Stad en Omgeving. VACANTIE CEBUTO Een verhoor in Kamp Rochdale Mishandelingen in het Huis van Bewaring Openingsdraverijen te Alkmaar De slechl „Het schijnt wel een fraaie beweging te zijn geweest" Bonnenhandel kerkdiefstal Van de politie A.T.V; „Ontwaakt" AGENDA Gebruikte landwachter v. ,d. Klinkenberg een hondenzweep? Welkom aan kleine Oostenrijkers De waarde van het detectiveverhaal Het vermeen ven ruitjes in de Grote Kerb' Burgerlijke Stand Zomerprogramma verschenen REISBUREAUX REIZEN ZONDER Z0PGEN Kantoren N.V. NACO, Wormerveer. Bonnen "halen! -- Vu, i Wat wil de, Middelbare Meisjesschool in - Bergen Bergen's Mannenkoor concerteerde Verduistering van baby-weegschalen Groot-Schermer. De bazar Purmerender Markt Voor de tweede maal in korte tijd stond het echtpaar v. V. uit Alkmaar terecht voor. de le kamer van het Alk- maarse Tribunaal, die onder voorzit terschap van mr.' A. Schenkeveld Woensdag bijeenkwam. De acte van beschuldiging hield in, dat de man Klaas van V. zich in 1943 bij de N.S.B. had aangemeld en dat zijn vrouw Wilhelmina van V.-R. ook op dat tijdstip tot deze organisatie was toegetreden en bovendien nog haar instemming met de volksdienst had betoond door regelmatig geldelijke bijstand te verstrekken. Aanvankelijk waren er enkele getui gen geweest die de acte van beschuldi ging wel beveiligden, doch naderhand verklaarden deze getuigen dat hun ver klaringen onder dwang van omstandig heden waren verstrekt. Het waren zelf namelijk politieke delinquenten die in 't kamp door P.O.D.-rechercheur waren verhoord en enige bezwaren opperden tegen de wijze van ondervragen. Ook de beschuldigde verklaarde dat een der rechercheurs op alle mogelijke manie ren een verklaring uit hem had willen persen. Deze rechercheur zou met be hulp van een zestal bewakers van het kamp „Rochdale" van V. met stukken hout, gummiknuppel, stengun en bajo net hebben geslagen net zo lang tot de man buiten bewustzijn was en uit meer dere wonden hevig bloedde.' De bewering van beschuldigde stond niet op zichzelf, want enkele bewakers bevestigden zijn verkiaring. Een en an der ontlokte mr. Schenkeveld de op merking „Het schijnt daar een fraaie beweging te zijn geweest". De rechercheur verklaarde dat het verhoor aanvankelijk onder een gemoe delijke sfeer had plaats gevonden, doch dat beschuldigde later een dreigende houding had aangenomen, waardoor er klappen vielen en hij de hulp van be wakers had moeten inroepen. Ten aanzien van het lidmaatschap der N.S.B. van dat echtpaar verschenen ook ditmaal geen positieve bewijzen ter tg- feL Wel gaf de vrouw toe, dat zij meer dere malen aan Winterhulp had gege ven, in de, overtuiging dat het een goed doel was. Mr. Schenkeveld zei hierop, dat er te veel van die beroerde Nederlanders wa ren die de Winterhulp hadden gesteund. In zijn pleidooi zei de raadsman, mr. Smal, dat de beide rechercheurs totaal ongeschikt voor hun taak waren. Van iedere andere rechercheur ben-ge negen een bewering aan te nemen, maar van deze beslist niet. De manier van ondervragen werd na tuurlijk ook aan de kaak gesteld, waar aan verdediger toevoegde, dat wanneer zijn -cliënt inderdaad lid was geweest, hij na de behandeling in kamp „Roch dale" zeker wél had bekend. Uitspraak over 14 dagen. OMGEPRAAT OP HET G.A.B. Op 17-jarige leeftijd had de Alkmaar- cjer Jacobus C. zich bij de NSKK aange sloten en had bij dit onderdeel in Bel gië en Polen keuken- en wachtdiensten verricht. ercréh „Hoe Efcie kwam u daartoe", vroeg de voor zitter. Beklaagde: „In de eerste plaats wa ren de werkzaamheden in 1943 als ban ketbakkersleerling zeer slecht. Boven dien stond ik op de nominatie