afgewezen. Met een toepasselijk woord werden om vijf uur in de koffiekamer de diploma's door de heer Van der Grient uitgereikt. De namen van de geslaagden zijn: Voorbereidend zwemdiploma J. Baars, IJ. Blauw, J. Blom, P. van der Brink, H. Brouwer, A. de Boer, E. Burkunk, H. J. Butter, G. H. Bijl, I. van Duin, J. T. W. Duin, H. N. G. van Engelen, J. Groot, H. Heijkoop, G. Himans, R. F. Hus- man, N. Jansen, L. Jonker, B. Kaal, R. Kaal, P. Kok, V. Koordes, J. Kop- penol, M. M. Rus, K. Moi, A. H, T. Mooij, H. P, Mooijman, J. Muylaert, A. Noom, G. Oostindië, G. Smit, R. Spruitenburg, M. Stadegaard, A. Storm van Leeuwen, A. Trompetter R. Vasbinder, A, Visser, A. Volger, S. van Wieringen, G. Frankfort, M. Epema, M. Rootring, R. Timmerman, F. Piekart, O. Kaa W. van Roekei. Diploma geoefend zwemmer (B) M. Bodenstaff, P. Bodenstaff, C. de Boer, W. Dissel, J. Erenstein, F. Gaastra, J. Groot, E. Joon, T. Kroo- ne, V. Koordes, M. Kossen, H. Nij- man, C. Pattes, W. Roos, N. Slooten, T. Terpstra, C. de Waal. Zwemvaardigheidsdiploma C. H. Bekkeringh, H. de Jong, M. Hartog. Zij die zich per 1 April voor ten minste 3 maan den op dit blad abon neren, ontvangen de verschijnende nummers tot die datum GRATIS FINALE le KLAS LIBRE i/2—7. R. Peereboom in prima vorm. Deze wedstrijd werd gisteravond in café Venneker voortgezet met drie in teressante partijen. R. Peereboom no teerde opnieuw een winptpartij nu te gen Mors. Hjj maakte een serie van 51 en een gem. van 8.33. A. Vonk won van J. Swaag en W. Zoon wist C. Haakman te verslaan. De partijen waren. W. Zoon C. Haakman A. Vink J. Swaag R. Peereboon J. Morsch 200 33 32 6.06 158 33 25 4.78 200 32 32 6.25 157 32 21 4.90 200 24 51 8.33 150 24 32 6.25 door Jan Dirk van Exter Even voorbij de S-bocht heeft de !hef zijn wagen terzijde van de weg gereden. Vlug springen de beide man nen uit de wagen. De Lange gooit op aanwijzing van de Chef nog een paar bommen in de bocht neer. Zo, hier kunnen en durven ze nooit door heen, zegt de Lange, en slingert zijn laatste projectiel op de weg, waar het met een nijdige klap uiteenspat tot een ondoordringbare rookwolk. Én juist voordat de beide mannen geheel aan het oog onttrokken wor den, zien we, dat de Chef een groot pak uit zijn wagen sleept. In de naderbijkomende smokkelauto zwavelt het van de krachttermen, zodra de smokkelaars de rookwolken bemerken. „Toch nog een hinderlaag. Ik dacht dat je inlichtingen voor honderd pro cent te vertrouwen waren?" „Dat waren ze ook. Dat kereltje geeft altijd goeie tipswat nou??" „Ik ga deze gepantserde cabine niet uit". „Nou kalmpjes aan", bromt de chauf feur. „We zijn nog niet verloren.' Ik zal rustig an doorrijden. Tot nu toe voel ik aan de zachte berm, waar ik wezen moet. Die klabakken zullen zo wel voor de dag springen, hangt er vanaf hoeveel het er zijnwel ver draaid, nou zie ik niets meer". Héhier is een bocht. „Pas op het is een S-bocht'', roept zijn maat verschrikt. Maar het is al te laat! De zware wagen boort zijn neus in het struikgewas. VRIJDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Jubileum-avond Fie Carelsen. Huize Westerlicht, 8 uur: Lezing Dr. Garmt Stuiveling voor V.U. ZATERDAG. Gulden Vlies, 8 uur: D.O.V. (Alkmaar's Symphonie Orkest). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Pacivolo's rariteitenrevue. BIOSCOPEN. Harmonie-theater, 7.30 uur: Het lied van Bernadette; tot 14 jaar onder ge leide. (Geprolongeerd) Zaterdag 2 uur matinee. Victoria Theater, 8 uur: Zonen der Zuidzee, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: De andere, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. NACHTDIENST TAXI'S. Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 4237. In onze speciale hoeden-afdeling met daglicht, brengen wij U een prachtige Voorjaarscollectie in de nieuwste kleuren en modellen. IN DE HOUTTIL. HERENMODES HERENHOEDEN HERENKLEDING ALS de gewoonste zaak van de wereld nam je als baby bezit van de kinderwagen en beschouw de een rit in zo'n luier-limousine als iets, waar je recht op had. Het wandelen met de wagen was een recht van je moeder, die dat recht slechts bij uitzondering uit handen gaf aan oma of het opge schoten buurmeisje, dat dan vol trots door de buurt laveerde, om andere minder gelukkige vrien dinnetjes de ogen uit te steken. Ouder geworden, mocht je bij hoge uitzondering, als je wat ver velend was geworden bij je hope loze pogingen om een „ijsie" van vader los te krijgen, om der wille van de lieve vrede, op de rand van de wagen zitten, van waaruit nu het nieuwe broertje de wereld inkeek. Nog later, als je met enkele vrien den Zondagsmiddags van een voet balwedstrijd kwam en het gebeur de, dat je een oude schoolvriend ontmoette, die lijdzaam enige me ters voor of achter zo'n kinder wagen liep, maar daar toch kenné- lijk bij hoorde, kreeg je een vaag gevoel van medelijden met die oude schoolmakker. Maar, wanneer het meisje van je dromen is gekomen en je loopt onder de stralen van een blijde voorjaarszon na werktijd door de stad, hoe arm weet je dan jezelf wanneer een collega met een kin derwagen en bijbehoren een krijsende baby in de wagen en een kleuter, compleet met vuile neus er naast dartelende wordt af gehaald. Geen medelijden of superioriteits gevoel bezit je dan. Je bent al leen maar een klein beetje jaloers bij het aanschouwen van dat brok je huiselijk geluk, dat daar zo maar door de stad huis toe wan delt met blijde, tevreden gezich ten. BOONENSTAAK. A.s. Zaterdagmiddag trekt Jong Hol land naar Noord-Scharwoude om daar de strijd aan te binden met L.S.V.V. 2. Het betreft de le ronde voor het Gou den Kruis. Aan een voorspelling wa gen we ons niet. Een gelijk spel is voor de Jong Hollandianen al voldoen de om in de volgende ronde geplaatst te worden. Op 't Sportpark kunnen de Jong Hol land-junioren kampioen worden, wan neer van Kaagvogels gewonnen wordt. De wedstrijd vangt om 4 uur aan en belooft weer spannend te worden. Als allen zich ten volle geven, kan succes niet uitblijven. Good luck. De b-adspiranten ontmoeten S.6.V. a in Stompetoren. Wanneer er flink wordt aangepakt, zit ook hier winst in. De overige elftallen zijn vrij. GESLAAGD. Gisteren slaagde aan de Gem. Uni versiteit te Amsterdam voor het can- didaatsexamen in de rechten onze stadgenoot, de heer H. Schiphorst. OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, bevestiging nieuwe lidmaten, ds. Van Santen. Bas rijdt. BERGEN, Ruïnekerk, av. 7 uur, ds. Bierman. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Telkamp. Maranatha, half elf (be vestiging van een lidmaat) en 7 uur (voorbereiding H.Avondmaal), ds. Bre mer. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10 (H.Avondmaal) en half 4 (dankzegging) ds. Bijlsma. Geref. kerk (Art. 31), 10 en 3 uur, ds. Van der Lingen. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur ds. Henstra. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Oud-kath. kerk, v.m. 8 en 10 uur, nam. 7 uur dienst. GROET ,10 uur, ds. De Jong. HEILOO, herv. gem., 10 uur ds. Bloemhoff (bevestiging nieuwe lidma ten). Evang. Kerkelaan, 10.15 uur ds Wesseldijk. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, Donderdag nam. 3 uur bijbel bespreking Stationsstraat 69. HEER-HUGOWAARD, herv. gem., geen dienst. