WAS Stad en Omgeving Jjiqezmdett Dertig jaar Alkmaar* padvindersleven Contactcommissie van het Rode Kruis opgericht Capra's nieuwste film: „Mens, durf te leven" Beweging uit de nood geboren Bonnen Kalen! AGENDA a ag die Rheumatiek uit Uw ledematen Extra treinen op Zaterdag en Tweede Paasdag Rumoer in de nacht Bigamie Bevordering bij Rijkspolitie Paasprogramma in 't Gulden Vlies De plannen besproken De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije De h^er Tas vertelt zijn ervaringen Schoonmaaktijd in 't land bij de hand. BETER DAN OOIT Het nieuwe gezagsapparaat „Eindelijk Is dan ook in Alkmaar een padvindersgroep opgericht. Dank zjj de heer Herbschleb, troepleider uit Amsterdam, welke hier een lezing met lantaarnplaatjes in de Unie hield, was er al ras animo voor de padvinderij in Alkmaar en we kunnen ons nu reeds op een vijftal pa trouilles verheugen." Deze woorden, lezer, zijn geput uit een oud nummer van „De Padvin der", een nummer uit de maand Maart 1918. Zjj bewijzen zonneklaar, dat de Alkmaarse afdeling van de Nederlandse Padvindersvereniging deze maand het dertigjarig jubileum zal herdenken. En in de jaargang 1926 van „De Sprankel", het maandblad van de Alkmaase afdeling, tref fen wij de gehele geschiedenis nauwkeurig omschreven. Op 22 Februari 1918 werd de afdeling opgericht. Als officiële oprichtingsdatum staat echter vast 28 Maart 1918, toen in het café Central de officiële verga dering plaats vond. Eerste Paasdag zal dus voor de Alkmaarse padvin ders een feestdag zijn, het feest van het dertig-jarig bestaan. Alvorens echter onze aandacht te schenken aan dit jubileum willen wjj eerst enkele grepen doen uit de ge schiedenis van de padvinderij in het algemeen, die namelijk al een jaren lang bestaan achter de rug had, toen in Nederland de vereniging „De Ne derlandse Padvinder" werd opge richt, waarvan de afdeling Alkmaar een onderdeel is. De padvindersbeweging werd ge sticht door de domine's zoon Sir Ro bert Stephenson Smyth Baden-Powell, die op 22 Februari 1857 te Londen werd geboren. Baden-Powell koos de loopbaan van officier en trok naar Brits-Indië, waar hij van 1876 tot 1884 verbleef, met een korte tussenpoos wegens ziekteverlof. Baden-Powell had een grote liefde voor de natuur en trok er vaak alleen op uit, waarbij hij dan geheel op zijn gehoor, reuk en gezicht vertrouwde. In 1884 trok het regiment naar Natal in Zuid-Afrika en toen het later naar Engeland terugkeerde, nam Baden- Powell deel aan tal van expedities in Afrika. Tijdens de Boerenoorlog ech ter, toen B.P. de rang van generaal had bereikt, en als zodanig de verde diging van Mafeking in handen had, en zijn troepen erg gedimd waren, liet hij het lichtere werk, ordonnansdienst, postdienst enz. verzorgen door jon gens en zo ontstond langzamerhand de eigenlijke padvindersbeweging. En toen hem later bleek, dat in Engeland tal van jongens en meisjes zijn boek „Aids to scouting" hadden gelezen, dat B.P. feitelijk voor de soldaten had geschreven, besloot de Chief een proef te nemen met een jongenskamp, dat een inslaand succes werd. Dit al les vond plaats in het jaar 1899. In Engeland. In 1908 publiceerde B.P. een boek, getiteld „Scouting for Boys", dat in zes afleveringen verscheen. Dit werk sloeg zo in,'dat nog eer het zesde deel het licht had gezien, al op tal van plaatsen padvinderstroepen opgericht waren, waarbij de uniform, zoals B.P. dat zo vaak droeg en de Stetsonhoed werden overgenomen. Een eigenlijke stichtingsdatum voor de padvinderij is dus niet aan te wijzen. Deze is lang zaam gegroeid, maar zeker is, dat, toen