Alkrnaarse C.C.D. ontdekt grote bonnenzwendel Truman bekrachtigt Marshall-hulp Maandag 5 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 80 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het begon in Alkmaar en via de Egmonden eindigde het in Amsterdam Columbus van koninklijke bloede? Bij de 50ste Koninklijke Jaarbeurs De Jubileum-Jaarbeurs in opbouw WEERBERICHT Een belangrijk besluit De Engelse League Wereldvoedselpositie op laag niveau VLIEGTUIGONGELUK IN SPANJE PORT .ALLERLEI BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J Bijlsma ALKMAABSCH TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden t 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: f 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. (Van onze speciale verslaggever). Een zeer toevallige ontmoeting van een Alkmaarg C.C.D.-ambtenaar met een zekere O. uit Egmond aan Zee leidde dezer dagen tot de ontdekking van een vrij uitgebreidde bonnenzwendel. O. weid op de Laat te Alkmaar aangehouden verdacht van bonnenhan- del. Dat die verdenking zeer juist was bewees wel de nasleep van deze zaak. Langdurige verhoren en enkele aanwijzingen hadden tot gevolg, dat bijna twintig personen uit de Egmonden geverbaliseerd werden in verband met regelmatige leveringen van bonnen aan O. Belangrijker was echter nog de ontdekking van een der grootste opkopers in Amsterdam, die regelmatig de door O. opgekochte bonnen weer overnam. Deze opkoper, een sigarenhande laar, hield een volledige administra tie bij van zijn afnemers, zeer ten gerieve van de Amsterdamse C.C.D., die de zaak in Amsterdam van haar Alkrnaarse collega's overnam. Het juiste aantal personen, dat hierbij betrokken is kon men ons in Am sterdam nog niet noemen, maar dat het aantal ontstellend groot is, staat nu wej vast. Caféhouders en nota rissen, biosceoopportiers en advoca ten behoorden tot de afnemers van de sigarenhandelaar. Een toevallige ontmoeting In 't begin van de afgelopen week wandelde 'n C.C.D.-controleur over de Laat, toen hij een „kennis" van hem bij een banketbaker zag binnen stap pen. Enkele ogenblikken later kwam de kennis (de kennismaking had plaats gehad in de rechtszaal van de Bijzon dere Politierechter, waar de man voor een zwart handeltje tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf was veroordeeld), weer naar buiten zonder dat hij iets had gekocht. De contro leur stapte hierop bij de banketbakker binnen en vroeg wat de vorige bezoe ker te koop had aangeboden. Prompt kwam het antwoord, dat er een aan bieding in suikerbonnen was gedaan. Dit was hetgeen de controleur ver wachtte. Het duurde niet lang of hij had de man ingehaald en hield hem staande. Op de vriendelijke uitnodiging van de controleur maar eens op te biechten wat het doel van het bezoek aan de banketbakker was geweest, kwam, zoals te verwachten een afwij kend antwoord en op de vraag of hij soms suikerbonnen bij zich had werd zeer druk een ontkenning geschud. Daarom volgde op de vriendelijke uitnodiging een tweede, die inhield, dat het gesprek tussen vier muren zou worden voortgezet. Per ongeluk verloor de man zijn portemonnaie wat per ongeluk door de controleur werd opgemerkt. De arrestant wist niet vlot genoeg een verklaring voor de suikerbonnen te geven, die zich in de portemonnaie 'bevonden, zodat tijdens AN NABIJ EN VERRE het intieme onderhoud, wat hierop volgde, een en ander moest worden toegelicht, hetgeen bij stukjes en beetjes dan ook gebeurde. Een klantenwijk. De arrestant, U zult het al begrepen hebben, dat het