ZWITSERLANDoase in ee" °"f;ecWerc/ Sartres „DODEN ZONDER GRAF" Bloeiende weiden en groenblauwe meren Plattelandsvrouwen uit de provincie bijeen Schoorl. Het komende muziekconcours Burgerlijke Stand Nieuwe Niedorp. De Motorkozakken komen Burgerlijke Stand Loop der bevolking Bestuurders van rij- en motorvoertuigen! Marktberichten Folterscènes in de Stadsschouwburg Engelse onderwijzers vóór stokslagen werelddeel Egmond aim Zee. Uitvoeringen van V.V.V. Pasen in de Alpen r AGRARISCH NIEUWS Stamboekkeuring Trekpaarden Waarde landbouwproductie Enkele honderden plattelandsvrouwen uit de gehele provincie waren giste ren in het Gulden Vlies te Alkmaar vertnigd op de algemene provinciale vergadering die de provincie Noord-Holland van de Nederlandse bond van Plattelandsvrouwen daar in de grote zaal hield. De presidente van de lande lijke bond, Mèvr. Evers, kwam later ter vergadering, nadat met de omvang rijke agenda reeds een aanvang was gemaakt. De ochtendbyeenkomst was gewüd aan de eigeniykc agenda-punten, terwyi op de vergadering, die des middags na een lunchpauze plaats vond, W. J. Riem een inleiding hield over het doel en het werk der F.A.O. Noord-Holland onthoudt haar steun aan voorstellen In haar openingswoord wijdde de huidige presidente, mevrouw Vis Leguit allereerst enkele waarderende woorden aan haar voorgangster, mevr. IVayboer, en dat deze woorden de instemming van alle aanwezige^ ver wierven bleek wel uit het hartelijk, applaus, dat de opening beloonde. De Utrechtse vergadering. In de beschrijvingsbrief van de alge mene jaarvergadering te Utrecht op 27 Mei koóit een voorstel van de provincie Groningen voor, om mevr. EversDijk huizen te benoemen tot Algemeen Ad viserend lid van het bestuur (zonder stemrecht). Daar de afd. Nrd -Holland grote waardering koestert voor 't werk van mevr. Evers, werd onder luid ap plaus besloten, dat onze provincie ".iet za! meegaan met het voorstel-Gronin- gen. Punt 11 van dezelfde beschrijvings brief vermeldt het voorstel van de pro vincies Zuid-Holland en Friesland cm d-; afdracht van de afdelingen aan de Bond met 25 cent te verminderen en die aan het prov. bestuur met hetzelfde bedrag te verhogen. De bon voor de gratislezingen (ter waarde van 20 plus 5 gulden) zou dan komen te vervallen In dit voorstel is tevens sprake van het aanstellen van consulentes. De 'ifd. Sehoorl-Groet vertolkte blijkens de tekenen vifn instemming aller gevoe lens, door te verklaren, dat men geen tussenpersonen wenst, omdat dit het onderling contact verzwakt. Bovendien zou men over de gehele linie duurder gaan werken. Daarom werd met alge mene stemmen besloten, ook aan dit voorstel geen steun te verlenen. Financieel gedeelte. - De kaseommissie, gevormd door de afdelingen St. Maarten en Zuid-Zij pe, bracht een waarderend verslag uit over het financiële beheer. Per 1 Jan 1947 -was, in kas f 1608,14. terwijl aan diverse inkomsten werd ontvangen "f 2347,09. De uitgaven be droegen in totaal f 1976,30, zodat.de provincie »Noord-Holland per 1 Jan. 1948 beschikte over een saldo van f 1978,93. Daar ondertussen mevr. Evers was ge arriveerd en met luid applaus begroet, werd vervolgens overgegaan tot de be handeling van het uitstekend uitge werkte en minutieuze jaarverslag. /ffls voornaamste punten behandelde dit verslag het Internationaal Congres en de Haagse tentoonstelling ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van de Holl. Mij. van Landbouw. De be. langstelling voor lezingen en cursussen werd verheugend genoemd. Het bleek, dat men in de verschillende afdelingen zich met