Rauter voor zijn rechters HET VERKEER TUSSEN BERLIJN EN HET WESTEN Hoofd van de P.R.A.C te Utrecht gearresteerd •weerbericht DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Grote belangstelling voor geruchtmakend proces DE EERSTE ZITTING RAUTER geen Oostenrijker Reshevsky en Keres in Moskou Een zonnige Maart GEEN HULP AAN SPANJE Verzorgingspeil als in 1947 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 Telefoon 3320 REQACTIE Achterdam 20 - Tglef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma Vrijdag 2 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l45ste Jaargang No. 78 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en tanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitena contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Hans Rauter, de gevreesde „Höhere S.S. und Poiizeiführer", door wiens dictatoriaal optreden tallozen in ons land de dood hebben gevonden, stond gister terecht voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. Reeds lang voor de aanvang der zitting had zich voor het gebouw aan de Kneuterdijk, een grote rij belangstellenden gevormd, die. ondanks regen en stormachtige wind uren wachtten voor een plaats op de publieke tribune. De zaal was geheel gevuld met bezoekers, voor de eerste maal ook publiek op het schellinkje. Aan de grote pilaren en tegen het plafond waren schijnwerpers aange bracht voor het filmen van dit proces. Voor de zetfels van de president, de verdediger, griffier en voor de beklaagdenbank stonden microfoons. Door middel van geluidverster kers kon het publiek overal in de zaal het gesprokene volgen. Het proces-Rauter is het eerste proces in de geschiedenis van de Neder-* landse rechtspraak, dat geheel op platen zal worden opgenomen. Dit gebeurt door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, dat voor dit doel beschikt over de nieuwste Amerikaanse opname-apparaten. Om tien uur trad het Hof de zaal binnen. Rauter was reeds gezeten. Hij was gekleed in zijn oude uniform, ech- „ter zonder distinctieven. Na beëdiging van de tolk begon de president met de levensloop van Rau-- ter, waarbij bijzondere aandacht werd besteed aan diens activiteit als aan voerder van verschillende vrijkorpsen. Rauter antwoordde met korte, afge meten zinnen op de vragen, die hem gesteld werden. De strijd .in Oostenrijk tegen Dolfuss noemde hij „de strijd tegen de dicta tuur der democratische partijen". Schreieder, de man van het „Eng- landspiel" was de eerste getuige. Uitvoerig omschreef hij de functie, die Rauter in Nederland vervulde. Naar zijn mening is Rauter schuldig aan de executies, maar de radjodief- «tallen en geldboeten zouden op reke ning van de Rijkscommissaris geschre ven moeten worden. Rauter kon zich niet verenigen met de taakomschrijving, die Schreieder van zijn functie als „Höhere-SS und Poli zeiführer" gaf. Hij betoogde, dat hij slechts een on dergeschikte functie bekleedde. Hij was aan Seyss Inquart ondergeschikt, ook al was hij de persoonlijke verte genwoordiger van Himmler, aan wie hij eerst later, in 1942, geregeld rap porten stuurde over de situatie in Ne derland. Aan het einde van de oorlog werd hij door veldmaarschalk Modi be noemd tot commandant van het Rau- terkorps bestaande uit een S. S. divisie en „Fallschirm"-regimenten, die bij Arnhem werden ingezet. DE JODENVERORDENINGEN. Rauter erkent, dat hij verschillende Jodenverordeningen heeft onderte kend. Ook, dat hij voor uitvoering zorgde. Maar hij nam geen initiatief. Dat deed Berlijn. De maatregelen, waartoe hij wel het initiatief nam, pasten, naar zijn mening, in het kader van de door Berlijn gegeven aanwij zingen en waren noodzakelijk, om die bevelen „goed" uit te voeren. Uit brieven door Rauter aan Himm ler geschreven over de Jodenvervol