De doodstraf vóór Rauter GEEN NERVEUZE STEMMING IN BERLIJN Plan-Marshall Maandag in werking Zaterdag 3 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN H5ste Jaar«al« No' 79 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Opdat rechi gedaan wordt aan de gevallen helden" Mr. Zaayer „Hij was de grootste oorlogsmisdadiger in Nederland" Gebukt, onder last der doden WEERBERICHT VETO VAN TRUMAN HAD GEEN SUCCES „Lentemanoeuvres" der Russen „Verlaat Jeruzalem" NieuWe Nederlandse lening in de V.S. Anthony van Kampen naar Indonesië Zwendel in levensmiddelenbonnen Italië op de tweesprong BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telet 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.—. elkwoord meer 5 cent, uitsluiteno contant Abonnementen: i.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. In de grote zaal van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage brandden hedenmorgen weer de schijnwerpers en stonden bfl de aan vang der zitting de filmoperateurs met hun apparaten klaar en ook de fotografen, om de hoogtepunten van deze dag, de eis en de ver dediging vast te leggen. Om 10 min. over 10 opende de president de ziting. Alvorens het woord te geven aan de procureur-fiscaal richtte'de president zich tot het publiek in de zaal. Hij verklaarde, dat het Hof niet wenste, dat tijdens, óf na het requisitoir, óf onderde verdediging, blijken van goed- »of afkeuring werden gegeven. De procureur-fiscaal begon daarna met zijn requisitoir. Hij begon anet een uiteenzetting van het historische belang van dit proces tegen degene, „die het Nederlandse volk als onze grootste oor logsmisdadiger ziet". Was het oordeel over Mussert als de personifica tie van het landverraad, dat zonder meer misdadig is, niet zo moeilijk, aldus mr. Zaayer, het vonnis, dat geveld moet worden over Rauter, de strijdbare figuur van de vijand, brengt grotere moeilijkheden met zich mede, omdat, zoals mr. Zaayer verklaarde, het oorlog voeren, ook het oorlog voeren met wrede hand, nog niet altijd een reden tot bestraffing vormde. Aangetoond zal moeten worden, dat door Rauter daden wer den verricht, die het internationale oorlogsrecht tot misdrijven stempelt. Wat te Neurenberg als bewezen werd aangenomen over het voeren van een aanvalsoorlog eh de Jodenpolitiek behoefde, aldus mr. Zaayer, .voor dit Hof geen nader bewijs. studenten in handen te krijgen en. daarbij gewerkt met allerlei dreige menten. Weliswaar kan de bezetter niet het recht ontzegd worden zich te beveiligen tegen een in zijn ogen ge vaarlijke groep, aldus mr, Zaayer,, maar terroristische bedreigingen, de portatie en slavenarbeid waren zéker niet de juiste middelen, waarvan ge bruik gemaakt mocht worden. Rauter's beroep op gegeven bevelen verwierp mr. Zaayer. Hij verwees naar het vonnis over de grote oorlogsmis dadigers. Ben citaat daaruit vertaalde hij met: „Indien een lid van een ro versbende zich gedraagt naar de ere code van de bende en de bevelen van het opperhoofd, dan zal hg binnen de bende als een goed lid worden be schouwd, maar als hij gevangen wordt; zal hij bezwaarlijk desjvege straffeloosheid kunnen verwachten". RAUTER'S POSE. Na eerst nog gewezen te hebben op de bevoegdheid van een Nederlands gerechtshof om Rauter te berechten, verklaarde mr.. Zaayer, dat het in twijfel trekken vdh de objectiviteit van het Hof, zoals dit door verdachte meermalen is gedaan, beschouwd moest worden als een pose tegenover het nageslacht. „Verdachte wil een martelaarsrol spelen", zei mr. Zaayer. De opzet van het proces Rauter is slechts fragmentarisch geweest, ver klaarde mr. Zaayer. Er is een aantal plinten uitgekozen, dat voor het pu bliek interessant en strafrechtelijk be langrijk is. Na een 'karakteristiek van de per soon van Rauter: „Een rechts-natio- nalistisch Oostenrijker van goede hui ze, en een militante soldatennatuur", omschreef de proc.