i jl Stad en Omgeving, r- am d om door J. D. v. Exter"^ VAN NELLE N.I.W.I.N. haalt de oogst binnen Geen prijsopdrijving Van de politie De Maskers spelen „De opgaande Zon" AGENDA Muziek J Burgerlijke Stand Rijwielkaarten Zakatlasjes Rijbewijs-étui's P.O.A. n.v. PAYGLOP 7 Bonnen halen! De Witte Non Paard op hol Welkom in het vaderland Passagierslijst m.s. „Sibajak'' Band NederlandIndië Match WesselsFeeke le kl cadre Finale cadre 352 (69) Reclasseringsraad Een spiritusdrinker Heiloo. Jaarvergadering Foresters Marktberichten im Egmond aan Zee. Visrokerij afgebrand Wu LUISTEREN NAAR.... oooc TJEEDD ADEMA EN NU gjp EEN KÜRJE^*P— En vergissen is menselijk Nu de grote, gele NIWIN-bussen on geveer een week in Alkmaars straten staan, heeft j.l. Zaterdag een lichting van deze bussen plaats gehad, die een grote oogst aan lectuur opleverde. De bevolking van Alkmaar blijkt terdege doordrongen te zijn van bet goede en nuttige werk, dat de NIWIN verricht en het comité stelt het dan ook op prijs, het publiek te danken voor zijn medewerking. Dit wil na tuurlijk niet zeggen, dat men nu moet gaan denken, het zijne wel gedaan te hebben, want de actie wordt onver droten voortgezet en de NIWIN rekent erop, iedere week de bussen volgela den met kranten, tijdschriften en boeken aan te treffen. Want beh„lve een overstelpend aantal tijdschriften en kranten trof men in de bussen ook meer dan honderd boeken aan. Alles bij elkaar is de oogst zo groot, dat drie flinke kisten kunnen worden gevuld, die vandaag nog wor den afgezonden. Er waren boeken van allerle soort en het valt te prijzen, dat men kennelijk niet alleen die boeken heeft gedeponeerd, die men „toch kw.jt wilde zijn". Dat is ook niet de bedoe ling. Militairen en burgers in Indië hebben evenveel recht, zelfs nog meer recht op goede boeken, dan iedereen. En U kent de slagzin van de NIWIN: Ons hart is bij hen. Overigens waren er ook wel vergis singen te bespeuren. Zo is er uit een van de bussen een brief te voorschijn gekomen, 'an een jongedame, geadres seerd aan iemand diep in Duitsland. Vergissen is menselijk, maar NIWIN- bussen zijn geen brievenbussen. Voor brieven zorgt nog steeds de post. Een vermakelijk geval deed zich voor bij het lichten van de bus naast de Dcminicuskerk aan de Laat. Daarin trof men namelijk verborgen tussen al lerlei drukwerk een aantal croquetten aan. Er stond natuurlijk geen afzender op, zodat men niet kan nagaan, wie de milde gever van deze versnaperingen was. Het zou zelfs wel eens kunnen zijn, dat iemand, die te diep in het glaasje heeft gekeken, de croquetten in deze sleuf heeft gedeponerd, in plaats van in de sleuf, die daarvoor van nature is be stemd. Maar de hoofdzaak is, dat de NIWIN een goede ocgst heeft binnengehaald, een oogst, die moed geeft, op deze wijze voort te gaan en zo te slagen, dank zij dé medewerking van de Alk- me.arse burgerij. Hoewel wij de discussie betreffende het Nevelet scheerapparaat kort gele den gesloten hebben, lijkt het ons re delijk, dat de heer J. Leek, die op kos ten van de heer Koos naar Den Haag bij de importeurs is geweest om de verkoopprijs te onderzoeken, alsnog gelegenhe'd krijgt zijn bevindingen daarover te publiceren. De heer Leek deelt ons mede gecon stateerd te hebben, dat de verkoops prijs in alle opzichten te rechtvaardi gen was, zodat er van prijsopdrijving van de firma Roos geen sprake is ge weest. Vrijdaag werd door de polittie de ar beid stopgezet in een spuitinrichting rlhier, waar niet voldaan was aan de voorschriften van de Hincferwet en ook geen brandbeveiliging aanwezig was. Vooral dit laatste is van groot belang, daar hier met cellulose wordt gespo ten, een zeer brandbare stof. Gisteren werd opnieuw controle ge houden over de z.g.n. Zondagsrijders, waarbij de politie overging tot inbe slagname van een auto, welke afkom stig was van buiten de gemeente Alk maar. VIERTALLENWEDSTKIJD NBB. Voor het kampioenschap le klasse Ned. Br. Bond van het district N.