Bloedig week-ein.de in Palestina Vliegramp op Corsica IESBERTS EN CORDANG DEELDEN DE PRIJZEN Revolver'-bandiet in de hoofdstad gearresteerd 30 Maart 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 75 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Twee Joodse convooien aangevallen Fosforregen boven Semarang 850 Millioen voor Ned. Indische Regering BfcsJïw De sintelbaanraces te Alkmaar v. AARTSEN en HARTMAN op de tweede plaats Een amateur- gentleman-boef Nederland wint drietanden tournooi Vreemde duikboot voor Amerikaanse kust De eerste bollendag Verkiezingen in Roemenië Bos- en heidebranden op de Veluwe WEERBERICHT BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAABSCHL COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluiteno contant Abonnementen: 1.30 per maand, 8,75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Arabieren hebben Zaterdag ten Zui den van Bethlehem een Joods convooi overvallen. Bij de vernielde voertui gen zouden de lichamen van ongeveer 80 Joden verspreid liggen en drie pantserwagens zouden veroverd zijn, aldus wordt van Arabische zijde ver klaard. Meer dan dertig gepantserde voer- N tuigen zij tl vernield. Van het Joodse convooi zouden slechts tien personen de Arabische aanval overleefd heb ben. Deze trokken zich terug in een huis in de heuvels van Hebron, waar Arabieren hen opnieuw aanvielen. Deze werden met bommen bestookt door drie vliegtuigen van de Joodse luchtmacht. Honderdeq Arabieren antwoordden met geweervuur. De belegerde Joden heb ben, volgens Reuters bericht van Zon dagmorgen, reeds zestien uur stand ge houden. Een Brits observatie-vliegtuig cirkel de boven het toneel van de strijd. Toen de Joodse vliegtuigen het bombarde ment voortzetten, heeft het Britse vliegtuig radiotelegrafisch aan het Britse hoofdkwartier voorgesteld de Joodse vliegtuigen door Spitfires te laten verdrijven. Reuter meldt voorts, dat Britse strijd krachten getracht hebben het huis, waarin de door de Arabieren belegerde Joden zich bevinden, te bereiken. Er wordt aan toegevoegd, dat naar schat ting tweehonderd Engelse soldaten po sities hebben betrokken op ongeveer twee kilometer van het huis, „maar zij intervenieerden niet, blijkbaar volgens instructie". De Arabieren hebben de Britse troepen doen weten, dat zij zou den worden aangevallen, indien zij de Joden poogden te helpen. Nog- een aanval. Naar officieel wordt meegedeeld, is Zaterdag voor de tweede maal binnen 24 uur een Joods convooi in een Ara bische hinderlaag gevallen. Het con vooi, dat uit zes voertuigen bestond, werd door 240 Arabieren aangevallen te Kabiri, nabij de Middellandse Zee kust van Noord-Palestina. Twee-en- veertig Joden werden gedood. Bij de Arabische aanvallen op de Joodse convooien zijn bijna 60 Joden gedood en ongeveer 70 gewond, zo wordt uit officiële bron vernomen. De Arabische verliezen zijn 9 doden en 20 gewonden. Bijna 40 Joodse voertuigen zijn vernield. Nieuwe aanslagen. De Groep Stern deelt mede, dat zij een huis, dat als regionaal hoofdkwar tier dar Arabische strijdkrachten te Magdiel, ten Noord-Oosten van Tel Aviv dienst deed, heeft opgeblazen. Vier Arabieren zouden de dood gevon den hebben. Zondagmiddag is Semarang opge schrikt door een reeks ontploffingen op het haventerrein. Een munitieopslagplaats, bevatten de fosforprojectielen is door onbe kende oorzaak in de lucht gevlogen. Tien personen zijn