V Fa.YPMA r Sterke verhalen over ratten Tweede Panama-kanaal op komst COUPEUSE Nieuwe Gramofoonplaten Euwe en Reshevsky delen de punten Abonneert U op dit blad l| ROKKEN PODIUM' WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN Zij spaarden zelfs het ontbijt van Napoleon niet! J Bollenveiling „West-Friesland" Marktberichten Afweermiddel tegen atoombom zal 2.483 000.000 kosten A. L. Gransbergen VROUWEN-VERDRIET uw Stofzuiger vlug N.V. Boekhandel v.h. Herm. Coster en Zn. DE MUZIEK NAAR UI"* HARTL PLISSEE ilckmarm inn 'ezer dagen, bladerend in het elf de deel van de vierde, herziene en bijgewerkte druk van Winkler Prins' Geïllustreerde -Encyclopaedic, bleef mijn oog een moment rusten op de definitie van „Kunst". Ik las daar dat „Kunst afgeleid is van kunnen, in het algemeen een door oefening ver kregen vaardigheid. Men onder scheidt......" en dan volgt er een lang artikel over de soorten van Kunst die bestaan. Ik vermoed, dat de geachte en hooggeleerde samensteller .van "dit waardige boek zwaar aan de grona heeft gezeten, toe,, hij moest trach ten een definitie van Kunst te geven. Hij heeft ongetwijfeld geweten dat geen sterveling vóór hem erin ge slaagd was in dit opzicht tot een enigszins aanvaardbare definitie te komen en zijn eigen beperktheid in ogenschouw nemende, moet hij wel terneergeslagen geweest zijn het be grip Kunst slechts van zó verre en zó onzuiver cn onvolmaakt te hebban moeten benaderen. Toch behoefde deze ijverig wer kende man dit niet te zijn. Mocht hij eisen dat hem, als Nederlands taalverrijker en taalzuiveraar, méér licht en inzicht geschonken zou wor den dan bijvoorbeeld aan Cicero, Pla to, Petroniust aan de wijze en harts tochtelijke middeleeuwse - zoekers naar Wijsheid en Kunst, en aan alle andere wijze zoekers m de nieuwe tijd en de allernieuwste, waarin v;u thans het dubieuze geluk hebben te beslaan? Wat Kunst is kan niet onder woor den worden gebracht met een ten slotte zo onvolmaakt en volstrekt ontoereikend medium als de taal. Wat Kunst is, wat tot de Kunst be hoort, dat kan alleen gezegd worden met de taal van het hart, met de woorden van de ziel. En dat zijn woorden die niet gevormd worden via de stembanden noch via penhou der of schrijfmachine, dat zijn woor den die klank noch vorm bezitten doch ergens zweven in dat myste rieuze rijk van de menselijke ziel, hfet voor anderen onverbiddelijk afge grendelde terra incognita. Da eeuwen door zocht de mens naar de waarheid, omdat er zondèr waar heid, waarachtigheid, geen Kunst be staan kan. En hoewel deze waarheid hopelozer zoek schijnt dan ooit, hoe wel de leugen en de onoprechtheid ons i-r-nauwend omknellen, men heeft wanhopen haar eens te vinden. Want ze i s er: achter en onder en boven en midden in elk ding, ieder woord, ieder mens. Maas --1 alles is de waarheid ver dwaald achter de betonnen muren van huichelarij, conventie, zelfbedrog en barbaars egoïsme. En zonder waarheid zal het een illusie blijven tot waarlijk grote Kunst-prestaties te komen, omdat Kunst en Waarheid, we zeiden het al, een onverbrekelijke twee-eenheid vormen, een onafschei delijke tweeling. De ee.n kan niet zijn zonder de ander. Ze