Stad en Omgeving, Oud-burgemeester en «gemeente-veldwachter voor het Bijzonder Gerechtshof Zes-en-dertig -leerlingen verlaten de school Het gebeurde onder invloed van sterke drank Joodse familie in de nacht gearresteerd AGENDA De heer H. C. Lind ter aarde besteld Als eens. Bonnen halen Van <3e politie VerkeersÓDstopping Yv wee zwervers De aardappel-actie De Nederlandse vrouw 1898—1948 Politieman V Juli 1941 dai Driemaal ontloc schurk de ko 1 Drie mensen in de dood gedreven „Je begrijpt wel, De Wit, dat kan ik niet onder me houden, dat moet ik mijn chef meedelen!" Dat was het antwoord geweest, dat de gemeenteveldwachter, de 64-jarige Th. Geertsma uit Heiloo op 23 Fe bruari 1943 aan bakker De Wit gaf, toen deze hem raad kwam vragen, wat hij moest* doen, daar hy wilde onderduiken, omdat hy anders voor de arbeidsinzet naar Duitsland moest. Hij vroeg zelfs nog meer. Hy vroeg, of men dan huiszoeking zou doen en of dat gevaar opleverde voor de Jo den, die hy huisvestte. Toen had hy bovenstaand ant woord gekregen. En dat antwoord maakte deel uit van een hele série daarop gevolgde gebeurtenissen, die tot gevolg hadden, dat het Joodse echtpaar De Vries en hun dochtertje het leven hebben moeten laten In 'n der concentratiekampen van de be zetter. Daarom moest hij Maandagochtend plaats nemen in de beklaagdenbank van het Bijzonder Hof, dat hem ten laste had gelegd, dat hij op 23 Febru ari 1943 aan de toenmalige burgemees ter van Heiloo, G. C. Bos, heeft mede gedeeld, dat hij die avond bezoek had gehad van J. de Wit, die hem had ge vraagd of de politie bij hem een huis zoeking zou komen doen, indien hij zou onderduiken, teneinde de bü hem ondergedoken Jood te doen arresteren, vervolgens tezamen met enige andere politiebeambten heeft deelgenomen aan de arrestatie van J. de.Wit en de bij hem ondergedoken Joden en aldus J. de Wit en de Joden heeft blootgesteld aan maatregelen van de kant van de vijand, welk feit de dood van J. de Vries, R. de Vries-de Leeuwe en Tini de Vries tengevolge heeft gehad. Verdachte was het aanvankelijk, niet met deze beschuldiging eens. Toen De tfat bij hem was gekomen had hij ge zegd: „Maak dat die mensen vandaag neg weg komen", en „Waarom kom je mij dat-vertellen?", gevolgd door: „Je begrijpt wel Wit, enz". „Ik ben tenminstè wel zeker, dat ik dat gezegd heb", antwoordt verdachte bij het verhoor door mr. Lamers, die de zitting presideerde. By de burgemeester. Nog iiezelfde avond, dat De Wit* bij hem was geweest, ging verdachte, na een telefonische aankondiging naar het huis van de burgemeester. Ook deze zei: „Ik had liever gehad, dat je(me dat niet gezegd had." President: „Jawel, afschuiven dus". De burgemeester had toen de wacht meester van de marechaussee, J. Haze- lager, opgebeld. Ook deze was toen naar de burgemeesterswoning geko men en had daar gezegd: „Ja, die de Wit staat niet zo goed bekend." De burgemeester had toen geant woord:,, Gaan jullie daar dan maar eens naar toe". Het eind van het lied was geweest, dat de hele politiemacht van Heiloo, inclusief de marechaussee, vyt in getal naar de woning van De Wit was getrokken. Dit gebéurde om streeks middernacht. President: „En had je dan niet éln van die vijf op de fiets vooruit kunnen sturenj met de mededeling: We komen dadelijk! Durfde u als de burgemeester die opdracht gaf, dan niet op eigen initiatief handelen?" Verdachte: „Ik vertrouwde De Wit niet". Verdachte was daarop met Hazela- ger en Broekhuyzen de woning binnen gegaan. Tegen de aanwezigen werd ge zegd: „Gaan jelui maar mee." Op last van burgemeester Bos waren de Joden de volgende dag naar Am sterdam gebracht door verdachte en Broekhuyzen. Op bevel van een Duitse instantie, die had opgebeld, was- De Wit toen weer vrijgelaten. Als eerste getuige verklaarde de ad judant-onderofficier H. H. Winters, die de Joden daar ondergebracht had, dat hij in de trein had gezeten, waarmee