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN-, 10 uur, ds. Bierman van Bergen. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur, ds: Boe- kee (bevestiging van lidmaten). OTERLEEK, 10 uur ds. Keja. OUDKARSPEL, 10 uur, bevestiging nieuwe lidmaten, ds. Schmidt. OUDORP, 10 uur ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., 10 uur ds. Leendertz (bevestiging van lid maten) SCHOORL, zie Groet. STOMPETOREN, nam. half 3, ds. J. M. de Jong (bevestiging van nieuwe lidmaten). Evangelisatie, 10 uur, de heer Van Oostveen van Alkmaar. URSEM geen dienst. VEENHUIZEN geen dienst. WARMENHUIZEN. 10 uur, ds. Visser, Ind. predikant. De wandelaar, die de moed heeft even vóór het dorp de Klimweg te bestijgen, v-'ordt na de klimpartij verrast met een onvergetelijk panorama, een schitterend vergezicht over duinen en polders. Het was naar dit punt, dat het bestuur van de Schoorlse Jeugdherberg Woensdagmid dag zijn schreden richtte, om de ouders van de in de naaste toekomst hier te openen jeugdherberg een hartelijk welkom toe te roepen De oude jeugdherberg, de Bregthoeve, als zovele andere in de bezettingstijd totaal leeggeroofd, was niet nieer beschikbaar na de bevrijding Het bestuur zag rond naar een andere gelegenheid en het oog viel op bet gebouwen complex van het Radatsta- tion boven de Klimweg Na maandenlange, moeizame onderhan delingen werd de beschikking gekregen over deze gebouwen en thans zal met be kwame spoed dit voor oorlogsdoeleinden gebouwe station worden'ingericht voor zijn nieuwe bestemming, het zal dan niet meer dienen tot vernietigen, maar om jonge mensen in dé gelegenheid te stellen in een prachtige omgeving nieuwe krachten voor lichaam en geest op te doen, het zal die nen om verbroedering tussen verschil, lende naties te helpen bevorderen De heer K P Zuurbier heette de jeugd- herbergouders, de heer en mevr. G J Brouwer uit Amsterdam, leiders van het Kindertehuis „De drie Prinsesjes", har telijk welkom in hun nieuwe home Bloemen zeiden de rest De heer Brou wer dankte voor de vriendelijke ontvangst en hoopte in goede harmonie met het be stuur aan de gestelde verwachtingen te kunnen voldoen Vervolgens werd een rondgang door de toekomstige jeugdherberg gemaakt, die men voorlopig denkt in te richten voor 32 bedden om dit later uit te breiden tot een honderdtal Aanstaande Maandag zullen jange men sen van de Internationale Vrijwillige Hulp een begin maken met het inrichten van dit jeugdcentrum, zullen Nederlanders, Engelsen en Duitsers met vereende krach ten* dit voor oorlogsdoeleinden gebouwde complex omtoveren in een werk voor vrede Het kan verkeren Woensdagavond werd in de O. L. School de laatste les gegeven van de cursus veeziekten en veeverloskunde. De leraar, de Alkmaarse dierenarts G. J. Stokreef sloot deze cursus met een boeiende lezing met lichtbeelden óver verloskunde bij het vee. Burge meester Posch bracht hulde aan de or ganisatoren van deze cursus, practisch hebben alle cursisten de lessen tot het einde toe gevolgd. Spr. bracht een woord van dank aan de heer Stokreef, die aan de lessen een bepaald cachet weet te geven door de humor, waarmee hij zijn vele ervaringen weet te illus treren. Namens de landbouworganisa ties werd het woord gevoerd door de heren C. Lakeman, S. Breeuwsma en J Th. van Saase. De heer D. Kay voerde het woord namens de cursisten. Spr. schetste de prettige verhouding tussen leraar en leerlingen, waaronder er al velen zijn, die een eigen bedrijf voeren. Een woord van dank werd gebracht aan 't gemeentebestuur van Oterleek