C DE 1 WAS P.O.A.nv Payglop" De v Stad en Omgeving, Jan's Jolige Journaal Rechten en plichten in middeleeuws Alkmaar Hindemith's muziek voor klarinet en piano De Centrale Stiêrenkeuring .te Alkmaar Er is toch wel nieuws onder de zon Oud-Christelijke kerken in Palestina j^LACHTENBOEK AGENDA a. Schoonmaaktijd in 't land bij da hand. „BETER DAN OOIT" Uitstekand concert van Couvee—v. d. Peet Voetbalvereniging „Alkmaarsche Courant" Alcmaria speelt Zondag tegen Zeeburgia Kees Pruis-avond Kampioenschap Noord-Holland-Noord Jaarvergadering Humanitas 127 stiprpn Irnmpn in weest dan het vorig jaar- De 00rzaak aanmerking Verdiende R.K.A.F.C.- overwinning Weer twee nieuwe zaken" Indonesië werkt weer TAFELKLEEDJES 100 x 100 TAFELLAKENS 100x150 PAPIER voor feesttafels Van de politie Onze mededelin „Poorters hebben het recht wijn te kopen en hun gelag de volgende dag vóór de middag te betalen. Een ieder, die zich als poorter te .Alkmaar vestigt, zal zorgen, zijn goed binnen veertig dagen in de stad te hebben. Poorters mogen om te zaaien en te oogsten veertig dagen buiten de stad verblijven." Dit zijn enkele bepalingen uit het oude poortersrecht, dat de stad Alk maar in 1254 van Roomskoiiing Willem II verkreeg. De artikelen werden gisteravond aangehaald door Mr. Dr. C. Berk houwer tijdens zijn lezing voor de Vereniging Oud-Alkmaar, toen hij sprak over oud-Alkmaars recht en zij dienden om te bewijzen, dat er sindsdien wel een en ander is veranderd. Thans kan men zich in Alkmaar vestigen en maanden op zijn verhuizing moeten wachten, om maar iets te noemen. De lezing, die werd ingeleid door de voorzitter van Oud-Alkmaar, de1 heer H. Ringers, werd bijgewoond door tal van belangstellenden, waaronder Mr. Meischke en Mr. Holstein en enkele le den van de Alkmaarse bvie. In een betoog, gekruid met geestige opmerkingen, voerde Mr. Berkheuwer zijn toehoorders mede naar de duistere middeleeuwen toen Alkmaar nog mid den in het water lag en vermoedelijk Almer heette. De'ligging was oorzaak van vele rampen, zowel door de natuur als door staatkundige troebelen. De Friezen gaven veel last met plunderin gen en brandschattingen. De eerste be bouwing stond waarschijnlijk daar, waar nu Ritsevoort en Koorstraat zijn en Roomskoning Willem II gebruikte de stad als basis tegen de Westfriezen (het Koningshuis in de Pieterstraat). Later hervatte Floris V de strijd tot pacificatieen legde de Munnikenweg aan en verschillende versterkingen" om de stad heen. In 1254 kwam het stadsrecht, dat van belang Was door: le eigen recht, 2e eigen wetgeving en 3e een eigen le ger. Het poortersrecht was nergens af hankelijk van, dus ook niet van grond bezit zoals het burgerrecht op de dor pen wel was. Tal. van interessante bijzonderheden passeerden de revue, waarbij vooral 't beeldende element in dat oude recht opvalt, in vergelijking waarmee ons he dendaags recht maar dor en droog is. Wie een dief in huis aantreft, moet deze vasthouden, zeven buren erbij ha len en hem met het gestolen goed op de rug gebonden bij daglicht naar de rechter brengen. Als het donker was, gold het blijkbaar niet, aldus Mr. Berk houwer. Men kende toen reeds de gijzeling, en ook reeds de bepaling dat de verliezer de kosten betaalde. Opmerkelijk w„s het verschil in strafmaat naarmate het slachtoffer van diefstal of ander mis drijf een hogere positie "bekleedde. Langs de paden der geschiedenis wandelde Mr. Berkhouwer verder. In 1300 was Alkmaar een welvarend stad je en 30 jaar later kreeg het van Wil lem III drie jaarmarkten, waar koop lieden uit gans Europa