300 MILLIOEN VOOR WONINGBOUW Gaat ook Prinses Margaret Rose zich verloven? Het incident te - Djogja Dertig doden bij vliegramp op „Shannon" DoodewJag 15 AprI 1946 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 89 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwe minister voorspelt 30.000 huizen per jaar Senaat schenkt mr. In 'tVeldt vertrouwen IN AANMELDING NATIONALE RESERVE WAPENSTILSTAND COSTA RICA? Moordenaar van A. M. de Jong door Spanje ui Nog geen uitspraak in zaak-Rauter Doodstraf in Engeland afgeschaft Keres—Smyslov. remise Nieuwe Bonnen WEERBERICHT BUREAU ADMINISTRATIE Voordgm 9 Telefoon 3920 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. (Van onze parlementaire redacteur). Er zal in ons land in 1948 1050 millioen gulden aan de wederopbouw worden besteed, 300 millioen daarvan is bestemd voor woningbouw en 34 millioen voor de herbouw van boerderijen. De verdeling van het res terende bedrag is nog niet definitief vastgesteld. Het ontwerp van een nieuwe financieringsregeling voor de wederopbouw zal het departement deze week verlaten en verwacht mag worden, dat de regeling over een maand kan worden vastgesteld. De nieuwe regeling voor de financiering van de wederopbouw van boerderijen kan eveneens binnenkort tegemoet worden gezien. De nog bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde wets ontwerpen tot wijziging der woning-wet en tot regeling van de weder opbouw zullen worden ingetrokken en vervangen door één wetsvoorstel, waarin de decentralisatiegedachte meer recht zal wedervaren en dat hopenlijk nog vóór de verkiezingen bij de Staten-Genejaal zal kunnen worden ingediend. Ziehier enkele belangrijke punten uit de rede van meer dan twee uur, waarmee de nieuwe minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. In 't Veldt, gistermiddag de be groting van zijn departement in de Eerste Kamer verdedigd' héfeft. Zonder twijfel een doorwrocht betoog, waar mee dé nieuwe bewindsman het ver trouwen dezer Kamer, waarvan hij zelf sinds 1937 deel heeft uitgemaakt, een degelijke basis heeft gegeven. De oud-senator bleek zich achter de regeringstafel alleszins thuis te voelen. Als Kamerlid had hij de reputatie een wat saai spreker te zijn, mede door zijn gewoonte om zijn radevoeringen voor te lezen. Als minister schijnt hij die reputatie niet te willen voortzet ten: hij sprak vlot en vrij van het pa pier en toonde bovendien, reeds op merkelijk goed thuis te zijn in de za ken van het toch nog pas zo kort door hem beheerde departement. HIJ KENT DE WONINGNOOD. De menselijke noot heeft in deze re devoering ook geenszins ontbroken. De ervaringen, die mr. In 't Veld als burgemeester met de woningnood heeft opgedaan, zijn voor hem de voornaamste aanleiding geweest om zich aan zijn nieuwe taak te wij den, zo gaf hij te kennen. Een taak, waarvan hij zich de zwaarte terdege bewust is, maar waarvan hij het beste hoopt te maken. Men weet, dat de minister een open oog heeft voor de noodzakelijke decen tralisatie. Daarvan 'heeft hij ook, thans blijk gegeven, maar aan de andere kant heeft hij de verwijten als zou er tot dusverre te weinig gebeurd zijn, van de hand gewezen. Dat het ambtelijke apparaat de nei ging tot 'perfectionisme en bureaucra tie 'Vertoont, wilde de minister overi gens niet ontkennen. Hij achtte het evenwel verklaarbaar uit de aard van* de Westerse mens, die een eenmaal begonnen taak nu eenmaal graag zelf tot het einde toe uitvoert. In het bouwplan voor 1948 is reeds volledig rekening gehouden met de werking van het Marshall-plan. Het in vesteren van me^r gelden is onmogelijk gebleken, zowel uit hoofde van het gebrek aan materialen en -arbeids krachten als om een inflatoire werking tegen te gaan. - Voor de verdeling van het bouw volume over de gemeenten zal een commissie in het leven worden geroe pen, die de minister zal hebben te ad viseren. 