Luitenant Thijs Taconis komt parachute in ons land c Pf ZWARTf SCHADUW D ar VAN NELLE De S.D. krijgt radioverbinding met de Nederlanders in Londen i D A MRU BRIE K m m wm m m m m m M (J pi ®p m r J Dr MEENK'S Achter de schermen van de Oorlog F Een Nederlandse agent van de S.D. m 9 Wu En ontvangt de wapens, die onze Regering zendt voor de illegaliteit ■IC LONDEN WERKT de Nederlandse geheime dienst onder leiding van kolonel Do Bruyne en kapitein Lief- tinck aan een plan om contact to on derhouden met do illegale strijders in het bezette vaderland. Er worden agenten opgeleid, die per parachute in Nederland zullen landen of per snel- boot aan do kust zullen worden afge zet. Zij zullen radiozenders meenemen en geheime codes, die verborgen zijn in een lucifersdoosje met dubbele bo dem. De agenten zullen contact opne men met de leiders van het verzet, zij zullen geschikte afwerpplaatsen op zoeken en Londen zal vliegtuigen stu ren met materiaal. Op vaste golfleng ten en op gezette tijden zullen Londen en de agenten met elkaar in verbin ding staan. Ken goed plan. Maar een uiterst gevaarlijk plan. Een dubbel gevaarlijk plan, als het niet wordt afgeschermd met zoveel veiligheidsmaatregelen, dat mislukken is uitgesloten. En een drie dubbel gevaarlijk plan, als Londen er zich ooit toe laat verleiden berichten uit te zenden, die niet voldoende door de feiten worden gedekt. Helaas, het plan is gevaarlijk, het is bubbel gevaarlijk en het is drievou dig gevaarlijk gebleken. Het is tot de zomer van 1943 vrijwel volkomen mis lukt en die mislukking is in haar ge volgen uiterst ernstig gebleken. Zó ernstig, dat een onderzoek naar de ver antwoordelijkheden geboden lijkt. TEGEN HET EINDE van 1941 springen 1 in de buurt van Hooghalen luite nant Thijs Taconis en de marconist Lauwers met parachutes uit een vlieg tuig van de RAF. Zij hebben een zen der en een opdracht bij zich en zij krijgen in Den Haag contact met kapi tein Van den Berg van de O.D. Op de afgesproken tijden, bij dag en bij nacht, zit Lauwers achter ontvanger en zender, luistert naar Londen en seint berichten van het ondergrondse werk. Een ultra-korte golf draagt de stroom stoten over de Noordzee: Den Haag en Londen staan in vaste verbinding. De Peilgruppe van de S.D. luister^ 24 uur per etmaal naar alle geluiden in de aether en hoort het vreemde ra dioverkeer Engeland—Nederland vice- versa. Er moet een zender werken in de onmiddellijke omgeving van Den Haag Peilwagens rijden door de straten; steeds dichter omsluiten zij het punt, waar de geheime zender moet staan. De 45-jarige Abwehr-leider Herman Joseph Giskes heeft knappe technici in dienst, die op het apparaat jagen als de meute op een vos. Op 6 Maart 1942 klapt he'- net dicht over Lauwers; een paar da- later wordt luitenant Taconis in A: ahem gearresteerd. Alle kopstukken van de S.D. komen er aan te pas, om de twee mannen aan het praten te krijgen. Het gebruinde gezicht van Taconis is als een masker en aanvankelijk klapt ook Lauwers de kaken op elkaar. Maar de S.D. heeft methoden, waarop de stoere moed van mannen breekt en tenslotte geeft Ta conis toe, dat hij meevecht in de Ne derlandse vrijheidsstrijd, dat hij de chef van Lauwers is en dat zij contac ten hebben met de illegaliteit. De mar conist heeft reeds hetzelfde verteld. En zij doen dat