ging komt echter duidelijk naar vo ren, dat hij meer deed dan ijevelen uitvoeren. Rauter meent, dat de foto- copieën van de orginele documenten n:et. geheel betrouwbaar zijn. Hij ver zocht de president een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de be trouwbaarheid van de fotocopieën. Toen Rauter ervan beschuldigd werd in Zuid-Nederland naar Joden te hebben laten zoeken verklaarde hij, dat er in het geheel niet naar Joden gezocht werd. Dit werd slechts voor „camouflage" gezegd. In werkelijk heid werd naar agenten uit Londen gezocht, die in die dagen boven Bel gië uit vliegtuigen waren neergelaten en misschien het Duitse „England- spiel" zouden kunnen bederven. Rau ter beweerde het concentratiekamp „Vught" gebouwd te hebben, om niet van de .Duitse concentratiekampen af hankelijk te zijn. „Over de toestand daar had hij slechte ervaringen" verklaarde hij. Maar de Joden moesten uit Vught "eg, om de legering van de andere Ntderlandse gevangenen te „verbete ren" Rauter beweerde de Nederlandse Wet niet te kennen. Hij zeide: „Ik ben een Duits officier en moet voor een internationaal hof terecht staan, niet voor een Nederlandse rechtbank" Teen de president hem er op wees, t in de dagvaarding gesproken werd over de mogelijkheid getuigen te dag vaarden verklaarde Rauter niet vol- oende Nederlands te kunnen lezen. HIJ WIST NIET WELK LOT DE JODEN WACHTTE. - verdachte beweerde niet weten, welk lot de Joden in Duits land wachtte een verklaring die 'n honend gelach ontlokte aan het pu bliek werden daarover als getuige gehoord het hoofd van de politieke recherche-afdeling, de inspecteur van politie T. J. van Dien en de recher cheur van politie C. v. d. Berg, die beiden verklaarden door gesprekken met Duitsers de indruk gekregen te hebben dat de Duitsers wel wisten, welk lot de Joden in Duitsland wachtte. De oud SS-er en oud-hoofdredacteur van „Storm" Van Etten kwam vervol gens getuigen over een rede over het Jodenprobleem, die Rauter hield bij de installatie van Feldmeyer. Rauter betitelde in deze rede de Jo denvervolging als „schmutzige Arbeit" die echter „geschiedkundig van grote betekenis" is en „door de S S zonder zwakheid en met alle kracht en mid delen moet worden doorgevoerd". Rauter weigerde eeh man als van Etten die „eens Untersturmführer van de SS was en vrijwillig de eed op Hitier aflegde, doch daarna deserteer de" als een betrouwbare getuige te erkennen. Hij kreeg daarop, gelegenheid uiteen te zetten, welke rol hij, in eigen ogen gespeeld heeft bij de Jodenvervolging. Uitvoerig schetste hij de gang van za ken. Hij verklaarde met agressieve stem, dat bevelen uit Berlijn kwamen en dat hij zich met de Jodenvervol ging inliet, wanneer 'dit probleem het terrein van de politie raakte. Rauter beweerde nogmaals niet ge weten te hebben, wat er met de naar het Oosten getransporteerde Joden ge beurde en hij meende, dat zeer velen in die jaren er niet van op de hoogte waren. Dit bleek z.i. uit het antwoord, dat Londen in 1943 gaf op een radio boodschap van Koos Vorrink over de Jodenvervolging. Schreieder beves tigde Rauter's bewering, dat Engeland hierop geantwoord zou hebben, dat het met die Jodenvervolging wel mee viel. Aan het slot van zijn verklaring deed Rauter zijn beklag, omdat hij, raar zijn mening, niet als Christiansen behandeld was, die, zoals Rauter zei, veel beter in de gelegenheid gesteld is zich voor te bereiden op zijn ver dediging. DE MIDDAGZITTING In de middagzitting werd begonnen met de behandeling van het tweede punt van de tenlastelegging: Rauter's bemoeienis met de maatregelen voor de „Arbeitseinzatz" Rauter gaf toe, dat hij de razzia's had laten houden en de twee de distributiestamkaart had laten in voeren, om een doeltreffende controle te kunnen uitoefenen. De „Arbeitseinsatz-kontroll dienst" was geen vinding van hemzelf, ver klaarde Rauter. Het bevel tot oprich ting kwam van Göring Sauckel. 