bestaan belde door, voor en uit elkaar. Men kan dit nu zwaar op de hand vinden en theoretisch gefilosofeer en ongeschikt ter lezing. En men kan het ongelezen ter zijde schuiven en zich rustig bepalen tot de orde van de dag. Helaas verandert dit niets geen tittel of jota, aan de harde fei ten en nog minder aan de trieste waarheid dat we met die feiten iedere dag te maken hebben. Steeds opnieuw, ieder ogenblik, elke dag. De vraag wordt wel gesteld of wij, twin tigste eeuwers, aan het einde staan van een tijdperk. Of wij thans aange land zijn in de na-dagen van een ver worden, gedegenereerde en 'tot de laatste resten opgebruikte bescha vingsperiode. Men bedoelt daarmee of de kleinkinderen van onze kinderen later in hun geschiedenisboekjes (aannemende dat zoiets als een ge schiedenisboekje dan nog bestaat. zullen opdreunen: 1950: ondergang van de Nieuwste Tijd, einde der zoge naamd e Twintig Eeuwse Beschaving (door atoomgeweld) Ik geloof niet, dat het zó trièst ge- tnr (IS'i ?1J het dat we anderzijds toch Wel hopeloos ver verwijderd zijn ri«i grandeur van stijl, die een deel van de middeleeuwen en de renaissance te zien gaven. Zolang er nog in 1948 schilders zijn, die het leven met een verrukkelijk palet weten te schilderen, zolang behoef er met gewanhoopt te worden. Zo lang men een Margot Fonteyn in Le Lac des Cygnes, het ballet dat vorige week door Sadler's Wells ensemble is gedanst in de Amsterdamse Stads schouwburg, kan aanschouwen en zich voelt opgeheven in een volstrekt 011-aardse sfeer, zolang is een be schaving nog niet teloorgegaan. En evenmm zolang er boeken worden geschreven door mannen als Arthur p" Sehe,n,del' Thomas Mann en Frangois Mauriac en verzen gedicht door figuren als A. Roland Holst, Bloem en Nyhoff, om, wat de laat- sten betreft, alleen 'maar in de lage landen te blijven. Zou hij bedaard worden? De bekende motorrenner P. van Aartsen gaf, toen wij hem een en ander omtrent zijn verwachtin gen voor 't komende motorsport seizoen vroegen, te kennen, dat hij voornemens was, de rensport er aan te geven. „Nog een* paar maandjes misschien", zo sprak hij „en dan voor mij maar weer eens een ander!" Waarschijnlijk wordt zijn tro- pheeënkast te klein De ergste fout, die de mens -kan maken, is te veronderstellen, dat hij zónder contact met Kunst kan be staan, leven en gedijen. Het is niet waar. Beklagenswaardig is hij die eenzaam trekt door de eindeloze en kille gangen, de dorre woestijnen en de woeste hoogvlakten van een leven, uitsluitend geleefd in de bittere rea liteit van iedere dag. Ergens moet men zich toch kunnen verheffen, er gens moet men de vleugels en wieken vinden, die instaat stellen te vluch ten naar de blauwe wijsheid, dat godzalig dorado van de menselijke geest, dat zweeft rondom ons en betreedbaar is voor een ieder die niet verleerde te luisteren naar het manend popelen van het eigen hart. En hiermede besluit ik dan voor lopig het werk aan deze rubriek. Bi] alle critiek op hef werk, bij menige onvriendelijke opmerking die stellig gemaakt zal zijn bij het geven van een oordeel over kunstzinnige ge beurtenissen in de hoofdstad van dit land, hoop ik van harte dat er