Pi ZWARTf SCHADUW Rubr DE BOYS NAAR AMSTERDAM Stieren voorkeu ring te Stompetoren 3 P.O.A. n.v. PAYGLOP 7 Raadsvergadering in sprinttempo De promotiewedstrijden Excelsior staat er slecht voor Bergen. Haast Egmond'Binnen. Cyclostylepapier Schrijfmachinepapier Doorslagpapier Breed folio gelijnd en geruit uzzle ie KI Heiloo. Raad snelt in recordtijd door grote agenda Met de wetenschap dat Zaandijk en Meteoo* j.l. Zondag een uitge sproken slechte w'edstrijd hebben ge speeld waarin de Amsterdammers 't onderspit moesten delven, gaan de Alkmaarse Boys Zondag naar Am sterdam. De strijd Alkm. BoysVi tesse stond ook wel niet op zo'n hoog peil, maar de Westerwegbewoners kunnen er in ieder geval van over tuigd zijn dat de Meteoor dus zeer zeker is te verslaan. Er zal echter van begin tot einde aangepakt moe ten worden. Boys, laat 't niet, even als vorig jaar op de laatste wedstrijd aankomen, maar zorgt dat bijtijds de punten worden verzameld. Bergen speelt Zondag haar eerste promotiewedstrijd tegen JVC. De gastheren zijn gehandicapt door het uitvallen van haar linksbuiten. Boys en Bergen pakt Zondag aan! Promotie tweede klasse. De Kogers zullen -Zondag de Rotter damse eerste klasser RFC ontvangen. RFC heeft het misschien de laatste wedstrijden wel niet bewezen, maar 't is in ieder geval een niet te onderschat ten tegenstander. Wij twijfelen dan"ook of KFC in staat zal zijn de punten in de Zaan te houden. Een gelijk spel lijkt ons wel de méést voor de hand liggende uitslag. SVV en Emma, die beiden een over winning op Excelsior boekten, zullen elkaar op Spangen ontmoeten. De Win naar van deze wedstrijd is een goed eind op weg naar de eerste klasse. SVV kon hier wel eens de meest serieuze candidaat voor zijn. Promtie derde klasse. De concurrenten van de Boys, Vites se en Zaandijk, ontmoeten elkaar in Castricum. Zaandijk is nogal gehandi capt door het niet mee spelen van Engel. Mede hierdoor zal de strijd wel spannend zijn. Zoals wij reeds memo reerden rekenen wij op een overwin ning voor de Boys pp de Amsterdamse derde klasser, de Meteoor. In de andere afdeling ontmoet CDN het Zaanse ZVV. De thuisclub is zo prachtig gestart, dat wij haar wederom de beste papieren toedenken. De re sultaten van j.l. Zondag in aanmerking genomen zal Rapiditas weinig last met Schoten hebben. JVCBergen. Zondag a.s.' speelt Bergen haar eer ste promotie-wedstrijd tegen ,de degra- datie-cansjidaat JVC. Bergen kan pro fiteren van een verzwakt JVC, dat zonder haar linksbuiten Jan Blaauw- boep uit zal komen. Desondanks zal het het een zware strijd voor de Bergena- ren worden, waarbij wij. hun van gan ser harte sterkte toe wensen. De KNVB-beker. Het zal een vermoedelijke zware strijd voor Alcmaria worden, want on danks het feit dat ZFC de laatste wed strijd in de competitie faalde zien wij de Zaankanters met Zeeburgia als df sterkste in deze halve competitie. Ber- dos gaat naar Oudesluis en heeft, een redelijke kans op de volle winst. In dezelfde afdeling ontvangt RK AFC het sterke HRC en zal daaraan zeker de handen vol hebben. Randers heb ben tegen DTS in ieder geval kans op ■giinstens, één puntje. AANKONDIGING. Het Juweliershuis -Fa. Herm.. r Flas, Payglop 15- bericht hiermede dat zij ter gelegenheid van de feestelijke herden king van hét 40-jarig bestaan der firma op 12 April a.s. een jubileum-verkoop organiseert van 5 t.m. 19 April. Bij aankoop van alle artikelen, zal een genummerd regu worden ver steekt voor elk bedrag van 5 gulden (dus bij hogere bedragen, verhoudings gewijze meer regu's). Al de op deze wijze uitgereikte nummers trekken mee in een loterij, welke zal worden ge houden ten overstaan van Notaris Ver kade. De houder van