in 1909 een rally gehouden werd, reeds 11000 jongens aanwezig waren. Het tegenwoordige padvindersblad „The Scout" verscheen toen ook reeds. De beweging bleef niet beperkt tot Engeland en ook overal elders ter wereld werden padvindersgroepen op gericht, die allen dezelfde, interna tionale padvinderswet als hun wet aan namen en een grote familie vormden. Baden-Powell maakte een reis rond de wereld, waarbij hij alle troepen met raad en daad bijstond. Ook Nederland werd toen niet vergeten, waar de pad vinderij in 1910 werd bezocht. Hier te lande was echter nog geen sprake van een sterke vereniging. Alle troe pen werkten nog min of meer los van elkaar en het zou tot 1915 duren, eer de vereniging „De Nederlandse Pad vinders" tot stand kwam. In 1920 werd in Londen de eerste Jamboree gehouden en bij die gelegen heid werd Baden Powell tot Chief Scout of all The World uitgeroepen. In Nederland. De oudste sporen van de padvinderij in Nederland voeren terug tot het jaar 1910, waarin een weekblad werd uit gegeven onder redactie van Gos: de Voogt en geheel in de trant van het Engelse: „The Scout". Het doel was, de padvindersbeweging ook in Neder land bekend te maken en een vereni ging op te richten en toen wat later een Engelse troep ons land bezocht, werd de Nederlandse Padvinders Or ganisatie gesticht, kortweg N.P.O. ge noemd. Zije wier familienaam begint met de letters K. tot Koomen, moeten mor gen, Donderdag 25 Maart, in het uit- reiklokaal van de distributie, Ridder straat, hun nieuwe bonkaarten 806, brandstoffenkaarten en schoenenbon nen afhalen. De uitreiking geschiedt van 9—12 en van 24 ur. Lose inwisselingsbonnen van kaart 804 meebrengen, alsmede restant brandstoffenkaarten TA 707. waarop bon „Res. 2", en het volledig ingevul de formulier. OPBRENGST COLLECTE VER. „KINDERZORG". De op Zaterdag j.l. gehouden huis- en straatcollecte, ten bate van de Ned. Herv. Vereniging „Kinderzorg Noord- Holland" heeft opgebracht een bedrag ad f 1182. Voorwaar een prachtig re sultaat. En waar eerst slechts enkele jon gens waren, zoals b.v. in Amsterdam, waren er binnen enkele weken al hon derden en de beweging groeide zien derogen. De Hollandse padvinders droegen lasso's over hun uniform en toen B.P. Nederland bezocht trof hem dit zo, dat hij ook de Engelse Boy scouts adviseerde zulks te gaan doen. Naast de N.P.O. kwam al spoedig de Nederlandse padvindersbona (N.P.B.) terwijl ook nog meerdere plaatselijke verenigingen werden opgericht. Van enige centralisatie was dus geen spra ke en het zou tot December 1915 du ren, eer de verschillende organisaties tot overeenstemming kwamen en de Vereniging „De Nederlandse padvin ders", kortweg N.P.V. genoemd, werd opgericht, die onder beschermheer schap kwam te staan van wijleü' Prins Hendrik. Het werd inmiddels hoog tijd, dat de vereniging als een geheel naar buiten optrad, want het publiek raakte in verwarring door de vele verenigingen, die bovendien nog allen volgens een eigen systeem werkten en daardoor ondervond de padvindersbeweging lang niet die sympathie, die zij toch zo ten volle waard is. In een volgend artikel willen wij nagaan, welke geschiedenis de thans jubilerende Alkmaarse afdeling van de N.P.V. achter de rug heeft. WOENSDAG Gulden Vlies, 7.30 uur: Schipper naast God. Wapen van Haarlem, 8 uur: Jaarverga dering Med. Sportkeuring. Victory-Hotel, 7.45 uur: Genootschap NederlandFrankrijk. DONDERDAG. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Verkie zingsvergadering P.v/dA. BIOSCOPEN. Harmonie-theater, 7.30 uur: Het lied van Bernadette; tot 14 jaar onder ge leide. (Geprolongeerd). Woensdag 2,30 uur matlnée, Victoria Theater, 8 uur: Zonen der Zuidzee, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matinee. Cinema Americain, 8 uur: De andere, 18 jaar. Woensdag, 2.30 uur, matinée. NACHTDIENST TAXI'S. Adr. Louwe, Geestersingel 26, telefoon no. 2290. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel an der mens. Dat doet de wetenschappe lijke samenstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet ge ven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden Mededeling) Koopt tijdig Uw kaartjes Teneinde de Paasdrukte op te vangen, hebben de Nederlandse Spoorwegen het lofwaardige initia tief genomen op Zaterdagmiddag en Maandag (Tweede Paasdag) en kele extra treinen in de dienstrege ling op te nemen. Op Zaterdagmiddag vertrekken om 15.03 en 17.03 uur vóórtreinen in de richting Amsterdam. Om 14.56 en 16.56 uur komen hier extra treinen aan uit de richting Amsterdam. Op Tweede Paasdag zijn eveneens twee vóórtreinen naar Amsterdam in gelast en wel in de avonduren, om 21.03 en 22.03. Om 20.56 uur arriveert te Alkmaar een extra trein uit de rich ting van de hoofdstad. Teneinde queuevorming ,voor de lo ketten te voorkomen, wordt een ern stig beroep gedaan op het reizend pu bliek, zich vroegtijdig van plaatskaar- ten te voorzien. Als men Donderdag en Vrijdag de kaartjes voor Zaterdag koopt en Zondagmiddag en -avond die voor Tweede Paasdag, dan helpt u in de eerste plaats onze populaire N.S. en u voorkomt het missen van uw trein. Een grote bleke maan zwemt in een koepel van blauw licht. Bijna rond is die maan, 'alleen aan één kant groeit ér dagelijks nog een stukje bij. De maan kijkt neer op de-slapende stad. Roerloos Tigt het water, roerlóós staan de bómen. - In de hemelkoepel zijn millióenëh' gaatjes geprikt, waarachter het licht woont, dat door die gaatjes twinkelt. Als langs een lineaal getrokken staar, scheve schaduwen langs de gevels der huizen, blauw en zwart, en de dakpannen liggen te glimmen, of ze doornat zijn. Het dwaze tuinhekje boven op het gerechtsgebouw staat klaar en helder tegen de zilveren hemel af getekend. Twee katten blazen te gen elkaar op een muurtje. Een zwarte kat, die grijs lijkt in het maanlicht en een witte, die door de schaduwen donkerder schijnt. In het donker zijn alle katjes grauw. Alleen hun ogen staren groen en gemeen het duister in en als een metronoom zwiepen hun staarten. Ze hebben vast wat tegen elkaar, die katten, want ze zitten geweldig kwaad te doen en rommelen van binnen van nijd. Of zouden ze elkander soms juist erg aardig vinden? Zelfs katten schij nen daar geen onderscheid in te weten! En dan laten ze beidén te gelijk een schreeuw los, die de stilte van 4e nacht zó uiteen scheurt, dat de maan - ervan schrikt, en een toevlucht zoekt achter een voorbijzeilend propje wolkenwatten. De schaduwen zijn dan ook meteen verdwenen en het is alleen maar donker buiten,' ge woon donker. Voor de Meervoudige Kamer te Alk maar, gepresideerd door mr. Krabbe, stond Dinsdagmorgen terecht Antoon Cd O uit Egmond aan Zee. Het plegen van bigamie was de reden van zijn dagvaarding. Verdachte was met zijn vrouw in Nederlands-Indië door de Japanners geïnterneerd, doch al spoedig zag of hoorde hij niets meer van zijn vrouw. Alleen in 1944 had hij haar eens in de verte gezien. Van andere kampbewoners hoorde bij een enkele maal nogal tegenstrij dige berichten over zijn vrouw. Er wa ren er die vertelden dat zij was overle den, doch sommigen vertelden dat zij hier en anderen dat zij daar was. Con crete gegevens over zijn