gewond, waarvan acht licht. In een tijdsverloop van anderhalf uur volgden zes zware explosies. Wegens de Zondag waren slechts wei nig personen op het haventerrein aan wezig. De projectielen legden afstanden van vele honderden meters af. In het gebouw van de staf te Semarang is glasschade aangericht. Hetreddings- en blussingswerk is geleid door de mili taire poltie. Verscheidene personen ont kwamen door in het water te springen. De meeste schildwachten zijn gered, doordat de ontploffingen zich verticaal voortplantten. Negentien doden Uit Ajaccio op Corsica wordt ge meld, dat men vreest dat 19 passagiers van een Bi>« vliegtuig, dat op Corsi ca is neergestort, om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig, dat uit New Delhi kwam, zou tegen de Oostelijke helling van de Mont Cardo zijn gevlogen. Nader wordt gemeld, dat zich vijf tien passagiers in het vliegtuig be vonden en een bemanning van vier. Allen zijn om het leven gekomen. Het Britse Ministerie van Lucht vaart deelt mee, dat het verongelukte toestel behoorde aan de Indische Na tionale Luchtvaartmaatschappij. hevige explosie te corregidor. Den explosie in een tunnel te Corre- f°' m de buurt van Manilla, heeft ™ensen het leven gekost, waar- leger^ s°ldaten van het Philippijnse Bij een aanval op een Arabisch dorp in de omgeving van het vliegveld Lyd- da is een pantserwagen in de lucht ge vlogen. Zes Joden en een Jodin verlo ren het leven. Wapenstilstand. Het Britse militaire hoofdkwartier in Palestina deelt mede, dat het een wa penstilstand heeft tot stand gebracht tussen de naar schatting 1200 Arabie ren en de belegerde Joden buiten Bethlehem en hoopt nog 35 gewonde Joden uit Bethlehem te kunnen eva cueren. Ook de rest van de 95 Joden, die in een Arabische hinderlaag zijn gevallen, zal op grond van de voor waarde van de wapenstilstand wor den geëvacueerd. Naar het A.N.P. ter ore komt is zeer spoedig te verwachten de in diening van een wetsontwerp, waar bij machtiging gevraagd wordt aan de Nederlands-Indische regering een crediet te verstrekken van 850 millioen gulden. ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK OP DE BOULEVARD TE KATWIJK Drie militaire kleine vliegtuigen waren Donderdag nabij Katwijk aan het oefenen toen een der toestellen op onverklaarbare wijze omlaag viel aan het einde van de boulevard. De machine vloog direct in brand. De brand weer die direct ter plaatse was, probeerde met schuim en zand nog te blussen, doch tevergeefs. Het toestel had twee inzittenden, n.l. de piloot Klerks uit 's-Gravenhage (sergeant-vlieger) en G. Bakker (soldaat) uit Zaandam. De piloot is met het toestel verbrand, terwijl zijn passagier ver moedelijk uit het vliegtuig is gesprongen of geslingerd. Deze is zwaar ge wond opgenomen en later aan zijn verwondingen overleden. Buitengewoon spannend waren de opèningsraces op de Alkmaarse sintel- baan. Fel werd er in iedere serie gestreden en iedere duim voorsprong be streden. Dat er ook hard werd gereden, bewijst wel dat Jaap lesberts zo onder het rijden door het baanrecord van Jan Bosman met maar liefst 0.7 sec. vèrbeterde en het op 26.5 seconde bracht. De grootste verrassing van deze dag was echter, dat het nu eens geen strijd was tussen v. Aartsen en Hartman, die zeker wel een belangrijke rol speel den, maar de hoofdrollen werden ditmaal vervuld door Jaap lesberts en Piet Cordang. Opvallend goed was ook het