tal van onderwerpen van uit eenlopende aard intensief bezig houdt, die echter alle gericht .zijn op het ver sterken van de onderlinge band, zowel provinciaal en landelijk als internatio naal. Het jaarverslag spoorde aan om met vertrouwen op de ingeslagen weg voort te gaan, en besloot met de opwekking aan alle leden, hieraan de beste krach ten "te wijden, ook en vooral,- als èr moeilijke jaren mochten komen. Bij ie Mededelingen bleek vervqlgens, dat er alweer vier nieuwe afdelingen zijn opgericht. Het ledental is gestegen in één jaar tijds ftpn 4306 tot 4788. De nieuwe afdelin gen, Krommenie, Edam, Middelie en Warder alsmede Weesp, dat- op de no minatie staat toe te treden, werden Van harte verwelkomd. Enkele punten van meer interne aard, als het vraagstuk, der instand houding van de klederdrachten, de volkszang en de tentoonstelling „De Nederlandse vrouw" werden bespro ken. In principe werd besloten deze tentoonstelling in georganiseerd ver. baiftl te gaan bezoeken en wel op Woensdag 1 September. D' rondvraag was op een nieuwe ma nier opgezet,*'n.l. met schriftelijke vra ger via de afdelingssecfetariatcn. Nieu we gezichtspunten leverde deze rond vraag niet op. Lezing over de F.A.O. In de middagvergadering sprak Ir. ,1. Riem over het doei en het werk van de voedsel- en landbouworgani satie der Vewnigde Volleen, kortweg F.A.O. genoemd. Hierbij moet bedacht worden, aldus spr., dat niet alleen wij moeilijkheden kennen, dóch dat deze over de gehele wereld worden aangetroffen. Ir, Riem gaf een overzicht van het ontstaan van de F.A.O., waarvoor de eerste plannen reeds in 1943 werden gemaakt, met als doel het verwezen lijken van Roosevelt's woorden uit'het Atlantic Charter, de wereld te bevrij den van gebrek. In 1945 volgde de oprichting in Quebec, waarna ieder jaar bijeenkom sten volgden, de laatste' in 1947 te Ge- nève. Spr. behandelde de organisatie en de werkwijze van de F.A.O., waar in dr. ir. Louwes als adviseur van de directeur-generaal Sir John Boyd Orr, zo'n grote rol speelt, doch wees erop. dat de mogelijkheden begrensd worden door de beschikbare fondsen, die voor 1948 slechts 5 millioen dollar bedra gen. Bovendien, zo besloot spr., heeft men momenteel alleen met tekorten te kampen, doch die tijd kan wellicht gebruikt worden om te overdenken, wat men zal gaan doen. als er een maal weer overschotten zijn. Want ook met de rechtvaardige verdeling van de producten moet de F.A.O. zich bezighouden. Rond vier uur werd de vergadering gesloten, nadat men nog korte tijd over de inleiding van Ir. Riem van gedachten had gewisseld. Nog enkele weken en 't met natuur schoon zo rijk gezegende Schoorl zal weer duizenden vreemdelingen trek ken, aangelokt door duin en bos en zee en.door de klanken van 23 mu ziekcorpsen, die op Hemelvaartsdag en de daarop volgende Zondag aldaar zul len wedijveren om de erepalm. Het zul len tevens feestdagen zijn voor het 25- jarige 'Schoorlse fanfarecorps De Vriendschap, dat al de verenigingen op bezoek krijgt, die deelnemen aan het door de Westfriese Bond van Harmonie en Fanfaregezelschappen uitgeschreven concours. De plannen hebben thans een vastere Vorm aangenomen. Aan de vooravond van de grote dag zullen's avonds na 19.30 uur op het concoursterrein het fanfarecorps „De Vriendschap". het R.K. Gemengde Koor „Ego Flos" en Schoorls Gemengd Koor zich laten horen, te'rwijl het co mité nog een verrassing in petto heeft voor de pauze. Donderdag, 'Hemelvaartsdag, vindt 's morgens half twaalf ten raadhuize de officiële opening plaats door burge meester Mr. C. A. J. Jochëms