Russen plunderden militaire trein DRIE BEESTMENSEN HOREN DOODSTRAF EISEN Tuinder dobbert tussen hoop en vrees DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ook Amerikaanse voertuigen bij Weenen onder controle Vierkante stuivertje afgeschaft ABDOELKADIR brengt verslag uit over Djogja-incident Kraak, Rijvers en deVroet in Beneluxteam De terugkomst van Prins en Prinses GENERAAL FOULKES BEZOEKT ONS LAND Gruwelen uit de Hel van Amersfoort Hyacinthen in volle bloei Overschot van 200 000 ton groenten en fruit WEERBERICHT Kraak en Schijvenaar volkomen fit Veldslag bij Haifa? BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma 16 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l45s,e Ja,,rg"ni! No'90 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden t 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Sovjet-tooepen hebben een Ame- -Ihaanse militaire trein, die in Januari Hongaarse repatrianten uit Duitsland naar Hongarije vervoer de, „geplunderd", aldus wordt in een Amerikaans memorandum ver klaard. De trein vervoerde 488 Hongaarse repatrianten onder Amerikaans ge leide en vertrok op 21 Januari 1948 uit Duitsland naar Hongarije. Toen de trein twee dagen later de Hon gaarse grens bereikte, aldus het me morandum, gelastte het hoofd van de Hongaarse grenspolitie, majoor Arno Razo, de Amerikanen hun wa pens achter te laten alvorens de trein naar zijn bestemming zou doorreizen. De Amerikanen voldeden aan dit verzoek. Twintig minuten later zou de treincommandant het bevel gekre gen hebben, dat de Amerikanen de trein moesten verlaten. Hij kreeg te horen, dat het Amerikaanse gezant schap te Boedapest de Amerikanen niet toestond Hongarije binnen te gaan. De treincommandant kreeg geen toestemming om zich persoon lijk telefonisch met het gezantschap in verbinding te stellen. Na een langdurige inspectie door de Hongaarse politie, zo vervolgt het memorandum, ging de trein, terwijl het Amerikaanse geleide aan de grens stond. Toen de trein op 25 Januari terugkwam, stopte een Sov jet-Russische troepentrein met onge veer 1.000 man, die op weg was naar het Oosten, naast de trein, waarop „de Sovjet-militairen de Amerikaan se trein onmiddellijk begonnen te plunderen". Op dezelfde dag verliet de lege Amerikaanse trein de Hongaarse grensplaats, zo besluit het memoran dum. SOVJET-CONTROLE. Donderdag zijn de Sovjet-autoritei ten begonnen bij Wenen maatregelen ter beperking van het verkeer op Amerikaanse voertuigen toe te pas sen. Een aantal leden van het Ame rikaanse militaire personeel werden op weg van Wenen naar het Ameri- De Eerste Kamer heeft na enige dis cussie het wetsontwerp inzake een nieuwe regeling van het Nederlandse muntwezen (Muntwet 1948) zonder hoofdelijke stemmen goedgekeurd. Dit wetsontwerp strekt ter vervan- gang van de muntwet 1901. Het bevat een aantal nieuwe bepalingen voor de samenstelling der toekomstige munt- circulatie en beoogt tevens het in vele opzichten verouderde systeem van be palingen, waarop het Nederlandse muntwezen krachtens de Muntwet 1901 is gegrondvest, te vervangen door een stelsel, dat meer in overeenstemming is met de huidige verhoudingen en met de opvattingen, welke op het gebied van het muntwezen thans worden gehul digd. De regering acht het stelsel van de gouden standaard, voor zover dit in de Muntwet 1901 is verankerd, niet langer met de huidige practijk in overeen stemming. In het ontwerp wordt met dit stelsel dan ook gebroken. De gouden standaardmunten van tien en vijf gul den, die de facto reeds sinds jaren niet meer als betaalmiddel dienst deden, zullen thans ook de jure worden afge schaft. De minister van financiën wenst ook ts breken met het