voor de arbeidsdienst en op het Gewestelijk Ar- Door een vrouw werd aangifte gedaan van de vermissing Van alle distributie bescheiden van haar uit zes personen be staand gezin Na aan de tand gevoeld te zijn, viel zij door de mand en bekende de bonnen te hebbent verkocht aan een andere vrouw, wier echtgenoot ze, te- samen met die van zijn eigen gezin in Amsterdam op de zwarte markt had ver kocht Het is de politie gelukt de Amsterdamse bcnnenhandelaar in de hoofdstad aari te houden De bonnen waren echter niet niberf te achterhalen Dinsdag is de S.t Lauréntiuskerk aan het Verdronkenoord het werkterrein ge weest van kerkdieven Twee altaarlöpers, respectievelijk van 10 en 5 meter lang, werden gestolen uit een vertrek, naast het altaar gelegen De beide lopers vorm den een kostbaar bezit Dit is na de kerkdiefstal in de st Jo- sephskerk reeds het tweede misdrijf van dien aard in Alkmaar Een aantal Jeugdige personen heeft van de knecht van een distillateur alhier een hoeveelheid jenever gekocht en deze tegen zwarte prijzen doorverhandeld In tctaal werd in deze zaak tegen zeven per sonen proces-verbaal opgemaakt XXX Een Alkmaarse winkelier kreeg een pro cesverbaal omdat in zijn winkel aan-, weztge versnaperingen niet voorzien waren van een prijsaanduiding - Bovengenoemde toneelvereniging sluit haar speelseizoen '47'48 af met twee donateursuitvoeringen. OpgeVoerd' zal worden „Toontje heeft de 100.000 gewonnen". Klucht spel in 3 bedrijven. Gezien de laatste uitvoeringen twij felen wij niet of ook deze uitvoeringen op 10 en 17 April zullen weer worden echte „Ontwaakf'-avohden, waar de band nauwer aaneen gesloten zal wor den. De regie is in handen van Jan Huijgen. Wij Vestigen even Uw 1 aan dacht op de advertentie in dit nummer. beidsbureau hebben ze mij toen be werkt. Ik had toen al een broer bij de NSKK en die schreef dat het eten goed was en toen ben ik ook maar gegaan. Deze jongeman had een dienstverband van een jaar getekend, doch voelde er na een jaar niets voor het dienstverband te verlengen. Als burger kon hij toen- wérk krijgen in Frankrijk bij weer- machtswerken, hetgeen hij accepteerde. Hier nam hij de „benen" en probeerde naar Holland te komen. Een tragisch verhaal van zijn om zwervingen, arrestaties toen hij in Bra bant kort na dé bevrijding van deze pro vincie bij de eerste politieke delinquen ten behoorde, ontvluchting naar Duits land en alle moeilijkheden van dien om aan de kost te komen, volgde. Ih Januari 1948 werd hem dit leven te machtig en een verlangen om aan deze levenswijze een einde te makeft dreef hem naar Alkmaar en hij meldde zich bij de P.R.A. Ook in deze zaak völgt over '14 dagen de uitspraak. DONDERDAG. Gulden» Vlies, 8 uur: S.O.V.A. Wapen van Heemskerk, 8 uur: D« Tok kelaars. Aula Gymnasium, 7.30 uur: Band Ne derlandIndië. Stedelijk Museum, 105 en 79 uur: Expositie Leo Gestel. VRIJDAG. Gulden Vlies, 8 uur: De witte non. Stedelijk Museum, 105 en 7—9 uur: Expositie Leo Gestel. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 8 uur: Frieda, 14 j. Victoria Theater, 8 uur:1 De zoon van Monte Christo, 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur: t)e zoon van Robin Hood, 14 jaar. (Vanaf Vrijdag). Harmonie-Theater, 8 uur: De man zon der geheugen, 18 jaar. Victoria-Theater, 8 uur: The Dolly sis ters, 18 jaar. Cinema Americain, 8 uur: De Engel der duisternis, 14 jaar. NACHTDIENST TAXI'S. Koopman, Lindengracht 43, telef. 