rijden van de Alkmaarder Dirk de Geus, die uitstekend bochtenwerk liet zien en zich Tweede Paasdag in één keer onder de groten van de baan schaarde. Goed rijden van de Geus Moest P. v. Aartsen tijdens deze races ervaren, dat hij ditmaal geen hoofdrolspeler was, voor de jury tafel constateerden wij, dat hij het nog wel was. Deze conclusie mogen wij toch wel trekken wanneer er rijders alg bijv. H. de Rijk met de start niet weg kunnen komen en de rit normaal doorgang vindt en wan neer zulks gebeurt met een P. v. Aartsen een praatje en enkele drukke handgebaren voldoende zijn om een rit af te vlaggen opdat Van Aartsen het nogmaals kan probe ren. Dit is voor v. Aartsen wel erg prettig, maar dat zou het ook ge wenst zijn voor Hans de Rijk en voor welke rijder dan ook. Senioren 350 cc. De eerste serie van de 350 cc. scheen aanvankelijk weer een aangelegenheid te worden tussen Hartman en Van Aartsen, die zeer vlug weg waren en twee ronden lang aan de kop lagen. Doch nadat voor de tweede maal de finish was gepasseerd, kwam de sym pathieke Limburger Cordang over weldigend naar voren en passeerde v Aartsen. Een halve ronde later kreeg v. Aartsen pech en werd door meer dere rijders gepasseerd. In de tweede manche nam v. Aart sen direct weer de kop, doch nog voor het uitgaan van de eerste bocht passeerde Hartman en Cordang. Toe vallig kreeg v. Aartsen weer pech, hetgeen een fluitconcert van het pu bliek te weeg bracht. Klaarblijkelijk was men van mening, dat de pech er de pech wel naar zou zijn. Hartman en Cordang zetten ondertussen de strijd voort, een strijd, waarbij zij zich ten volle gaven. Met slechts enkele meters verschil won Hartman ook deze serie. De derde en laatste manche was voor v. Aartsen, die hierin bewees tot grote prestaties in staat te zijn, want vrijwel onbedreigd ging hij als eerste door de finish. Wel kreeg Hart man motorpech, doch wij betwijfelen of hij zonder deze pech v. Aartsen in deze serie ernstig had kunnen bedrei gen. Cordang werd met ruim verschil ook hier weer tweede. Dit was vol doende voor de Limburger om winnaar van deze wedstrijd te worden. Senioren 500 cc. De eerste serie bracht de Alkmaar der Dirk de Geus in de toer met Van Aartsen, Coumans en Kops als pro minenten. Het "was een' schitterend duel, dat deze zeer jonge senior met zijn veel meer geroutineerde rivaal v. Aartsen leverde en voor dat gr werd gefinished was de uitslag steeds twij felachtig. Van Aartsen ging ten slotte als eerste over de streep. - Voor de tweede serie kwam Hart man, Buur, dp Laat, Doorn en lesberts in de baan. Hartman sprong direct weg -en algemeen was te verwachten, dat de overwinning voor deze bekwa me rijder wel zeker was. De ervaringen in het vorig seizoen hadden wel ge leerd, dat lesberts steeds een pech- duiveltje mee nam en hij was wel de enige rijder, die Hartman kan bedrei gen. lesberts was achter zonder pech- duivel gekomen, maar wel met een gloednieuwe motor, waaraan hij de ge hele winter heeft geëxperimenteerd en met de wil om te.winnen. Op het eer ste rechte stuk nam hij de 'kop van Hartman over om die niet meer af te staan en zelfs regelmatig te vergro ten om ten slotte met meters verschil onbedreigd te winnen. Van de herkansingsrit' maakten Hans de Rijk en H. J. Coumans ge bruik om zich in de finale te plaat sen. Coumans kreeg deze plaats ca deau, daar Riard in tweede positie kwam te vallen, gelukkig