Russen controleren geallieerd verkeer met Berlijn Huis van Algevaardigden keurt Marshall-plan goed VEERTIG DODEN BIJ TREINRAMP IN PALESTINA Donderdag l Apd 1946 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste J^gang No. 77 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Autoverkeer ontwricht MARSHALL TEGEN HULP AAN FRANCO DESTRIJDINGRIEKENLAND Het spel met de dood Tekening binnen tien dagen De Kamer en het Vijfmogendhedenpact Vijfentwintig nieuwe textielpunten geldig PROCES RAUTER WORDT VERFILMD lerseke verwachtte filmsterren LUC VAN DAM WINT VAN DELANNOIT Mr. Oud over Tsjechoslowakije Britse electriciteitsvoorziening genationaliseerd KONINGIN MOET NOG RUST HOUDEN „Kota Baroe" maakt laatste reis als troepenschip Vrachtauto van dijk getuimeld Nieuw Deens defensieplan Sneltrein Caïro-Haifa opgeblazen De bloei der bloembollenvelden WlVer*60 Sell9U^ *S AprU| Nieuwe Bonnen OPHEFFING DISTRIBUTIE VENSTERGLAS Y l AH NABIJ EN VERRE WEERBERICHT BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Aohterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitena contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans, Van heden af zullen de Russen een scherpe controle instellen op alle weg- en treinverkeer tussen Berlin en de Westelijke zones. Het vervoer van goederen zal nog slechts mogelijk zijn met speciale toestemming der Sovjet-autoriteiten. Deze eigenmachtige besluiten van de Russische mi litaire bevelhebber in Berlijn werden in afzonderlijke nota's aan de drie Westelijke mogendheden medegedeeld. De militaire bevelhebbers van de Britse en de Amerikaanse zóne, de generaals Robertson en Clay, be vinden zich in Berlijn, waar zij deze Russische maatregelen bespreken. Bijzonder ernstig zullen de gevolgen zijn, indien de Russen er toe over gaan de voedseltransporten uit het Westen te bemoeilijken. De bevolking van de Britse, Amerikaanse en Franse zóne van Berlijn wordt dan voor haar voorziening met levensmiddelen afhankelijk van de Russen. Aan de bewakers van de Britse trein, die op weg naar Berlijn de Russische zóne zal passeren, zijn strikte orders gegeven, geen Russi sche soldaten toe te laten. Het geal lieerde verkeer op de autoweg Ber lijnHelmstadt werd volkomen ont wricht door het optreden van Rus sische soldaten bij de grens bij Helm stadt en door het instellen van een nieuwe controlepost bij Nowawes, vlak voor Berlijn. Een eindeloze reeks auto's werd teruggewezen op grond van het feit, dat de papieren „niet in orde" waren. In sommige gevallen werden Russische visa ver eist. Voorts gebeurde het, dat Brit se militairen of personeel van de ge allieerde bestuursraad de toegang geweigerd werd, omdat zij niet in het bezit waren van in de Russische taal gestelde paspoorten. Goederen, toebehorend aan de Britse militaire autoriteiten, zullen "slechts worden doorgelaten, indien zij verge zeld gaan yan een speciale vergun ning, te verstrekken door de Russische commandant in Berlijn of door de af deling buitenlandse handel van de Russische militaire regering. Goederen, die uit de Westelijke zones naar de Sovjet-zone gaan, moeten voorzien zijn van „bijbehorende documenten". Aldus luidt de zeer vage term. Ten siotte wordt meegedeeld, dat alle eigendommen, uitgezonderd persoon lijk eigendom, door Russisch personeel gecontroleerd zullen worden bij Helm- Reuter verneemt van gezaghebben de zijde, dat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, George Marshall, aan zijn departement te Washington instructies heeft gege ven om alles In het werk te stellen het besluit van het Huis van Afge vaardigden om Spanje