Italië verkoos de vrijheid Mevr. Roosevelt ontving de doctorsbul Cadeaustelsel wordt verbodep DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Grote zege der christen-democraten Volksfront met drie millioen stemmen verslagen Nieuw regiem in Costa Rica V.s. WILLEN ORDE IN PALESTINA BEWAREN Actie voor vrijlating van Pétain Euwe remise tegen Reshevsky Zware straffen voor „Dikke Corrie" en .Ome Joop' Benelux studieconferentie in de hoofdstad John Lewis tot hoge boete veroordeeld DE RECEPTEN VAN DE HEER KERS Dienstplichtwet aangenomen LOOP DER. BEVOLKING IN NEDERLAND Van nabij i en verre Koninklijke familie in de Domstad Halië verliet de goede weg niet De karavaan in de Ronde van Nederland WEERBERICHT 4 BUREAU ADMINISTRATIE Voor dam 9 Telefoon 3320 REDACTIE Achter dam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J- Bijlsma Woensdag 21 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN M5ste jM'gsn8 No' 94 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 26 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.—, elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac, Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Volgèns de einduitslag van de verkiezingen voor de Italiaanse Se naat verkregen de Christen-Democraten 10.740.131 st. Volksfront st' Een speciale correspondent van het ANP seint uit Rome: De Gasperi heeft gistermiddag het volgende verklaard: „Het Italiaanse volk heeft zonder twijfel krachtig uitdrukking willen geven aan de wil, niet door t bolsjewisme geregeerd te worden. In de tweede plaats heeft het erkend, dat de regering iedere poging heeft aangewend voor de reconstructie van het land en de economische »a- nering". Ofschoon de senaatstelling nog niet teneinde is en aan het definitieve re- su'taat nog enkele millioenen stemmen ontbreken, was de telling gisteravond ver genoeg gevorderd om een nauw keurig beeld te geven van de omvang van De Gasperi's zege over het Volks front. Terwijl de Christelijk Democra tische partij lange tijd tijdens de tel- S lmg de absolute meerderheid had, heeft haar positie zich na het binnen vloeien van de resultaten van het plat teland nog gestabiliseerd. De in de laatste maanden snel ge- 'M groeide anti-communistische stemming heeft geleid tot de samenbundeling van de politieke krachten in de Chris telijk Democratische Partij. §Van de andere partijen, 104 in to taal, hebben alleen de rechtse socialis ten onder Saragat en het blok der Li- i'beralén en van de „XJomo Qualungue een noemenswaardige plaats verwor ven. MEERDERHEID IN DE SENAAT Door de stemming staat vast, dat de K Christen-Democraten in de senaat de M meerderheid zullen hebben, terwijl zij S in de Kamer, die volgens evenredige H vertegenwoordiging wordt samenge steld, aangewezen blijven op samen werking met Saragat en de Liberalen Het meest waarschijnlijke lijkt dan cok, dat de nieuwe regering op de zelfde combinatie als tot dusver zal vorden opgebouwd. Ondanks het grote regeringsover- wicht realiseert men zich hier in poli tieke kringen, dat de Gasperi weliswaar een belangrijke fase in de strijd tegen de overheersing van het Volksfront heeft gewonnen, doch dat het commu nisme een zeer machtige factor in liet politieke leven van Italië blijft, niet alleen door de macht van het aantal, doch ook door straffe organisatie. In midden-Italië, in de provincies Emilia, Toscane, in steden als Florence, Genua, Spezia en Bologna, heeft 't Volksfront zijn grote steunpunt behouden. In het President Teodoro Pacado van Costa Rica is Dinsdagavond afgetreden, nadat hij een vredesverdrag had getekend met de opstandelingen. Krachtens dit {verdrag wordt het presidentschap overgedragen aan de 74-jarige Santos Leon Herrera. Verder bepaalt het ver- tdrag de onvoorwaardelijke overgave .van de regeringsstrijdkrachten en de verbanning van de militaire en poli tieke leiders. Miguel Brenes Gutierrez verd benoemd to+ minister van oorlog. Set verdrag maakt een einde aan een burgeroorlog, die vijf weken geduurd heeft en waarbij het regiem van Picaöo stond tegenover de opstandelingen on der leiding van Jose Figueres. Deze heeft verzekerd borg te staan voor de Rechten van de arbeiders en de vak verenigingen. De nieuwe president zal tot 8 Mei i.i functie blijver. Het eon- gres zal dan waarschijnlijk een nieuw staatshoofd benoemen. M Het regeringsleger wordt ontwapend. Men verwacht, dat Figueres' strijd krachten de garnizoenen en politiebu- reaux zullen bezetten. Dè vredesrege ling is tot stand gekomen na onder handelingen tussen de regering van jwacado en de gevolmachtigde van .figueres, Benjamin Nunez, aalmoeze nier van het leger van Figueres. Bui tenlandse diplomaten, die als bemid delaars optraden, hebben al hun in- vl>>ed aangewend om straatgevechten xe ban Jose te vermijden. E De gedelegeerde der V.S., Warren I Justin, heeft aan de politieke com- missie der Verenigde Naties doen weten, dat de Verenigde Staten I bereid zijn met anderen, de ver- antwoordeljjkhéid te delen voor 't bewaren van de orde in Palestina". noorden heeft het aanzienlijk terrein verloren in industriële centra als Mi laan en Turijn. Het heefj: zijn grootste echec geleden langs de grenzen van Joego-Slavië. Het ligt in de verwachting, dat het Volksfront thans meer dan ooit ge bruik zal maken van de macht, die net in de vakbonden bezit. De leiding van de E^nheidsbond is nog steeds samen gesteld op grond van de verkiezing in Juni 1947, die de communisten 57, de socialisten 23 en de christelijken slechts 10 der zetels gaf. De leiding der vak bonden is dus nog geheel in de handen der communisten. Door de leiding van de vakbond werd ons onder verwijzing naar voor afgegane stakingen meegedeeld, dat er „een moeilijke siuatie zou kunnen ontstaan, wanneer de nieuwe regering zoals de vorige gedreven zal worden door de belangen van industriëlen en landheren". De christelijk democratische verte genwoordigers in de vakbonden heb ben inmiddels de leiding verweten, politieke stakingen te hebben uitge lokt, en hebben in de organisatieeen oppositionele stelling betrokken en reeds met afscheiding gedreigd. De eerstvolgende verkiezing in de vak bonden, die een verschuiving van de politieke invloeden zou kunnen be werken, zal eerst in 1949 plaats heb ben. De communistische leider De Vitto- rio hleft zich scherp gekeerd tegen de pogingen van christelijke zijde om de uit te roepen stakingen afhankelijk te maken van een referendum. Zo zijn naar men hier aanneemt reeds aanwij zingen voorhanden, dat de op politiek terrein gestreden slag op het gebied der vakbonden zal worden ^voortgezet. Het Franse blad „Aurore" heeft medegedeeld, dat het een referen dum organiseert over de vrijlating vamtfnaarschalk Pétain, het hoofd van de vroegere Vichy-regering. De 91-jarige generaal is tot levens lang^ veroordeeld en verblijft thans op het eiland Yeu, voor de West- kust van Frankrijk. Het blad ver klaart, dat duizenden mensen brie ven geschreven hebben met het verzoek tot. vrijlating. Kortelings is een comité ter bevrijding van Pétain opgericht. TOGLIATTI ernstige beroering DE GASPERI ...een klaterende zege.. De strijd in het schaaktournooi neemt bij iedere ronde in hevigheid toe en opent steeds lieuwe perspectieven voor de schaakliefhebbers. Het is