het prijsnummer krijgt het recjit een sieraad te kiezen uit onze exclusieve collectie, geheel naar eigen keuze, tot een waarde van tweeh&iderd vijftig gulden. Op 12 April is onze zaak voor ver koop gesloten. (Ingezonden Mededeling) MottenHier baat geen protest Je gaat er aan, dank zij Funest (Ingezonden Mededeling) De Paas-oogst van de weg Aan het bureau der Rijkspolitie te 'Ber gen werden in het tijdperk van 21 tot en met 29 Maart de navolgende voorwerpen als gevonden opgegeven: zwarte ben zinedop, herdershond, bruikbaar heren rijwiel, wite zakdoek, snoepkgart, bril- lendoos "en portemonnaie, 1 paar bruine katoenen handschoenen, wijnrode hand schoen, j:ode dameswant, twee boorden, broekriem, levensmiddelenkaart, kinder- ringetje, petroleumtoestel, kapje van schemerlamp, twee vazgn, ketel, vergiet, grote visschaaal juskorri, gouden armband met muntstuk, grijze mantelceintuur, fototoesel met foudraal en bruine vulpen De lijst van verloren voorwerpeo over bovengenoemde 'tijdvak vermeldt* giijze hereri-vilthoed, vulpen (merk ,.Arengo", Inlegvel no 4660, blauwe ge ruite damesparapluie,' bril met wit, mon tuur, bruine motorhandschoen, wit zeil doek speelgoedhondje, grijze herenhoed, zwarte - vulpen („Waterman"), b'ruine lin kerhan^sclioen en rod« autoped op lucht banden Inlichtingen elke werkdag tussen 10 en 11 uur v m aan het politik-bureau, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444 Het „Bunkerdorp'' verdwijnt. De bunkers op het Gem. Natuurre servaat op en aan de voet vanhet duinplateau bij „Duinvermaak" worden opgeruimd. De Bergenaren weten daar van mee te praten. Enkele weken ge leden reeds weerklonken de eerste ex plosies van de kant van het zgn. Rus sengat. Sommige bunkers worden net jes dichtgemetseld en onder het zand bedolven, andere opgeblazen. De man nen van de Provinciale Waterstaat ver staan hun werk!! De jeugdige Berge- naartjes zullen dit geliefd oord van vermaak node missen, maar de kaze matten en loopgraven waren voor na tuurliefhebbers een doorn in het oog. De opruimingswerkzaamheden- zullen nog voor het seizoen beëindigd zijn. Echter ook de „blokhut" A>an de pad- vindersgroep „de Duintrappers" zal met de .andere bunkers onder de Hoge Bomen verdwijnen. Het probleem van de huisvesting der jeugdverenigingen wordt daarmede weer meer acuut. Een oplossing hiervan schijnt inmiddels op komst te zijn. Tennis-seizoen 1948 geopend Het enthousiasme voor de tennissport in Bergen is *steeds groeiende, 't Vorig jaar werd de Berger Tennis Club op gericht. Deze club met een beperkt aantal leden speelt op de gravelbaan „Dennenheuvel" aan de Komlaan. Ook de directie van het Tennispark „De Molenkrocht" heeft niet stilgeze ten. De banen aan .de Kruisweg zien er, als steeds, keurig onderhouden uit. Zij, die zich als Molenkrochtlid op gaven, kunnen na onderlinge verdeling der speeltijden van twee banen ge bruik maken en bovendien staat hun in geval van tijdig verzoek ook over dag één baan ter beschikking. (Met de uur-verhuur aan badgasten moet ook rekening worden gehouden!) Waar voorts de traditionele onder linge wedstrijden in Juni en Septem ber, alsmede het jaarlijkse tournooi in Augustus wederom zullen plaats vin den, twijfelen wij niet of het gaat met de tennissport in Bergen steeds ex celsior. IEPENZIEKTE. In de afgelopen winter moesten van gemeentewege weer een 25-tal iepen worden gedooid, o.m. enkele zeer zwa re langs de Hoflaan. De trein rent door de nacht, een' nacht, die zwaar is van regen en stormvlagen. Ergens in' het dak loeit de wind door een onverwach te opening. De trein is leeg, bijna. Een paar reizigers verlangen naar hun warme bed, een enkele dom melt in een hoek, de meesten