3 Van der Waals verzint een inbraak Suze Kuyper PAAS DE RIJWIELHAL Scheeiwonder Sctorkwasten- wonder: prima naaister leerling-naaister Burgemeester Oud blijft thuis Het Mysterie van de Prinsengracht En Anton verdient opnieuw wat extra's Achter de schermen van de Oorlog PIM - PAM - POM AANBIEDING Parfumerie HUIBERTS Rijwielen „Royal Prince" J. OUWEHAND Adverteren doet verkopen f 15.20 20-22 f 8.15 23-26 f 8.35 27-28 f 8.95 Dames- en Herenstoffen VROUWEN-VERDRIET -eken zullen zo gen, hangt er nwel ver- meer", icht. „Pas op ipt zijn maat al te laat! rt zijn neus in s mijn baardi negauw even 'HILISHAVET bet U bewijzen it, wanneer u /raagt met MAATSCHAPPIJ INDHOVEN >t. Pancras. stelling appelijk Hulp- hield in onze lelling. Dit is elling. Direct el ons oog op e overal in de j.l. had de n door Burge- Bjj deze ope- wezig Burge- Oudorp, de ie Landbouw- de besturen aatselijke ver- s verschillende deze tentoon- n tekeningen, uren gebracht, rdt er af en omtrent de ing om de en cursus te enkele malen het onderwij- gemeente ge- om die ge in moeilijk- huishoudelijk gebeurt in de met de ge in, wijkverple- ijke verenigin- ïaatschappelijk haar verslag ten van Lana In het bijzon- ale gezinsver- de hulp aan ioral ook de gaan is hun il van de ten- ian de huis- Hier worden n, goede voe-< Isbesparing en b.c.-bestrijding h bij de ten- loten de R.K. rgen en de 1 vanuit Alk aken en naal- d deze oplei- olkshogeschool chtige foto's, dagen bezoch- n. de kinderen an St.-Pancras lling. Verder onstelling nog >pelijke werk en dames uit ïcras, e laatste dag in St. Pan- i naar Nrd.- ip Langeudijk. niet deze ten- vonderd. moe- ,an, want an- - nuttig ding. ANKT. de Ned. herv. ikt door ds. C. rCHREIEDER IS WOEDEND over het feit, dat Van der Waals de 12000 gul- den, die burgemeester Oud hem voor de voorbereiding van de tocht naar Engeland heeft gegeven, in zijn eigen Zak heeft gestoken. Dat komt niet te pas. Twaalf mille is tenslotte geen klei nigheid en wat blijft er over van de discipline, als de spionnen van de S.D. zaken gaan doen op eigen gelegen heid. Ordnung muss sein! Heb je met Oud niet gesproken over de kosten van de reis? vraagt Schreieder een paar dagen later aan Anton. Heeft hij je niets betaald? Je •zoudt er toch om vragen? Ja, zegt Van der Waals, dat is een br -oerd geval. Oud heeft me 12000 gul den meegegeven, ik vergat je dat te rapporteren en heb het geld zolang in mijn woning bewaard. Maar eergiste ren is er ingebroken en de dieven heb ben precies die 12000 gulden wegge haald. Vervelend geval. VIII Pech gehad, mompelt Schreieder, uiterlijk kalm, maar inwendig woedend op het stuk schurk, dat voor hem zit. Zodra Anton verdwenen is, gaat de chef naar Harster en pakt daar uit over 't „Schwein" Van der Waals, dat hem met open ogen bedriegt en eenvoudig weg 12 mille in zijn zak steekt met 't smoesje, dat er ingebroken zou zijn. Laat een onderzoek insteUen in de woning, adviseert Harster. Maar doe kalm aan. Van der Waals is goud waard. Geen spoor van inbraak, rappor teert de politieman nog dezelfde dag. En weer rent Schreieder, die zijn ge duld verliest, naar Harster en spuwt zijn gal uit over die Gauner, die sme rige schurk, die het waagt zijn eigen chef te bedriegen. Laat rusten, zegt Harster. Maak geen herrie met Anton. Het zijn ten slotte de centen van burgemeester Oud maar. Laat de jongen er een gezellige maand van hebben. Zand er over! De zaak-Oud is te belangrijk. jyjAAR HET GAAT NIET GOED met de zaak-Oud. De Rotterdamse bur- gemeester gaat tijdens een paar vol gende gesprekken