-Hol- land voor viertallen heeft ABC 1 gis teren zijn eerste van de drie wedstrij den gespeeld en wel tegen het viertal van de AKBB (Amst: Kantoor Br. B.). Er werden 32 spellen duplicate ge speeld en ABC 1 (VisserSchoorl en PieWeissenborn) won na spannende strijd met 28 matchp. De twee andere tegenstanders moeten in A'dam bestre den worden. Tot besluit van het speelseizoen '47 '43 bracht de toneelvereniging De Mas kers Zondagavond in het Gulden Vlies een opvoering van „De Opgaande Zon" van Herman Heijermans. Het was een zware taak die de vereniging zich hier mede op de schouders had gelegd, soms te zwaar, maar over het geheel heeft men zich niet onverdienstelijk van die taak gekweten. Het tempo was te traag en heeft de opvoering onnodig lang gerekt. Maar daar tegenover stonden diverse persoonlijke prestaties, die zeer gewaardeerd konden worden en die dit spel van Matthijs de Sterke en zijn dochter Sonja, in hun strijd tegen het dreigende faillissement wel een succes hebben gebracht. "°e toneelinrichting eist heel wat en was goed verzorgd. De klokken van de oude grootvader deden het best. De heer Dick Meelis heeft aan de zware rol van Matthijs de Sterke al zijn krachten gegeven. Een perfecte rol- kennis en iets minder zwaar spel zou den de vertolking op hoger plan hebben gebracht. Mevr. MolHeiligen berg was een zeer goede Sonja, die mis schien met iets meer temperament had gespeeld kunnen worden. Een uitste kende grootvader gaf Jo Fakkert. Tot het eind bleef hij geheel in zijn rol. De heer J. Schoen was zeer verdienstelijk als de schoolmeester Napthalie. Goed van opvatting. De heer J. Dogger ty peerde de oude winkelknecht Abraham goed. De heer P. Godvliet als Chris- tiaan Jensen toonde een juiste opvat ting, doch over het geheel was het spel iets te vlak. Een bijzondere aanteke ning voor de heer KI. Sluijs, die van Stuifzand een prachtig type maakte. Mevr. GodvlietKlanker en mevrouw SchoenHabich hebben hun minder dankbare rollen met grote ambitie vlot gespeeld, terwijl mevr. Pool en de heer P Sieuwerts en C. van Rijk kleinere rollen een juiste plaats in het geheel gaven. Aan 't slot kregen de uitvoerenden, een vrdiend applaus dat ook regisseur Vóórhaar gold. De opvoering heeft ge toond dat er bij „de Maskers" met am bitie en toewijding wordt gewerkt. Het nieuwe seizoen zal dit zeker bewij zen. G. Muziek ontroert en doet snaren trillen, die in ieder mens ve'rvloch- ten zijn. Het draai-orgel op de grachten, het martiale militaire orkest, Bach's magistrale klanken, moderne songs, zij allen zijn ver bonden met onzichtbare draden aan ons gevoel, aan onze herinne ring soms. Een melodie, een paar woorden, roepen beelden uit het verleden op, uit de tijd van lang geleden, van gisteren of vandaag. Zij maken die beelden weer le vend en stellen ze voor onze geest, alsof we ze weer meemaken. Muziek oefent een grote macht uit, de zingende viool, de klank van een accordeon op een stille avond, de jonge zuivere stem van een vrouw, vertolken gevoelens die geen woorden kennen, die al leen maar melodie zijn, een melo die die diep verborgen binnen in een ieder leeft, maar o, zo gemak kelijk aan de oppervlakte komt. Muziek doet alle