zonder ern stig letsel te bekomen, maar daar mede de 2e plaats verspelend om de plaats in de finale. De finale bracht de verrassing. Hartman, lesberts en v. Aartsen waren zeer vlot wegen op de 7e plaats lag D. de Geus. Toen voor' dp tweede maal de finish werd gepasseerd, lag het bovengenoemd drietal nog in de zelfde volgorde, maar de Geus had zich daarbij gevoegd, rijders als de Laat, Kops, Coumans en de Rijk door buitengewoon goede bochtenwerk passerend. Telkens probeerde lesberts om Hartman te passeren, doch deze wist de aanvallen steeds op te vangen, lesberts gaf echter niet op en royaal buitenom passerend scheot hij voor G. Hartman en bij het ingaan van de vierde ronde lag hij aan kop. les berts werd onbereikbaar en «de strijd speelde zich verder af tussen B Hart man, v. Aartsen en de Geus, die met miniem verschil in deze volgorde aan kwamen. Langebaan senioren 350 c.c. Éij de start voor deze wedstrijd vertrok het gehele veld tegelijk, doch alleen v. Aartsen bleef staan. v. Aartsen stapte even naar de jury, er werd gesproken, enkele ogenblikken later met rode vlaggen gewaaid en weer over gestart. Nu was van Aart sen bij de eerst» drie en twee ronden later lag hij aan de kop. Het was of het noodlot er nee speelde, want prompt kreeg hij motorpech en ver dween uit de baan. Hartman en Cor dang kwamen nu in duel en het was hèt duel van deze middag. Bij het ln- 'gaan van'de vijfde ronde had Cordang Hartman naar de tweede plaats ver wezen en, naar later bleek, nog wel met een lekke achterband. Aanval op aanval zette Hartman in, docp de Limburger was niet te vermurwen en 'ging als eerste door de finish. De brokken binnenband vlogen hem toen om de oren, waardoor hij aan zijn gelaat werd verwond, doch enkele minuten later reec Jhlj met een glun der gezicht zijn ererondje, waarbij hij een ware ovatie van het publiek in ontvangst moest nemen. Langebaan senioren 500 c.c. Geen pech voor v. Aartsen, maar desondanks geen eerste prijs. Het werd een rit, waarin de ren ners alles gaven, niets en niemand ontziende, in het minst niet zich zelf, schoten zij over de. rechte einden en lagen zij soms vrijwel plat in de bochten. De eerste ronden vochten Hartman en lesberts om de eerste plaats, een gevecht, dat lesberts in zijn voordeel ■wist te beslissen om deze plaats niet meer af te staan. Aanvankelijk lag v. Aartsen in vierde positie, doch Van Doornik kon hem niet de baas blijven en vrij veilig scheen v. Aartsen de 3e plaats in te zullen nemen. Vanuit de staartgroep schoot topn ineens De Geus naar voren, drie, vier renners passerend en raakte slaags met Van Aartsen. De oude rot bleef echter overwinnaar en passeerde in de laatste ronde nog Hartman, die even uit de baan vloog. Dirk de Geus zag hier zijn' kans om de derde plaats nog in te. nemen en perste alles uit zijn motor wat er in zat. Twee aan twee vlogen zij op de finish af en bereikten nog angstig de koplopers lesberts en Van Aartsen. Met misschien enkele mili- meters verschil, of was er helemaal geen verschil, ging De Geus als derde met een zelfde tijd als Hartman, over de eindstreep. Bfl de junioren. werd Vermeulen in de kwartliters in drie manches onbedreigd winnaar. Vermeulen, zelf vond dit nogal verve lend, want toen hij in de derde man che weer een vijftig meter voor lag, wachtte hij bij de laatste ronde zijn concurrenten op om voor de eindspurt nog even strijd te kunnen