in het hulp program op te nemen te niet te doen. Naar Reuter verder verneemt, zou Marshall ernstig ongerust zijn over 't effect, dat het opnemen van Spanje in het hulp-plan, op het Italiaanse volk zou hebben, dat „op 18 April voor be slissende verkiezingen staat". Men meent te weten, dat Marshall contact heeft gezocht met Lovett (waarnemend minister van Buitenlandse Zaken) en dat spoedig een officiële uiteenzetting van zijn standpunt uit Washington te wachten is. „Niet alle schade kan her steld worden, naar men hier vreest", gaat Reuter voort. Indien dat juist blijkt, zou Marshall een verklaring af leggen gedurende de Panamerikaanse conferentie. Deze verklaring zou een poging zijn om de propaganda-campag- ne, die men van de zijde der commu nisten verwacht, te bestrijden. De cam pagne der communisten wordt geacht zich te baseren op het feit, dat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden der Verenigde Staten de regering van Franco door de oppositie in het Amerikaanse congres „openlijk fascis tisch" genoemd steun heeft toege zegd. Volgens een communiqué van de fjoserale staf van generaal Markos Rebben de guerilla-strijders verschei dene dorpen in Ithaca veroverd, even- "s v'er plaatsen in Laconië. Een vijandelijk militair convooi, aldus het *°mrn\miqué, is vernietigd nabij Salo- "'kl- De stad Drama is aangevallen *n eei> vijandelijk offensief bij Valtes bedwongen. jongens vonden Dinsdagmorgen Drie "-"scus vonaen umsaagmorgen e *uinen te Wassenaar een bake- was"- ie met aluminium dop. Het land^erm°odelijk een slagpijp van 'n porti 'Jn' Toen zij 's middags in een tjesstr Van een aan PietPaal- liik i'i".s Gravenhage gezamen- jj„j e" buisje uit elkaar trachtten te Wonen ?nt!>'0^e het. De 13-jarige A. C. loor e j" de Piet Paaltjesstraat, ver net ®e(^eebte van zijn linkerhand dere i en rinSvinger De beide an- 13-jari ngens' de 17-jarige H. C. en de '"J3rige A T n vr J. C. V., eveneens wonen- Paaltjes hand a °'"jwonder s.-n j. L 9- moest ih het Ziekenhuis rie jn j v.. v., eveneens wonen- brand- Paaltjesstraat, bekwamen en snijvvonden aan hun linker- stadt en Nowawes. Ook geallieerde militairen zullen zich aan deze con trole moeten onderwerpen. De Britse autoriteiten in Berlijn wij zen er op, dat in de overeenkomst van Potsdam uitdrukkelijk een vol komen vrij verkeer voor de Wester se geallieerden via de autobaan naar Berlijn is vastgelegd, Russische no ta's laten bovendien de vraag open aangaande het door d» Westelijke geallieerden goedgekeurde Duitse verkeer. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden beeft met 329 tegen 74 stemmen het wetsontwerp aangeno men, volgens hetwelk in het kader van het Plan-Marshall 5,3 milliard dollar voor het herstel van Europa en een aparte som voor Griekenland, Turkije en China beschikbaar zal worden gesteld. Het amendement om Spanje de mogelijkheid te geven voor deelneming in aanmerking te komen werd met 188 tegen 104 stem men aangenomen. Het wetsontwerp is thans naar het congres gezonden, dat in de komende dagen in verenigde zitting het' uitein delijke ontwerp zal opstellen, dat naar men verwacht binnen .10 dagen aan president Truman ter tekening voor gelegd zal kunnen worden. Het wetsontwerp werd met een gro te meerderheid zowel van Republikein se als van Democratische zijde aange nomen. In het door de opstellers van het plan gevraagde bedrag is geen wij ziging gebracht. Tengevolge van de gebeurtenissen in Europa, aldus Reu ter, is het wetsontwerp sneller door Senaat en Huis aangenomen dan meer pessimistisch gestemden verwacht had den. De Eerste kamer keurde