narigheid verge ten, alle zorgen, alle moeite, alle strijd. Muziek is van alle tijden en in alle mensen, zelfs al willen ze zich dat niet bekennen. Daarom is de muziek zo'n kost baar goed, de Matthaus-Passion is dat, maar ook een sentimentele „Old Lamplighter" als de avond over de stad daalt. Want „böse Menschen haben keine Lieder". Geboren: Johannes M F, zoon van J H J Vermeulen en A A M J Kraak man Johanna M M, dochter van W Zimmer en A T Pels Maria J, dochter van J Ruis en J Groot Anna S M, dochter van C J Klaver en S A G Konijn Elisabeth C, dochter van H P Bek en C A Buijsman Alexander A M, zoon van D Molenaar en P Keijzer Ondertrouwd: Johannes A Dekker en Anna Jongsma Dirk J Muis en Jacoba M de Jongh Freerk Schilt en Josephine E L de Rover Gijsbertus Duinker en Maartje Bakker Roelof Helderman en Adrlana J Josée MAANDAG. Gulden Vlies, 8 uur: R.K. Blindenbond. Sted. Museum, 105 en 79 uur: Expo sitie Leo Gestel. DINSDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Toneelgroep ,,'t Voetlicht" met „Jong zijn we maar eenmaal". Stedelijk Museum, 105 en 79 uur: Expositie Leo Gestel. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 8 uur: Frieda, 14 J. Victoria Theater, 8 uur: De zoon van Monte Christo, 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur: De zoon van Robin Hood, 14 jaar. NACHTDIENST TAXI'S. Koopman, Lindegracht 43, telef. 3916. Zij, wier familienaam begint met de letters P, Q en R moeten morgen, DINSDAG 6 APRIL, in het uitreiklokaal van de distributie, Ridderstraat, hun nieuwe bonkaarten 806, brandstoffenkaarten en schoenen bonnen afhalen. De uitreiking geschiedt van 912 en van 24 uur. Losse inwisselingsbonnen van kaart 804 meebrengen, alsmede restant brand- stoffenkaart TA 707, waarop bon „Res. 2" en het volledig ingevulde formulier. Willem Goossens en zijn volkstoneel zal op Vrijdag 9 April des avonds 8 uur in 't Gulden Vlies op veelvuldig ver zoek nog éénmaal optreden met het veel besproken en diep-ontroerende succes-stuk „De Witte Non" in 6 boei ende bedrijven naar het gelijknamige wereldberoemde filmwerk. Reeds meer dan 900 vertoningen wer den van dit toneelspel gegeven en deze maal komt Willem Goossens met een zeer sterke bezettting en prachtige mon tering van geheel eigen decors. Naast Willem Goossens zullen mede werken: Cilly Bach, Caroline van Dom melen, Betty Vink, Bram Boelé, Frans Everhart, Theo van Vliet en vele ande ren. Zoals uit een in dit nummer geplaat- stet advertentie blijkt, begint reeds Dinsdagmorgen de kaartverkoop en plaatsbespreking aan de cassa van 't Gulden Vlies. Zaterdagavond omstreeks zes uur sloeg in de Comansstraat een voor een wagen gespannen paard op hol. De 51- jarige F. uit Spierdijk, die trachtte het paard tot staan te brengen, kwam daar bij tet vallen en geraake onder de wa gen. Hierbij liep F. verwondingen op, terwijl zijn costuum vrijwel geheel werd vernield. F. is per auto naar het St. Elisabethsziekenhuis vervoerd, en is na verbonden te zijn. huiswaarts ge bracht. Met het motorschip „Sibajak", dat vermoedelijk op 18 April a.s. te Rotter dam zal aankomen repatriëren de vol gende personen afkomstig uit Bergen: J. de Beurs en A. C. de BeursSpee kenbrink, Tuindorpweg 3 en N. E. J. Pappelendam en E. L. Pappelendam— Ezerman, Matthieu Wiegmanweg 15. Op ons bureau, Voordam 9, ligt ter inzage de passagierslijst van het motor schip „Sibajak", dat op 24 Maart j.l. van Batavia vertrok en vermoedelijk op 18 April a.s. te Rotterdam zal aan komen. Donderdagavond zal de band Neder landIndië, afdeling Alkmaar, opnieuw een contact-avond houden, waar de heer K. v. d. Knoop uit Brielle over Indië zal vertellen en waar een film zal worden vertoond. De avond wordt gehouden in de aula van het Murmel- lius-gymnasium. J. Feeke winnaar Zaterdag werden in deze match in café A. de Wit de derde en vierde par tij van 400 car. gespeeld. Het waren twee buitengewoon spannende partijen wat de volgende gedetailleerde uit slagen afdoende bewijzen. Het verschil was zeer gering. De gemiddelden wa ren uitstekend. Se partj). J. Feeke 400 20 144 20.