3916. Onder presidium van mr. Boeke- stein heeft het Bijzonder Gerechtshot de 43-jarigé J. Chr. D. van den Klin kenberg uit Beel (L.) geruime, tijd aan de tand gevoeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij van Januari tot Mei 1945, als lid van de Nederlandse Landwacht in het Huis van Bewaring dienst heeft ge daan als bewalter van aldaar ingeslo ten politieke gevangenen en deze meermalen heeft mishandeld, door hen met een hondenzweep te slaan teneinde hen tot het afleggen van een bekentenis te dwingen. Als de procureur-fiscaal, mr. Keu- ne, deze dagvaarding heeft voorge lezen, zegt verdachte, dat het niet juist is. Tot *1943 was hij hulpstoker. We gens familie-omstandigheden trad hij in 1941 tot de N.S.B. toe. De kinderen van zijn overleden vrouw, welke van hem stiefkinderen waren, waren hem afgenomen door de voogdij. Hij was toen naar een Duitse instantie ge stapt en deze had gezegd: „Dan moe, je eerst lid. van de N.S.B. worden, dan pas kunnen wij helpen. president:..„En. bent u.toen gehol pen?" 'Vêrdêchte: „Nee!" President: „Dan had u toen dus mooi kunnen bedanken. Verdachte zegt dan gedwongen te zijn lid van de motor W.A. te worden, daarna van' de Nederlandse Land wacht. Omdat hij herrie kreeg met leden van de bewegiqg, die zeiden, dat hij een „nietsnut" was, .waarbij men hem dreigde naar Duitsland te zenden, was htj tenslqtte bij de landwacht terechtgekomen. In dienst daarvan had hij bij de Talpkazerne in Amsterdam op wacht gestaan en omdat hij dienst weigerde wegens ziekte, was hij naar Alk maar overgeplaatst. Daar was aan vankelijk het Weeshuis zijn verblijf plaats. Hij moest wacht lopen op. het station, werd ziek en toen hij weer beter was, werd hij naar het Huis van Bewaring gecommandeerd. Daar was eerst Kooring commandant. Deze volgde hij na korte tijd op. Als de S.D. mensen Mnnenbracht, werden deze eerste gefouilleerd en daarna in de cel gestopt. Voor die z.g. politieke gevangenen beschikten de vier bewakende Landwachters over de eerste verdieping. Daar wa ren 8 A 9 cellen. Een cel bevatte soms 4 A 5 mensen. De Landwachters beschikten zelf ook over een cel „de pistolen" geheten. Daar namen de Duitsers de verho ren af, de Landwacht zelf deed dit nboit, zegt verdachte. Na een maand had verdachte een herdershond gekocht. President:" „En hebt u ook een zweep gekocht?" Verdachte; „Nee, wel 'een riem van 1% m. ■President: „Waar is die hond ge bleven." Verdachte: „Die heb ik later -edeau gedaan aan de directeur me* de riem er- bij". President: „Als de gevangenen bin nenkwamen, moesten ze zich dan ontkleden?" Verdachte: „Jawel!','. President: „Wie gaf het bevel daartoe? Hebt u dat ook wel ge daan?" Verdachte: „Jawel!" President-: „Is het voorgekomen, dat u zè liet „robben"?" t Verdachte: „Nee!" De 39-/jarige N." W. Kooring had verdachte leren kennen in Alkmaar. Deze getuige was toen rottenleider. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar was hij wegens ziekte weggegaan en toen opgevolgd door Klinkenberg. Hij had de commandant van de Landwacht er echter nog op gewezen, dat ver dachte niet geschikt was voor deze functie. Getuige's indruk was, da{ verdachte, die toen Advertenties ge plaatst had, om zijn vrouw en kinde ren op te sporen, in een toestand was geraakt, dat hij zich liet gaan, toen al die moeite vergeefs bleek! Getuige was van mening, dat „het hek van de dam zou zijn, als men verdachte vrij zijn eigen weg liet gaan.". De 29-jarige controleur van het gevangeniswèzen, H. A. Haentjes uit' Alkmaar, die toen klerk was in het Huis van Bewaring had wel eens een keer gezien, dat een politieke gevan gene ontkleed moest „robben" op een cocosloper, ook had hij eens een ar restant horen schreeuwen, toen deze in „de pistolen" werd verhoord. Een andere bewaarder had deze getuige eens verteld, dat^hij Klinkenberg, een gevangene, die werd verhoord, haa horen toeroepen: „Beken dan toch!" Volgens deze getuige was verdach te een praatsmaker. Hij had er de grootste mond en had ook wel eens ruzie met de directeur (zelf ook een N.S.B.er). In één woord: -hij voelde zich. Verdachte had hem eens een keei gezegd: „Als het aan mij lag, zou ik dit soort (dar-.