beiden in het dreigende gezicht van de dood. die hen drie jaar later toch vinden zal in het kamp Mauthausen. wordt op het spoor gezet van kapitein Van den Berg en binnen weinige da gen is ook hij een gevangene. Tege lijk met hem wordt de illegale wer ker D. gepakt, die zich na een paa» verhoren aanbiedt als verrader (V- Mann zeggen de Duitsers elegant i en voor de S.D. gaat werken om nieuwe slachtoffers te halen voor de lopen van het executie-peloton MAAR INTUSSEN HEEFT het brein van Schreieder dat twee dagen en nachten scherp blijft bij de moei lijkste verhoren met bliksemsnel heid gewerkt. Hij heeft bij de gevange nen codes gevonden, hij heeft een Engelse zender gevonden, hij plukt en hij trekt ook de laatste geheimen uit Lauwers, hij Iaat hem seinen, seinen naar Londen wat hij zelf dicteert En Londen geeft antwoord! Londen geeft vertrouwelijke berichten terug. Londen weet niet dat de codes open op tafel liggen voor de deskundigen van de S.D., die elke beweging van de marconist controleren. Londen weet niets van een arrestatie, Londen weet niets van de duivel^- intelligentie, waarmee Schreieder verhoren leidt, Londen seint vertrouwelijk nieuws, Londen geeft opdrachten voor de O.D., opdrachten voor luitenant Taconis, die door zijn cel ijsbeert, vier stappen heen en vier stappen terug. Twaalf uur tevoren had Joseph Schreieder zijn plan voorgelegd aan dr. Harster. Die heeft gelachen Loop er mee naar de Noordpool, heeft Harster gezegd. Mijn Noordpoolster loopt lekker, kan Schreieder hem nu vertellen. Ik heb radio-contact met de Nederlan ders in Londen. Ze vertellen me precies wat ik weten wil. Oberstleutnant Giskes van de Ab- wehr wordt er by geroepen. Hij straalt. Een ongelooflijk succes. Een spel, dat tot het uiterste moet worden uitge buit. Tot diep in de nacht zitten ze bij el kaar. Schreieder en Giskes zullen de leiding hebben, de Peilgruppe van de Ordnungs-polizei wordt belast met 't technische deel, het zenden, ontvan gen en coderen. Ernst May wordt in geschakeld als code-specialist. Het spel is begonnen; het spel wordt ge speeld. Een paar weken rekt Schreieder voorzichtig het radioverkeer met Lon den. Alles blijft goed gaan. Dan be sluit hij brutaler te worden. Stuur ons per vliegtuig zendap paraten, wapens en munitie, laat hij GISKES, de chef van de Duitse Abwehr. seinen. En hij geeft een terrein op in de buurt van Woudenberg, waar de dropping kan plaats hebben. Wij zullen het terrein van de lucht uit observeren, antwoordt Lon den. En een paar dagen later: Terrein accoord. Er komt vannacht tussen 12 en 4 uur een vliegtuig. Zend illegale werkers om de pakketten (contai ners) op te vangen. Plaats drie lichten in de vorm van een driehoek. Top licht wit en aan de hoeken groen licht. £)IE MIDDAG HEEFT Schreieder het enorm druk. Hij vertrouwt het be richt uit Londen niet. Ze hebben hem zenders en wapens beloofd, maar hij verwacht bommen en mitrailleurvuur. In alleryl laat hij stukken afweerge schut naar Woudenberg brengen. De vuurmonden worden rond het drop pingterrein opgesteld in het kreupel hout. Twee auto's laadt hij vol met S D.