kwamen han delen. In 1367 kwam er een handvest, dat voorschreef dat men, om irr de rech terlijke macht benoemd te worden, drie of zes jaar in de stad moest wonen. Ook in dit opzicht is er wel iets veranderd, aldus Mr. Berkhouwer. Tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten werd Alkmaar weer een open dorp als straf maatregel doch in 1445 kwamen bij af laat de stadsrechten weer terug. In 1510 verkreeg Alkmaar van keizer Maxi- Over bovenstaand onderwerp sprak gisteravond in één der lokalen van het Murmellius-Gymnasium Prof. Dr. J. P. van der Ploeg uit Nijmegen voor het genootschap „Ex Oriente Lux". Prof. van der Ploeg had het voor recht van eind 1946 tot December 1947 Palestina te bereizen en met be hulp van zijn uitstekende Leica- camera maakte hij een aantal foto's, dieals lantarenplaatjes zijn causerie illustreerden. Niet. alleen in Jerusalem bracht Prof. van der Ploeg zijn toehoorders,, maar hij reisde met hen naar Bethle hem, naar Hebron, naar Garlzien, naar Beisan en zelfs naar Kalat Sienan bij Aleppo om een bezoek te brengen aan de Basiliek van St. Si meon Stylitis. Spr. hield een zeer interessant be toog over kerkbouw in die oude tij den, die haar oorsprong vond in het Edict van Milaan van Keizer Con- stantijn in 313. Hoewel veel van deze kerken, die dienden als monument en bedevaartplaats, in 614 door de Per zen werd verwoest, geven de over blijfselen nog een duidelijk beeld van de prestaties, waartoe de architecten van Constantijn in staat waren. Verschijnt onregelmatig. Waarom kunnen er geen maatre gelen worden genomen, om onbesuisde kwajongens te- beletten per fiets de Kattenberg af te rijden? Zoals dat daar thans toegaat wordt het voor de vele' moeders met kinderen, die op Zondag de stad ontvluchten, levensgevaarlijk, on- enkele uren in die omgeving in de vrije natuur door té brengen. Waaróm worden verkopers van verpakt ijs niet verplicht aan hun wa gen een korf of bak aan te brengen waarin de klanten de papiertjes kun nen berge.:? Dat zou het aanzien van onze straten en lanen .vooral op Zater dagen en Zondagen zeer ten goede ko men. Nu is het een bende. miliaan het recht exue-geld te heffen van een ieder, die de stad verliet.,Mr. Berkhouwer trok ook hier een parallel met de huidige tijd.. In 1573 tijdens het beleg kwam een wet op de verkoop van voedingsmidde len (de eerste prijsbeheérsing en dis tributie) en alleen de CCD ontbrak, om het beeld volledig te maken. Tot besluit van zijn interessante cau serie liet Mr. Berkhouwer zijn toehoor ders een blik slaan in de verschillende wijzen van doodstraf, vermoedelijk in de stille hoop, hen griezeldromen te be zorgen. De heer Ringers dankte aan het slot Mr. Berkhouwer voor zijn rede en deel de nog mede, dat bij de jaarvergadering in Mei een boottocht naar Edam zal worden gemaakt, waarvoor de datum nog nader zal worden vastgesteld. WOENSDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Toneelclub K.A.J. Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Uit voering zang- en balletklasse. Stedelijk Museum, 105 en 79 uur: Expositie Gestel. Atelier Doorwerken, 25 uur: Expositie Gerrit Lugthart. Bergen, De Rustende Jager, 8 uur: „De Maskerspelers" met „De eerste me vrouw Fraser". DONDERDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Toneelclub K.A.J. Victory-Hotel, 8 uur, Lezing:Het doel van toezicht op polit. delinquenten. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Indische film-avond. Stedelijk Museum, 105 en 79 uur: Expositie Gestel. Atelier Doorwerken; 2—5 uur Expositie Gerrit Lugthart. Bergen, De Rustende Jager, 8 uur: „De Maskerspelers" met „De eerste me vrouw Fraser". BIOSCOPEN. Harmonie-theater, 8 uur: De man zon der geheugen, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Victoria-theater, 8 uür: De Dolly-Sis ters, 18 jaar. Woensdag 2,ZO uur matinée Cinema Americain, 8 uur: De Engel der duisternis, 14 jaar. Woensdag 2,50 uur matinée NACHTDIENST TAXI'S J. Smidt, Omval 60, telfoon 3931. Een concert-avond, die ommeer dan één reden de aandacht verdiende, dat was de zelden voorkomende combi natie klarinet en piano en het brengen van een belangrijke noviteit in de. vorm "an de sonate voor klarinet en piano van de moderne componist Paul Hinde- mith. Een bijzonder werk, dat rhythmisch en melodisch boeit, voor het gehoor niet cru klinkt, en ons volkomen thuis doet zijn in een nieuwe klankenwereld. Dat men hier met de gangbare con- certsleife- gebroken heeft, verhoogde de artistieke betekenis van deze avond. Wat de werken voor klavier alleen be treft, was Couvée uitnemend op dreef, uitgezonderd de Ballade op. 118 van Brahms, waar het klankenbeeld niet al te duidelijk was. Dë Sonate opus 81a van Beethoven werd boeiend gespeeld, in 't bijzonder het middendeel 1' Absence. Debussy's stukken „Reflets dans 1' eau" ep „Jardin sous la pluie" wer den met een fijn toucher gespeeld, en de Spaanse werken o.a. van Tqj-inna en Granados werden virtuoos gebracht. Van der Peet toonde zich in de Brahms sonate een uitnemend klarinet tist. Dat het instrument even oversloeg deed geen afbreuk aan de totaal-indruk. Mf.ar met Paul Hipdemith boekte hij een onvoorwaardelijk succes, evenals zijn partner aan de vleugel, beide mu sici gaven van dit stuk een uitnemende vertolking. Deze .succesvolle kamer muziekavond zal voor dè concertgevers een stimulans vormen in de toekomst een reprise te overwegen. De belangstelling voor deze avond was niet al te groot, gaarne hadden we de zaal van 't Wapen van Heemskerk geheel bezet gezien. De luisteraars lieten het aan welver diend succes nietontbreken- en gaven blijk de prestaties van de concertgevers ten volle te appreciëren. Ten slotte willen we er nog eens even op atten deren, dat onze stadgenoten een kamer muziekavond gaven, die in artistieke betekenis die welke we reeds hporden, gelijkwaardig was. v MUSICUS. In de gisteravond gehouden vergadering van de voetbalvereniging „Alkmaarsche Courant" i# een. bestuur gekozen, dat werd samengesteld uit de heren W. Middelbeek, voorzitter. E. de Wandeler, secretaris en J. H. Prins penningmeester. In de elftalcommissie namen zitting de heren H. Pel, C. Hoek en Admiraal. Aan de a.s. bedrijfsvoetbalcompetitie zal de „Alkmaarsche Courant" metéén elftal deelnemen. Het besluit, de clubkleuren te forme ren uit een witshirt en zwarte broek getuigde van „grote" originaliteit"'. 5 Op verzoek van Zeeburgia, dat op 24 April a.s. naar Engeland vertrekt, voor het spelen van enige wedstrijden, is voor a.s. Zondag de bekerwedstrijd Alcmaria .1Zeeburgia 1 vastgesteld. Aanvang 3 uur n.m. Alcmaria is er in geslaagd, de wedstrijd Nederland— België op het Sportpark te kunnen uit zenden. Het eerste en laatste half uur zult U kunnen beluisteren. Half drie begint de uitzending. Zondagavond a.s. om 8 uur wordt er in het Gulden Vliés een avond van vrolijke kleinkunst gegeven. Niemand minder dan de bekende Hollandse hu morist- én conferencier Kees Pruis zal die avond het middelpunt der belang stelling vormen. Het alweer enkele ja ren geleden, dat deze populaire artist in Alkmaar optrad en Zondag zal men kunnen constateren, dat Kees