30.000 WONINGEN EN MONTAGEBOTJW. De gewone bouw zal het in de ko mende jaren wel niet verder brengen dan 30.000 huizen per jaar. In de pe riode van 1950 tot 1960 zal daar een evengrote hoeveelheid montagewo ningen aan moeten worden toegevoegd. De aanmaak van montagewoningen begint thans op gang te komen. Op het ogenblik zijn 269 montagewoningen gereed, 2200 in voorbereiding en over 4680 is overeenstemming bereikt. Ver wacht wordt, dat in 1949 10.000 mon tagewoningen kunnen worden afgele verd, die nodig zijn om het voor dat jaar geraamde minimum van 37.000 woningen te bereiken. Een moeilijk heid die zich hier voordoet, is de gro te hoeveelheid cement, die bij monta- gebouw verwerkt' moet worden. Per woning bedraagt dit liefst tien tot twaalf ton! Waarbij men bedenke, dat Nederland slechs voor 50 pet. in de behoefte aan cement jelf kan voor zien. De rest moet uit Duitsland ko men, dat ons in dat opzicht zeer te leurstelt en uit België, dat daarvoor echter betaling in dollars en ponden verlangt..Op dit punt schijnt de'B^ne- lujfgedachte nog wel wat te moeten doorwerken. Wat de bouw van gewone woningen betreft, op 1 Januari van dit jaar waren er 40.000 in aanbouw en de mi- nister' hoopt, dat daarvan 30.000 in dit jaar gereed zullen komen. Vele detailpunten moeten we verder laten rusten. Slechts zü| vermeld, dat de minster tot slot van® zijn betoog meedeelde niet onder zijn taak gebtikt te gaan, omdat hij zich gedragen weet door zijn ambtenaren, de besturen van provincies en gemeenten, door de krachten van het vrije bedrijf, waar mee hij reeds vruchtdragend overleg heeft gepleegd en niet in de laatste plaats door het vertrouwen dezer Ka mer. Die daarop antwoordde door z.h.st. haar goedkeuring aan de begro ting te hechten. Op Maandag 19 April a.s. zal in alle gemeenten de aanmelding voor toetre ding tot de Nationale Reserve worden opengesteld. Er zullen invulformulieren worden uitgereikt alsmede lijsten waar op de voorwaarden voor de aanmelding zijn vermeld. Bij de aanmelding zal men zich door ondertekening van het formulier onder meer bereid verklaren om regelmatig zonder vergoeding gedurende de avond uren en/of op Zaterdagmiddag aan oefeningen deel te nemen, tot een maxi mum van 300 uren per jaar, waar onder mede begrepen de grote oefenin gen, waarvoor wel vergoeding wordt verstrekt. Verder zal men zich op de voorlopige bekendgemaakte voorwaar den bereid verklaren een verbintenis aan te gaan voor onbepaalde tijd, het zij uitsluitend voor handhaving van orde en rust, of tevens voor optreden tegen een buitenlandse vijand. Volgens Robert Lovett, waarnemend minister van buitenlandse zaken der V.S., hebben beide partijen in de bur geroorlog in Costa Rica een bevel tot het staken van 't vuren uitgevaardigd, teneinde een wapenstilstand tot stand te brengen. Uit berichten, die Dinsdag avond te Washington werden ontvan gen bleek, aldus Lovett, dat het bevel werd opgevolgd. Hij zeide verder, dat de Amerikaanse ambassade te San Jose, de hoofdstad van Costa Rica," berichtte, dat slechts hier en .daar gevochten werd tussen de rechtse1 opstandelingen en re geringstroepen, die blijkbaar het bevel nog niet ontvangen hadden. PRESIDENT ROOSEVELT GEëERD. Mevrouw Roosevelt en Koning George van Engeland voor het standbeeld van President F. D. Roosevelt, dat dezer dagen te Londen onthuld werd. Vijf baby-olifanten voor Strassburger Het s:s. „Sheringhan." van de firma Hudig 'en Pieters van de geregelde dienst HarwichRotterdam bracht gis teren het eerste transport circusolifan ten na de bevrijding ons land binnen. Rustig stonden de in Ceylon geboren dikhuiden tussendeks in aen donker, af geschoten hoekje, maar wie te dicht in de buurt kwam kreeg een streling met het staartpluimpje in het gelaat. Om kwart over acht stapten ze van boord, de vierjarige Banda voorop, ge volgd door de een jaar jongere Shan- dro en Mai, Jaen en Blackey, die ieder maar twee lentes teilen, drie mannetjes en twee vrouwtjes. Rustig sjokten ze over de extra zware loopplanken van hetdek af de kade op, een levende ketting, de slurf om