instituut der teken- munt door aan de hieronder begrepen munten de ''.oedanigheid van wettig be taalmiddel tot ieder bedrag te ontne men en deze munt terug te brengen tot d" status van pasmunt. Door de afschaffing van de gouden- standaardmunt en de ontneming van het karakter van tekenmunt aan de grove zilveren specie verkrijgen alle Nederlandse munten (behalve de du kaat) de status van pasmunt. Kende de muntwet 1901 twaalf ver schillende munten, het thans aan Je orde zijnde ontwerp voorziet slechts in zeven munten. Dit zijn met de hoedanigheid van wettig betaalmiddel tot beperkt bedrag in zilver: de twee-en-een-halve gul den (rijksdaalder) en de gulden; in nik kel: 't vijf-en-twintig-centst' -k (kwart je) en het tien-centstuk (dubbeltje); in brons: het vijfcentstuk (stuiver) en de cent en zonder de hoedanigheid van dukaat betaalmiddel de gouden Voor de vierkante stuiver komt de rende in de plaats. Het dubbeltje en kwartje zullen van een kartelrand worden voorzien* ie cent en de stuiver" zullen met 'n gladde rand worden uitgevoerd. DE NEDERLANDSE GROENTE- EXPORT NAAR DUITSLAND Naar van Britse zijde wordt mede- gedeeld zijn besprekingen begonnen tussen Nederlandse vertegenwoordi- gers en de Britse en Amerikaanse autoriteiten over de uitvoer naar W - Duitsland van 200.000 ton aan Neder landse groente. kaanse vliegveld bjj Tulln, ongeveer 24 km van Wenen, door Sovjet- schildwachten teruggezonden. De schildwachten eisten inzage van de grijze, door alle bezetttngsmo- gendheden erkende pas. Kort voor het incident werd nog een bus van de Panamerican Airways met passagiers voor het ochtendvliegtuig naar Frankfort en Londen doorgelaten. De manager van de Panamerican Air ways heeft zijn staf gelast op het vliegveld bij Tulln te blijven totdat de Amerikaanse autoriteiten beslo ten hebben wat hun stappen zullen z(jn. In een vergadering van de voorlopige federale regering, die gistermiddag werd gehouden, heeft de voorzitter der Nederlandse delegatie voor de onder handelingen met de Republiek, Raden Widjajo Atmodjo Abdoelkadir,- die 's middags uit Djokja was teruggekeerd, verslag uitgebracht over de gebeurte nissen aldaar. Het verslag had in de eerste plaats betrekking op de onder vonden bejegening der leden en het per soneel der delegatie bij aankomst op het station te Djokjakarta. In de heden te houden voorzetting der vergadering zal de te volgen koers worden vastgesteld, aldus vernam Ane- ta. Het heeft de regering te Batavia ge troffen dat, hoewel was toegezegd, dat de sultan van Djokjakarta een redevoe ring zou houden in verband met de in cidenten, er werd volstaan met het voorlezen ener verklaring, aldus deelde men aan Aneta mede. Bovendien maak te het in regeringskringen een vreem de indruk, dat deze verklaring volgde op een uiteenzetting van het besluit van de heer Koesoema Atmadja inzake diens afwijzend verzoek tot kabinets vorming voor de Negara Pasoendan. Hierin werd immers gewezen op de houding van Koesoema Atmadja, die in de gegeven omstandigheden heeft geweigerd, zich naar Pasoendan te be geven en werd zijn houding vergeleken met die van andere Indonesiërs „die door hun slaafse onderworpenheid zich zelf en hun nageslacht bezoedelen". De inhoud van krantenartikelen en radiouitzendingen uit Djokja, waarin getracht wordt, de gebeurtenissen op het station als begrijpelijk voor te stel len, vestigde niet de indruk, dat de in de officiële verklaring geuite veront schuldiging inderdaad algemeen wordt gemeend, aldus verneemt Aneta. Op 30 Mei zal te Gent, ter gelegen heid van het 600-jarig bestaan van de stad, een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen een Benelux-elftal en een team uit