Pruis nog altijd tot onze beste artisten be hoort. Dan komt er nog de sensatie van .Radio-Hilversum, Mr. Doodle, in zijn verbluffend repertoire. Iedereen heeft wel eens gehoord van zijn Rood kapje verhaal. Ook Zondagavond zal hij dit beroemd geworden verhaal en nog veel meer ten beste geven. Ook Pascal, het beroemde rekenwonder, is van de partij en hij zal U verbaasd doen staan van zijn rekenkundige knapheid, 't Is onbegrijpelijk, wat Pas cal op djt gebied presteert. Muzikale begeleiding is in handen van Hansje Kerckhof. zowel op de vleugel als op de accordeon. Als geheel een echt ge- zellig-ouderwetse ontspanningsavond. Biljarten Aanstaande Vrijdag, Zaterdag en Zon dag zal dit biljartkampioenschap verspeeld worden in Hotel „De Nachtegaal" te Alk maar Er zijn 7 deelnemers, n 1 de herer. •J Moejés (Heer-Hugowaard), G WesseJs (Alkmaar), J Feeke (Burgerbrug), J Peet oom (Schagen), C Boendermaker (Ber gen); G Hop (Noord-Scjaar\youde)a 5 Hoij.inglv (Winkel) Klaarblijkelijk geniet het bestuur van „Humanitas" het volste vertrou wen van haar leden, daar op de Jaar vergadering van deze vereniging naast het bestuur nog vier personen aanwezig waren. De vergadering, die Dinsdagavond werd georganiseerd, had dan ook een uiterst vlot verloop en binnen het uur was de gehele agenda afgewerkt. Dit ondanks de steeds groter wor dende activiteit van „Humanitas", die ondanks haar jonge leven toch zeker heeft bewezen bestaansrecht te bezitten. Meerdere leden van deze vereni ging hebben er o.a. een werkzaam aandeel gehad, zo bleek uit het Jaar verslag van de secretaresse, in ge zinsvoogdij, toezicht op ex-politieke delinquenten en uitzending van over spannen vrouwen naar herstellings oorden. Dit laatste is een zeker niet te onderschatten sociaal werk, daar dit altijd ten goede komt aan het ge hele gezin. Verder deelde de secreta resse mede, dat Humanitas vertegen woordigd is in de Sociale Raad en in het bestuur van deze raad, de advies commissie voor Ouden van Dagen, Districtscommissie van het Consu- mentencrediet en Maatschappelijk Hulpbetoon. De laatste tijd zjjn steeds meer mensen zich gaan interesseren voor ons werk, dat van grote sociale be tekenis is en dat daarom zo'n <mooi werk is, eindigde de secretaresse haar jaarverslag. Kort maar duide lijk bracht hierna de penningmees ter verslag uit en uit de opsomming van een aantal cijfers bleek, dat de vereniging over een batig saldo van ruim 395 beschikt. Kort maar krachtig was ook het onderzoek, dat naar de juistheid van deze cijfers werd gedaan, want- tijdens de verga dering werd een kascontrolecommis sie benoemd, die enige minuten later concludeerde, dat alles in de puntjes in orde was. Veranderingen in het bestuur von den niet plaats, waarna de rondvraag aan de orde kwam, waarvan een zeer bescheiden gebruik werd gemaakt. Het -tehuis van Ouden van Dagen voor leden met niet kerkelijke inslag kwam nog even aan -de orde, doch men was van mening, dat hiertoe bij B. en W. geen nieuwe stappen onder nomen moesten worden alvorens de nieuwe Burgemeester was benoemd. Voor negen uur sloot dr. Kettner als voorzitter deze vlotte jaarvergade ring. PECH GEHAD! Door de politie werd hier ter stede een manspersoon opgepakt die in het politieblad stond gesignaleerd omdat hij nog een maand hechtenis en een half jaar Rijkswerkinrichting te goed had.cDe man- werd naar het Huis van Bewaring overgebracht. - fflWIN HAiAi-T OH OOCiST B>lNNE!y, wWie niet JRECEPTIE WVV«MEW IX./ Mieren Komen in hiervan is, dat in de herfst van het vo rig jaar een vrij groot aantal goedsoor- tige