O. uit Egmond aan Zee was, had een klantenwijk, waar hij iedere Vrijdag of Zaterdag na het ver schijnen van 'n bonnenlijst, melk-, bo ter-, kaas- en alle mogelijke andere bonnen opkocht. De sigarenhandelaar in A'dam was er goed voor. Even als het aantal afnemers van de siga renhandelaar is ook de hoeveelheid bonnen, die hiermede gemoeid is, nog niet met zekerheid te noemen. Hoeveelheden melk van zo om en nabij de 600 liter per 14 dagen waren echter normaal. Daar uit de boekhou ding van de sigarenhandelaar is ko men vast te staan, dat de handel reeds van om en nabij de bevrijding dateert, ligt het voor de hand, dat er heel wat gerekend zal moeten worden alvorens men een juist beeld van deze affaire krijgt, te meer daar het niet alleen melk-, maar ook vlees-, snoep-, tabak-, boter-, textiel- e.a. bonnen betrof. De Braziliaanse professor Octavio de Modieros heeft in een artikel, ge publiceerd in „O Globo", verklaard, dat Christophel Columbus een Portu gees van koninklijke bloede was en in werkelijkheid Salvador Canzales Zar- co heette. De hoogleraar, die lange tijd in Spanje heeft geleefd, baseert zijn uit spraak op onderzoekingen, verricht door de Portugese historici Santos Fer- reira Serpa, die documenten gevonden zou hebben, volgens welke Columbus een bastaard-zoon was van de Portu gese erfprins Don Fernando de Aviz en van de kleindochter van Juan Gol- salves Zarco, die het eiland Puerto Santo ontdekte. CORDON IN BERLIJN TERUGGETROKKEN Het oordon der Amerikaanse mili taire politie, dat gedurende 32 uur het gebouw van het hoofdkantoor voor 't spoorwegnet in de Sovjet-zone be- 200 Franse kin deren zijn uit Pa- j rijs naar Nederland waakte, is gistermorgen teruggetrok- vertrokken, waar ken. zij 6 weken in Hen gelo zullen vertoe ven. xDe re publikeinse Amerikaanse senator Lod ge dringt erop aan 50.000 Europeanen gelegenheid te geven zich als vrijwilli ger bij het Amerikaanse leger te doen inschrijven. xAmbassadeur Van Kleffens heeft zeventien Amerikaanse officieren gedecoreerd. xTer gele genheid van het twintigst Nederlandse philologencongres, c(at momenteel te Leiden wordt gehouden, is in de Leidse universiteits-bibliotheek een tentoon stelling ingericht van Nederlandse handschriften, van pamfletten en pren ten, die betrekking hebben op de vrede van Munster. Deze tentoonstelling duurt van 1 tot 15 April. xDonder dagmorgen is lt-generaal S. H. Spoor, na een verblijf van vijftien dagen in ons land, per vliegtuig wederom naar Indië vertrokken. x— Mr. dr. G. A. W ter Pelwijk heeft Woensdag af scheid genoemen als burgemeester van Utrecht. xDe Noorse ambassadeur in de Ver. State heeft verklaard, dat „Noorwegen besloten is om stand te houden tegen iedere aanvaller, van welke zijde die ook komt." x— Alle Duitse krijgsgevangenen in Frankrijk zullen in groepen van 25.000 man per maand worden gerepatrieerd. In No vember zullen alle krijgsgevangenen gerepatrieerd zijn. x— De Tsjechi sche communistische toondichter Bu- Han is bezig de jongste gebeurtenissen m Tsjechoslowakije te verwerken in een opera, waarvan de première tegen het einde van het najaar te Praag zal worden gegeven. x— De Hongaarse ministerraad heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij alle industriële ondernemingen in Hongarije, die 1 Au gustus 1946 meer dan 100 personen in dienst hadden, genationaliseerd zullen Worden. xMyron Taylor, dé spe ciale vertegenwoordiger van Truman bij het Vaticaan, zal enige dagen te Madrid vertoeven. Het is n(et zeker of hij Franco zal ontmoeten. Officiëel