ze1 werden weggebracht. Hij had toen pogingen aangewer-i, om ze grij te krijgen, maar dat was hem zelfs voor het kind niet gelukt. Verdachte merkte op, dat Broekhuy zen had gezegd: „Er staan er drie op de reisorder, dus dat gaat niet.. Aan de 32-jarige bakker De Wit stel de de president de vraag: „Hoe kon u ,om advies nu naar de politie gaan, in- plaats van naar Winters?" Deze antvoofdt hierop, dat dit op aandrhng van De Vries was gebeurd. Hü had echter niet over het aantal ge sproken. Ook begreep hij niet, dat Geertsma bedoeld had, dat hij zijn chef zou gaan waarschuwen. Bij de huis zoeking was Hazelager met een revol ver in de hand binnengekomen. Er hadden zich heftige tonelen afgespeeld. De Vries was op z'n knieën gevallen en had grote moeite gedaan de politie mensen te bewegen, hen vrij te laten. Daarna moet wachtmeester Hazela gen verklaren, wat hij eigenlijk met dat hele zaakje te maken had. Deze vertelt dat hij door de burgemeester was opgebeld. Deze zei, da_f die men sen gearresteerd moesten worden, an- (ftrs zou Geertsma moeten onderdui ken en dat wilde hij niet voor Joden. President: „Had u opdrachten van de burgemeester te aanvaarden. Waar om zei u niet: Ga naar mijn chef toe?" Getuige: „Bij nodige assistentie 'kon de burgemeester over mij beschikken." „President: „Wie heeft gezegd, dat Broekhuyzen en De Groot ook mee moesten?" Getuige: „Het ging niet in hoofdzaak over Joden, maar ze .vertrouwden De Wit niet!» President: „Wie had de leiding?" Getuige: „De oudste in rang was Geertsma". a President: „Hoe komt het dan, dat u met de revolver in de hand de hoogste toon hebt gevoerd?" Getuige: ^,Ja, of dat zeguwen zijn geweest?"! President: „Die Jood is nog op de gropd gevallen en heeft zich aan u vastgeklampt, om de zaak te Redden, maar u was zo hard als een bikkel, hè? Met de moeder hebt u het huilende kind gehaald. Dit mocht toen nog die nacht in huis blijven, maar u hebt de vrouw van De Wit aansprakelijk ge steld dat het er die volgende ochtend ïiog zijn zou." •Getuige: „We gingen er heen en dachten, dat die mensen wel verdwe nen zouden zijn." De 33-jarige Chr. Broekhuzen was die avond ook door Geertsema uit bed gehaald. Hij heeft de achterkant van het huis bewaakt. Dat Éij Winters be let heeft in de trein het kind te red den, weet deze getuige zich niet meer te herinneren. Dan deelt de president mee, dat de procureur-fiscaal zijn requisitoir gelijk n,et dat tegen de verdachte en de vol gende zaak, de toenmalige burgemees- ter Bos, zal houden. HOUDING VAN DE BURGEMEESTER. Na de middagpauze is het de gewe zen Heiloose burgemeester Q. C. Bos, die in de beklaagdenbank krijgt plaats te nemen. Hij bleek vanaf 1928 burgemeester van Egmond-Binnen te zijn geweest. Eind 1940 had Jhr. Roëll hem gezegd: „Zeg Heiloo komt vacant, voel je daar iets voor, dan moet je nu je L>est gaan doen". In zijn installatie-rede hij was benoemd door de secretaris-generaal bracht hij dank aan de gevolmachtig de van de Rijkscommissaris en beloof de de meeste loyale samenwerking, zonder enig voorbehoud. Hij verklaar de er voorts in, niet te behoren, tot hen, die aan de kant van de weg ble ven staan. President: „Dat is een typische NSB- uitdrukking niet? Voelde U zoveel voor de nieuwe beweging?" Verdachte: „Ik had de indruk, me zo te moeten uiten, opdat Backer die ik niet vertrouwde, toch vertrouwen in me zou hebben". Tot 28 Maart 1943 was verdachte burgemeester gebleven. Toen was hij ondergedoken tot het eind der bevrij ding. Hij had een vergadering van een katholieke burgemeester bijeengeroe pen. Er was een circulaire onder schept. Daarom was verdachte ter ver antwoording geroepen bij Schmidt in Apeldoorn. Hier werd hij ervan be schuldigd plannen en middelen te heb ben beraamd, om te saboteren. Vanuit Apeldoorn was hij onmiddellijk onder gedoken. ZIJ WONDEN ZICH OVER ONDERGEDOKEN JODEN OP. Over het onderhoud met Geertsema