Italiaanse verkiezingen ver lopen rustig Terlouw, het rotsblok en Abe de tovenaar MP Getuig Enthousiaste Belgen begroetten Koning Leopold AUTOBUS IN BOTSING MET TAXI ige wilde v.d. Waals aanvliegen TRUMAN waarschuwt tegen inflatie BBELS DTE TEEN Maandag 19 Aprfl 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,45sle No. 92 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Reeds 75° '<0 der stammen uitgebracht Leiders der partijen ter stembus Mannen en vrouwen omhelsden hun Vorst Besprekingen te Kaliorang worden hervat Britse munitietrein e opgeblazen E De zaak Kreuk uit. Krimpen a. d. IJsel, die dan aan de orde is, valt bui ten het spionnageterrein. Kreuk is ge arresteerd en autobanden die hij wilde Verkopen aan v. d. Waals, zijn in be slag genomen. Van der Waals zegt de arrestatie in opdracht van Schreieder te hebben uitgevoerd. Deze weet, bij l uitzondering, in het geheel niets van de zaak. Hij vermoedt, dat 't een par s' ticulier zwarthandelzaakje is geweest van zijn V-man. WEERBERICHT 4 Botwinnik verliest zijn eerste partij Euwe staat gunstig Treinbotsing in Engeland eist 20 doden Grote manifestatie op de rivier Derby der lage landen tweemaal onbeslist achten het be- rlijden van de Nikolaj Berd- is hij te Parijs of meer volle- lijn werk hoort thuis. il worden ech- n van Berdja- lit een artikel, r geleden van ers tijdschrift EUWE VORMEN s in gevaar. Het crisis door. En lien, of het deze Daarom wordt er 2uw humanisme, marde onaantast- dat de rechten eten door te zet» tisch humanisme irx was een van i van een derge- kapitalisme zag ide factor. Maar, schap zelf zal in uwe toekomst te i scheppen maat- geluk en wel- i brengen, lar daarmee ook guren uit de vo- it dit optimisme ikend. Misschien er wel eens iet» sky, Kierkegaard •ijvers hebben de mens, z'n hope- laten zien. Nieu- omingcn hébben chten overgeno- ;tiseh humanisme simistiSch huma- Le Sartre, over gesloten deuren" le, is tot dit pes- gekomen. Het i mensheid er is, n. Het „er-zijn" 'orden. Maar het zen. „Laten we het enige sombe- jisch humanisme K HUMANISME mens veronder- God", zo schrijft A anderen wijst r ons de juiste al z'n basis moe- stelijk geloof. De geschapen wezen, i gelijkenis, let» laar. Maar deze schuld en tragi- chuld en tragiek 'iC mens kunnen ït christelijk ge in Christus neer- nens, zijn beeld, ellen. imistisch huma- jessimistisch- hu» hristelijk huma- ïlijke basis voor geschonden we- istendom, perso- tobbel aan de ten middel dat ontsteking op- trmindert en de taat zijn nor» te- 81, se ïu ad gt w st, slagen het te .an Agentschap torium, afdeling idedellng) ter, dan zou iJt geduld hebben. Igypte voor me aal geen zin in ik hier, dan ga e Wit 'de voor- ,1 zo vele jaren eer." zijn U te zien. ing. 'aar tante Ma- lijk! „Dag juf- ik je hier i hem hartelijk REDACTIE Achter dam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Öolland) Directeur: J Bijlsma ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en 4.anbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. n™ twpe en-twintig uur plaatselijke t«d (21 uur Ned. tijd) zijn Zondagavond V tlLhnreaux in Italië gesloten. Hedenochtend om zeven uur is het stem- unnieuw begonnen. Men verwacht, dat de eerste resultaten Maandag- a hatend zijn Officiële cijfers zullen pas Dinsdagavond beschikbaar zijn. „ffiriëel communiqué, door het ministerie van binnenlandse zaken til de middag uitgegeven, wordt gezegd, dat, volgens de inlichtingen ontvangen van de provinciale autoriteiten, het stemmen in alle kiesdistricten MdYsWtfngderltJmbmeaiix op de eerste dag heeft te Rome naar schat- M nCt der kiezers gestemd. Te Venetië is reeds 95 pCt. opgekomen, tecen 55 pCt'te Napels. Het gemiddelde iag boven de 75 pCt., hetgeen de recht se partijen als gunstig beschouwen. Togliatti, de leider der communisti sche partij, verscheen een half uur na het begin van het