-bjj doelende op de politieke gevangenen) allen dood schieten". Dan komt de hondenzweep op de groene tafel. Verdachte ontkent, dat die van hem is geweest, ook niettegenstaande er een verklaring in het dossier is van Johanna Maria Vérdonk, waar hij kennis aan heeftgehad, waarin, het tegendeel wordt beweerd. De 52-jarige J. H. Sommer, die des- tijds wnd. hoofdbewaarder was, ge tuigde, dat de Landwacht wel dege lijk zelf ook verhoren afnam. Hij had aan de toenmalige directeur, Sieval, zelfs wel eens gevraagd, of er niets aan te doen was, dat er zo dikwijls geschreeuw werd gehoord, tengevol ge van. mishandelingen. Dat er werd mishandeld, had hij echter nooit gezien. Verdachte maak te op hem een ruwe, ongunstige in druk. Deze had hem eens gezegd: .Wanneer je vanavond hoort schreeu wen, dan weet je wat er gebeurt." Dan worden er nog verklaringen voorgelezen van twee gewezen poli tieke gevangenen, die in contact wa ren geweest met mensen, die <ioor verdachte met een hondenzweep op, een misdadige manier waren .afge ranseld. Maar de verdachte houdt zijn ont kenning vol. REQUISITOIR. In zyit requisitoir noemt rac. Keune de feiten bewezen, gedeel telijk uit de bekentenis van ver dachte, dat hij bewaarder ls ge weest in de Duitse afdeling van het Huis van Bewaring te Alkmaar en verder uit de verklaringen van mis handelden en de ontkenning van verdachte, dat> hij deze zweep heeft bezeten. Uit deze ontkenning las de procureur-fiscaal, dat verdachte iets had te verbergen. Bovendien spreekt uit zijn uitlatingen en zijn algehele instelling de mentaliteit van verdachte voldoende. Mr. Keune eiste ten slotte tien jaar gevangenisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de rechten. Het Hof zal over 14 dagen uit spraak doen. Eergisteren, Dinsdagmiddag, arri veerden de 500 Weense kinderen in ons land op het station te Venlo. Na quarantaine zijn zij doorgereisd naar verschillende delen van Nederland en de achttien kinderen, die in de pro vincie Noord-Holland zuilen worden ondergebgacht, komen vanmiddag tussen vier en vijf uur in Alkmaar aan. Ze zullen worden ontvangen ten huize van mevr. .Smink, Humanitas' secretaresse en daar eerst worden onthaald, voor ze hun reis voortzet» ten. Zes kinderen blijven in Alkmaar, twee gaan er naar Texel, vflf naar Den Helder, drie naar Bergen en twee naar Heiloo. De kinderen zullen door een auto van een particulier, die zijn wagen daartoe gaarne beschikbaar stelde (en waarvoor dan ook een woord van hulde zeker op zijn plaats is) naar hun bestemmingen worden gebracht, De kinderen voor Texel worden in Den Helder afgehaald. De kleine Oostenrijkertje» zullen drie maanden bij hun pleegouders blijven en gesterkt weer terugkeren naar hun vaderland. Voor de vierde en tevens laatste maal waren -gisteravond de leden van de Mij. tot Nut van 4 Algemeen bijeenge komen, thans in hotel Victory. De heer Staverman, uit Deventer, de spreker van deze avond, die tot onderwerp had gekozen: „Het detective-verhaal", arri veerde iets later, zodat het kwart over acht was, aleer de voorzitter, de heer Feringa zijn welkomstwoord kon uit spreken. Alvorens tot het eigenlijke onder werp over te gaan, gaf de heer Staver man een overzicht van de soorten lite ratuur die in de loop der eeuwen, het meest werden gelezen. Zo had men in 1600 de meeste