vrouw kreeg hij echter niet. In Holland terug gekomen trouwde hij op 27 Jan. 1946, zonder nog iets va.n zijn vrouw te hebben gehoord. De officier van Justitie, mr. Holsteijn noemde het een zeer ernstig feit doch schreef de handelingen van verdachte deels toe aan de toestand in de kam pen. Daarom was de officier genegen om het verzoek in het reclasserings- rapport te volgen een voorwaardelijke straf te eisen. De eis luidde 6 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. LOOS ALARM? Langs de waterkant aan de Gees tersingel nabij de Bergerbrug vond men gistermorgen een kinderfietsje en een paar strooien kinderslofjes. Daar een ongeluk werd gevreesd, stelde de politie ter plaatse een on derzoek in, dat echter geen resulta ten opleverde. Aan het bureau is geen vermissing van een kind opgft geven. Het fietsje en de slofjes zijn op het politiebureau gedeponeerd. Bij beschikking van de algemeen in specteur Rijkspolitie is in het kader van de herwaardering rangen de op perwachtmeester E. G. Fluyten, hoofd van het vakonderwijs bij het district Alkmaar der Rijkspolitie, te rekenen met ingang van 1 Januari 1946, alsnog tot adjudant bevorderd. De directie van 't Gulden Vlies heeft voor een uitstekend Paasprogramma gezorgd. De eerste Paasdag komt ten tweede male het uitstekende Cabaret van Toon Hermans. Medewerkenden hieraan zijn: Toon Hermans, Wiesje Bouwmeester, Jan van Ees, Scholten en van 't Zelfde, Andrea Domburg, Sonja van Weerdenburg, Herbert Joeks, het ballet Tiynneys en aan de vleugel: Peter Kellenbach. Tweede Paasdag komt de derde voorstelling van „Schipper naast God" door het gezelschap Cor v. d. Lugt- Melsert. Verder commentaar lijkt ons overbodig. Dinsdag 30 Maart vindt de laatste voorstelling van de abonnementsserie B plaats. Die avond wordt door het Residentietoneel (directeur Dirk Eer beek) „Ik heb de graaf vermoord", 'n uitstekende thriller ten tonele ge bracht. Medewerkenden zijn: Enny Meunier, Matthieu van Eysden, Lily Bouw meester, Dirk Verbeek, Ludzer Erin- ga, Gerard Schild, Frans v. d. Linden, Wim Pauw. Joris Collet, Jack Gimberg Anny Leenders, Steye v. Brandenburg Diny Spronk. De regie is van Bets Kanucci-Beckman. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Maart Si,175 kg Rode kool 27,2032,'40; 41,000 kg Gele kool 7—7,30 3000 kg Witte kool 36,90— 39,50; 1800 kg Bieten 6 Gisteravond is ten stadhuize 'n con tactcommissie van de afdeling Alk maar van het Roode Kruis opge richt. Daartoe waren door het bestuur 'n aantal ingezetenen geïnviteerd, die, merendeels door hun dames verge zeld, zich tegen acht uur in de trouwzaal verzamelden, waar ook 'n aantal mannelijke en vrouwelijke medewerkers van het Roode Kruis in hun keurige uniformen aanwezig waren en waar allen door de voor zitter der afdeling Alkmaar, dr. F. J. Frederikse, welkom werden geheten, die in het bijzonderzijn voldoening uitsprak over de tegenwoordigheid van de heer Van Slingerland als wnd. burgemeester, dr. Haar, als lid van het hoofdbestuur en baron Taets van Amerongen, die de bijeen komst namens de afdeling Bergen bewoonde. De voorzitter wees er op, dat het aantal leden sterk achteruit is ge gaan en dat het daarom nodig is op nieuw contact met de burgerij in al haar geestelijke stromingen te krijgen opdat de organisatie met steun van de bevolking haar menslievende taak weer op belangloze wijze zal kunnen vervullen. Het ideaal is, dat ieder lid van het Roode Kruis zal worden en daaraan zijn penninkske zal afdragen opdat de organisatie ook na de oorlog haar veelomvattende vredestaak naar behoren zal kunnen vervullen. 