— G. Wessels 392 20 95 19.60 4e partjj. J. Feeke 400 17 61 23.52 G. Wesseté 386 17 86 22.70 Zondag ging het weer crescendo. In de vyfde party was de stand na twee beurten Feeke 4, Wessels 136 pt. Maar 5 beurten later had Feeke o.a. met twee fraaie series, één van 101 en één van 174, zijn achterstand omgezet in een voorsprong van 153 pt. (333 om 180). De serie van 174 was prach tig en verwierf een daverend applaus. Tenslotte eindigde de partij in 12 b. Wessels voegde nog 100 pt aan de score Feeke en wel met 400276. J. Feeke 400 12 174 33.33 G. Wessels 276 12 100 23.— De laatste party van de match werd gisteravond ook gewonnen door J. Feeke en wel met 400—276. J. Feeke won dus de match met 6 gewonnen partijen en 2400 car. tegen Wessels 1882. De eindstand was dus: J. Feeke 2400 115 174 20.87 G. Wessels 1882 115 100 16.36 In deze finale, gespeeld in café Scher- merhorn, werden gisteren drie interes sante partijen gespeeld Eerst speelde R Peereboom een goede partij tegen D Buisman I*ij beëindigde dr partij van 225 car in 36 beurten Buis man stond toen op 175' Hij had echter nog de nastoot en wist in deze laatste beurt nog een serie van 35 te maken De uitslag werd daardoor: b hs gem R Peereboom 225 36 43 6,25 D Buisman 210 36 35 5,83 Schouten won een zeer goede partij van Burger met de volgende cijfers: b hs gem P Schouten 225 24 42 9,37 J Burger 177 24 35 7,37 De laatste partij van de dag was weer een fraaie partij van Van Lingen, die met een gemiddelde van 12,50 speelde met een lis van 56 De cijfers waren: b hs gem A van Lingen 225 18 56 12,50. W Watertor 108 18 23 6,~ Hedenavond spelen Smit—Schouten, Buisman—Watertor en Peereboom—Burger Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 April benoemd tot voorzitter van de reclasseringsraad te Alkmaar: mr. A. D. van Regteren Altena^ terwijl met in gang van dezelfde datum tijdelijk op proef voor een jaar tot secretaris werd benoemd mr. H. Scholten. Zaterdagmorgen omstreeks tien uur werd door de Rijkspolittie op de Geess- tersingel een man aangetroffen, die kennelijk onwel was geworden en op de weg lag. Men bleek te doen de heb ben met de spiritusdrinker K., een be kende "figuur bij de politie. Een fles spiritus, die de man in zijn bezitt had, werd door de Rijkspolitie vernietigd. K. is door de gemeentepolitie naar het bureau gebracht, vanwaar hij, na opge knapt te zijn, weer vertrok. GESLAAGD. De heer F. C. v. d. Kamer alhier be haalde aan de Rijkstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse het eind diploma. Na de opening door de waarnemen de voorzitt. M. Vos, waarbij deze allen welkom heette werd het jaarverslag van het afgelopen verenigingsjaar voorgelezen. De secretaris memoreer de hierin o.a. het verlies van de voor zitter de heer W. Bruul in Jan. j.l. en noemde dit de eerste zwarte bladzijde in de Forestersgeschiedenis. Betreffen de de prestaties van de elftallen kan men tevreden zijn daar het eerste en tweede elftal reeds kampioen zijn, ter wijl de overige elftallen goede plaat sen op de ranglijst bezetten. Uit de bestuursmededelingen bleek dat