vertelde verdachte, dat beiden zich over de ondergedoken Joden hadden opgewonden. Geertsema zou gezegd hebben: „Ik laat mijn gezin niet in de steek". De Wit was volgens verdachte een opschepper, die te veel praatte en tot alles in staat was. Toen verdachte Hazelagen had opgebefd en deze was gekomen, had deze gezegd: „O, God, de Wit nou, die is helemaal Waarde loos". DINSDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Toneelgroep ,,'t Voetlicht" met „Jong zijn we maar eenmaal". Stedeiyk Museum, 105 en 99 uur: Expositie Leo Gestel. WOENSDAG Gulden Vlies, 8 uur: .Friso. Sted. Museum, 105 en 7—9 uur: Expo sitie Leo Gestel. Gulden Vlies, 10.30 uur: Vergadering Plattelandsvrouwen. Victory-Hotel, 8 uur: Dr. Staverman voor 't Nut. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 8 uur: Frieda, 14 j. Woensdag 2,30 uur matinée Victoria Theater, 8 uur: De zoon van Monte Christo, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Cinema Americain, 8 uur: De zoon van Robin Hood, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée NACHTDIENST TAXI'S. Koopman, Lindegracht 43, telef. 3916. Geertsema zei toen: „Ik heb aan de Wit gezegd, tot twee keer, toe, maak, dat die mensen wegkomen, vanavond nog. Waarom maken we oAs dus druk, die mensen zijn toch al weg". President: „Hebt U toen opdracht tot arrestatiegegeven?" Verdachte: „Nee meneer, ik heb ge zegd, ga dan om twaalf uur naar de Wit, arresteer die, want die ploert, die lot vent wil ik hebben". President: „Hebt U zich later nog op de hoogte gesteld?" Verdachte: „Ik hoorde het op het raadhuis". De verdachte beriep zich dan op, dat hij niet anders heeft kunnen han delen, omdat de hele familie van Geertsema bij het onderhoud,dat de ze met de Wit heeft gehad, tegenwoor dig is geweest. Geertsemf, als getuige gehoord, ont kent dit. Het onderhoud heeft in de gang plaats gevonden. Uit wantrouwen tegen de Wit is het gesprek met de burgemeester tot stand gekomen, Hazelagen getuigde nog, dat hij had gevraagd: „Dus burgemeester, we moeten het doen in Uw opdracht?" De burgemeester van Warmenhui- zen, de heerH. Nolet getuigde 4 dé charge, dat hij verdachte altijd had gekend als een goed Nederlander pn een principiëel man: President tot verdachte: ..En U blijft er dus bij, dat U ontkent die opdracht te hebben gegeven?" HET REQUISITOIR. De procureur-fiscaal, mr. Keune, noemde, wat thans door het Hof werd berecht, de slotscène van een tragedie van de lafheid. De beide verdachten staan hier niet, omdat ze opzettelijk uit pro-Duitse ge zindheid Joden in Duitse handen had den gespeeld, maar, dat ze, beweren de goede Nederlanders te zijn, in een situatie dié niet eens zo moeilijk was, uit lafheid die weg hebben gekozen, die voor henzelf de veiligste was, daarmee drie mensenlevens bewust opofferend. Men was naar de woning van de Wit gegaan, om deze Joden te arresteren, misschien met de wens, maar stellig niet met de zekerheid, dat ze er niet meer zouden zijn. De procureur-fiscaal vond het treu rig, dat een jarenlange politieloopbaan zo moet eindigen, maar ook treurig, dat verdachte de juiste houding niet heeft weten te vinden. Met burge meester Bos is het al dito. Ook deze heeft zich uitsluitend afgevraagd, hoe zich aan de moeilijkheden te onttrek ken. Een ernstige straf is hier op zijn plaats, al wil de procureur-fiscaal by beiden Tekening houden met de leef tijd en ook* dat overigens niets on gunstigs van hen bekend is. Tegen Geertsema vorderde hij drie en tegen Bos vijf jaar gevangenisstraf en levenslange ontzetting uit de rech ten. De verdediger van Geertsema, mr. de Groot, vond'de vraag waar het om gaat, of ze de bedreven daden opzet telijk hebben volvoerd, negatief be antwoord, terwijl mr. Leesberg Sr. die de burgemeester verdedigde, het ge beurde een ongelukkige samenloop van omstandigheden, oordeelde. Het Hof zal op 15 April a.s. uitspraak doen. Tijdens een