met Van der Waals [argwaan te koesteren jegens de char- mante „Cranendonk". Er zijn zo van aan zekere Costima, een Joods Neder lander.'De brief komt door verraad in handen van Van der Waals. De heer Costima wordt gearresteerd en Van der Waals maakt van de gelegenheid ge bruik, diens vrouw bij de verkoop van meubelen voor een dikke duizend gul den op te lichten. Twaalf duizend gulden van mr. Oud, duizend gulden van mevrouw Costima Anton heeft geen reden om ontevre den te zijn. Maar Schreieder is wit van woede, als hij het nieuwe bedrog ont dekt. Van der Waals springt uit de band, die jongen gaat op eigen gelegen heid werken. Die kerel is het onbe trouwbaarste individu, dat de S.D. ooit in dienst heeft gehad en dat wil wat zeggen. Neen, zegt Schreieder bij zich zelf, neen, die Van der Waals gaat niet naar Engeland. Niet met Oud en niet met iemand anders. Hij zou in staat zijn voor de Nederlandse dienst te gaan werken. De mensen zijn slecht en An ton is de slechtste van allen. Het leven van een S.D.-chef gaat niet altijd over rozen. In ons nummer van morgen Van der Waals draait een Oranjefilm in woning van Haags verzetsleider SCHREIEDER .wit van woede. die zinswendingen, er zijn zo van die opmerkingen, er zijn zo van die kleine tegenspraakjes, die mr. Oud aan het denken brengen. Er klopt iets niet. Er gaat iets scheef. En begin September deelt hij Van der Waals mede, dat hij van de reis afziet. Schreieder plukt aan zijn weinige ha ren, als hij het slechte bericht hoort. Van der Waals moet naar Engeland, men moet hem in Londen vertrouwen; wat kan er mooier zijn, dan dat hij tpgelijk met mr. Oud aankomt en dus over een uitstekende introductie be schikt? Maar als die beroerde Oud niet wil, dan zal Schreieder hem een hand je helpen! De volgende d^g stopt er 'n auto met S.D.-ers voor het huis van burgemeester Oud; men haalt er alles overhoop. Grootscheepse huiszoeking! En mr. Oud wordt naar de Dienststelle. in Den Haag gebracht, waar Schreie der hem met snauwende stem en op dreigende toon langdurig verhoort. Het ziet er allemaal ernstig uit. Maar als „c-anendonk" korte tijd later probeert mr. Oud opnieuw over te halen om naar Engeland te gaan, vangt hij op nieuw bot. De burgemeester heeft geen interesse in de reis en daarmee uit. Dan begrijpt Schreieder, dat er van het plan niets terecht komt. Anton gaat niet naar Engeland voorlopig en Oud kan niet worden gearresteerd, omdat „Cranendonk" dan teveel in de gaten loopt. Veiligheidshalve wordt de groep van tien Rotterdamse 'Uegale werkers, waarbij Van der Waals zich had inge drongen, achter slot en grendel gezet. Een van deze mensen schrijft van de gevangenis uit een clandestiene brief S) „Kunnen we nu misschien naar de salon gaan?" vroeg ze ongeduldig. „Daartegen bestaat geen enkel bezwaar, mevrouw," zei de heer Dupois. „Dames en heren, wilt U mij volgen?" „Als U een momentje wilt wachten," zei de gastheer, „zal ik order geven het licht in te schakelen, dat is wel zo gemakkelijk." Hij draaide een knopje om en liep haastig het trapje op. Twee minuten later flitste een lampje aan, dat aan een zolderbalk vastgemaakt was. Tante Marianne, die zich in de achterhoede bevond, luisterde glimlachend naar de opgewonden gesprekken. „Zag je dat malle mens daar zitten, Sophie?" vroeg de apothekersvrouw. ,-,Ze stelt zich aan als „Sssssst!" waarschuwde mevrouw Visser. Mevrouw Van den Brink keek haastig om, maar glimlachte, toen ze tante Marianne zag. „O, ben jij het, Marianne, neen, dan hindert het niet." „Dominé wilt U alstublieft