ere voorzitter. Om 13 uur begint de eigen lijke wedstrijd en zullen 11 a 12 corp sen hun krachten meten. Nadat om half zeven het terrein zal zijn ontruimd, volgt om 7 uur de 'erewedstrijd. Waar in deze streken op een fqpstdag nu een maal moet worden gedanst, wordt daartoe na afloop van het concours tot 2 uur gelegenheid gegeven. Aan de vooravond van de tweede en laatste concoursdag, zal de Alkmaarse Harmonie Excelsior marsmuziek laten horen in de kom van het dorp, om daarna te 20 uur op het terrein een concert te geven onder leiding van de dirigent G. Anderson, die bij zijn schei den van „De Vriendschap" om zijn grote verdiensten voor dit corps werd benoemd tot ere-directeur. Zondag 9 Mei zal om 11.30 worden ingeluid met een marswedstrijd in de Kom, waaraan door een zestal corpsen zal worden eelgenomen. 's Namiddags om 1 uur wordt het concours voort gezet en 's avonds om 7 uur besloten met een erewedstrijd. Vereerders van de muze van de dans kunnen na afloop hun hart nog ophalen in de 'danstent. Gebpren: Joseph Johannes, zoon van G. Meereboer en van W. van der Peet. Petrus Abraham, zoon van G. Kooij en van W. R. Stoop. Alfred Louie Charles, zoon van C. Blom en van C, E. Ie Prieur. Ondertrouwd: J. C. Kemper en M. C. Wit. Gehuwd: W. Opdam én E. M. Kaan dorp De Niedorpse motorclub NMC, hield in het clublokaal de Prins Maurits een ledenvergadering. De voorzitter de heer Bakker sprak er in zijn openingswoord zijn genoegen over uit dat deze maal de opkomst bevredigend is. Een 20-tal leden was aanwezig. Van de KNMV zijn verschillende brieven ingekomen welke van intiem belang zijn. Ieder lid en donateur is nu in de gelegenheid-het clubspeldje aan te schaffen. De heer Jb. Molenaar be last zich met de verkoop. Na veel briefwisseling is nu van de Motor Ko zakken van Harry Kroeze bericht ont vangen dat ze hun kunsten hier op de derde Pinksterdag komen vertonen, 'n evenement op motorgebied voor -N.- Niedorp. Piet Nortier komt.in de herfst een lezing met lichtbeelden houden. Eigen wedstrijden konden nog niet worden vastgesteld, evenmin als de kampritten der afdeling Noord-Hol- land-Noord der KNMV. Hiervoor dient eerst de goedkeu ring te worden afgewacht. Wel werd besloten wederpm een fietstocht voor jong en oud te organiseren. Het vori ge jaar is dit ondanks slecht*weer een groot succes geworden. Geboren Johannes P T, zoön van Th Zuurbier en A de Groot Jetty, dochter van H de Vries en H Schaafstra Ondertrouwd: D W Nicolai en J Raven J L Strijder (wonende te Am- stei'daijn en G N Goet Getrouwd: P. Heneweer wo nende te Amsterdam) enC Coops S Groot (wonende te Oude-Niedorp) en T C Boeve Overleden: I M Faus, 62 jaar, echtgenote van O Strijbis 4 Ingekomen: D Jongejan van Bloe- mendaal; A Jonker, van Opmeer; D de Jong en echtgenote van Harenkarspel; P de Jong en gezin van Harenkarspel; F Totté en echtgenote van* Winkel; A Poland van Tilburg Vertrokken: C Moeijes en echt genote naar Winkel; J Slooten en gezin naar Sijbekarspel; C Coops naar Amster dam; M Groot naar Hoogwoud; A Put naaï Schagen Stopt, zodra U gaat bemerken, dat Uw remmen niet goed werken! BROEK OP LANGENDIJK. 8 April. 6S00 kg Rode kool f 44.50—f 58.20; 66000 kg Gele kool f 17.80—f 21.60; 100000 kg Witlof f 46—f 62. NOORD-SCHARWOUDE. 8 April 18,000 kg Rode kool 36—67; 44,000 kg Gele kooi li:—25; 2200 kg Witte kool 17,10—20; 2000 kg Bieten I 6,30; 12,000 kg Witlof I 54—65, II 45—57 en III 36—51; 1200 kg Péen I 18, III 24,40 en IV 21,90; 2500 kg grove schotten 6,70—7,20 ZWAAG. 7 April. Spinazie 4870, Uien 4965, Bieten 6620. Prei 4552, Witlof 3259, Radijs 710, Rabarber 51. Andijvie 5970.