-beambten en dan jaagt hij door de nacht naar Woudenberg, waar sol daten bij de kanonnen staan en waar hij zijn mannen op veilige afstand rond het terrein legt. Drie stropoppen - in allerijl gereed gemaakt zet hij bij de lichten. Tegen twaalf uur is alles klaar. Een heldere maan schijnt over het land en de zachte Meiwind suizelt door de struiken. Het wordt half één, 't wordt één uur. In de verte trekken vliegtui gen voorbij, maar geen daarvan zwenkt af naar de droppingplaats. Te gen twee uur wordt er opnieuw vliegtuiggeronk gemeld uit Westelijke richting. Het geluid komt nader en na der, wordt sterker en sterker. En dan loeien plotseling de motoren van een vliegtuig boven de hoofden der S.D.- ers. Waar blijven de bommen? Deze minuten gaan beslissen over de vraag of het England-Spiel zal slagen of niet. Het slaagt. Helaas. Tweemaal vliegt de Engelse piloot over de grondlichten, dan neemt het toestel een- duik en plotseling zweven er in het maanlicht zes parachutes. Nogmaals draait het toestel hoog bo ven het veld, terwijl de in burger ge klede S.D.-beambten reeds toelopen om de containers te halen, die aan de parachutes omlaag komen. Ze wor den in de auto's geladen en naar kas teel Oud-Wassenaar gebracht. Schreie der geeft een krasse order uit: wie over het gebeurde van die nacht praat, zal worden uitgeroeid en wel op staande voet! In gezelschap van Giskes pakt hij tegen de morgenschemer de pakketten uit. De Duitsers geloven hun ogen niet: wapens van de modernste soort, revolvers en automatische geweren en volop 'munitie, zes containers vol. En op de bodem een bedrag van 10.000 gulden aan Nederlands bankpapier. Alles voor de illegaliteit. Maar in handen van de S.D. Schreieder stelt een danktelegram op voor Londen: Alles goed aangeko men en in handen van onze illegale groep. Luister in volgende uitzending naar nieuwe wensen. En Londen luisterde. Achttien maan den lang. Men vraagt zich af hoe het mogelijk was! In ons nummer van morgen Londen seint: Er dalen geheime agenten. Van der Waals in de commissie van ontvangst Staalbaard zegt het: Hoe gemakkelijk is het, altijd keurig glad-geschoren te zijn met Philips „PHILISHAVF." En Uw handelaar zal het U bewijzen, wanneer U even een demonstratie vraagt met PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN PUZZLE-RUBRIEK. In onze nieuwe opgave van Zaterdag is de tweede naam: T. C. Nonucata en de negende: F. H. Fureuca. Oplossing probleem 24. Stand. Zw. 12 sch. op: 4. 7, 8, 9. 13, 18, 19, 21, 23, 24, 29, 34. Wit 12 sch. op: 28, 32, 33, 37, 38, 42, 43, 44, 45, 47, 48, 49. Opl. 1. 28—22 (18x27), 2. 37—31 (27x36), 3. 47—41 (36x47), 4. 32—27 (21x32), 5. 38x27 (47x 16), 6. 33—28 MM H M: mt mm WW fem --m. 123x32), 7. 43—38 (32x43), 8. 48x30 (24x35), 9. 49—43 (16x40), 10. 45x11! En nu nog even het volgende eind- standje: Zwart 3 sch. op: 26, 31, 41. Wit 2 sch. op: 7, 13 en dam op 38. Wit aan zet speelt 72! Zw. 3137 (op 3136 wint 38—32). Wit 38—47, zwart 37—42 gedw. (op 41—46 volgt 4741) Wit 47 x38, zwart 26—31 gedw., wit 3847, zw. 3137 gedw. (op 3136 zou volgen 47—38 wint)wit 47 x 36, zw. 3742, wit 3627 en wint door 27—38 of 27—43. Ga dit na! Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 25 van MAX DOUWES te Groningen. (Zie diagram). Zw. 11 sch. op: 7, 8, 9, 13, 18, 22, 25, 26. 28. 32, 35. Wit 12 sch. op: 16, 24, 29, 30, 33. 34, 37, 39. 