gister zonder stemming goed het wetsontwerp van 't verdrag betreffende de culturele en in tellectuele betrekkingen tussen Ne derland en Frankrijk. Daarna was de begroting van oor log voor 1948 aan de orde. De heer De Dreu (Arb.) ver heugt zich over het vijfmogendheden- verdrag, waarvan men de betekenis moeilijk kan overschatten. Men dient nu algemeen de consequenties te aan vaarden van het loslaten der neutrali teitspolitiek. Spr. heeft vertrouwen in dc minister, maar de realiteit eist, dat onze financiële en economische toe stand niet uit het oog wordt verloren. De taak van ons leger in Indonesië is nu zuiver politioneel geworden en dient dan ook door politieorganen te worden overgenomen. De heer Van Voorst tot Voorst (KVP) betuigt eveneens in stemming met de toetreding tot het vijfmogendhedenverdrag. Een politiek van afgjachten is nu uit de boze. De uitvoering van dit verdrag houdt ook nauw verband met die van het Mars hall-Plan. Er dienen nu tezamen met de Ver. Staten nauwkeurige plannen te s wor den opgesteld om een eventuele oor log te kunnen voorkomen. Een mili tair verdrag met Amerika is onmis baar. Nu de organisatie van West-Eu ropa zich met snelheid voltrekt, dient ook onze militaire weerkracht zich snel te ontwikkelen. Dienaangaande is spr. niet gerust gesteld. Is meer kaderopleiding niet gewenst? Spr. zal gaarne vernemen wie 'n embargo gelegd heeft op de uit rusting van onze soldaten in Indië. De heer A1 g r a (A.R.) verheugt zich erover, dat de minister recht heeft doen wedervaren aan de vrij willigers van het bataljon Friesland. Van de vrijwilligers zijn wel bijzon der grote offers gevraagd door de ve.- lenging van hui. diensttijd. Spr. vraagt hiervoor de volle aandacht van de minister. Is de boycot in Indië mede te wijten aan Australië? De heer Algra breekt hier zijn rede Een grote brand heeft de prachtige St. Walburgskerk te Zutphen geheel verwoest. Tegen de donkere hemel loeien de vlammen als In een trekgat. De toren van de kerk is reeds ingestort. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat 25 punten van de nieuwe textielkaart VA 804 wor den geldig verklaard. Er wordt op gewezen, dat van deze 25 punten er vijf als extra beschikbaarstel ling zijn te beschouwen. Met in gang van 1 April 1948 worden gel dig de bonnen gemerkt: „Textiel J een punt", „Textiel J vijf pun ten", „Textiel J reserve" ter waar de van 10 punten en „Textiel K een punt". De bonnen „Textiel K vijf pun ten" ep „Textiel K reserve" zijn derhalve voorlopig niet aangewe zen voor de aankoop van textiel- goederen. Voor de eerste maal in dè geschie denis van de bijzondere rechtspleging zal in een Nederlandse rechtszaal de geluidsfilm zijn intrede doen. Poly- goon-Profilti heeft n.l. van de presi dent van het Bijzonder Gerechtshof toestemming gekregen om een film te maken van het proces-Rauter. Deze film zal opgenomen worden in het Nederlandse nieuws aangevuld met filmpjes, die de Duitsers in het Jodenkamp Westerbork gemaakt heb ben. Deze filmpjes zijn eerst kort ge leden gevonden en afgestaan door het Rijksbureau voor oorlogsdocu mentatie. Burgemeester Willemsen van lerse ke heeft het de laatste dagen erg druk gehad. Zijn telefoon stond niet stjL Hij werd van heinde en verre opge beld door mensen, die een bezoek aan zijn dorp wilden brengen. Journalis ten, filmoperateurs en persfotografen deelden de burgemeester mede, dat zij beslist zouden komen en vroegen of de burgemeester al vast een plaats voor hen wilde reserveren. Het bleek, dat al deze mensen ge ïnteresseerd waren 'n het bezoek van vier prominente filmsterren uit Hol lywood, die op 1 April aan lerseke 'n bezoek zouden brengen. En of de burgemeester nu al ver klaarde, dat hij van het hele bezoek niets afwist, het hielp allemaal niets, want het was een A.N.P.