het staartje van de voorafgaande geslingerBuiten de poort wachtte een grote truc voor „vee en vleesvervoer". De oudste van het vijftal gaf daar eerst een hoogstandje weg en liet zich toen gewillig in de wagen brengen. De anderen volgden toen vanzelf. Geruchten rond Deense Prins Van onze Londense correspondent) In het middelpunt der belapgstelling van publiek en pers staat hier op 't ogenblik de 27wjarige Prins George van Denemarken, die sinds kórt als militair attaché bij de Deense am bassade te" Londen werkzaam is. Dezer dagen werd hjj bestormd door verslaggevers naar aanleiding van 'n bericht in de New York Times, dat „ophanden zijnde verloving" aankondigde met ^Prinses Margaret, de jongste dochter van het Britse koningspaar. Volgens dit over het algemeen zeer wel ingelichte' Ame rikaanse blad zou men met de offici ële aankondiging wachten tot na Margaret's 18e verjaardag op 21 Augustus A.S. Gekleed in een geruit sportjasje en grijze flanellen broek ontving de Prins de pers, in zijn werkkamer in de Deen se ambassade in Pont Street. Tegen over hem zat zijn blonde Deense se cretaresse. Glimlachend over deze steeds hardnekkiger wordende geruch ten in de Amerikaanse pers, deelde hij ons mede dat hoewel hij zeer goede vrienden met de Prinses was, er van een romance geen sprake was. „Maak toch eens een eind aan die praatjes over Prinses Margaret en mij", ver zocht hij, „er is heus niets van waar". Maar ook in Londen begint men aandacht te schenken aan de mogelijk heid van een dergelijke verloving. Men is nog niet vergeten hoe precies een jaar geleden een eensluidend New York Timés-bericht omtrent de „spoe dige verloving van Prinses Elizabeth en luitenant Philip" eveneens weken lang werd' tegengesproken. Kort na Prins George's aankomst te Londen Voor het Koninklijk huwelijk in November j.L werd zijn naam hier a) aan die van Prinses Margaret ge koppeld toen men merkte dat hij tij dens het „bruidsmeisjesbal" in een der West End clubs vrijwel uitsluitend met haar danste. Toen hij dan ook in Fe bruari naar gezegd op eigen ver zoek plaatsing naar Londen aan vroeg als militair attaché, waren de geruchten niet meer van de lucht. De Prins, dié in uiterlijk veel aan luite nant Philip doet denken, is een veel vuldig gast in Buckingham Palace. Hij is bijzonder gezien bij de gehele Ko ninklijke familie, vooral bij de oude Queen Mary. Hij woont in een klein, bescheiden hotel vlak bij zijn kantoor Gedurende de oorlog nam hij actief deel aan de ondergrondse beweging in Denemarken, (Nadruk verboden). De moordenaar van A. M. de Jong, de ex-S.S.'er van Gogh, arriveerde Dinsdagavond,onder begeleiding van de politie-attaché, de heer Spijker uit Parijs, per K.L.M.-toestei op Schip hol. De wachtende mannen van de Rijksrecherche namen de arrestant over, en deze werd zwaar geboeid naar het Huis van Bewaring te Am sterdam overgebracht. De ex-S.S.'er, die in Spanje was opgespoord, is op verzoek van de Nederlandse justitie, na veel formaliteiten, aan ons l&nd uitgeleverd. Van Gogh heeft in samenwerking met Bernhard, die reeds eerder gear resteerd werd, op Maandagavond 18 October 1943 op laaghartige wijze A. M. de Jong in zijn villa te Laren vermoord. Zij gaven vo'or van de luchtbescherming te zijn, en kwamen controleren, omdat er ergens licht uitstraalde. Nadat de Jong de twee mannen in zgn woning had gelaten, vriendelijk had ontvangen en be dankt voor hun waarschuwing, dat er licjit uitstraalde, wilde hij hen weer uitlaten. In de gang echter trokken zij hun revolvers en vuurden enkele schoten op de Jong af en ver dwenen haastig in het duister. Deze Silbertanne-moord geschiedde onder de supervisie van de chef van. de Sipo te Amsterdam, de beruchte Willy Lages. Officieel wordt medegedeeld, dat de Nederlandse regering volledig in stemt met het standpunt, dat door de Nederlands-Indische regering tegenover de demonstraties en de be handeling der Nederlandse delegatie bjj aankomst te Djogja werd ingeno men, zoals