stierkalveren naar Polen is ver kocht, terwijl in de loop van de winter nogal wat stieren naar andere provin cies zijn verhuisd. De behoefte aan stieren in Noord-Hol* land lQopt ook enigszins terug, door dé uitbreiding van de K.I. Thans zijn in Noord-Holland 9 verenigingen voor KI. Meerdere van deze verenigingen bezit ten stieren, die voor inzending op de C.SJK. in aanmerking zijn gekomen. De organisatie van de stierenkeurin gen, zowel voorkeuringen als centrale keuring, behoort tot de taak van de Prov. Commissie tot bevordering van de rundveefokkerij. De stieren Worden per leeftijdsrubriek gekeurd. Er zijn 4 rubrieken 1-jarige stieren, n.l. geboren 1 April 1947 en later (13 stp; geboren vanaf 1 tot en met 31 Maart 1947 (31 st.)geboren 1 Jan. tot eb met 28 Fe bruari 1947 (24 sfi1) en geboren vóór 1 Jan. 1947 (6 stuks). Voorts de-rubriek 2-jarige (31 stuks), 15 3-jarige en 8 4- jarige en oudere. Voor de ljeste exem plaren per rubriek zijn-prijzen en aan houdingspremies beschikbaar. Het spreekt vanzelf, dat de Centrale keuring tegelijkertijd wordtbenut als koop- en verkoop-aangelegenheid. Ten behoeve hiervan verschaft de Prov. Commissie in de catalogus zoveel mo gelijk gegevens bij elke stier, t.w.naam en stamboekno. van de stier, geboorte datum, naam en adres van de fokker en de eigenaar, de afstamming tot in drie generaties, alle bekende melklijs- ten van de moeders en de beide groot moeders, aanwijzingen omtrent keur- Naar aanleiding van de op 23 April te Alkmaar te houden Cëntrale Stieren keuring, schrijft ons de Rijksveeteelt- consulent, Ir. L. de Vries: De gewoonte getrouw willen wij de aandacht van belanghebbenden en be langstellenden vestigen op de a.s. Cen- tale Stierenk :uring te Alkmaar, een der belangrijkste gebeurtenissen voor de Noordhollandse rundveefokkers, welke dit jaar wederom in de Berger hout zal worden gehouden. De Centrale keuring is het sluitstuk van de plaatselijke voorkeuringen, wel ke kortelings zijn beëindigd en onge veer 4 weken in ber'ag hebben gen-o men. Op deze plaatselijke keuringen zijn dit paar 1006 stieren beoordeeld, waarvan in het Ned. Rundvee Stam boek (N.R.S.) zijn ingeschreven 155 1- jarige en 112 2-jarige) in het N.H. re gister 407. Voor inzending naar de Centrale keu ring zijn 127 stieren aangewezen, te we ten 73 één-jarigen, 31 twee-jarigen, 15 drie-jarigen en 8 oudere. Dit zijn van elke leeftijdsrubriek de beste exempla ren. Deze jaarlijkse expositie is onmis baar voor de fokkers alsmede voor de leiding van de fokkerij. Het peil toch van de fokkerij in een bepaald gebied, is voor een niet onbelangrijk deel af hankelijk van de kwaliteit der gebruik te stieren, alsmede van de kwaliteit der stiermoeders. Het aantal stieren dat dit jaar ter keuring is aangeboden, is geringer ge- stamboek bij de koeien, preferent, rijkspremie bij dë stieren. Aan de hand van deze gegevens zijn deskundige kopers in staat zich enigs zins een oordeel te vormen omtrent de vermoedelijke fokwaarde. Wij schrijven „enigszins" omdat er voor een zo goed mogelijke beoordeling der vermoede lijke fokwaarde meer is dan enkel de stier zelf en zijn gegevens in de cata logus. De behandeling hierVan leent zich niet voor een kort artikeltje. Van de keuze van, de. stier hangt uitermate véél af, de praktijk weet dat uit er varing. Deze ervaring heeft wel ge leerd, dat het niet zo moeilijk is een veebeslag, dat in veel opzichten nog te wensen overlaat, te verbeteren, maar veel moeilijker is het een in kwaliteit (productie en exterieur) goed tot zeer goed veebeslag op peil