Schiphol blijft centraal vliegveld En Rotterdam krijgt zijn Schieveen Van habiT1 en verre DIT JAAR DRIE MAAL HOLLAND-BELGIË DUITSERS MOETEN IJZEREN GORDIJN AANVAARDEN ZEVEN AMSTERDAMSE WETHOUDERS Donderdag 8 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 83 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Plan-Burgerveen door regiering afgewezen V.. Stakende verplegers te Caïro Taxi reed tegen boom Met helicoptère tegen koolzaadvlieg Douane en peukjes H M. DE KONINGIN BEZOCHT JAARBEURS Dë moeiliikheden in Berlijn Generaal Robertson Roosevelt, de Gaulle, Stalin en Churchill WEERBERICHT Nieuwe Bonnen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeilr: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbodtot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. (Van onze parlementaire redacteur). Het voorstel van de K.L.M. om in de Zuidelijke Haarlemmermeerpolder een nieuw vliegveld Burgerveen aan te leggen als centraal vliegveld voor Nederland, is door de regering na uitvoerige bestudering van de hand gewezen. Dit betekent, dat Schiphol, haar de bestaande voornemens uit gebreid, de centrale luchthaven blijft en dat Rotterdam zijn vurig be geerde vliegveld ip de polder Schieveen krijgt. Deze mededeling werd gistermiddag door de minister van Verkeer en Waterstaat, ir. H. Vos, in de Eerste Kamer gedaan bij de behandeling van de begroting van zijn departement. De minister motiveerde de genomen beslissing uitvoerig en voegde er verder aan toe, dat ook het terrein, dat voor het Rotterdam se vliegveld is uitgekozen, als definitief kan worden beschouwd. hem er op te wijzen, dat het in de parlementaire democratie een goed gebruik is, dat men ook als afgevaar digde van een regeringspartij in het parlement alle vrijheid heeft, op het gevoerde beleid critiek uit te oefenen. En ook op dit punt vond hij tenslotte de minister aan zijn zijde. Het wordt langzamerhand gewoonte van 'de verschillende ministers, om in de Eerste Kamer verrassende medede lingen te doen. Deze luchthavenbeslis sing is weef een van formaat, die in Amsterdam en Rotterdam veel vreug de teweeg zal "brengen. De heer ir. E. H. A. Kraayvanger (KVP) heeft sprekende als enige Rotterdammer in deze Kamer er de minister dan ook hartelijk dank voor gebrach^ Het was vooral goed nieuws voor deze senator, die zich ook in het verleden veel moei te heeft gegeven om de Rotterdamse verlangens te verdedigen. Hij had nog meer reden om zich te verheugen, dat de minister ter zake van zijn or deningsbeleid op vervoersgebied en kele nadere verklaringen aflegde, die de tegenstellingen tussen hem en de KVP-fractie voorshands Weer hebben overbrugd. De minister heeft n.l. an dermaal verzekerd, geen socialisatie na te streven, doch een algemeen ver gunningsstelsel in het algemeen be lang en de heer Kraayvanger heeft daar met voldoening kennis van geno men. Waarbij hij er de communisti sche heer J. van Santen die een po litiek «spelletje wilde spelen met" het mogelijke conflict tussen een der re geringspartijen en deze bewindsman een democratisch' lesje gaf,, door Een aantal per sonen uit het be drijfsleven heeft te 's-Gravenhage een instituut Ne- derl.'