reeds uit het communiqué der Nederlands-Indische regering is gebleken. De Nederlandse en Nederlands-In dische regeringen plegen overleg over de vraag of de Nederlandse delegatie uit Djogja hehoort te wor den teruggeroepen. INCIDENT GESLOTEN Te Djokja is van gezaghebbende zijde aan Aneta meegedeeld, dat naar het oordeel van de Nederlandse delegatie het incident bij de aankomst der dele gatie als gesloten kan worden be schouwd. In verband met het commu niqué van de Nederlandsindische rege ring is echter aan de voorzitter van de commissie voor goede diensten mee- 'gedeeld, dat geen officiële besprekingen zullen worden gêvqerd alvorens de Ne derlandse delegatie daartoe door de luitenant-gouverneur-geneiraal gemachtigd. wordt Onderzoek wordt heropend Voor de voorlopige uitspraak in de zaak tegen de Hoehere S.S und Poli- zeifuehrer, Hans Albln Rauter, be stond van de zijde van het publiek niet zoveel belangstelling als gedu rende de drie dagen van het onder zoek Vele stoelen bleven onbezet en ook op de bovengalerij was ditmaal geen publiek aanwezig. Nadat de zitting geopend was, deeled de president Jhr. van Meeuwen mede, dat het Hof tijdens de be raadslagingen tot de conclusie geko men was, dat het onderzoek in de zaak-Rauter onvolledig was geweest. Aangezien de verdediger van ver dachte, mr. K. van Ryckevorsel, door dringende werkzaamheden te Am sterdam verHinderd was vandaag aanwezig te zijn, werd de heropening van het onderzoek bepaald op Don derdag 22 April. Dan zullen worden voorgelezen een fotocopie van een brief van Rauter aan de Reichsfilh- rer S.S., Himmler van 7 October 1942, een brief van ir. S. L. Louwes, die na het onderzoek het Hof bereikt heeft, een brief van Rauter d.d. 30-7- 1944 aan de burgemeester van Be- verwijk en verschillende andere be scheiden uit het proces-verbaal. De president wendde zich vervol gens tot de aanwezige journalisten en verklaarde, dat het Hof klachten be reikt hadden over een zodanig verslag van het pleidooi van mr. Van Rijcke- vorsel in enkele bladen, dat daardoor „het publiek in sommige gevallen de indruk gevestigd werd, dat de verde diger in ongepaste bewoordingen en op een on-Nederlandse wijze zijn taak zou hebben vervuld. Deze opvat ting is niet de mening yan het Hof, zei de president en hij verklaarde ver der, dat het Hof met waardering het pleidooi van mr. Van Ryckvorsèl had aangehoord. De president hoopte, .dat de pers alsnog een middel zou vinden om de mening van het Hof naar vo- 'ren te brengen. Naar wij van doorgaans gfeed inge lichte zijde vernemen zal het Hof zich bevoegd verklaren Rauter te berech ten.- O Constellation bij landing in brand gevlogen Een Constellation van de Pan Ameri- cain Airways, de „Empress of tbe Skies", onderweg van KaratsJi naar New York, tijdens een vlucht om de wereld, Is hedenmorgen om vier uur op de hoofdlandingsbaan van het vliegveld Shannon verongelukt. Het toestel raakte tijdens de landings manoeuvre een obstakel ongeveer twee km van de hoofdgebouwen en vloog onmiddellijk in brand. Aan boord oe- vonden zich 21 passagiers en tien leden der bemanning, die allen op één na werden gedood. De enige overlevende is Mark Worst. Zijn echtgenote stond op hél vliegveld op hem te wachten en zag het onge luk gebeuren. Zij kreeg eerst te horen, dat er geen overlevenden waren, Doch enkele minuten later kon men haar vertellen, dat haar echtgenoot alleen het er levend had afgebracht. Het vliegtuig verongelukte op een afstand van ongeveer 250 meter van het einde van de landingsbaan. Vol gens een controle-ambtenaar .van het •vliegveld kwam er omstreeks de tijd van het ongeluk mist opzetten doch het zicht was nog goed. Engeland zal de doodstraf wegens moord voor vijf jaar afschaffen. Het Lagerhuis heeft Woensdagavond een daartoe strekkend wetsontwerp, waar in dit experiment is vervat, met 245 tegen 222 stemmen aangenomen. Op het ogenblik zijn er t,wee personen in Engeland die ter dood veroordeeld zijn. Dit jaar zijn drie personen we gens moord terechtgesteld, terwijl aan een twaalftal ter dood veroordeelden gratie is verleend. De partij KeresSmyslov uit de twaalfde ronde, die Dinsdag na 43 zetten werd afgebroken, eindigde na zorgvuldige analyse zonder verder te spelen in remise. De stand luidt thans: Botwinnik 7 uit 9, Keres en Smyslov 5V4 uit 10, Reshevsky 4% uit 9, Euwe 1% uit 10. Voor het tijdvak van 18 April t/m 1 Mei 1948 geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804 328 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t/m 24 April). 