niet zo verdacht achter mij lopen?" vroeg de kaashandelaar. „Ik?" vroeg de predikant verschrikt. „Neen. maar waarom zou ik niet „U vergeet, dat U nog niet gezuiverd bent van de verdenking een argeloze vrouw in een sinistere kelder van het leven te hebben beroofd," zei de heer Beekman. Hij lachte zo smakelijk, dat allen, die voor hem liepen glimlachend om keken. „Meneer Van den Brink," vroeg een bedeesde stem, „U is zo groot en zo sterk en ik heb mij zo vreselijk hulpeloos gevoeld. Mag ik alstublieft een vol gende keer met U mee?" „Hè, wat?" vroeg de apotheker. „O, maar natuurlijk, mevrouw Van Bremen, dat wil zeggen Hij boog zich naar haar over. „Dat wil zeggen, dat mevrouw Jaarsma als een klit aan mijn jas hangt. Wilt U wel geloven, dat voor mij alle romantiek van het spel af is als ik de hele avond met die zenuwachtige tante opge scheept zit?" Hij schrok van zijn woorden en keek haastig achter zich. „U heeft 't toch niet gehoord, tante Marianne?" vroeg hij, toen hij haar glimlachend gezicht zag. „Er is veel, dat bij mg het ene oor in en het andere uitgaat," zei tante Marianne. „O, gelukkig," zuchtte de apotheker. „Wacht, ik kan U ook wel in vertrou wen nemen. Ik ben van plan haar te verliezen." „Wilt U haar verliezen?" vroeg mevrouw Van Bremen verbaasd. „Nou ja, dat kan toch gemakkelijk in het donker. U gaat met mij mee, me vrouwtje, we verliezen onderweg mevrouw Jaarsma en we kruipen samen ge zellig in een hoekje." „Schandelijk," zei tante Marianne glimlachend. „Maar U zult ons toch zeker niet verklappen?" „Mijn geweten begint al te knagen, dat ik in zo'n schandalig complot zit," zei de gastvrouw. „Ik hoop voor U, dat ik zal kunnen zwijgen tot we de oude dame weer gezond en wel in ons midden hébben." „Dames en heren!" riep de heer Dupois, toen allen weer in de verlichte salon bijeen waren, „wilt U alstublieft een kring om dit tafeltje vormen?" „Goed zo. De verdachten worden verzocht iets naar voren te komen. Ja, U 179. Nu, dat hoeft de burgemeester niet tegen Pirn, Pam en Pom te zeg gen. Zulke verstandige honden zijn vanzelf zuinig met geld. Verheugd verlaten ze het stadhuis en zullen nu een prachtig cadeau voor moeder Woeffie gaan kopen. Maar eerst gaan ze nog even langs slager Bloedworst. Grootmoedig geeft deze hen 'n vrije dag. En hij is gelukkig niet boos over die worst, die Gerrit Kraai afgepakt heeft. Integendeel, hij is trots op zijn loopjongens en geeft hen zelfs nog 'n worst om mee naar huis te nemen voor moeder Woeffie. 180. En als ze weer bij hun hok aankomen, vinden ze moeder Woeffie vol trots op haar drietal wachten. Maar ze is niet alleen. Bij haar staat Tijs Bok, de verslaggever van de Bos- krant. Die komt hen intervieuwen! Er komt een groot artikel in de krant met foto's! Klaartje Kakaloe staat al met het fototoestel klaar en ze worden in alle standen genomen. Eindelijk zijn ze dan alleen met moeder en tevreden gaan ze slapen in hun eigen hok. ook, dominé. Ziezo, we zullen hier een stoel voor het slachtoffer zetten. Is U ai een beetje van de schrik bekomen, mevrouw Bassing De directeursvrouw keek ontevreden naar haar man en sloeg wat denk beeldige stofjes van haar zwart zijden japon, die glansde in het licht van de kroonlampen. „Ik blijf het een griezelig spel vinden," zei ze bits. „Kom kom, mevrouw," zei de heer Dupois, „we zijn allemaal blij, dat we U weer ongedeerd in ons midden hebben. Wilt U hier plaats nemen en ons eens precies vertellen wat er met U gebeurd is?" „Ikik liep naast meneer Van den Brink, toen we in dat griezelige