-fiscaal Rauter's functie van „Höhere SS-und Polizei- führer", waarin hij in feite een bevel voerende taak zag. Geciteerd werden enkele van Rauter's verklaringen, waaruit bleek, dat Rauter alles ge- dgan heeft wat in zijn vermogen lag, om de oorlog voor Duitsland te helpen winnen en dat hij daarbij voorop stel de, dat in de totale oorlog de eisen van de oorlog vóór morele overwegin gen golden. hij is Schuldig. Wat de Jodenvervolging betreft, achtte mr. Zaayer genoegzaam bewe zen, dat Rauter schuldig was. Ook bij het tweede punt van de ten lastelegging: het bevorderen van de „arbeidsinzet", achtte de proc.-fiscaal Rauter's schuld bewezen, want Rauter heeft zelf plannen daarvoor ontwor pen. Rauter heeft alles gedaan, aldus mr. Zaayer, voor het welslagen van de „arbeidsinzet", waaraan honderd duizenden ten offer zjrjn gevallen en die aan duizenden het leven heeft ge kost. Vervolgens werd Rauter's aandeel in de door Göring bevolen meubelroof- actie uitvoerig besproken. Rauter kon zich weliswaar op tactische gronden niet verenigen met Göring's plannen, maar heeft toch wel and,ere maatre gelen voorgesteld. En deze maatrege len, die in strijd waren met het land oorlogreglement, schenen mr. Zaayer toe een misdrijf te zijn tegen de men selijkheid, omdat niet alleen onmis bare maar ook onvervangbare goede ren werden geconfisceerd. Naar de mening van de proc.-fiscaal was het onmogelijk maken, om naar radio-uitzendirgen van de geallieer den te luisteren, op zichzelf in een moderne oorlog een geoorloofde maat regel van de Duitsers. Het ongeoor loofde bestond echter in het confisce-' ren van het eigendom. De actie, die na de aanslag van Seyffart tegen de studenten eh vooral tegen de „plutokratensöhne" onder hen werd ondernomen, werd vervol gens behandeld. Mr. Zaayer kon niet aannemen,dat Rauter toeh alleen maar de bevelen van anderen uit voerde. Hij heeft alles gedaan, om de DE ERGSTE TERREUR. Het zesde punt van de tenlasteleg ging werd tezamen met het zevende punt besproken. Het systematisch aan wenden van represaillemaatregelen. Stuk voor stuk werden dan de ver schillende vormen' van dit terreur- systeem uitvoerig besproken: de col lectieve geldbaeteni' de meubeldiefstal, het gevangen zetten van onschuldigen, het gevangen nemen van familieleden van onderduikers en de „silbertanne"- moorden, die „het ergste deel van Rau ter's politieterreur" genoemd worden. In heftige bewoordingen keerde de' proc.-fisc. zich dan tegen het Duitse regiem van angst en terreur. Welis waar kwamen vele bevelen uit Ber lijn, maar hier in Nederland was Rau ter de stuwende motor, Rauter nam de beslissingen, Rauter liet alle ter reurmaatregelen uitvoeren. En wan neer ten slotte door een verandering in de rechtspraak in de zomer van 1944 een volkomen anarchie hier los breekt, zijn het de door zijn voorbeeld en leiding opgeroepen „boze geesten", die de chaos teweeg brengen en die hij nu niet meer volkomen kan beteu gelen. DE DOOD Mr. Zaayer achtte het hele Duitse volk schuldig aan de ellende, die in de bezetting over Nederland ge komen is, maar in Rauter zag hij de man, die in Himmler's geest de Duitsers hier heeft aangespoord en bezield. Na nogmaals een overzicht gegeven te hebben van de misda den, waarvan Rauter in de tenlas telegging beschuldigd wordt en die de procureur-fiscaal genoegzaam bewezen achtte, eiste de proc.-fiscaal ten slotte de doodstraf, daarbfl het Hof vragend recht te doen aan hen, die in de strijd voor de Nederlandse onafhankelijkheid gevallen zijn. Weersverwachting, geldig tot he denavond: BUIEN. Tijdelijk stormachtige wind tussen Zuid en West. Zwaar bewolkt met régen- of hagelbuien en enkele verspreide opklaringen. Weinig verandering vdfe temperatuur In aansluiting op hetgeen wfl gis teren reeds over de tweede zittings dag schreven, kan nog het volgende gemeld worden: Het scheen, dat bij het langer wor den van de lijst met door de Duit sers vermoorde Nederlanders, Rau ter's agressieve houding en felheid ineenschr mpetden. Hij zat stil in de beklaagdenbank t en luisterde naar de president of speelde met zijn bril. Ook sprong hij niet meer op wanneer een 1' tastende verkla ring werd voorgelezen. Toen de president hem vroeg of der gelijke handelingen in