300.000 Nederlanders werden naar Duitsland getransporteerd voor „ar beidsinzet", waarvan er 34.000 niet zijn teruggekeerd. Rauter kreeg daarna gelegenheid zijn eigen mening weer te geven over zijn rol bij de „arbeidsinzet". Hij verklaarde weer. dat hij als poli- lie-autoriteit de bevelen van anderen had laten uitvoeren. Nu Hitier, Himm ler, ^Seyss Inquart en andere leidende nazi s er niet meer zijn, om hun bevelen te verantwoorden, nam hij, Rauter. alle Weersverwachting, geldig tot he denavond: WISSELEND BEWOLKT. rachtige tot matige, langs de addeneilanden nog tijdelijk ^«ie wind tussen Zuidwest en est. Wisselend bewolkt met aatselijk enkele buien. Weinig "randerlng van temperatuur. KINDERBIJSLAG voor zelfstandigen Bij de behandeling der begroting voor 1948 in de Tweede Kamer is door de minister-president en de mi nister van Sociale Zaken in uitzicht gesteld, dat, als over de organisato rische opzet van de toekomstige so ciale verzekering in de commissie tot herziening van de sociale verzeke ring overeenstemming was bereikt, in de eerste plaats aandacht zou wor den gegeven aan het vraagstuk van kinderbijslag voor zelfstandigen. In verband daarmede heeft de minister van Sociale Zaken bedoelde commis sie, nu zij haar rapport over de al gemene herziening der soeiale ver zekering heeft vastgesteld, verzocht op korte termijn advies uit te bren gen omtrent een uitgewerkte kinier- bijslagregeling voor zelfstandigen. De vertegenwoordiging van de Stichting van de Arbeid is voor deze taak uitgebreid met enige deskundi gen uit landbouw- en middenstands- 'ringen. verantwoordelijkheid op zich. Hij hoop te echter, dat hem door deze houding niet alle schuld van anderen in de schoe nen geschoven zou worden. De invoering van de tweede distri butiestamkaart is een uitvinding van dr. S. L. Louwes geweest, verklaarde Rauter. Deze drong hier op aan, omdat de 250.00p Nederlanders, die volgens verd. vrijwillig in Duitsland waren gaan werken, hun distributiestamkaar ten niet hadden ingeleverd, doch aan hun familieleden hadden gegeven. MEUBELROOF OP GÖRING'S BEVEL De door Göring bevolen meubel- roof werd vervolgens behandeld. Rauter vertelde, dat Göring woe dend gewordeij was over de onmoge lijkheid een einde te maken aan de geallieerde bombardementen op Duits land. Rauter had voor Göring's plan echter niets gevoeld, zo zei hij. Daar door was de confiscatie van meubels alleen als represaillemaatregel toege past. Het inbeslagnemen van radiotoestel len was niet bedoeld om ze daarna cadeau te doen aan Duitsland, vertel de Rauter. De president was echter Van het tegendeel overtuigd, hoewel verd. uitriep, dat hij er niets aan kon doen als Göbbels er met de buit van door ging en de radio's naar Duitsland liet overbrengen. Rauter was er van overtuigd, dat iedere Nederlander ook daarna nog naar geallieerde radio-uit zendingen geluisterd had, een verkla ring, die bij het publiek de nodige hi lariteit veroorzaakte. MAATREGELEN TEGEN STUDEN TEN EN POLITIE De voormalige propaganda-leider van de NSB, Van Geelkerken, werd als getuige gehoord in verband met de repressaillè's, die genomen werden na de executie van Seyffart. Van Geelkerken gaf als zijn indruk weer, dat een voorstel om 5 gijzelaars dood te schieten voornamelijk aan Seyss Inauart te wijten is geweest. Rauter gaf dan een verslag van het gebeurde. Himmler had, nadat hij op de hoogte gesteld was van het gebeurde, een groot aantal, executies geëist. Seyss Inquart, Schmidt en Rauter voelden hier niets voor en stelden andere maatregelen voor en wel tegen stu- Het Oostenrijkse gezantschap te 's-Gravenhage deelt mede, dat