de volgende competitie de Fores ters twee velden zullen bespelen. Dit is zeker nodig als men weet dat er dan 12 elftallen in de competitie uitkomen. In de vacature voorzitter werd de heer M. Vos gekozen, terwijl de aftre dende bestuursleden Pesser en Bood bij acclamatie werden herkozen. In de vacature penningmeester werd de heer T. Vasbinder benoemd en het volgen de punt van de agenda leverde de heren Sloten en de Klerk als nieuwe bestuursleden op. Verder werd beslo ten het cluborgaan te handhaven hoe wel hiervoor uit de verenigingskas moest worden bijgesprongen. De oor spronkelijke opzet om de kosten te dekken door het opnemen van adver tenties ging niet geheel op. Bii de rondvraag kwamen geen noe menswaardige dingen naar voren en circa 11.30 uur sloot de voorzitter de ze geanimeerde vergadering. GESLAAGD. De heer G. Schipper alhier, slaagde dezer dagen voor het praktijk-examen schilderspatroon. BROEK OP LANGENDIJG, 5 April. 5500 kg rode kool 41.6043.60; 20500 kg gele kool 1216; 1260 kg witlof 45 51. NOORD-SCHARWOUDE, 3 April 3700 k£ Witlof I 57—59, II 39—45 en III 20—37; 2000 kg Pret .74;, 2000,. kg Gele kool 13,70 —14,50 W ARMENHUIZEN, 3 April 25 kg Uien €0,80; 19,500 kg Rode kool 33—44,60; 42,200 kg Gele kool 10,20—15,30; 7060 kg Witlof I 41,10—4860, II 25—38,50 en III 21,80—25,40 17, Met ongelukkige gezichten lo pen de drie hondjes verder. „Wat ik niet snap, is dat- die lui zulke bordjes in hun raam zetten, als ze er toch niets van menen", begint Pom weer. Och, hou toch op!" roept Pim onge duldig. „Nu, ik heb in ieder .geval heerlijk gegeten", zegt Pam voldaan. „Zo is het", bromt Pim. „Kijk eens jongens, daar is het circus. Hè, daar moesten we eens een kijkje kunnen nemen". „Ja, maar we hebben geen geld", 18. Ja, dat is de moeilijkheid. Pim, Pam en Pom hebben vergeten om hun geld mee te nemen en lopen nu zonder één cent op zak, ,.Ja, maar we kunnen toch weer pro beren, wat te verdienen?" roept Pam. „Misschien kunnen ze in het circus wel iemand gebruiken". Daar zijn Pim en Pom het dadelijk mee eens en hoopvol gestemd, wande len ze naar het circus toe. „We moeten de artisten-ingang heb ben". zegt Pim met een gezicht of hij er alles van weet. Zaterdagnacht is de visrokerij van de heer Dekker, aan de Watertoren- weg, bij het sportpark, door een felle uitslaande brand vrijwel geheel ver woest. Door een gelukkig toeval werd de brand direct ontdekt. De chauffeur Zentveld kwam namelijk 's nachts om 2 uur met een autobus naar huis en bemerkte de brand. Direct waarschuw de hij brandmeester Van Pel en geen kwartier later was de vrijwillige brandweer aanwezig. Met 2 stralen op de waterleiding, die onder verhoogde druk werd gesteld, werd het vuur aan getast en hoewel de vlammen door de storm fel werden aangewakkerd, wist men binnen een half uur de brand te bedwingen. Niettemin was de brand weer nog tot 6 uur 's morgens bezig met de nablussing, daar voor de vis rokerij juist 200 kg mot was aange voerd, waarin de brand telkens weer oplaaide. Het mag een wonder heten, dat de omringende dennenbossen, waar de gloeiende mot door de storm tel kens huizenhoog werd ingeslingerd, niet in de vlammen zijn opgegaan. Dit ware voor het spaarzame, met veel zorg gekweekte natuurschon 'n ramp geweest. Door de spoedige ontdekking van de brand door de heer Zentveld en het kordaat optreden van de brand weer is deze ramp gelukkig voorko men, maar dit alles zou nog niet ge baat hebben, als de bossen niet geluk kigerwijze door de regens van de laat ste dagen vochtig geweest waren. Door deze brand zijn 10 gezinshoof den