overeepstem- ming waren met het volkenrecht, trok Rauter een vergelijking met de ge beurtenissen in Palestina. Hij verge leek de Engelsen met de Duitsers tij dens de ljezetting en beweerde, dat de Engelse autoriteiten in Palestina ook acties uitvoerden, die overeenkwamen met de Duitse silbertannemoorden. De verbalisanten werd gevraagd, hoe veel silberthnne-moorden hier in Ne derland bedreven waren. Het aantal 27, dat door hen genoemd werd, verbeter de Rauter. Hij gaf 40 gevallen op. Een incjdent, dat in de zaal de no dige beroering veroorzaakte ontstond, toen de president verdachte vroeg, of hij er nog op stond, dat er getuigen a decharge opgeroepen werden. Rauter wilde een verklaring van dr. Hertel voorgelezen hebben, de leiders der Aussendienststelle der S. D. als getuigen horen in verband met de arres taties van familieleden van ondergedo ken politieambtenaren en verzetlieden en Schreieder als getuige in vétband met beraamde aanslagen op NSB-ers. De president gaf gevolg aan zijn eerste verzoek en liet de griffier de uitvoerige verklaring van dr. Hertel voorlezen, waarin Rauter als een streng maar strikt rechtvaardig militair werd uitgebeeld. Verder werd daarin o.m. verteld, dat Rauter tegenover Hitlér verklaard zou hebben dat de plunde ring van Arnhem een schandvlek op „Duitsland's eer" was. De president meende dat de kwestie van de onder gedoken politieambtenaren „mit pi stolen" voegde Rauter er haastig aan toe geen opheldering meer behoefde, maar hij liet Schreieder naar voren komen om op enkele vragen van ver dachte te antwoorden. Deze vragen hadden betrekking op een radiobood schap van Londen, waarin, volgens Schreieder, aan de „ondergrondse" in Nederland opdracht werd gegeven 14 vooraanstaande NSB-ers uit de weg te ruimen. In diezelfde uitzending werd ook een zending wapens toegezegd, die inderdaad ook is gekomen: President Truman heeft zijn ..veto uitgesproken over een wetsontwerp, dat de belasting in de V. S. met 4,8 milliard dollar zou hebben verlaagd. Truman verklaarde, dat het wetsont werp „niet verenigbaar was met de eisen van de crjtieke internationale toestand". Het ontwerp is door beide huizen van het Congres goedgekeurd. Wan neer de wet van kracht zou worden, zou de staatsschuld niet kunnen wor den verminderd, aldus Truman. Bo vendien zou (het gevaar van verdere inflatie gaan dreigen. De belastingver laging, zoals in het wetsontwerp voor zien, was pnbillijk' en ontijdig. Zoals verwacht werd, heeft het Huis van Afgevaardigden het veto met 311 tegen 88 stemmen overstemd, terwijl ook de Senaat met een meerderheid van twee derden (7710) het veto overstemt. Hiermede is het ontwerp toch wet geworden. De fraude bij de P.R.A.C, te Utrecht In verband met de knoeierijen bij de P.R.A.C. te Utrecht is nog een slachtoffer, de Kruidenier B. uit De Bilt, gearresteerd. Hij had een vrfl aanzienlek bedrag betaald en was daarmee van een „zwaar-" een „licht- geval" geworden. De garagehouder uit Den Dolder, die Woensdagavond eveneens gear resteerd was, is op vrfle voeten ge steld. 4 Tien jaar votor Ds. v, Duyl Gistermorgen uitspraak doende ver oordeelde het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof de 58-jarige ds. G. van Duyl conform de eis tot een gevange nisstraf voor de tijd van 10 jaar met aftrek. Ds. van Duyl was eertijds Ne derduits jjervormd predikant in Hee renveen, Assen, Hilversum en Blokker. Van 1933 tot* 1938 lid der N.S.B. en van 1941 af tot de door de Duitsers bevolen opheffing van deze partij, aan het einde van hetzelfde jaar, lid van de N.S.N.A.P. MINISTER NEHER TERUG NAAR BATAVIA Naar wij vernemen zal de heer L. Neher, gedelegeerde van het opperbe stuur in Indonesië, hoogst waarschijn lijk Zondag a.s. wederom de terugreis naar Batavia aanvaarden. Dodelijk spoorwegongeval bij Hoogkarspel Gistermiddag, even na half drie, is de 39-jarige lijnwerker M. Grent uit Venhuizen, die in de gemeente Hoog karspel bezig was een voorsein te smeren, door de locomotief' van een extra-goedèrentrein gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer heeft waarschijnlijk de sterke Westenwind de trein, "in het station Hoogkarspel kwam e richting van Hoorn, niet gehoord. A.V.R. O.