belangstelling voor klassieke letteren, omstreeks 1750 wa ren het de psychologische romans, die het meest de aandacht trokken, terwijl rond 1850 de historische en omstreeks 1890 de sociale geschriften het meest gelezen werden. Maar buiten deze officiële literatuur staan de volksboeken, vroeger reisver halen en thans detective-romans, die eigenlijk, zoals spreker het noemde, aan de zelfkant van de literatuur staan. Maar terwijl de goede literatuur door de brede massa niet wordt gelezen, neemt ook de intellectueel bij 'tijd en wijle gaarne een detective-roman ter hand, bij wijze van ontspanning. De eerste detective-romans werden pl.m. 100 jaar geleden geschreven door Edgar Allan Poe. Enkele, door spreker voorgelezen passages uit diens boeken „De goudke ver" en „De ntfutselde brief gaven een beeld van de vindingrijkheid van de schrijvfer. Maar nogmeer dan Poe noemde spreker Conan Doyle. de schepper van de alom bekende „Sherlock Holmes" boeken, de grondvester van deze soort ontspannings-romans, waarin hét aan komt op „observeren, combineren en deduceren". Jn navolging van deze- twee schrij vers ontstonden stromen van detective verhalen, w.o. goede en slechte, maar allen min of meer een reproductie van wat Poe en Conan Doyle schreven. Doch gezien de volledigheid van de ze schrijvers zou naar spreker's' oor deel moeilijk nog iets nieuws gepo neerd kunnen worden. De Nederlandse detective roman bleek bij spreker over het algemeen niet in de smaak te vallen. Slechts Ivans' boeken noemdé de heer Staverman als goede Nederlandse romans op dat gebied. Vele passages uit boeken van Conan Doyle, door spreker voorgelezen, gaven de aanwezigen een beeld van het type dat Conan Doyle van zijn Sherlock Holmes maakte. De eindconclusie van spreker kwam hierop neer, dat detective-romans ge rangschikt behoren te worden onder de z.g. volksboeken, daar hierin altijd de deugd wordt beloond en het goede' het kwade ov'èrwiiit: De heer Feringa dankte spreker har telijk voor zijnbetoog, waarna allen zich vanuit de gezellige van Tevlingen- zaal door regen en wind huiswaarts begaven. Uit het onderzoek van de politie is komen vast te staan, dat het gooien van stenen door de nieuwe glazen aan de Zuidkant van de, gerestaureerde Grote Kerk tijdens een repetitie van de Matthaus Passion, niet geschied is door jongens vap de school in de Mo lenbuurt maar door jongens van een andere school. Door het hoofd der betrokken school is medegedeeld, dat tegen dergelijke zeer ergerlijke baldadigheid ten streng ste zal worden opgetreden. Geboren: Albertus, z. van G. Têitsma en M. de Bruin. Getrouwd: Cornelis P. Hoed en Elisabeth C. Kerkhoff. Jan J. dq Moei en Meta Kreb. Overleden:: Maria M. van Dam 75 jaar. Hendricus J. Bieman, wedr. van S. Lakeman, 87 jaar. ALKMAARSE EXPORTVE^LING, 7 April 1948. Andijvie 5266,'Spinazie 6079, Rabarber 4268, Worteltjes 38 4?. Spruitkool 2235, Rode kool 59, Gele kool 8.5021, Prei 2260, Uien 52—83, bieten 6—7, Witlof 22—56, Ra dijs 7—13, Selderie 7—9, Sla 7—13, 40 Meerdaagse reizen door geheel Nederland ARDENNEN BELGISCHE BADPLAATSEN Vertrek Iedere week. Prima hotels en maaltijden. Des kundige leiders. Grote keuze dagtochten door NEDERLAND en BELGIE K.ntor.n N.V. NAC0,WORM£R¥EER: F., Zwari ZAANDAM: V.V.V. BEVERWIJKBr.oliaai 38,1.1,3033 Inlichiingltanlor.n d.r N.S. De Paardensportvereniging „Vooruit" organiseert Zondag haar eerste drave rijen van 1948. Het zal de eerste course zijn van de zeven die op het program ma staan, tenzij spoedig de totalisator weer op de baan verschijnt. Is dit het geval dan zal het aantal te organiseren courses vermoedelijk nog uitgebreid