pakhuis kwamen en „Pardon, mevrouw, „dat is onmogelijk," riep de apotheker. „Mevrouw Jaarsma kan getuigen, dat ik haar geen ogenblik verlaten heb en dat we geen stap in het pakhuis gezet hebben." „Was U het niet?" vroeg mevrouw Bassing verbaasd! Ja, 't was zo vrese lijk donker. Nou, enfin, dan was 't natuurlijk een ander. Ik zei nog: „moeten we nu nog verder?" maar meneer Van den Brihmik bedoel, de heer die naast me liep, fluisterde, dat er nog een kelder wasenfinwe gingen er in en ik wou net zeggen, dat ik voor geen geld van de wereld zou willen, dat ik daar op de vuile vloer zou moeten liggen, toen ik opeens twee handen om mijn hals voeldeIkik weet niet precies meer wat er toen verder gebeurde. Ik was zo vreselijk geschrokken, ik gilde enenne Zij rilde en keek op in het lachende gezicht van de dokter. „Ja, U kunt gemakkelijk lachen „U weet niet half hoe gezond dat is, mevrouw," zei de medicus. „De lachende moordenaar!" riep de advocaat. „Kunt U zich een prachtiger titel voor een detectiveroman voorstellen, meneer Dupois?" „Och gunst ja, U is een van de verdachten,'dokter!" riep mevrouw Bassing verschrikt. „U heeft mij toch zeker niet „Maar natuurlijk niet!" riep de medicus. „Het stellen van vragen is alleen aan de detectives veroorloofd!" riep meneer Dupois. „We constateren nu primo, dat U vermeurd is," zei meneer Van Heerde. „Ja, ja!" riep de kaashandelaar. „Dat weten we nu wel. De dader, mijne herende dader (Wordt vervolgd.) DAMES HOEDEN HOUTTIL 60. Apart zwart vilthoedjes met voile en bloem ƒ22.80, ƒ24.50 enz. Met lange kwast 15.95 Chic bruin hoedje 14.95, 17.95, 22.50 Leuke kinderhoeden ƒ5.95 ZIET ETALAGES! THANS HET Een scheerkwast, zoals U ze nimmer zag, een kwast van vóór de oor log. U vindt wel goed kopere scheerkwasten, maar geen scheerkwast, die deze kwaliteit in de verte benadert. PAYGLOP. Wij hebben voor U de grootste sortering Electra en Rijwiel-onderdelen Stofzuigers in diverse merken, o.a. Excelsior, Efa, Rutoor. Erres compleet met hulpstukken vanaf 106. Grote sortering in stofzuigeronderdelen, zoals stofzakken, stof- zekeringen, borstels, stangen, slangen 4.45 Electr. kacheltjes in verschillende merken vanaf 14.95 Electr. dompelaars, thee lichten, snelkokers, scheerbabjes, voetstoven. kookplaten, strijkijzers. Strjjkljzersnoeren 2.95 Bedlainpen, Nachtkast- lampen, Bureaulampen. Devotielampen 1,75 geh. compl. met ketting- kast jasbeschermer, bagagedrager, snelbinder slot, spatlap, pomp en Nordlichtlamp 149.75 Pedalen, vanaf Zadels Sturen Spatborden Achterlichten Bellen Snelbinders Kettinghoezen Kettingkasten Stuurtassen Lamp m. dynamo 13. Kettingschermen 1.25 Velgremmen, vóór en achter 7.95 Bemnaven 14.95 Laat 158-160 Alkmaar Tolef. 3663 GEVRAAGD voor ons atelier een en een v B. W. G. LIENESCH, I^ngestraat 414345 Alkmaar. Mlt.Nl' 4 - TEL. 2569 WONINGRUIL. Aangeboden voor ruil le Alkmaar een woning te Oudkarspel. Adres: Jb. BUTTER, A 291. Aangeboden voor keurige jongedame of heer slaap kamer met str. water met of zonder pension, liefst weekend afwezig, even tueel gelegenheid tot studeren. Br. no. A 197 bureau van dit blad. LANGESTRAAT 68 ALKMAAR Gekleed dames- schoentje, zwart suède met croco bewerkt zeer mo derne hak Lief kinderschoentje in diverse kleuren Voor Uw Huigbrouwerstraat 2 ALKMAAR Tel. 4308, K 2200 VERDRAGEN WIJ NIET uw Stofzuiger vtus GEHEEL HERSTELD TERUG DOOR F^GEB? DE VRIES ELECTRO-TECHN. BUREAU REPARATIE-EN WIKKEIINR STOFZUIOERS-ELECTMOTOREN V00RDAM - TEL.2161 - AUMAAP

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3