Hans Rauter, die voor het bijzondere ge rechtshof te 's-Gravenhage terecht staat, niet de Oostenrijkse nationali teit bezit. Hem...werd het Oostenrijkse staatsburgerschap reeds 14 jaar geleden n.l. in November 1933, ontnomen op grond van zijn verraderlijke hande lingen tegen Oostenrijk. Hij heeft zich aan de Oostenrijkse justitie door de vlucht weten te onttrekken. denten uit welke kring de daders van de aanslag afkomstig waren. Schmidt bëlde Martin Bormann in Berlijn op en vroeg hem er bij Hitier op aan te dringen de maatregelen te verzachteh. De executie is niet doorgegaan, want Bormann' belde op en verklaarde, dat de Führer zich accoord verklaarde met de plannen tegen de studenten. De maatregelen, tegen ondergedoken politieambtenaren waren volgens Rau ter geheel normaal, omdat zij, door onder te duiken, partisanen geworden waren. Een fel debat ontwikkelde zich dan tussen de president en verd., waarin vooral de laatste zich heftig weerde. De president was de mening toege daan, dat tegen ondergedoken politie ambtenaren geen maatregelen getrof fen mochten worden ook al doken zij met hun wapens onder, omdat het nog niet altijd zeker was, dat zij van die wapens gebruik zouden maken. Rauter was echter een andere me ning toegedaan *en hij haalde er het internationale recht bij om te bewij zen dat tegen zulke mensen wel mocht worden opgetreden. De repressaille- maatregelen tegen familieleden waren in zijn ogen ook geen oorlogsmisdaden. Rauter viel in dit verband ook heftig uit tegen de maatregelen, die door de Nederlandse regering tegen gezinnen van NSB-ers genomen waren. Hij noemde die behandeling heel wat slechter dan de manier, waarop hij tegen gezinnen van ondergedoken politieambtenaren optrad. Met dit debat waarop door het zeer talrijke publiek levendig gereageerd werd, besloot de president om vijf uur de middagzitting. Heden wordt de zitting voortgezet. Wij vernemen nog dat het requisitoir niet eerder dan Zaterdag zal worden ■uitgesproken. De verscherpte maatregelen voor het verkeer tussen Berlijn en het Westen zouden, zo meent men in politieke -kringen te Berlijn, de eerste stap kun nen zijn in het kader van een Sovjet- Russisch plan om de andere drie mo gendheden op de lange duur te dwingen Berlijn te verlaten. Nog belangrijker acht men de indruk, die de publicatie der Sovjet-maatregelen op de Duitse bevolking van Berlijn zal maken. Woensdag is op de autobaan van Berlijn naar het Westen nabij Potsdam een controlepunt ingesteld. Aan de zo- negrens te Helmstedt bestaat reeds een dergelijk controlepunt. Al het niet Russische vervoer is nu onderhevig aan dubbele controle tus sen Berlijn en de Britse zone. De Rus sische controle langs de Brits-Russi sche zönegrens is in de laatste dagen zeer verscherpt. Het locale grensverkeer is nu volko men stil gelegd. Alle grensposten zijn sterk bemand. Het Sovjet-controlepunt bij Schoeningen, ten zuiden van Helm stedt een van de voornaamste toe gangspoorten naar de\ Russische zone is zeer versterkt. Dorpen achter de zönegrens, waar vroeger geen troepen gelegerd waren, zijn nu bezet door Russische troepenafdelingen. Talrijke vluchtelingen, voornamelijk intellec tuelen en fabrieksdirecteuren en inge nieurs zijn in Schoeningen aangeko men. Het vertrek van de Britse militaire trein van Berlijn naar Bielefeld in de Britse zone is uitgesteld. Een officier van de Amerikaanse luchtmacht zeide, dat de nieuwe Sov jet-maatregelen blijkbaar niet van toe passing waren op het luchtverkeer. Radio Leipzig heeft de Duitsers in uitzendingen, die in Londen zijn ge hoord, gewaarschuwd, dat hun bewe gingen over de Russische zonegrenzen in het vervolg scherp gecontroleerd zullen worden. Papieren van de Wes telijke mogendheden alleen zouden voortaan niet