geven. In de 350 cc. viel het rijden van A. Siewertsen op, die in zeer goede stijl de 2e en 3e manche won. Het was jam mer, dat deze rijder in de eerste man che kwam te vallen, waardoor hem zeker de eerste plaats ontging. Hij moest nu genoegen nemen met de tweede plaats en de eerste plaats kwam aan C. J. F. Bisschops die in verschillende manches 1, 2 en 3 werd. De 500 cc. werd voor Kreukniet, gevolgd door Verselmans en Janssens. De belangrijkste uitslagen zijn: Korte baan: Senioren 500 cc: Eerste manche: 1 Piet van Aartsen (Eysink) Amster dam 1 min. 54 sec, 2. De Geus (Jap) Alkmaar 1 min. 54.5 sec. 3. Kops (Rud- ge) Rotterdam 1 min. 56.2 sec. Tweede manche: 1 lesberts (Triump^i) Hilversum 1 min 54.5 sec. 2. Hartman (Hartman Special) Amsterdam 1 min. 56.6 sec. 3. Van Doornik (Jap) Utrecht 1 min. 57.4. Herkansing: 1. Hans de Rijk (Jason) Nieuwer Am- stel 1 min. 56.9 sec. 2. Coumans (Jap) Geleen 1 min. 58.7 sec. Finale: 1 lesberts, 1 min. 53.1 sec. 2. Hartman 1 min. 54.5 sec. 3. Van Aartsen 1 min. 55 sec. 4. De Geus 1 min. 57.4 sec. Senioren 350 cc: 1. Hartman (Hartman Special) Am sterdam 1 min. 56.2 sec. 2. Cordang (Norton) Swalmen 1 min. 58 sec. 3. De Rijk (Jason) Nieuwer Amstel 1 min. 59.1 sec. Tweede manche: 1. Hartman 1 min. 53.8 sec. 2. Cordang 1 min. 54.2 sec. 3. Thijsse (Jap) Rot terdam 1 min. 57.4 sec. Derde manche: 1. Van Aartsen (Matchless) Amster dam 1 min. 51 sec. 2. Cordang 1 min. 56. 2 sec. 3. Thijsse 1 min. 58.5 sec. Totaal 1. Cordang 6 pnt. 2. Hartman 8 pnt. 3. De Rijk 11 pnt. Lange baan: Senioren 350- co: 1. Cordang (Norton) Swalmen 2 min. 50.4 sec. 2. Hartman (Hartman Speci al) Amsterdam 2 min. 50.6 sec. 3. Thijsse (Jap) Rotterdam 2 min. 56.4 sec. 4. De'Rijk (Jason) Nieuwer Am- stel 3 min. 0.2 sec. Senioren 500 cc: 1 lesberts (Triumph) Hilversum 2 mm. 45.4 sec. 2. Van Aartsen (Eysink) Amsterdam 2 min. 46.1 sec. 3. De Geus 'Jap) Alkmaar 2 min. 47.2 sec. 4. Hart man (Hartman Special) Amsterdam 2 min. 47.2 sec. II Naar het ANP verneemt heeft Zaterdagnacht de Rijkspolitie van Ouderkerk a. d. Amstel, in samen werking met de recherche van het district Amsterdam der Rijkspolitie, op het Rembrandtsplein te Amster dam de dader van de onder Dui- vendrecht gepleegde overval gear resteerd. Precies acht dagen geleden slaagde deze man er in een fabrikant uit Leid- schendam onder bedreiging van een re volver op de provinciale weg van Weesp naar Schiphol van zijn auto, een nieuwe Mercury, te beroven. De wagen werd drie dagen later onbeheerd op de Herengracht te Amsterdam aangetrof fen, nadat de bandiet tevergeefs had getracht fer een heler voor te vinden. De dader blijkt een mysterieuze fi« guur te zijn, die met recht een „gentle- man-boef" kan worden genoemd en die over een even grote dosis bravour als fantasie beschikt. Hij heeft zijn arres tatie in hoofdtaak te wijten aan zijn in het oog lopenae, dure kleding, die hem het uiterlijk verleende van een gesoig neerd buitenlander. Deze kledij verge makkelijkte het de van zijn auto be roofde fabrikant, alsmede de concierge, die de dader op de Herengracht uit de Mercury zag stappen, aan de Rijks politie een signalement te verstrekken, dat thans verbluffend nauwkeurig blijkt t zijn geweest. Weliswaar stond deze bandiet niet ':n de politieregister ver meld, doch informaties links en rechts Nederland heeft op sensationele wij ze het drielanden-voetbal-tournooi ge wonnen