toch ooi; een kleine kern van lezers is ge weest, die het niet bij voortduring al „te oneens met mij is geweest. Dat zou mij dan oprecht verheugen en de er varing schenken, dat men niet geheel voor niets geschreven heeft. Dat deze laatste bijdrage ietwat in mineur was (doch stellig niet ten volle!), een weemoedige inslag hadver geef het mij. In ieder afscheid zit nu eenmaal iets onnerroepelijks en ieder afscheid, pok een tijdelijk, draagt de mogelijkheid in zich van een defini tief afscheid. Ik groet mijn lezers hartelijk en hoop hen in deze rubriek later op nieuw te mogen ontmoeten. ANTHONY VAN KAMPEN. Aldabi, Bahia-R'dam, 25 Maart 70 mijl Zuid v. Pernambuco. Amstel- dijk, 2§ Maart van Mobile te R'dam. Amsteldiep, 24 Maart van Banjoewangi te Panaroekan. Arnedijk, 24 Maart van Vera Cruz te CoastzacoalcOs. Bengkalis, 22 Maart van East-Londen n. Durban. Blommersdijk, ,25 Maart v. Norfolk te Baltimore. Boschfontein, 26 Maart van Dar es Salaam te A'dam. Corilla, 26 Maart van Liverpool te Curasao verwacht. Cottica, 26 Maart van Paramaribo te A'dam verwacht. Eemdijk, 24 Maart van alveston te P. Arthur. Kelbergen, 26 Maart van La Gallette te IJmuiden. Kertosono, R'dam-Batavia, 26 Maart van Lissabon. Kota Inten, 25 Maart van Halifax naar R'dam. Nigerstroom, West Afri- ka-A'dam, pass. 25 Maart Canarische eilanden. Papendrecht, Aba(^in-Ham- burg, 25 Maart van Port Said. Prins Willem 4, Jaffa-Cardiff, pass. 26 Maart Malta. Samarinda, 25 Maart v. Los Angeles naar Tacoma. Singkep, 26 Maart van Semarang te Soerabaja. Stad Maastricht, 25 Maart van Gibral tar naar IJmuiden. Stuyvesant, 25 Maart van Trinidad te La Guaira. Sumatra, 25 Maart van Houston naar New Orleans. Telamon, 26 Maart van Port Liberte te New York Verw. Van Ostade, Paramaribo-A'dam, 24 Maart» te Trinidad. Veendam, vertr. 27 Maart van New York naar R'dam. Willem Ruys, Batavia-R'dam, 25 Maart van Port Said. Winterswijk, 26 Maart van Vlaai-dingen' te Saffi. Zuiderkruis, 26 Maart van Palembang te Batavia. HEM, 26 Maart. Grove Schotse 6.30; Late aardappelen 8.70; witlof I 4249. II 2244; peen 21; spinazie 23 32; spruiten 853; St. Remy 57; Present van Engeland 1.07: Bellefleur 4160; Bramley 3552. V. LIET moge de lezers welbekend zijn, dat de plantenziekten- kundige dienst te Wageningen het vorige jaar de verdelgings- strijd heeft aangeboden tegen de alles-vernielende knagers. De meest voorkomende ratten- soorten in ons land zijn de wa terrat en de bruine rat. Wanneer de bruine rat precies ge komen is, weet men niet. Wel, dat Azië haar vaderland is. Volgens Pallas vertoonden zij zich in grote scharen aan de oever van de Wolga. Zij verspreidden zich vandaar naar het Westen. Vermoed wordt, dat de bruine rat in 1732 van Indië per schip in Engeland is gekomen. In 1775 werd ze naar Amerika ver scheept en verbreidde zij zich daar ongelooflijk snel. Zo staan de volgende verhalen ver meld: Eilanders waren driemaal ver plicht maïs te zaaien, alvorens het zaaisel zover gevorderd was, dat het niet meer door de ratten werd opge geten. Op een dicht bij Frankrijk gelegen eiland, het z.g. Schapen eiland, hadden de ratten zich zó sterk vermeerderd, dat het noodza