druilerige regen, die al lengs in hevigheid toenam, is gister middag het stoffelijk overschot van wij len de heer H .C. Lind aan de schoot der aarde toevertrouwd. Zeer velen hebben de laatste gang van deze be kende middenstander en sportsman willen meemaken. Wij Zagen op de be graafplaats vertegenwoordigers van verschillende verenigingen, waaraan de overledene gedurende langere of kor tere tijd zijn werkkracht had gegeven. Wij noemen o.a. de Kamer van Koop handel voor Hollands Noorderkwartier, de Alkm. vereniging voor de midden stand, het Oranjecomité, de Onderlinge Alkm. Glasverzekering en de Rotary- club, terwijl voorts nog vele anderen van hun belangsteling getuigden, o.a. de heer Voorthuysen, directeur van het slachthuis, en de heer Maats, directeur van „Westerlicht". Een schat van kran sen en andere bloemstukken, die met een apart rijtuig wa?en meegekomen, dekte de baar. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door de heer W. J. A. Heuseveldt, die sprak namens de Alk- maarse vereniging Voor de midden stand en met grote waardering getuig de van de werkzaamheid van haar se cretaris, ten opzichte van wie zo dui delijk het .Memento Mori" is bewaar heid, nu hij in de volle kracht van zijn leven werd weggerukt. Hij noemde hem een nobele figuur uit de Alk- maarse samenleving, die een grote liefde had voor zijn geboortestad en hare belangen wist te behartigen over al waar men hem daartoe riep. En voor ieder was het een genoegen om met hem te kunnen en te mogen sa menwerken. De middenstand verloor in hem een der besten van Alkmaars zo nen, een man die in elk opzicht, zijn burgerplichten heeft vervuld. DJoge dit zijn' echtgenote en zijn moeder de kracht geven dit verlies te dragen, aldus spreker. Een vertegenwoordiger van jig vak groep .van de overledene sprak" vol lof over diens vakkennis en wijdde vóórts als vriend a&n hem een hartelijk af scheidswoord. De heer de Wolff Peereboom, spre kend namens de Rotaryclub, herinnerde speciaal aan 's heren Linds open karak ter en sportiviteit. Namens de K. v. K. voor Hollands Noorderkwartier en het Gewestelijk Arbeidsbureau sprak de heer S. W. Arntz allereerst een woord van deel neming tot mevr. Lind en de moeder van de overledene. Hij herinnerde eraan hoe deze altijd gereed stond als er een beroep op zijn bijstand werd gedaan en bracht hem dank voor zijn steeds weldoordachte en gedegen adviezên. De heer G. C. Dun sprak namens de beide Oranjeverenigingen, thans sa mengesmolten in het Oranjecomité, met grote waardering van het werk van wijlen de heer Lind overal waar het betrof nationale bijeenkomsten, waaruit zijn liefde voor vaderland en Oranje bleek. Zijn heengaan heeft ons allen diep getroffen, zei spi\, ofschoon wij wel wisten hem niet meer terug te zullen zien. Spr. dacht aan het woord der Schrift, dat spreekt over de ver gankelijkheid van het leven en over de dood, die altijd wenkt, en voorts aan het „Gelijk het gras" enz., waarna hij erop wees,- dat het niet gaat om 'de lengte va'n ons leven, maarom de vraag of het goed besteed werd en dit is met de heer Lind zeer zeker wel het geval. Hij ruste in vrede. De heer J. W. Teerink getuigde in gevoelvolle woorden van zijn waarde ring voor de vriend, die als penning meester van de Alkm. IJsclub zich een eminent bestuurslid toonde en steeds de schakel was tussen deze en de IJ. H.N. en de K.N.S.B De voorzitter van de zwemvereni ging De Alkm. Waterratten sprak van de grote dankbaarheid, die deze club gevoelt voor de overledene, die zij we gens de van hem onderVonden steun het erelidmaatschap verleende. De broeder van de overledene, mr. Lind uit Emmen, dankte ten slotte uit naam ook van de overige familieleden voor de ondervonden belangstelling. Ieder jaar, als de lente in het land komt, z? omstreeks half April, wordt aan de Rükslandbouwwinterscholen de cursus beëindigd. Dan is er de uitreiking van de diploma's, die