werd door de Amerikanen medegedeeld, dat de politie werd te ruggetrokken, nadat de laatste gewa pende Sovjetrussische schildwacht het gebouw had verlaten. Volgens een officiële Amerikaanse verklaring zal de Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland, gene raal Lucius Clay „geen aandacht kun nen schenken aan een Sovjet-protest tegen het omsingelen van het hoofd gebouw van de Sovjet-spoorwegen in de Amerikaanse sector van Berlijn door Amerikanen, voor en aleer hij het probleem van het vrijelijk binnen komen van Amerikaanse voedseltrei- nen in Berlijn zou hebben opgelost". Marshall ontkwam aan vliegtuigongeval De band van een vliegtuig, waarin zich George Marshall, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, bevond, sprong, toen het toestel Zon dag te Medeilin (Columbia) wilde landen. Enkele ogenblikken was het „onzeker of het vliegtuig in bedwang kon worden gehouden. De landing verliep echter zonder verdere onge lukken. Een menigte van meer dan tweeduizend mensen brak door de omrastering heen en wenste de minis ter geluk met zijn behouden aan komst. Kievit verbetert Nederl. record Met zijn tijd van 1 min. 9.1 sec. over de 100 meter rugcrawl is Kievit (Aegir) Zaterdagavond 0.1 sec. be neden het Nederlands record geble ven, dat met 1 min. 9.2 sec. sedert 1939 op naam staat van Dolf van Schouwen. Het nieuwe record zal evenwel niet kunnen worden erkend, aangezien niet aan de bepalingen (voldoend aantal tijdopnemers) was voldaan. Sedert haar oprichting in 1917 heeft de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs zich een voortdurend in belangrijkheid toenemende plaats verworven in het economisch leven van ons land. Haar betekenis bleef echter niet beperkt tot de landsgrenzen: zij ontwikkelde zich tot een internationale trefplaats van voortbrenging en handel, die op waar dige wijze wedijvert met haar West- Europese zusters. Nederland kan trots zijn op wat werd bereikt. De functie van de Jaarbeurs is uitermate gewichtig. Voortbrenging en handel komen door haar bemiddeling regelmatig in bevruchtend contact. Kopers worden in de gelegenheid ge steld zich een beeld te vormen van de omvang en samenstelling van het goe derenaanbod, terwijl de verkopers nieuwe impulsen ontvangen door ver betering van hun inzicht in de ont wikkeling van de vraag. Op deze wij ze draagt de Jaarbeurs er toe bij het marktbeeld te verhelderen en op re gelmatige, dus soepele wijze zich aan te passen aan de zich wijzigende om standigheden. Het behoeft geen betoog, dat deze typische functie van de Jaarbeurs in deze tijd van wederopbouw en diep gaande verandering in de structuur van het economische leven van uiter mate gewicht is. Dit geldt niet slechts voor het binnenlandse handelsverkeer, doch met name t.a.v. de voor ons land zo belangrijke uitbouw van de han delsbetrekkingen met het buitenland. De mate, waarin het herstel vordert, weerspiegelt zich tweemaal 's jaars in hetgeen de jaarbeurs te Utrecht te aanschouwen geeft. Deze barometer vertoont een verheugende regelmatige stijging. Elk half jaar blijkt weer, dat het Nederlandse bedrijfsleven in bin nen- en buitenland méér kan aanbie den. Doch ook de buitenlandse inzen dingen tonen aan, dat onze handels partners op vasthoudende wijze deelne men aan 'n economische Olympiade, al waar op overzichtelijke wijze kan wor den beoordeeld tot welke prestaties de voor 'n gezonde ontwikkeling van 't eco nomische leven zo noodzakelijke wed ijver heeft geleid. De Koninklijke Nederlandse Jaar beurs heeft door haar