stemmen. Daar het uitbrengen van zijn stem enige ver traging ondervond door de batterij van film- en fototoestellen, die op hem ge richt werd, maakte hij excuus tegen over de verkiezingsambtenaren voor de moeite, die hij hun bezorgde. De Gasperi, de christelijk-democra- tische minister-president werd bij aan komst met gejuich begroet. Saragat, leider der gematigde soci alisten, die als lid van de regering niet in <j,e queue behoefde te staan, gal er de^voorkeur aan met de andere "mensen zijn beurt af te wachten. Nenni, leider der socialistische meer derheidspartij, moest in de queue gaan staan. Aan kardinaal Schuster, aartsbis schop van Milaan, werd door de aan wezige stemgerechtigden, meest vrou wen, voorrang verleend. Bij het ver laten van het stembureau zegende hij de massa, die hem toejuichte. Het merendeel der vrouwelijke stem gerechtigden heeft geen rouge op de lippen gedaan, opdat de stembiljetten b'ij het dichtlikken van de enveloppe niet met rood gekleurd zouden worden. NIET-STEMMERS GEWAARSCHUWD De minister van Binnenlandse Za ken, Mario Scelba, heeft in een radio toespraak gewaarschuwd, dat degenen, die hun stemplicht niet vervullen, kunnen worden gestraft. Hij verwees daarbij naar het betrokken artikel in de kieswet. Niet-stemmers, van welke partij dan ook, zullenhet stempel „heeft niet gestemd" op hun persoons bewijs krijgen. Het gevolg voor de be trokkenen zou zijn, aldus Scelba, dat hun toestemming wordt geweigerd tot het afleggen van bepaalde examens. WEDERZIJDSE BESCHULDIGINGEN In sommige kringen te Milaan ver wacht men, dat het door de commu nisten beheerste Volksfront een over- winning zal proclameren nog voordat de uitslag officieel bekend is ge maakt, om later, ingeval van een com munistische nederlaag, de regering van vervalsing te kunnen beschuldigen. Het hoofdbureau van het Volksfront beschuldigt de rechtse elementen van „verkiezingstrucs". In vier districten van het gebied van Ancona zouden vóór de stemming stemmingsformulie ren ontdekt zijn, waarop reeds het hokje voor de christelijk-democrati- sche oandidaten zou zijn ingevuld, Anti-communisten te Rome toonden journalisten aluminium ringen .met punten van grafiet, welke naar hun zeggen door stemopnemers van het Volksfront gebruikt zouden worden om door middel van strepen de stem mingsformulieren ongeldig te maken. Bjj zijn aankomst te Rotterdam, op doorreis naar Zwitserland, is ko ning Leopold der Belgen een hartelijke ontvangst bereid docr de honderden koningsgezinde Belgen, die in Spidobootjes de „Eemdjjk" tegemoet voeren. Midden op de rivier is het gekomen tot een grote manifestatie, welks nog aan enthousiasme won toen de Koning en zijn echtgenote, de Prinses de Rethy, per auto het terrein van de H.A.L. verlieten. Toen verbraken de hon derden Belgen het politiecordon om hun Koning te begroeten. De mensen sprongen op de treeplank en vrouwen, zowel als mannen omhelsden hun vorst. Uit honderden kelen weerklonk de kreet „Vive le roi", „Leve de Ko ning" en schier eindeloos waren de toejuichingen van de talloze enthousiaste Belgen, die voor het eerst na negen jaar van aangezicht tot aangezicht met hun Koning hebben gestaan. KONING LEOPOLD, ZIJN ECHTGENOTE EN PRINS BOUDEWIJN BIJ DE AANKOMST TE ROTTERDAM. Meerdere ernstig gewonden Gisteravond omstreeks kwart over zeven is op de Rijksweg door het Gooi een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij verschillende per sonen zijn gewond. Op dit tijdstip reden drie autobus sen van de firma M. uit Arnhem in de richting Amersfoort. Bij Naarden wilde de middelste bus de voorste passeren, doch juist op dat moment naderde uit de richting Amersfoort een taxi. Een botsing was onvermij delijk en met een zware klap vlogen de wagens tegen elkaar. De taxi werd vrijwel geheel vernield en de autobus kwam in een langs de weg gelegen sloot terecht. De bestuurder van