- Sla 8—15. Bloem kool 44—67, Goudreinetten 5899. Jo nathan 62111. Winterjan 577p. St. Remie 5572. OBDAM, 7 April. Witlof I 46-* 57, II 40—41, III 32—42, IV 32—35. Gele kool 21.90—25.70. Afwijkend 10—18.9(1. Peen B 12.80. In de Stadsschouwburg te Amster dam is dezer dagen de Nederlandse première gegeven van Sartre's „Morts sans sepulture" („Doden zondei graf"). Evenals bij de opvoering te Kopenhagen verlieten tientallen toe schouwers. die de in het tweede, bti drijf voorkomende martelscéne's niet konden aanzien, de zaal. Zaterdag werd het stuk voor de tweede maal opgevoerd. Ditmaal ver toonde de Stadsschouwburg enkele lege plekken. Dit is zeer merkwaar dig, want normaliter is het in een ge val als dit toch zo, dat het publiek, nieuwsgierig gemaakt door de zinnen en verbeelding prikkelende kranten berichten, in groten getale opkomt. Hpt resultaat van de recensies, die zonder uitzondering met afschuw ge waagden van de realistisch ten 'to nele gebrachte folteringen, is nu blijkbaar geweest dat alleen mensen met sterke zenuwen waren komen kijken, want ditmaal, had niemand de hulp van de in de galgen geposteer de broeders van de Geneeskundige Dienst van node. Toen het doek voor het tweede bedrijf opging, stonden wel bij iedereen „de nekharen over eind" en hing er een nerveuse span ning in de zaal, maar daarbij bleei het. Ook is het mogelijk, dat de toe schouwers nu zfl van tevoren uitvoe rig waren ingelicht, met een gepant serd moreel waren aangetreden en daardoor de gewraakte scên'e's beter konden verdragen. „Doden zonder graf", waarin de spelers evenals in „Huis Clos" (een ander stuk van Sartre, dat op hi ogenblik op het repertoire van het Rotterdams Toneel staat) over het existentialisme phiiosopheren, heeft onmiskenbare kwaliteiten naast uit gesproken tekortkomingen. Het be gint aan het slot van een mislukte actie van de „maquis". V(jf over levenden zijn gepakt en wachten op ■hun einde en op de pijnigingen die hieraan vooraf zullen gaan, want men wil hen eerst de verblijfplaats van hun chef ontwringen. Plotseling wordt de leider, waarvan de politie Op de jaarlijkse conferentie van Engelse onderwijzers te Scarbo rough is èen resolutie goedge keurd, waarin wordt gevraagd om het handhaven van lichaamsstraf fen. De Engelse onderwijzers hadden tot nu tos nog het recht stoksla gen te "geven aan „te luie én la waaierige" 'leerlingen en willen blijkbaar van dit recht geen af- stand doen. De vereniging voor vreeihdelingen- verkeer gaf Dinsdag- en Woensdag avond voor haar leden een uitvoering, waarvoor geëngageerd was het amu- sementsgezelschap „Duo Wi-jo". Het is verheugend, dat het nodig was daar voor 2 avonden te reserveren, daar 'toch de concertzaal van De Vergulde Valk, waar de uitvoering gegeven werd. bijna 400 bezoekers kan bevatten en hieruit dus blijkt, -dat het aantal le den der V.V.V. zo- groot is geworden, dat van een bloeiende vereniging ge sproken kan worden. In deze geest sprak burgemeester Niele, die ais voorzitter der V.V.V-deze uitvoering opeilde met een -woord van welkom tot de leden en het gezelschap. In vlot tempo weid hierna het pro gramma afgewerkt. Het Duo Wi-jo bleek uitgegroeid tot een quintet, door medewerking van de dames Liesje Morsch en Anna Hofen en professor Remidol. Het meest opvallend was zon der twijfel het optreden van Liesje Morsch. De nummers, die zij 'ten beste gaf. Het Land der Liefdé en na de pauze Catari. waren buitengewoon. Zij heeft een melodieuze, klankvolle stem, waarnaar het een genot is te luisteren. Een