heb ben haast. Reizigers in treinen hebben altijd haast, 's Morgens en 's middags en 's avonds 'nóg. De trein stopt en wacht op aansluiting, dié niet wil komen. Hij wacht vijf minuten, tien, een kwartier. De reizigers mopperen en kijken op hun horloges en mopperen nog eens. Maar in een coupé zit zij en daar zit hij en ze kijken naar de ramen, waar twee regeldruppels elkaar nalopen en elkaar niet kunnen krijgen. Telkens, als ze bijna samen zijn, stuift er weer één weg. Zij kijkt naar hem en hij kijltt naar haar en dan kijken ze samen weer naar die twee drup- pels en de conducteur, die zo graag alle kaartjes wil zien, slaat deze coupé over met een milde glim lach. Hij rijdt wel meer de laatste trein. De haastige reizigers zuchten ver licht op, als de trein na twintig minuten weer op gang. komt en kijken weer op hun horloges. Maar in die ene coüpé staat een stille zucht omdat die conducteur nu alweer gefloten heeft. Buiten, in de gang kun je die zucht niet t horen, maar de man heeft toch weer die glimlach van zostraks. Ondanks zijn eigen haast. LEOPOLD. Officieel bezoek De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, Baron de Vos van Steenwijk zal Maandagmor gen, 5 April a.s. een officieel bezoek aan de gemeente' afleggen. Een gé- deelte van zijn tijd zal besteed wor den aan de bezichtiging van de Abdij en voor zover mogelijk aan an dere betekenisvolle bezienswaardighe den. Met een vrij primitieve verzorging zowel wat keuringsplaats als bevesti ging betreft, werd voor het vroegere café Kamsteeg de voorkeuring onder goede belangstelling gehouden.- Hoewel het matige wee» en het vertraagde begin wel enige afbreuk deed aan de stemming, werd het ver loop met gjote belangstelling ge volgd. Van de 4 aangegeven 3-jarige en oudere stieren verscheen alleen Ade- ma 13 v. d. Woudhoeve aan de start. De massale, misschien iets grote rijkspremiestier van S. Kalver- boer c.a. liet het in de benen iets zit ten, zodat enige twijfel ontstond of deze stier op 23 April in Alkmaar zal verschijnen. Groot was het aantal 2-jarige stie ren n.l. 13, waarvan er 11 aanwezig waren. Eén was. reeds in Graft gekeurd, deze is tin onze opgave opgenomen. Van de 12 derhalve te bespreken stieren wercféén met een P (provinciale goed keuring) naar huis gestuurd. 5 werden met NH dus voor fokverenigingsvee goedgekeurd. Dit waren Lindbergh Hollander van C. J. v. d. Hulst, Adema v. d. Beukenhof van M. Slooten, Frans 340 van Groenhoven van C. Lakenman allen uit de ScHermer; Tjitske's Janko van -Joh. Schot en Dieuwertjes FrJhs van P. Veldhuis te Zuid- en Noord- Schermer. Verscv'llende aanwezigen betreurden het dat de eerstgenoemde van deze groep mede wegeps grond- vlekken op de pijpen geweigerd werd vóór het stamboek. De definitieve S stamboekgoedkeu ring kregen 6 stieren, n.l. Maartjes Frans van J. Broersen, welke zijn jang- verhoging zekpr het Aneest aan zijn af komst naast zijn type te danken had. Ulkje's Janke van D. Kay, Oterleek, welke wegens 'n voortplantingsgebrek helaas reeds deafcr dagen ter slacht bank zal raceten worden gevoerd. Ge rard van Jn. Kieft. De wat grote Hoog lander 376 van Jb. Bijman bekoorde door zijn ruime bouw, doch mist een tikje adel. Typisch het beste waren de beide Oldambtster Adema's zonen: Nero's Adema 10 van S. Posch-Spaan en Adema van Cruysoord van Gebr. Timmerman e.a. De laatste hoewel bij door Jan Dirk van Exter CooyrlKbt K.D.P. het staartstuk iets zondigende is een klassedier met goede producti^fstam- ming. De groep 1-jarigen was al te zeer uiteenlopend. Naast 2 met volle recht afgekeurde, waren er in de 6 versche nen stieren nog, 3 P-stieren, waarbij 2 met een blauw afstammingsbewijs, d.w.z. van