regelmatige groei bewezen een onmisbare stimu lans te zijn voor het economisch leven van ons land. Moge deze gedenkwaar dige 50ste Jaarbeurs ons hiervan weer de overtuiging geven. De Minister van Economische Zaken, VAN DE BRINK. ENGELAND—FRANKRIJK De internationale voetbalwedstrijd EngelandFrankrijk voor amateurs eindigde in een 20 overwinning voor het Franse elftal. Beide goals werden in de eerste speelhelft gemaakt. Af en aan rijden grote trucks, beladen met Jaarbeursgoederen uit allerlei plaatsen, niet alleen uit het binnen-, maar ook uit het buitenland. De span ning, die de aanwezigheid van buitenlanders altijd teweeg brengt, heeft, nu als het ware de voorposten zijn gearriveerd, reeds zijn invloed in Utrecht doen gelden. Alles gaat vlugger, gejaagder. Binnen de gebouwen wordt gezaagd en getimmerd, dat het een lust is. Elk uur verrijzen nieuwe stands uit aanvankelijk ordeloos binnengebracht materiaal. Op de Croeselaan verrichten metselaars wonderen. Uit cement en stenen verrijzen prachtige producten van bouwkunst, die op de toeschouwer een overweldigende indruk maken. Inmiddels klinkt buiten oorverdovend lawaai van kolossale bouwmachines, die op de open terreinen proefdraaien. Gegons van motoren, getril van zware machines vormen hier de kenmer ken van de moderne techniek. Geheel Utrecht komt reeds onder invloed van de a.s. Jaarbeurs, welke Dinsdag 6 April haar poorten zal openen. Het weerbericht, geldig tot he denavond, luidt: Meest matige wind tussen Zuid n West. Zwaar bewolkt met op klaringen en enkele regen- of ha gelbuien. Weinig verandering van tempera', ur. Bevel aan Amerikaanse mijnwerkers Rechter Matthew Mcquire van het Amerikaanse r federale gerechtshof heeft de mijnwS'kers van het verenig de mijnwerkersverbond bevolen on middellijk het werk te hervatten en de mijneigenaars opdracht gegeven de nodige stappen te doen om hun ge schillen met het verbond bij te leg gen. Het bevel van rechter Matthew is tot 13 April van kracht. Op 12 April zal een auditie gehouden worden ten einde te beslissen over een eventuele verlenging van de geldigheidsduur van het bevél. Topn hij de wet voor Hulpverlening aan Europa tekende, zei Truman: „Wefriig presidenten zijn In de gele genheid geweest een wet van zo grote betekenis te ondertekenen. De onder tekening van deze wet is een zeer belangrijk gebeuren voor de wereld, die naar het voortduren van de vrede streeft. Ik prijs het Congres voor de samenwerking, die het getoond heeft bij de snelle behandeling van deze maatregel. Dat hij aanvaard is, bewijst op tref fende manier, hoe een buitenlandse po litiek, die door twee partijen gevoerd wordt, kan leiden tot doelmatig hande len. Op nog treffender manier toont dit feit aan, dat snelle en krachtige actie niet onverenigbaar is met de volledige toepassing van onze democratische re- geien voor discussie en debat. Degenen, die aan de doelmatigheid van een de mocratisch stelsel twijfelen, moeten de les van de bekrachtiging van deze maatregel overdenken." EEN WAAGSTUK? Truman vervolgde met te zeggen, dat het Amerikaanse program voor hulp aan het buitenland wellicht „het groot ste waagstuk op 't gebied van opbou wend staatsmanschap" was, ooit door enige natie ondernomen. Het is, zo zei hij, een groot voorbeeld van een ge meenschappelijk pogen tot aller welzijn. De wet op de hulp aan het buitenland is volgens de president het beste ant woord op de „kwaadaardige en ver draaide voorstelling van zaken", ge geven door hen, die Amerika's pogin gen willen zien mislukken. De wet is