worden. Voor de „Aanvangsprijs", een drave rij voor hengsten en,ruins die nog geen 750.hebben gewonnen staan 21 paarden ingeschreven, zodat deze rit in tweeën wordt gesplitst. Het is jam mer dat hierdoor Koning Axkit, win naar van Hilversum en Karoline, de verrassing van Duindigt, niet tegen el kaar zullen uitkomen. Karoline had nog nimmer een prijs gewonnen en no teerde te Duindigt de goede km-tijd van 1.31.5. Keesje en Kapitein Axkit, Karei Diamant zullen echter in de eer ste serie en Cina Bonnie. Lady Gregor en misschien Martine van Axkit en Miss Axworthy in de tweede serie voor nodige spanning zorg dragen. Frits van Sillador en Henny's Gold noteerden 2 weken geledën in Hilver- sttm resp. 1.26.2 en 1.27.5 en zullen Zondag met Abdullah Scott en De Gleaner T strijd leveren voor de „Ama- teurrijdersprijs" voor paarden die meer. dan 9000.hebben gewonnen. Voor de „Pikeurprijs" die wordt ver reden tussen paarden dig f 750.doch nog geen 3000.hebben gewonnen, staan meerdere snelle paarden inge schreven. Leo Axkit zal echter ditmaal 'geen last hebben van zijn broer Louis die ih. Duindigt juist 0.1 seconde snel ler was. Lord Gregor en Lady Soprana, E zullen het hem echter danig lastig kunnen maken, hoewel Leo Axkit toch zeker als favoriet start. Ook voor de draverij van Nederlandse paarden die 3000.doch nog geen 10.000.hebben gewonnen voorzien wij een spannend duel. Kitty Zoro start hier als favoriet, zij noteerde te Hilver sum een km-tijd van 1.27.3, maar Joop Eden en Intregrity Scott zullen niet ver uit de buurt blijven. Al met al heeft het bestuur van Vooruit", zoals gewoonlijk weer kans gezien een aantrekkelijk programma samen te stellen waarbij het aan de nodige belangstelling niet zal ontbre ken. Zij. wier familienaam begint met de letters T, X, Y of Z moeten morgen, Vrijdag 9 Mei, in het uitreiklokaal va» de distributie, Rid derstraat, hun nieuwe bonkaarten 806, brandstoffenkaarten en schoe nenbonnen afhalen. De uitreiking ge schiedt van 912 en van 21 uur. Losse inwisselingsbon van kaart 804" meebrengen, alsmede restant brandstoffenkaart TA 707, waarop bon „Res. 2" en het volledig inge vulde formulier. ■■pjl "a R| /rfOM* 9^ t In Palestina, eens het land van melk en honing, thans strijdtoneel tussen wanhopige Joden en onverzettelijke Arabieren, bewaken Engelse sol daten de wegen, waarover voedseltranlporten hun weg naar de magen van beide partijen vinden. Deze vraag is mij het laatste jaar zo dikwijls gesteld, dat ik ze het best in het openbaar kan beantwoorden. Ik doe dat naar aanleiding van de aan gifte voor de nieuwe cursus, in een advertentie in dit blad aangekondigd. De M. M. S., één van de 42 vijfja rige middelbare meisjesscholen in ons land, wil aan de meisjes, die zeker of naar alle waarschijnlijkheid geen uni versiteit of hogeschool zullen volgen (met uitzondering van de afcademie voor lichamelijke opvoeding) een ont wikkeling geven, die in overeenstem ming is met de aanleg en de toekomst van haar leerljpgep. Ze volgt daarom een programma, waarin de wis- en na tuurkunde een ondergeschikte rol spe len, de vier moderne talen en hun let terkunde, de geschiedenis en aardrijks kunde kernvakken zijn en muziek, te kenen, fraaie en nuttige handwerken, kunstgeschiedenis, lichamelijke oefe ning, aangevuld met lessen in koken, kinderverzorging en opvoeding, een grote plaats innemen. Óat bezoeken aan musea, tentoon stellingen, concerten daarbij niet wor den vergeten spreekt vanzelf. Het lerarencorps heeft, behalve voor wis- en natuurkunde, dezelfde bevoegdhe den nodig als aan de Rijks HBS met vijfjarige cursus. De eindexamens wor den op dezelfde wijze afgenomen