'Juist thans nu we in een wereld vol span ningen leven is het ieders morele plicht het werk van het Roode Kruis naar vermogen te steunen. Transport colonnes, de moedermelkcentrale, de Röntgendienst enz. kosten veel geld en eveneens de bloedtransfusiedienst waarbij het noodzakelijk is, dat ieder die zich als donor opgeeft, alle kosten v/elke hij daarvoor moet maken ver goed krijgt. Doordat ook de vredes taak zo enorm veel kosten met zich brengt moet er propaganda voor deze onmisbare instelling worden gemaakt. Spreker gaf toe, dat de organisatie in verloop van jaren ook haar tijden van inzinking had doorgemaakt, maar be treurde het dat haar na de laatste oor log diverse fouten zijn aangerekend, waarvoor het tegenwoordige bestuur Een werk met diepere betekenis Het Harmonietheater brengt als speciaal Paasprogramma een film uit de Liberty-film-productie, waar van de naam reeds lang vaststaat, Frank Capra, de man van Mr. Deeds goes to town, You can 't take it with you, Arsenic and old lace, maakte ook deze film met de oorspronkelijke titel „It 's a wonderful life". In meerdere films reeds werd het probleem van leven en dood aangesneden. Men den- ke slechts aan A stairway to heaven of het Franse Les jeux sont faits. En ook Capra begeeft zich op dit terrein. Hii doet dat op de manier, zoals Ca pra al zijn films maakt. Licht, vrolijk maar met de inslag van echt mense lijke gevoelens, die ontroering wek ken bij de toeschouwer, omdat deze daarin een stukje van zichzelf ontdek ken. Capra verdiept zich niet in diep zinnige vragen. Zijn personen zijn we zens van vlees en bloed en alleen met bet op de_ achtergrond aanwezig zijn van de „beschermengel zonder vleu gels" doet die andere wereld zijn in trede. George Bailey, de hoofdpersoon, knap gebracht door James Stewart heeft Clarence, zijn Beschermengel overigens hard nodig, want het leven spaart hem niet. Hem zomin als zijn vrouw (Donna Reed). En het komt zo ver, dat George geen uitweg meer' ziet en een poging tot Zelfmoord on derneemt, door in het water te sprin gen. Maar dan grijpt zijn: schutsengel in, die zich in het water werpt, om hulp schreeuwt en door George gered wordt, waardoor de poging wordt ver ijdeld. George leeft. Maar hij* beweert, dat hij net zo goed dood had kunnen zijn, want het leven heeft voer hem toch geen waarde meer. Dan begeeft de film zich op dat terrein, dat sommi ge regisseurs zo meesterlijk blijken te beheersen, juist even over de grens tussen leven en dood, nu eens aan de ze, dan weer aan gene "zijde. Op on navolgbare wijze drijft Capra zijn werk naar het doel n.l, de mens te overtuigen, dat het leven altijd de moeite waard is geleefd te worden en dat een goed mens nóóit tevergeefs leeft. De rol van George's opponent, de vrek Pootter, is als die van Tho mas Mitchell, Henry Travers en H. B. Jimmy Stewart Warner bewijzen, dat Capra beschik te over een- keur van acteurs, die „Mens, durf te leven" maakten tot dat wat het geworden is, een goede, knap pe film, met een diepere grond, maar gebracht op de manier, zoals alleen Capra dit kan. niet verantwoordelijk kan worden ge steld. Hij las tenslotte een brief voor van een Alkmaarder, die voor zijn lidmaatschap bedankt had en lichtte daarbij duidelijk toe, dat de gewraakte tekortkomingen de afdeling niet mo gen worden aangerekend. Trouwens, wie bedankt verzwakt r if deze mooie instelling en berokkent daarmede de gemeenschap meer schade dan hij an deren kan verwijten. Dr. Haar van het hoofdbestuur zette uiteen op welke Wijze het hoofdbestuur in de eerstvolgende maanden propa