te houden en zo mogelijk nog te verbeteren. T j alle middelen die we bezitten ora de kwaliteit van onze veestapel te ver beteren, dienen we aan de melkcontro- le en de uitkomsten daarvan wel een zeer hoge waarde toe te kennen. Voor het grootste deel der N.H. veehouders vormt het melkgeld de voornaamste bron van inkomsten. In vele^. streken en in zeer vele bedrijven is het mo gelijk en noodzakelijk de productiviteit nog belangrijk te verhogen. In vele landen is belangstelling voor ons zwartbont fokvee. Over het alge meen worden zeer hoge eisen gesteld aan de meikrijkheid. De Noordholland se fokkers hebben geprobeerd de meik rijkheid zoveel mogelijk vast te hou den alhoewel moet worden toegegeven, dat zowel aan de vetgehalte-verhoging en het iets meer gesloten type een of fer is gebracht ten koste der meikrijk heid. Dat neemt niet weg, dat deson danks het Noordhollands zwartbont stamboekvee nog tof het melkrijkste van de zwartbonten in Nederland be hoort. Prof. Reimers, hoogleraar te Stellen- bosch (Zuid-Afrika) heeft in gezel schap van de secretaris van de Fries land Cattle Brèeders Assosiation in '47 een studiereis door ons land gemaakt en naar aanleiding daarvan in een rapport omtrent Noordholland o.m. me degedeeld: „Terugdenkend aan de da gen dat R. in Alkmaar als jurylid op trad, is het bijna wat verwonderlijk, det deze eigenlijk wat verfijnde stieren die er toen ook waren, toch voortdu rend uitstekende dochters voortbrengen met veel melk, goede bouw, die iets aan de fijne kant is en goed melktype, terwijl de zoons van zulke stieren vaak tot de middelmaat behoren"„de melkproductie van veel koeien van de goede Noordhollandse fokkers was ze ker hoger dan in Friesland, al was in verschillende stapels 't vetgehalte wat lager.". Het aantal R(ijks) P(remie) stieren dat op dè C.S.K. te Alkmaar komt be draagt 59. Wat de afstamming via vaderszijde betreft, treedt de nafok van de pref. Old. Adema sterk op de voorgrond. Van Old. Adema zelf komen 27 zoons op de keuring, waarvan 11 een-jarige, 5 twee-jarige, 6 driejarige en 5 oudere. Van zijn zoons komt Dina Lindbergh Adema iet 22 stuks, Adema 7 van de Woudhoeve met 7 1-jarige zoons, Trui's Adema 73, Adema's Verwachting met 4 eïi Martinus Adema met 5 stuks. De Fransstam is sterk in de minderheid gedrukt en bepaalde op de voorgrond tredende vaderdieren zijn er niet bij. Het FrieSe Adema 197 bloed is via zeer verschillende vaderdieren ongeveer even sterk vertegenwoordigd als het Frans-bloed. Ieder die belang stelt in de Noordhol landse rundveefokkerij verzqime niet 23 April a.s. naar Alkmaar te komen, men. (Van onze Randers-correspondent) Het is AFC gelukt in deze beker wedstrijd revanche te nemen op d« laatste nederlaag in de competitie ge leden tegen de Randers, en laten wij direct zeggen verdiend. Vanaf deze plaats een compliment aan beide ploegen voor de sportieve manier waarop deze derby weer ge speeld werd, waarin bleek dat de ze nuwen beide ploegen nogal parten speelden. Langzamerhand werd AFC echter sterker, maar zij wist die meerder heid niet in een doelpunt om te zetten. Doch ook de Randers zitten niet stil en mét verre trappen zet Schot, die 'n goede partij speelde zijn voorhoede aan het werk. maar aan beide zijden blijven voor de rust doelpunten uit. Na de rust werd er van beide kan ten npg een schepje opgegooid, maar geleidelijk aan neemt AFC het heft geheel in handen en worden de Ran ders een gehele periode volkomen overspeeld. Vast besloten om de laat ste nederlaag te wreken zwoegt geheel AFC en wordt aanval op aanval op.de