niet ge makkelijk te zeggen welke opening de partij Reshevsky--Euwe gespeeld werd, het was een Reti-opening, maar dan in een wat ongewone stijl. Botwinnik koos in zijn partij tegen Keres de Franse verdediging, maar week reeds bij de vijfde zet van de gebruikelijke voort zetting af. De partij werd afgebroken in een iets gunstiger stelling voor Bot winnik. Euwe speelde tegen Reshevsky zeer sterk. De partij eindigde bij de 26ste zet in remise. Uitspraak doende veroordeelde de Amsterdamse Arondissementsrecht- hank gistermorgen conform de eis de 18-jarige jongeman .Corrie Vijgen, ali as „Dikke Corrie" tot drie- jaar gevan genisstraf en de 53-jarige Joop Si mons, alias „Ome Joop", tot een ge vangenisstraf voor de tijd van -4 jaar, beide straffen met aftrek van het voor arrest. DeZe Amsterdammers, echte Zeedijk- typen, werden als hoofddaders gear resteerd na een incident, dat op 10 September 1947 op de Oudezijds Ach terburgwal te Amsterdam plaats vond en waarbij,een agent van politie in de gracht werd geworpen, terwijl de twee de agent een dergelijke behandeling ternauwernood ontging. De Finse delegatie, die te Moskou onderhandelingen voerde is na terug komst in Helsinki door President Paasiki\4 ontvangen. Met een openingswoord van de voor zitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, E. Kupers, is gisterochtend de Benelux-studiecon- ferentie, georganiseerd door het Al gemeen Belgisch Vakverbond, Fede ration Nationale des Ouvriers du Luxembourg en het NW in de con greszaal van Krasnapolsky te Amster dam geopend. De heer Kupers treedt op als voorzitter van de conferentie, die vier dagen zal duren. Namens de Luxemburgse: en Belgi sche vakverbonden richtten ook de vice-voorzitters van de conferentie, B. Barbel en P. Finet, enige inleidende woorden tot de talrijke congressisten uit de drié deelnemende landen. Bij de opening waren aanwezig ver tegenwoordigers van de ministers van Financiën, drs. M. van der Mei, Land bouw en Visserij en Voedselvoorzie ning, Economische Zaken drs. M. Weis- glss en Sociale Zaken mr. J. A. Muil wijk. Voorts vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Engelse ambassa des miss Kent en mr. Stanley Wright. Namens het gemeentebestuur van Am sterdam .was aanwezig 'wethouder mr. F C. Van Wijck. Het reeds geruime tijd geleden aan gekondigde wetsontwerp tegen het cadeaustelsel, is thans gereed. Binnen kort zal dit ontwerp bij de Tweede Ka mer worden ingediend. Het Vrije Volk verneemt, dat hierin een vérgaand verbod van het geven van cadeaux door industrie- en han delsondernemingen zal zijn vervat. De voorzitter van de Amerikaanse Mijnwerkersbond, John Lewis, is, in verband met de recente staking van vierhonderdduizend mijnwerkers, ver oordeeld tot een boete van twintigdui zend dollar, terwijl de bond tot veer tienhonderd dollar werd veroordeeld. Zij werden schuldig bevonden aan „on gehoorzaamheid aan de rechtbank". De assistent procureur-generaal, Gra ham Morison, zei, dat hiermee het strafrechterlijke deel van de zaak als afgedaan beschouwd kon worden. Rechter Alan Goldsborough, die de boeten oplegde, verklaarde, dat hij zelf geneigd was geweest Lewis ge vangenisstraf te geven. Wij hebben kort geleden de huis vrouwen onder onze lezers de medewerking van de heer Kers aan onze courant beloofd. Hij zou haar van diverse recepten laten kennisnemen. Door bijzondere omstandigheden heeft de heer Kers alle nieuwe verbintenissen moeten opschorten, zodat ook de publicatie der re cepten nog even op zich zal laten wachten. Zo spoedig mogelijk zal evenwel met een en ander een- vang worden gemaakt. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot wijziging van de Dienst plichtwet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De communisten ver zochten aantekening, dat zij geacht wilden worden te hebben tegenge stemd. Tevoren had de minister van Oorlog een drietal amendementen van de heer Ruys de Beerenbrouck over genomen. Het eerste bepaalt, dat in gezinnen, waarvan drie zoons hebben gediend, de overige zoons van dienstplicht worden vrijgesteld, het tweede sluit gezinnen, waarvan een zoon is gesneuveld, van de dienstplicht uit en het derde beoogt het vastleggen in de wet, dat de al of niet uitzending naar de tropen zal geschieden volgens vaste regelen. i Volgens de voorlopige cijfers in het Statistisch Bulletin van het C. B. S. bedroeg het aantal huwelijken in ons land in 1947: 98.698 tegen 107.183 in 1946, het aantal levendgeborenen 268.258 tegen 284.456 en dat der overle denen 77.467 tegen 80.151. Zowel het aantal huwelijken en geboorten als dat van de overledenen liep dus in 1947 terug. In tegenwoordigheid van H.M. Koningin Wilhelmina, H.K.H. prin ses Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard werd gistermiddag om drie uur in de Dom-kerk het ere-docto- raat in de rechtsgeleerdheid ver leend aan mevrouw Eleanor Roose veltRoosevelt. Dit geschiedde op gezag van dè rector-magnificus dr. U. G. Bljjsma, hoogleraar in de faculteit der geneeskunde. De Dom-kerk was reeds om half drie overvol. De Prinses en de Prins hadden vooraan in de kerk plaats ge nomen, daarachter bevonden zich vele ere-gasten. Vier ere-doctoren der universiteit, kardinaal dr. J. de Jong, dr. F. H. Fentener van Vlis- singen, dr. K. H. E. Gravemeyer en dr. F. A. Flor woonden de plechtig heid bij. Voorts waren o.m. aanwezig de Belgische ambassadeur M. L. C. Nemry, deken van het diplomatieke corps, de ambassadeur der Verenigde Staten, dr. Herman Baruch, de pre sident van het internationale Hof van Justitie-Guerro, de minister van Euitenlandse Zaken, mr. E. G. W. A. Baron van Boetzelaer van Ooster hout, de minister van Onderwijs, dr. J. Gielen. Als oud-studenten van de universiteit woonden ook de ministers van Justitie, Financiën en Overzeese Gebiedsdelen de plechtigheid bij. Een Amerikaanse delegatie van ongeveer vijftig personen was voorts getuige van de ere-promotie van haar landge note. Te ongeveer kwart vóór drie waren prinses Juliana, prins Bern- hard en mevrouw Roosevelt met de curatoren en de senaat der universi teit in de Domkerk aangekomen. Zij waren in een stoet van het universi teitsgebouw naar de kerk getrokken. De prinses werd begeleid door de president-curator, de prins door de curator dr. J. Donner, waarachter de overige curatoren volgden. Dan kwam mevrouw Roosevelt in gezel schap van de rector-magnificus. De senaat volgde hierna, eerst de faculteit der rechtsgeleerdheid, die der genees kunde, wis- en natuurkunde, letteren en wijsbegeerte, veeartsenijkunde en ten slotte die der godgeleerdheid. H.M. ARRIVEERT. Even over drie drong van buiten autogeronk en gejuich in de kerk door. Het was het teken, dat ko ningin Wilhelmina was aangekomen. Nadat zjj haar plaats tussen de prinses en de prins had ingenomen, opende de rector-magnificus ae zit ting. Hjj hield vanaf de katheder een welkomstrede, waarna hij de acade mische formule voorlas. De promo tor, prof. dr. S. van Brakel, overhan digde aan mevrouw Roosevelt daar op de bul. Prof. dr. L. J. Heymans van den Bergh omhing mevrouw Roosevelt daarna met de cappa, zoals ook prins Bernhard en de achter de koninklijke gasten gezeten ere-doctoren droegen. De promo tor hield daarop zijn rede, waarop door die van mevrouw Roosevelt