het Amerikaanse antwoord op „de uit daging, die heden ten dage aan de vrije wereld wordt gericht". President Truman zeide te geloven, dat het Amerikaanse volk door deze wet bewees de voorwaarden voor de vrede over de gehele wereld, alsmede de vrije instellingen" te willen hand haven en dat daardoor „vrije mannen en vrouwen overal hernieuwde hoop zul len krijgen, dat eenmaal vrede op aarde zal heersen". Door de ondertekening door de pre sident is thans terstond een bedrag van een millioen dollar vanwege de maat schappij tot financiering van de weder opbouw beschikbaar gekomen. Het Con gres moet nog de toewijzingswet goed keuren voor het ter beschikking stellen van het volle steunbedrag. Het departement van Buitenlandse Zaken heeft reeds de zestien Marshall- landen uitgenodigd opgave te doen van hun behoeften voor de eerste drie maanden. Een voorlopige staf zal heden op het departement van Buitenlandse Zaken beginnen met het ontwerpen van maat regelen voor de verscheping der goe deren. Na dertig dagen zal deze voor lopige staf vervangen worden door een regeringsbureau, de „Economie Coope ration Administration". De president moet nu nog een admi nistrateur benoemen, die de leiding van het regeringsbureau zal voeren. In verband met deze functie is het meest genoemd de naam van Paul Hoff man, president-commissaris van de fir ma, welke de Studebaker automobielen produceert. Hoffman is reeds opgetreden als regerings-adviseur inzake buiten landse handel en internationale weder opbouw. Slechts drie punten behoeft Arse nal uit de nog resterende 5 wedstrij den te behalen om zeker te zijn van het kampioenschap. De overwinning die Zaterdag echter op Blackburn Rovers werd behaald was voor een kampioenscandidaat wel heel weinig overtuigend. De resultaten van de wedstrijden welke Zaterdag werden gespeeld voor de eerste divisie luiden: Arsenal-Blackburn Rovers 20; Bolton Wanderers-Aston Villa 10; Burnley-Everton 01; Charlton Ath letic-Manchester City 01; Liver pool-Sunderland 00; Manchester United-Derby County 10; Middles brough-Grimsby Town 41; Ports mouth-Wolverhampton Wanderers 20; Preston North End-Huddersfield Town 02; Sheffield United-Black pool a—It Stoke City-Chelsea 2—0. Volgens een rapport, dat van daag te Washington aan de tweede zitting van het bestuur van de organisatie voor voedsel en land bouw der V. N. (FAO)) zal wor den voorgelegd, kan in grote ge bieden van de wereld zelfs het te lage niveau van de voedselvoor ziening van een jaa«r terug niet gehandhaafd worden. Volgens het rapport is het voedsei- verbruik per hoofd in verschillende landen van Europa en het Midden Oosten thans lager dan in 1947. De toestand van de wintergraanoogst in Europa, Noord-Amerika en het Ver re Oosten geeft echter aanleiding tot „aanzienlijk optimisme voor de toe komst". Op het Noordelijk Halfrond is wel meer gezaaid, doch men ver wacht, dat de graanvoorraad aan 't eind van het oogstjaar zeer laag zal zijn. De oogst van broodgraan in Europa (Sovjet-Unie niet meegere kend) was in 1947 .ongeveer 8 milli oen ton achter bij 1946. Volgens het rapport heeft de wereld meer dan 'n goed oogstjaar nodig voordat in alle streken het voedselniveau van vóór de oorlog hersteld kan worden. Er is een kleine vooruitgang in de rijstexport te constateren, doch niet in verhouding tot de toegenomen be hoefte. In de landen, die rijst tekort komen, verwacht men weinig verbe tering. De erepromotie van mevrouw Roosevelt De erepromotie van mevr. Eleonora Roosevelt op Dinsdag 20 April zal geschieden in