de taxi werd vrij ernstig gewond, terwijl gedeelte van de trein ot ontploffing Agence France Ppesse meldt, dat officieel is bekend gemaakt, dat de besprekingen tussen Nederland en de Republiek Indonesia te Kalio rang voortgezet zullen worden. Van welingelichte zjjde wordt mee gedeeld, dat zjj heden hervat wor den. Het besluit werd aangekondigd, zo meldt Aneta voorts, op een gezamen lijke persconferentie van Abdoelkadir en Roem te Kaliorang. De Repu bliek zal maatregelen nemen tegen de personen, die verantwoordelijk zijn voor het gebeurde bij de aankomst van de trein met de delegatie te Djokjakarta. Roem verklaarde na mens de Republiek, dat hij gaarne wilde vernemen, of wellicht leden van de delegatie schade hadden ge leden, daar de Republiek deze wil vergoeden. Joodse verzetslieden hebben Zater dag te Benyamina een Britse ammu- mitiëtrein in de lucht doen vliegen door mijnen, welke onder de voorste In een ietwat rustiger sfeer dan de eerste dag, te danken aan het feit, dat filmoperateurs en fotografen 't veld hebben geruimd, is Zaterdag de tweede dag in het proces tegen Van der Waals aangevangen. Ook nu zit Schreieder door twee parketwachters van Van der Waals gescheiden, gereed om zijn getuigen verklaringen in verschillende zaken, die nu aan de orde zullen komen, af te leggen. De zaal is weer stampvol. Als negentiende getuige komt de weduwe van Th. Dobbe, een lid van de illegale groep van verstrijden en Burger uit Amsterdam, Voor. Van der Waals paste ook hier zijn welbeproef de methode toe. Zowel v. d. Waals als Schreieder bekennen. Ook het verraad in de zaak Costina geeft v. d. Waals toe, maar hij onkent van diens arrestati de inboe del van Costina ten eigen bate te heb- i ben verkocht. Voorts verklaart hij 1 hooit iemand een revolver te hebben i. aangeboden. t Ais in de zaak Le Griep onze le zers welbekend de weduwe Le Griep als getuige gehoord is en zij naar haar plaats terugkeert, tracht ze Van der Waals een klap in 't gezicht te geven, doch een parketwachter is haar net even te vlug af en snikkend gaat zij zitten. Ook aan het slot van de ziting komt het nog tot een incident. Al:, v, d. Waals naar het trapje wordt geleid, dat naar het Huis van Bewaring voert, gilt de weduwe van Le Griep „vuile rover, moordenaar" en weder om moeten twee parkerwachters haar \astgrijpen om te verhinderen, dat zij de onaangedaan wegwandelende Van der Waals niet zal aanvliegen. ook de twee andere inzittenden uit de taxi ernstig gewond werden. Bo vendien werd een persoon uit de autobus dusdanig gewond, dat hij in de Majellastichting moest worden op genomen. Verschillende inzittenden van de autobus liepen min of meer lichte verwondingen op door glas scherven. VLIEGTUIGONGELUK OP NIEUW GUINEA Alle inzittenden van een Lockheed- Hudson vliegtuig, dat na zijn opstijgen van Lea op Nieuw-Guinea is neerge stort, zijn om het leven gekomen, ien gelooft, dat zich 24 niet-blanke passa giers en een bemanning bestaande uit vier blanken aan boord van het toe stel bevonden. kwamen. Er werden vier Britse solda ten gedood als ook enkele Joden. De Joden maakten zich meester van vijf tig ton ammunitie. De Gaulle eist verkiezingen Generaal De Gaulle heeft in de oude haven van Marseille op, de Fransen een beroep gedaan zich tegen het communisme te verfenigen en gevraagd om algemene verkiezingen om dc hui dige regering te vervangen. Hij ver klaarde, dat Schuman's regering „de steun van het volk en de controle over de politieke en economische toe stand" had verloren. „Onze separatisten zijn seperatistischef dan ooit, zei de ge neraal doelend op de communisten", de Sovjet-Unie speelt slechts een rol: die der overheersing". Weersverwachting tot Maandag avond geldig: MEER BEWOLKING. Meer bewolking dan gisteren met nier en daar onweeiy Plaatselijk ochtendmist. Weinig verandering in temperatuur. Meestentijds zwakke