-Ierland op gericht, met 't doel de econ. betrek kingen tussen beide landen te verste vigen. xEnkele uren voordat de „Nieuw Amsterdam" aan een steiger in de haven van New York meerde, werden 300 exemplaren van de „New York Herald Tribune" per helicop- tère aan boord bezorgd. Dit is de eer ste keer, dat een groot oceaanschip op deze wijze van nieuwsbladen wordt voorzien. xOp de kippenfarm „Labor" van de heer Ouwendijk te 's- Gravenzande bevindt zich onder de vele kuikens er één met drie poten. x In principe heeft de Nederlandse re gering besloten een cultureel verdrag met'Luxemburg te sluiten. xAan de Belgische grens zijn twee autorij ders uit Turnhout aangehouden, die in het bezit waren van 70.000 valse Nederlandse textielpunten. xHet hoofdbestuur van de Nederl. Bioscoop- Bond heeft aan zijn leden geadviseerd de bioscopen op de nationale herden kingsavond. op Dinsdag 4 Mei a.s. van 18 uur af te sluiten. xNaar „Trouw" meldt, zullen de heren Smeenk en de Wilde zich bij de a.s. verkiezingen niet meer beschikbaar stellen als a.r.-lid van de Tweede Ka mer xDe communisten hebben te Amsterdam een „volksbeweging voor nationale welvaart" opgericht. x200 Schooljongens- en meisjes trokken door de straten van de Lon- dense voorstad Hendon met spandoe ken waarop een protest stond te le zen tegen een besluit, waarbij het aan schoolkinderen werd, verboden och tendbladen te bezorgen voor zij naar school gaan. xDuizenden Britse transportarbeiders en 6000 stuwadoors te Londen hebben het werk neerge legd om een looneis. xDe sub commissie voor de atoomenergie van de V.N. heeft de Sovjet-voorstellen met betrekking tot de controle op de atoomenergie thans definitief verwor pen. xDe Amerikaanse voorstel len voor Palestina op de informele vergadering te Lake Succes zijn met weinig bijval ontvangen- door de an dere acht vertegenwoordigers in de Veiligheidsraad. x— De Amerikaanse mijnwerkers in de vetkoolmijnen heb ben geen gehoor gegeven aan de op roep van de overheid om het werk te hervatten. xPietro Nenni, leider van de Italiaanse socialisten is in de nabijheid van Catania op Sicilië bij 'n auto-ongeluk gewond. x— Mexico heeft op de pan-Amerikaanse confe rentie voorgesteld, dat de Europese ko loniën in het Amerikaanse werelddeel op leenbasis voor 99 jaar aan de V.S. zouden worden overgedragen. x Politieke waarnemers te Sjanghai noemen dr. Hoe-Sjih, Chinees, filosoof en diplomaat als mogelijke opvolger van Tsjang Kai Sjek. x— Kinderen hebben door het spelen met vuur een ontploffing veroorzaakt in een kaze mat bij Metz. Tenminste zes kinderen kwamen om het leven. HET VERVOERSBELEID. Dat algemeen vervoersbeleid zal ove rigens binnenkort nog wel nader aan de orde komen. De minister deelde n.l. mede, dat het voorstel tot herziening van de Wet Autovervoer Personen het departement reeds enige tijd heeft ver laten. Bij de behandeling daarvan zul len o.m. de veelbesproken richtlijnen van de Commissie Vergunningen Per sonenvervoer die de vergunningen voor de autobusdiensten uitgeeft in bespreking worden gebracht. Verschillende verlangens ten aan zien van de Spoorwegen zullen in de Spoorwegraad worden besproken. De electrificatie in het Zuiden zal waar- Een vlieger-ramp Een van de grote Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen ontving de volgende brief: Mijne heren, Op 26 Maart des middags te vijf uur, toen ik bezig was mijn vlie ger op te laten, verscheen een van uw luchtreuzen en sneed het touw van mijn vlieger af. Ik heb mijn vlieger niet teruggevonden. Ik vraag wel uw aandacht voor dit geval." De afzender bleek een veertien jarige jongen te zijn. Hij ontving van de luchtvaartmaatschappij 'n cheque van een kwartje om een nieuwe vlieger te kopen. Leven van duizend patiënten staat op het spel Egyptische troepen en gevechts wagens zjjn gisteren naar een zie kenhuis te Cairo gezonden, nadat stakende verplegers