ganda voor het menslievende werk zal maken, o.a. door een radio-campagne waarvoor men de zekerheid van een honderdtal uitzendingen heeft verkre gen. Tabaks- en snoepkaarten zullen met, reclameleuzen bedrukt worden en in 2,5 millioen gezinnen zal' een Rode Kruis courant verspreid worden, waar voor de kostoen door advertenties en 'n prijsvraag gedekt moeten worden. Jaar lijks zal een grote campagne worden gehouden om sympathie voor de orga nisatie te winnen en gelden te verza melen voor de enige instelling ter we reld die een vlag heeft welke zij in alle landen kan voeren en die overal erkend wordt. Spreker gaf een overzicht van de vele brochures, welke bij het winnen van leden van betekenis kunnen zijn, gaf een uitvoerig exposé van alle nut tige doeleinden, welke door het bin nenkomen van voldoende geld verwe zenlijkt kunnen worden en verklaarde daarna de contact-commissie welke in volgende bijeenkomsten een werk programma zal bespreken voor ge ïnstalleerd. De contact-commissie. In deze contact-commissie hebben de volgende dames en heren zitting ge nomen: Tj. N. Adema, mej. E. de Boer, C, Couwenhoven, J. Dreeuws, J. E. van Elburg, H. Haytema Pz., J. W. A. Heu se veldt, Ds. J. H. Klein Wassink, Mr. H. Lesterhuis, Dr. W. J. Lojenga, J van Maarleveld, Pater Meyer, F. Put man, Ds. F. W. Rappold, Ds. P. C. Roo- denburg, Ir. W. M. van Rossum du Chattel, D. J. Scheffel, W. Schmidt, G. van Slingerland, Ds. A. J. van der Sluis, Mr R. Veendorp, I. Vleugel, W. Voort- huisen, Ds. W. Wesseldijk, D. J. Wol- dendorp en Mr. E. H. J. Wynne. Vóór en na de pauze werden enige filtns vertoond, waarvan voorname lijk die van het zegenrijke werk on der de verarmde en hongerende In dische bevolking een treffend beeld gaf van het menslievend werk, dat er in dat gebied nog te doen valt. Een tweede film belichtte het werk van het Rode Kruis aller landen in oor logstijd toen deze prachtige organi satie de enige was, die contact bracht tussen zo velen, die in concentratie kampen verbleven en hun gezinnen in verre landen en die deze onge lukkige gevangenen hulp en steun verleende om hun het leed van de oorlog zo dragelijk mogelijk te ma ken. ONGELUK. Een motorrijder, die al te veel haast had, wilde Maandag j.l. op de smalle Friesebrug een andere motor rijder passeren, met het gevolg dat zijn stuur de andere motor raakte en hii kwam te vallen. De motor van de passerende motorrijder werd zwaar beschadigd. EIGENAAR MELDT U! Enige tijd geleden maakten wij melding vaq de vondst van een steekwagentje en een IJzeren krui wagen, die te Alkmaar op de straat werden aangetroffen. Nog steeds heeft de eigenaar zich niet gemeld. De beide voorwerpen staan nog steeds ter beschikking van de eige naar (op het politiebureau). Voor een volle zaal sprak gisteren de heer S. Tas, journalist,, over de recente gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije. Tas keerde na de staats greep uit dat land terug en gaf zijn toehoorders een uitstekend beeld van de feiten, die daar plaats vonden, waarbij veel verhelderend werkte. Aan het slot van zijn rede toonde spr. aan, dat er maar één middel béstaat om aan de dreiging het hoofd te.bie- den, n.l. het voeren van een doelbe wuste progressieve politiek. Com munisme is het socialisme van de wrok, zeide de heer Tas, maar zonder de steun van het Rode leger heeft het nergens kans, dat hebben de gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije be wezen. De heer Tas begon zijn terugblik bij de bevrijding en toonde aan, hoe er toen alom een enorme goodwill bestond voor Sovjet-Rusland. En de