wind. In de veertiende ronde van het tour- nooi om het wereldkampioenschap schaken won Reshevsky, hersteld, na zijn ziekte, met zwart spelend in 41 ze'ten van Botwinnik, die hiermede zijn eerste partij van het tonrnooi verloor. De partij tussen Euwe en Smyslov werd na 43 zetten afgebroken in een gunstige stelling voor onze landge noot. De stand na de 14e ronde luidt: 1. Botwinnik 8 pnt. (uit 11); 2. Smyslov 51/» pnt. plus 1 afgebroken partij iuit 12); 3. Keres 5% pnt. (uit 10); 4. Res hevsky 5'/i pnt. (uit 10); 5. Euwe 1% pnt. plus 1 afgebroken partij (uit 11) Zaterdagochtend is de posttrein van Londen naar Schotland bij Winsford op de personentrein van Glasgow naar Londen gelopen. Er vielen 20 doden te betreuren, w.o. twee baby's en 21 gewonden. Men meent, dat het trekken aan de noodrem, waardoor de passagierstrein Glasgow-Londen 25 minuten werd op gehouden, de oorzaak van het ongeluk is. De posttrein uit Aberdeen, welke Glasgow 25 minuten later verliet, reed van achteren op de passagierstrein, waardoor zeven wagens vernield wer den. i Gistermorgen om 4.35 uur voer „Eemdijk" met de Belgische Koning aan boord de pieren van Hoek van Holland binnen. De vroege binnenkomst verrastte ve le Belgen, die voornemens waren Ko ning Leopold reeds aan de Hoek te begroeten. Bij het Vlaardingse hoofd kwamen de eerste Spidobootjes uit de richting Rotterdam. Zij zijn afgestampt met koningsge zinde Belgen, die reeds vanuit de ver te met vlaggetjes zwaaien en van gro te geestdrift blijk geven, zodra zij de Eemdijk zijn genaderd. Er wordt van dek af teruggewuifd en wij menen in twee figuren, die uit een der deuren van de passagiersruimten stappen, de Koning en zijn echtgenote te herken nen. Van Pernis uit komen meer bootjes toegestoomd, en het wordt midden op de rivier een grote manifestatie. Om kwart voor acht trekken de sleepboten de „Eemdijk" voor de kade. Koning Leopold, in grijs costuum gekleed, staat op de brug en wuift al degenen, die op de kade met grote spanning zijn debarcatie afwachten toe. Ook de Prinses De Rethy begeeft zich naar de brug tezamen met Prins Bou- dewijn en wuift de wachtenden vro lijk toe. Aan de kade zijn o.m. ter begroe ting aanwezig de Belgische ambassa deur de heer Nemry, burgemeester Oud, en de Ltz. I Baron C. W. Th. van Boetzelaer namens H M. de Koningin en de secretaris van de Koning Pi- renne. Om negen uur komen Koning Leo pold, zijn gemalin en Prins Boudewijn de trappen van het promenade dek af. Prinses de Rethy, gekleed in lichtgrijs mantelpak en zwarte hoed met veer, een bonljas over de arm, draagt een ruiker anjers, haar namens de heer Pirenne aangeboden. Voordat zij de •Tegen plofkauwgom Het gebruik van de zogenaamde plofkauwgom door schoolkinderen is te Venlo dermate toegenomen, dat langzamerhand van een misbruik ge sproken moet worden. De leerlingen van verscheidene scholen te Venlo kramen deze week thuis met een cir culaire van het onderwijzen perso neel, waarin om krachtige bestrijding \an dit euvel door de ouders werd verzocht. Verreweg de meeste ouders, die aan schoteltjes, bedstijlen op de onverwachtste plaatsen in een xauw- gcmpropje grepen, .zegden spontane medewerking toe loopplank betreden neemt het Kon, gezin afscheid van kapitein Bouman en verdere etat-major. JOURNALISTEN BESTORMEN DE KONING. Bij de ingang van de loods wordt de Koning bestormd door journalisten, terwijl hier en daar reeds het „Vive ie Roi" opklinkt. Namens de aanwezige Belgische jour nalisten verwelkomt de heer Storck van de „Libre Belgique" Koning Leo pold. Namens de Nederlandse journa listen werd de Koning begroet door mej. Vetter. Z. M. vertelt een buitengewoon aan gename reis gehad te hebben en blij te zijn, weer even wat van Nederland te zien, waar hij sinds» de oorlog niet meer is geweest, Als de Koning met zijn gemalin en Prins Boudewijn in auto zijn gestapt, spelen zich