de Domkerk te Utrecht van 3 tot 4 uur. Promotor zal zijn prof. mr. dr. S. van Brakel, hoogle raar in de rechtsgeleerdheid te Utrecht. Vooraf zal mevrouw Roose velt aanzitten aan een lunch, waar voor ook het Prinselijk Paar is uit genodigd. Na afloop van de plechtig heid wordt mevrouw Roosevelt een thee aangeboden in het groot audito rium van het Universiteitsgebouw. Tot slot zal mevrouw Roosevelt de gast zijn op de sociëteit van de Utrechtse vrouwelijke studenten. Twee Nederlanders gered Een luchttaxi van een Spaanse luchtvaartmaatschappij, die Zaterdag van Madrid naar Barcelona onder weg was, geraakte in de buurt van Tarragona, een plaats aan de Golf van Valencia ongeveer 70 kilometer ten Zuidwesten van Barcelona, in een hevige storm, waardoor de piloot werd gedwongen een noodlanding te maken. Het toestel werd geheel vernield. Alle inzittenden, onder wie de heer G. van Meeuwen, directeur van de Amsterdamse nachtsociëteit „Casi no", die met de heer Jean Mikkenle in Spanje vertoeft voor het engage ren van Spaanse orkesten en danse ressen, werden als door een wonder gered en kwamen met de schrik vrij. De heer Van Meeuwen liep enkele onbeduidende kwetsuren aan de arm op. Tsjang Kai Sjek trekt zich terug Generaal Tsjang Kai Tsjek, presi dent van China, heeft medegedeeld dat hij zich niet verkiesbaar zal stel len voor het presidentschap bij de aanstaande verkiezingen van een pre sident en vice-president. Hij stelaa voor, dat er een partijloos iemand gekozen zou worden. De onlangs gekozen Nationale Ver gadering zal binnenkort een presi dent en vice-president kiezen en men verwachtte tot nu toe, dat Tsjang Kai Tsjek zonder tegencandidaten opnieuw zou worden gekozen. IW I De uitslagen van de gehouden dra verijen en rennen te Duindigt luiden! 1. Openinggprjjsafstand 1540 m. prijzendraverij voor paarden welke nog geen f 500 hebben gewonnen: 1. Karoline (R. V. Wieringen) tijd 2. 17.3; km. tijd 1.31.4; 2. Jackie Boy 3. Mientje K. 2. Alkraaarpr jjsafstand 2040 m. prijzendraverij voor paarden welke f 500 doch nog geen f 2000 hebben gewonnen: 1. Lord Gregor (J. v. Leeuwen Jr.) tijd 3.07.6, km. tijd 1.32 2. King Heny 3. Kalumet Axkit. 3. Negérprjjs: afstand 2000 m. ren voor paarden van drie paar en ou der: 1. Brown Hope (J. v. Yperen) tijd 2.18.2. 2. Prince Fairlane 3. Rincee. 4. Wassenaarprijs: afstand 2040 m. prjjzendraverif voor paarden welke f 2000 doch nog geen f 5000 hebben genwonnen: 1. Louis Axkit (Geer- sen) tijd 3.01.8; km. tijd 1.29.1 2. Leo Axkit 3. Karnac. 5. Hilversumprys: afstand 2040 nu prijzendraverij voor paarden welke f 5000 doch nog geen f 12.00C hebben gewonnen: 1 Jonker Axkit (W. Geer- sen) tijd 3.07.2; km. 1.30 2. Ju Ju 3. Integrity Scott. 6. Wassenaarprijs: afstand 1700 m. ren voor Ned. paarden van drie jaar en ouder: 1. Etoile Du Nord tijd 1.57.4 2. Majesto 3. Romi. RUGBY Zaterdagmiddag speelde het Ne derlands 15-tal op het R.F.C.-terrein te Rotterdam in verband met de op 25 April te Brussel te spelen Inter landwedstrijd België-Nederland een oefenwedstrijd tegen Imperial Colle ge, een studententeam uit Londen, Het Nederlandse 15-tal behaalde 'n verdiende 68 overwinning, ondanks het ontbreken van Van Swol in de driekwartlijn. Een eenmansduikboot, een z.g. zelfmoord-torpedo, wordt op het ogenblik tentoongesteld in Medemblik. Deze duikboot is bij de invasie in Normandië gebruikt. Op de foto een hypermodern moordwerktuig met als achtergrond het uit de negende eeuw daterende kasteel Radboud,

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1