voldoende zijn. DE AANHOUDING VAN TREINEN. Gistermorgen is een Amerikaanse trein op weg van Bremerhaven nadr Berlijn bij de Sovjet-Russische zone- grens aangehouden De trein moest op een zijspoor naar de Britse grenspost De „Volendam" in Ba'avia aangekomen Gisterochtend is de „Volendam" met aflossingstroepen te Tandjong Priok aangekomen. De helft van het uit Nederland vertrokken contingent is reeds in Belawan ontscheept. Mfde arriveerden de dertien jour nalisten, die in Indië de gasten van het leger zullen zijn. terugrijden. Dit geschiedde omdat de Amerikaanse treincommandant weiger de de Russische grensbeambten toe gang tot de trein te verlenen. Om dezelfde redenen werd de Ame rikaanse' militaire trein „the Berliner" op weg van Frankfort naar Berlijn, te Mariënborn opgehouden. Men ver wacht, dat hij later naar de Britse zo ne teruggezonden zal worden. Er is nog steeds geen nieuws over de twee Britse treinen, die sinds gis termorgen vroeg op een zijspoor te Mariënborn staan, de een met bestem ming Berlijn en de ander met het Westen als bestemming. Sinds de nieuwe Sovjet-Russische vervoersbepalingen te middernacht van kracht geworden zijn, is maar één geallieerde trein de Sovjet-Russische zönegrens gepasseerd. Dit is de Ame rikaanse trein, waarvan de reizigers door de Russische grenswachten moch ten worden gevisiteerd. De Britse trein voor Berlijn is nu om administratieve redenen naar de Britse zone teruggestuurd. Een Britse trein naar Bieleveld in de Britse zóne be vindt zich nog steeds in Mariënborn. De beide Amerikaanse treinen zijn naar de Britse zijde van de grens te ruggekeerd. DE MILITAIRE GOUVERNEURS BIJEEN. Het Öuitse nieuwsbureau Dena meldt, dat de militaire gouverneurs van de drie Westelijke zones in Berlijn bij eengekomen zijn. Generaal-majoor Neville Brownjohn, de Britse chef-staf te Berlijn, heeft bij de Sovjet-autoriteiten een protest ingediend naar aanleiding van het op houden van de Britse militaire trei nen. Hij zal trachten in contact te komen met een Sovjet-vertegen woordiger om de kwestie te be spreken. De schaakmeesters Reshevsky en Keres zijn met Bondarevski en Toiush, secondanten van Keres, op het vlieg veld te Moskou gearriveerd. De andere deelnemers aan het tour- nooi om het wereldkampioenschap, dr. Euwe, Botwinnik en Smyslov, de leider van het tournooi Vidmar, zullen van Berlijn per trein verder reizen. Na zijn aankomst te Moskou zeide Reshevsky, dat hij enigszins vermoeid was door de vliegreis en de partijen welke hij in Berlijn gespeeld heeft. Hii hoopte echter voldoende te kunnen uil- rusten voordat de tweede helft van het tournooi begint. De aid. klimatologie van het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel het cijfermateriaal over het weer van de afgelopen maand uiteraard nog verre van volledig is, kan er toch wel iets over het droge en zachte weer worden medegedeeld. Maart was te de Bilt zo zonnig als sedert 1933 niet meer was voorgekomen. Tegen een normaal aantal van 122 uren zonneschijn werden er ditmaal niet. minder dan 165 gere gistreerd. Vooral het einde van de maand bracht veel zacht weer, waar door de gemiddelde temperatuur te de Bilt met 6,7 gr nog 1,8 gr boven nor maal was, ondanks het feit, dat er 13 dagen met vorst voorkwamen tegen 12 normaal. De dagelijkse maximum tem peratuur was gemiddeld 12,7 gr tegen 9,4 gr. normaal, de minimumtempera tuur 2,0 gr tegen 1,3 normaal. Regen is overal te weinig gevallen, in Zuid-Limburg was de hoeveelheid het grootst, maar ook daar viel niet meer dan -70 pet. van de normale hoeveel heid. In Brabant en Utrecht viel 40 procent, in het uiterste noorden 2030 procent en elders ongeveer de helft van hetgeen men in Maart zou kunnen ver wachten. (Auteursrechten voorbehou den K.N.M.I.) In een