Engeland, nader aan te wijzen, maar waarschijnlijk .Black pool. Drie Nederlandse spelers zullen in het Benelux-elftal worden opge steld, te weten Kraak (Stormvogels) in het doel, De Vroet (Feyenoord) in de middenlinie en Rijvers (NAC) in de voorhoede. Elk bij de FIFA aangesloten land heeft het recht twee scheidsrechters aan te wijzen, die eventueel in aan merking komen om een wedstrijd te leiden van het Olympisch voetbal- tournooi, dat eind Juli begin Augustus te Londen wordt georganiseerd. Naar wij vernemen, heeft de KNVB de heren K. L. van der Meer (Den Haag) en K. Schipper (Groningen) als zo danig aangewezen Te Triëst hebben de Amerikanefi een parade gehouden. De Amerikaanse generaal Bryan F. Moore (links) en de chef van de Engels-Amerikaanse sector In Triëst Airey namen de parade af. Beneden: gemotoriseerde infanterie. Olympische fakkel De Britse kruiser „Liverpool" heeft Maandagmorgen de haven van Portsmouth verlaten met aan boord de fakkels, waarmede het Olympische vuur dat der traditie getrouw op de Olympus in Grie kenland zal worden ontstoken en via een estafette naar het Wembley stadion te Londen zal worden ge bracht. Hier zal het op de ope ningsdag van de Spelen, 29 Juli, arriveren, waar het tijdens de Olympische Spelen zal branden. H. K. H. Prinses Juliana wordt met de prinsesjes hedenmiddag van haar verblijf in Zwitserland terugverwacht op het vliegveld Soesterberg. Prins Bernhard arriveert aanstaande Zater dag op Schiphol. Prins en Prinses zijn voornemens Dinsdag a.s. te Utrecht de ere-promo- tie van mevr. Roosevelt bij te wonen. Bij deze promotie zullen ook ver scheidene leden van het kabinet te genwoordig zijn. Reshevsky ongesteld Wegens ongesteldheid van Reshevs ky, kon zijn partij tegen Paul Keres, vastgesteld voor de 13e ronde giste ren niet doorgaan. De partij SmyslofBotwinnik is by de 41e zet afgebroken in een voor Bot winnik betere stelling. KONING LEOPOLD ANNULEERT PLAATSEN IN VLIEGTUIG NAAR ZWITSERLAND. Naar wij vernemen heeft koning Leopold de voor hem en zijn gevolg be sproken plaatsen in het KLM-toestel naar Zwitserland geannuleerd. Thans is bekend geworden, dat ge neraal Foulkes op Zondag 2 Mei a.s. vergezeld van zfjn echtgenote in Hoek van Holland zal aankomen. Op 3 Mei komt de Canadese generaal naar Wageningen, waar hem de oor konde en bijbehorende gouden medail le zal worden uitgereikt van het ere burgerschap, dat deze stad hem heeft aangeboden. Bij deze gebeurtenis zullen waarschijnlijk ook Prinses Juliana en Prins Bernhard ..anwezig zijn. Op 4 Mei is generaal Foulkes in de Ridderzaal in Den Haag tijdens de of ficiële herdenking, die daar ieder jaar wordt gehouden en op 5 Mei staat de plechtigheid op het Canadese kerkhof op de Holterberg op \et programma. Ook hierbij zal waarschijnlijk het Prin selijk paar aanwezig zijn. Het ligt in het voornemen van gene raal Foulkes om gedurende zijn ver blijf in ons land, waar hij de gast is van de Canade ambassade, enige autotochten te maken langs de wegen, die de bevrijdingslegers in ons land ge gaan zijn. Er staat daarbij dus ook een bezoek aan de Noordelijke provincies op .iet programma. De generaal zal dan via de Afsluitdijk weer naar de Resi dentie terugkeren. Vermoedelijk zal generaal Foulkes een week in ons land verblijven. Hij hoopt ook een kort be zoek aan België te brengen. Ons dagelijks brood Zeer geleidelijk heeft zich de laatste maanden een niet onaanzienlijke ver betering voltrokken in de samenstel ling van ons broodbloem. Thans is door vermindering van het maisper- centage de melange voor de komende periode, welke 18 April a.s. ingaat, vastgesteld op 92 pet. tarwe/rogge (uit- maling 85 pet.) en 8 pet. maisbloem. De