hartelijke ovatie werd terecht haar deel. Een succesnummer werd na tuurlijk ook hpt. speciaal voor deze avonden gecomponeerde lied op Eg- r.iond aan Zee. waar „elke badgast zo -bin is en ieder gastvrij is", een lied, dat door de zaal geestdriftig werd meege zongen en nog wel menigmaal op Eg- mondse feestavonden zal weerklinken! Sr.ar en Siem in hun nieuwste creatie vormden het slotnummer, dat een waardige afsluiting was van deze gezel- lige avonden. Het werd éen zeer geslaagde avond, die de band tussen de leden der V/V.V. weder heeft verstevigd en waarvoor burgemeester Nieic terecht een bijzon der waarder orl' slotwoord' sprak. OPBRENGST FMMABLOEMCOLLECTE. De Emmabloemcóllocte. die voor het eerst sinds vele jaren weder gehouden werd. bracht f 127 op en droeg 'daar- •hède wéer pen steentje bij tot de be- ijding der gevreesde tbc. (ii) f (Van onze speciale verslaggever). „Es geht Ihnen wohl Het ga U goed" waren de woorden waarmee wij werden begroet, toen we op de avond vóór Pasen de Gasthof „Zum Löwen" in het Bazelland betraden. Ja, liet ging ons goed, want een niet te beschryven gevoel werd meester over ons, hier weer terug te zyn >n het ryk der bergen. En we werden ons bewust, dat sinds we eens" de ge weldige .euzen van graniet, sneeuw en ijs aanscAouwden, er al die jaren in ons binnenste als het ware een soort verborgen heimwee moet heb ben geleefd naar dit moment. Want het was een zuiver gelukkig gevoel, toen we op de Paasmorgen vroeg opstonden en door het geopen de raam het zingen van de vogels hoorden, het ruisen van een beek en het galmende, dartele en zingende ge lui van de kerkklokken. In het nog schemerige zaaltje beneden/ (vaar de wanden waren versierd met hertengeweien, rekenden we af. Ver volgens stapten we weer in de Fiat orn onze tocht door Zwitserland te begin nen. Ons doel: Meiringen en Innertkir- chen op de grens van Unterwalden en het Berner Oberland, Allereerst reden we via Olten in de richting Zürich om bij Holterbank ean kort bezoek te kunnen brengen aan een relatie op een cementfabriek. Overal- langs de weg ontmoetten wij kerkgan gers en bijna in elk dorp, dat we pas seerden litiddfen de klokken. De klant is hier in het bergland heel verschillend met die in ons lage land En door de harde rotsbodem en door de hellingen wordt het geluid duizendvoudig terug gekaatst en verkrijgt daardoor ec> zeer muzikaal zangerige loon. die dei tiende en feestelijke gedachten wekt. De autowegen in Zwitserland zijl bijna alle uit''asfalt gebouwd en zee- goed aangelegd Eigenlijk vanzelfspre kend want een sterk autotourisme b voor het land een levenszaak. Men dient eenter te weten, dat het land naast het vreemdelingenverkeer nog vele andere takken van bestaan heeft: het houthakkersbedrijf, veeteelt en een zeer intensieve industrie met o.a. de branches, chemie, machines, uurwerken, textiel en meubelen. Én hoe zien deze fabrieken ér uit? Brandschoon! Men zal ons van overdrijving willen beschuldi gen, doch wij beweren dat vele fabrie ken met hun witte muren en hun mo derne" bouwstijl ons onwillekeurig deden denken aan een sanatorium. En dan als men weet, dat In de cementfabriek, die wij bezochten, wordt gestookt met ko lengruis.... Een' indrukwekkend ge zicht was het voor de veertig meter lange liggende roterende ketels te staan én door de blauwe kijkglazen in de vuurhaard te spieden, die een tempera tuur heeft van 1500 graden Celsius en wordt gevoed door liet k'oléngruis, dat er voortdurend in wordt gespoten. De ketels draaien rond om ijet kalksteen, dat uit nabije- bergen wordt