plaats vindt in een min of meer „openbare les", dan zijn er veel verheugde gezichten èn een enkel teleurgesteld ge zicht van de ongelukkige, die zijn diploma niet kon behalen en het vol gend jaar meer succes hoopt te hebben. Dan is eén tijd van hard studeren en examenvrees voorbij en wordt de dag besloten met een feestavond, die klinkt als éen klok. Laatste dag op de R, L.W.S, Ook gisteren was het zo'n dag. Des morgens werden in de aula van het Murmelliusgymnasium de diploma's uitgereikt, waartoe de leerlingen van de twee hoogste klassen, velen ver gezeld van hun ouders, zich In de zaal hadden verzameld. De uitreiking ging, zoals, gebruike lijk vergezeld van verschillende toe spraken, de een op vaderiyke toon, de. andere met 'n vermanende klank, een. enkele met een humoristisch tintje. De geslaagden. De lijst van geslaagden vermeldt 36 namen. Drie candidaten werden afge wezen, terwijl één, een jongeman uit de Schermer, wegens ziekte nog geen examen kon doen en dit op een later tijdstip zal moeten afleggen. De namen van de geslaagden zijn: Klasse Ila: C. Breed, Groet; J. Bur ger, Venhuizen; R. Groot, Egmond a. d. Hoef; W. M. J. Harmeyer, Velsen; D. Kommer, Berkhout; J. Kramer, Koe dijk; R. Kuiper, Hoogwoud; N. Mooy, Heerhugowaard; P. C. v. d. Oort, Schoorl; P. Oud, Westwoud; J. Schenk, Abbekerk; M. Schenk, Abbekerk; N. Schuytemaker, Beemster; P. Smit, H.- Hugowaard; J. H. Smorenburg, Alk maar; J. A. Veldman, Heerhugowaard; W. Zilver, Zwaag. Klasse lib: P. J. Beers, Heerhugo waard; J. Boeder, Twisk; W. de Boer, Landsmeer; N. P. Borst, Heerhugo waard; B. G. Dirksen, Limmen; J. v. Stel je voor, dacht ik, als je nu eens een koe was. Dan was je als kalfje geboren in een warme stal met vers hooi en de boer met zijn hele gezin eromheen in zorg om jou en je moeder. Vooral om je moeder, de koe. Want jij had nog niet zqyeel waarde voor de boer. Later in de wei, in het vroege voorjaar, maakte je dan dwaze sprangen en at jong gras en lente-" bloemen. Maar de boterbloemen liet je staan. Daar zou je je hele leven niet van houden. Maar veel te vlug werd je ouder en werd een koe en dan werd je door de boer anders behandeld. Hij nam je mee, elke dag en je werd gemolken. En in de winter stond je op stal. Maai-" toen de boer genoeg van je had bracht hij je naar de markt in de stad, waar de mensen niet op gras lopen, maar op harde stenen en er kwamen een hoop vreemde man nen, die je bekeken eri beklopten en je stond daar aan een paal en voelde je een beetje treurig om al dat vreemde gedoe. Toen kwam er een boer, die wilde weten, hoeveel hij voor je moest geven. Dat geld schijnt voor de mensen wel heel erg belangrijk te zijn. Maar als koe had je daar natuurlijk geen ver stand van. De mannen gingen een café binnen en dan ineens was je van een andere boer. Dan was je nóg treuriger, want je dacht, dat de Hoer van je hield. En je werd in een wagen geleden en weggere den naar die andere boer, die je misschien later óók wel weer kwijt wil-... LEOPOLD. Zij, wier» familienaam begint met de 'letters U of V moeten morgen, WOENSDAG 7 APRIL, in het uitreiklokaal vail de distributie, Ridderstraat, hun nieuwe bonkaarten 806, brandstoffenkaarten en schoenen- boiinen afhalen. De uitreiking geschiedt van 9—12 en van 24 uur. Losse inwisselingsbonnen van kaart 804 meebrengen, alsmede restant bran d- stoffenkaart TA 707, waarop bon i,Res. 2" en het volledig ingevulde formulier. Bij de Politierechter Hier is Pieter.., Het vredige dorpje Bergen geeft een enkele maal weieens de indruk minder vredige lieden te herbergen. Enkele weken ge leden werd een Bergenaar ver oordeeld wegens huisvredebreuk gevolgd door handtaste'ykheden. Maandagmiddag moesten zich nogmaals twee personen voor huisvredebreuk voor de Alk- maarse Politierechter, mr. v. d. Wall Bake, verantwoorden. Gebruik van te veel vloeistof, waarvan Schiedam steeds een behooriyke hoeveelheid afgelevert, was ook hier de oorzaak. Een be- langryk verschil met de vorige zaak was echter, dat deze ver dachten de huisvredebreuk niet door handtastelykheden hadden laten volgen. Ergens in Bergen wonen drie zus ters ert een broer. Twee zusjes en het broertje zijn minderjarig. In Januar» van dit jaar brachten Cornelis v. d. H. en Pieter J. uit Bergen een bezoek aan het huis, wat door deze familie wordt bewoond.