tarwe/roggemelange zal voor 75 pet uit tarwe en voor 25 pet. uit rogge bestaan. „Hoe is het mogelijk, dat mensen zich aan dergelijke bestialiteiten heb ben kunnen schuldig maken. Iemand die zoiets doet is geen mens", riep mr. Drabbe, procureur-fiscaal bij 't Bijzonder Gerechtshof te Utrecht, toen hij in zijn requisitoir de dood straf eiste tegen drie kampbewakers uit Amersfoort, die zich aan beest achtige gruwelijkheden op hun slacht offers in het kamp hadden schuldig gemaakt. Zowel de 29-jarige v. d. Neut en de 25-jarige v. Roessel als de 29-jarige Gombert hoorden een lange opsomming van wandaden tegen zich voorlezen en door getuigen bevestigen. Vreselijk schoppen en slaan, hetz.g. robben, besmeuren met faecaliën, on derdompeling van gevangenen in een beerput, hun hoofd in een wespennest houden, brandende sigaretten uitdoven op blote lichamen der slachtoffers, waarvan er voorts een aan zijn baard werd opgehangen. Bovendien heeft v. d. N., volgens zijn eigen verklaring, acht negen maal deelgenomen aan executies. Van de twee anderen, staat dit niet vast. GETUIGEN VERTELLEN.... De middagzitting bracht een aantal ex-gevangenen, die de hel van Amers foort overleefd hebben, als getuige voor het hof. Dat getuigenverhoor werd een even lange als verpletteren de aanklacht tegen de verdachten. Zjj hebben de gruwelen aan den Hjve on dervonden en verhaalden daarvan. Steeds weer was het het drietal ver dachten, dat hierbij de hoofdrol ver vulde. De baarden der ongeschoren gevangenen werden op geraffineerde wijze uitgetrokken of in brand gesto ken, brandende sigaretten op hun blo te lichamen uitgedoofd of deze met gier overgoten. Anderen werden in de beer put ondergedompeld. De Amsterdam se getuige Keizer werd door ver dachte v. d. Neut met een potlood in het oog gestoken, waardoor hij het licht hieruit mist en zo bleven de ge tuigenverklaringen doorgaan. Zij kon den niet aangeven welke der verdach ten het ergste en welke het minste zou zijn geweest. Zij deden niet voor elkaar onder. Verschillende van hun slachtoffers zijn aan de gruwelijke mishandelingen overleden. Mr. Drabbe beschouwde Gombert alt de geestelijke vader van de vele geraf fineerde mishandelingen, van der Neut als de bruut, bereid om dit alles uit te voeren en van Roessel als de man op de achtergrond. Het heeft z.i. geen nut de beklaagden in categorieën in te de len. Van Roessel heeft met zijn mis daden een niveau bereikt, waarvoor da doodstraf op haar plaats is. Mr. Drabbe besloot zijn requisitoir met het eisen van de doodstraf tegen alle drie de verdachten. De gewone gele narcissen zfln thans uitgebloeid, de bijzondere soorten ziet men echter hier en daar nog. De hyacinthen zullen dit week einde in volle bloei staan. Er zul len ook reeds vele soorten vroege tulpen zijn. Zaterdag 17 April, de dag van het grote bloemencorso in Hillegom, Lisse en Sassenheim zul len er naast de extra-treinen ook extra trams van de N Z H T M lopen vanuit Leiden en Haarlem. Er is gezorgd voor voldoende par keerruimte voor de autobussen en par ticuliere auto's in de dorpscentra van Lisse, Hillegom en Sassenheim. De plaatselijke politie verstrekt hierover inlichtingen bij aankomst. Auto's mo gen tijdens het corso niet langs de Rijksstraatweg parkeren. De bloemenmozaïken in Noordwij- kerhout zullen a.s. Zaterdag klaar zijn (Van onze economische medewerker). De tuinder zal dit jaar weer met angst in zijn hart afwachten of zijn artikel op de veiling een behoorlijke prijs zal opbrengen of dat het we gens een te grote aanvoer moet tvorden doorgedraaid. In 1946 en 1947 ia het nog gegaan: in het eerste jaar kon het overschot, behalve een zeer klein gedeelte dat