44, 45, 48, 50. Wit speelt en wint! door Jan Dirk van Exter CoDvrlBüt R.D.P. Rikki wordt midden in de nacht op gebeld door een onbekend persoon, die haar mededeelt, dat hij drie smokke laars voor haar gevangen heeft. „Ja, maar met wie spreek ik dan", roept ze ongelovig uit, want de stem komt haar bekend voor. „En hoe weet ik dat u mij niet in een valstrik Iaat lopen?" „Daar moet u maar op vertrouwen", antwoordt de stem weer. „Ik wil u helpen met alle mij ten dienste staande middelen. Geloof me, een strijd tegen smokkelaars is geen vrouwenwerk". „Nu ik heb anders nog wel eens zwaardere zaakjes opgeknapt", zegt Rikki een beetje in haar wiek gescho ten. „Dat weet ik", antwoordt de stem weer. „Maar het wordt tijd, dat iemand anders eens de kastanjes voor inspec teur Barendse uit het vuur haalt". Rikki luistert met een verbijsterend gezicht. Wie de onbekende ook zijn mag, hij is aardig met de interne toestanden op de hóógte. „Maar, wie bent u dan", vraagt ze rog eens. „Ik ben de schaduw van mijn verleden", klinkt het antwoord, „een schaduw!" En meteen hoort Rikki, dat aan de andere kant van de lijn de hoorn op de haak wordt gelegd. Ze weet nog steeds niet wat ze doen moet. Ze besluit inspecteur Barendse meteen op te zoeken en even later raast haai- jeep langs de stille wegen. Ook een record Via het regeringskamp aan de rand van de Peel komen vele Ne derlandse kinderen uit Duitsland naar ons land om aan te sterken. Via hetzelfde kamp gaan de kin deren naar Duitsland terug. Bij de laatste groep, die terugging werd een record geconstateerd. Een 13-jarige jongen uit Duisburg had het namelijk gepresteerd in die maanden, welke hij in ons land vertoefde, niet minder dan.... 37 pond aan te komen. WOENSDAG 24 MAART LUISTEREN NAAR.... HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur NCRV: 7,30 Orgelspel 7.45 Een woord voor de dag 8,15 Gewijde mu ziek 8^30 Fréde- Ochtendbezoek bij ric Chopin 9,00 jonge zieken 9,3d Symphonisch moi- genconcert (gr.pl.) 10,30 Morgendienst 11,00 Pitno-recital 11,30 Morgendienst stek concert 12,00 Amsterdams vocaal - kwartet 12,30 Weeroverzicht 12,#3 Or kestwerken van Thomas en Lortzing 12,55 Het protestants Interkerkelijk thuis front 115 Sangh en spel 1,55 Sonate Voor viool en piano 2,10 Dolf van der Linden met zijn Metropole orkest 2,20 Een paar mooie vijfjarige planten 3,00 Jeugdconcert 3,45 Kleuters luisteren naar een vertelling 4,00 Musette-klan ken 4,15 Voor onze jongens 5,30 Het maatschappelijk werk in Nederland 5,35 De vijf Zapakara's 5,50 Robert Casade- bus (piano, gr.pl.) 6,00 Onze Neder landse koren en korpsen 6,30 Nederl. Strijdkrachten. 7,15 Leger des Heils- kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,15 Cyclus: „De liederen Van Debussy" 8,45 Kamerorkest 9,30 Zesde Lijdensoverdenking 10,30 Busch strijkorkest 10,45 Avondoverdenking 11,00 Duo Jo Juda en Arnold Juda (viool en piano) - 11,30 Werken van Richard Wagner HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7,15 Gramofoonplaten 8,18 Lichte morgen- klanken 8.50 Voor de huisvrouw 9>oo Romantische suite van Max Reger (gr.pl.) 9,30 Waterstanden 9,35 Mozart (gr- pl) VPRO: 10,00 Morgenwijding VA RA: 10,20 Onze keuken —10,35 Rosenmal- ler—Crussard (gr pl) 10,45 Debutanten 11,00 Populair non-stop-programma (gr- pi) 12,00 Carcassola en zijn orkest 12,30 Weerpraatje 12,33 Voor het platte land 12,38 Orgelspel door Johan Jong 1,20 Jan Vogel en zijn accordeon-orkest 1 50 E T A-trio 2,00 Gesproken portret- ten 2,15 