-bericht. Nu is men in lerseke wel wat ge woon. Het bezoek van buitenlandse gasten is er schering en inslag, doch 4 filmsterren tegelijk is voor het oes ter centrum ook wel wat kras. Men ging zich daarom afvragen hoe dit geval aan het rollen was gebracht. Het bleek, dat een aantal oesterhandelaren aan de borreltafel samen dit bericht in elkaar hadden gedraaid. Dit was een plaatselijke correspondent ter ore gekomen, die het bericht had doorge geven. Tal van bladen maakten dan ook melding van het bezoek, een Aprilmop, die door het persbureau niet als zoda nig bedoeld was maar die dan toch vóór d» eerste al succes had. De Nederlandse kampioen midden gewicht Luc van Dam heeft gister avond te Brussel in tien ronden op punten gewonnen van de Belgische kampioen Cyrtlle Delannoit, In de matig bezette grote zaal van het Amsterdamse Concertgebouw be legde de afdeling Amsterdam van de Volkspartij Voor Vrijheid en Democra tie een bijeenkomst, waar Mr. P. J. Oud, een der stichters van deze partij, het woord voerde over het onderwerp l.Wat leert ons Tsjecho-Slowakijè?" Spreker meende dat nu maatregelen tegen het, zoals hij het noemde, „drei gende communistische gevaar" met spoed getroffen dienen te worden. Spr. meende deze maatregelen te moeten splitsen in internationale en Neder landse. Over de internationale maatregelen zeide mr. Oud dat het tot stand ko men van het 5-mogendheden pact en de Benelux de eerste stappen zijn ge weest van de democratie om zich weerbaar te maken, niet alleen mili tair, maar ook economisch. Wat betreft de binnenlandse maatre gelen zeide spreker, dat men de com munisten nief uit de openbare colle ge's moet zetten, wan^ dan zou het communisme zich ondergronds orga niseren en dan weten we niet hoe groot hun aanhang is en hoe sterk zij zijn. „Het allerbelangrijkste is, dat wij het Nederlandse volk geestelijk weerbaar maken tegen die theorieën die in strijd zijn met de waardigheid en traditie van óns volk". Op 31 Maart om twaalf uur werd de Britse electriciteitsvoorziening publiek eigendom. Zij was tevoren in het bezit van vele gemeenten ener zijds, een groot aantal particuliere maatschappijen anderszijds. Technisch is de Britse electrici teitsvoorziening, aldus Reuter, de meest perfecte ter wereld. De elec- triciteit zal in Engeland niet onmid dellijk goedkoper kunnen worden. De secretaris van H.M. de Konin gin deelt ons het volgende mede: „De toestand van H.M. de Konin gin maakt het nog niet nfogelijk, dat zij haar werkzaamheden weer ten volle kan hervatten. Op medisch advies zal zij voorlo pig nog zeer veel rust moeten hou den". Gisteren vertrok de „Kota Baroe" vanuit Rotterdam voor haar laatste reis heen en terug als troepenschip. De Kon. Rotterdamse Lloyd neemt het schip na terugkeer te Rotterdam weer van de regering over en dan gaat het naar de werf vermoe delijk Wilton-Feijenoord te Schiedam om te worden omgebouwd voor het vervoer van pelgrims naar Mek ka. Er komen 20 passagiershutten aan boord. Aan troepen scheepten zich in eni ge eskadrons cavalerie uit Amers foort en Apeldoorn en voorts medi sche troepen, in totaal ongeveer HUI man. Ook de marinierskapel ging aar boord met haar dirigent, de tot kapi tein der mariniers bevorderde Gijs bert Nieuwland. Luit.