de toneeltjes af, waarvan wij in de aanvang reeds vertelden. OP SCHIPHOL. Vergeleken bij Rotterdam, ging het op Schiphol vrij rustig toe. Voorafge gaan door motorpolitie arriveerde de Koninklijke stoet voor de barakken van Schiphol. Koning Leopold groette de Belgen, die „Vive Leopold" riepen en pauseerde daarop voor de persfo tografen. Toen de vorst zich naar het gereedstaande vliegtuig begaf, verbra ken de mensen het politie-cordon om de Koning toe te juichen. Om elf uur vertrok de DC 3 onder gezagvoering van de heer A. van Ulsen. (Van onze speciale verslaggever) Geen duel MermansMöhring? Geen iijf-ann-lijfwerk tussen deze twee reu zen van Deurne? Geen revanche dus voor beiden? Neen, inderdaad, geen her- baling van die prachtige botsing van deze twee sportieve spelers, die daarop reeds al hun zinnen hadden gezet. Maar tochtoch was er een ander duel daar gisteren in Rotterdam, niet minder hard; niet minder imponerend dan daar bezuiden de Moerdijk! Want Mermans vond een nieuwe Möhring op zijn rechte weg naar het Holland-doel. Teriouw, de D.C.V.-er, grasgroen nog wat internationale sfeer betreft, maar rij zend tot een hoogte, die ons op vele ogenblikken Möhring deed vergeten. En Mermans kon zwoegen, wat Jiij wilde, kon hoog opspringen om zijn lengte bij hoge ballen uit te buiten, de stoere, zwartgelokte Terlouw zwoegde nog harder, sprong nog hoger en vond zijn welverdiende beloning in de om helzing van Kraak, toen hij de kroon op zijn fraaie werk zette bij die harde schuiver van Thririfayt, die Kraak reeds geslagen had, maar zich door het been van onze spil juist op de doellijn de weg zag versperd. Zo kon Mermans niet het gevaar worden voor de Oranjehemdep, waar op half België reeds had gerekend. Maar de Belgen hadden nog een an dere troef, een troef, die zelfs de door slag had kunnen geven, als de andere voorhoedespelers de hun geboden kan sen hadden benut. Want „Torke" Lem- berechts was op dreef deze middag en daarbij razendsnel. Meerdere malen moest Schijvenaar, naar lucht hap pend, de rappe Belg de weg naar de cornerlijn vrij laten, maar de voorzet ten, afgemeten in het centrum, kregen niet de juiste afwerkjng. Noch van Steenlandt, noch vd. Oudenaerde wa ren ip, staat het Hollandse cordon te doorbreken en daar van Bun tegen over Thirifayt een solied partijtje stond te „backen", dus ook van die kant geen dodelijk gevaar te duchten, En toch was er een zwakke plek in onze verdediging, een wonde, die door de Rode Duivels had moeten worden uitgebuit. Want Stoffelen faalde; faal de volkomen; miste soms royaal en raakte meerdere malen de bal half. De Ajaxied zal de weg wel opgaan van zijn beide clubgenoten van Dijk en Drager. DE ANDERE ZIJDE. Onze voorhoede! Ja, dat was alleen al een voorbeschouwing van dagen waard geweest'. In heel ons dierbare landje zal men daar wel over gepraat en geredetwist hebben. Vijf uitgespro ken binnenspelers. Vijf goede tech nisch knappe voetballers moesten in ne gentig miputen de opgaaf verwerken één gaaf geheel te worden". Het is niet gelukt, helaas. De vijf bleven vijf eenlingen, waarbij Abe Lenstra schitterde als nooit tevoren; TERLOUW waarbij Engelsman een failure was en waarbij Wilkes en Schaap bene den de maat bleven. Naast de gave „Abe",' die zich door de vijandelijke verdediging heento- verde met schijnbewegingen, die soms drie, vier Belgen de verkeerde kant lieten uithollen, naast „UsAbe", kwam Rijvers ook tot een zeer be hoorlijke prestatie, De kleine NAC-er, dié als negentien jarige zijn eerste „interland" speelde; spurtte dat het een lieve lust was en poogde geregeld bet tempo in de voor hoede te brengen, maar al deze lof waardige problemen stuiten op de té traag startende en handelende Engels man. Jammer voor de Nijmegenaar, die als internationaal zijn clubvorm maar niet bereiken kan; jammer ook voor Oranje, want meerdere kansen gingen