volg de. De rector-magnificus sloot hier na om ongeveer vier uur de plech tigheid. Na afloop van de ere promotie begaf de koninklijke familie zich langs de kloostergang naar de aula der universiteit. Zij werd bege leid door de president-curator mr. Donner en mr. dr. G. A. W. ter Pelk- wijk. De overige gasten vormden een stoet, welke over het Domplein naar de aula trok. In groot-auditorium verzamel den 7' - de koninklijke gasten en de jonge wuctor met de vele genodig den. Aldaar werd een receptie ge houden en werd de thee geserveerd. Een twintigtal oudere j aarsstuden ten van de bos- bouwfaculteit der universiteit van Oxford maakt mo menteel o.l.v. pro. H. G. Champion een studiereis door Nederland. xRuw geschat bedroeg het aantal betalende bezoekers van de 50ste jaarbeurs 225.000. Dit is 22jxj pet. meer dan de vorige beurs. Totaal wer den tijdens de 9 dagen 26.665 auto's ge parkeerd, tegen September 1947, 19.276. Het hoogste aantal geparkeerde auto bussen was 90 op een dag. xDe minister van Sociale Zaken heeft de gommissie geïnstalleerd, die het pro bleem van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen in studie zal nemen. x De Deense PTT heeft bij Philips een experimentele televisie-zender be steld. xAmerikaanse geleerden hebben ontdekt, dat door een in de Stille Oceaan levende schelvissoort een vergif wordt afgescheiden, dat zo sterk is, dat met 100 gram ervan 7000 men sen kunnen worden gedood. x Door middel van coöperatieve winkels is de distributie begonnen van Ameri kaanse levensmiddelen in het Ruhr- gebi^d ter waarde van millioenen dol lars, waaronder vetten, vlees in blik en ingeblikte zoute pinda's. xHet hoofdbestuur van de Duitse sociaal-de mocratische partij heeft in een resolu tie verklaard, dat de partij „elke po ging, het Duitse volk de dictatuur van de communistische volksdemocratie op te dringen" zal bestrijden". xDe communistische en de sociaal-democra tische partij van-Tsjecho-Slowakije zul len aan het einde van de campagne voor de algemene verkiezingen van Mei fuseren. xTe Lizzanelo (Italië) zijn tengevolge van een bomaanslag tijdens ëen openluchtredevoering van een spreker van het uiterst linkse volksfront, twee personen gedood en 22 gewond. x— De Joodse strijd krachten hebben in een hevig gevecht de eerste phase van de strijd om het beheer van de hoofdweg Jeruzalem Tel Aviv gewonnen. xTe Berlijn is meegedeeld, dat in de afgelopen oorlog bij geallieëerde luchtaanvallen op Berlijn ongeveer 35.000 personen zijn ^gedood en 70.000 ernstig gewond. x— Volgens radio Leipzig zullen alle communisten uit de Frankfortet politie verwijderd worden in direct? opdracht van het Amerikaans hoofd kwartier ln Duitsland. RELDEN of nooit hebben verkiezin gen in een bepaald land, behalve in dat land zelf, daarbuiten de gemoede ren zó zeer gespannen gehouden als de verkiezingen, die Zondag eft Maandag j.l. in Italië werden gehouden. In het land zelf ging het hard tegen hard in een verkiezingscampagne, die zijn weer ga zelfs in het land der onbegrensde mogelijkheden niet heeft gehad. Wij schreven reeds uitvoerig in ons artikel „Italië op de tweesprong" hoe rechts en links elkaar bekampten om de gunst van het volk, daarbij scher mend met dreigementen betreffende de toekomst, indien men niet die of 'die partij zou stemmen. De tegenover el kaar staande groepen werden daarbij moreel gesteund door de grote kracht van twee werelden: die van het Westen en die van het Oosten. Of deze steun zich nog in andere zin zal openbaren is nu de vraag, die menigeen op de lip pen heeft. De Communisten hebben een plan. Of zij een sein ontvangen het in