kelijk was de vele daar voorhanden zijnde schapen weg te voeren. Op het Robinson-eiland Juan Fernandes wa ren de ratten zo talrijk geworden, dat zij, verenigd, hónden en katten aanvielen. RATTEN IN DE CEL. De in het begin van de 19e eeuw daarheen gebrachte politieke misda digers moesten 6 tot 8 katten bij zich houden, om des nachts tenminste enige rust te kunnen genieten. Zelfs wordt vermeld, dat de bewoners .van het Griekse eiland Joura door de ratten verdreven werden. In Parijs werden in een slachthuis in 4 weken 16000 ratten gedood en in 'n vellerij werden in één nacht 35 lichamen van paarden tot op het been afgeknaagd. Verhaald wordt, dat Napoleon op St. Helena op 27 Juni 1816 zonder onbijt bleef, omdat de ratten in de voorgaande nacht de keuken hadden kunnen binnendrin gen en alles weggesleept hadden. Zij kwamen daar in groten getale voor, waren kwaadaardig en buitengewoon brutaal. Doorgaans waren enkele da gen voldoende voor hen, om muren of houten wanden van de eenvoudige wcning van de Keizer door te kna gen. Gedurende de maaltijd van de Keizer kwamen zij in de kamer en nadien werd er zoveel mogelijk met hen afgerekend. Gevogelte kon in geen geval worden gehouden. Zij haalden des nachts zelfs de vogels uit de bomen. In het jaar 1931 vielen de ratten het elfjarig zoontje van de molenaar in Junkersdorf 's avonds in bed aan en keerden zélfs terug nadat zij door het hulpgeroep van het kereltje te voren waren verjaagd. LEVEND OPGEGETEN Een Engels kapitein vertelt, dat hij op zekere nacht in Aden wakker werd, omdat ratten aan zijn tenen begonnen te knabbelen. In de herfst van 1904 werd meegedeeld, dat een arme man, die zich, dronken zijnde, in zijn hut in een achterbuurt van Parijs te slapen had gelegd, door ratten overvallen en om zo te zeggen levend opgegeten werd. Gelukkig schijnen ze in het algemeen m ons land niet zo kwaadaardig en brutaal te zijn en ook niet in zó groten getale of zó uitgehongerd, dat zij mensen aanvallen. Toch leest men nu en dan van aanvallen op kinderen in de wieg. Kieskeurig zijn de ratten in het geheel niet, want het zijn alleseters. Ai wat uit het planten- en dierenrijk met enige mogelijkheid kan woraen gegeten, is van hun gading. Insecten en muizen lusten zij gaarne, doch ook kuikens en eendjes. Deze worden al zwemmende onder water getrok ken en gedood. Ze zijn zeer bloed dorstig. Eieren worden weggesleept evenals allerlei veldvruchten, zaden niet te vergeten. Vette varkens hebben ze wel eens stukken uit het lichaam gebeten. Twee tot viermaal brengen de wijfjes-ratten, per jaar vele jongen ter wereld. Op Jamaica, een eiland ongeveer zo groot als ons land, kostte de vijand aan oogst'verlies en aan be strijdingsmiddelen tot 1872 jaarlijks ruim 1 millioen gulden. De water- of woelrat komt zeer veel voor op lage, maar ook droge gronden. Op deze gronden draagt zij de naam van aard- of vreetwolf. De schade, die het dier aanbrengt, kan groot zijn. De meest typische be schadiging is het afknagen van de schors en van de wortels van bomen, speciaal appelbomen. Maar ook knaagt ze bieten, rabarber, knolge wassen, bonen en erwten af. Tenslotte nog het algemene ge