-- Zij waren uit ge weest, Gornelis en Pieter, en hadden een stevige borrel gedronken, doch waren toch nog stevig genoeg te» been om een deur in te 'drukken om daarop het huis binnen te wandelen. Het oudste zusje hield de binnendrin gers een tijdje aan de praat en liet onderwijl haar broer de politie waar schuwen. Een proces-verbaal volgde, zodat v.d. H. en J. zich Maandag middag voor de Politierechter op het (natje moesten verschijnen, v. d. H. was niet collegiaal, want Maandag middag liet hij J. alleen gaan. Ver moedelijk had hy geen hoge verwach tingen van een bezoek aanf het grot» huis aan de Geestersingel, waar men doorgaans geen deur behoeft te tor ren om met de bewoners kennis te maken. De rechter -vroeg aan Pieter J., wat nu elgenlpk de bedoeling van dit bezoek was geweest. Verdachte: „wy wilden- een kopje koffie gaan drinken". Rechter; „Was het daar niet wat laat voof?" Verdachte: „Ja, het kan niet door de beugel." Rechter: „"Heeft U het al eens meer gedaan?" Verdachte: „Nee, Edelachtbare". Dat antwoord was verkeerd, want mr. 'v. d. Wall Bake was per ongeluk op de hoogte van het feit, dat Pieter J. reeds tweemaal een nachteiyk be zoek aan bedoelde woning had ga- bracht en deze wetenschap werd ter zitting door een getuige gestaafd. Getuige: In de nacht .van 15 op 16 November werd er om ongeveer halt elf, wy lagen al te bed, op de ramen geklopt. Even later wérd aan dë deur gerukt en betrokken, die bezweek en toen stapte verdachte naar binnen. Hy had het schuim op zijn mond, zo dronken was hij, maar hij heeft geen rare dingen gedaan. Ongeveer een kwartier later is hy .weer naar bui ten gegaan. In de nacht van 20 op 21 Decembei liep er iemand rond het huis, die op de' ramen sloeg "en ver schillende malen uitriep: „Hier is Rechter: „Nu, U hoort het". Verdachte: „Ik kan me er niets meer van herinneren, het is in de drank gebeurd". Rechter: „Kunt U het niet laten?" Verdachte: „We zullen er mee moeten stoppen. We lusten graag een borreltje, maar steeds gebeurt er dan wat." Hierna ontstond er een vraagge sprek, waaruit kwam vast te staan, dat verdachte getrouwd was en drie kinderen had, hetgeen de rechter* de opmerking uitlokte, dat verdachte wel een gezellige vader was. De of ficier, mr. Meischke, was aan het rekenen gegaan en concludeerde, dat het onmogeiyk was een gezin van vqf personen te onderhouden van f 40 en dan nog op gezette, tijden een bor reltje te drinken. Mr. v. d. Wall Bake wilde de beide verdachten niet klakkeloos de gevan genis inzetten, doch alvorens tot een veroordeling over te gaan eerst eens een rapport door de reclassering la ten uitbrengen. TWEE VRIENDEN uit Egmond aan Zee hadden een vriendschappelijke ruzie. Een derde vriend bemoeide zich er mee en gaf één van de twee een vriendschappelijke klap op zijn oog, waardoor, de vol gende dag meerdere fraaie kleuren het gelaat van het slachtoffer ont sierden.