een „wilde" moeder. N.H. verkregen 6 stieren, n.l. Alex 3 van N. Bakker, Friso van Jac. Stam, Adema van Sijtje 28 van J. Groot, Frans 34 #van Paarlhoeve van J. F. Mol, Jelle van Catrijp van P. Konijn en Johanna's Adema van V. J. J. Kerkhoven, allen uit de Schermer. Meermalen 'werd gedacht aan goed geefsheid der jury in plaats van aan goedgeschikte fokdieren. Voorlopig werden in het N.R.S. ingeschreven Alexco 2 van Haukushoef van Jn. Blauw, Crack van de Buurt van P. Korver e.a., Frans 4 en Fraite 6 van Leeuwenhorst en Frans B 51 van J. Blauw, allen uit de Schermer. De bei de eerste dezer groepen werden Rijks premiestier. De volle aandacht van de Schermer fokkergroep gaat uit naar de oproep van de Centrale Keuring, waar zij" hoopt met 3 tot 6 dieren te mogen verschijnen. De Chef en de Lange hebben hun eigen wagen bereikt, die een eindje verderop geparkeerd stond. En even later verlaat de wagen van de heer Schoppen tot Aesclaver het kleine stadje en niemand denkt er aan om die luxe wagen in verband te brengen met de marktkooplui van daarstraks. „Een geluk, dat we die emmers nog hebben kunnen meenemen, dat levert tenminste een aardig duitje op", zegt de Lange tevreden. - „Ja, maar die duitjes zijn niet voor ons, L&nge. Die zullen we op een goede wijze besteden. Hoe, weet ik nog niet, maar er zal zich eerstdaags wel een geschikte gelegenheid voor doen". Nu, die gelegenheid doet zich al eerder voor. Na een kwartiertje rijden moet de auto stilhouden voor een overweg. Bij de overweg staat een stalletje voor een collecte. Een juf frouw gaat beleefd glimlachend alle wagens af. Tel-wijl de Chef en de Lange de juffrouw zien na8erbijko- men, kijken ze elkaar aan. Een zelfde gedachte flitst in hen op. „2&llen we??" vraagt de Lange. De Chef jenikt. Luid rammelend verschijnt de col lectebus voor het raampje. .Maar er wordt geen muntje in de bus gegooid. Nee, inplaats daarvan doet de Lange het portier open en zet voor de vér baasde juffrouw twee emmers neer tot aan de rand gevuld met guldens, dubeltjes en kwartjes. Puzzle 26. Welke woorden en welke dag? De 13 bedoelde woorden, die men uit de samengevoegde lettergroepen kon maken, waren: 1. tekenboek, 2. wande laar, 3. eksteroog, 4. eendracht, 5. draag stoel, 6. evangelie, 7. paasbrood, 8. avondblad, 9. artikel, 10. spaarpot, 11. diefstal, 12. aarzeling, 13. gevangenis. De eerste letters gev.en te lezen: Tweede Paasdag, de dag, die naar wij nopen prettig'voor U is geweest. Na controle van de vele goede oplos singen is de wekelijkse prijs door loting ditmaal ten deel gevallen aan: de Heer J Winkler Siebenga, Draafsingel 32, Hoorn. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 27. De Gemeenschappelijke deler. Gegeven zijn de drie getallen 480608, 508811 en 723217. Nu is er- een getal A, dat door onze puzzelaars moet worden gezocht. Wanneer men elk van de gegeven drie ggteüen door dit getal A deelt, blijft er bij alle drie delingen een rest over en deze rest is, zeer merkwaardig, bij alle drie delingen dezelfde. Hoe groot is A? Lang geleden is deze puzzle in een Engelse courant opgegeven en velen hebben toen dagenlang naar de* oplos sing gezocht. En tpch is de oplossing niet zo moeilijk als men denkt. Oplossingen (per briefkaart) tot en met DSnderdag 8 April aan de Redactie van ons blad (Er wordt weer een prijs van 5.