gemeenschappelijke zitting van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden en de Senaat is be sloten Spanje niet op te nemen in het hulpplan voor Europa. Voorts heeft de Amerikaanse Con grescommissie, samengesteld uit leden van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot het verstrek ken van 6.098.000.000 dollar aan het buitenland in het kader vSn het plan- Marshall. Finnen tevreden over pact me tRusland Waarnemers te Moskou hebben sterk de indruk, dat de Finnen zeer tevre den zijn over de bepalingen van het pact van wederzijdse bijstand, waar over thans tussen Finland en de Sov jet-Unie wordt onderhandeld. Uit be trouwbare kringen wordt vernomep, dat terwijl het verdrag enerzijds de Noordelijke grenzen van de Sovjet- Unie veilig stelt en de plechtige be lofte inhoudt van wederzijdse bijstand tegen agressie voor een periode van 20 ja,41, anderzijds echter Finland's positie als een onafhankelijke souve reine natie gewaarborgd wordt. Naar men meent te weten zijn geen politieke clausules aan het voorgestelde pact verbonden waardoor Finland in een ondergeschikte positie ten op zichte van de Sovjet-Unie zou komen te verkeren. Men gelooft, dat het Fin se parlement het pact zal goedkeuren, daar de bepalingen ervan volgens een lid van de Finse delegatie „mild" zijn. Goebbels wilde ook Zwitserland annexeren Te Londen is een bloemlezing uit de dagboeken van 1942 tot 1943 van Jo seph Goebbels, gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat Goebbels plannen had voor een groot na-oorlogs „Reich", waarin Zwitserland en Noord-Italië opgeno men zouden zijn. Hij drong bij Hitier aan op algehele uitroeiing van de joden en complot teerde voor de onderdrukking van de rooms-katholieke kerk na de oorlog. Hoewel Goebbels grootse na-oor- logse plannen voor zijn land had, be hoorde hij tot de eerste Duitse leiders, die reeds in September 1943 een ne derlaag van Duitsland voorzagen. Hij heeft aan Hitier voorgesteld, een over eenkomst met Engeland of de Sovjet- Unie te sluiten, „daar Duitsland nog nooit een oorlog op twee fronten ge wonnen had". PRINS BERNHARD heeft lichte bronchitis Het secretariaat van paleis Soestdijk deelt ons mede: Sedert de Paasdagen ligt Z. K. H. prins Bernhard te Zer- matt ziek met een lichte graad van bronchitis. Er bestaat geen reden tot ongerustheid, maar het is onzeker of de prins op de voorgenomen datum zal kunnen terugkeren. Speciale zitting der U.N.O De Veiligheidsraad heeft het Ame rikaanse voorstel om een speciale zit ting van 'de algemene vergadering, welke de toekomstige regering van Palestina zal bespreken, bijeen ge roepen, goedgekeurd, met negen'stem- men voor, terwijl de Sovjet-Unie en de Oekraine zich van stemming ont hielden. JEngels prinselijk paar naar Parijs Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen op uitnodiging van de Franse president van 1418 Mei een bezoek aan Parijs brengen, aldus wordt door Buckingham Palace medegedeeld. Zij zullen de tentoonstelling over acht eeuwen Brits leven openen. Grootscheepse knoeierijen in dossiers Het hoofd van de PRAC te Utrecht, J. B. A. M. van Gooi, is onder zeer ernstige verdenking van grootscheepse op zeer geraffineerde wijze onder zijn leiding uitgevoerde knoeierijen met dossiers, in zijn woning te Utrecht ge arresteerd. De aannemer J. van der B. uit Zeist, die vroeger bij de PRAC te Utrecht werkzaam was, was de verbindingsman tussen van G. en de slachtoffers, col laborateurs wier zaken in behandeling waren of zouden komen. Alle dossiers bij de PRAC hadden egn z.g. waarde- ringsprijs, welke varieerde van 5000 tot 100.000 gulden. Kwam een collabo ratiezaak in behandeling, dan toog van der B. of een ander naar de persoon in kwestie en deelde mede, welk be drag betaald zou moeten