vaar, dat er gelegen t in het ver spreiden van ziekten, die de ratten verspreiden in magazijnen, waar etenswaren zijn opgeslagen, alsmeae in het water waar weieens op on doordachte wijze door de (jeugd zwembaden worden genomen. De laatste veiling in dit seizoen werd 24 Maart gehouden, waarvoor nog weer pl.m, 1000 partijen werden aangevoerd. Goede partijen werden voor plantdoeleinden nog wel ver kocht, ofschoon de animo niet groot is. Besteed werd voor: Acca Laurentia 6-8 25, 4-6 15-20; Amidonette 4-6 40, 2-4 16; J. S. Bach 6-8 100; Bitt O'Hae- ven' 6-8 20-25: Briljant 4-6 40. 2-4 18; Blo mfontein 6-8 85; Crimson Glow 6-8 35. 4-6 25; Will. Copland 6-8 45-55, 4-6 25-30; Dr. Dentz 6-8 35, 4-6 15-25; Early Sunrise 4-6 40, 2-4 18-25; Gold- lac 6-8 15-18; Hollands Qlory 4-6 20; III de France 6-8 18, 4-6 15; Juniklok- ken 6-8 110. 4-6 55: Lilac worfder 6-8 25-30, 4-6 30. 2-4 16; Lavendel Dream 4-6 180-200, 2-4 50; Leeuwenhorst 4-6 200-230. 2-4 110-120; Marks Memory 6-8 30-40, 4-6 15-30 2-4 15; Majuba 6-8 30-35. 4-6 25; Maskerade. 4-6 20; Nieuw Europa 6-8 100-110. 4-6 50-70, 2-4 10; Picardië 6-8 60. 4-6 50; Rosa van Lima 6-8 45, 4-6 35-40, 2-4 16; Re- Bgenbogen 4-6 20; Sneeuwprinces 6-8 25-30, 4-6 25; Slaman Joy 6-8 25, 4-6 20-25; Silentium 6-8 20, 4-6 15; Van Tieuhoven 6-8 20-30, 4-6 18-20; Vincent van Gogh 6-8 80. Alles per J00 stuks. Kralen: Abu Hassan 12-13; Aranjuez 0.40-0.50; Aviatrice 40; J. S. Bach 2.10 -3.00; Firefly 0.90-1.10; Hokifs Pokus 175; L' 111 de France 0.50; Joh. van Konijnenburg 17; Lavendel Dream 5.50; Leeuwenhorst 7.50-8.00; Mansoer 8.00; Nfcuw Europa 45-55; Picardië 0.40-0.60: Paul Rubens 7.50; Sweet Se venteen 190-2.00; Topscore 0.70; Vin cent van Gogh 0.60-1.10; Will. Copland 0.70-1.00. Alles 'per liter. WOGNUM, 26 Maart. Witlof I 41—47. II 32—39, III 16—29, aanvoer 6300 kg Bevelanders 8.50; uien 53; spinazie 1231; provisie-peer 4057; bieten 6. AVENHORN. 25 Maart 1948. 44-52: II 35-43; 10950 kg peen. per 100 kg gele kool 59.10: 12450 kg witlof I 44a52; 3543: 10950 kg peen. per 100 kg. peen II 18.9020.30; peen III 20 20.10. Er zal wel geen burger van de Verenigde Staten meer te vinden zijn, die nog gelooft in de onkwets baarheid van zjjn land in een toe komstige oorlog. De ontwikkeling van de techniek en van de moderne oorlogvoering maakt, dat er maar weinig plekjes in ons aardse tra nendal zijn te vinden, waar men zieh aan de dampen van een even tuele nieuwe wereldbrand zou kun nen ontttrekken. Elke afstand is te overbruggen en elk bolwerk wordt in de schaduw van het moderne wapen van Damocles, de atoombom, een kaartenhuis. De Achilleshiel van de V.S. is het kwetsbare Panama-kanaal, waarvan het atrategisch- en economisch belang ge noegzaam bekend is, en dat als iet ware de luchtaanvallen uitlokt. Eén enkele bom op het sluizensysteem zou dit kanaal voor enkele jaren onbruik baar maken, hetgeen gelijk zou staan met eeu dolksteek in de rug van een strijdende natie. Om deze dreiging te ontgaan zijn plafinen ontworpen ter verbetering of vervanging van het Panamakanaal De meeste projecten, die zijn ingediend, zijn onpractisch, onafdoende of on uitvoerbaar, met uitzondering van