doorgedraaid werd, op speciale voorwaarden naar Duitsland verkocht worden; in 1947 heeft de natuur de tuinder gered door een grote droogte. Onze lezers zullen waarschijnlijk bij deze woorden vreemd opkijken: de grote droogte heeft de tuinder gered? Ja, zo is het inderdaad. Het areaal van ca. 66.500 ha., dat voor de teelt van groenten en zacht fruit beschikbaar is, levert in een normaal jaar ca. 850.000 ton aan producten op. En als u nu weet, dat er in het binnen- en buitenland momenteel slechts 650.000 ton afgezet kan worden, zodat rond 200.000 ton (100.000 ton winter- en 100.000 ton zomergroenten) overblijft, dan wordt het duidelijk dat een normale opbrengst de tuinder grote zorg baart. Brengt diepvries-export uitkomst Een oplossing zou natuurlijk zijn het areaal te verminderen om daardoor de productie in te krimpen. Uit soci ale en economische overwegingen denkt de regering hieraan evenwel niet. In de eerste plaats omdat zij nog al tijd hoopt de uitvoer op het oude peil te kunnen brengen (in 1947 be droeg de export van tuinbouwproduc ten, naar de hoeveelheid gerekend, 71 pet. van die in de jaren 1937-'39). Voorts met het oog op de langzaam, doch regelmatig stijgende bevolking, die over 20 jaar toch ook gevoed moet worden, terwijl tenslotte het Marshall plan onze regering zelfs de plicht op legt onze productie na 1848-'49 op te voeren tot boven de 1.000.000 ton. Een uitbreiding van onze uitvoer naar de andere Europese landen ligt dus zeker in het verre verschiet en deze landen vormen dan ook het reservoir, waarin onze groente- en fruitstroom zal moe ten uitmonden. DIEPVRIES NOG NIET POPULAIR Tijdens de oorlog is de diepvriesin dustrie door de Duitsers sterk uitge breid voor het aanleggen van voedsel voorraden (voor zich zelf uiteraard) met het funeste gevolg echter, dat de totale capaciteit van alle bedrijven na de bevrijding veel te groot voor de Nederlandse behoefte was. In diepvrieskringen zelf heeft men deze vooruitzichten kennelijk ook wel goed gepeild,want een drietal onder beheer staande grote bedrijven (de Vita, de Winterzon mi de Nordland) met een gezamenlijke productie van 60 pet. zal thans, indien de Nederland se regering met het voorstel ook ac toord gaat, worden gekocht door een onderneming, welke zal worden opge richt door het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland, de 2 Centrale Boerenleenbanken en de Verna (een combinatie van circa. 1000 kleinhandelaren in groenten en fruit) enerzijds ende Coöperatie Wholesale Society, de grote Engelse verbruikscoöperatie, die bijna 10.000.000 leden heeft, 24.000 winkels bezit en 127 fabrieken exploiteert anderzijds. De Nederlanders en Engelsen zullen ieder voor 50 pet. in het kapitaal deel nemen. EXPORT NAAR ENGELAND De bedoeling is, dat gezamenlijk de diepvriesbedrijven worden geëxploi teerd en dat derzelver producten naar Engeland worden uitgevoerd. Of dit nu veel zoden aan de dijk zal zetten, moet worden afgewacht. Zo werd van onze productie in 1946 ad 800.000 ton ca. 10 pet. of 80.000 industrieel ver werkt, van welk laatste kwantum slechts enkele producten werd bevro ren. Er ligt echter nog een ijzer in het Engelse vuur. De C.W.S. heeft n.l. ook het voornemen de invoer uit Neder land van verse groenten te stimuleren. Het hele project biedt dus de aantrek kelijkheid, dat ons afzetgebied in En geland blijvend ruimer wordt. Als dit inderdaad lukt, zowel bij on ze Wester- als bij onze Oosterburen, dan zal een pak van het hart onzer zwoegende tuinders afgewenteld wor den. (Nadruk verboden) Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig t van Vrijdagavond tot Zaterdag avond. ZONNESCHIJN Droog en overdag zonnig weer met