worden, wil de hij dat van zijn zaak een z.g. „licht dossier" zou worden samengesteld. Ging de man hier niet op in, dan werd aan de officier-fiscaal eerst het lichte dossier gezonden, maar later werd dan het z.g. '„zware-dossier" nagezonden. Van G. en zijn medewerkers e'r worden n.l. nog meer arrestaties ver wacht splitsten n.l. de dossiers. Woensdagavond ging van der B. of ferte maken bij een eigenaar van een garage in den Dolder, wiens dossier bij de PRAC Utrecht in behandeling was. De eerste taxatie voor een licht dossier was aanvankelijk 100.000 gul den, dit werd echter op 70.000 gulden teruggebracht. Inspecteur Brands, die van deze af te sluiten transactie op da hoogte was, wachtte van der B. op toen hij de woning van de garagehou der verliet en arresteerde hem. Bij fouillering werd op van der B. een groot bedrag gevonden. Na» een. uren lang kruisverhoor op het politiebu reau te Zeist bekende van der B. ein delijk en noemde de naam van zijn opdrachtgever. Toen de politie Woens dagavond om 11 uur het hoofd van de PRAC, die aan het bridgen was, uit nodigde met haar mee te gaan, blies van G. hoog van de toren, hij was hoofd van de PRAC en niemand kon hem arresteren. Toen echter het arresta tiebevel vertoond werd, liet hij zich ge willig wegvoeren. Nieuwe voorschriften voor autoreizen naar het buitenland Naar wij vernemen, hebben de or ganisaties, werkzaam op het gebied van het verkeer haar leden bericht, dat binnenkort de volgende nieuwe voorschriften van kracht zullen wor den: Triptieken voor België zijn van 1 Mei a.s. af niet meer vereist. Van 1 Mei a.s. mag geen Nederlandse auto of motor de Nederlandse grens naar het buitenland passeren, zonder dat de bestuurder in het bezit is van seen ver gunning tot tijdelijke uitvoer uit Ne derland. Deze vergunning houdt de verplichting voor de bestuurder in 't motorrijtuig binnen de geldigheids duur (zes maanden) naar Nederland terug te brengën. Op overtreding, der voorwaarden de zer vergunning zijn zware straffen gesteld. Tenslotte blijven „carnets de passa ges et douanes" en triptieken voor an dere landen dan België .ongewijzigd vereist. Het carnet wordt niet meer door de Belgische douane voor in- en uitvoer afgestempeld. Bij elke carnet of triptiek voor een Nederlandse auto ot motor behoort echter»voortaan de bovenbedoelde uitvoervergunning De minister van Financiën heeft me de namens zijn ambtgenoten van Eco nomische Zaken en van Landbouw) Visserij en Voedselvoorziening aan de Tweede Kamer een nota aangeboden inzake de deviezenpositie. In deze nota wordt o.m. gezegd: .Hoewel het bedrag aan dollars, waarover t.z.t. onder het Europees her stel programma zal kunnen worden be schikt, nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld, staat reeds nu vast dat het algemene verzorgingspeil voor alsnog niet zal kunnen stijgen boven dat van 1947, doch aanvankelijk hoog stens kleine verbeteringen mogelijk zullen zijn. Veeleer zal hetEuropees herstel programma moeten worden ge zien als de basis waraop een hoger welvaartspeil in de toekomst door pro ductieve aanwending der aldus ter be schikking komende middelen mogelijk wordt gemaakt. OOK BRITSE TREINEN NAAR BERLIJN RIJDEN NIET MEER. Voorlopig is het verkeer van Britse treinen tussen de Britse zóne en Berlijn stopgezet,zo deelt het Britse militaire bestuur in Duitsland mede. De Britse autoriteiten hopen heden een bus te laten rijden voor de dringendste ge vallen. 2000 DODEN IN PALESTINA. Sinds de aanvaarding van de reso lutie ter verdeling van Palestina zijn bijna 2000 personen, onder wie 110 Brit ten, in Palestina gedood. Voorts zijn meer dan 4000 mensen gewond, van wie 1497 ernstig. Alleen in Maart werden 566 personen gedood. ■Mi

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1