het plan, dat uit de boezem van de leger leiding is voortgekomen Volgens dit laatste is het voor de nationale defen sie noodzakelijk een geheel nieuw ka naal op zeeniveau te graven. Hoewel dit project nog niet aan de publieke opinie is voorgelegd en het Congres er tiog geen toestemming voor heeft ge geven, zal het zeer waarschijnlijk wel uitgevoerd worden. Dit nieuwe kanaal zal 2.483.000.000 kosten, d.w.z. twee maal zoveel'" als Amerika's grootste werk tot nu toe, de kunstmatige be vloering van de Tennysee-vallei. Uit liet oogpunt van defensie acht men de besteding'van dit astronomisch bedrag, dat een zwaar offer betekent voor Amerika's schatkist èn de belasting betalers verantwoord. GIGANTISCH WERK. Niei alleen de kwetsbaarheid bij bom aanvallen, maar ook het feit, dat de grootste oorlogsschepelf, met namis sommige vliegdekschepen, het huidige kanaal niet meer passeren kunnen, acht men een reden om een tweede kanaal te graven. Er zijn bovendicij ook nog zuiver commerciële redenen, 'waarop men zich beroept: statistieken tonen aan, dat omstreeks 1965 het be staande' kanaal onmogelijk meer het maritieme verkeer zal kunnen verwer ken. De capaciteit van de nieuwe Wa tergang zgj dubbel zo groot zijn, ter wijl de onderhoudskosten veel en veel geringer zullen zijn. Het nieuwe Panamakanaal, dat geen sluizen van node heeft omdat het 18 m. onder zeeniveau wordt ge graven cn waarvan de aanleg 10 a 15 jaar zal vergen, zal practisch rechtlijnig worden met een minimum breedte van 60 m. en een maximum breedte van 225 m. De doortocht, die nu 7 a 8 uur duurt, zal worden teruggebracht tot 4 uur. Men ver wacht 117.000 ton metaal, 3.100.000 vaten cement en 178.000.000 zware platen nodig te hebben. TREIN VERVOERT SCHIP. Er zijn maar liefst 22 andere projec ten ingediend, die echter geen van alle in aanmerking voor verwezen lijking komen. Het meest fantastische plan beoogde transport van de schepen per super-trein dwars over de land engte van Panama! Het zou nodig zijn aan beide haven te bouwen, die echter zouden concurreren met de reeds be staande havens van Colon en Panama. Ook het Ministerie van Marine der V S. diende een plan in, vólgens het welk alle bochten van het 1 bestaande kanaal worden opgeheven en nieuwe sluiswerken aangelegd. Men heeft de Marine verweten, dat de kwetsbaarheid van het kanaal niet zou verminderen, waarop de plannenmakers riposteer den, dat in geval van een atoomoorlog geen enkel kanaal verdedigd zou kun nen worden. ONGEKROONDE KONING. Het plan van het Leger kan onder- j meer de goedkeuring wegdragen van generaal Joseph C. Mehaffey, gouver neur van 'de Panama-zóne, bijgenaamd „de koning van het kanaal". „Moet ik die map nu met „gouver neur" of „generaal" aanspreken?", vroeg eens iemand, die Mehaffey in zijn woning ging bezoeken. Waarop een politieagent antwoordde: „Mijn vriend, denk er aan. dat het niet lang meer zal duren, dat wij 130 generaals in ons leger hebben. Maar er je slechts één gouverneur van Panama!" Deze mysterieuze figuur draagt de verantwoordelijkheid voor veiligheid en onderhoud van het Panama-kanaal. Op een grondgebied van 90 bij 18 km is hij ongekroonde koning. Gedurende