-directeur aanvaardbaar De AVRO bericht ons, dat de mi nister "van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen in aansluiting op zijn be schikking van 15 September 1947 heeft bepaald, dat de heer W. Vogt, direc teur van de AVRO, als leidend func tionaris in het radiobestel zal kunnen worden aanvaard. De minister nam deze beslissing op grond van de uit spraak van de commissie-Drost, nadat de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de heer Vogt onvoorwaardelijk buiten vervol ging had gesteld. De Berlijuers tonen zich veel minder opgewonden over de gebeurtenissen in verband met de verkeersbeperkin- gen dan velen in het buitenland, on danks de voortdurende berichten over bewegingen der Sovjettroepen in de gebieden rondom de stad. Men toont weinig tekenen van nervositeit. Duizenden Duitsers, onder wie vrouwen met babies, bevinden zich op de auto weg, welke d 'or de Sovjet-zóne naar de Amerikaanse sector van Berlijn leidt. Na Donderdag hun tocht onderbroken te hebben om de gevolgen van de nieu we verkeersbepalingen te zien, hebben zij thans klaarblijkelijk besloten hun reis voort te zetten, daar er zich geen incidenten hebben voorgedaan. Verscheidene honderden Duitsers, die op een punt vlak buiten Berlijn een Sovjet-punt wilden ontlopen en de weg door de bossen namen, werden door de Sovjet-troepen opgevangen en naar de naastbijzijnde Sovjet-kazernes gebracht, waar zij gedurende drie vier uur aardappels moesten schillen. Het met Franse licentie verschijnende blad „Kurier" meldt, dat talrijke Sovjet-troepentransporten Seddin, 'n spoorwegknooppunt nabij Berlijn, zijn gepasseerd in de richting van Thu- ringen. Deze troepenbewegingen, al dus het blad, betekenen uitgebreide lentemanoeuvres van de Sovjet-be zettingstroepen. Het blad meldt voorts, dat er een aanzienlijke con centratie Sovjet-eenheden is waarge nomen rond de stad Meiningen, 25 km van de zönegrens. BINNENVAART STILGELEGD. Alle verkeer over de binnenwateren tussen de Britse en de Sovjet-zóne van Duitsland is stilgelegd. De maatregel is genomen, omdat de Sovjet-autoriteiten de geldigheid van de papieren van de binnenschippers niet meer wilden er kennen. SOVJET-UNIE UIT MILITAIR BESTUURSBUREAU. Van Sovjet-zijde zijn een Feeks ern stige beschuldigingen jegens de Weste lijke gealliëerden geuit aangaande „het roven en plunderen van Berlijn". Men neemt aan, dat 'het gealliëerde militaire bestuursbureau (kommandantur) zal ophouden te bestaan. De Sovjet-afge vaardigde heeft meegedeeld, dat geen Sovjet-deelneming aan het werk van de zes voornaamste commissies van het bestuursbureau meer zal plaats hebben. RUSSISCHE OORLOGSSCHEPEN 'OF WEG NAAR AEGEiSCHE ZEEf 0 Volgens Griekse regeringskringen zijn drie Rusische oorlogsschepen door de Bosporus gevaren en op weg naar de Aegeïsche Zee. De namen van de oorlogsbodems worden gegeven als Kalinin, Dé- satska en Iteak. GOEDEREN REEDS NAAR DE HAVENS Het Amerikaanse Congres heeft het hulpprogram voor het buiten land, ten bedrage van 6.098.009.000 dollar, naar het Witte Huis gezonden, ter ondertekening door President Truman. De Senaat heeft het pro gram na het Huis van Afgevaardig den goedgekeurd. Lovett, de onder minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat het plan-Mar shall Maandag a.s. in werking treedt. De Senaat ging accoord met het plan van Het Huis van Afgevaardigden om alle hulp aan het buitenland in één wet te verenigen. De wet is precies drie-en-een-halve ma;|:d, nadat Truman voor het eerst een beroep deed op Ket Congres om het herstelprogram goed te keuren, ter ondertekening weggezonden. De aanvaarding iseen week vóór op het rooster, dat door de leiders van het Congres was opgesteld. Robert Lovett, onderminister van buitenlandse zaken, verklaarde dat de verschepingen van goederen kraeh- 'tens het Europese herstelprogram Maandag a.s. ^zullen beginnen. De goe deren worden reeds naar de havens vervoerd. Advies aan