een voor de tijd van het jaar normale temperatuur. Meest ma tige wind uit oostelijke richtingen. Naar het ANP verneemt zijn Kraak en Schijvenaar weer volkomen in or de en beide zullen dan ook Zondag a.s. in de wedstrijd tegen België van de partij zijn. Zoals bekend heeft Schijvenaar wegens een darmstoornis de kleuren van EDO Zondag j.l. in da kampioenswedstrijd tegen Heeren veen niet kunnen verdedigen, maar hij voelt zich thans, zoals hij zelf zegt: Kiplekker. Kraak verzekerde ons, dat hij absoluut geen hinder meer heeft van de polsblessure, die hij in Deurne had opgelopen. Onze verdediging be hoeft dus, behalve het gemis van Mö- ring, geen verdere verliezen te lijden. Volgens gisternacht door de politiek» commissie van de Arabische Liga ont vangen berichten zou ten zuiden van Haifa een grote veldslag aan de gang zijn bij de Joodse kolonie Misjmar Emek, waar twaalfduizend man van da Haganah de troepen van het Arabische bevrijdingsleger omsingeld zouden heb ben, die een aanval op de nederzetting hadden gedaan. Faoezi el Kawoedsji zou persoonlijk de Arabische troepen commanderen. Generaal Ismail Sawfat Pasja, in specteur-generaal van het Arabische bevrijdingsleger, is per speciaal vliegtuig uit Cairo vertrokken, op order van de politieke commissie van de Arabische liga, om de tweedui zend man Arabische troepen te ont zetten. Hella Haasse schreef „Oeroeg" Gistermiddag heeft de commissie voor de propaganda van het Neder landse boek in het internationaal cul tureel centrum te Amsterdam de -uit slagen bekend gemaakt van de prijs vragen, die zij uitschreef bij gelegen heid van de „Boekenweek 1948". De bekroonde novelle „Oeroeg" is geschreven door Hella 8. Haasse. De 3 hoofdprijzen, verloot onder degenen, die de juiste naam van de auteur geraden hebben, vielen ten deel aan de heer Woldendorp te Alk maar, mevr. Visser—Labee te de Bilt en de heer van Pommeren te Amster dam. In 145.000 exemplaren is dit boekje verspreid. Aan het raden naar de auteur van „Oeroeg", hebben dit jaar ruim 24.000 lezers deelgenomen, tegen ca 12.000 het vorig jaar, Inzendingen kwamen binnen niet alleen uit Nederland, maar •ook uit Indië, Zwitserldand, Engeland, één zelfs uit Los Angeles. Van deze 24.000 hebben 672 de juiste naam ingezonden. Ca. 6900 raadden S. Franke, ca. 5700 wilden Corsari en ca. 3400 mr. L. de Bourbon. K.R.O. zendt Nederland België en Cupfinal uit De interlandvoetbalwedstrijd Neder land—België Zondag a.s. in het Feijen- oordstadion te Rotterdam, wordt door de K.R.O. uitgezonden via Hilversum II (415 M.) van 14.3016.30 uur. Zaterdag 24 April zal evenals het vorige jaar een reportage worden gegeven van het laatste gedeelte van de Cupfinal, de eindstrijd om de Engel se voetbalbeker, die in het Wembley- stadion bij Londen wordt gespeeld. Het verslag begint om 16.10 uur (via Hil versum II) en het zal duren tot 16.45 uur De verslaggever van beide wedstrij den is Leo Pagano. LEGATIE TE BOGOTA VERNIELD Tengevolge van de revolutie is de Nederlandse legatie te Bogota geheel verwoest en zijn alle officiële docu menten verloren gegaan. De beide bu reaux van Philips zijn geplunderd. Da handel ligt lam. Geen enkele Neder lander is persoonlijk iets overkomen. De totale schade wordt geraamd op vijfhonderdmillioen pesos. Ongeveer vijfhonderd personen zijn gedood en duizenden zijn gewond. De orde wordt gaandeweg hersteld. ZWARE ONTPLOFFING IN RIO DE JANEIRO. Bij een zware ontploffing nabij Rio de Janeiro zijn meer dan honderd doden en gewonden gevallen. De ontploffing vond plaats in een opslagplaats van munitie, toebehorend aan het leger an gelegen aan de rand van de stad.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1