de laatste oorlog heeft hij de door vaart van 5300 oorlogsschepen en.8500 troepentransporten of militaire ladin gen gecontroleerd. Particuliere artsen bestaan hier niet: de Staat zorgt voor hospitalen en apo theken De gouverneur heeft zijn eigen postdienst en zijn privé-postzegels. Zelfs het luchtverkeer boveb zijn zóne valt onder Mehaffey's jurisdictie. Hij is tevens president van de spoorwegen en staat aan het hoofd van de post dienst. Het spreekt vanzelf, dat zijn talrijke bevoegdheden ruimte hebben gegeven aan commentaren: velen zou den graag zijn macht beknot zien. Toch is die macht, beperkter dan wel lijkt, want Panama is practisch de 49e ster in de Amerikaanse vlag en de V.S. nemen geen risico's nu de mogelijkheid bestaat, dat de exploitanten van èen atoombom dit dundoek verpulvert. (Nadruk verboden). Vrijdagmiddag is in de Dieren tuin te 's-Gravenhage de partij EuweReshevsky voortgezet, welkg, was onderbroken in de volgende stelling: Wit (Euwe): Kfl,'Df5, Td3 en g4, Lel, Ph5. Pi a4, e5, f3 en h4; Zwart (Reshevsky): Kh8, Da2, Tf8 en h2, Pe6, Pi a5, c6, f7, g7 en I16. De ingesloten zet van dr. Euwe was: 41. Td3—e3, waarop zWart, zoals, verwacht werd, antwoordde, 41Th2—hl 42. Tg4gl Da2h2 Dwingt wit een maatregel te treffen tegen de matdreiging op gl. 43. Df5g4 g7—gl Zwart had eerst de witte koningin van de f-lijn verjaagd en valt nu het witte paard aan. De mogelijk heid tot winst wordt voor wit aan merkelijk beperkt, alles een gevolg van de afgegeven zet 41. Te3 in pl. van'41. Kgl. Immers als Ph5 wordt verplaatst heeft Pe6 vrij spel, b.v. 44. Pf6, Pf4 en dit paard 'mag niet genomen worden, wegens Tgl:mat. Wit besluit daarom het stuk terug te geven, met de hoop door zijn gunsti ger pionstelling nog kans op winst te houden. 44. Te3e2 Thlxgl 45. Dg4xgl Dh2xgl 46. Kflxgl g6xh5 Zwart heeft zijn officier terug, maar zijn pionnen zijn zwak. 47. Te2e4 Kh8—h7 48. Lelxa5 Het materieel evenwicht is hersteld en de witte pionnen zijn beter. 48Tf8b8 49. Te4b4 TbS—a8 50.®La5—b6 Kh7—g6 51. a4—a5 Wit heeft juist tijd om aldus zijn a- pion te dekken, voordat zwart pion e5 aanvalt. 51. Kg6—f5 I 52. Tb4—e4 Ta8—a6 53. Kgl—f2 Pe6—f4 54. Te4c4 c6c5 55. Kf2g3 Pf4d5 56. Lb6d8 Euwe had nog juist een minuut voor zijn 'laatste zet, maar de winstkans is voorbij. 56Ta6a8 57. Ld8b6 remise Velen hadden gehoopt dr. Euwe zijn eerste winstpunt te zien beha- leh en bij het allerbeste, spel zou dit ook het geval kunnen zijn, maar om te beginnen was zijn ingesloten zet niet de beste. Echter ook daarna was nog winst mogelijk, Euwe heeft echter helaas de weg naar winst niet gevonden en hoewel hij in het eindspel nog zijn uiterste best deed, liet de slimme Amerikaan zich niet verschalken en Euwe moest zich met remise tevre- dei stellen. ZWAAG, 26 Maart 1948 Spinazie 18— 32, uien 39—56, prei 3144, gele bewaar kool 10,80—12,30 spruitkool0,62 witlof 22— 5ó, radijs 713 rabarber 5459, andijvie 60—72, sla 9—19, knolselderijA 15, B 7. Goudreinetten 5785" Present van Enge land 5159, Jonathan 81121, Glorie van Holland 2453 Gieser Wildeman 68, Win- terjan 4457, Provisiepeer 48—64, St Remi 4IH-58 Ondertrouwd: FRANS A. J. VAN HECK 011 NELLY PARMA. Do Huwelijksvoltrekking zal plaats hebben op 6 April a.s. voorin. 