gezaagd aan poeder te malen en te branden. Grote contröleboraen met verspringen de cijfers en aan en uit flitsende larn- MET KEES KRUIT ER OP UIT pep worden door twee man steeds in het oog gehouden. En buiten de fabriek tegen de witte muren ranken de wijn stokken VEN1 CREATOR SPIRITUS. W.eer een dorp: Lenzbóurg en noden- 1< Faasklokkenk Waarom ze te jveer- Inan op deze blijde morgen en waarom ms niet geschaard in de lij van kerk- .wgërs, .die in hun mooiste kleren •- i de Zwitsers gaan prima gekleed mar het bedehuis gaan? Nedn. geen. wit orkje boven op een heuveltop, die zijn - zeker ook. maar een uit beton ópge- lokken modern gebouw met een sma!» achthoekige klokk f >ren en een bijna «lat dak. We schoven mede in de royale hou er, banken etr luisterden met de vrou ven. de meisjes met hun witte en ro.se irikjes in het haar.'de jongens en rtt mannen van dit land naar de prediker die het schone aloude evangelie voorlas naar het koor, dat begeleid door een klein orgel feestliederen zong: „Vsni Creator Spiritus We keken naar de grote witte rhododendrons voor in het gebouw en liet licht van kaarsen en we hoorden de woorden van de prediker, staande op de prachtige gebeeld houwde. eikenhouten kansel. Hij sprak over de dreiging, die zich opnieuw van deze wereld meester maakt, over een mogelijke atoomoorlog, over Nietsche de Duitse filosoof, die vóór de beide oorlo gen sprak over dit deel van de wereld, waarboven het nacht is geworden, slechts een enkele sterrenschittering nog bleef, maar de zon van het Chris tendom is ondergegaan. Nietsche had een vooruitziende blik.. Doch dan ge tuigde de prediker van Lohengrin en Parcival, de drang naar het hogere in de mens en tèees tenslotte op het Paas- evangelie, dat vertelt van de overwin ning op de dood. de redding uit de af grond De zon van het Christendom moet weer schijnen in het hart van ieder mens. En toen zong 't koor weer. MEIRINGEN EN DE GRIMSELPAS. In zuidelijke 'richting zetten wy onze tocht voort. De hoogte van het berg land werd forser. Rechts en links van de weg groene golvende welden en dieper in het dal wat bouwland, waarop het graan al flink boven de grond staat. Overal langs de weg hui zen, die wij in ons land met de naam villa betitelen. Het schijnt wel of men in Zwitserland het kleine type hui zen, dat wy bezitten, niet kent. De bouw ook de nieuwbouw is fors - en royaal. De bossen leveren veel hout en dus bouwmateriaal, dat veelvuldig verwerkt wordt. Alles ziet er keurig uit en menigmaal als we zo'n pracht van een huis zagen, werd de begeerte er naar by ons opgewekt en dachten we met weemoed aan de ellendige woningen, waaruit onze nieuwbouw op het ogenblik voor het merehdee) bestaatMen moet by ons nooit meer met het sprookje aankomen, dat in ons land met de huizenbouw (vóór de oorlog) het ideaalste gemiddelde werd bereikt. Zwitserland komt er stukken boven uit. De weg leidde nu langs een klein meer i-echt op Luzern aah gelegen bij hel hgenaardig gevormde Vierwoudsteden meer. Het bergland steeg tot ver boven de twee bekendè reuzen: Rigi en Pila- op de hellingen vertoonde zich reeds sneeuw. Hoe dichter we het meer na "ierden. hoe woester ook het gebergte word en daar doemden uit de nevelt Ie twee bekende reuzen: Rigli en Pila ris op. De Rigi, als een geweldige tasteelruïpe met grillig verbrokkelde l-antelen en scherpe spitsen, overhuifd door een mantel van sneeuw; de Pila tus aan het meer liggend als een rus tende buffel met zyn stompe kop. De Pilatus is een der beroemde z.g. weer- bergen, bergen die, hoog in wind en wolken staande, worden