door Engeland met 5-2 (rust 3-0) te verslaan. Sensationeel, omdat hier een volkomen gewijzigde Neder landse B-ploeg, technisch en taktisch, klassen hoger speelde dan Zaterdag te gen Luxemburg. De enige verklaring voor deze gedaanteverwisseling kan gevonden worden in het feit, dat de tegenstander een opbouwend spel de monstreerde en ook, niet zo hard speelde als Luxemburg. Hierdoor ge ïnspireerd trok het herboren Neder landse elftal tot de aanval en het wonder van een algemene ommekeer voltrok zich op zo regelmatige wijze, dat het technisch behoorlijk spelende Engelse elftal, dat echter de bezieling miste, die later het hoofdkenmerk van de Nederlandse ploeg zou worden, volgens de regelen der kunst geslagen werd. „Geen Russische" zegt Moskou Door de bemanning van een Ameri kaans vliegtuig is 32 km uit de kust van Californië een duikboot waarge nomen, die onderdook toen het vlieg tuig overvloog. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine heeft verklaard, dat het geen Amerikaanse duikboot kan zijn geweest. De marine heeft vliegtuigen uitge zonden, „die zolang een onderzoek zul len instelllen totdat de districtscom mandant tevreden is gesteld". Later werd gemeld dat de Ameri kaanse marine de opsporing van de duikboot van vreemde nationalitiet, die 60 mijl ten Zuid-Westen van San Francisco zou zijn waargenomen, af gelast heeft. Er is geen commentaar geleverd om trent de mogelijke nationaliteit. Toch heeft Radio Moskou Maandag avond officieel ontkend, dat Russische duikboten zich bij de Westkust van de V.S. zouden ophouden. De bloembollendorpan langs de rijksweg HaarlemDen Haag hebben op Tweede Paasdag een bijkans ouder wetse bollenzondag beleefd. Duizen den automobilisten uit vrijwel alle provincies profiteerden van het bijzon der fraaie voorjaarsweer en van het feit, dat voor deze dag het rijverbod niet gold. Zij kwamen een kijkje ne men in de bollenstreek, waar de bloe men evenwel hun volle luister nog niet hebben ontplooid. Het geheel der narcissen kleurde echter reeds menig veld en ook de verkopers waren pre sent om de auto's met de traditionele kleurige slingers van de voorjaarsbo den te tooien. Opvallend was het grote aantal Bel gische auto's. Dat de fietsbanden geen probleem meer vormen, bleek wel uit de schier onafgebroken stroom wielrij ders, die de gehele dag de wegen tus sen de velden bevolkte. Ook de -badplaatsen profiteerden van de drukte. Het Zandvoortse strand vertoonde bijna het beeld van een zo merse dag en zelfs waren er enkele stoutmoedigen, die zich in zee bega ven. Ook trein en tram brachten dui zenden bezoekers neer de zee. getrokken, leidden er tenslotte toe, d. enkele particulieren, aan wie het sig nalement werd voorgelegd, daarin de 28-jarige P. uit Amstelveen meenden te herkennen. Deze man, die de eigenaar van een hoedenzaak in de hoofdstad is, leidde een dubbel leven. Voor zijn buren en zakenrelaties was hij ogenschijnlijk de Integere en solide handelsman, maar bij vele figuren uit de Amsterdamse onderwereld gold hij als een der huu- nen. Het viel de recherche niet moei lijk Zaterdagavond na te gaan, op wel ke wijze en waar hij de avond door bracht. Twee agenten wachtten hem op bij de uitgang van een café aan het Rembrandtsplein en arersteerden hem. Reeds bij de eerste ondervraging viel hij door de mand. De sleuteltjes van de geroofde Mercury had hij nog in zijn bezit. Voorts is het zwarte papieren masker in beslag genpmen, waarvan hij zich tijdens de overval had bediend. Het was in een winkel voor feestarti kelen gekocht. Het vuurwapen, dat eveneens is op gespoord, blijkt van een kennis van afkomstig te zijn, die toneelspeler van beroep is. Het is een oude, met roest bedekte revolver, waarvoor de fabri kant uit Leidschendam niet op de vlucht had behoeven te gaan, indien hij slechts had geweten, dat er geen schot meer mee kon wnrdsn gelost. 