voor het beschikbaar stellen van een leslokaal. De heer Stokreef dankte met een ge voelvol woord de verschillende spre kers. I DOKTERSDIENST Aanstaande Zondag zal de dokters- dienst voor Langedijk en Sint-Pancras worden waargenomen door Dr. J. de Wit, arts te Oudkarspel, Telefoon 2260 524. Woensdag vond in het café ,,'t Haasje" te Egmond-Binnen de laatste avond plaats van het Departement Egmond der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen Als spreker trad op jhr dr J C Mollerus met het onderwerp „Een zwerftocht van 31 dagen door Sovjet-Rusland" (met licht beelden De belangstelling was niet onbevredi gend te noemmen Bij de aanwezigen viel deze avond, die een goede bekroning van het seizoen vormde, zeer in de smaak Naast het leerzame gaf de heer Mollerus veel humor in snedige, geestige, vlotte trant, hetgeen tevens het gedoceerde beter begrijpelijk maakte De reis is door jhr Mollerus gemaakt in 1938 Hij heeft Rusland in grote trekken geheel —en merendeels zelfstandig, zon der geleide doorkruist Bij de aanvang gaf spreker met nadruk to kennen, dat de lezing uitsluitend uit toeristisch oogpunt diende te worden be keken, en dat de politiek er geheel bui ten stond Spreker gaf een overzicht van de rijk dom van de bodem, van de Russische levenswijze, de arbeidsverhoudingen en deed duidelijk uitkomen, dat Rusland 'n zijn geheel Oosters georiënteerd is, het geen ook aldaar de totaal andere denk wijze verklaart Na de pauze werd h©t gesprokene met lichtbeelden nader toegelicht Marktberichten NOORDSCHARWOUDE, 19 Maarl. 4000 kg witte kool 12.9016.70. 20000 kg rode kool 19.2027.60. 72000 gele kool 9.6011.90. 1400 kg witlof I 56.00 58.00, idem II 47.00. idem III 29.00 30.00. LANG. GROENTENCENTRALE, 19/3. 9200 kg rode kool 2426.80; 191000 kg gele kool 9.50—11.80; 1000 kg witlof 56 -60.80; 3300 kg bieten I 6—6.70. WARMENHUIZEN, 18 Maart. 1948 39100 kg rode kool 21.5028.00. 63600 kg gele kool 9.00—13.00. 2700 kg witte kool 12.90—13.50. Staalbaard zegt het: Als mijn baard gaat prikken, scheer ik me gauw ever» extra-glad met Philips„PHILlSHAVFt En Uw handelaar zal het U bewijzen. hoe snel en goed het gaat, wanneer U even een demonstratie vraagt met PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS VERKOOP - MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN De stichting Maatschappelijk Hulp betoon ten plattelande hield in onze gemeente een tentoonstelling. Dit is een reizende tentoonstelling. Direct bij het binnenkomen viel ons oog op de prachtige stands, die overal in de zaal stonden. Zaterdag j.l. had de opening plaats gevonden door Burge meester Kroonenburg. Bij deze ope ning waren o.m. aanwezig Burge meester Bakker van Oudorp, de hoofdassistent van de Landbouw- consulent uit Alkmaar, de besturen van de verschillende plaatselijke ver enigingen, en verder de verschillende genodigden. Het doel wordt op deze tentoon stelling door middel van tekeningen, platen en foto's naar voren gebracht. Ter verduidelijking wordt er af en toe een film gedraaid omtrent de huishoudelijke voorlichting om de dames aan te sporen een cursus te volgen. Deze film wordt enkele malen op een dag gratis door het onderwij zend personeel onzer gemeente ge draaid. Het doel is n.l. om die ge zinnen te helpen, die in moeilijk heden geraakt zijn, op huishoudelijk gebied vooral. Dit alles gebeurt in de nauwste samenwerking met de ge meentebesturen, kerken, wijkverple ging en andere plaatselijke verenigin gen. De stichting maatschappelijk hulpbetoon rapporteert haar verslag o.a. aan de departementen van Land bouw en Sociale Zaken. In het bijzon der wordt hier de sociale gezinsver zorging belicht, d.w.z. de hulp aan het a-sociale gezin. Vooral ook de verpaupering tegen te gaan is hun streven. Een ander deel van de ten toonstelling is gewijd aan de huis houdelijke voorlichting. Hier worden nuttige wenken gegeven, goede voe-> ding, opvoeding, arbeidsbesparing en de woninginrichting, t.b.c.