-Deze had er geen werk van ^gemaakt, dat is niet gebruikeiyk on der vrienden, doch dat blauwe oog was „uit gaan lekken" en de ryks- politie had er wel werk van gemaakt. De getuige vertelde, dat het geens zins zijn bedoeling was geweest, zodat verdachte, Jacob W„ een gulden moest betalen of een dag gaan zitten. IN APRIL 1945 waren er enkele moeiiykheden op de boerdery van M. te Heiloo. Enkele vrouwen kwamen er om melk te ha len, ^och daar de zoon van M„ Mar- tinus, geen melk meer had, werd dit kostelijke vocht niet verstrekt. Dit was niet naar de zin van een der dames, die van Egmond aan Zee in Heiloo was geëvacueerd, en meerdere onvriendelijke woorden waren het ge volg. De dame kreeg toen een trap te incasseren van de boerenzoon, voor dat deel van de rug wat" men geen rug meer pleegt te noemen. Twee en een half jaar na <Je bevrij ding kwam déze dame op die trap terug en Martinus werd tot 1 of 1 dag veroordeeld. Graft, Heerhugowaard; Nic. Hauwert, Wervershoof; W. Th. Klaver, Bergen; J. J. de Koning', Bergen; J. Korver, Oterleek; P. J. Langedijk, Abbekerk; J. Morsch, Alkmaar; N. A. Muntjewerf, Oterleek; N. G. Peel, Beemster; D. Rood, Medemblik; F. N. Spaan, Sint- Fancras; J. J. Swart, Akersloot; C. J. "Vink, Bergen; A. J. Schoorl, Wervers- hoof. Feestavond. De dag werd besloten met een feest avond in het Victory-hotel, die ge opend werd door de voorzitter van D.A.S. (De Akker Studentén), de heer J. Korver uit de Schermer. Het feest werd opgeluisterd door de aanwezig heid van-de leraren met hun dames, terwijl' ook Ir. de Vries, Rijksveeteelt- consulent, en de heer Rempt, direc teur van de Prov. Gezondheidsdienst voor dieren, het feest bijwoonden. In afwijking van het vorige jaar, toen de leerlingen vah de RLWS een programma van eigen krachten in el kaar hadden gezet, had men deze keer het oog laten vallen op het gezelschap van Joop Theuniszen uit Leeuwarden, afgewisseld door muziek vande Drie Musketiers, een orkestje, dat in Alk maar geen onbekende is. Theuniszen bracht een eenmans- show, die een heel programma op zichzelf vulde. Hij zong, hij maakte z'n praatje, hij toonde zich een all round muzikale clown, die zes of ze ven instrumenten bespeelt,, hij kan jo delen. hij kan buikspreken op een ma nier zoals we nóg zelden zagen en hoorden, hij kreeg de zaal mee in een potpourri yan populaire liedjes, dat 't daverde en hij improviseert op zijn accordeon alle melodieën, die u maar wilt. Joop Theuniszen is'een klein - kunst-artist, zoals we graag meer zou den zien in Alkmaar. Daarbij wordt hij voortreffelijk begeleid door zijn pianist Gerard Velthuizen. Het werd een kostelijk geslaagde avond. Af en toe namen Leo, Henk en Cees, de Drie Musketiers, Joop's taak over en zorgden voor enkele nummers muziek en ongemerkt wefld het heel laat. De leerlingen vah de'Alkmaarse R. L.W.S.. die gisteren de schoolbanken vaarwel zegden, hebben hun cursus besloten op een wijze, die ze zich nog lang zullen herinneren. Vannacht is op de Helderse weg van een zeswielige vrachtauto (een truck met oplegger) een wiel afgelopen, door het breken van de moer. De chauffeur wist de wagen tot stilstand te bren gen, zodat dit voorval zonder persoon lijke ongelukken is afgelopen. A»an het bureau van Politie zijn in lichtingen te verkrijgen over een da mesfiets, een herenrijwiel, een hand wagen "en een ijzeren kruiwagen. Hedenmorgen wilde de Friese brug niet sluiten, na voor de scheepvaart te zijn geopend geweest. Allengs vormde zich een lange file auto's en bussen aan weerszijden van de smalle brüg. De voetgangers liet men passeren, daar dit mogelijk bleek.' Na herhaalde pogingen kwam vast te staan, dat één der werklieden, die ter plaatse repara ties verrichtte, een stuk gereedschap had laten liggen, dat klem kwam te zitten, zodra men de brug dichtdraaide. Tfen men dit eenmaal ontdekt had, was het euvel gauw verholpen en kon het rij\£erkeer voortgang vinden. Gisteravond omstreeks half elf wer den door de Alkmaarse politie twee meisjes van zestien jaar zwervend aangetroffen, die liftende van Amster dam waren gekomen, waar ze uit een tehuis waren ontvlucht. De meisjes, die onder toezicht van de voogdijraad staan, wilden naar Leeuwarden, om daar een betrekking te zoeken. Ze hebben de nacht op het politiebureau doorgebracht en werden vanmorgen op transport naar Amsterdam gesteld. De aardappel-actie die door de geza menlijke buurtverenigingen Bloemwjjk, Bergerhof, Rembrandtstraat, Roliea en Vierstaten