80 Procent voor „Volksfront" In Roemenië hebben Zondag verkie zingen plaats gehad voor een nieuwe constituerende vergadering. In Boeka rest was het rustig. Buitenlandse co - respondenten hebben in het gehele land toestemming gekregen de ver kiezingen van nabij gade te slaan. Meer dan vijf millioen mensen hebb' n' aan de verkiezingen deelgenomen. Het „Democratische Volksfront", dat wordt gevormd door de vier regerings partijen de Arbeiderspartij, hetAr- .beidsfront, de Volkspartij en de Hon gaarse Volksunie kwam met een gemeenschappelijke candidatenïijst uit. Leider van het Democratische 'Volks front is de eerste-minister dr. Gyoza. De oppositie, die van weinig beteke nis is, wordt gevormd door de libe-ale partij en de Democratische Boeren partij! De laatst bekende resultaten, aldus Reuter, wijzen een meerderheid van achtenzeventig procent voor het De- mocratisch-Volksfront aan. Meer dan tachtig procent van de ongeveer acht millioen kiezers heeft zijn stem uitge- In Roemenië hebben ondag verkie- candidaten stelde, heeft de liberale partij van Petru Be jan ongeveer tien procent der stemmen gekregen. Onge veer tien procent der stemmen bleek ongeldig. Het fraaie weer heeft op de Eerste Paasdag duizenden bezoekers doen ge nieten van het natuurschoon, dat de Veluwe in zo rijke mate biedt. Jam mer is het echter, dat er nog zovelen zijn, die achteloos een brandende luci fer of een smeulend sigarettenpeukje in de heide gooien. Hoewel het meestal toch nog goed afloopt, gebeurt het meermalen, dat korte tijd later de om geving in vuur en vlafh staat. Dat is op de Paasdag niet minder dan tienmaal gebeurd. Het begon met een kleine heidebrand onder Kootwijk en daarna kon men vrijwel aan het werk blijven tot de duisternis viel. Bij Woeste Hoeve, Beekbergen, Ede, Otter- loo, Barneveld, in het Harskamperbos, in de Dennëfchorst te Lunteren en na bij Hulshorst, braken branden uit. De commandant doet een zeer ern stig beroep op de bezoekers van de Veluwe om voorzichtiger met vuur om te gaan of het roken op de heide en in het bus geheel achterwege te laten. zandzuiger losgeslagen van sleepboot. Ongeveer ten zuiden van Landsend en Plymouth in Engeland is de Neder landse sleepboot Ebro in een storm ge raakt. Doordat de tros brak is de zand zuiger, die door de Ebro werd ge sleept, losgeraakt. De zuiger drijft in Noordwestelijke richting. nieuwe aardappelen en eerste perziken. Door de Poeldijkse groenten- en fruitkweker M. C. van Ruyven zijn de eerste kaB-aardappelen aangevoerd. Voor een dagelijks maal zijn zij nog te duur. Zij brachten f 1.35 tot f 1.55 per kilo op. Door zijn plaatsgenoot G. van Leeuwen werden de eerste perzi ken aangevoerd. De eerste perzik kost te maar liefst f 2.45. toenemende wind Krachtige, aan de kust wellicht harde wind tussen zuid en zuid west. Meest zwaar bewolkt met later enige zegen. Minder zacht.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1