met succes weerstand hadden geboden aan pogingen van de" politie om hen uit het ziekenhuis te verdrijven. Een sterke politiemacht werd van het dak af met stenen bekogeld. Ook water werd met emmers naar bene den gegooid. De politie opende het vuur •en verwondde een aantal sta kers. De politie gebruikte toen traangas- bómmen, doch toen ook dat niet baatte, riep zij de hulp van het leger in. De stakers sloten alle deuren van het ziekenhuis en zetten ze onder stroom, waardoor dokters en chirur gen niet binnen konden gaan. Zij wei gerden besprekingen met de minister van openbare gezondheid en ver klaarden, dat zjj slechts wilden luis teren naar een afgezant van koning Faroek of de eerste minister. Het leven van bijna 1000 patiënten van twee ziekenhuizen te Caïro staat volgens berichten op het spel als ge volg van de staking van 1500 verple gers in beide ziekenhuizen, die Dins dag begon. i - 1 Het verdere programma der Kampioenscompetitie In aansluiting op het programma voor de kampioenscompetitie t.m. 2 Mei, dat wij reeds publiceerden, kunnen wij nog meedelen, dat de ver dere kampioenswedstrijden als volgt zjjn vastgesteld: 6 Mei (Hemelvaartsdag)B.V.V. Go Ahead, E.D.O.—P.S.V., Heeren veenHaarlem. 9 Mei: E.D.O.—Haarlem, P.S.V.— Go Ahead, HeerenveenB.V.V. 17 Mei (2e Pinksterdag) P.S.V. E.D.O., Haarlem—B.V.V. 23 Mei: HeerenveenE.D.O., Qo Ahead—P.S.V., B.V.V.—Haarlem. 30 Mei: E.D.O.—Go Ahead, B.V.V. Heerenveen. 6 Juni: Haarlem—P.S.V., Go Ahead —Heerenveen. 13 Junii E.D.O.—B.V.V, schijnlijk in 1949 haar beslag kunnen krijgen. Dat het wagenpark van de A.T.Ö. sterk is uitgebreid verklaarde de minister door te wijzen op het gro te aantal wagons, dat de Spoorwegen als gevolg van de oorlog verloren heb ben. Van de autobussen blijkt 65 pet. aienst te doen onder auspiciën van de Spoorwegen, een hoeveelheid, die na dere bestudering verdient. En de com- missie-Albarda, die de verhouding tus sen de K.L.M. en de scheepvaartmaat schappijen onderzoekt, heeft reeds éni ge advilzen uitgebracht. De begroting werd tenslotte z.h.st. goedgekeurd. Hetzelfde geschiedde met de begrotingen van het Zuiderzee- fends en van de P.T.T. A.s. Dinsdag zal de Kamer des avonds een begin maken met de begroting van Wederop bouw. Dan zal minister In 't Veld dus zijn debuut achter de regeringstafel kunnen maken. Als oud-lid van de se naat zal de omgeving hem alleszins vertrouwd zijn. Een dode en drie gewonden In de flauwe bocht van. de Rijks weg bij Reuver (L.), waar reeds ver schillende auto-ongelukken plaats vonden, is Maandagavond een taxi door tot dusver onopgehelderde oor zaak tegen éen boom gereden, ten gevolge waarvan de vier inzittenden C., J„ K. en L., allen uit Roermond, zo ernstig gewond werdén, dat zij naar het ziekenhuis te Venlo overge bracht moesten worden. Daar is de bestuurder Janssen spoedig over leden, terwijl de toestand van L. gis teravond zeer zorgwekkend was. Voor de beide anderen bestond, hoe wel hun verwondingen eveneehs van ernstige aard waren, geen direct levensgevaar meer. (Van onze Haagse redacteur). Tussen de Stichting van de Land-, bouw en de Stichting Hefschroefvlieg- tuigen zijn besprekingen gaande om te geraken tot proeven in de loop van dit jaar met betrekking tot het bestrijden van ongedierte in het gewas. Dezer dagen is daaromtrent bij wij ze van Aprilgrap een bericht verspreid, zonder dat blijkbaar de schrijver ervan wist en besefte, dat hij tot op zekere hoogte iets vertelde, dat wel degelijk echt waar was. Het ls nog niet tot een overeenkomst