-bestrijding enz. Voorts hebben zich bij de ten toonstelling ook aangesloten de R.K. huishoudschool in Bergen en de Landbouwhuishoudschool vanuit Alk maar. De mooie handwerken en naai- stukken tonen hoe goed deze oplei dingen zijn. Ook de Volkshogeschool had een stand met prachtige foto's. In de loop van deze dagen bezoch ten in de v.m. en de n.m. de kinderen van de lagerscholen van St.-Pancras Oudorp deze tentoonstelling. Verder zagen wij op deze tentoonstelling nog verscheidene maatschappelijke werk sters uit Noord-Holland en dames uit Oudorp, Koedijk en Pancras, Woensdag j.l. was de laatste dag van de tentoonstelling in St. Pan cras. Hierna gaat men naar Nrd.- Suharwoude en Broek op Langendijk. Degenen, die nu nog niet deze ten toonstelling hebben bewonderd, moe ten vooral dan nog gaan, want an ders missen zij een zeer nuttig ding. PREDIKANT BEDANKT. Vóór het beroep voor de Ned. herv. kerk te De Lier is bedankt door ds. C. G. Wiegers te St. Pancras. rcHREIEDER IS WOEDEND over feit, dat Van der Waals de 12000 g den, die burgemeester Oud hem v de voorbereiding van de tocht n Engeland heeft gegeven, in zijn ei) zak heeft gestoken. Dat komt niet pas. Twaalf mille is tenslotte geen kl nigheid en wat blijft er over i de discipline, als de spionnen van S.D. zaken gaan doen op eigen geleg heid. Ordnung muss sein! Heb je met Oud niet gesprok over de kosten van de reis? vra Schreieder een paar dagen later Anton. Heeft hij je niets betaald? zoudt er toch om vragen? Ja, zegt Van der Waals, dat is br -oerd geval. Oud heeft me 12000 g den meegegeven, ik vergat je dat rapporteren en heb het geld zolang mijn woning bewaard. Maar eergis ren is er ingebroken en de dieven hi ben precies die 12000 gulden wegi haald. Vervelend geval. VIII Pech gehad, mompelt Schreied uiterlijk kalm, maar inwendig woede op het stuk schurk, dat voor hem z Zodra Anton verdwenen is, gaat chef naar Harster en pakt daar uit ov 't „Schwein" Van der Waals, dat ht met open ogen bedriegt en eenvoudi weg 12 mille in zijn zak steekt met smoesje, dat er ingebroken zou zijn. Laat een onderzoek instellen in i woning, adviseert Harster. Maar d kalm aan. Van der Waals is goi waard. Geen spoor van inbraak, rappe teert de politieman nog dezelfde da En weer rent Schreieder, die zijn g duld verliest, naar Harster en spu\ zijn gal uit over die Gauner, die sm rige schurk, die het waagt zijn eigc chef te bedriegen. Laat rusten, zegt Harster. Maa geen herrie met Anton. Het zijn tei slotte de centen van burgemeester Ou maar. Laat de jongen er een gezellig 5* maand van hebben. Zand er over! E zaak-Oud is te belangrijk. MAAR HET GAAT NIET GOED mi de zaak-Oud. De Rotterdamse bui gemeester gaat tijdens een paar vo gende gesprekken met Van der Waa argwaan te koesteren jegens de cha mante „Cranendonk". Er zijn zo va HOUTTIL 60. Apart zwart vilthoedjes met voile en bloem ƒ22.50, ƒ24.50 enz. Met lange kwast 15.95 Chic bruin hoedje 14.95, 17.95, 22.50 Leuke ldnderhoeden ƒ5.95 ZIET ETALAGES! NA HET THANS HET Een scheerkwast, zoals U ze nimmer zag, een kwast van vóór de oor log. U vindt wel goed kopere scheerkwasten, maar geen scheerkwast, die deze kwaliteit in de verte benadert. PAYGLOP.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2