11 uur. Receptie van 3 tot 5 uur Verenigingsgebouw Heul. Alkmaar. Langestraat S3, 25 Maart 1948. Getrouwd: - G DE JONGH en B. JONKER. die, mede namens weder zijdse ouders, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden, Zwolle, 24 Maart 1948. Beukenallee A 37. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvan- geit na het overlijden van onze lieve Man. VfMer, Schoonzoon, Broeder cn Bohuwdbroeder, de Wel edelgestrenge Heer J WERKMAN. Kapitein bij de Kon. Landmacht, betuigen wij onze harte lijke dank. Alkmaar,, 27 Maart 1948. Rippingstraat 33. Uit aller naam, E. WERKMAN- SPAAN Voor do vele blijken van belangstelling bij mijn 40-jarig ambts jubileum als opzichter- hulpkeurmeester bij het Gemeente-Slachthuis, op 23 Maart 1948, betuig ik mijn hartelijke dank- G v. d. MEULEN. Kruseman van Elteweg 2- Hiermede betuig ik mijn* hartelijke dank voor de vele .blijken van mede leven bij mijn terugkeer uit Indië. In het bijzonder de be woners van de Mient en erdere kennissen. Sergt. W. TH. DE GROOT. ARTS, SPREEKUREN HERVAT. Gevraagd bij Inkoopver. STENO-TYPISTE. Schriftelijke soil, met voll. inl. en vei l sal. aan I. V. A. Luttik Oudorp 31 (e Alkmaar. I11 gezin met 1 kind, waar de vrouw geruime tijd rust moet houden FLINKE HULP gevraagd voor dag of dag en nacht. Zandersloot E 37, Heiloo. De Soc. werkster der Ned Herv. Gein. zoekt voor landbouwer met twee zoons HUISHOUDSTER. Wed. met kind geen be zwaar Br- Singel 23.» Den Helder. Echtpaar vraagt GEMEUBILEERDE ZIT-SLAAPKAMER en SLAAPKAMERTJE. Brieven onder no. A 225 bureau van dit blad. B. z. a. voor huisnaaister of thuiswerk, prima coupe- Brieven onder no. A 224 bureau van dit blad. WONINGRUIL Medemblik—Alkmaar. Aangeb. te Medemblik: suite, keuken, kelder, schuur, vóór- en achter tuintje, vrije omloop, boven: 3 slaapk-, over loop, balcon. Gevr. te Alkmaar: soort gel. huis of iels kleiner, ook eigeridomsruil en ge negen enig modern meu bilair over te nemeri Br onder no. A 218 bureau van dit blad. Luthers Genootschap aid. Alkmaar. PAASWIJDING op le Paasdag, 28 Maart a.s., des avonds zeven uur in de Lutherse kerk, Oudegraclit. Liturgie: „Christus Overwinnaar". Medewerking door kin deren van liet Luthers Bijbelklasje Ieder is welkom. De toegang is vrij. GOED TEHUIS GEZ. v waakhond, Boxer, reu, 1 jaar, snoekkleur. Notweg 15', Bergen. Gevraagd een FLINKE WERKSTER Mevr, STROOKER, Rijks straatweg A 311, Heiloo. VERDRAGEN WIJ NIET GEHEEL HERSTELD TERUG DOOR F* GEB? DE VRIES ELECTRO-TECHN. BUREAU REPARATIE-EN WIKKELINR. STOFZUIGERS-EIECTMOTOREN VOOROAM TEL.2161 ALKMAAR VOORDAM Prima S chrij f bloc's met spiraal Het nieuwste modeblad La mode actuelle f 1'- waaronder enige uit stekende opnamen in verschillend genre uit de prachtige collectie gramofoonplaten van* Langestraat Alkmaar Tel. 2626 zuiver wol, in alle kleuren, 19.75, 15." Z0MER-JAP0NNEN ook maten 48, 50, 52, 54 Langestraat 27. Tel. 4209. 1111! Ifou of Griep,I onder dededen, of tast) van hoofd- of.kiespijn MIJNHAROT'a POEDERS helpen U eraf. Doos'45 I

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 8