Britse burgers: Jordan, de voorzitter van de Engel se gemeenschap in Jeruzalem, heeft verklaard, dat de Britse regering ern stige botsingen in de Heilige Stad ver wacht na de opheffing van het man daat. De Britse regering achtte het raadzaam, dat de Engelsen, die niet te zeer met Palestina verbonden zijn, het land verlaten. Jordan noemde 15 April als laatste datum, waarop de autoriteiten vervoersfaciliteiten zouden verlenen. Voor de achterblijvende Brit ten zijn beveiligingsmaatregelen ge troffen. De stad zal in vier zones ver deeld worden, die alle via een perma nente radioverbinding met elkaar con tact kunnen houden. Voor het geval Jeruzalem een „slagveld" zou worden, was er voedsel voor drie maanden ge vormd. De Britse gemeenschap zal over een sterk zendstation de beschik king krijgen, waarmee zij zich met de buitenwereld hl verbinding kan stel lm. De „Journal of Commerce" deelt mede, dat de Nederlandse regering met handelsbanken te New Vork on derhandelt over een lening van 50 k 100 millioen dollars, die gebruikt zou worden voor het aankopen van niéu we schepen en verschillende andere doeleinden. De aangekochte schepen zouden* als onderpand dienen, terwijl volgens bankkringen te New York de Wereldbank waarschijnlijk de lening zal garanderen. Een woordvoerder van de Wereldbank verklaarde tegen de „Jounal of Commerce" niets van'deze onderhandelingen af te weten, doch hij legde er de nadruk op, dat dp We reldbank er in het bijzonder naar streeft de investering van particulier- Amerikaanse kapitaal in het buiten land aan te moedigen. OEDENMIDDAG vertrekt uit de ha\tn van Nieuwediep Hr. Ms. „Kortenaer" naar Indonesië. Tus sen het marineblauw der unifor men zal het grijs plekken van een burgercostuum. Onze reporter Anthony van Kampen heeft zich ingescheept aan boord van het schip. Hij is van het podium van het Amsterdamse kunstleven overge stapt op de valreep van de „Kor tenaer". Zelf een zoon van Nieuwediep, een minnaar van de zee, waarvan zijn talrijke boeken getuigen, zal onze collega zich op de dekken van de Nederlandse oorlogsbodem evengoed thuis voelen als in de schouwburg- of bioscoopzaal. Zoals bekend, zullen van zijn hand in ons blad regelmatig arti kelen verschijnen, waarin zijn vaardige pen U zal verhalen van zijn reis met de torpedojager naar Insulinde, om na aankomst zijn visie te geven op de toestanden, het levén en werken in Indonesië. Bij zijn vertrek naar de tropen wensen wij hem een „Goede vaart" f - politiebuitendienst van het Cem traal Distributiekantoor en de Econo mische recherche zijn een zeer uitge breide zwarthandel in distributiebe scheiden op het spoor ;ekomen en heb ben als kroon op het werk hoofdzake lijk ten huize van de 26-jarige koop man C. v. d. K. te 's-Gravenhage in totaal 87.550 rantsoenen in de vorm van coupures van diverse levensmiddelen achterhaald. De gearresteerde v. d. K„ die vroeger distributieambtenaar is geweest, be kende op het hoofdbureau van politie de 26-Jrri; distributie-ambtenaar J. H. B. te Rijswijk te hebben overgehaald om door middel van valselijk ingevul de, ondertekende n. gestempelde for mulieren verschillende coupures le- vensmiddélenbonnen te bemachtigen. B. verklaarde zich bereid mede te wer ken en in de morgen van 24 Maart j.l. haalde de jveneens in het complot be trokken 41-jarige expediteur L. Th. S. te Dordrecht de coupures, op vertoon van val: a papieren aan een distributie kantoor af S„ die voor zijn moeite 1000.