beschouwd als weerprofeten. Van de Pilatus kent het volk deswege een rijmpje dat in het Nederlands vertaald zegt; „Heeft de Pi latus een hoed, dan blijft het weer goed. Heeft hy een kraag, dan is het nog wel dragelijk. Heeft hü een degen (laag hangende wolken), dan komt er regen" Langs-een der armen van het meer met zyn typische groenblauwe kleur gmg het nu de ruim duizend meter hoge Brünigpas tegemoet. Een serie haar speldbochten deed ons snel stijgen en bood telkens een schitterend uitzicht over het al dieper onder ons liggende dal. Kees Kruit was "dit rijden wel toe vertrouwd. Snel en zeker stoof de Fiat voort, Het is onmogeiyk in het korte bestek van een artikel te vertellen over alles wat we zagen. De Aare-schlucht, op de pashoogte bij Meiringen, waar deze rivier zich een weg baant door een zeer nauwe kloof, waar de rotswanden duizelingwekkend stijl beneden ons wegzakten; 'over de heerlijke o*an- geade, die we dronken op het terras van hotel Hof in Innertkirchen, over de picknick, di® we hadden ergens in de sneeuw op de ruim tweeduizend meter hoge Grimmelpas, waar je blik dwaalt over de hoge witblinkende bergreu zen WILDE PRIMULA'S EN ANEMOONTJES. Langs de zuidelijke oever van fyet Brienzermeer en via het drukke Inter laken met op de achtergrond het sneeuwgebergte bij Grindelwald, via Bern en Solothurn reden we weer naar het noorden, De weiden bij het Thunermeer ston den in volle bloei. Het was een magni fiek gezicht tussen liet frisse groene gras dat wit van wilde anemoontjes en madeliefjes, het tere geel van primula's. Bij de huizen bloeiden rose de pruimen bomen en elders stonden de kersen boomgaarden in de 'volle tooi van hun witte bloesempracht. De seringenbomen betten uit en de kastanjes stonden in een groenig waas. In de moestuintjes stond de kropsla al ver boven de grond en bloeiden viooltjes. Het was een Weelde hier al zó van de lentepracht te kunnen genieten. De zon was al achter verre bergrug gen verdwenen, toen we by een hotel in Liestal de auto in een- garage reden en ons vóór de nachtrust nog even te goed deden aan gebakken ham, kaas -.-n •Hampignons. Ruim vierhonderd km 'egden wij die dag af, waarvan prac isch elke meter or,s een andere indruk gaf. De volgende dag zouden we weer naar Holland terugrijden. Ons bezoek aan het land van Wilhelm Tell was kort maar onvergetelijk. niet weet dat' hij het is, ook in de eet gesloten. Hij is toévallig gear resteerd en zal waarschijnlijk wel weer worden vrijgelaten. Dit is Sar tre. in al zyn wreedheid op zijn best (of op zijn slechtst als U wilt)ener zijds vijf mensen die de gruwelijkste martelingen verdragen om hun leider niet te verraden en eigenlijk al dood zyn (Doden zonder graf) en ander zijds dezelfde chef, die in hun mt* den is en nog een toekomst heeft. De jongste van' de vyf, die het ge heim dreigt te zullen verraden, wordt onverbiddelijk gewurgd. De leider bedenkt tenslotte een plan om de overigen te bevrijden. Na een ont zettende zielestrijd gaan de maquis op het voorstel inte laat, want het' stuk eindigt met hun dood voor het vuu'rpeleton. Een somberder en wreder ontknoping is moeilijker denkbaar. De kwaliteiten zijn de dikwijls unieke spelmogelijkheden en de mees terlijke sfeertekening en de tekort komingen het te lang volhouden van tot het uiterste opgevoerde climaxen en de daardoor soms te breedspra kige dialogen. Het spel van Rob de Vries als Henri, het lijdend voorwerp van de pijnigingen, was van een hui veringwekkende realiteit; evenals dat van Johan Fiolet als de politie man Clochet, het gepersonifieerde