werkloos geworden. De heer Dek ker is echter niet alleen tegen brand, iraar ook tegen bedrijfsschade verze kerd. Het gemeentebestuur staat door een en ander voor een moeilijke puzzle. Enerzijds zal men natuurlijk alles in het werk willen stellen om djze in dustrie voor de gemeente te behouden en spoedig weder op de been te hel pen. Anderzijds is verdwijning van de ze rokerij niet alleen in het belang van de gemeente, als badplaats, maar bovendien wordt deze dringend ge- eist door de nabijheid van het sport park, dat men dit najaar in. gebruik hoopt te nemen. Met het oog daarop had de gemeente de grond voor deza ïokerij reeds altijd slechjs tijdelijk af gestaan en nu deze gelegenheid zich voordoet, zal van gemeentewege wel alles in het werk gesteld worden, om de rokerij daar te doen verdwijnen. HILVERSUM I, m m Nieuwsberichten om 7, 8, l, 6, 8 en li uur AVRO» 7,IS Gramcrfoonplu 'ten 8,13 Aubade 8,45 Kwartet 9,15 Morgenwijding 9,30 Gramofoonplaten 9,45 Arbeids vitaminen 10,30 Van vrouw tot vrouw 10,35 Pierre Palla (orgel) 10,50 Kleu. tertje luister 11,00 Woninginrichting 11,SO Sopraan, alt en plano 12,00 Gra mofoonplaten 12,30 Weerpraatje 12.JS Ons platteland 12,43 De papavers 1,18 Het Vaudeville-orkest 2,00 Met naald en schaar 2,30 Radlo-matinée 4,30 Orgel 4,40 De Schoolbel 5,00 Dan kun 1ij ook 5,30 Gramofoonplaten 5,45 Het Ind. Radiogeschiedenisboek 5,53 Flitsen uit Oost-Indië 6,15 Tom Erich (piano) 6,30 Nederlandse Strijdkrachten 7,00 Gramofoonplaten 7,05 Nederland bouwt op 7,15 AVRO's Radiofilmkrant 7,45 Nlwin-klanken 7,50 Wederopbouw 815 Bonte Dinsdagavondtretn 9,30 Con tact 10,15 Buitenlands Overzicht 10.30 Beroemde liederenwerken 11,15 Gramo foonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 7,16 Gramofoonplaten 7,30 Plano 7,45 Mor gengebed 8,15 Pluk de dag 9,00 Licht baken 9,30 Waterstanden 9,35 Bacil (gr pl) 10,00 Wie komt er in mijn hokje? 10,15 Gramofoonplaten 10,40 Weder geboorte 10,50 Gramofoonplaten 11,30 Als de ziele luistert 11,40 Suite 12,03 Dolf van der Linden en zijn orkest 12,55 Zonnewijzer 1,20 Gramofoonplaten 1,45 Uit het boek der boeken 2,00 Uit Nederlands Glorietijdperk 2,30 Onder ons 3,00 Gramofoonplaten 3,15 De ontwikkeling van het piano-kwartet 4,00 De Zonnebloem 4,30 Ziekenlof 5,00 Na schooltijd 5,15 Kinderkoor 5,30 Lang zullen ze levenl 5,45 Meer- sener Nachtegalen 6,00 Gramofoonplaten 8,20 Sportpraatje 6,30 Radio volks universiteit 7,15 Muzikale melange 7.3Ï Gramofoonplaten 7,45 Inlichtingen op de schoolradio-uitzendingen 8 05 De gewone man 8,12 Concert 10,15 Gra mofoonplaten 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,13 Gramofoonplaten „Eigenaardig. U kent meneer De Vries alleen als uw tandarts. Hy heeft misschien een kies van U geplombeerd en dan vertelt hij zo maar aan een willekeurige patiëntedat de vrouw van een bekend medicus hier ter stede verliefd op hem is. Vind U dat zelf niet een beetje onwaarschynlijk?" De lerares haalde met bevende handen haar zakdoekje uit haar tasje en streek er mee langs haar voorhoofd. „Heeft iemand misschienmisschieneen sigaret voor my?" „Natuuriyk," zei de rechter-commissaris, zyn koker openklappend. De vrouw nam er haastig één uit en zoog er een vurige punt aan, toen de heer Feenstra er een vlammetje byhield. „Voelt U zich nu weer goed?" „Dank U, het gaat al weer over. Ik ben altyd minder nerveus als Ik rook." „Gelukkig, want ik moet U nog een paar vragen stellen. Hoe weet U, dat mevrouw Van Bremen meer dan vriendschappelijke gevoelens voor meneer De Vries koesterde?" „Datdat dacht ik." „Meneer De Vries had