gekomen, maar het is de bedoeling om door besproeiing van het land uit een helicoptère de koolzaad- aardvlo te bestrijden en, als dat resul taat oplevert, ook de koolzaadsnuit- kever en de coloradokever. Bij binnenkomst in Denemarken mag men slechts 50 sigaretten meebrengen. Iemand die per vliegtuig uit New York kwam had er echter 1000 bij zich en de douane durfde de rookwaar niet in beslag te nemen. Wat was het geval? De avond voor dat lyj uit New York vertrok, stak hij elk der duizend sigaretten aan, deed een haaltje en doofde ze dan weer: Duizend sigarettenpeuken, doch prac- tisch gloednieuwe Luckies. De Deense invoerbepalingon waren tegen dit ge val niet .opgewassen. TSJECH SCHEIDSRECHTER IN ROTTERDAM Naar wjj vernemen, zal de heer J. Vlcek Ts jecha-Slowakjjeals scheidsrechter optreden bjj de Ne derlandBelgië wedstrijd op 18 dezer te Rotterdam. Geruime tijd geleden is van de zijde van de K.N.V.B. aan België voorge steld om {ie jaarlijkse landenwedstrij- den niet meer te houden op data welke ongeveer een maand uit'elkaar liggen, doch een wedstrijd in het voorjaar te doen houden en de re turn-ontmoeting in het najaar. Dit voorstel was reeds door de Kon. Belg. Voetbal Bond aanvaard, het enige probleem, dat nog op te lossen bleef, was het tijdstip, waar mede men met deze nieuwe gang van zaken zou beginnen. Naar wij vernemen, is van de zijde van de K.N.V.B- voorgesteld om reeds in November van dit jaar de wedstrijd in Belgie te doen hou den, zodat in April 1949 de ontmoe ting in Nederland zou plaats vinden. De K.B.V.B. is met dit voorstel ac- coord gegaan, hetgeen tot' gevolg heeft, dat in het jaar 1948 door deze toevallige omstandigheden drie wed strijden tussen Nederland en België pp het programma voorkomen, HET LIDMAATSCHAP DER V.N. Op een officieuze bijeenkomst der „Vijf Grote" leden van de Veiligheids- laad heeft Gromyko, de Sovjet-gede legeerde, verklaard, dat hij opnieuw het lidmaatschap van Italië door veto, zou verhinderen, tenzij de Wes telijke mogendheden ook Bulgarije, Finland, Hongarije en Roemenië zou den willen toelaten. H.M. de Koningin heeft gistermid dag haar traditionele bezoek aan de Jaarbeurs gebracht. In gezelschap van haar dame du palais, mevr. C. E. de Brauw, mr. G. C. D. Baron van Hardenbrpek, opper-ceremoniemees- ter en haar adjudant-kapitein ,J. C. Buhrmann, arriveerde de koninklijke gast om kwart vóór vier aan het ter rein van de technische afdeling van de Jaarbeurs aan de Croeselaan, waar zij verwelkomd werd door dé voorzit ter van de raad van beheer. Dr. F. H. Fentener van Vlissingen, de di recteur mr. J. Milius, haar commis saris voor de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, en de loco-bjir- gemeester van de Domstad, wethou der H. A. Bekker, alsmede de voltal lige raad van beheer van de Jaar beurs. PARIJSE CONFERENTIE BEGINT 16 APRIL Ernest" Bevin, de Britse minister van buitenl. zaken, heeft Vrijdag 16 April aanvaard als de begindatum van de Vergadering van ministers van buitenl. zaken der zestien bij het Europees herstelplan 'betrokken lan den, zo wordt in gewoonlijk welinge lichte kringen te Parijs vernomen. Nog steeds of al weer De berichten over de wilde zwijnen zijn geruime tijd verstomd: Vast staat, dat de jagers voor een geduch te dunning in de gelederen van dit begeerde wild hebben gezorgd. in Helenaveen aan de rand van de Peel is men echter nog eens op jacht gegaan met het resultaat, dat, een van de laatste Mohicarien of een voortrekker van een nieuw legioen, een knaap van 60 kilo kon worden