— verloot). De Raad kwam gisteravond in vol tallige zitting bijeen. De publieke tri bune was totaal bezet, hetgeen zijn oorzaak wel gevonden zal hebben in het feit, dat de KVP-fractie haar hou ding ta.v. van de communisten zou bepalen. Een 23-tal agendapunten, als mede een serie ingekomen stukken vergden sléchts een tijdsverloop van anderhalf uur, doch "de twee laatste agendapunten duurden precies zolang, Door de voorzitter werd aan het be gin van de vergadering medegedeeld, dat de Commissaris der Koningin Maandag a.s. om 3 uur voor een ieder ten gemeentehuize te spreken is. INGEKOMEN STUKKEN. Een verzoek om adhaesiebetuiging aan het voorstel van B. en W. van Beerta inzake de arbeidsvoorwaarden bij .de DUW-objecten; een verzoek van de heer Bosma tot wijziging van de algemene politieverordening ter bestrijding van de overlast door honden; een besluit van Ged. Staten tot het onthouden van goedkeuring aan een besluit van de ge meenteraad d.d. 24 Oct. '47 betreffende verlaging rente ener geldlening; een mededeling van Ged. Staten dat zij goedkeuring verlenen aan het Kon. Be sluit op de verordening van reinigings rechten; alsmede een besluit van Ged. Staten dat zij goedkeuring verlenen aan ■het besluit d.d. 5 Jan. j.l. tot waarbor ging van rente en aflossing van geldle ningen aan te gaan door de Ver. voor Volkshuisvesting, werden alle voor kennisgeving aangenomen. BEËDIGING EN ONTSLAG AANVRAGE. Met enige welgekozen woorden van de burgemeester werd hierna de heer mr. hi Peeman, thans hoofdcommies al- t waarnemend secretaris beëdigd e heer M. C. Rootjes, commies, als waarnemend ontvanger onzer ge meente. Mej. H. P. Cornelissen te Alk maar had ontslag gevraagd als vak-on derwijzer in de'lichamelijke opvoeding aan de Uloschool met ingang van 1 Mei a.s., terwijl de heren A. de Oude en J. Schenk dit vroegen als onderwijzer aan de O.L. Allen kregen het door hun ge vraagde eervol ontslag. DIVERSE VOORSTELLEN. Een voorstel van B. en W. tot het op nieuw toekennen van een tijdelijke toe lage onder intrekking van het besluit vanl4Febr. j.l.van 10% op de jaar wedde van het gem.-personeel, zulks' naar aanleiding van door Ged. Staten gemaakte opmerkingen, werd goedge keurd. Een voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het uitbreidingsplan Centrum II werd goedgekeurd, evenals een voor stel van B. en W. tot het opnieuw aan gaan van een overeenkomst met de Staat der Nederlanden inzake de op slagplaats aan het N.H. Kanaal. VASTSTELLING VERMAKELIJK HEIDSBELASTING. In een uitvoering schrijven hadden B. en W. de raad geadviseerd het ontwerp besluit betreffende verhoging van de vermakelijkheidsbelasting aan te nemen. Het zou ons te veel plaatsruimte kosten alles in details weer te geven. De mi nister had het echter geoorloofd geacht ook voor de bioscoopvoorstellingen ver hoogde vermakelijkheidsbelasting te heffen, doch B. en W. adviseerden, me de met het oog op de directe nabijheid van bioscopen in Alkmaar, en mede in verband met het feit, dat het hier een provisorische bioscoop betreft, die slechts één of tweemaal per week voor stellingen geeft, de lasten daarvan niet te verhogen; want verzwaring van dè lasten zou de exploitant ongetwijfeld nopen, in Heiloo geen bioscoopvoorstel lingen meer te geven. T.a.v. van verma kelijkheden, welke culturele of opvoed kundige waarde hebben, alsmede die ge geven door reizende gezelschappen, zoals circussen, en tenslotte .vermakelijkheden welke vallen onder het begrip „levende kunst", waartoe is te rekenen alles wat door personen wordt te berde gebracht, kan het geldende percentage van 20 worden gehandhaafd. Voor. alle andere vermakelijkheden, zoals bals, lunaparken, fancy-fairs, va riété, cabaret, sportwedstrijden met een overwegend sensationeel karakter, wordt voorgesteld het heffingspercen tage op 50 te stellen. Verschillende an dere maatregelen en wijzigingen wer den, voorgesteld. O.a., dat de bestaande vrijstellingen enigermate werden .vergroot in die zin, dat geen belasting verschul digd is op vermakelijkheden