als aan deze scholen, de einddiploma's ge ven een groot aantal rechten, die de verovering van ongeveer alle vrouwe lijke beroepen-zonder-academische-vor- ming mogelijk maken, terwijl de toe lating tot tal van andere scholen, waaronder de universiteit, door vrij stellingen zeer wordt vergemakkelijkt. Het schoolgeld is gelijk aan dat der Rijks HBSén, voorlopig verhoogd met een toeslag, die in de volgende jaren regelmatig zal kunnen dalen. Aan de MMS te Bergen is verbon den een vierjarige school, die officieel, een ULO-school is, maar in werke- lijkheid een MMS met langzamer terf- po: zij werkt in vier jaren het pro gramma van de Eerste drie jaren der MMS af; daarna is toelating tot de 4e klas der MMS mogelijk; een bewijs van toelating tot die 4e klas staat vrij wel gelijk met een ULO diploma A. D. L. DAALDER. Voor dit vocaal en instrumentaal con cert was er in „De Rustende Jager" een zeer grote belangstelling Het programma, dat de normale duur van een concert wel overschreed, bood een grote verscheidenheid, en gaf ruim gelegenheid om van zeer uiteen lopende muziek-sbjlen kennis te nemen Het instrumentale gedeelte was overgela ten aan de Alkmaarse gasten';nl de pia nisten mevr Fggderlkse—Hoekstra en Jan Couvee, plus de muziekvereniging „Sym- phonia", onder leiding van Jan v d Peet Bergen's Mannenkoor hebben we met zéér veel waardering beluisterd, niet zo zeer om wat men zong dat was méér dan overbekend werk, twee stukjes van Schubert, het „Landerkennung" van Grieg, „Ave Maria" van Arcadelt e a, maar om de wijze waarop men dit deed, en dit was beschaafd en genuanceerd Dirigent Karei Böhne heeft hier veel be reikt, en dit werd dan ook zeer terrecht door het publiek begrepen en met succes beloond De solisten van de avond, mevr Erqde- rikse en Jan Couvée speelden het Con cert voor twee piano's nr X in Es van Mozart, en Variaties op een thema van Beethoven' van Saint-Saëns, zij deden dit uitstekend en de reproductie overtrof die welke de executanten reeds in Alkmaar ■hiervan gaven, de orkestbegeleiding was ten zeerste verdienstelijk te noemen Het stvk van Teleman voor strijkorkest liet dirigent v d Peet, goed in stijl uitvoeren, jammer dat de Symphonie van Haydn moest komen te vervallen wegens de ver gevorderde tijd Bergen's Mannenkoor kan op deze avond, waarvoor ook de burgemeester dr Huigens zijn belangstelling toonde, met voldoening terugzien De lange tijdsduur was dus de enig» schaduwzijde van deze concert-avond' MUSICUS Het is gebleken, dat enkele personen misbruik hebben gemaakt van het ver trouwen, dat anderen in hen stelden Er zijn n 1 enkele baby-weegschalen zoek geraakt, die, buiten het magazijn- beheer van het Witte Kruis" om, yan de volgena de ontvangatbewljzen verant woordelijke personen in bruikleen zijn overgenomen en zo enkele malen „doör"- geleend Dergelijke praktijken zijn volstrekt on toelaatbaar, temeer, daar thans in ver band met de gezondheidstoestand -van en kele baby's gewichtscontrole dringend noodzakelijk is en geen weegschalen ge noeg beschikbaar zijn Het bestuur van het „Witte Kruis'' overweegt ernstig deze zaak bij de Justitie aanhangig te maken Aan de hand van de oorspronkelijke uitleenbriefjes kan zeker worden nagegaan, wie de weegschalen uiteindelijk hebben achtergehouden en zij zullen aan de zeer strenge strafvervolging wegens verduistering blootstaan Als onherrbepelijk laatste waarschuwing wil het bestuur nalatige'n thans nog gele genheid geven op onregelmatige wijze verkregen baby-weegschalen binnen één week bij ,het Wijkgebouw aan de Karei de Grotelaan terug te bezorgen Het programma van de bazar op 9, 10 en 11 April is als volgt: Vrijdag 9 April 3 uur bezoek ouden van dagen, 7.30 opening door de bur gemeester, kinderzang. Zaterdag 10 April 3 uur speciale attractie voor de jeugd, 7.30 trekking grote loterij. Zondag 11 April 2 uur sportwedstrij den. 