— zou ontvangen, werd evenals de distributie-ambtenaaB. gearres teerd. LIOE meer de dag der verkiezingen in Italië nadert des te meer' ge spannen wordt de toestand. Immers de uitslag van deze verkiezingen, vroeger slechts voor het land zelf van betekenis, zal 'thans doorslag gevend worden voor de gehele toe komstige politieke ontwikkeling van het vrije Europa. Het Italiaanse Volk zal moeten kiezen tussen Togliatti de leider der communisten en daar achter oprijzend de rode schim van Moskou of De Gasperi, leider van da huidige regering en de Christen-De mocraten met achter hem de weg naar het vrije Westen en de beloften van blijvende vrijheid. In het gehele land worden verkie zingsredevoeringen gehouden, waarbij het niet zelden tot ongeregeldheden komt tussen de aanhangers der bei de om de macht vechtende partijen. Bijzonder opvallend daarbij is het optreden van een Katholiek; priester Vader Lombardi, die zich met één slag aan het hoofd heeft geplaatst van de lijst van Italië's cdenaars en een machtig wapen is geworden voor de partij van De Gasperi. Zijn bezit tingen heeft hij verdeeld om rond te gaan trekken door stad en dorp, waar hfl overal in het openbaar zijn fascinerende redevoeringen houdt, zó, dat communistische saboteurs die hem eenmaal probeerden te lynchen en de kabels van de luidsprekers, die zijn stem overal deden weerklinken, doorsneden, tenslotte volkomen onder de indruk er slechts het zwijgen toe deden. Het Franse blad „Samedi Soir" van 27 Maart j.l. bracht over deze bijzon dere figuur in de strijd om de macht in Italië een reportage onder de kop: „In het hart van het rode Milaan waarschuwt de „microfoon van God" de Italiaanse kiezers". Het blad schrijft: „In de persoon van deze vader Lombardi heeft de kerk een atoom bom geworpen in de huidige strijd. Zijn stem, die sedert enkele weken wordt gehoord op alle pleinen van het Schiereiland, doet wonderen. Kort geleden deed hij weten, dat hij zou spreken tot ,de arbeiders van de Mi- liaanse wijk Sesto San Giovanni. Een trilling trok van de Brenner tot aan Calabrië, want deze wijk is het boi- werk van het 'Italiaanse communis me, dat het „ons Stalingrad" noemt. Zij beschikt er over 30.000 gewapende leden. Vijftigduizend personen waren op het plein voor de St. Stefanus- kerk verzameld, toen vader Lombar di begon te spreken en direct na zijn redevoering zong de geweldige me nigte liet lied: „Wij willen God als koning". Een vliegtuig vloog over het plein en strooide pamfletten uit met de woorden: „Stemt God en niet Stalin". Jonge mensen, in vervoering geraakt door zijn woorden stroom den in dichte tijen door de straten en riepen: „Jezus of de dood ^LS men dit léést, weet men dat wat er deze dagen in Italië ge schiedt, niet zo maar een vluchtige gebeurtenis is, maar iets van dé grootste betekenis, iets dat ver bui ten de grenzen yan dit land uitgaat en ook voor ons yolk van zeer veel betekenis moet worden geacht. Ook in ons land kan men zich niet ge noeg mét deze zaken bezig houden. Het beangstigt ons soms hoe weinig men zich hier van dit alles aantrekt, hoe brede lagen-.yan ons volk er over heei leven en slechts worden gedre ven door kleine eigen belangetjes, hoe men zjch niet buiten de enge kring van het dagelijkse bestaan weet te bevrijden. In Frankrijk heeft mèn uit de No vember r en December stakingen zijn les geleerd. De Franse regering heeft een groot contra-KominformpIan uit gewerkt. Een speciale politie- en soldatenmacht van 353.000 man staat gereed om een barricade.op te wer pen indien de acties der communisten rondom de verkiezingen in Italië naar Frankrijk zouden overslaan. „Eerste minister Schuman", zo schrijven de bladen, „vormt zijn ma- quis (verzetstroepen)" Ook in Amerika is de spanning in verband met de komende keuze van Italië zeer duidelijk voelbaar. Een overwinning van de communisten in Italië, zo zegt men in de Ver. Statfen, zou de spanning tussen Moskou en Washington ten zeerste verscherpen. Tienduizenden brieven van in Ame rika wonende Italianen gaan naar het moederland om hun verwanten te wijzen op het gevaar van een ver keerde keuze. Op deze manier, zo zeide de speaker van het Amerikaan se huis van afgevaardigden Joseph Martin dezer dagen, kunnen de Ita lianen in dit land veel bijdragen om het land van hun vaderen van de catastrofe te redden. Hoe de uitslag zal zijn? Wij kun nen het niet bevroeden. Doch morele waakzaamheid zei geboden ook in Nederland, dat mede met de vrfle volkeren dient te staan op dp barri cade tegen geestelijke slavernij, so ciale verdrukking en wegcijfering van de rechten van de individu. AD INTERIM.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1