324 Algemeen 200 gram brood of 400 gram roggebrood (gel dig t/m .24 April). 325 Algemeen 400 gram brood of 1 rants, gebak. 326 Algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel. 327 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 grSm jam, stroop enz. of 750 gram ver snaperingen. 328 Algemeen 1 ei. 329 Algemeen 375 gram zachte zeep plus 125 gram soda. 315 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 24 April). 318 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 24 April). BONKAARTEN KD, KE 804 823 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 24 April). 824 Algemeen 200 gram brood of 400 gram roggebrood (gel dig t/m 24 April). .825 Algemeen '400 gram brood of 1 rants, gebak. 826'Algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbis cuits. 827 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram ver snaperingen. 828 Algemeen 1 ei. 829 Algemeen 750 gram zachte zeep plus 250 gram soda. 813 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 24 April). 818 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbis- t cuits. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KA ABTEN ENZ. QA, QB, QC 802 37, 38, 41 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. 39 Versnapering 200 gr. versnaperin- gen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 43 Versnapering 100 gr. versnaperin gen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 April worden gebruikt. Niet-aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden: de bonnen 272, 274, 275, 774 en 775 melk; 280, 281, 282, 287, 784, 786 en 787 reserve; 790 en 791 algemeen. Geheime wapenvoorraden in Italië In deze laatste week voor de alge mene verkiezingen zoekt de Italiaan se politie met verdubbelde flver naar geheime wapenvoorraden.* By ver schillende speurtochten in onder scheidene streken van Italië zijn antitank-kanonnen, machinegeweren, mortieren, ammunitie, brandbommen en vlammenwerpers te voorschijn ge bracht. In een landkapelletje bij No- vara in Noordoost-Italië vond men acht anti-tankkanonnen, een mortier en vijf machinegeweren. Ook werden voorraden ontdekt in de Arno-vallel, het berggebied van de Apenflnnen, te Cremona, Arezzo en vele andere plaatsen, aldus heeft de Italiaanse radio medegedeeld. Aston Villa naar ons land - Het Haagse comité voor sportuit- wisseling Den Haag-Birmingham voert reeds geruime tijd onderhandelingen met een comité te Birmingham om ook de voetbalsport in deze uitwisseling opgenomen te krijgen. Men is thans zover, dat het comité te Birmingham de bekende eerste divisie profclub Aston Villa bereid heeft gevonden na afloop van het Engelse seizoen, dus omstreeks de tweede week van Mei voor een tiental dagen naar Den Haag te komen. Het ligt in de bedoeling dat Aston Villa een wedstrijd in Den Haag tegen een Haags elftal zal spe len en verder nog twee wedstrijden, welke door de KNVB zouden worden georganiseerd vermoedelijk te Rotter dam en Amsterdam tegen stedelijke of zwaluwen elftallen. Weersverwachting, geldig tot he denavond: RUSTIG WEER. Voor het Noordelijk gedeelte van het land: zwaar bewolkt met op klaringen, doch overwegend droog weer met matige wind tus sen West en Noord. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Voor het overige gedeelte van het land: droog weer met weinig wind. Minder bewolking dan gis teren en iets zachter.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1