Jeugdconcert 3,00 De scheeps jongen van Bontekoe 3,40 De Rood borstjes - 3,45 De Regenboog 4,15 Vra gen staat vrij 4,45 Het stond in de krant 5,15 Populaire plaatjes 5,45 Onder de Tropenzon 6,15 VARA-Varia 6,20 Piano-spel 6,30 Orkest van de Hotclub de Franse 7,00 De inhoud van de ge leide economie 7 15 Het nieuws uit In- dic VPRO: 7,30 Voor de Jeugd 7.40 Jeugdnieuws 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,15 Malando en zijn Tango- Rumba-orkest 9,10 De Goden'dorsten 10,05 Ensemble Bards Mersson 10,35 The Glasgouw Orpheus Chair 10,45 Top Naeff zeventig jaar 11,15 Om het We reldkampioenschap Schaken 11,30 Graag gehoorde platen Planten op Mars De Russische astronoom Tichof heeft nieuwe waarnemingen gedaan inzake de planeet Mars. Tichof is daarbij tot de conclusie gekomen dat er inderdaad sprake is van vegetatie op deze pla neet en wel in het gebied der Pool streken. De Poolstreken op Mars aldus Tichof zijn rijk aan water en er groeien vele planten. De tempera tuur op de planeet zou gemiddeld 20 graden Celcius zijn. Tichof is thans bezig een botanische kaart van Mars te ontwerpen. BRASKAMP N.V.FABRI KANTE VAN Waf hoast na gebruik van onze alom bekende SCALDIS HOESTPOEDERS Prij* per poeder V/% cent. mnink win- jaarscompe- behaalde 9 3e Jb Pool punten; 5e en H ove 18 j Bloemen; Hennink, J Wetering n de Ronde Rode kool 10; Peen: B Vitlof: I 46 oocF tjeedd adema „troe kom ik er af!" riep de oude dame nijdig! „Kijkt U toch uit, juf frouw Schaafsma, d'r lopen hier ratten zo groot alsalsD'r zat er een op mijn schoen. Ik dacht, dat ik 't bestierf! Ik ben als een gek tegen die kisten opgevlogen. Heeft U me dan niet horen gillen! .Heeft U één of tweemaal gegild?" vroeg de apotheker. .Lieve hemel!" riep de oude dame, „daar hebben we meneer Van den Brink! Waar was U nou? Ik dacht zo zeker, dat ik U vast had en ik zeg wat tegen U en ineens voel ik, dat (J een vrouw was, ik bedoel, dat ik de I mouw van een japon te pakken had. O, die rattendie afschuwelijke patten „Maar mevrouw!" zei de gastheer, „ik verzeker U, dat er hier geen tokele „Er zat er één op mijn schoen!" riep mevrouw Jaarsma verwijtend. „De poes waarschijnlijk," veronderstelde de heer De Wit. „Ja, maar als er een poes is, dan zijn er ook ratten. Waarom hebt U Inders een kat „Die is juist tegen de muizen," legde de gastheer uit. „Maar laten we U Itoch eerst van die pyramide afhelpen U heeft zich toch niet bezeerd, hoop ik? Wacht, hier is een laddertje. Zie zo, geeft U mij nu maar een hand." „Zijn er heus geen ratten?" ..Op mijn woord, mevrouw, ik heb er nog nooit een gezien. Tenminste hier niet." „O, maar U wilt zeggen wèl in die afschuwelijke kelder, waar ze die arme mevrouw Bassing vermoord hebben. Daar krijgt U me voor geen geld van de wereld in." „Ik moet eerlijk zeggen, dat de situatie mij volkomen over het hoofd ge groeid is," zei de advocaat geprikkeld. „Is er nu wel of niet gemoord? Dames en heren!" riep hij bij het wenteltrapje, „is hier een lijk? Wil het lijk zelf misschien even antwoord geven?" „Er is er geen," zei hij zich kregelig omwendend. „Mevrouw Jaarsma, U heeft de boel lelijk in de war gestuurd. De moordenaar heeft net eens kam; gekregen een slachtoffer uit te zoekèn. Kom) U allemaal mee naar de salon. Dit moeten we overdoen." „Ik doe niet meer mee!" riep mevrouw