neergelegd. Boven: De militaire gouverneurs van de Sovjet-Unie, U.S.A., Engeland en Frankrijk, t.w. Sokolovsky, Clay, Robertson en Koenig. Onder: Duitse politie agenten formeren een cordon in de Russische sector van Berlijn. Voedselpositie is verbeterd Generaal Sir Brian Robertson, Brits militair gouverneur in Duits land heeft op de landdag (provinciaal parlement) van de in de Britse zöne gelegen provincie Rijnland- Westfalen, waar het Ruhrgebied tóe behoort, verklaard, dat op het ogenblik het feit aanvaard moet worden, dat een tyzea-en gordijn Duitsland in tweeën scheldt en dat de Duitsers tevreden moeten zjjn met de eenheid van slechts; twee derden van hun land. Robertson noemde als eerste doei van het bizonale bestuur te Frank fort: het herstel van de economie van West-Duitsland, doch als uiteindelijk doel: het leggen van een basis, waar op de Duitse eenheid kan worden hersteld, eenheid In de ware zin van een onafhankelijke, vrij gekozen en representatieve regering. Robertson deed een beroep op de Duitsers, terwllle van hun vrijheid, terwille van hun toekomstige voor spoed en terwille van alles wat zq dierbaar achten, absoluut te weige ren zich door deze zenuwenoorlog uit het evenwicht te laten slaan. „Kib belt niet onder elkaar. Het kan zeer belangrijk zijn een goed partijlid te zijn. Het is veel belangrijker een goed Duitser "te zijn. Besluit schou der aan schouder te gaan staan tegen die mannen, die met het woord demo cratie'op de lippen en een knuppel achter de rug de Duitse vrijheid U zullen ontnemen", aldus Robertson. In verband met de economische vooruitzichten zeide Robertson onder meer, dat het zeer ongelukkig treft, dat niet de Duitse bevolking van alle vier zónes deel mag nemen aan het plan-Marshall. Robertson liet velschillende onder delen van het economische leven de revue passeren. - Steenkool. Hoewel Robertson de huidige productie per dag van 300.000 ton «bemoedigend noemde (75 pet. van het vooroorlogse niveau), achtte hij een norm van 400.000 ton per dag mogelijk en noodzakelijk. Staal. Clay en Robertson achten de staalproductie, die zich naar hun mening veel t« langzaam herstelt, zo belangrijk, dat zij een speciale com missie hebben ingesteld om rapport uit te- brengen. Industrie. De kwestie van het eigendom der industrie moet door de Duitsers worden opgelost, hoewel de Engelse regering niet zal toestaan, dat de Duitse Industrie weer in handen komt van de vroegere eigenaars. v Voedsel. Voedselpositie ziet er beter uit dan ooit tijdens de bezetting. Dit betekent echter niet, dat er vol doende voedsel is. Robertson wees op de bijzondere verantwoordelijkheid van de Duitse boer in verband met de oogst van het komende jaar. Met 26 tegen 10 stemmen nam gis termiddag de Amsterdamse gemeen teraad het voorstel aan, dat de vier vcjorzitters der niet-communistische raadsfracties hadden ingediend, ten einde het aantal wethouders vast te stellen op zeven. De bedoeling van dit voorstel ls, aldus de eerste ondertekenaar, de werk zaamheden der zes huidige wethou ders te verdelen over vijf wethouders, d.w.z. 4 niet-communistische en de rnsuw te benoemen functionaris. Te Londen is zöjuist een biographie van wijlen de Amerikaanse president Franklin D. Roosevelt verschenen van de hand van de Amerikaanse schrijver Alden Hatch. Volgens Hatch mochten Roosevelt en generaal de Gaulle elkaar niet erg van het eerste ogenblik af, dat zij elkaar ontmoetten. Nadat jde Gaulle Roose velt in Juli '44 te Washington bezocht had, verklaarde Roosevelt: „De