-generaal mr. A. J. Kruis, chef van de generale staf en generaal- majoor J. H. Jager, bevelhebber van het eerste militaire gewest, gaven voor het vertrek van hun belangstel ling blijk. Gistermorgen reed te Wijhe een vrachtauto, waaraan een aanhanger was gekoppeld, bij het uitwijken voor een ander voertuig van de hoge IJsel- dijk. De beide wagens, geladen met balen met turfstrooisel en toebehoren de aan de firma J. Sonnenberg uit Deventer, kantelden en kwamen aan de voet van de dijk op een weiland te recht. De chauffeur werd licht ge wond, de hulpchauffeur, de 50-jarige Laus uit Deventer, geraakte onder de voertuigen en de lading en werd on middellijk gedood. Rasmus Hansen, de Deense mi nister van defensie, heeft verklaard, dat de regering koortsachtig werkt aan een nieuw defensieplan. Ia een interview met een blad te Kopenha gen verklaarde hij, dat aan de oom missie, die belast was met de bestu dering van verschillende kwestie» met betrekking tot de verdediging met inbegrip van de verdediging tegen de atoombom, verzocht was het tempo op te voeren. Axel Larsen, de Deense communis tische leider, verklaarde tegenover hetzelfde blad, dat hjj de afgelopen dagen door rechercheurs geschaduwd was. DE VLUCHTELINGEN UIT DE OOSTELIJKE ZÓNE VAN DUITSLAND. Het Duitse persbureau D.P.D. meldt uit Neurenberg, dat het aantal vluchtelingen uit Thüringen (Sovjet- zóne), dat in Beieren (Amerikaanse zóne) binnenkomt, met de helft is toegenomen, zodat thans ongeveer 150 personen per dag de grens over schrijden. Bij Benjamina (Noord-Palestina) is de trein CairoHaifa op 'n electrisch tot ontploffing gebrachte mijn gelo pen. Aanvankelijk was sprake van 15 doden en 60 gewonden, doch dit cijfer veranderde snel. In de loop van gisteravond steeg het aantal doden tot veertig en dat der gewonden tot een en zestig. Volgens een officiële mededeling zijn de slachtoffers hoofdzakelijk Ara bieren. Van Britse slathtoffers wordt geen melding gemaakt. De ontspo ring zou veroorzaakt zijn door toedoen van de Joodse groep Stern. Volgens Joodse berichten uit Tel Aviv is de locomotief door de ontplof fing van de rest van de trein geschei den en werd negentig meter over de spoorbaan geslingerd. Woensdag hebben Britse troepen en politie de vervolging ingezet tegen de genen, die de grootste 'treinramp van Palestina veroorzaakt hebben. Alle Joodse voertuigen tussen Lydda en Haifa z;jn tegengehouden. STEENGROEF VERANTWOOR DELIJK Uit naam van de Joodse groep Mem sQn Joodse Meden te Vel Aviv telefonisch op de hoogte ge steld van het feit, dat de groep de verantwoordelijkheid voor de ont sporing van de trein op zich neemt. Vijfendertig Britse soldaten bevon den zich in de laatste twee wagens, die op da rails bleven staan. Geen hunner is gewond. Terwijl de doden en gewonden van dc treinramp bij Haifa naar het zie kenhuis werden vervoerd, werd van Arabische zijde bekend gemaakt, dat de Arabieren een zware aanval deden ae grote Joodse nederzetting van Ha dera. Volgens de berichten zijn de aanvallers ledenvan het „Arabische bevrijdingsleger" onder leiding van Fawzi el Din al Kawoekdji. Wanneer het niet te warm wordt, zal men in het a.s. weekeinde nog van de crocussen kunnen genieten. Narcissen zijn er thans volop, terwijl de hyacinthen hier en daar beginnen te kleuren. Het felle rood van enkele veldjes vroege tulpen kan men op sommige plaatsen ook al bewonderen. De bloemenfeesten te Noordwijk Voor het tijdvak van 4 t/m 17 April geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804 289 Algemeen 250 gram waspoeder. 293 Algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram ver snaperingen. 295 Algemeen 400 gram brood of 1 rants, gebak. 297 Algemeen 1600 gram brood geldig t/m 10 April). 299 Algemeen 2 eieren. 