Jaarsma, „ik voel me nog ellen diger dan het lijk!" „Och, maar dat kunt U toch niet beoordelen zolang U niet vermoord is," zei de advocaat. „Kom, laten we dit nog een keer overdoen. Komt U mee, dames en heren!" „Mevrouw Jaarsma," zei de gastheer, toen ze in de salon weer bijeen waren, „mag ik misschien het genoegen hebben U ditmaal te begeleiden? Ik weet een plekje waar geen enkele moordenaar ons zal kunnen vinden." „Is het in dat afschuwelijke pakhuis?" „Neen, we blijven in de woning. Mag ik er op rekenen, dat U met mij mee komt?" „In 's hemelsnaam," zuchtte mevrouw Jaarsma, „maar 't is de laatste keer, 't is pereé de laatste keer." „In orde," zeide gastheer tevreden. „Dames en heren, laten we ons dan opnieuw verspreiden. Mag ik wel dringend verzoeken niet meer te gillen als er niet gemoord wordt? Is U gereed, mevrouw Jaarsma?" „Ik hoop, dat-U mij wilt excuseren, dat ik ditmaal niet mee doen," zei meneer Dupois, die naast het wagentje van de invalide stond. „De knecht vertelt mij, dat mijn oom erg zenuwachtig is geweest en ik wil daarom liever zelf bij hem blijven." „Zullen we het spei dan nu maar niet staken?" vroeg tante Marianne. „Geen sprakei van, mevrouw," zei meneer Dupois. „Ik geef U de verze kering, dat zoiets volstrekt niet nodig zal zijn als ik bjj mijn oom blijf. Hij is aan my gewend fen ik kan met hem praten." „We hebben afgesproken, dat het deze keer voor het laatst is," zei de gastheer. „Mag ik de detectives dan verzoeken de kamer te verlaten? Het Jicht gaat uit, dames en heren." Voor de derde maal trokken de gasten pratend en lachend de gang in. „Weet U wat we doen, juffrouw Schaafsma?" zei de advocaat, terwijl hij de deur van het zijkamertje dicht trok, „we beginnen dadelijk met het pakhuis. Ik geloof, dat we ons dan veel moeite besparen. Ja, wie is daar?" „Neem me niet kwalijk," zei meneer Dupois, de deur een eindje open houdend, „m'n sigaret is uit en ik heb geen enkele lucifer. Heeft U mis schien even een vlammetje, meneer Visser?" „Natuurlijk," zei de advocaat, zijn aansteker aanknippend. Meneer Dupois zoog het vuur in zijn sigaret, sloot met een dankbaar knikje de deur en liep weer naar de salon. „Henk," zei Marietje van Beveren, terwijl ze dicht tegen hem aangedrukt de trap opging ,„Henk, vind je dit geen verrukkelijk spelletje? We zijn nog nooit zo lang samen in het donker geweest." „Ssssst," fluisterde hy, „laten ze ons niet horen. Heb je er enige idee van wie de moordenaar is?" „Een van de oudjes natuurlijk, anders had het vast zo lang niet geduurd. Weet je wat ik doe, Henk, als ik de moordenares ben"" „Neen, wat doe je dan?" „Dan wurg ik „De ouwe," zei hy, haar tegen zich aandrukkend. „Ja, en j« ook, Henk, je moet het me beloven. We lokken hem in de kelder. Ik wol zijn gezicht zien als hy daar op de grond zit „En als hij te weten komt aan wie hy dat heeft te danken," zei de jonge m*n. „Jajawe zulen hem-. „Neemt U my niet kwalijk," zei een klagende stem, „ik ben de weg kwiiL O, pardon, ik hoop toch niet, dat U de moordenaar zeïf is"' J „Wees gerust, mevrouw", zei de inspecteur, „ik ben even onschuldig aan de komende moord als U dat waarschijnlijk zult zijn. Wacht, gaat U hier in deze kamer. Hier zit U waarschijnlijk veilig". (Wordt vervolgd.) EN NU EEN KOPJE

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3