waarvan de opbrengst eventueel bestemd is voor liefdadige doeleinden. Bij- dit voorstel werden door diverse le den van de raad op- en aanmerkingen gemaakt, doch het werd aangenomen, met alleen de heer Bosma als tegen stemmer. Een voorstel tot het opnieuw vaststel len van een wijziging der gem. kinder bijslagrekening en een nota met opmer kingen van Ged. Staten naar aanleiding van de gem. rekening werd eveneens goedgekeurd. LOSLOPENDE HONDEN. B. en W. deden een voorstel tot wijzi ging van enkele politieverordeningen. Wederom werden bezwaren geuit tegen de overlast welke door honden wordt veroorzaakt. Zelfs het verscheuren van schaden door honden komt herhaaldelijk voor. Hoewel beseffende, dat pan stren ge maatregelen t.a.v. honden voor de eigenaren van deze dieren ongerief zal zijn verbonden, waren B. en W. van mening, dat thans de tijd is gekomen om een krachtig optreden van de politie mo gelijk te maken. Wanneer echter het los laten lopen van^honden in de algemene politieverordening strafbaar wordt ge steld dan kan de politie hiertegen op treden. Derhalve gaven B. en W. in overweging een bepaling op te nemen, waarbij het wordt verboden honden on beheerd los te laten lopen, anders dan op een afgesloten erf. Na enige discussie, waarbij bleek, dat vooral de heer Bosma studie van deze verordening had gemaakt, 'werd dit voorstel aangenomen. HINDER VAN SLUNGELS. In de tweede plaats is door enkele in gezetenen geklaagd over overlast, wel ke zij ondervinden van in de buurt hun ner woningen c.q. winkels zich ophou dende opgeschoten jongens, die hen na1 roepen, met steentjes gooien, kortom speciaal in .de zomer bijeenstaan en lastig en baldadig zijn. B. en W. gaven iti overweging ter bestrijding van het gesignaleerde euvel, dat zich vooral voordoet in de omgeving van de „Oude Herberg" een concept-raadsbesluit ter aanvulling van de politieverordening vast te stellen. De heer De Jager toonde zich ont stemd over dit punt. Hij zou niet gaar ne in den Vervolge bordjes in de ge meente willen aantreffen: „Verboden hier te staan". De voorzitter zeide echtgr, dat de ze maatregel als een stok achter de deur moet'worden beschouwd. Het voor stel werd tenslotte aangenomen. HOEK HOLLEWEG—STATIONS WEG. De hoek HollewégStationsweg is- 'n ontsierend punt in onze gemeente en veroorzaakt tevens gevaar voor het ver keer. B. en W. willen daar thans verbe tering in aanbrengendoor het kopen van dit terrein. De eigenaar, de heer C. J. Morsch te Bussum, vraagt echter 10 per M2, hetgeen B. en W. bezwaarlijk vinden en daarom voorstelden een ont eigeningsproces te beginnen. Hetgeen werd goedgekeurd. Het eerste voorschot voor particuliere bouw, volgens de regeling die de raad in het vorige jaar aannam, is aange vraagd door de heer Ci Druijven, alhier, en werd goedgekeurd. ENKELE HAMERSTUKKEN. Een verzoek van Volkshuisvesting om de nodige voorschotten in verband met de aankoop van grond, het bouw- ,rijp maken en de bouw van woningen, waarmee bijna een half millioen gulden gepaard was ging met een hamerslag van de voorzitter er ddor. Evenzo een verzoek van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van schoolmeubelën. Tevens werd aangeno men een verzoek van Ged. Staten van Noord-Holland' om de m'ening van de raad kenbaar te maken over een voor genomen wijziging van de kindertoela geregeling voor en het toekennen van een gratificatie over 1947 aan secr. en ontvangers in deze gemeente. Eveneens werd aangenuomen om 1000.beschik baar te stellen voor een crediet voor 'de herdenking van het 50-jarig rege ringsjubileum van H.M. de Koningin. Een verzoek van de Ver. voor Volks huisvesting om medewerking tot ont eigening van gronden, toebehorend aan mevr. de wed. v. Weelderen, zulks in verband met de plannen tot woning bouw in het uitbreidngsplan „Centrum II" werd toegezegd. EEN VERKLARING VAN DE KVP. Hierna las de voorzitter op verzoek van de K.V.P.