284 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 10 April). 286 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 10 April) BONKAARTEN KD, KE 804 789 Algemeen 500 gram waspoeder. 793 Algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram ver snaperingen. 795 Algemeen 400 gram brood of 1 rants, gebak. 797 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 10 April). 799 Algemeen 2 eieren. 783 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 10 April). - 788 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbis cuits. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA, QB, QC 802 81, 35 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. 38 Versnap. 200 gram versnaperin gen. of 200 gram sui ker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 36 Versnap. 100 gram versnaperin gen, of 100 gram sui ker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Res. A Tabak 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheer- crême. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 April worden gebruikt. Niet-aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen 242, 244, 245, 744, 745 melk; 250, 251, 252, 257, 754, 756, 757 reserve. Het Ministerie van Economische Za ken maakt bekend, dat met ingang van 1 April 1948 vensterglas in alle di.-ten, zonder machtiging, vergunning of bon, aan handelaren, verbruikers of ver werkers mag worden verkocht en af geleverd. De aanwezige voorraden en de te verwachten regelmatige aanvoer heb ben het nemen van deze maatregel mogelijk gemaakt. Te Wesermiinde, vóór de oorlog Dui slands groot ste vissershaven, lossen 70 trawlers en loggers en kot* rs per week soms 3500 ton vis. xDrie personen, onder wie een 20-jarig meisje, zijn doodgeschoten door een in Russisch uniform ""gekleed persoon, die te Jo- sefsberg in een dancing ruzie had ge kregen met enkele Oostenrijkers. x— Noorwegen heeft de Amerikaanse auto riteiten in Duitsland verzocht acht fles sen zwaar water, dat door Duitse ge leerden tijdens de oorlog in Noorwe- ge- werd bereid, terug te zenden. x— Het Franse militaire bestuur in Duits land heeft bekend gemaakt, dat alle Duitse krijgsgevangenen in Frankrijk in groepen van 25.000 man per maand zullen worden gerepatrieerd. In No vember zullen alle krijgsgevangenen gerepatrieerd zijn. x— Volgens het Beiers ministerie van vluchtelingen z: sinds de politieke crisis in Tsjecho- Slowaklje ongeveer 1500 Tjsechoslo- waakse vluchtelingen naar Beierei^ge- komen. xTen Noorden van Mexi- c :.ijn een overvolle bus en een trein op elkaar gereden, Meer dan 12 per sonen werden gedood en 18 gewond. xIn Japan is een express-trein op een stilstaande locomotief gereden, ten gevolge waarvan 70 personen om het le ven kwamen ,en 100 anderen verwon dingen opliepen. x— Sovjet-Unie heeft haar goedkeuring gehecht aan 't instellen van een wereldgezondheids organisatie. xDe TsjechosloWaakse vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, Jan Papanek, die afgezet is, door de tegenwoordige regering t Praag, heeft geweigerd zijn dossiers over te dragen. x— De Australische miniet r van im migratie, Arthur Calwel, heeft ver klaard, dat immigranten van het Euro pese vaste land driemaal zullen worden geschift, n.l. door Amerikanen, Engel se en Australiërs, teneinde communis ten en fascisten te elimineren. zwaar bewolkt met regenbuien. Iets lagere temperatuur. Weersverwachting, geldig tot he denavond: KRACHTIGE WIND. Krachtige en vooral langs de kust nq en dan stormachtige wind tus- »eh zuidwest «n West. Half tot

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1