is ingezet, is een groot suc ces geworden. De gehouden collecte voor dit -sympathieke doel heeft niet minder dan f 1171,09 opgebracht. Een woord van hartelijke dank aan allen, die meewerkten aan het welslagen van deze actie, is hier dus zeker op zijn plaats. De Contact-Commissie Alkmaar van de Stichting Tentoonstelling „De Ne derlandse Vrouw 19981948" maakt bekend, dat zij voor de verkoop van couponnetjes tin bate van deze Ten toonstelling de welwillende medewer king heeft verkregen van de heer di recteur van het Postkantoor, van de magazijnen Vroom en Dreesmann en Kofa en vaii de boekhandelaren Oude- jans en Zwaan. Voor deze verkoop zal door een aan tal dames in de week van 5 tot en met 10 April a.s. van 1012 en 1417 op bovenvermelde plaatsen zitting'worden gehouden. <De Commissie wekt alle vrouwen op Zich van één of meerdere couponne tjes te voorzien ten einde daardoor mede ,-te werken, dat de" Tentoonstel ling een grootse hulde wordt van alle Nederlandse l7rouwen aan Hare Ma jesteit de Koningin bij Haar Gouden Regeringsjubileum, yAN DER WAALS heeft ii van 194Ï contact met de se advocaat mr. Otto Verdo is éen-en-al oor als Verdoor telt, dat er drie mensen naa moeten worden geholpen. H joor De Boer en twee luiten van verdacht worden in d« van 1940 de broer van Ant bij Dordrecht te hebben gi Een paar dagen later komt met het plan, dat hy zelf z; naar Engeland. Maar als de Van denEnde, dat te w< zegt hy gedecideerd: Dat kl En waarom niet? Vraaj doorn. Hu heeft tegen my veri als agent uit Engeland geko bedient een zender* in zijn li Franselaan. En tegen u zegt juist naar Engeland wil. En heeft inspecteur Van der hem gewaarschuwd en die zs zyn reden wel voor hebben. Een pdar ddgen later ontir den Ende en Van der Waali de Franselaan en de verra br-taal naar de namen en ad de mensen der illegale pol: satie. Van den Ende zal er denken... maar hij geeft.de naam en geen adres. V Ik wilde jou óók wat v hy tegen Anton. Ik wil een gesprek hebben met Jan Kv in de Biesbos hebt laten or naar ik van zijn moeder ge En dat liefst zo gauw mogi het is dringend. Kun jij —ij zynf zijn adres geVen? s De verrader aar- H zelt. 't Zal moei- HH lijk gaan. Het is te gevaarlijk. De |f S.D. loert te veel op hem. Maar hij fj zal zorgen, dat er vandaag over een week een brief is yan Jan. Hij zal Van den Ende die brief over-1 handigen voor de Cineac op de Coolsingel. De politieman heeft intussen reeds een' wee voren in het schone wasgoec Wim Bakkeren in de Celle op Scheveningen gaat, een b stopt met een voorzichtige i het lot van Jan Kwak. En ee: gen na de ontmoeting met Waals komt er vuil wasgoed veningen bij de familie Öak; Men Ipeurt naar een clandes je, tot -het uit de band van rolt. Wim Bakkeren§chrijft: zit hier óól» opgesloten; ik gisteren nog op de gang ge; Dan weet Van den. Ende g waarschuwt ogenblikkei'. Verdoorn. Jan Kwak is nie Biesbos gebracht, maar na: vangenis. Van der Waals 1 verraden; Van der Waals is c En als de politieman op het ken uur naaf de Coolsinge heeft hij zijn geladen revc vergeten. Hij zal de spiyn i naar het hokje, dat grenst as jectiekamer. Daar zal hij b schieten als een dolle hond. het leven van de verrader nemen. Maar Jan van den Ende dat tegenover de Cineac de E Houbrock on Bauer staan, di< geladen revolver bij zich di 22) „Komt U binnen, meyrou Hij staarde verbaasd naar „Wie is U, mevrouw?" „Ik ben mevrouw Jairsm „O, juist. Wy behoeven U „Dit is de dame, die en haar man in een van de Vonkenberg. „Wilde U dat bevestigd z „Och ia, nu zy toch hier „Wilt U zo vriendelijk zj rechter-commissaris naar di „Gunst ja," zei mevrouw „Myn naam is Feenstra," het punt de andere heren vo fauteuil had plaats genomen „Och neen, laat U dat ma; „Van de justiti^ mevrouw „Nou ja, dat is hetzelfde. „Afschuweiyk, mevrouw." ,Maar waarom heeft U „Wat bedoelt U?" vroeg

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2