wer king te stellen, zal de tijd leren. Zij heb ben met behulp van anderen een over het gehele land verspreide strijdmacht georganiseerd. Als opperbevelhebber wordt genoemd de Russische generaal Kovpak, specialist in de guerilla-oor- log. Bij de legering der troepen; die be halve uit Italianen, zijn gevormd uit 'ele Joego-Slaven, die het land betraden onder motief te zijn gevlucht voor het in hun land heersende regime, Russen en Duitsers, is speciaal aandacht besteed aan de kust van de Adriatische Zee in verband met hulp uit Joego-Slavië. Maar ook de regeringen van Italië en Frankrijk hebben hun maatregelen ge troffen. Ook De Gasperi en Schumann hebben hun plan. Rome beschikt over 400.000 man goed gewapende troepen. Indien de communistische strijdkrach ten een deel van het land zouden bezet ten, zou dat van korte duur zijn. De re geringstroepen zijn goed geoefend en een deel van de Amerikaanse vloot, zich in de Middellandse Zee bevinden de, zou wellicht niet onactief blijven. QELUKKIG zijn de binnenkomende berichten, zeker dank zij de getrof fen maatregelen, geruststellend en in meerdere opzichten. Botsingen behoor den voor zover bekend tot de zeldzaam heden en de rechtse partijen met de Christen-Democraten van De Gasperi behaalden een flinke meerderheid op het Volksfront c.s. De eerste slag is dus gewonnen en van grote waarde. Doch zekerheid om trent eventuele gebeurtenissen in de naaste toekomst als gevolg van de ver kiezingsuitslagen is er niet. Het Volks front heeft nog een derde van het Ita liaanse volk achter zich. De regerings partijen zullen- hun winst op de goede manier .moeten uitbuiten en mochten, naar wij hopen, de communisten niet tot wapengeweld overgaan, hun leuzen en beloften met steun van de democra tische wereld trachten te verwerkelij ken. Het Italiaanse Volk moet er in zijn geheel van overtuigd raken, dat een le venshouding die het Westen voorstaat de beste garant is voor een zonniger, veiliger en welvarender toekomst. De overwinning is er, maar dit moet niet betekenen een gaan rusten op be haalde lauweren. Zij moet een stimu lans worden om zij die recht hebben ontevreden te zijn, een, betere levens standaard te bieden; om twijfel te be strijden opdat het Volk in zijn geheel een levende, wilskrachtige barricade zal ■worden, bestand tegen negativisme, haat, onrust en aantasting der vrijhe den. Italië heeft de goedé weg nog niet verlaten. Moge zij voortgaan deze te bewandelen, ondanks stormen die nog zullen opsteken. AD INTERIM. Hoewel de karavaan van de Ronde van Nederland niet zo'n lijvige worm zal worden als in het buitenland, waar bij de grote wielerwedstrijden van 100 tot 200 volgWagens de renners volgen (en hinderen), bestaat ook die van de Ronde van Nederland uit een groot aantal voertuigen. De stoet wordt geo pend door de radiowagen, op ongeveer een kilometer gevolgd door de politie wagen, die, voorzien van ontvang- en zendtoestel, het verkeer regelt. Onge veer 500 meter daarachter volgt de kop groep van het peleton, waarachter de wagen van de technische leiding en tussen de renners in of daarachter, de volgwagens van juryleden, ploegverzor- gers, journalisten, radioreportage, ma teriaalwagen en de auto, die de uit vallers onderweg oppikt en naar het eindpunt van de etappe brengt. Een politiewagen sluit de stoet. Weersverwachting tot Woensdag avond geldig: IETS KOELER. Plaatselijk ochtendmist. Voorts nkele overdrijvende wolkenvel den met slechts hier en daar enige lichte regen met later nog een kleine kans op onweer. Iets koe ler. Matige wind tussen Noord en Oost.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1