Randers-veste ondernomen, maar de verdediging der Randers draait op volle toeren en geeft voorlopig geen krimp. Maar .dan pl.m. 15 minuten voor het einde als de scheidsrechter die zwak leidde, een handsbal van een der backs van de Randers over hat hoofd ziet, waardoor AFC een penalty wordt onthouden, scoort Heinis het zo zeer verdiende doelpunt. Randers trekt dan geheel ten aanval waardoor nóg een paar gevaarlijke ogenblikken vobr het doel van AFC ontstaan, maar ge doelpunt wordt er niet. De nieuw geopende en- heropende zaken verrijzen in Alkmaar nog wel niet als paddenstoelen uit de grond, maar ondanks de moeilijkheden van her- en wederopbouw kunnen wij re gelmatig mededeling doen dat een on dernemend middenstander zijn zaak heeft uitgebreid of een nieuw aanzicht heeft gegeven. Zaterdagmiddag open de de heer de Munk in de Zilverstraat een lederhandel. Voorheen werd in dit pand een winkel in kruidenierswaren gedreven en thans staan in deze zaak grotendeels allerlei luxe damestassen en actetassen geëtaleerd die door de heer de Munk op zijn bedrijf worden vervaardigd. Hedenmiddag opent de heer Koppen op het Ritsevoort een winkel in sani tair enkele meters vanaf zijn vroegere zaak in deze branche. Die zaak was echter te klein geworden zodat de heer Koppen naar uitbreiding zocht en deze vond in de voormalige schilderswinkel van de firma de Munk. De heer Koppen vertelde ons dat de aanvoer in zijn branche nog vrij traag geschiedt, doch dat hetgeen hij eta- leert, steeds aan gegadigden zal wor den verkocht en niet bedoeld is als décoratie. Een bijzonderheid was wel' de Hema-patent centrale verwarming, die met gas wordt gestookt en zeer voordelig blijkt te zijn. Wij wensen de heren Tom de Munk en Koppen succes in hun nieuwe zaken. Ruim vierhonderd Alkmaarse school kinderen hebben gistermorgen in het Gulden Vlies gezien, hoe Indonesië leeft en werkt. De heer J. W. van Eek, ambtenaar van het ministerie van Overzese gebiedsdelen, was met zijn smalfilmprojector naar Alkmaar geko men om de schooljeugd de filmu „In donesië werkt weer" voor te zetten. Deze film die onder auspiciën van de afdeling Cultureel Contact van het ministerie, overal in het land ver toond wordt, heeft tot doel bij ons. Nederlanders, meer begrip bij te brengen over Indonesië, aan welk be grip nog wel eens het een en ander ontbreekt. fJiet alleen voor de school jeugd wordt Indonesië werkt weer'' gedraaid, maar des avonds ook voor jeugdorganisaties en b.v. voor- Nuts- departementen. De honderden Alkmaarse scholieren hebben eenuitstekende indruk gekre gen van veel, wat er in het land aan de evenaar omgaat, zowel wat betreft leven en streven der bewoners, als oude culturele en rituele gebruiken, en daarmee hun kennis van onze over zeese gebiedsdelen weer op een aan trekkelijke wijze uitgebreid. 100 cm breed Maandagmiddag werd de gebruike lijke controle op het reddingsmateriaal gehouden en natuurlijk ontbraken weer de nodige haken terwijl op meerdere plaatsen het materiaal defect was. Het schijnt voor "onze stadsjeugd te verlei delijk te zijn het reddingsmateriaal on gemoeid te laten. Dinsdagmiddag vond op de Kenne- merstraatweg een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door een dame, en een motorrijder. De da me gjng richting Heiloo en wilde de Emmastraat in rijden. Hiertoe had zij 30 meter voor deze straat haar rich tingaanwijzer uitgestoken. Aan enkele wagens verleende zij eerst voorrang doch merkte een achter haar rijdende motorrijder niet of te laat op. De mo torrijder week nog zo veel mogelijk naar