-fractie de volgende ver klaring voor: Gezien de verwikkelin gen, betreffende de politieke situatie, in bepaalde landen van Europa door de communisten teweeg gebracht, en ge hoord de uiteenzetting van de leider dei- communisten, de heer P. de Groot, op de vergadering van de C.P.N. in het Concertgebouw op 27 Febr. j.l. te Am sterdam, waarin deze de gebeurtenissen i-i Tsjechoslowakije van harte toejuichte en als voorbeeld voor ons land stel de, rekent de K.V.P.-fractie het zich tot haar plicht haar houding bekend te ma ken tegenover de aanhangers van dit stelsel en wijst verdere samenwerking absoluut van de hanfl. Waarom zij het lic| der C.P.N. in deze raad verzoekt zijn mandaat in de raadscommissie ter beschikking te stellen, daar deze niet anders dan onder protest tegen zijn aan wezigheid in de vervolge zal wor den bijgewoond. De verantwoordelijk heid ten opzichte van het algemeen landsbelang dwong haar deze houding aan te nemen.- De heer Bosma diende hierna van re pliek en begon met citaten uit de no tulen van vorige vergaderingen, waarin hij gelezen had, dat diverse raadsleden bij verschillende gelegenheden gezegd hadden, dat de samenwerking met alle leden goed was. Spr. zeide dat hij sindsdien niet is veranderd. Hij begrijpt daarom niet wat de commissie van beplantingen met Tsjechoslowakije uit staande heeft. Spr. vertelde over 'ie strijd van Rusland tegen Duitsland, over de zijde die Amerika daarbij gesponnen heeft en dat wij moeten voorkomen dat de winst daarheen gaat. Ook Engeland is thans afhankelijk van Amerika. Als klap op de vuurpijl noemde spr. het feit, dat Spanje een grote lening in het vooruitzicht is gesteld door Amérika. 't Gaat aldus spr. Amerika niet cm de vrede of welvaart van Europa, maar om de wereldheerschappij. Ver schillende opmerkingen werden nog ge maakt, doch tenslotte deelde de heer Bosma mede, dat hij met volstrekte meerderheid is gekozen en dat hij zo doende op zijn post zal blijven. De heer Olivier verklaarde namens de P. v. d. A.-fractie, dat zij, gezien de' houding der communisten, de samen werking van de hand wijst en dat zij niet meer zal meewerken aan benoemin gen van communisten tot wethouders en in commissies. De heer Schuijt zeide, dat de laatste gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije hebben bewezen, dat de „grote broer" daar de hand in'had. Spr. zeide verder, dat de Sovjet-Unie gelukstelegrammen zond toen onze lage landen door de Duit sers werden bezet en dat geloofsvervol ging aan de orde van de dag is. Wanneer de communisten deze feiten toejuichen zal de toestand e*"ger worden dan in de bezettingstijd. Er werd aan deze discussie door di verse raadsleden deelgenomen. Doch de voorzitter besloot deze discussie met een gezegde van Pater de Greve: Ik heb samengewerkt met communisten met een gouden hart, maar -i de com munist moet is niets hebben. VERGOEDING VOOR MEVR. KOSTELIJK. Door de heren De Jager en Bosma was een voorstel gedaan om mevr. Kos telijk een vergoeding toe te kennen om dat zij h.i. haar woning niet heeft kün- nen verhuren, daar deze disponibel moest blij Jen. Deze gehele zaak stond echter op losse schroeven, aldus het col lege van B. en W„ omdat uit de stuk ken niets was gebleken dienaangaande. B. en W. stelde daarom voor afwijzend op dit verzoek te beslissen, hetgeen met de stemmen van de heren De Jager, Ma- jolee, Bosma en Belten werd aangeno men.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5