kerel is zo verdraaid ruw" en hij voegde er zuchtend aan toe:'„De ene dag, als hij naar beneden komt, denkt hij, 'dat hij Jeanne d'Arc is, de volgende dag Cle- menceau". Tussen Churchill en Roosevelt ont stond een hechte vriendschap v'an de eerste keer dat zij elkaar ontmoetten af. Met maarschalk Stalin kon Roose velt in 1943 te Teheran goed opschie ten, aldus Hatch. Hij vond hem „een man van meedogenloze vastberaden heid en*met een goed humeur, waar lijk representatief voor het Russische volk". Roosevelt voelde, dat Stalinhem werkelijk mocht en vertrouwde, Churchill en Stalin daarentegen had den een instinctieve afkeer van elkaar. De volgende anecdote verhaalt van het ontstaan van de naam der organi satie der V. N.: In December 1941 discussieerden Roosevelt én Churchill uren over een naam voor de „grote alliantie" van staten tegen Duitsland. De volgende morgen tijdens het aankleden spoedde Roosevelt zich naar de kamer van Churchill, die hij in bad aantrof. „Winston", riep Franklin, „wat denk je van „United Nations?" 21 millioen eieren voor Amerikaanse soldaten Onlangs is een contract afgesloten met vertegenwoordigers van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland inzake de levering van een aanzienlijk kwantum eieren. Krach tens dit contract zal Nederland van begin April tot eind Juli 1948 in to taal 21 millioen stuks eieren leveren. Voorlopig zullen gedurende vijf da gen per week dagelijks 2 wagons verse eieren, ieder met 400 box-kis ten (een box-kist bevat 360 eieren) in Venlo worden verladen met be stemming Frankfort. MONTGOMERY TE LONDEN TERUG Veldmaarschalk Montgomery is per vliegtuig te Londen teruggekeerd uit Berlijn, waar hij Dinsdagavond met de Sowjet-bevelhebber, maarséhalk 3o- kolofsky, heeft gedineerd. Hij zeide, dat hij na het diner een lang en aan genaam gesprek met Sokolofsky had gehad. Weersverwachting, geldig tot he denavond: MEER WIND. Zwaar bewolkt met énkele buien en later verspreide opklaringen. Matige, later krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuid en West. Over dag ongeveer dezelfde temperatuur- als gisteren. Voor het tijdvak van 11 t/m 24 April geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804 301 Melk il03 Melk v 306 Vlees 307 Vlees 308, 309 Boter 320 Algemeen 321 Algemeen 322 Algemeen 313 Reserve 314 Reserve 316 Reserve 4 liter melk. 7 liter melk. 100 gram vlees. 300 gram vlees. 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 200 gram kaas -of 250 gram korstloze kaas. 400 gram brood of 1 rants, pudd./verm. e.d. 1600 grgm brood (gel dig t/m 17 April). 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 800 gram brood (geldig t/m 17 „April). 400 gram brood (geldig t/m 17 April. BONKAARTEN KD, KE 804 803 Melk 12 liter melk. 806. 807 Vlees 100 gram vlees. 808 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 809 Boter 125 gram boter of mar garine of 100 gr. vet. 820 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 821 Algemeen 400 gram brood- of. 1 rants, pudd./verm. e.d. 822 Algemeen 400 gram brood (geldig dig t/m 17 April). 815 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 17 April). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 805 (Bijz. arbeid, a.s, moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook C. Deze bonnen zijn 14 da gen geldig. Bovenstaande bonnert kunnen reeds op Vrijdag 9 April worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 12 April a.s. mag worden gekocht. 4,

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1