hierdoor teloor. Het is de E. C. nu wel duidelijk ge worden, dat Wilkes geen middenvoor is. Hij wist zich geen raad met de zwa re, systematische dekking, die Erroe- len voor hem gereserveerd had. Zelfs maakte de Rotterdammer op ons de indruk, dat hij een inzinking door maakt. Geen moment was er dat flit sende in zijn spel, dat hem voorheen zo razend gevaarlijk maakte. Schaap heeft niet gefaald en mis schien zou het feit, dat hij niet opviel, een compliment moeten zijn voor de Hilversummer, want het publiek merkt een speler alleen op als „ie" heel goed ofheel slecht is, Maar toch had den we iets meer van hem verwacht. De oplossing van het voorhoede-pro bleem is er dus nog steeds niet en nu, met de Olympische Spelen in zicht, lijkt dat niet erg hoopvol. Doch Oran je heeft reeds vele malen getoond op beslissende ogenblikken „klaar" te zijn en alleen al het feit, dat men gisteren in het Feijenoord-Stadion een werke lijk behoorlijke tegenpartij (want dat waren de Belgen zeker!) een gelijk spel, een verdiender gelijk spel, dan in Deurne, afdwong, is een vingerwij zing in die richting! BelgiëHolland, de derby der „Lage Landen" is dit seizoen dus tweemaal onbeslist geëindigd en onze jongens houden de records van na de oorlog nog ongebroken In handen. Sedert 1933 niet meer in éigen land verslagen, na de oorlog nog geen overwinning van de Zuiderburen toegelaten. Het zijn records om trots op te zijn. (Voor het verslag van de wedstrijd zie men pag 3. Staalindustrie verhoogde de prijzen ondanks recordwinsten President Truman heeft op het jaar lijks diner van de Amerikaanse ver eniging van dagbladredacteuren ver klaard, dat „de wereld op een der beslissende punten van de geschie denis staat". Hij verzocht steun voor het anti-inflatieprogram... „De kern van onze steun aan die volken, die hun beschaving willen op bouwen in overeenstemming met de principes van demooratie en vrijheid, is economische bijstand. Om doeltref fend te zijn, moet deze echter gepaard aan voldoende militaire kracht tenein de vrije volken der wereld enig ge voel van zekerheid bij hun opbouw te geven. Deze behoeften moeten voor een groot deel worden gedekt uit de productie uit Amerikaanse mijnen, ja- brieken en boerderijen". „Een gezond economisch leven is dus de basis van onze hoop op de ver- v/ezënlijking van een vrede van vrije mensen in de wereld. Zonder dat kun nen wij noch hulp, noch leiding noch een voorbeeld geven. De kracht en vitaliteit van onze economie worden door inflatie ondermijnd. Een voort gaande inflatie zal economische ge volgen met zich brengen, die ieder van ons zullen treffen. Dit is geen nieuwe situatie, maar een slechter wordende toestand". Truman critiseerde de staalindus trie, omdat zjj 't „betreurenswaar dige besluit" heeft genomen de prijzen te verhogen niettegenstaan de het feit, dat zjj reeds record winsten boekte. Andere ongunsti ge factoren zijn de staking in de mijnbouw en het besluit van het congres om de belastingen met vijf milliard dollar ie verlagen. „Sedert ik mij een maand geleden tot het congres wendde wat betreft de noodzakelijkheid van snel handelen op het stuk van het Europees herstel plan en de dienstplicht, is de belang stelling van onze burgers voor de landsverdediging en de buitenlandse politiek sterk toegenomen. Maar- onze economie is op een gevaarlijke wijze verwaarloosd. Dit mag niet voortdu ren. Ik geloof, dat het anti-inflatiepro gram, dat ik in November aan het congres aanbeval, onmiddellijk moet worden uitgevoerd. Het omvat maat regelen om de buitensporige bedragen aan geld en crediet, die de prijzen doen stijgen, te verminderen, en om te bewerken, dat schaarse goederen bil lijk en efficient worden verdeeld. Ik kan niet werkeloos toezien hoe het Amerikaanse volk steeds meer door de inflatie wordt bedreigd".

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1