links uit doch kon een botsing niet vermijden. De man sloeg over de kop en bekwam meerdere ernstige schaafwonden. Hij werd door de politie naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd. Ook de au' - en motor beliep'" ernstige schade. „Let maar eens goed en holletjes als Jullie in Ik durf te wedden, dat wat dingen zult zien, dit merkzame wandelaars o dat ze er niet op letten!" Met die woorden meester een aandachtig uiteenzetting gedurende uurtje op Zaterdag, het uurtje dat de klas ke „meester" dan uit een sp voorlas, of vertelde. Thai een uurtje de natuu kinderen ontsluierd. En den, om in het bos goed i klonken nog lang na in Piet. Jan en Henk, die sloten 's middags de proe te nemen. Klokslag twee uur trol waarts, ieder gewapend m ken bus, waarin voorlopi jes en snoepjes voor i geborgen waren. Eenmaal in het bos gekomen spraken ze af zo min mogelijk lawaai te maken en alleen maar hun ogen de kost te ge ven. En inderdaad, zij ontdekten meer. gaten en holen dan ze aanvan kelijk gedacht hadden, i Vol aandacht begonnen zij telkens met een on derzoek, maar nergens zagen zij sporen van bewoning. Na de zo veelste teleurstelling riep Jan: „Gelukkig dat we iets te snoepen heb- ben, anders zou het een saaie boel zijn!" iiü Een por van Piet en een „Stil toch" deed hem zwijge ge meters afstand zagen ze slank beestje een hoi insct ging zo snel dat ze slechts met witte flits zagen. Dood: ze kijken. Plotseling vlogen andere uitgangen twee dod schrikte konijnen te vdtorsch verschillende richtingen het kozen. En' de speurende jo: gen duidelijk dat één van de achtervolgd werd door zijn and: de wezel. Maar de diei zo uit het gezicht verdwenei wel, dat meester gelijk had!' de Pjet. „Kom mee, dan verder. Maar stil, anders vei de( „holbewoners" misschien". Langzaam dwaalden de d) den verder tot Henk int vriendjes bij de arm pakte, in de verte en ja. ineens zag alle drie: een man lag geknic voet van een oude boom. N zagen zij hoe hij behoedzaam uit het donkere gat, tussen d( terugtrok. Piet had Henk en achter wat struiken getrokker Door een Mulo-scholier in 1 der wordt een correspondent: gezocht. Hij is 13 jaar, zit in c klas en houdt veel van sport, ballen en zwemmen. Welke s jongen in Noord-Holland wil i corresponderen? Henny Helder in Alkmaar ook om een correspondentii maar speciaal in Den Helder, tijd is dertien jaar en het ad ceumstraat 49, Alkmaar. Kon ters", klim maar in de pen ei naar de „Kaasstad!" Beppie Stompedissel, in Den zoekt een correspondentie-vrit tje in Alkmaar. Beppie is twa; zit in de vijfde klas en houdt r zwemmen en zingen. Haai- ad Dahliastraat 18, Tuindorp, Den -Annie Kuyl, Alkmaarseweg 2 een r.k. correspondentie-vriem in Noord-Holland. De leeftijd is Annie Verhagc, DahliastrSat l Kelder wil graag met een Noo landse padvindster correspondei nie is twaalf jaar en zit in de i Voor Tinie Lotterman in Hee wordt een correspondentie-vriei tje gezocht. Tinie is 14 jaar ou< van school af. Zij houdt veel v; duren en naaien. Het was een staaltje van de koppen der kranten prakten e inrichting beschikten brachten fraaie particiërshuis op de Prir Heel Nederland sprak over j buitenlandse pers wijdde er aan Wen twee dagen na de misdaad medicus gearresteerd werd en ii De krantenjongens riepen het rumoer uit, de dreunende rotati edities en de straatverkoop bere „WIE VERMOORD1 de Srote puzzle, wel meest fantastische antwoorden Honderden brieven, waarondei het hoofdbureau van politie on werden bleken alle daarin geda °P te leveren.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2