's avonds optreden van „Zang- lust". I Waarom de „v wel beiangwe eigenlijk heeler Wanneer voor de zoele nachl waarna 's morgens dauwd blijkt te zij weer opzetten met tallen. Dan klaagt dat ze zijn jonge ten en vindt men buitenwegen, bij minkt door het ve Maar zolang het k {Jieer slak zich liiet doken in een beschul een staat van bijna t .kwade dagen over z de berusting van: v dan yries ik maar de wel eens gebeurt. De lente is ook voc om weer actief te ga weeglijk is er trouw do hele familie. Zij traag zelfs. Behalve ook dat ziet men wel niet alleen in de fam da of buikpo^igen, zoa doopt werden en sedc -Veel vormen. Het aantal verschil! de slakkenfamilie telt ze-. ,-n en duizenden meerderheid daarvan en eigenlijk zijn land ringen op de regel. Tot de meest bekei horen bijvoorbeeld hel de poèlslak. Vraagt houders van een aquai slakken en dan specia K .entje denken. Dar woorden van waarderir ijver, waarmee deze algen te lijf gaan en Maar als u over een doelt u heel andere b doelt u die slijmerige geslachten Lumax en zilverige sporen achter van hun bezoek. Het is dat u een afkeer koeste grijze, zwartgestreepte (Limax agrestis). En toch.er zijn eer derlijke dingen aan zc Elk dier is aan het m: leeft, aangepast.óól slakken als geheel zijn ren en de meeste soorte kieuwen. Maar kieuwei landslakken geen beteke ook vervangen door ee long is geen long in de dieren die hébben, maar deelten van de mantelw een uiterst fijn verdee stelsel loopt. Hierdoor opname mogelijk. De tweede kwestie va op een ander gebie'd. worden ook nog bedreigc delijk gevaar van uitdrc soorten hebben hiervoor scherming ,in hun huis, aardslakken, die het zc ten doen, weten geen t vinden, dan in tijdei schuil te blijven en de het toeval'over to laten. Blind, traag, Jiefd! De zintuigen der sl niet veel te betekr en sommige soorten helema ders een paar hoogst eei reukorgaan is buiten; ontwikkejd, want niet ken ruiken met hun he1 huid schijnt overal voc kels gevoelig to ziin licht. Hoog-georganiseerd ziji dus niet. Maar hun eet- buitengewoon en bestaat hoornplaat, waarop een staan (radula), soms v Met die tandjes raspen PURMERENDf 6 April 1948 levering van de vleesvoorzie aantal vette koeien nog ni maar de kwaliteit was heel men nu weer enkele met onder, en het aanbod van voor al de geldekoeien groot Er was heel wat k waren ook heel wat liefl markt De gang in de vei was maar heel $tug De echter vrij vast staan Met ging het niet geheel 'vlug gingen, trots de hogere daarvoor, vrij vlug van de minder kwaliteit zat het den houden het op gewicht .aan Met het jonge vee ginj vlot dan de vorige week met de fokstieren Voor goede papieren hebben, wa berij en zij brachten dan f 100,-r- op Op de kalverenmarkt was kers een goede kooplust en voor de beste is een flinke verschillende provinciën Op de wolveemarkt was hel vrij groot, maar de weiders ook heel*kalm aan De prijze hun zin niet erg aaqtrekkelijli de stelletjes, waaronder al lammeren beginnen te kom maar heel traag Met de bokken en geiten slugge boel rip de biggenmarkt scliij toch ook wel de .topprijzen ben. daar de gang daarin groter aanbod wel iets kalm Prijzen lager De zwaysien nog het best*op prijs Op de paardenmarkt was daar de „doders" het ook he deden Voor het leven was veel te doen Op de pluimveemarkt was t» groot aanbod wel een le' del en de prijzen waren goe

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2