het U toch verteld?" „Janeendat weet ik niet zeker. Mon Dieu, mynheer, kunt U er nu geen eind aan maken?" „Het spijt me," zei de rechter-commissaris koeltjes. „De kwestie is van te grote importantie dan dat ik U mag sparen." „Maar ik weet helemaal niets." „U weet meer dan U zegt. Vertelt U eens ronduit. Denkt U, dat de dokter dit gedaan heeft?" De lerares blies haastig een rookwolkje uit de gespitste lippen. „Waarom zou dat onmogeiyk zyn?" „Dat begrijpt U wel," zei de rechter-commissaris, terwyi hij in spanning haar gelaat bestudeerde. Een algemeen bekend medicus, een man met een onbevlekte reputatie, een vertrouwde huisvriend in tallóze gezinnen, een open, eerlijke figuur „Die er buitengewoon slag van heeft zich zo voor te doen," vulde de lerares aan. „Hoe komt U daar by?" „Omdat hy vanavond bq dat griezelige spel zó geraffineerd voor onschul dige gespeeld heeft, dat zelfs de detectives hem niet verdacht hebben." „Is dat juist, mijnheer Beekman?" vroeg de rechter-commissaris. „Dat is waar, mijnheer, maar dat wil natuurlijk geenszins zeggen „Natuurlijk niet," zei de rechter-commissaris haastig. „Bovendien, er kan geen sprake van enige verdenking zonder een motief zijn. Heeft U geen enkele andere reden om de dokter te verdenken, juffrouw Dupont dan dat hij blijkbaar een goed acteur is of dat zyn vrouw een vriendin „Een heel goede vriendin," zei de lerares schamper. „Best, laten we zeggen, dat mevrouw Van Bremen een heel goede vriendin van meneer De Vries was. Is dat dan een reden om een moord te plegen?" Mademoiselle Dupont haalde haar schouders op. „Dat kan ik niet beoordelen." „Maar U insinueert het toch," zei de rechter-commissaris. „Ik zal dit verhoor nu beëindigen, maar ik moet U mededelen, dat de zeer grote waar- schijniy'kheid bestaat, dat ik U nogmaals zal horen of laten verhoren." „En als ik dan niet kom?" „Dan zal ik U laten halen, want dan weet ik zeker, dat U iets verzwijgen wilt, dat voor het onderzoek van betekenis kan zyn. Heeft een van de heren de juffrouw nog iets te vragen?" „Pardon," zei de officier, zich tot de lerares wendend, „ik zou alleen willen weten of U mevrouw Van Bremen al lang kent." „U hoort het," zei de rechter-commissaris. „Meneer de officier wil weten of U mevrouw Van Bremen al lang kent." „Niet langer dan een maand of drie." „Was U met haar bevriend?" vroeg de officier. De lerares verslikte zich in de rook van haar sigaret en hield een ogen blik hoestend haar zakdoekje voor de mond. „NÏi?" vroeg de rechter-commissaris ongeduldig, „was mevrouw Van Bremen uw vriendin?" „Dat is een insinuatie." „Waarom, het is een doodgewone vraag." Mademoiselle Dupont sprong van haar stoel op. „Hoe durft U veronder stellen, dat ik een vriendin ben van dievan die slet?" „Bedenk over wie U spreekt," zei de rechter-commissaris streng. „Ik wil aannemen, dat U erg nerveus is en ik zal U op het ogenblik niet langer verhoren. U kunt vertrekken." De lerares liep zonder iemand te groeten haastig naar de deur. „Üw zakdoekje!" waarschuwde de rechter-commissaris, toen hij het in flarden getrokken doekje op de stoel zag liggen. Hij stond op om het haar te geven, maar de vrouw had de kamerdeur reeds met een smak achter zich dicht getrokken. „Vaatje buskruit!" zei de officier. „Dynamiet," veronderstelde de griffier. „Die rroirw weet meer." Hij zweer verbaasd, toen de salondeur een eindje werd geopend en het gezicht van een oude dame voorzichtig om het hoekje verscheen. „Is het waar, heren, dat ik nu eindelijk naar huis kan?" (Wordt nmQD

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2