sadisme. De enige vrouwelijke rol was toevertrouwd aan Elise Homans, die, uitgezonderd de momenten waar bij zij theatraal in de verte staarde, talentvol acteerde. Albert van Dal- sum verdient een compliment, dat hy het aandurfde de stormen van critiek (waarvan hij vooruit wipt, dat ze zouden losbarsten) heeft durven trotseren en „Doden zonder graf" op de Nederlandse planken heeft ge bracht. k. T. s Mededelingen. De afd. Noord-Holland van „Het Ne derlandse Trekpaard" zal Stamboek keuringen tot opname in K houden te Wieringermeer en omgeving op Don derdag 3 Juni om 10 uur te Anna Paulowna, 111 uur te Wier in ger waard', lVi uur te Slootdorp, 2'/i uur te Wierin- gerwerf en om 3t/2 uur te Middenmeer. Te Haarlemmermeer en omgeving op Vrijdag, 4 Juni om 10 uur te Nieuw Vennep,'om ll'/j uur te Hoofddorp, om ly2 uur boerderij Céres om 3 uur te Houtrakpolder, en om 4 uur-' in de IJ- polder, boerderij Ph. Vos, Middenweg hoek Spieringweg. Premiekeuringen van merriën ep veulens te Texel op Woensdag 9 Jnrii ll'/i uur in Eierland aldaar dan. tegelijk Stamboekkeuring. Te Middenmeer op Donderdag 10 Juni om 101/, uur. Te Hoofddorp op Vrijdag 11 Juifl om 101C, uur. Juryleden. Voor de stamboekkeuringen de heren G. O. Sneep en K. J. Kaan. Plaatsver vanger G. Rip Bz. Voor de premie keuringen te Middenmeer de heren W. J. L. de Groof en A. Pruissen, M. Im- mink en A. W. van Sprang. Plaatsver vanger: A. A. Haartsen. Voor de premiekeurin'gen te Hoofd dorp de heren W. J. L. de Groof en E. Bruins. A. W. van Sprang en J. C. Th. de Schutter. Plaatsvervanger: A. v. d. Key den. TUd van aangifte. De aangiften voor de stamboek- en premie-keuringen kunnen gelijk gaan, liefst zo spoedig mogelijk doch uiterlijk I Mei a.s. Latere aangiften veroorzaken moeilijkheden én kosten. Veulens, geboren na 1 Mei, behoeven niet te worden aangegeven. Veulens, jonger dan 14 dagen, kunnen niet tot de keuring toegelaten worden. Aile eangiften zende men aan onder getekende op formulieren die op ver zoek worden toegezonden. Het is de bedoeling, indien mogelijk, een beperkt aantal medailles beschik baar te stellen. De nummers, voor de premiekeuring, worden tijdig thuis gezonden. Deze nummers moeten ook dienst doen bij de stamboekkeuring (een dubbel stel1. Het bijbehorende nummer moet nood zakelijk bij de keuring op het paard bevestigd zijn (links) Verder raadplege men het reglpment dat U in Januari thuis gezonden i-. Nationale tentoonstelling 1948. De nationale tentoonstelling wordt dit jaar weder gehouden te 's-Hérto- genbosch. op Dinsdag 15 Juni en op Woensdag 16Juni. J. C. GEHRELS, secretaris. Blijkens een overzicht in het laatste nr. van het maandschrift van het CBC bedroeg in ons land de totale waarde van de landbouwproducten in 1946/47 1395.2 millioen gulden tegen 920.3 mil lioen gulden in 1945/46 en 737.3 mil lioen gulden in 1938/39. Van de tota'le waarde in 1946/47 kwam voor reke ning van de akkerbouwproducten 458.6 millioen gulden-, waarvan voor granen 151.7 millioen, peulvruchten 11.7' mill., handelsgewassen 37.3 mill,, aardappelen 190.7 mill., knol-, bol- en wortelgewas sen 63.2 mill, en hooi 4.- millioen gul- de De totale waarde van de dierlijke producten bedroeg 936.6 mill, gulden, waarvan rund- en pluimvee en bijen 382.3 mill., en zuivelproducten 354.1 mill, gulden De waarde van de in 1946 '47 aan de landbouwproductie toege voegde grondstoffen was totaal 184.5 mill, gulden, Waarvan voor voeder* middelen 96.8, kunstmeststoffen 75.7 mill, en landbouwzaden 12.- mill, gló-

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6