politiek van dat land beloofde geweldige vruchten, als er geduld werd betracht. Dit geduld ontbrak. De opgeheven Komintern keerde als Kominform terug, stakings golven trokken over Europa en het Plan-Marshall werd overal door de communisten aangevallen. Daarmee heeft Rusland de goodwill definitief verspeeld zeide spr. Uitvoerig stond de heer Tas daarop stil bij de gebeurtenissen in Praag, waarbij hij vooral de nadruk legde op het bezwijken van Benesj, dat veroor zaakt werd door drie feiten, n.L de stakingsdreiging van Gottwald, uit gaande van het (communistische) mi nisterie van Binnenlandse Zaken, de „bescherming" die de (communistische) politie de stakers zou geven en de be wering, dat verzet tegen de staking verzet tegen de politie zou betekenen en dat het Rode leger dan zou inter veniëren. Een duivelse opzet noemde spr. deze campagne en hij overtuigde zijn toehoorders van het feit, dat van Tsjecho-Slowakije een les te leren valt. De terreur, die spr. met voorbeelden staafde, noemde hij veel zwaarder, dan die tijdens de Duitse bezetting. Toen onderkende men vriend en vijand, hier echter zijn het allen Tsjechen, terwijl ook de terreur zich op alle terreinen uitstrekt, niet alleen in de politiek. Een Tsjechisch student heeft tot spr. ge zegd: Hier is alles duidelijk en kan niets verdoezeld worden. De goedpra ters van vandaag zijn de Quislings van morgen". Het enige verdedigingsmiddel tegen een dergelijke gang van zaken noemde spr. een duidelijk „neen", dat trouwens ook al gehoord wordt in alle West- Europese landen. Vooral naar aanleiding van vragen- toonde spr. aan, hoe de soc.-democraten elleen. in de, regering bleven, toen ka tholieken en vrijzinnigen aftraden, om onder leiding van Benesj de politiek te saboteren en het tempo te vertragen. Zijn rede, die herhaaldelijk door luid applaus werd onderbroken, liet niet na, op de aanwezigen grote indruk te ma ken, hetgeen duidelijk tot uiting kwam in het dankwoord, dat de heer C. Cou wenhoven namens de toehoorders aan het slot sprak. ms (Buiten verantwoordelijkheid der red.) Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik onderstaande in Uw blad opgenomen. Naar aanleiding van het voornemen der regering tot het vormen van een Hulppolitie vernemen wij uit de krin gen van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm het volgende: De versterking van het machtsappa raat moet worden toegejuicht, doch da versterking dient te geschieden op de kortst mogelijke termijn. De thans ont worpen plannen zullen eerst na ge ruime tijd tot het beoogde doel en re sultaat leiden. In de tweede plaats is hetgeen voor gesteld wordt, geheel onvoldoende. Om een gewelddadig optreden van ex tremisten te voorkomen moet men de beschikking hebben over sterke con centraties. Bovendien zijn Rijks- en Gemeente politie niet de meest geschikte in stituten om de noodzakelijke ge vechtshandelingen te verrichten. Onverklaarbaar is- het daarom, dat de Bijzondere Vrijwillige Landstorm niet als instituut in zijn geheel wordt ingeschakeld. Door deze inschakeling zou de regering onmiddellijk de be schikking hebben over een sterk korps, hetwelk vóór de oorlog 80000 man telde en waarvan de krachtige preventieve werking niet onderschat mag worden. Het zou te wensen zijn, dat de rege ring de B.V.L. die in korte tijd ge reed gemaakt kan worden, alsnog bij. haar plannen zal betrekken. Daarmede, zou tevens worden tegemoet gekomen aan het verlangen, dat in de laatste tijd van allerlei kant tot uiting werd gebracht. EEN LEZER.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2